GOESCHE COURANT - mm zeeuwsch nieuws PI6I3 BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. BIOSCOPEN. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" MIDDELBURG. noord-sevelamd. ïlb. loe- l,st. NUMMER 5, DRIE BLADEN. ZATERDAG 6 JANUARI 1934. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. W.ode WALCHEREN. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. SOES. iUIP-BEVELAND. Middelburg. hé in- ig. ïaf ht. Dm in |lag ïu- p-ce tot |ari en png u. fa ling 1de, »e- rk. en, t el- en. id- |id- Dnd led- ig jrer- tede 'on- er- hot. van le- fchil- u. tun- M. ied- ging. V $r<rtrmcinl£ MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bii contr voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postreken ing no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mal „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevijsnommers 5 cent van en van DE LANDBOUWSTEUN MAATREGELEN. Begrootingen 1933 en 1934 van het Landbouw-Crisisionds in gediend. H Bij de Tweede Kamer zijn ingediend de wetsontwerpen lot vaststelling van de begrootingen voor 1933 en 1934 van het Landbonw-Crisisfonds. Zooals men weet zullen uit dit fonds alle sleun- regelen worden bestreden, die ten be hoeve van den land- en tuinbouw war den genomen. De inkomsten worden verkregen door de lasten, gelegd op den consument. Enkele afdeelingen betreffen steun maatregelen, waartegenover geen in komsten uit heffingen slaan. Voor deze uitgaven zullen de gelden moeten wor den aangewend van het batig saldo van andere afdeelingen. De begrootingen voor het Landbouw crisisfonds zijn als volgt vastgesteld: 1933 gewone d'enst 92.142.756, ka- pitaaldienst 23.162.375. Totaal 115.305.131. 1934 gewone dienst f 162.160.433,75, kapitaaldienst 26.409.800. Totaal 188.570.233.75. Specificatie. Uit het vergelijkend overzicht der ge raamde inkomsten en uitgaven voor 1934 blijkt het volgende: Inkomsten. Monopoliewinst op den invoer van granen en producten, geheel of gedeelte lijk daarvan afkomstig 25.000.000. Heffingen op boter, kaas, melkproduc ten margarine, andere spijsvetten en consumptiemelk 74.100.000. Opbrengst der gelden, door de rijks- of gewestelijke keuringsdiensten of de Nederlandsche varkenscentrale krach tens artikel 6 der crisis-varkenswet ge heven 11.700.000. Heffing op suiker 18.000.000. Monopoliewinst op den invoer aardappelen, fruit, zuidvruchten warmoezerijgewassen 3.700.000. Monopoliewinst op den invoer eieren en eierproducten 200.000. Heffing op broedeieren 400.000. Heffing op consumotie-aardappelenoogst 1933 2.300.000. Idem oogst-1934 1.700.000. Heffing op den uitvoer van bloem bollen 450.000. Uitgaven. Steun ten behoeve van verbouwers van rogge 11.900.000. Idem van gerst 2.200.000. Steun ten behoeve van verbouwers van tarwe 2.500.000. Aankoop van vee, vervoer en aan- koopkosten 17.456.250. Kosten van verwerking, accijns en distributie 6.900.000. Uitkeeringen in verband met den uit voer van levend vee 450.000. Vergoedingen, verstrekt ten behoeve van den invoer van varkens of varkens- vleesch naar diverse landen 2.340.000. De geldelijke nadeelen, voortvloeien de uit de werkzaamheden van de Ne- derl. varkenscentrale 10.174.000. Uitkeeringen ten behoeve van de ver bouwers van fruit- en warmoezerijge wassen, oogst 1934 6.000.000. Steun op niet voor de consumptie ver kochte aardapp. oogst 1933 2.200.000. Idem oogst 1934 2.500.000 DE VLUCHT VAN DE PELIKAAN. Een gedenkboek De firma A. Sijthoff te 's-Gravenhage zal het voornaamste van hetgeen de pers in Nederland en in Indië heeft ge schreven over de record-vlucht van de Pelikaan, verlucht met véle foto's, slechts aangevuld met een algemeene inleiding, als document historique, ter herinnering aan hetgeen volk en bemanning in span nende dagen beleefd hebben, in boek vorm uitgegeven. Het werkje zal gedrukt worden bij de firma W. Gaade, te Delft, de samensteller is de heer Herm. H. J van de Pol, directeur-hoofdredacteur van de Delftsche Courant. COMPENSEEREND INVOERRECHT OP GRANEN. Van 1 Januari j.l. af wordt op alle granen, behalve mais, een compensee- rend invoerrecht geheven van 1 pet. Deze heffing wordt in handelskringen wel in overeenstemming geacht met de huidige redactie van de wet op de Om zetbelasting, doch in strijd met de be doelingen, die bij de totstandkoming er van hebben voorgezeten. Het comité van graanhandelaren en de bond van Neder landsche graan- en zaadimporteurs heb ben stappen ondernomen om alsnog de granen van bedoeld invoerrecht vrijge steld te krijgen. HET VERBOD VAN DE N.S.B Een burgemeester, die ontslag neemt. De burgemeester van Amstenrade, graaf M. de Marchant et d'Ansembourg, die onlangs is benoemd tot plaatsvervan gend kringleider van de N.S.B.heeft, na een onderhoud met den ministerpre sident dr. Colijn, zijn ontslag aangebo den als burgemeester van Amstenrade. HET AUTOMATENVRAAGSTUK. Naar de N.R.C. verneemt, heeft de minister van economische zaken een wetsontwerp tot regeling van het auto- matenwezen doen voorbereiden, dat aan verschillende adviescolleges ter beoor deeling is toegezonden. In het ontwerp wordt o.m. voorgesteld het bijvullen van automaten na het slui tingsuur der winkels te verbieden, over eenkomstig het verlangen der midden standsorganisaties. ..WILLEM VAN ORANJE." Nationale film. Voor een uitgelezen publiek, waartoe de hoogsten in den lande behooren, heeft Donderdagavond de eerste Ne derlandsche nationale film „Willem van Oranje", haar wereldpremière beleefd, in het City-theater te 's-Gravenhage. Onder de vele producten, welke de Oranjeherdenking het (Nederlandsche volk bracht, komt deze eerstelinge van de Nederlandsche filmindustrie op een vooraanstaande plaats. Deze plaats ver dient de film, want zij houdt den toe schouwer vast en doet hem heengaan als 'n beter Nederlander. En films waar men beter van wordt, zijn al zeer ge ring in getal. Wij schrijven dan ook gaarne een aanbeveling neer voor dit filmwerk, dat wel niet volmaakt is, maar dat voor de toekomst van het Nederlandsche filmwezen groote belof ten inhoudt. Een ieder voelt onvoldaanheid over zijn werk, ja de machteloosheid, om ooit het ideaal te bereiken, dat hij zich voor oogen gesteld heelt. EERVOL ONTSLAG. Naar wij vernemen is aan mr. J. G. Veltman Fruin op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Consul van Duitsch- land voor Zeeland, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. heid, om dit geestige blijspel te zien, ge bruik maken KOUDEKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 3814 personen (1902 m. en 1912 vr.) Er wer den in 1933 geboren 39 jongens en 20 meisjes; vestigingen 130 m. en 139 vr. pers.; overleden 17 m. en 20 vr. pers.; vertrokken 119 m. en 138 vr. pers. (Be volking einde 1932: 3780 personen.) Middelburg. (Ingez. Med.) LOOP DER BEVOLKING. Het aantal inwoners, dat, na een reeks van jaren van achteruitgang, in 1931 en 1932 steeg met resp. 30 en 69; is in 1933 met 4 personen verminderd. Het daalde van 18489 op 18485. Er vestigden zich 398 m. en 549 vr. (v. j. 414 en 549); geboren zijn 132 m. en 112 vr. (v. j. 128 en 153), een vermeer dering dus met 530 m. en 661 vr. Vertrokken zijn 439 m. en 547 vr. (v. j. 416 en 571), en overleden 104 m. en 105 vr. (v. j. 86 en 102) Het aantal mannen daalde met 13 en is thans 8725, het aantal vrouwen nam met 9 toe en bedraagt 9760. Uit het bovenstaande blijkt, dat slechts één persoon meer vertrokken is, dan ingekomen. Het aantal geboorten is belangrijk la ger en dat der overledenen 21 meer. GAAN WE WEER SCHAATSEN RIJDEN? Het ijsclubbestuur blijft actief. Het ijs in de vesten is ondanks den dooi nog altijd dik, tot zelfs 16 cm toe. Speciaal het ijs op de banen van de ijscïub is nog sterk en het bestuur is dan ook actief en heeft van de week de sneeuw van het ijs doen verwijderen. Dit zijn natuurlijk voorbereidende maat regelen, om gereed te zijn als de vorst weer mocht toenemen en de banen weer open kunnen worden gesteld. VACATURES BIJ HET BURGELIJK ARMBESTUUR. Binnenkort zullen twee vacatures ont staan bij het Burgerlijk Armbestuur. De heer W .J. Akkerman, de hode, heeft eervol ontslag gevraagd en gekregen van het bestuur. De secretaris, de heer C, P. de Jongh, heeft het voornemen tegen 1 Juli als zoodanig eervol ontslag bij het gemeentebestuur aan te vragen. WERKVERSCHAFFING. De uit te voeren werken. Naar we vernemen bestaat er goede hoop, dat binnenkort de omstandig heden dienende de werkloozen weer aan den arbeid kunnen gaan. Als werkobjecten werden ons ge noemd: de reeds eer besproken graaf werken in de Poel; en verder het in or de brengen van het parkeerterrein aan den Westsingel, en het egaliseeren van het gazon tegenover het Gasthuis aan den Oostwal. Deze werkzaamheden zullen ongeveer veertig man eischen. Zooals we reeds eerder mededeelden, hadden B. en W. ook een nieuw groot werkobject in studie. Dit betreft de aan leg van een zwembassin, en ook deze plannen naderen thans hun voltooiing zoodat, binnen niet al te langen tijd, de behandeling hier van in den Raad te v/achten is. De uitvoering is zoodanig gedacht, dat niet alleen het zwemlustig deel der be volking met deze nieuwe zwemgelegen heid gebaat zal zijn, maar er, door het vele grond-verzet, tevens een mooi werkobject mede verkregen zal worden 1834 Fabery de Jonge 1934. Maandag 8 Januari a.s. zal de be kende juwelierszaak Fabery de Jonge- in de Lange Kerkstraat, honderd jaar bestaan hebben. 7 Januari 1834 werd deze zaak dobr den grootvader van den tegenwoordigen eigenaar, den heer Pieter Fabery de Jonge, opgericht, en uit de destijds ge plaatste advertentie in de „Goesche Courant" blijkt, dat de verkoop en repa ratie van uur- en speelwerken, aanvan kelijk speciaal beoogd werd. De zaak, in perceel no. 40 begonnen eischte vren spoedig 'n grootere ruimte en nu werd 't pand genaamd „Het Witte Paard" aangekocht, en daarin zijn winkel en bedrijf ook heden nog gevestigd. Ver melden we als eigenaardigheid nog, dat dit diepe en breede pand gekocht werd voor 1500. De eerste eigenaar overleed in 1870 en werd opgevolgd door zijn zoon en naamgenoot, die weer diverse verande ringen aanbracht en er voor zorgde, dat met den tijd medegegaan werd. In 1905 overleed de heer P. Fabery de Jonge Jr.; Hij werd opgevolgd door zijn zoon, den heer T. Fabery de Jonge, den tegenwoordigen eigenaar. De heer T Fabery de Jonge liet reeds enkele jaren later weer een ingrijpende verbouwing uitvoeren en wist te bereiken, dat de zaak tot heden bleef: modern en geriefe lijk ingericht en met groote keuze. De inventaris was al vroeg uitgebreid met het goud en zilver en de koralen behoorende bij de Zeeuwsche dracht, en gouden hoofdstukken en kraalhaken worden nu nog in de werkplaats ver vaardigd, maar geleidelijk paste men zich bij den tijd aan en legde men zich toe op vervaardiging en verkoop van de veie artikelen tot het juweliersbedrij" behoorende. Welk een verscheidenheid thans daarin gebracht wordt toonen steeds de drie groote etalages, waarvan die in de Witte Paardstraat pas vorig jaar bijgebouwd werd. Met den groei der zaak breidde ook de cliëntèle zich geleidelijk uit, tot ge heel Zeeland, ja zelfs vèr daarbuiten, en nog steeds mag van een bloeiend bedrijf gewaagd worden. Zoo is er wel alle reden, om zelfs in dezen moeilijken tijd dit jubileum met dankbaarheid te vieren „De Ridder van den Kouseband". Naar een advertentie in dit nummer meldt zal „Kunstvrienden" reeds Dins dag a.s. een tweede opvoering van „De Ridder van den Kouseband" geven. Gezien het succes, dat de eerste op voering had, twijfelen wij er niet aan, o nog zeer velen zullen van deze gelegen KLOETINGE. Gevonden voorwerpen: 1 gouden broche, 1 belastingplaatje, 1 montuur van een bril, 1 handbescher mer van een rijwiel. Inlichtingen te bekomen bij den ge meenteveldwachter. KLOETINGE. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling stonden op 31 Dec. j.l. ingeschreven 59 werkloozen, waar van 42 landarbeiders. KRABBENDIJKE. Vanwege het Nuts- departement werd Donderdag een too- neelavond gegeven in café Otte. Opge voerd werd „Een reuze Idee" blijspel in 2 bedrijven door Willy Corsari „Afreke ning" een-acter door Willy Corsari en een zangvoordracht „De oude en den Nieuwen tijd". Spelers en speelsters hebben hun rollen goed gespeeld; voor de talrijke aanwezigen een mooie avond, dat met een gezellig bal werd besloten. YERSEKE. Voor een stampvolle zaal sprak overste Bierman Vrijdagavond voor den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, het was een succesvolle avond. Aanwezig waren o.a. de heer L. Engels man, Pastoor Van den Berge, ds. Torem beek, burgemeester Gunnjpg, de burge meester van Rilland Bath de heer Do minicus, en vele andere autoriteiten. De rede van overste Bierman die het doel van den B. V. Landstorm belichtte werd telkenmale door applaus onder broken. Wel wist de spreker de juiste toon te vinden voor Yerseke's publiek De films die vertoond werden: het ju bileum van H. M. de Koningin en de Landstormdag te Hulst vonden veel waardeering. In een slotwoord wekte burgemeester Gunning de inwoners van Yerseke op, op nationale feestdagen te doen blijken van hun liefde voor vorstin en vader land, door de vlaggen uit te steken. BRIEWEGEN. Woensdagavond were door de werkmansvereeniging „Prins Hendrikfonds" alhier haar jaarlijksche vergadering gehouden. Uit de rekening bleek dat er een nadeelig slot was van 69,24. Tot penningmeester werd geko zen de heer H. Goetheer in de plaats van den heer Iz. van de Guchte, die bedankte, tot commissarissen de heeren H. de Reijger en M. M. Lamper. Tot bode werd herbenoemd J. Schaalje. KLOETINGE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.2096 per sonen (1034 m. en 1062 vr.) Er werden in 1933 geboren 17 jongens en 11 meisjes vestigingen 55 m en 71 vr. pers.; over leden 6 m. en 12 vr. personen; vertrok ken 50 m. en 77 vr. pers. (Bevolking einde 1932: 2087 personen). WISSEKERKE. De afdeeling Wisse- kerke van de vereeniging -tot zieken huisverpleging op Zuid- en Noord- Beveland heeft met de inschrijving van mej. J. van der MaasBoone haar dui zendste lid geboekt. Middelburg, 6-I-'34. Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 6.7 °C (44 °F); laagste 1.7 °C (35 °F). Heden 9 h: 2.5 °C; 12 h: 4.3 °C. 0.4 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 777 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.7 mm te Clermont; laagste 713.5 mm te Sey- disfjord. Verwachting tot morgenavond s Zwakke tot matige wind uit Z. rich tingen, nevelig tot half of zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Naar gemeld wordt i's bij den heer J, Truijman, burgemeester der ge meenten Stoppeldijken Bosch k a p e 11 e vanwege de Koningin-Moe der een gift ontvangen van 100 be stemd om te worden uitgereikt als Nieuwjaarsgift aan de armen van beide gemeenten. Mevr. E. J. van den Broeckede Man te Aardenburg zal naar de IS R. Ct. meldt, op 12 dezer in 't Holland' Huis te Brussel optreden voor de Ne derlandsche Damesvereeriiging: „De moederfiguur door alle eeuwen een" met voordracht uit literatuur. Zon op: 8 h 11; onder 16 h 01. Licht op: 16 h 31. Maan op: 22 h 25; onder: 10 h 19. L.K. 8 Januari. Zondag 7 Januari, Zon op: 8 h 10; on der 16 h 02. Licht op 16 h 32. Maan op 23 h 41; onder 10 h 29. L.K. 8 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Januari. Hoogwater. Laagwater Za. 6 4.22 16.47 11.03 23.01 Zo. 7 5.00 17.27 11.41 23.44 Ma. 8 5.43 18.13 12.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Januari. Hoogwater. Laagwatei. 6.15 18.33 12.01 6.50 19.10 0.12 12.39 7.27 19.50 0.53 13.22 Za. Zo. Ma. 6 7 8 ELECTRO. „Wat vrouwen droomen Er is een jonge dame, die het niet kan laten, om te stelen. Maar ze steelt niet om het gewin. Ze neemt dingen weg om de opwinding van het „spel"; zij is dus lijdende aan kleptomanie. Ge meenlijk uit zich een dergelijke geestes- afv.ójking in het stelen van geringe voorwerpen. Deze juffrouw is echter spe ciaal gebrand op diamanten en zoo. En die kosten een boel geld, zoodat zij zich op verschrikkelijk glad ijs begeeft. Ge lukkig echter is er een heer, die haar gangen nagaat en als een goede genius over haar waakt (dat schijnt in 't begin zoo tenminste). Al de dure dingen, die ze wegneemt, betaalt hij met zware chèques, zonder dat ze daar iets van afweet. Maar een coïncidentie wil, dat de politie op een gegeven oogenblik toch razend begeerig wordt, om eens kennis met haar te maken en dan raken de poppen aan het dansen. Dan ontstaat er een reeks „verwikkelingen", waarin een tweetal politie-mannen zich uiterst grappig om den tuin laat leiden. Vooral de commissaris, die Kleinsilber heet en een vent als een boom is, heeft er een handje van zich belachelijk te maken. De arme man kan het misschien niet helpen, maar hij had nooit bij de politie moeten gaan. Zelfs tegen zijn onderge schikte Füssli, die nu ook niet bepaald bijzonder talentvol optreedt, moet hij het tenslotte afleggen. Men gunt den armen Füssli dit succes gra.ag, doch houdt zijn hart vast bij de gedachte aan wat er van de bescherming der samen leving tegen misdadigers terecht moet komen, als zoo n meneer door t domste toeval tot opper-commissaris of zooiets bevorderd kan worden. Het lijkt toch wel een beetje onwaarschijnlijk, dat hij in zijn beroepsaangelegenheden telkens weer tegen een held-van-het-verhaal zou aanloopen, die zoo noodig de heeren misdadigers de boeien om de polsen legt ook nog, na ze eerst opgespoord te hebben. Gelukkig pleegt de wereld van de rolprent nog al eens een beetje met onze samenleving te verschillen en zoo doende behoeft men zich er achteraf geen slapelooze nachten over op den hals te halen. Om het komische goed te apprecieeren dient men het filmische gebeuren intusschen toch op de leven te projecteeren. Zoo nuchter mogelijk liefst. Dan wordt het geheel dol-verma- kelijk, dan zal men zich zonder twijfel

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1