W.9d€ PI8I3 BINNENLAND. ZEELAND. JECOVITOL WEER EN WINS. NUMMER 4. >msf TWEE BLADEN. VRIJDAG 5 JANUARI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. soes. ¥US3SlfGE& WAEÜHEREÜ. ZUID *BEVELAND, bij eert, m. ▼oor •i ia en ig- g- lUL- Iaag -Too- met iddel- ge- -jrke. u-bot, eekte g- Fa. iburg. le- var- lever. agerij, 15 ct. 25 ct. st, fij- lur 60 ïndse, 185. I Tel. worst, te le- Var- pond. esse S8BS ten /h. G. Iburg, orden tl in- Dins- aarten Boom, Midd. Vlis- Boer, rwincihu elbubgsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per •kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. SU contr. voor beide vee! lager; tar. op aanvr. ^asasw» mm i 11 goische coubanï - Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. tast „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevijsnoinmers 5 cent DE SITUATIE IN SURINAME. Korting voorgesteld op pen sioenen en -wachtgelden. De Gouverneur van Suriname heeft bij de Ko on ale Staten een voorstel in- ged end om, voorloopig gedurende drie jaren een kort'ng van vijf procent toe te passen op pensioenen en wachtgel den. De kort'ng geldt niet voor wedu wen- en weezenpensioenen, terwijl pen sioenen, tot het bedrag van 250 per jaar vrijgeste.d zijn. In de toel'chting zet de gouverneur uiteen, dat de stand der financ ën dezen maatregel onvermijdelijk maakt. Tot en met October 1933 is de opbrengst der middelen rond 460.000 beneden de ra ming geb.even en 111.000 beneden de opbrengst over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De cr'ssisuitgaven zullen de geraamde 80.000 met 140.000 overtreffen. Naar al e waarschijnlijkhe:d zal dus een grooter bedrag dan de destijds aan genomen som van 35,750 ongedekt blijven op de begrooitng van 1934. De opbrengst van de voorgestelde kort'ng op pensioenen en wachtgelden wordt geraamd op 40,000, DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ALKMAAR. Tot burgemeester van Alkmaar is be noemd jhr. mr. F. H. van Kinschot, se dert 15 Mei 1929 burgemeester van Zuid laren. Jhr, mr. Van Kinschot is 23 October 1899 te Amersfoort geboren. Van No vember 1923 tot zijn benoeming tot bur gemeester was hij werkzaam op de Pro vinciale griffie van Zeeland, eerst als adjunct-commies, daarna als commies. De laatste jaren was hij speciaal belast met de afdeeling gemeentezaken. De nieuwe burgemeester van Alk maar is links georiënteerd, doch niet bij een bepaalde partij aangesloten. Naar wij in het „Hgz." lezen, zul len aan de Philips fabrieken te Eindhoven negen honderd jongens worden aangenomen, terwijl daar tegen over een gelijk aantal meisjes zal wor den ontslagen. mSrn INSTRUCTIE GEMEENTEVELDWACHTERS. Ontslag bij revolutionnaire gezindheid. De Commissaris der Koningin in Zee land heeft eene circulaire gericht tot de burgemeesters, waarbij hij nieuwe in structies voor de bezoldigde en onge- zoldigde gemeenteveldwachters toe zendt. Hierdoor vervallen de instructies van 1895 en van 1923. O.a. is een nieuwe uniformkleeding voorgeschreven. Verder is een verbod opgenomen van het uitsteken van andere dan nationale of oranje vlaggen. Aan de veldwachters kan eervol ontslag worden verleend op grond van revolutionnaire gezindheid. Dit kan ook geschieden als zij lid zijn van eene vereeniging, die de Minister, voorzitter van den Raad van Ministers als verboden voor ambtenaren heeft aangewezen. Beperkt vervoer over bruggen. Het Waterschap der Sluis-aan-de- Wielingen verzocht Ged. Staten om de bruggen over het Afwateringskanaal naar de Wielingen, in de wegen Sluis- Retranchement-Belgische grens te slui ten voor motorrijtuigen met een asbelas- ting boven de 4000 kg. Naar aanleiding van dit verzoek heb ben Ged. Staten deze bruggen gesloten verklaard voor motorrijtuigen met een w i e lbelasting grooter dan 1300 kg. roOELgURS. Een aanrijding. Gisterenavond reed een taxi met kalme vaart van de Koningsbrug over de Houtkade in de richting van de Hee- renst -aat, toen de bestuurder plotseling een man voor zich zag, met een rijwiel aan de hand. Een aanrijding wis niet meer te voorkomen, niettegenstaande de chauffeur zijn taxi onmiddellijk stil deed staan. De aangeredee was bloedend aan 't hoofd verwond. Hij is, nadat tandarts Tichelman voorloopig hulp had ver leend met de taxi naar dr. Pel gebracht. De pol tie ste.t een onderzoek in of in deze sprake is van schuld. MR. J. H. BYBAU BENOEMD TOT PRESIDENT VAN DE RECHTBANK TE ZUTPHEN. Een vacature in den gemeenteraad. Zooals wij gisteren in een deel van de oplage nog vermeldden, is mr. J. H. By- bau, sedert 13 Januari 1927 rechter in de rechtbank alhier, benoemd tot pre sident der rechtbank te Zutphen. Mr. Bybau vervulde hier ook het ambt van kinderrechter. Bij het vertrek van mr. Bybau zal een vacature ontstaan in den gemeenteraad, waarin hij sedert September 1931 zit ting had voor de Chr. Hist. Partij. De eerste opvolger op de lijst der C. H. is de heer R. v. Roo, die echter reeds eerder voor een benoeming tot Raads lid, nml. bij het vertrek van den heer Boone, bedankte, Mocht hij ook nu daarbij blijven, dan zou volgen de heer D. de Vries, doch deze heeft Middel burg metterwoon verlaten, en dan volgt de heer G. K. A. Nonhebei, Mr. Bybau bepaalde zich niet tot zijn ambt en bovenstaande openbare functie, doch was op verschillend ander terrein ook werkzaam. Zoo is hij secretaris van de afdeeling Middelburg van het Nederlandsche Roo- de Kruis, bestuurslid van de afdeeling van het Chr, Militairen Bond, welke het Militair Tehuis beheert; van de afdeeling der Gustaaf Adolf Vereeniging en lid van de Commissie voor spijsuitdeeling aan minvermogenden. Groote belangstelling toonde de heer Bybau steeds voor de belangen van de Ned. Herv. Kerk. Aanvankelijk was hij notabele, latejr kerkvoogd en vervolgens plaatsvervangend secretaris van het Al gemeen College van Toezicht op het be heer der kerkelijke goederen en fondsen van de Herv. gemeenten in Neder land; kort geleden is hij benoemd tot secretaris van dat college. Na den dood van mr. A, A, de Veer, trad mr. Bybau op als voorzitter van het Provinciaal College van toezicht in Zeeland. Ook maakt hij deel uit van den Raad van Be heer van de Predikantstractementen. Mevrouw C. I. C. C. S. Bybau-Sichter- man zal te Middelburg ledige plaatsen achter laten als penningmeesteresse van de N.V. Verpleeghuis en als be stuurslid van de Industrie- en huishoud school, afdeeling Walcheren van Tes- selschade en Moederlijke Weldadigheid. De tocht van den Postjager. De N.V. Wiener en Co. in de Lange Delft heeft de aardige gedachte gehad in haar etalage een groote kaart te plaatsen, waarop de terugreis van den „Postjager" van Batavia naar Amster dam zal worden voorgesteld. Een mini atuur vliegmachine zal aangeven waar de vlugge vliegers iederen dag zijn. Een bord naast de kaart geeft nadere bij zonderheden. Nationaal Cabaret Louis Davids. De Donderdag in Schuttershof gege ven „dolle avond" door Louis Davids en zijn gezelschap heeft een flink gevulde zaal met belangstellenden getrokken. „De enkelen die hier niet zijn", begon Louis Davids te zeggen, „zullen mor gen spijt als haren op hun hoofd hebben, dat zij er niet geweest zijn", en den zin dezer woorden onderschrijven we gaar ne. Want deze avond is er inderdaaad één geweest, die bij allen ten zeerste in de smaak viel. Dat bleek uit de stille aandacht, de „open doekjes", het vele en aanhoudende applaus. En eindelijk was de eenige teleurstelling, de aan kondiging van Louis Davids; „nu komt het laatste nummer". Maar toen was het intusschen elf uur geworden en had men dus een behoorlijken maat van al het goede gehad. Men kent Louis Davids, het is altijd zoo ongeveer hetzelfde, en toch ook weer steeds anders. Een praatje en een liedje, karakteristiek van opzet, geestig, ironisch, striemend en wrang soms, maar altijd pakkend. Maar F-entje de la Mar kenden we niet als cabaretartiste tenminste en ze was een openbaring. We aarzelen niet haar één onzer beste tooneel- speelsters te noemen, maar als cabaret artiste zooals ze nu was durven we haar als onze allerbeste te betitelen: Haar zang, voordracht, mimiek, het was alles af. Het was gevoelig, teer, Wie alles naar omlaag trekt, moet zelf wel héél laag staan. aangrijpend, en daarnaast vol charme en bewegelijkheid. Dat waren de menschen van de le vensliedjes en dan werden ook nog en kele aardige één-acters gegeven, met beproefde krachten als Jan van Ees en Joh. Kaart. De laatste gaf ook nog een werke ijk treffende creatie van Jousni, de conferencier van „De Blauwe Vo gel". Han Beuker bespeelde de piano en onthaalde op een verd'enstelijke so lo, en tenslotte noemen we nog H. Da vids, die zijn broer op zoo eminente wij ze begeleidt en niet weinig tot diens kunst het zijne bijdraagt. De collecte voor het plaatselijke Crisiscomhé heeft deze week 78.41 opgebracht. Werkloozen. Het aantal werkloozen bedroeg 1 Ja nuari 1121, van wie 129 in de werk verschaffing. Filmvoorstelling. KOUDEKERKE. Zooalls uit een ad vertentie in dit nummer blijkt, zal op 10 Januari in de Ned. Herv. Kerk een filmvoorstelling plaats hebben vanwege het Ned. Jongelings Verbond. Voornamelijk zal het vele nuttige sociale werk van het Verbond naar vo ren komen. DOMBURG. Bij het. agentschap fler arbeidsbemiddeling alhier standen aan het einde van het oude jaar als werk zoekenden ingeschreven 108 personen. Daarvan zijn inmiddels te werk gesteld 19 personen, zoodat er thans nog 89 per sonen werkloos zijn. HET AFSCHEID VAN BURGEMEESTER NIEUWENHUIJZEN SCHORE. Woensdagmiddag heeft de heer J. G. van Nieuwenhuijzen in een speciaal daarvoor belegde raadsverga dering, afscheid genomen als burgemees ter dezer gemeente. De heer Van Nieuwenhuijzen sprak een hartelijk woord tot de raadsleden, de wethouders en de ambtenaren en richtte zich ook tot de burgerij, waarop hij de zilveren ambtsketen aan de ge meente schonk, welk voorwerp zonder hoofdelijke stemming dankbaar werd aanvaard. Hierop sprak wethouder Ka- relse, die den scheidenden burgemees ter een mooi omlijste foto aanbood van en namens den gemeenteraad met de ambtenaren. Nadat de burgemeester hiervioor dank had gezegd, werd nog het woord gevoerd door den heer De Vrieze, na mens de raadsleden en door den heer Trimpe namens de ambtenaren. Na dank van den voorzitter werd de ver gadering gesloten. Na afloop daarvan is nog gesproken door den gemeente-veldwachter Hem- mekam en het hoofd der school de heer Van Nieuwenhuijzen, die als voorzitter der plaatselijke Zangvereeniging namens die vereeniging een foto aanbood. INSTALLATIE BURGEMEESTER H. M. TRIMPE. SCHORE. Ter gelegenheid van de in stallatie van den heer H. M. Trimpe als burgemeester van deze gemeente, is het hier gister een ware feestdag geweest. Men heeft tijd noch moeite ontzien om het dorp een vroolijk aanzien te geven, en een stoet samen te stellen, die te recht ieders bewondering wekte. Zooals reeds gemeld, werd de heer Trimpe, aan de grens van Biezelinge af gehaald. De lange stoet trok vervolgens door den Smokkelhoek, naar de kom der gemeente. Hiertoe moest een ver sierde brug, die den doorgang belette, opengedraaid worden. Voorop in den stoet gingen vele ruiters, en dan volg den, met de zangvereenigingen „Voor uit' en „Zang Veredelt", verschillende alleraardigste groepen. Noemen we: „De wereldreis van Piggelmee", de „Post jager", voetbalvereeniging „Interscal- dis", een miniatuur boerenpaar in tilbu ry; de naaiver. „Advendo", die in een aardig huisje, op een auto gebouwd, aan den arbeid was, en de Postduivenver. „De Blauwe Doffer", die in een groote duivenkooi het slot „Loevesteijn" nage bootst had. Ook een Zeeuwsche boer op een ezel reed in den optocht mede en wekte allerwege de vroolijkheid op. De leden van „Zang veredelt" waren in historische costumes gestoken. Allerwege tiok deze optocht veel be langstelling en onder vroolijke marschen van de muziek ging het tot Vlake en daarna, langs het kanaal, terug tot voor het Gemeentehuis, waar men pl.m. kwart over twee arriveerde. In de raadzaal. In de versierde raadzaal, merkten we onder de vele belangstellende, alle bur gemeesters der omliggende gemeenten en tal van andere vooraanstaande per sonen op. Ook de oud-burgemeester, de heer Nieuwenhuijze, was aanwezig. Wethouder K a r e 1 s e, fungeerde als loco-burgemeester, opende deze verga dering, met mede te deelen, dat de heer H. D. Trimpe, door H. M. de Koningin tot burgemeester benoemd en door den Commissaris der Koningin in deze pro vincie als zoodanig beëedigd was. Spr. wees er daarna op, dat de heer Trimpe geen vreemde voor Schore is. We heb ben U als mensch en ambtenaar leeren waardeeren, aldus spr., en gaan daarom met vertrouwen, met U als burge meester, de toekomst tegemoet, al zal uw taak niet licht zijn, ook omdat Uw politieke inzichten niet overeenstem men met de meerderheid der bevolking. Spr. besloot met zijn beste wenschen voor de toekomst en droeg daarna de ambtsketen en de leiding aan den heer Trimpe over. De heer Trimpe, dankte de hooge instanties, die zijn benoeming bewerk stelligden, en den heer Kareis voor de tot hem gerichte woorden. Voorts her dacht spr. dankbaar allen die hem steun den bij het bereiken van een maatschap pelijke positie; o.a. de laatste twee bur gemeesters van Kloetinge, waar hij eer tijds als volontair zijn loopbaan bij de gemeenteadministratie aanving. Verder noemde spr. allen met wien hij, als secretaris van Schore, steeds aange naam samen mocht werken, daarbij de hoop uitsprekende, dat de toekomst even mooi en goed zou zijn als de ach terliggende jaren voor hem waren. Spr. drukte zijn vertrouwen uit, met den Raad tot een goede samenwerking te zullen komen in het belang der gemeen te, en verzekerde, dat hij hiertoe ook al het zijne zou doen. Spr. wees er voorts op, dat al drukt ook de crisis zwaar, de financiën van Schore er niet ongunstig voor staan. Hij haalde tenslotte Steyn Streuvels woorden ,,'t En heeft nog nooit gefaald van Zomeren", aan en be sloot: „Geve God ons dan aller wijsheid en lust en kracht voor onzen arbeid". De hr. Van den Brink, spreken de namens den Raad, wenschte den heer Trimpe geluk met zijn benoeming, sprak het vertrouwen uit, dat hij een goede burgemeester zou zijn, en verzekerde, dat hij zou kunnen rekenen op den steun der raadsleden. Nadat de heer Trimpe voor de tot hem gesproken woorden had bedankt, sloot hij de raadsvergadering. m „Zang veredelt" zong vervolgens een welkomstlied en drie coupletten van het Wilhelmus. De heer Trimpe, zegde de zangver eeniging dank voor deze liederen en richtte zich dan tot de burgers van Scho re: „Weet, aldus spr., ik spreek ook namens mijn vrouw, dat wij met de beste bedoelingen jegens U zijn vervuld en dat we niets liever doen zullen dan U helpen en steunen waar we dat kunnen. Spr, zeide, dat de minister enkele we ken geleden tegen hem gezegd had: „we hebben vooral in deze ernstige tijden flinke burgemeesters noodig, mannen, die, als het moet, dag en nacht voor hun gemeente willen arbeiden en op de bres willen staan. En. aan hoogmoed heb ben we in deze tijden allerminst gebrek" Ik hoop aan deze woorden te blijven denken, aldus spr. en de kracht te vin den er naar te leven. Verder riep hij de welwillendheid van allen in en betuig de reeds veel vriendelijkheid te Schore ontvangen te hebben. Hij dankte voor de feestelijke ontvangst, de vele mooie bloemstukken, uitte zijn vertrouwen in de ambtenaren en de onderwijzers en richtte tenslotte nog een woord tot den consulent der Ned. Herv. Gemeente. Ik behoor persoonlijk, aldus spr., tot de Gereformeerde Kerken in Nederland, maar weet dat elke burger, welke Gods dienstige richting ook toegedaan, mij 9 a». °W Slechts de gezonde kan sterk zijn. *t Is een kwestie van vitaminen! Niet alleen kinderen, doch ook ouders moeten J ECO VI- TOL gebruiken. Speciaal op vitaminen geijkt door een Nederlandsch Professor! Deze zui vere, natuurlijke, onvermengde levertraan bevat minstens 50 eenheden Vitamine A en 250 BrophyL 125 internat) eenheden Vitamine l. Tezamen: een zegen voor Uw gezondheid! MOCADES-STHEEMAN PHARMACIA [Ingez. Med.) Middelburg, 5-I-'34. Donderdag: hoog ste lucht temperatuur 6.5 °C (44 °F); laagste 2.9 °C (37 °F). Heden 9 h: 4.3 °C; 12 h: 6.4 °C. 6.2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.7 mm te Toulouse; laagste 732.6 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond Meest matige wind uit W. richtingen, aanvankelijk licht tot half bewolkt, la ter weer toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nacht, overdag dooi. m Zon op: 8 h 11; onder 15 h 58. Licht op: 16 h 28. Maan op: 19 h 59; onder 9 h 57. L.K. 8 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) Januari. Hoogwater. Laagwater Vr. 5 3.44 16.12 10.25 22.22 Za. 6 4.22 16.47 11.03 23.01 Zo. 7 5.00 17.27 11.41 23.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge, Januari. Hoogwater. Laagwater Vr. 5 5.41 18.01 11.25 23.34 Za. 6 6.15 18.33 12.01 Zo. 7 6.b0 19.10 0.12 12.39 even lief is. Laten we ook op dit terrein elkaar trachten te vinden. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat hij bij de burgemeesters der omliggende ge meenten de vriendschap zou blijven on dervinden, die tot heden zijn deel ge weest was. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heeren W. Snoep, voorz. der feestcommissie; ds. Engelsman, Van Yerseke; Zandee, burgemeester van Kloetinge; Mul, burgemeester van Krui- ningen; In 't Anker, voor de B. W. B. Y.; J. van Nieuwenhuijzen, hoofd der school, en de oud raadsleden Van Sparntak en Rijn. Nadat de heer Trimpe allen dank ge bracht had voor hun woorden en wen schen, werd een verversching aangebo den. Intusschen was het ruim half vier ge worden, de voor de receptie gestelden tijd; velen kwamen nu den nieuwen bur gemeester en zijn verwanten de hand drukken. Vermelden wij ook nog, dat des avonds acht uur nogmaals een samen komst plaats had op het gemeentehuis, nu van meer intiemeren aard en ook daar bleek, hoe zeer men in breeden kring met den nieuwen burgemeester ingenomen was. Aan den optocht was nog een wed strijd verbonden; voor de fraaiste ver sierde groepen en zinnebeeldige voor stellingen naar 't oordeel der bevoeg de jury waren prijzen uitgeloofd. De

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1