VICTOR! A - WATER ZEELAND. BEURSTHERMOMETER van Donderdag. LN WISSELKOERSEN. OMZETBELASTING GEEN P RIJSVERHOOGING MIDDELBURG. 0. EN W. SOUBURG. ODES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. a BtUKS- AMSTERDAM, 4 Januari, Het eerste fetal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-41/2 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 84%84%, O. Indië 22 1000-6 97—96%. O. Indië 32 1000-5 97%—97%. O. Indië 26 1000-4% 94%—93%. Denemarken Oblig. 1926-5 86—88%. Duitschl. 100-7 59%—59%. Duitschl. 30 1000-5V2 53%—54%-54. Zwitserl. oblig. '24-5 100%100%. Zwitserl. Staatssp. 1927-41/a 101100%. Amsterdam 1933-5 100%100%. 's-Gravenhage 1929-4% 101%101%. Rotterdam 1926-1930-4% 93%—94. Utrecht, prov. 1929-4% 102% Berl n 1925-6% 24%—26. Zeeuws. Hyp. B-5 99% Zeeuws. Hyp. B-4V2 99 A Amsterd. Bank 108%109. C Rott. Bankver. 767275%. A Twentsche Bank 7878. A Pref. Gruyter Zn. A. 123%124. A Pref. Jurgens A 90%91%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 375374. A De Schelde N.B. 24%24. A Ver. Papf. v. Gelder 6666%. C Am. Car Foundry 16%16% C Am. Smelt Ref. 2827% C Farbenind. I.G. 80%82% C U. States St. C. 31%—31 C North Am. Cy. 9%9% A Born. Sum. H.M. 120120 A Linde Teves en Stokv. 69% A Ned. Wol Mij. 94%96 A Singkep Tin M. 84-83%. A J. C. Japan Ln. 27%26. A Rotterd. Lloyd 4746%. A S. M. Nederland 50%50. A Amst. Thee C.M. 46 De tafeldrank van kwaliteit NATÜÜRLIJK BRONWATER Nederlandsche Mij. Opg. 1887 bleek, dat de voor Nederlandsch-Indië van belang zijnde vraagstukken beter behandeld en behartigd zouden kunnen worden buiten het gedrang der vele en ingewikkelde, met de Nederlandsche productie in verband staande proble men. kwam men vanzelf tot het voor stel om de op de handelsrelaties tus- schen Nederlandsch-Indië en Duitsch- land betrekking hebbende vraagstukken even aan te houden. De bedoeling is nu hierover binnenkort afzonderlijke be sprekingen te doen plaats vinden, ten einde door een speciaal op Neder landsch-Indië slaande overeenkomst (die voor Nederlandsch-Indië ondertee kend wordt door de Nederlandsche re geering) in het leven te roepen ANTI-DUITSCHE RECLAMEPLATEN, De minister van binnenlandsche za ken heeft de volgende circulaire gericht tot de burgemeesters van de onderschei denen gemeenten: Het is der regeering gebleken, dat op openbare aanplakborden of -plaatsen meermalen platen en aanplakbiljetten zijn aangebracht, welke een beleedigen- den inhoud bevatten voor de regeering van bepaalde landen. Zoodanige affiches zijn niet geschikt ter bevordering van de goede verstandhouding met bevriende naties en kunnen afbreuk doen aan de daarmede onderhouden vriendschappe lijke betrekkingen. Ik zoude het zeer op prijs stellen, dat zooveel doenlijk het aanbrengen van dergelijke biljetten wordt tegengegaan en roep daartoe ten deze uw medewer king in, voor zooveel uwerzijds daarop invloed kan worden uitgeoefend. KONINGIN EN PRINSES NAAR ZWITSERLAND, H.M. Koningin Wilhelmina en Prin ses Juliana zijn naar Zwitserland ver trokken, Woensdagavond werden zij op het station Emmerik begroet door den regeeringspresident van Düsseldorff, en den president van de Reichsbahn te Keulen, namens den rijkspresident en den minister-president van Pruisen. De Koningin betuigde Haar dank voor de ontvangst. DE „POSTJAGER." De A.V.R.O, zal heden te 17 h 50 het vertrek van den „Postjager" uit Batavia uitzenden. Ook van de aankomst op Schiphol, welke Zondagavond wordt verwacht, zal de A.V.R.O. een ooggetuigeverslag geven. ONDER WIJ SBEZUINIGIN G IN INDIë. Het departement van onderwijs te Ba tavia overweegt, volgens de Java Bode, ook contingenteering van Mulo en A.M. S., eventueel door middel van invoering van een vergelijkend toelatingsexamen. Het aantal 1ste klassen der hoogere bur gerscholen in geheel Indië bedraagt thans 40, hetgeen tot 30 a 33 zal wor den teruggebracht. A Houth. Alberts 30 C Baltimore Ohio 15%15. A Southern Rlw. 16% C Union Pac. Rr. 72%72%. C Int. Nickel Cy. 13%13%. A Koloniale Bnk. 47—46 A N.I. Hbk. 1000 51%—50% C Ned. H. M. 1000 48%—48 A Aig. Kunstz. U. 31-30%-%. A v. Berkels Pat. 21%20% C Calvé-Delft 59%—59% A C, Suiker Mpij. 20% A Philips Gem. B. 256%—256%-58 A Ned. Ford A.M. 168%—167%-67 C Unilever 91—90%-91% C Anaconda Cop. 9%9%-9% C Bethlehem St. 23%—23%-% C Kennec Copper 12%12% C Un. States Leather 5%5% A A.N.I.E.M.—N.B. 210—212 A Kon. Petr. Mpij 175%—178-%, C Contin. Oil Cy. 10%10%-%. C Shed Union O.C. 5%— 5%75%. C Tide Water Ass. Oil. 5%5%. CONTINGENTEERING VAN FRANKRIJKS ERWTENINVOER. Naar aanleiding van het, aan 't „Hbld." ontleende, bericht inzake de verhooging van het Fransche in voerrecht op erwten, vernemen wij van welingelichte zijde, dat deze zaak nog ernstiger is dan het zich zoo liet aanzien. Behalve de verhooging van 't invoer recht, wordt n.l. een stelsel van licen- tiëering ingevoerd, dat veel overeen komst met onze contingenteering ver toont. Hoewel alle details daaromtrent nog niet bekend zijn, is wel zoo goed als zeker dat het daarbij theoretisch binnen Frankrijks grenzen toelaatbare quantum erwten practisch nog veel kleiner zal blijken te worden. Dit is met name voor Zeeland zoo van belang, omdat een relatief zeer groot deel van Nederlands erwtenuitvoer naar Frankrijk uit onze provincie afkomstig is. MUSSERT SPREEKT IN AMSTERDAM. Ir. Mussert en de heer Geel kerken zullen hun betrekkin gen neerleggen. Gisteren is te Amsterdam een druk bezochte vergadering van de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland gehouden. Daarin heeft de algemeene leider ir. A. A. Mussert, een verklaring afgelegd, naar aanleiding van de on langs door de regeering genomen be slissing waarbij ook de N.S.B. is ge plaatst op de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigingen. Eerst heeft ir. Mussert erop gewezen dat de N.S.B. thans reeds 22.000 leden telt; na de R.K. Staatspartij en de S.D. A.P. noemde hij haar de sterkste bewe ging van ons land. Wat heeft de N.S.B. gedaan, zoo ver volgde spr., tot zijn verklaring inzake den regeeringsmaatregel komend, om zulk een besluit te rechtvaardigen? En hij antwoorde: Niets! De N.S.B. wil niet anders dan het Nederlandsche volk tot eenheid brengen, en zij wil dit slechts langs den legalen weg. Het gevolg van de beslissing der regeering noemde hij dat de beweging in twee weken tijds versterkt is met 7000 man. De Provinciale Staten van Utrecht zullen er nu voor zorgen, dat de heer Van Geelkerken, commies ter provin ciale griffie en spr., hun ambt moeten neerleggen. Men zal echter, al werpt men ons in de toekomst misschien in de gevangenis, aldus spr., nimmer den geest kunnen breken, dien wij in ons volk gebracht hebben. Tot den heer Van Geelkerken, die achter de bestuurstafel zat, richtte hij woorden van groote waardeering voor de medewerking, van hem ondervonden bij het grondvesten en tot ontwikkeling brengen van de N.S.B. in Nederland. Toen ik u, aldus spr., vroeg: „wat doet gij nu?" hebt gij geantwoord: ,,de 200.000 man", die onze beweging eens zal tellen, zal de kern der natie zijn, die ons volk met nieuw leven zal bezielen." Het is mijn plan, zoo ging ir. Mussert verder, om Van Geelkerken te belasten met de organisatie der jongeren. „Ik vrees, zoo besloot de heer Mus sert, dat wij jaren van harde terreur te gemoet gaan en dan zal het afhangen van uw uithoudingsvermogen en*offer- vaardigheid of het schip van de N.S.B. zee kan houden. Tegen eiken terreur in zullen wij legaal moeten blijven; eerlijk rechtvaardig en fatsoenlijk. De geheele organisatie is de laatste maanden op nieuw uitgewerkt, en is erop gericht, dat gij zult hebben te werken van huis tot huis. Laat ik u den raad geven, dat gij afblijft van 't wapen uwer tegenstan ders: verdachtmaking. Wij gaan 1934 in met de boodschap: aan de politieke par tijen de baantjes, de gummistokken en de mitrailleurs: aan ons het volk!" (langdurige toejuichingen). De Commissaris der Koningin be zoekt Woensdag 10 Januari a.s. de ge meenten 's Heerenhoek en Heinkens- zand. Ged. Staten van Zeeland hebben aan den heer P. D. de Vos te Zierikzee, op diens verzoek, met ingang van 1 Jan. 1934 eervol ontslag verleend als lid der Prov. Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie. BELANGRIJKE BOEDELVEILING. De inboedel van wijlen me vrouw wed. J. H. Blnm-de Niet. Dinsdag 16 Januari zullen in het No tarishuis te Middelburg de veilingmees ters De Groot Hondius, ten overstaan van notaris H. R. Struve, den inboedel veilen van wijlen mevrouw Blum-de Niet, overleden op Duinvliet te Aagte kerke. Onder de te veilen goederen bevin den zich vele kostbaarheden. Woensdag 31 Januari heeft in Britan nia te Vlissingen de veiling plaats van 65 schilderijen uit denzelfden boedel. Beide keeren zijn de te verkoopen voorwerpen vooraf te bezichtigen tegen entrée. De opbrengst daarvan is be stemd voor liefdadige doeleinden. EEN PADVINDERSJUBILEUM. Gisterenavond hield de derde groep van de afdeeling Walcheren van „De Nederlandsche Padvinders", tevens on deraf deeling van de C. J. M. V., in de achterzaal van „St. Joris" een bijeen komst ter herdenking van haar 10-jarig bestaan. De Voorz., de heer J. F. Vermeulen heette in het bijzonder welkom den Commissaris der Koningin, verder den vertegenwoordiger van het bestuur van de afdeeling Walcheren, jhr. F. Bee- laerts van Blokland en den heer J. J. Meijboom, die als plaatsvervanger van den districtscommissaris, ir. Ten Bokkel Huinink en tevens namens het hoofdbe stuur, aanwezig was. Spr. schetste vervolgens hoe de groep dank zij de hulp van God en vele ou deren en jongeren is blijven bestaan, ook al heeft zij moeilijke tijden door gemaakt. De heer M e ij b o o m complimen teerde de jubilaresse namens het hoofd, bestuur, den districtscommissaris en den Van Berlekomgroep, en hij sprak den wensch uit, dat de groep geen last zal ondervinden van de kwaal, die alge meen heerscht; het gebrek aan leiders Later heeft ook jhr. Beelaerts van Blokland namens het bestuur van de afdeeling Walcheren gelukwen schen aangeboden. Het feestprogramma is geopend met gezamenlijken zang van twee coupletten van het Wïlhelmus. De secretaris, de heer C. P. d e J o n g h, heeft een opgewekt overzicht gegeven van de tien jaar van het be staan der groep. De welpen hebben een aardige één acter „De strijd om het bestaan" opge voerd, en de verkenners en voortrek kers een drie acter „De Tooverdrank der Jeugd". In dit stuk komt de strijd tusschen goed en kwaad, die ook de jeugd te strijden heeft, volkomen tot zijn recht. De Voorz. heeft ten slotte allen dank gebracht voor hun tegenwoordig heid en hen opgewekt tot het steunen van de groep. Ds. C. F, N o 11 e ging voor in dank zegging. A Holl. Amer. Lijn 1 A K.N. Stoomb. Mij. ±011% A Ned. Scheepv. U. 48%48%-48 A H.V. Amsterdam 177%—175%-76 A Java Cult. Mij. 98%98 A N.I. Suiker U. 70—69 A Deli Batavia 123%—119%-18 C Deli Mij. 1000 112%—lll%-09 A Senembah 134%—132-30 C Chicago Milw. 2%3 A Amst. Rubb. C. 105—102%-04 A Hessa Rubber 3432 A Deli-Bat. Rubb. 44%—43% A Serbadjadi S.R. 29%28% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 3 Jan. 4 Jan. Londen 8.08% 8.09% Berlijn 59.32 59.31 Parijs 9.77% 9.77 Brussel 34.60 34.58 Zwitserland 48.21 48.21 Kopenhagen 36.15 36.20 New-York 1.56% 1.59% en algemeen werd gemopperd over de slechte zorgen van het gemeentebestuur, dat zoo bitter weinig deed om het ver keer te beveiligen,. Slechts in het cen trum was wat zand gestrooid en meestal nog zeer onvoldoende. Daar we weten, dat reeds 's morgens zes uur de betreffende dienst gewaar schuwd was, is dit verwijt zeker niet ongegrond. Ook had men zeer zeker een aantal werkloozen aan het werk kun nen zetten. Echter de burgers gaan evenmin vrij uit, want degenen, die hun wandelende, fietsende en auto-rijdende mede men- schen trachtten te helpen, door hun aschbak op straat leeg te storten, wa ren op de vingers te tellen In verschillende gemeenten bestaat 'n verordening, die aan de inwoners de verplichting oplegt, bij gladheid, voor hun woning asch of zand te strooien. Het komt ons voor, dat ook zulk een veror dening te Goes op haar plaats zou zijn. Méér dan een verordening die het heb ben van een voetschrapper naast de deur gelast Goesche Wijkverpleging. De Goesche Wijkverpleging ontving in de maanden November en December 1933 de volgende giften: 1 van 15, 1 van 10, 2 van 5, 1 van 3, 4 van 2.50, 3 van 2, 1 van 1.50, 2 van 1 en 1 van 0.25. Schepen Aku Amerika Tabak - Industrie KoninkL Philips Unilever Markt Suiker Rubber fWettig gedeponeerd.) Hedenmrgen is het K. L. M. vlieg tuig de Snip van Schiphol naar Indië vertrokken. Een passagier voor Akyab, een voor Marseille, een voor Bagdad, een voor Gaza en een voor Cairo zijn aan boord. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE. Marnixplein, West-Souburg V erkeersre volutie. Zooals gisteren reeds met enkele woorden gemeld, was het Woensdag morgen buitengewoon glad op de Goe sche straten; een ware verkeersrevolu- tie is er het gevolg van geweest. Overal zag men vallende voetgangers, fietsers, glijdende auto's, en niet altijd bleven die glij- en valpartijen zonder ge volg. Menigeen bezeerde zich deerlijk, artikelen werden beschadigd en op den Oostsingel sneuvelde er een lantaarn paal. Tot den middag duurde dit ongemak DE STEUNMAATREGELEN VOOR DEN LANDBOUW, Een uiteenzetting van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel VEERE. Woensdagmiddag trad het Tweede Kamerlid Chr. van den Heuvel op voor den Chr, Boeren- en Tuindersbond in de Gereformeerde kerk alhier. Spr. wilde een schematische uiteen zetting geven van de crisismaatregelen der regeering en de vraag onderoogen zien of deze gerechtvaardigd zijn. Een en ander is in elk geval volkomen in strijd met den toestand van tien jaar geleden. De overheid laat geen vrijheid meer. Men gaat bepalen hoeveel var kens een boer mag hebben, hoeveel tar we hij mag zaaien, enz. Waarom grijpt de regeering zoo midden in het bedrijfs leven, inzonderheid in het land- en tuin bouwbedrijf in Deed zij het niet, dan waren de prijzen der producten 45 pet. van de vóór-oorlogsche, terwijl de las ten 150 pet. hooger zouden zijn, hetgeen een economische ruïneering van het platteland ten gevolge zou hebben. De regeering is dus gedwongen door diver se steunmaatregelen de zaak overeind te houden. Verschillende maatregelen werden hier na onder de loupe genomen. Daar is in de eerste plaats het ver strekken van crediet, waarin men ge lukkig niet te ver gegaan is. Het vef- leenen van crediet zonder uitzicht op verbetering van den toestand zou slechts een verlenging van het lijden betee- kenen. Ten tweede het stelsel, dat gekozen is bij de tarwewet, waarbij een gedeel te van het Nederlandsch product moet verwerkt worden. Ten derde de toeslag op producten zonder meer, zooals bij de suiker en de tuinbouwcrisiswet het geval is. Ook het stelsel, om op een binnen- landsch product accijnzen te heffen en uit de opbrengst daarvan steun te ver- leenen is volkomen gerechtvaardigd, doch een zwakke plek ten deze is, dat ook betaald moet worden in de verlie zen van den export. Echter van alle maatregelen zijn de handelspolitieke re gelingen, zooals bij de crisisinvoerwet, de clearingwet, diverse monopolies enz., volgens spr. de minst schadelijke. Toen alle internationale pogingen, om het economisch leven te beschermen, zooals de besprekingen van Oslo, Ouchy, Genève, Londen, enz. mislukt waren werd de regeering wel gedwongen om andere maatregelen te treffen, want nergens vinden onze producten in het buitenland meer een voldoende afzetge bied. Het verdrag met Duitschland en de daaruit voortvloeiende verruiming der handelsbetrekkingen zal verbetering brengen. In hoeverre komt deze politiek echter het heele land ten goede vraagt spr Ondanks alle steunmaatregelen blijft bet voor velen toch moeilijk om het hoofd boven water te houden. Uit de schat kist kan niets meer komen, dus moet de consument maar alles betalen. Maar hoe kan dat Men moet zooveel mogelijk het belasten van den consument tegen gaan, opdat deze kan koopen en kan blijven koopen. Men streeft naar vóór- oorlogsche prijzen. Goed, maar men zor- ge er dan ook voor, dat de onkosten en lasten, die op het economisch leven drukken verminderd worden. Het groote gevaar van dezen tijd is dat wij de banden om het bedrijfsleven niet meer als een beletsel aanvoelen, doch als een behaaglijken steun, waar door de veerkracht van het volk ver slapt. Slechts door organisatie kan de landbouw er weer bovenop komen. In het verleden heeft men te weinig aan dacht geschonken aan de landbouwbe langen, doch spr. zou niet graag zien< dat deze nu een troetelkindje van de re geering werden, zooals het geval ge weest is in Duitschland. Neen, een goe de organisatie is het eenige redmiddel, en aan het ontbreken daarvan zijn veel al de boeren zelf de schuld. Toen alleen de neutrale organisaties bestonden mocht zelfs niet over de economische handelspolitiek gesproken worden. Om tot een gunstig resultaat te komen acht spr. een organisatie op dezelfde leest geschoeid als de politieke partijen wen- schelijk. Dan pas zal^ men slagen in zijn economische politiek tot steun van deis landbouw. Tenslotte haalde spr. aan de woorden van dr. H. Colijn, uitgesproken bij het oprichten van den Chr. Boeren- en Tuin dersbond, die zeide, dat niets te berei ken is zonder dat men zich bij God schaarde en denzelfden godsdienstige» ondergrond bereidde als waarop de prot. Christ, politieke partijen staan. GRIJPSKERKE. Dezer dagen nam de brievenbesteller J. Boogaard alhier af scheid van het personeel van het post kantoor te Middelburg. Hij werd daarbij toegesproken door den heer Van der Weele; als aandenken werd hem een barometer aangeboden. De kantoorhoudster te Grijpskerke, mej. Walhout, vereerde den scheidende met een bloemstuk. WESTKAPELLE. Het totaal aantal ingeschreven werkloozen bedroeg al hier op 30 Dec. j.l. 300. Gesteund vol gens de vorstregeling werden 150 per sonen. Woensdag zijn weer werkloozen bij de werkverschaffing te werk gesteld, VROUWENPOLDER. Bij het agent schap der Arbeidsbemiddeling alhier,, stonden op 1 Dec. als werkzoekenden ingeschreven 14 personen, gedurende December werden ingeschreven 16 per sonen en afgeschreven 1 werkzoekendei zoodat op 1 Januari stonden ingeschre ven 29 werkzoekenden. ELLEWOUTSDIJK. De opbrengst der havengelden over het jaar 1933 bedraagt 1675; 66 schepen legden in de haven aan met in totaal aan tonnenmaat 7491 ton. KLOETINGE. Woensdagmorgen had alhier een auto-ongeval plaats. De auto met aanhangwagen van Gebr. Zantman uit Hoofddorp is op den hoek Kapelsche wegOostweg bij het uitwij ken voor een tegenkomende auto ten gevolge van de gladheid van den weg tegen een boom gereden. De chauffeur en een inzittende werden licht gewond, en zijn door dr. Wouda verbonden. De auto met aanhangwagen was erg be schadigd. DE BEGROOTING NIET GOEDGEKEURD. AXEL. Bij Kon. Besluit is ongegrond verklaard een beroep van het bestuur der gemeente Axel tegen een beslui van Ged. Staten van Zeeland, ?Jraa* goedkeuring aan de begrooting dier ge meente voor 1933 is onthouden op grond dat geen maatregelen waren genomen ter versterking der middelen.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2