AAN ALLE MOEDERS! (Èmnflmmm I msnuES LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Moeder, Uw kinderen moeten iederen dag in weer en wind naar school. Denk er aan, dat Pan flavin het allerbest de gezondheid van Uw kinderen beschermt. Pan flavin-pastilles zijn een volmaakte bescherming tegen besmettingsgevaar WÈêk£V&t*ËÉMm DE STERRENHEMEL 3—10 JANUARI 1934, 20 h MT. ZUID (Jngez. Med.) 1933—1934. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons: In verschillende artikels hebben we onze meening geschreven over de ont wikkeling onzer landbouwtoestanden. We deden dat in algemeenen zin, maar we daalden ook vaak ai in bijzonderhe den. Nu eens zagen we ons gedwongen een eerlijke critiek te leveren op getrof fen regeeringsmaatregelen, doch soms ook konden we daarmede instemmen, als gaande deze in onze richting. We heb ben zöo'n gevoel, alsof we voor al dat geschrijf op het eind van het jaar ter verantwoording zijn geroepen, We heb ben voor 't forum gestaan en wij hebben aldaar a.h.w. in een geheel weergegeven wat we in onderscheidene artikelen on ze lezers hebben voortgezet, en we heb ben den indruk gekregen, dat ons hier op fiat is gegeven. We zullen derhalve op dezelfde wijze voortgaan, de zaak Hienende zonder personaliteiten en zon der bevooroordeeling. Dan willen we al dadelijk zeggen, dat er na de verkiezin gen een anderen geest is gevaren in ve len onzer parlementariërs. Wij.meenen dat in allereerste plaats te moeten den ken aan het optreden der nieuewe Re geering, die door haar kloeke houding tegenover de volksvertegenwoordiging zich onmiskenbaar direct een groote macht verwierf, waardoor ze in staat werd gesteld op korten termijn belang rijke en vèr strekkende maatregelen te treffen. Hulde brengen aan deze mannen, mo gen we eerlijkheidshalve ook niet ons compliment onthouden aan de Kamer leden, die daartoe hebben medegewerkt Met hun allen hebben ze bij de land bouwbevolking de hoop doen herleven, dat haar eindelijk recht zal worden ge daan. Die hoop was levendiger, omdat de getroffen regeeringsmaatregelen ge paard gingen met een prachtzomer. Het oogsten van het in lange jaren onbekend vele graan kon om zoo te zeggen spelenderwijze geschieden, waarbij quantum en qualiteit ijverden om het re cord. Dat was met meerdere produc ten het geval, speciaal met aardappelen en suikerbieten. Van dat laatste kon tot heden weinig geprofiteerd worden. Voor aardappels is de richtprijs laag en het daarbij toege paste sortiment van dien aard, dat de leverbare hoeveelheid gering is. Met de suikerbieten is 't van 't zelfde laken een pak. De opbrengst was buitengewoon hoog, doch wijl deze tegelijk de toege kende garantie overschreed, zit daar aan weinig voordeel vast. We kregen een vertrouwelijke inzage van de vermoedelijke bedrijfsuitkomsten van verschillende boerderijen, waarbij is gewerkt met redelijke schattingen van de nog te verkoopen producten en moe ten toch weer constateeren, dat het re sultaat negatief zal zijn. Hieruit blijkt, dat het landbouwschip nog altijd lek is en bij het minste stootje dreigt on der te gaan, Een algeheele ineenstorting werd in 1933 voorkomen, doch, zooals gezegd, 't gevaar is nog geenszins van de lucht. Dit moge voor de Regeering een aan sporing zijn om in 1934 hun stuurmans kunst ook op landbouwgebied daad werkelijk te blijven toonen. Geen oogenblik nog kan het roer worden los gelaten, al adviseeren sommige wal kapiteins daartoe. Zij vergete niet dat de reserves op of bijna op zijn. De landbouworganisaties mogen om twee redenen haar activiteit en haar waak- zaamhe:d niet verslappen. Eensdeels zullen zij weten hoe voos het landbouw bedrijf nog is en anderdeels zullen ze als wij hebben bemerkt, hoe er een actie op komst is, die beoogt de verkregen resultaten zoo gauw mogelijk ongedaan te maken. Men onderschatte dit gevaar niet, want de geschiedenis heeft geleerd, hoe machtig dit tegenkamp is. Het beschikt vrijwel in zijn geheel over de groote pers, waarbij het kan speculeeren op de „verhooging van den levensstandaard", een argument, dat bij de massa altijd in slaat. Vandaar, dat onafgebroken moet worden voortgegaan met het blootleg gen der landbouwtoestanden en met het uiteenzetten van de beteekenis van het landbouwbedrijf voor ons volksleven, de rede en het recht hebben wij daarbij aan onze zijde. De boeren zelf hebben hunne organisaties daarbij te steunen, niet door een blind volgen, maar door een actief medeleven van onderaf. Klaploopers zijn het, die in deze tij den nog buiten eenig organisatorisch verband leven, profiteeren van hetgeen voor hen wordt bereikt en als dank daarvoor niets anders hebben dan on billijke critiek. We voorspellen het jaar 1934 voor hen, die in den landbouw hebben vóór te gaan, een jaar van strijd! Strijd zal er moeten worden ge voerd om te bereiken, wat redelijker wijze mag worden gevraagd, strijd voor al zal er moeten worden gevoerd om te behouden, wat men heeft. De aanval op onze bietencultuur is hiervan een staal tje. Men late zich niet in slaap wiegen door de „telegrafische", kalmeerende stem van een niet-deskundige, dat het zoo'n vaart niet zal loopen, In dit ver band doet het ons genoegen, dat einde lijk een groote protestvergadering op komst is. De drie landbouw-centrales komen daarbij als één geheel voor den dag; groote belangstelling en goed re sultaat zijn daardoor het best gewaar borgd. Onze gewestelijke Kamers van Koophandel, die óf reeds requistreer- den, óf nadere inlichtingen vroegen, kunnen aan deze actie ruggesteun ge ven. Moge deze actie den slag voorko men, die voor het Zeeuwsche landbouw bedrijf in zijn vollen omvang de genade slag zoude zijn! Bij Kon, Besluit zijn met ingang van 1 Jan. 1934 benoemd bij het reser ve personeel der landmacht tot reserve tweede luitenant; bij het wapen der infanterie: bij het 7de reg. W. J. Kramer, Kloe- tinge, I. P. Toussaint, Groede; bij het 11de reg. H. Sinke, Goes; bij het 14de reg. J. H. Ligteringen, Vlissingen, H. van der Schuur, Middelburg, C. J. Kooman, Goes, C. A. van der Eyk, Vlissingen; bij het 20e reg. P. E. Daniëlse, Middelburg; bij het regiment wielrijders J. Waverijn, Kruiningen, allen vaandrigs. bij het wapen der artillerie: bij het 7de reg. veldart. de kornet J. L. de Ja ger te Kapelle. Ongelukken. Dinsdagavond is nabij de Asch- brug te 't Meer bij Heerenveen, 'n 50-jarige zwerver door de tram overre den en gedood. AUTO OP VIJF PERSONEN INGE REDEN. Zondagavond is te O i s t e r- w ij k een personenauto op een groep van vijf personen ingereden. De 17-jari- ge H. W. werd gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij even later overleed. De bestuurder van de auto, die door gereden was, is later door de politie op gespoord. De auto is in beslag genomen. WOONWAGEN AANGEREDEN. Dinsdagmiddag is een woonwagen, ko mende uit Heerenveen, aangere den door een personenauto. De inzitten den van den woonwagen, een man en een vrouw werden ernstig gewond. Van den man is een voet verbrijzeld, terwijl de vrouw een ernstige hoofdwonde en snijwonden in het gelaat opliep. Het paard van den woonwagen moest worden afgemaakt. OUDE VROUW VERBRAND. Op Nieuwjaarsmorgen is in een perceel aan het Roermondsplein te Arnhem een 90-jarige vrouw waarschijnlijk bij de kachel aan het dommelen geweest of te dicht met haar kleeren met de kachel in aanraking gekomen. Hoe het ook zij, toen haar dochter op het angstgeschrei naar voren holde, bemerkte zij dat haar moeder in brand stond en kermende van pijn op den grond lag. Met brandwon den overdekt werd de oude vrouw naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar zij Maandagavond aan de gevolgen is overleden. GELD EN SIERADEN GESTOLEN. De Oudejaarsavond is voor de ge zinnen K. en D. wonende aan den Park weg te Maastricht minder prettig voorbijgegaan. Bij K. werd alles het ondersteboven gehaald en 1000 aan geld en voor 500 aan sieraden gestolen. Bij D. werd 100 aan geld en voor 200 aan siera den gestolen. De politie zoekt naar de daders. De N.V. Kon. Maatsch, „de Sche'de" in 1933. In een overzicht in het „Handelsblad" over den scheepsbouw in ons land in '33, wordt omtrent de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen mede gedeeld: De Kon. Mij. „de Schelde" heeft in 1933 afgeleverd of voor aflevering ge reed gemaakt, o.a. flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" voor het departement van defensie; drie motor- veerbooten, genaamd „Koningin Emma" „Oosterschelde" en „Prins Willem I" voor den Prov. Stoombootdienst op de O. en W. Schelde, twee motoren voor Hr. Ms. pantserschip „Brinio" voor het departement van defensie, en voorts eenige ketels, bovenbouw voor bruggen constructiewerk voor de electrische centrale op de Staatsmijn „Maurits", hefdeuren voor de sluis bij Limme, een kolentransportinrichting. Onderhanden zijn: casco van de on derzeeboot „O 16" voor het departe ment van defensie, machines en ketels voor den nieuwen kruiser voor het de partement van defensie, draaistroom- turbogenerator met condensatie-inrich- ting voor de N.V. P.Z.E.M. te Vlissingen twee draaistroomturbogeneratoren met condensatie-inrichting en een hulpturbi ne ten behoeve van Staatsmijn „Mau rits" voor de Staatsmijnen in Limburg, twee hoofdmotoren voor het m.s. „Sian- tar" van den Rotterdamschen Lloyd, Rotterdam, hoofdmotor voor het m.s.. „Alfoer" van de K. P. M., Amsterdam; verbouwen van het scheepsgedeelte m.s. „Bcschfontein" ex „Nieuwkerk" alsook de evering van twee turbines voor de N.V. P. G. E. M. te Nijmegen, een kleine scheepsketel, alsmede wer ken, aan de bruggen lijn Rotterdam Dordrecht, voor de Ned. Spoorwegen en drie vaste enkelsporige bruggen met bijbehooren over het Twente-kanaal na bij Goor in de lijn NeedeHellendoorn, voor de Ned. Spoorwegen. Ster v/d 3' grootte, of kleioer Ster v/d 2'grootte. Ster 1" gr. Uk Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau U Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 3 O EERSTE KV: VOLLE MAAN (9 LMTSTE KVAEI1ER NIEUVE MMN VENUS© MARS (0) JUPITER Q) SATURNUS© WISSELS GEÏND ZONDER TE VER ANTWOORDEN. De recherche te Heerlen heeft Zaterdagavond aldaar gearresteerd den directeur van het In cassobureau Limburgia. Deze maakte er zijn beroep van wissels te innen, terwijl het grootste gedeelte niet werd verant woord. Indien men aan dit bureau een wissel ter inning aanbood, moest men eerst abonné worden, hetgeen per jaar 25 kostte. Bovendien werd van het ge ïnde bedrag nog 12 pet. gevorderd voor de kosten, benevens eenige noodzake lijke onkosten. Niet alleen de crediteur, maar ook de debiteur moest inningskos- ten betalen. Verder kwam bij het on derzoek uit, dat de directeur aan zijn cliëntèle minder verantwoordde dan door het bureau was geoogst, terwijl an dere klanten de ervaring opdeden, dat, wanneer voor hen geld was geïnd, zij met een postchèque werden afgescheept, om dan aan het postkantoor tot de ont dekking te komen dat deze chèque niet kon worden uitbetaald omdat er geen crediet van den afgever aanwezig was. HET WEER IN DECEMBER 1933. Overzicht van het weer in de maand December. Medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Belt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in December de ochtendlemperatuur 5 gr. Celsius bene den normaal. Zij was in de eerste deca de gr. in de tweede 6 gr en in de derde 2 gr, te laag. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 14en en 23en, resp. 13 gr. bene den en 1 gr. boven normaal. De gemiddelde maximum- en mini mumtemperatuur waren resp. 5 en 4^ gr. beneden normaal. Het aantal da gen met een minimumtemperatuur be neden het vriespunt bedroeg te De Bildt 25 tegen 14 normaal. De hoeveelheid neerslag bedroeg over het geheele land slechts 5 tot 20 pC. van de normale. Wat December betreft, is van 1849 af zulk een geringe hoe- veelhe'd slechts voorgekomen in de ja ren 1864 en 1890. Te De Bilt werden 73 uren zonne schijn waargenomen tegen 40 normaal. Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare Tijd, gelijk aan 2 h 51 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge teekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het WNW naar het OZO, door de sterrenbeelden Zwaan, Cassiopeia, Wagenman en Twee lingen een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeeldenj de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand weer toe, van 15° tot 20y2° de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van 7% tot ruim 9 uur. Reeds hierdoor lengen de dagen in w e r k e 1 ij k h e i d; dit lengen neemt echter schijnbaar nog méér toe, doordat de tijdvereffening in Januari van ruim 3 min tot 13 K minuut wast; d.w.z. onze klok is eind Januari bijna een kwartier vóór bij de zon ook nog. De schijngestalten der maan zijn: L.K.: 8 Jan.; N.M.: 15 Jan.; E.K.: 22 Jan.; V.M.: 30 Jan. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij zoo ze althans al op zijn op het oogenblik waarvoor wij 't kaartje teekenden den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Sarturnus. Dat is deze maand echter met geen hunner 't geval. Daarom zijn 3 hunner hier onder op een apart kaartje geteekend. Tevens is de zon (z) er in gezet, om den onderlingen stand eens te zien. Venus 4.4) is een zeldzaam schitterende avondster in den Steen bok; zij gaat echter omstreeks zeven uur onder en is dus alleen in den vroe gen avond te zien, in het W. Mars (m =1.4) is eveneens avondster (maar heel veel minder helder) in den Steenbok; hij staat echter te dicht bij de zon om waargenomen te kunnen worden. Jupiter (m 1.6) is morgenster in de Maagd; hij komt pas na midder nacht op, doch is aan den ochtendhemel, voor hen die vroeg op zijn, fraai te zien. Saturnus (m 0.9) is eveneens avond ster in den Steenbok, doch evenals Mars, ongeschikt voor waarneming. (m magnitude helderheid, ver geleken met een ster van de le grootte, die m 1.0 heeft.) Er vinden in 1934 vier eclipsen plaats, twee zon- en twee maaneclipsen. 30 Januari is er een gedeeltelijke maansverduistering, beginnende 16 h 1 min en eindigende 17 h 24 min Green wich tijd (=20 minuten vroeger dan bij ons). Zij is in Europa zichtbaar; groot ste verduistering is 0.12 van de maans- middellijn. 1314 Febr. is er een in Europa on zichtbare totale zonsverduiste ring; de totaliteit duurt 2 min 53 sec. De lijn der totaliteit loopt over Borneo, Noord Celebes (Menado), en dan door den Polynesischen archipel den Grooten Oceaan in. 26 Juli is er een in Europa onzichtbare maansverduistering. 10 Augustus vindt een ringvormige zonsverduistering plaats (d.w.z. de schijn bare middellijn van de maan is dan klei ner dan die van de zon). Er is in Europa niets van te zien; de lijn der totale ring vormigheid loopt over Zuid-Afrika. Middelburg, 2 Januari, Op de veiling deden: Spruiten 725 c.; Wit lof 1434 c.; Koolrapen 3 c.; Peën 1 10 c,; Uien 13 c.; Kroten 23 c.; Roode Kool 14 c.; Witte Boonen 6 10 c.; Bruine Boonen 14 c. alles per kg. Prei 28,5 c.; Selderie 26 c.; Knol- selderie 2—3,5 c.; alles per bos. Savoye Kool 4,5—5,5 c.; Roode Kool 1,55,5 c.; Boere Kool 13 c.; Witte Kool 4 c.; Gele Kool 1 c,Andijvie 1 3 c,; alles per stuk. per stuk; honing 0.40 per flacon; bloe men 0.250,26 per pot. Goes, 2 Jan. Veilingsvereeniging Z. Beveland. Peren: Comtesse de Paris extra 22 25, id. A 21—32, id. B 18—19, id. C 7— 9, kleiperen extra 1415, id. A 1214. id. B 1013, id. C 810, winter Louw- tjes 9, Pondsperen 811, uitschot en stekperen 2—6. Gieser Wildeman extra 15, id. A 13—14, id. B 10—13, id 7—9, alles per 100 100 kg. Appels: Goudreinetten extra 1924, id. A 16—18. id. B 12—14, id. C 8—11, zure Bellefleur extra 16, id. A 1216, id. B 1014, id. C 811, dubbele Belle- lefleur 1014, Present van Engeland 15 27. zoete Campagne exra 12, id, A 9 10, id. B 78, id. C 56, zoete Arm- gaarde 810, id. Bel efleur 67, id. Joop 5, Pomme d'Oranje 9, Geld Holaart 36, uitschot en stekappels 26, alles per 100 kg. Diversen: tomaten 217, per 100 kg; kipeieren 3.503.70, per 100 stuks; hazen 1.551.98, wilde konijnen 0.60, fazanten 0.400,75. patrijzen 0,35, alles Aagtekerke. Van 131 Dec. Beva len: P. Meijers geb. Boogaard, d. Overleden: M. Cijvat, vrouw van P, Kesteloo, 80 j.; J. Wisse, vrouw van P. Kodde, 89 j. Kloetinge, Van 24 Dec.1 Jan. Bevallen: M. Ha- rinck, geb. De Kok, z. Aardenburg. Van 2330 Dec. Bevallen: M. G, de Clerck. geb. Pauwels, d. Overleden: C. L. van Rooy, wed. van L. de Bruijne, 86 j. Biervliet. Van 1631 Dec. Ondertrouwd: J. P, Desijn, 26 j. en P. C. Willemsen, 25 j.; A. H. J, de Klerck, 23 j. en C. A. Leen- houts, 22 j. Beval en: A. Duijsserinck geb. Van Vooren. z.; M. Vermue, geb. De Jonge, z.; Z. A. de Clerck, geb, Sturm, z.; L. M. de Krijger, geb. Dierick, z. Overleden: C. Catsman, 1 m.; Th. Thomaes, wednr. van S. J. Calon, 85 j. Zuidzande. Van 2031 Dec. Getrouwd: J. W, A. Trapman, 26 j. en C, N. M, Risseeuw,, 26 j. Elec. Drukkerij G. W. den Beer, M burg, Hl

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6