N AT I n KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. KORT ZEEUWSOH NIEUWS. ZEELAND. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOJ KUNST EN WETENSCHAP. VERKEERSWEZEN P. T. T. betaalt f 10.000 DE DOCHTER VAN ALVA. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDOELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.T.) VAN WOENSDAG 3 JANUARI 1934. No. 2. E hé- N- LEVENSVERZEKERII BANK ROTTERDAM na 35 jaar of bij Uw eerder overlijden indien gij van Uw 30s,e jaar af, gedurende hoogstens 35 jaar. jaarlijks 211.- stort VlISSBNQEEf. WA L6KEREÜ. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D, de ior an in Itis lo- ie koopen ielburg Hall- ier tot k, an- ie e.a. liekan, in Za- -risis- |st ont bloei. JCycla- leuren. Flipse, Midd. J lever- Iter, K. 32 c. c. p. 115 ct. 25 en Jh. De „Pe- Idagen In het Ie Ko- 172. tN!l! ringen rysan- jilpen, enz. lidd. Een nieuw incident in het Verre Oosten. Moskou houdt krijgsraad. De laatste dagen van het oude jaar, dat voor het Verre Oosten toch al zoo veel onverkwikkelijks in zijn mars had nog wel een beetje meer dan voor de rest van de wereld, zij het dan dat die rest er voor een deel nauw bij be trokken is hebben in de gauwigheid nog even een incident opgeleverd, dat den aanvang van het nieuwe erg onheil spellend maakt. Het begon er verleden week Don derdag mee, toen de regeering van Mantsjoekwo 25 Sovjet-Russische amb tenaren van den Oost-Chineeschen spoorweg liet inrekenen, op beschuldi ging van spionnage. Nu weetmen, hoe gevoelig de Russen geworden zijn op het stuk van dezen noodlottigen spoor weg, dien zij zich, sinds de Japansche penetratie in Mantsjoerije, ailengs groo- tendeels zagen ontfutselen. Prompt kwam er dan ook een protest uit Mos kou met den eisch van onmiddellijke invrijheidsstelling der gearresteerden. Doch even prompt antwoordde het gou vernement te Tsjangtsjoen, dat het daar niet aan dacht en.dat de 25 Russen zouden worden doodgeschoten, als ze inderdaad schuldig mochten blijken. Zoo voor en na liet de Sovjet-regee ring in het conflict met Mantsjoekwo en Japan heel wat over haar kant gaan. Men was er aan gewend geraakt, haar zich nauwlettend van elke agressieve handeling te zien onthouden, klaarblij kelijk uit vrees voor een gewapend con flict. En op grond van die ervaring had men mogen verwachten, dat ook dit in cident niet op den spits gedreven zou worden, althans niet onmiddellijk. De praktijk leerde ditmaal echter anders. Onmiddellijk na het niet bijster vriendelijke antwoord uit Tsjang tsjoen heeft de Sovjet-regeering 25 Mantsjoekwoërs laten oppakken, als gij zelaars, en de boodschap gestuurd, dat deze 25 menschen er ook aan zouden moeten gelooven, als de 25 Russen om hals werden gebracht. Een regelrecht dreigement dus. De vraag rijst natuurlijk, of er eenige kans bestaat, dat de regeering van Mantsjoekwo voor dit dreigement op zij zal gaan. Wie er een antwoord op wil geven, bedenke, dat acher Mantsjoek wo ongetwijfeld weer Japan staat, dat zijn sanctie aan de arrestatie zal heb ben verleend, zoo zij al niet op de in stigatie uit Tokio is geschied. En in dien Mantsjoekwo en de Japanners geen krimp geven, wat zal dan de hou ding der Russen zijn? Ook dat is een bange vraag, en wel bijzonder in het licht van een bericht uit Moskou, be helzende, dat er oudejaarsdag op het Kremlin een krijgsraad is gehouden on der voorzitterschap van den volkscom missaris van oorlog Worosjilof en waar aan werd deelgenomen door den com mandant van het roode leger in het Verre Oosten, generaal Blücher, den commandant der roode cavalerie en der motor-brigades generaal Boedionny en den chef van de Russische luchtmacht generaal Kiwanof. Het zou denkbaar zijn, dat deze krijgsraad louter geënsce neerd werd, om het dreigement, vervat in de arrestatie der 25 Mantsjoekwoërs kracht bij te zetten. Maar het is ook denkbaar, dat men daar in Moskou de meening is toegedaan, dat men zich dient voor te bereiden op zekere even tualiteiten. En dat men, anders dan eenige maanden geleden, niet meer te gen vrijwel eiken prijs een conflict wenscht te voorkomen. De Russische mi nister van buitenlandsche zaken, Litwi- nof, heeft de politieke positie van zijn land den laatsten tijd aanzienlijk weten te verbeteren, door zoowel met de Ver. Staten als met Polen en Roemenië be langrijke accoorden aan te gaan. Wel licht voelt Moskou zich thans mans ge noeg, om zich in het Verre Oosten zoo noodig schrap te zetten. Men wil er graag het beste van blijven hopen, maar dat begint nu dan toch wel heel veel moeite te kosten. ELKEN WINTER LEED HIJ AAN WINTERHANDEN EN WINTER VOETEN. „Door mijn beroep moest ik den ge- heelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Klooster balsem in en heb sedertdien geen last meer van winterhanden en -voeten ge had." Zoo schrijft ons de Heer W. S. te 's-Gr., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akkers Kloosterbalsem kost per pot v. 20 Gr. 60 cent en v. 50 Gr. 1.en is overal verkrijgbaar. On overtroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en spierpijn, (Ingez, Med.) 'MBtï' - nw i i Ashton, Mary G. „De zonen van Ja cob". Sinclair, U. „Borrelparade", Johnson, M. „Congorilla". Kroniek, De, kleine van Anna Mag- dalena Bach, Ritter Jr., P. H. „De drang der zinnen in onzen tijd". Prins Willem van Oranje, 15331933. (Ingez. Med.) KLACHTEN EN WENSCHEN BETREFFENDE DE WERK VERSCHAFFING. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de minister aan de Gemeentebesturen heeft doen weten, dat georganiseerde arbeiders, die te werk gesteld zijn bij de gesubsidieerde werkverschaffingen, voortaan klachten en wenschen, de werkverschaffing be treffende, aan hun organisatie moeten voorleggen, terwijl de ongeorganiseerde arbeiders bij die tewerkstellingen recht streeks hun klachten en wenschen bij hun Gemeentebesturen moeten indie nen? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, volgt daar dan uit, dat de Gemeentebesturen niet bevoegd zijn in den vervolge kennis te nemen van klachten of wenschen van georgani seerde arbeiders, indien deze klachten of wenschen rechtstreeks tot hen gericht worden? 3. Wil de minister mededeelen, of zijn voorschriften ook gelden ten aanzien van organisaties van arbeiders, die openlijk of bedektelijk het gezag in Nederland trachten te ondermijnen? Zaterdagavond, kort na binnen komst van de mailboot, verzamelden zich de ambtenaren der invoerrechten nog even in hun kantoor aan de haven alhier, om afscheid te nemen van den heer P. van Wouwe, aan wien door den Minister van Financiën met ingang van 1 Jan. 1934 eervol ontslag is verleend. De heer Van Wouwe had 37 dienst jaren, waarvan hij er niet minder dan 33 te Vlissingen aan de haven had gediend. AAGTEKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l, 754 personen (383 m. en 371 v.) Er werden in 1933 geboren 9 jongens en 9 meisjes; vestigingen 13 m. en 11 v. pers.; overle den 4 m. en 6 v, pers.; vertrokken 15 m. en 21 v. pers. (Bevolking einde 1932: 758 personen.) DOMBURG. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1308 personen (643 m. en 665 v.) Er werden pers.; overleden 4 m. en 11 v, pers., vertrokken 51 m. en 66 v. pers, (Bevol king einde 1932: 2352 personen.) RAAD VAN WEMELDINGE. Opheffing van een onderwij zersbetrekking bij het L.O, WEMELDINGE. Zaterdagmiddag ver gaderde de Raad dezer gemeente spoedeischend. Afwezig zonder kennis geving P. Lindenbergh en F. Wabeke Az, Voorzitter was burgemeester Keij- zer, Mededeeling wordt gedaah van de goedgekeurde steunregeling en van an dere raadsbesluiten. Aan den heer Jan Oudeman Sr. wordt een reductie van 30 pCt. verleend op de pachtsom van het ongebruikte gedeelte van de algemeene begraafplaats. Blij kens bericht van den Hoofd-Ingenieur- Directeur van den Rijkswaterstaat wordt de nieuwe weg aan den Wes telijken Kanaaldijk voor het verkeer opengesteld. De V o o r z. zegt vervolgens dat deze spoedeischende vergadering is belegd in verband met een schrijven van den In specteur van het lager onderwijs hou dende advies tot opheffing eener onder wijzersbetrekking aan de openbare la gere school. De openbare zitting wordt na eenige oogenblikken geschorscht. Na heropening deelt de hr J. A. D o- m i n i c u s mede, dat hij zich confor meert aan het rapport van het Hoofd mist uit zijn koers geraakt, aan den grond geloopen, even over de grens op Belgisch gebied. Drie sleepbooten heb ben het vaartuig in den loop van den dag vlot gebracht. Het schijnt, dat door den schok veroorzaakt door het vast- loopen, twee der opvarenden van het schip ernstige verwondingen hebben op- geloopen. door ARCHIBALD CLAVERING C-UNTER 80). „Dat is van een koopmansstandpunt goed geregeld", zegt Chester. Hij geeft nu aan Corker order om als het goud aan boord komt, dit op te bergen on der de kajuit in de ruimte, waar de gesmokkelde haakbussen waren ver stopt bij hun vorig bezoek aan Antwer pen. Als hij vertrekt, kijkt hij op zijn horloge, maar schrikt op. „Bij den he mel, acht uur! Ik kan niet meer door de stadspoorten gaan en zal me dus niet aan de afspraak kunnen houden!" „Zoo. Zouden we weer naar Sandvliet willen?" vraagt de koopman grinni kend, „Ja." „Dat vermoedde ik wel. Nu, ik kan u wel door de poort helpen. De Spaan- sche bezetting houdt niet meer de wacht bij de poorten, Onze burger wacht betrekt thans de wacht. Luite nant Karloo, aan de hoofdpoort, be hoort tot mijn vrienden. Ik ga met u mede," Bij de stadspoort heeft Guy niet veel last, dank zij de voorspraak van Vol- ckers. De Spaansche bezetting van Antwerpen is dermate ingekrompen,' Bij ons kantoor te Middelburg is nog ingekomen voor het Plaatselijk Cri sis-comité een bijdrage van het perso neel Schulte Thieme van 4.45. Aanwinsten Openbare Leeszaal. Jong, A. M. de „De schotel". Scharten, C. en M. Scharten-Antink „Carnaval". Wijhe-Smeding, Alie van „De ijzeren greep". in 1933 geboren 9 jongens en 10 meisjes; jer scj1(:)0j vestigingen 21 m. en 20 v. pers.; over- leden 5 m. en 4 v. pers.; vertrokken 26 Overeenkomstig het voorstel van B. m. en 19 vr. pers. (Bevolking einde 1932: e,n. W' w^dt nu met 3 tegen 2 stemmen 1302 personen.) j djenv£% de .heere" D" M'. fe Jonge |en U, aruinooge, besloten tot op- NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De be- heff'né eener betrekking van onderwij- volking dezer gemeente bedroeg op 31 zer aan °Penbare lagere school en Decj.l. 1179 personen (609 m. en 570 vervolgens, om met ingang van 1 Ja- v.) Er werden in 1933 geboren 8 jon- nuari 1934 eervol ontslag te verleenen gens en 7 meisjes; vestigingen 21 m. en a^s onderwijzer aan deze school aan 19 v. pers.; overleden 5 m. en 6 v. pers.; vertrokken 24 m. en 22 v, pers. (Bevol king einde 1932: 1179 personen.) OOSTKAPELLE, De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l, 1420 personen (698 m. en 722 v.) Er werden in 1933 geboren 15 jongens en 13 meis jes! vestigingen 31 m. en 43 v. pers.; overleden 6 m. en 2 v. pers.; vertrok ken 35 m. en 45 v. pers. (Bevolking ein de 1932: 1434 personen.) WEMELDINGE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 2349 personen (1174 m. en 1175 v.) Er wer den in 1933 geboren 18 jongens en 15 meisjes; vestigingen 41 m. en 55 v. den hr. A. Kievit, In deze laatste vergadering van dit jaar betuigt de V o o r z. hierop den Raadsleden zijn dank voor den getoon- den ijver bij de behartiging der gemeen- te-beiangen en voor de welwillende houding jegens hem als voorzitter van den Raad. De heer A. Dominicus meent na mens den Raad den Voorzitter weder- keerig dank te mogen betuigen voor zijn goede leiding der vergaderingen en voor de opvatting van zijn taak in het algemeen, CADZAND. Dinsdagmorgen vroeg is het Engelsche stoomschip „Pandion", varende richting Antwerpen, door den (Ingez. Med.) doordat telkens detachementen naai HoLand zijn ontboden, dat ze slechts reikt voor de bezetting en bewaking van de citadel. Deze beheerscht de stad, en kan elke poging tot opstand onder drukken, maar de bewaking der stad is geheel aan de poorters overgelaten. Met vreugde bedenkt Guy, dat dit hem gemakkelijker zal maken om het goud door de poorten naar zijn schip te vervoeren, daar onder de burger wacht niet zco'n gestrenge discipline heerscht als onder Alva's veteranen. Met een verlicht hart laat Guy zich dus weer de Schelde afzakken tot Ce aanlegplaats bij Sandvliet, en hij zegt in zich zeiven: „Nu ik de hand heb ge legd op de bruidschat der dochter, komt de beurt aan juffrouw Hermoine zelve." HOOFDSTUK XX, Vader komt terug! Ik zeg het hem! „Het is al over tienen, maar beter laat dan nooit", denkt Guy, als hij de aanlegplaats bereikt, de trappen op- snelt en ijlings over het paadje naai Sandvliet snelt, „Bij Joost! ze is intus- schen nog niet naar bed," zegt hi) lachend, als hij ziet, dat de vertrekken waar Hermoine hem tevoren heeft ont vangen, nog hel verlicht zijn. Hij laat den bronzen klopper op de deur vallen en deze wordt onmiddellijk geopend door Alida, die hem blijkbaar heeft staan opwachten, Ze fluistert hem haas tig toe: „Hare Excellentissima wacht u. „Is zij alleen?" „Ja, senor coronel." Hij schuift de gordijnen op zijde en treedt binnen, betcoverd door de schoonheid, welke hij voor zich ziet. j De kamer wordt verlicht door hang lampen, gevuld met welriekende olie en versierd met bloemen in vazen van Venetiaansch glas. Met een roze, ietwat pruilend lipje staat voor hem de be- heerscheresse van al die weelde. Zij is in avondtoilet, een roomkleurig ge waad van tulle weefsel. In breede plooi en omhult haar de stof, als een wolk en ivoorkleurig teekenen zich haar ar men, volle boezem, en blanke schou ders daartegen af, glanzend onder het lamplicht, alsof zij uitstaken boven een wolk, door zonnestralen verguld. Haar liefelijk gelaat is omlijst door de golven de lokken van haar donker haar, ge sierd met kleurige bloemen en haar oogen schieten stralen van verontwaar diging. Zoo staat zij daar als een fee uit een tooversprookje. Blijkbaar verkeert zij in een hoogst ontevreden stemming, want een voetje, dat tevoorschijn komt onder een rok van Mechelsche kant speelt een roffel op de* parketvloer en in haar oogen schit teren tranen bij Guy's verschijning. Maar nu beginnen zij te schitteren van b.ijdschap en met een lieve welkomst groet ontvangt zij hem. Maar 'n oogen- blik later fluistert zij toch: „Ik dacht, dat je niet meer zoudt komen. Je hebt zeker niet erg naar me verlangd," „Ik had zaken." „Zaken? Wat voor zaken kan nu een luie meneer van het leger met zieken verlof hebben?" en donna Hermoine steekt ongeloovig haar neusje in de lucht. „Zaken, om mijn fortuin in zulk een toestand te brengen, dat ik met goeo' fatsoen bij je vader voor den dag kern komen, als ik hem om jouw hand vraag," antwoordt Guy naar waarheid. Maar daarmede voegt hij weder een schakel bij de zonderlinge keten, die hem zal voeren tot de wonderbare dingen, welke de Voorzienigheid voor hem heeft weggelegd. „Och, daar hadt je niet over hoeven te denken", roept het meisje. „Ik heb geld genoeg voor ons tween. Denk je dan, mijn Guido, dat ik je om je geld zou nemen, terwijl ik vorstelijke land goederen bezit in Italië, die alleen aan jou zullen toebehooren, mijnheer En zij maakt een diepe buiging voor hem, waarna ze quasi pruilend vervolgt: „Ik heb nog maar één kus van je gehad „Ik kon je toch niet meer geven, zoo lang je neusje zoo hoog in de lucht stak Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: a. tot lid van het be stuur der waterkeering van den calami- teuzen Vlietepolder, C. Dieleman, te Wissekerke; b. tot gezworene van den Muijepolder J. L. Quaak, te S t. Maartensdijk. Jakob Wassermann. f De Duitsche schrijver Jakob Wasser mann is Maandagmorgen op zijn bezit ting in Stiermarken plotseling aan een hartverlamming overleden. Het vorig jaar heeft Wassermann zijn zestigsten verjaardag gevierd onder voor hem eenigszins pijnlijke omstandighe den: de verandering van regiem in Duitschland, waarvan hij als Joodsch auteur de consequenties heeft moeten dragen. En nog maar enkele weken ge leden heeft hij nog in ons land een reeks voordrachten gehouden. De bekende hond Patiala overleden. Naar wij in het „Bat. Nwsbl." lezen is dr. Visser, de bekende beklimmer van den Karakorum, met zijn echtgenoote per „Manoeran" te Belawan gearri veerd. Tijdens het verblijf in de haven is de bekende hond van dr. Visser, Patiala, die hem op al zijn tochten vergezeld heeft, overleden. Onze Péilstations, Naar vernomen wordt, hebben de ra- dio-peilstations te IJmuiden, Maas sluis, Vlissingen en Willemsoord, over het afgeloopen jaar circa 1800 pei lingen aan de zich nabij onze kust op houdende schepen verstrekt. In de ja ren 1932, 1931 en 1930 bedroeg het aantal verstrekte peilingen door ge noemde stations resp. 1700, 2000 en 3100. De weersomstandigheden yaren in 1933 van dien aard, dat het aantal gevraagde peilingen niet bijzonder hoog was, i „Maar daardoor waren mijn lippen dichter bij je", antwoordt ze lachend. Maar in het verder beloop van den avond heeft zij geen reden tot klagen over verontachtzaming. Want Chester is in één bewondering voor haar schoon heid, die hem betooverender dan ooit toeschijnt, en hij drinkt haar in als iemand, die zwaren wijn drinkt, welke hem bijna het verstand doet verliezen. „Je schijnt in feeststemming te zijn", fluistert hij haar in het roze oortje, dat zoo dicht bij haar mond ligt. „Enkel voor jou; je herinnert je toch, dat mijn heer en meester mij gelastte geen gasten te vragen „En je hebt me gehoorzaamd." „Natuurlijk ben je niet mijn heer en meester „Je volgt mijn bevelen even trouw op als die van je vader vraagt Ches ter met een lachje. „O, veel trouwer Vader zegt, dat ik zijn tiran en de ware onderkoning van de Nederlanden ben, maar dat is niet waar", vervolgt zij met nadruk, waarop zij met een zucht voortgaat: „Als dat het geval was, zou het in dit land anders zijn", en met schorre stem zegt zij: „Spreek daar echter maar niet over. Laat ik niet gaan peinzen over wat me reeds zooveel tranen heeft doen storten. Laat ik alleen me herinneren, dat wij hier samen zijn, gelukkig. En ik wil je vanavond erg gelukkig maken, mijn Guido". (W*rdt v*rv*lgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5