DE DOCHTER VAN ALVA. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.T.) VAN DINSDAG 2 JANUARI 1934. No. 1. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Een krasse wet in het Boel- gaarsche parlement aangenomen Dezer dagen bestonden wij het, hier neer te schrijven, dat men den Balkan wel eens de brandhaard van Europa dorst te noemen. Sindsdien is er iets ge beurd, hetwelk ons noopt niet alleen deze meening te herzien, maar zelfs tot een volkomen tegenovergesteld inzicht te neigen. Ja, misschien zullen we, als 't doorwerkt, er wel toe moeten komen om, gelijk eens van Alkmaar, nu van den Balkan de victorie te laten begin nen. Waarop is daar dan de overwinning behaald Op de parlementaire breedsprakig heid. Want in Boelgarije heeft het parle ment let wel, het parlement zélf een wetsontwerp aangenomen, waar door aan de Boelgaarsche veelpraterij radikaal een eind gemaakt zal worden. Dat wetsontwerp bepaalde namelijk, dat in de volksvertegenwoordiging bij de eerste lezing van wetsontwerpen de re plieken gehéél worden afgeschaft, en vervolgens dat de spreektijd voor iederen afgevaardigde bij de tweede le zing tot 20 minuten en bij de derde le zing tot 10 minuten wordt beperkt. Slechts bij debatten over de troonre de, de begrooting en ministerieele de creten mogen de afgevaardigden langer spreken n.l. ieder een uur. Van iedere fractie mag slechts een lid het woord voeren. Heeft een fractie minder dan drie leden, dan mag deze zelfs heelemaal niet spreken. Deze beperkende bepalingen gelden niet voor ministers. Behalve dat aldus een dam tegen den stroom der parle mentaire welsprekendheid is opgewor pen, is ook het absenteïsme aangetast, want de wet in quaestie bepaalt boven dien, dat afgevaardigden niet van zit tingen mogen wegblijven, tenzij ze daar toe verlof hebben gekregen. Zij, die klagen over het vele gepraat in vertegenwoordigde lichamen, zullen misschien met verheugenis een ,,goed zoo" uiten wanneer zij deze drastische maatregelen lezen. Maar zou het nog niet van een veel hoogere beschaving en zelfbeheersching getuigen, wanneer de afgevaardigden in het parlement of in andere vertegenwoordigende lichamen eigener beweging wisten, wanneer te spreken, en wanneer te zwijgen DE PELIKAAN BEHOUDEN WEER THUIS. Kranig einde van een kranige vlucht. Alle vier leden der bemanning geridderd. In donkeren nacht en koude lucht stonden tienduizenden om het Amster- damsche vliegveld Schiphol, en hoog in de lucht, zonder van de duis tere aarde ook maar iets onder zich te zien, zongen de drie motoren van den Pelikaan hun zóemenden zang. In de cockpit Smirnoff, den populai- ren vlieger, Rus van geboorte, maar par droit de conquête de nos coeurs (en door naturalisatie) al jaren Neder lander, als commandant, Soer als le officier, mecano- en radioman in de ca bine, een halve ton post voor Oude jaar meezeulende uit den warmen Oost naar het onder sneeuw en ijs liggende moederland. En heel Nederland, voor zoover niet op Schiphol, aan de radio, luisterenc naar de reportage. Tot om half tien allen ontroering be vangt als zij den zang der motoren, on zichtbaar in de hoogte boven hen hoo- door ARCHIBALD CLAVERING GUNTEE. 80). Na eerst de lamp tot den bodem te hebben laten zakken; om zeker te zijn dat er geen bedorven lucht is, dae hem zou kunnen doen stikken, gaat Chester de ladder af en komt op een geplaveide gang, nauwelijks breed genoeg om twee menschen naast elkaar door te laten; een gemetseld gewelf vormt den boven kant. Wel slaat zijn hart sneller als hij verder gaat, maar zijn zenuwen blijit hij meester. Na tweehonderd voet voortgeschreden te zijn bereikt hij het eerste stel ijzeren deuren. Zij zijn ont zettend zwaar eni zouden slechts door een ontploffing zijn te vernielen. Bij het licht van zijn lantaarn gaat Guy nog) eens de voorschriften voor. het gebruik der verschillende sleutels na, al kent hij ze van buiten, en daarna oli.et hij den eersten sleutel met beste olijfolie om hem vervolgens in het slot te steken. De sloten verkeeren blijkbaar in vol komen goeden staat en zijn beschermd tegen vochtighe d en roesten. De sleu tel draait glad om. Daarna wordt het tweede geprobeerd, en weer werkt het slot zonder bezwaar. Niet anders gaat het met het derdz slot. Als hij den sleu tel er uit haalt, moet Chester consta- ren. De Pelikaan is ermaar het zal nog een half uur duren voor zij aan den grond is. Want Smirnoff en Soer zijn wel vliegers men heeft ze wel eens een paar luchtduivels genoemd maar het zijn dan toch maar erg s e- k u r e drommels. Ze halen met hun kostelijke vracht, hun kostbare machine en bun levens geen bravour-stukjes uit; het deert hen niet of ze al dan niet binnen eigen re cord-tijd op den grond zullen staan safety-first, dat is het principe. Dus zoemen ze weer weg, om de Zuid, totdat ze in den koers van het radio baken zijn. En dan veilig en sekuur koers vliegen; de hoogtemeter gecorri geerd voor den barometerstand: haarfijn navigeerende en rustig, zeker precies komen waar je wezen moet. Dat is het werk. Dat hebben Smirnoff en Soer, kra nige kerels, gedaan. Om tien uur en twaalf minuten heb ben ze de Pelikaan veilig en wel aan den grond gezet. Toen was hun taak volbracht. Toen brak de jubel los uit tiendui zenden kelen. Een kranig stukje Nederlandsche luchtmanschap was hier gepresteerd. Direct al zijn de vier luchthelden ge huldigd. Drie onzer ministers waren op Schiphol. Gelukkig: dat hoorde zoo. Daar werd Nederlandsche historie ge maakt. De burgemeester van Amster dam was er. En ir. Damme van de P. T. T. En nog veel meer hooge autori teiten. Ziehier wat onze minister van Wa terstaat tot het viertal zeide: Wij weten dat, hoezeer wij er ons ook in verdiepen, wij niet kunnen be vroeden wat bet wil zeggen, wat ge u zelf hebt opgelegd, en van u hebt ge vergd, en evenmin wat het wil zeggen, lange nachtvluchten te doen op een rou te, nog maar spaarzaam voorzien van goede terreinen. Wel weten wij, dat door u is geleverd een prestatie, die eerbied afdwingt aan ons allen. Wij vieren hier een triomf van tech nische mogelijkheden; wij huldigen de menschen, die dezen triomf behaalden, met groote dankbaarheid, en wij ver heugen ons over uw behouden thuis komst, waarmede wij u van harte ge- lukwenschen. Gij hebt uw maatschap pij een grooten dienst bewezen, gij hebt van nieuwe mogelijkheden het bewijs geleverd, die een aanwijzing zullen zijn in het zoeken van de oplossing van het vraagstuk omtrent een veilig, snel en regelmatig luchtverkeer, en dat Indië en Nederland meer dan ooit één zullen zijn. Ge hebt niet alleen uw maatschappij een dienst betoond, ge hebt een grooten dienst bewezen aan het geheele land, omdat gij hebt bevestigd, dat Neder land staat aan de spits van het geheele wereldverkeer in de lucht, en daarvoor is Nederland u erkentelijk. Nederland en zijn regeering danken u voor wat u heeft gedaan, en het is mij een groot voorrecht u mede te deelen, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft, u al len te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. (Donderend hoe ra!) Mijne heeren, ik wensch u met deze benoeming van harte geluk; ik doe dat uit naam van de geheele regeering, in zonderheid van den voorzitter van den ministerraad. Die onderscheiding is niet een aansporing, voort te gaan op den door u gevolgden weg in plichtsbetrach ting en toewijding; die aansporing be hoeft ge niet, maar ik ben er van over tuigd dat ge die onderscheiding zult dra gen als herinnering. Het jaar spoedt ten einde; een jaar van zwaren druk op ons maatschappe lijk leven, doch een jaar dat ik durf noe men een zegenrijk jaar voor Nederland, want dat jaar heeft gebracht een nieu we opleving van het besef, dat alleen in eendracht en saamhoorigheid de moeilijke tijd dien wij beleven, kan wor den doorstreden. Dit jaar heeft getoond, dat de kern van onze natie begrijpt te zijn en te moeten vormen een geheel, wars van eiken invloed, die niet behoort in het zuiver Nederlandsch karakter. In dit jaar is gelegd het fundament, waarop wij eendrachtig zullen moeten optrekken het gebouw van de herstel de welvaart in Nederland, en in dat fundament vormt de sluitsteen de daad van deze vier mannen, een daad die heeft getuigd van groote energie, taaie volharding en vooral van een ijzeren wil, een daad die zal blijven voor ons allen het lichtende voorbeeld om in deze moeilijke tijden het einddoel te be reiken, tot zegen van ons vaderland. VOOR DE WERKLOOZEN. De cursussen. De commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen ontving van Burg. en Weth. toestemming om de cursussen in vakopleiding en algemeene ontwikkeling tot 31 Januari voort te zet ten. Men verwacht dat voor dien datum de plannen van den Minister van Soci ale Zaken, inzake de vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen bekend zullen zijn. De cursussen in: vakteekenen, moto renkennis, autotechniek, Ned.-taal en rekenen vangen aan Woensdag 3 Jan De cursussen: Fransch, Duitsch, En' gelsch, machineschrijven en stenografie Dinsdag 9 Januari. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Co mité van 27 tot en met 30 December 1933. Maandelijksche bijdragen: J. H, C 1, Zusters Gasthuis November en De cember 10.. Wekelijksche collecte 79.50 Het gironummer van den Penning meester is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Maandelijksche bijdrage Perso neel N.V. A. Kreymborg en Co. 3.50. DOMBURG. Op Donderdag 28 De cember sprak in de Winterclub alhier mevrouw Van den Broecke-de Man over „Komedianten trokken voorbij" en de „Melodie der Verten" van Johan Fabricius. Na zijn debuut met eenige fleurige en vlot-geschreven romans, waaronder „Charlotte's Groote Reis", gaf de 34- jarige schrijver deze werken, die op ver rassende wijze getuigen van zijn rijke visie en diep-menschelijke psychologie. In Todi, een klein Italiaansch stadje, in het begin der 18e eeuw speelt deze tragedie van strijd, hartstocht en lijden, te aangrijpender tegen den achtergrond van futielheid, onoprechtheid en klein- steedsche beklemming. De gestalte van Marietta beheerscht het eerste boek, haar groei van kind tot vrouw zien we er uitgebeeld in vier fazen: haar jeugd in de herberg, in het klooster, haar verblijf bij Monsignore, den Bisschop van Todi, eenzaam in het dichtbevolkte huis, haar leven met An tonio, dat afbreekt door haar terugkeer naar Monsignore, het opvlammen van hun beider liefde en haar vlucht. Zeer boeiend wist de spreekster ons deze figuur voor oogen te brengen, deels door haar eigen woorden, deels door de voordracht van de hoofdmomenten uit Marietta's leven. Onder meer trof ons teeren dat de inrichting toch bewon derenswaardig is, want de beide groote deuren draaien op hun hengsels, wan neer een k.nd ze maar openduwt. Paciotto heeft hem dus in zijn ster- vensure tot zoover de waarheid gezegd. Hij gaat dus met meer vertrouwen ver der. Het tweede paar deuren is onder de gracht aangebracht; hij concludeert daartoe, wijl hij het water zacht boven zijn hoofd hoort ruischen. Zij gaan even gemakkelijk open als het eerste stel en Chester ontdekt de inrichting waarover verder gaan. Maar plotseling struikelt hij, er r.nkelt iets en hij valt op zijn knieën op den grond te midden van zakken met gemunt geld. Hij houdt de lantaarn omhoog en roept: „Bij den he mel, wat een geldwolf!" en barst cn lachen uit, doch zeer zacht, alsof hij vreesde, dat de twintig voeten mass.ef rotsgesteente en het groote bastion van den hertog boven zijn hoofd van zijde papier waren en zelfs elk zuchtje zou den doorlaten. Weder opfgestaan zijnde, stelt hij bijzonder de weergave van het ontwa ken van Marietta's kinderziel, dien dag dat zij voor 't eerst bewust staat tegen over het raadsel van geboorte en dood, dat zij zoo hartstochtelijk verlangt naar het Wonder, dat dit mysterie ontsluieren zal en dit Wonder vindt, niet bij het, door de kerkmuziek en wierook om zweefde, praalbed van den gestorven Bisschop, maar in den glimlach op het doode gelaat der afgetobde moeder. Om den eenvoud, het zuivere van haar gevoelsleven, om de groote offervaar digheid van haar liefde is Marietta ont roerend, we hadden dit gevoeld, toen we Fabricius' romans lazen; door de voordracht van Mevrouw van den Broecke is deze ontroering dieper en meer reëel geworden. Een geheel andere zijde van Fabri cius' gave leeft in de fijne humor waar mee hij het bezoek van Monsignore aan het nonnenklooster teekent; hoe goed was ook de weergave van dit gedeelte door de spreekster! Haar beschouwing over het tweede deel van Fabricius' trilogie: de Melodie der Verten, leidde mevrouw van den Broecke in met de opmerking, dat dit deel te beschouwen is als een schakel tusschen het eerste en het derde deel (de Dans om de Galg, waarvan de ver schijning in de eerste maanden van 1934 te wachten is). Een zuivere beoordeeling van dit tweede deel is dus eerst mogelijk, in verband met de verdere ontwikke ling van Benedetto, welke de trilogie besluit. Hoewel de spreekster beknopter was in haar bespreking van het tweede deel en slechts enkele momenten gaf uit het leven van Benedetto, den zoon van Ma rietta en Monsignore, gaf zij ons ook hier een scherpen kijk op dit wonder lijk karakter, onevenwichtig door zijn aanleg en zijn levensomstandigheden, niets ontziend, geniaal, met mogelijk heden in zich tot groote afdwalingen, doch ook met groote diepten, en met die hunkering naar vrijheid en schoonheid, die ook in zijn moeder leefde. En zij deed ons weer genieten door haar weer gave van dat prachtige fragment van Benedetto's orgelspel in de Kathedraal. Een hartelijk applaus beloonde de spreekster voor haar boeiende voor dracht. De nieuwe Burgemeester. SCHORE. Op 4 Jan. a.s. zal de nieuwe burgemeester de heer H. D. Trimpe, feestelijk worden ingehaald. Om 12 uur wordt de optocht opgesteld op de grens der gemeente nabij de kom van Bieze- linge, alwaar dan de burgemeester zal arriveeren. De raadsvergadering voor de installatie begint om 2 uur. WEMELDINGE. De politie heeft aan gehouden en ter beschikking van de jus titie te Middelburg gesteld, zekeren J. D. wonende te Wemeldinge, als verdacht van het plegen van niet nader te» noe men handelingen met een minderjarige. Brandstichting. WEMELDINGE. De politie heeft aan gehouden en ter beschikking van de ju stitie te Middelburg gesteld zekeren M„ te Wemeldinge, die er van verdacht wordt in den nacht van 26 op 27 Dec. 1.1. brand te hebben gesticht in zijn wo ning. AARDENBURG. Vrijdagavond heeft de A, K. C. in de sociëteit opgevoerd „Een, die niet geteld wordt", tooneel- spel in 3 bedrijven van J. van Eekelen en J. Grosfeld. Het stuk is uitstekend gespeeld, zooals wij dat van A. K. C. gewoon zijn. De zaal was stampvol. de ingenieur had gesproken, en waar-haastig een vlucht g onderzoek in, dat van hij de teekening in de hand houdt, echter voldoende is om uit te maken, welke dient tot het tegenhouden van dat daar vier of vijf mJlioen voor het het water, dat u„t de gracht zou stroo- grijpen ligt. men, als Alva's standbeeld werd ver-Daarop keert hij terug en roept Cor- nield. - j ker. Zich houdend aan de aanwijzingen op „De deuren gaan zeker .niet open?" iet papier koppelt hij ze af, waardoor vraagt de zeeman. lij de verbinding met dé gracht ver-„Jawel, alles in orde, neem je man- breekt en voor alle zekerheid beves- nen mede." tigt hij de kleppen stevig op hun In hun bijzijn inspecteert hij de schat- plaats. Daarop bereikt hij het derde ten wat nauwkeur.ger; voor zoover hij stel deuren, d e hem toegang zal ver-kan nagaan, het kan zijn, dat hij een eenen tot Alva's schatkamer. Zijn hart, paar niet medetelt liggen er 179 zak- lat tot nog toe regelmatig heeft ge- ken goud, elk met Alva's wapen ver dopt, begint nu ongeregeld te bonzen, zegeld en bevattendte 20000 kronen en terwijl hij zorgvuldig' bijna aarzelend ongeveer 400000 Sjpaansche daalders, alsof hij bevreesd ware voor wat hij tn 250 zakken geborigen. Bovendien zal zien, de sleutels achtereenvolgens vindt Chester er een ijzeren geldkist- in de sloten laat draalen. je, dat hij niet opent, doch dat waar- Ten slotte zijn ze allen omgedraaid, schijnlijk juweelen, gouden kostbaarhe- nj duwt de deuren open en de lan- djen enz. bevat. Hij laat Corker ter be- taarn boven zijn hoofd houdend wil hij waking achter en beveelt, dat iedere man zooveel zakken als hij kan maar den kelder onder het huis zal brengen en daarmede tot zijn terugkomst door zal gaan. Intusschen zet hij vlier zwaar gewapende mannen op post bij de deur met bevel om het huis tegen eiken on- verwachten aanval te verdedigen. Met versnelden pas en opgewonden spelt hij daarop naar het kantoor van Volcker en stormt bij den koopman binnen. Daar hij niet zoo bijzonder lang is weggeble ven is het eerste woord van dezen: Zeker niets van aan, een grap!" „Jawel, een grap van vijf millioen!" „Hel en duivel! Vijf millioen! God zegene je, beste kerel. Laten wij het. onmiddellijk weghalen „Neen, niemand heeft er iets van ge merkt," zegt Guu met tets spottends in zijn toon, „en dus zou dat thans gevaar lijk zijn." Maar Volcker heeft nu evenveel ^ver langen om Alva's schat te zien als hij; tevoren bevreesd mas om in de buurt' er van te komen en hij vergezelt Guy naar het huis Van senora Sebastian. „Laat ik u verder voor alles zorgen," oppert hij, „Ik zal het geld weg laten halen. Elke daalder zal u verantwoord worden. Daar sta ik met mijn koop manseer voor u tn." „De eer van een koopman is voor mij voldoende waarborg", antwoordt Chester. Maar zooals wij vrijbuiters ge woon zijn, heb ik aan Corker opgedra gen eiken zak te controleeren en al het De aanslag op den Burgemeester. EEDE. De dezer dagen door de mare chaussee te Aardenburg aangehoudene A. M„ leurder te Maldeghem (B.J, ver dacht een tweetal schoten uit een alarm pistool te hebben gelost op den burge meester te Eede, en verdacht van be dreiging, is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Ned. Herv. Kerk. Ds. B. S. Dijkstra te Ovezande en Driewegen heeft het beroep naar Nieuweerdingen (gem. Emmen) aange nomen. De vereeniging van oud-leerlingen' der Chr. Kweekschool te Middel burg hield Vrijdagavond in het gebouw der C.J.M.V. haar 3de réunie. Na de gebruikelijke opening hield de heer P. van Ooijen, leeraar aan de Chr, Kweekschool een causerie met lichtbeel den over „Reizen en Trekken", waarin hij de schoonheid en het karakteristieke beeld van Elzas-Lotharingen aantoonde. Verder was het een gezellig samen zijn, waarin nog gesproken werd door den heer dr. K. Huizenga, directeur der Chr. Kweekschool en den heer R. van der Welle, oud-leeraar. Bij 't op 27 en 29 Dec. te Goes ge houden examen voor betontechnicus vanwege het Zeeuwsch Technisch Insti tuut slaagden de heeren: J. v. Bers, Kloetinge, J. N. Caro, Middelburg; J, M. de Coninck, Goes; K. Dekker, West- kapelle; G. J. v. Doorn, Middelburg; A. A. v. d. Giezen, Middelburg; J. de Jon ge, Goes; C. Huisman, 's-Gravendeel; J. Klap, Wemeldinge; A, C. Krombeen, H. M. Krombeen, beiden te Hansweert; L. J. Lagendijk, Arnemuiden; A. Smit, 's- Heerenhoek; J. C. Steketee, Driewegen; A. A. Weyns, Wolphaartsdijk. In vrijheid. Op last van de Rechtbank zijn in vrij heid gesteld S. te Eede, verdacht van het plegen van een zedenmisdrijf, en A, B. te Eecloo verdacht van frauduleuzen invoer van sigarettenpapier te Hontenis- se. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een rijwiel rijden zonder voor- of achterlicht: F. H. G„ Vlissingen, 0.50 of 1 d. h„ W. K„ Middelburg, 5 of 5 d. h„ A. v. R„ Biggekerke, teruggave van verdachte aan zijn ouders, J. V., Middelburg, 2 of 2 d. h.; met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: W. J„ Big gekerke, berisping; met een motorrijtuig daarmede rijden zonder verlicht nummer met letter: J. v. L„ Kloetinge, 2 maal 1 of 2 maal 1 d. h„ M. B„ Veere, 1 of 1 d. h.; niet op de eerste vordering nummer- bewijs vertoonen: M, B„ Veere, 2 of 2 d. h.; op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voor zorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: J. v. P. te Vlissingen, 5 of 5 d. h.; openbare dronkenschap: H. H. A. E, geld naar de „Esperanza" te brengen. We zullen het te Vlissingen verdeelen. Maar zorgt u voor het weghalen. Dat is beter aan u dan aan mij toevertrouwd." Werkelijk gaat Volcker ook geheel in de zaak op, terwijl Cuy slechts met zijn halve hart er bij is, het beste deel is te Sandvliet, bij Alva's dochter. Aldus is de zaak geregeld; de man nen moeten in den loop van den nacht al het goud naar den kelder transportee ren. Daarop worden de deuren van het gewelf alle weer gesloten en overdag zal Volcker de schatten aan boord van de „Esperanza" laten brengen onder den schijn, dat het 't beddegoed van de matrozen is. Als koopman kan hij zulks doen zonder argwaan te wekken. Den volgenden nacht zal een andere ploeg mannen het zilver uit het gewelf wegha len en in den kelder deponeeren om het overdag op dezelfde wijze aan boord te brengen tegelijk met de kist met juwee len. Als we eenmaal het goud aan boord hebben, dan is het grootste deel van den buit binnen", zegt Volcker. „Ondertus- schen kan ik dan beginnen om de „Es peranza" van een lading te voorzien, zoodat er volkomen aannemelijke reden zal zijn om het schip van Antwerpen te Uten vertrekken". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5