i GOISCHE COUBANT^ WEER EN WIND. BINNENLAND. ZEELAND. Raïïen vernielen zolder en dak. m NUMMER 1. TWEE BLADEN. DINSDAG 2 JANUARI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. BOEKENSCHOUW. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ?:00RD-BEVELAHD. MIDDELBURQSCHE COURANT .Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- scita.ii V lissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en ■Soes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr voor beide vee! lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Poetreken ing no. 43255 -:Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bfj het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1——'? regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 8 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevijsnommer* 5 cent DE WIJZIGING DER WINKELöLUI fINGöWET. De firma C. Jamin te Rotterdam heeft een open brief aan den minister Vein economische zaken gericht, waarin critiek wordt uitgeoefend op het wets ontwerp tot wijziging der winkelslui tingswet. „U stelt thans voor", aldus genoemde firma, „de verkoopsgelegenheid op Zon dag met 2 uur te verlengen, noemt in Uw Memorie van Toelichting de onver korte handhaving van de thans gelden de bepalingen inderdaad bezwarend en voegt er laconiek aan toe, dat Uw ver wachtingen omtrent een vermeerdering van winkelverkoop inderdaad niet bij zonder hoog gespannen zijn, maar wilt trachten de getroffen bedrijven althans eenigermate te hulp te komen. Excellentie, U erkent dat de bedrij ven getroffen zijn, verwacht van Uwe voorgestelde verruiming van 2 uur geen bijzonder resultaat, maar verzuimt intus- schen een regeling te treffen, welke vol gens inzicht van insiders wel resultaat geeft. Maar dat is onbegrijpelijk en onver antwoordelijk, om de belangen van de betreffenden aldus te verwaarloozen en veronachtzamen. De getroffenen mogen niet met een kluitje in het riet gesuurd worden" De firma spreekt tenslotte als haar meening uit, dat een oordeelkundiger indeeling van de uren, waarop winkels geopend mogen zijn, reeds veel verbe tering kan brengen. Het studiecomité Snelpost Neder- landsch-Indië deelt aan Aneta-Vaz Dias mede, dat de „Postjager" Zondag 31 De cember te half tien 's morgens Indische tijd, dus 2 h 20 G.M.T., behouden op het vliegveld Tjililitan bij Batavia is ge land. Het vloog in 45 vlieguren naar In dië. De heer B. E. Ruys Sr., directeur van de firma W. Ruys en Zn. te Rot terdam is met ingang van 1 Jan. 1934 benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau, in verband met het feit, dat het 100 jaren is geleden, dat deze firma werd opgericht. De Federatie Zeeland der S.D.A. P. heeft besloten met ingang van 1934 in diverse plaatsen van onze provincie zitdagen te houden door leden van haar Tweede Kamerfractie, teneinde onze in woners gelegenheid te geven op gemak kelijke wijze iin contact te treden met de Kamerafgevaardigden. Het ligt in het voornemen elke maand twee zittingen te houden op twee ver schillende plaatsen. De eerste zitting „Friesland docr de Eeuwen Heen", door dr. H. G. W, van der Wielen, Uitg. G. W. den Boer, Middelburg. De uitgave van 't hier in Zeeland door de Zeeuwen zoo gewaardeerde geschied kundige werk „Zeeland door de eeuwen heen" heeft de firma G. W. den Boer te Middelburg doen besluiten een soortge lijk werk ter hand te nemen voor de Ne derlandsche provincie met een ten min ste even sterk provinciaal zelfstandig- heidsbewustzijn: Friesland. Dr. G. A. Wumkes, bekend Friesch voorman, bibliothecaris der Prov. Bibl. van Friesland, om raad gevraagd, advi seerde tot het schrijven van dit werk aan te zoeken dr. H. G. W. van der Wielen, dien hij als een „noest en. idea listisch werker" had leeren kennen. Na tuurlijk is dr. Van der Wielen een Fries. Het eerste nummer van dit standaard werk, dat op 20 afleveringen ontworpen is, ligt thans voor ons. Zij is, zooals we dat gewend zijn, keurig verzorgd; dr. Van der Wielen schrijft een goed lees baren stijl en de foto's zijn belangwek kend. De schrijver zegt zelf o.m. het volgen de over zijn werk: Men mag op goeden grond beweren, dat de geschiedenis van de bevolking onzer meest Noordelijke provincies, met met name van Friesland en Groningen een gansch andere is geweest dan de geschiedenis van de overige gewesten zal te Terneuzen plaats vinden, terwijl denzelfden dag 's avonds te Middelburg de gelegenheid wordt geboden en op 3 Febr. zal dan zitting worden gehouden digden, EEN ZAKENJUBILEUM. Vijf en zeventig jarig bestaan der firma J. A. Tak Co. Op 1 Januari 1859 leende de heer J. A. Tak 10.000 van zijn vader en sticht te op den hoek van de Groenmarkt en de Korte Lombardstraat (thans de Bur gemeester Takstraat) een kassierskan toor. Het was dus gisteren 75 jaar geleden, dat deze zaak. later voorgezet onder den naam J. A. Tak Co., is opgericht. In verband met het overlijden in het vorige jaar van den oudsten firmant, den heèr mr. J. A. Heijse, was besloten geen greote feestelijkheden +e organiseeren, wat niet zeggen wil, dat het jubileum ongemerkt voorbij is gefaan. Gistermiddag vereenigden de beide tegenwoordige firmanten, de heeren mr. J. A. Dumon Tak, en mr J. H. C. Heijse beide kleinzoons van den stichter, en de oud-firmant, de heer P. Dumon Tak, zich met het personeel in het privé- kantoor. Met enkele toespraken is het jubileum herdacht. Elk lid van het per soneel ontving een gouden horloge met inscriptie. Namens hen werd aan de firmanten een gebrandschilderd paneel van Wim Abeleven, voorstellende het huidige kantoorgebouw op de Groenmarkt bij de Kapoenstraat, aangeboden. Behalve de reeds genoemde heeren heeft ook de heer Henri Tak, broeder van den stichter, nog deel van de firma uitgemaakt. Verschillende zakenrelaties gaven blijk van belangstelling door het zen den van bloemen of gelukwenschen in een of anderen vorm. OUD EN NIEUW. Oud en nieuw, de wisseling van het jaar, zijn hier heel rustig voorbij gegaan. Zondagavond heeft klokgelui het einde van 1933 aangekondigd en even later behoorde dit jaar tot het verleden. EEN DRUK UUR OP HET POSTKANTOOR. Men verlange naar Pelikaan- brieven. Zaterdagavond was de „Pelikaan" met .zijn grooten post goed en wel op Schiphol geland, De posterijen zouden alles doen om in den kortst mo gelijken tijd de vele brieven te verwer ken, en zoo verlangden ook hier ter ste de duizenden naar een teeken van leven van hun familie en vrienden in Indië. Daardoor was het op het postkantoor alhier tijdens het uur van afhalen van brieven Zondagmorgen ongekend druk. der oude Republiek der Vereenigde Ne' derlanden. De geschiedens dezer beide provincies, bovenal die van Friesland, heeft haar eigen, markante trekken, draagt een eigen stempel, niet slechts wat de politieke, maar ook wat de be schavingsgeschiedenis betreft. Aan het werk, waarvan de eerste af levering thans 't licht ziet, ligt de be doeling ten grondslag, om de eigen trek ken, het bijzondere karakter van de ge schiedenis van het Friesche volk in den loop der eeuwen na te speuren en te onderzoeken, teneinde het resultaat neer ie leggen in deze studie. Daarbij zal ook telkens weer blijken, dat het Friesche volk den culturjeelen inhoud van de Nederlandsche. ja zelfs van de Europeesche beschaving, op eigen wij ze in zich heeft opgenomen en verwerkt Wie in deze stof zijn weg zoekt vindt een rijke literatuur op velerlei ge bied, van eeuwen her, welke verhaalt van de boeiende geschiedenis van dit oude volk, van zijn strijd en worsteling; uit de menigmaal sober verwerkte ge gevens der oude, eenzame kroniek schrijvers ziet men het beeld verrijzen van een krachtig strijdend, vaak versla gen, maar immer met jeugdige kracht op- veerend volk, dat zijn deel ontving van tallooze twisten en veetes, van oorlog en armoede, van verdeeldheid en broe derstrijd. Een gansche rij van historieschrijvers heeft zich met deze stof bezig gehouden. In 1851 was het W. Eekhoff, die na ijve rige voorstudies en nauwgezet verzame len van een groote hoeveelheid materi Geduld is niet altijd berusting, maar vaak ook stille strijd. Voetje voor voetje schuifelden honder den naar het loket van afgifte. Ver schillende gelukkigen toonden anderen den brief, die Dinsdagmiddag uit Indië was verzonden. Anderen bleken teleur gesteld. Maar algemeen was er groote waardeering voor de wijze, waarop het viertal mannen van de „Pelikaan" en daarna de postmannen in Nederland, werkten, om de correspondentie zoo vlug over te brengen. De Ridder van den KousebandL De Maandagavond door „Kunstvrien den" in de Prins van Oranje gegeven uitvoering van „De Ridder van den Kouseband" trok groote belangstelling. De inhoud van het stuk is geestig en pikant, doch verder van onschuldigen aard. Als een eerbaar echtgenoot uit Berójn bij zijn jonge vrouw thuiskomt, heeft deze even van te voren een pak je ontvangen uit het hotel waar haar echtvriend logeerde, met een.keu- seband er in. Het ongeluk wil, dat door een samenloop van omstand.ghe- den, die kouseband werkelijk door een jongedame op mijnheers kamer kan ver loren zijn en dus komt hij ongelukk'ger wijze iin een netelige pisitie. Verwikke lingen volgen natuurlijk den detective, dien zijn vrouw of eigenlijk zijn schoonmoeder lin den arm genomen heeft, koopt hij om. En om hem te ver' vangen beweegt hij een loodgieter, d.e juist met een verstopte buis bez.g is, voor detective tegenover zijn vrouw te spelen. Intusschen 'aat de loodgieter ziich verleiden om werkelijk aan het speuren te gaan. De echtgenoot ziet ver volgens een middernacht-zendeling voor den hulp van den echten defectieve aan, en de zaak schijnt hopeloos in het hon derd te loopen. Dan komt er een klein lichtpunt als de „ridder van den Kouseband" nog twee heeren spreekt, die te Berlijn lo geerden, en die eenzelfde surprise thuis kregen. Kort daarop blijkt dan, dat de geheele zaak het werk van een inter nationale oplichtersbende is; de „ridder van den Kouseband" wordt een ridder dien geen blaam treft, en voor de schoonmoeder is het een les om voort aan wat minder wantrouwend te zijn. Om dit stuk is vaak danig gelachen. Hoewel „Kunstvr.enden" slechts een paar oude krachten voer het voetlicht bracht en verscheidene rollen door de butanten vervuld werden, liep de op voering vlot van stapel. Het publiek toonde zich zeer vol daan en was gul met zijn applaus. aal uit charterboeken, kronieken en oude oorkonden, een werk uitgaf, dat nog steeds veel gelezen wordt. Thans zal deze arbeid opnieuw worden onder nomen. Getracht zal worden het werk der vroegere geschiedschrijvers breeder uit te bouwen en het te maken tot een handboek voor onzen modernen tijd en smaak. Daartoe kan men in onzen tijd be schikken over een groot aantal gege vens, van bronnen en studies, welke vooral in de laatste jaren, zoowel wat Friesland zelve, als wat de Nederlan den aangaat, overvloedig zijn gedrukt en uitgegeven. Wij zullen geven een be schrijving, menigmaal een verklarende beschrijving van het breede leven in Friesland in den loop der eeuwen, op de gebieden van het geestelijke, mate- rieele, sociaal-economische en politieke leven. De ontwikkeling van het grond bezit, van het landschap, van de bescha vingsvormen en dergelijke zal voortdu rend onze aandacht trekken. Wij zullen dit trachten te doen op een zoodanigee wijze, dat het leven in Friesland, dat steeds rijk was aan gebeurtenissen en bijgevolg dikwijls ook spanningen ver toonde en zich tot botsingen verhevig de, juist in zijn geschiedkundige wording den lezer des te aantrekkelijker wordt. Hier, op dezen historischen bodem, ontrolt zich een machtig en somwijlen ook tragisch stuk menschelijk leven voor onze ocgen. Schrijvers en uitgevers rekenen, ver moedelijk niet ten onrechte op de be langstelling van tallooze Friezen, wier Opbrengst collecte Crisiscomité. De collecte voor het Plaatselijke Cri siscomité heeft verleden week 56.40 opgebracht. Ons kantongerecht f Vrijdag is hier de laatste zitting van het Kantongerecht gehouden. De Kantonrechter, mr. Sipkes, heeft, na afloop der zitting, den griffier, den deurwaarder en den heer Stokmans dank gebracht voor hunne medewerking. De ambtenaar van het O. M., mr. Sik kel en de griffier wezen op de aangena me samenwerking en daarmee was ons kantongerecht ter ziele. SINT LAURENS. In verband met een aantal ingekomen verzoeken om steun vergaderde Vrijdagavond het Plaatselijk Crisis-Comité onder voorzitterschap van burgemeester Van 't Hoff. Nadat de penningmeester een overzicht van den stand der financiën had gegeven, werd aan verschillende steunaanvragen vol daan. Algemeen werd betreurd, dat de maandelijksche collecten zoo weinig op brachten. Een opwekking tot het ver- leenen van ruimere giften was wel op zijn plaats. Er zullen ook nog eenige de kens worden uitgedeeld. Ter versterking van de kasmiddelen zal een speldjesdag worden georganiseerd. VEERE,. Ook deze gemeente heeft haar tax gekregen, namelijk een V-tax van den heer H. Castel alhier. KRUININGEN. Vrijdagavond heeft *t kinderkoor O. K. K. alhier in „Hotel Korenbeurs", onder leiding van den heer J. Koole uitgevoerd „De Kleerma ker en de Kabouters", kinderoperette in 4 bedrijven. Na de pauze zijn nog drie zangnummers, zeer tot genoegen van de aanwezigen, uitgevoerd. INBRAAK IN DEN MOLENPOLDER, Een groot bedrag ontvreemd, IERSEKE. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de woning van L, in den Molenpolder. De bewoners waren elders oud- en nieuw gaan vieren. Uit een ingebouwde kluis is 12.000 aan gouden tientjes en papieren geld ont vreemd. Van de daders is geen spoor bekend. De politie stelt een onder zoek in. KORTGENE. Het Burgerlijk Armbe stuur dezer gemeente heeft aan 30 be hoeftige gezinnen een Nieuwjaarsgift uit gereikt. Jacht op een dolle koe. COLIJNSPLAAT. Donderdagmiddag omstreeks half drie is te Colijnsplaat 'n liefde en teedere genegenheid uitgaat naar die plekjes van hun „heitelan". waar zij hun jeugdjaren hebben doorge trokken, waar een teedere herinnering bracht, hetzij zij naar elders zijn ver hen noopt, de geschiedenis van streek gewest en land beter e leeren kennen. Dr. G. A. Wumkes, teekende nog het volgende aan over het werk en den schrijver: „Sedert den wereldoorlog is in het geestesleven der verschillende gewesten een bezinning op het eigene wakker ge worden, die nog voortdurend een uit weg zoekt. Blijbaar heeft men genoeg van de strakke centralisatie en eenvormigheid, die zich op alle gebied weet te richten slechts naar het Rijk als geheel. Er is van de Eems tot de Schelde een verlan gen geboren naar meer ruimte voor de levende volkskrachten in al haar rijk dom en verscheidenheid. Niet het minst worden in de Noorde lijke en Zuidelijke gewesten daarvan de trillingen gevoeld. In Friesland strijdt thans een bezield front voor een volks eigen school en kerk, op den grondslag der volkomen gelijkwaardigheid van Friesch en Nederlandsch. Deze wedloop tusschen Natie en Rijk heeft de firma Den Boer te Middelburg, die ook het belangrijke vlugschrift van Dr. M. de Jong Hzn. „Friesche Cultuur problemen" ter perse legde, bewogen tot het plan om de geschiedenis der Ne derlandsche gewesten, behalve Holland, afzonderlijk te doen beschrijven. Toen zij mij vroeg naar iemand, bekwaam tot Twee metselaars en een timmerman hebben bij het herstellen van de door ratten vernielde zolder- ve. dieping van het huis van den Heer Smolenaar» te Nederweert meer dan 500 doode ratten gevon« den. De Heer S. schreef ons, dat hij na vele vruch- telooze pogingen om van de rattenplaag verlost te worden „Kodent" gebruikte, waarna hij geen rat meer heeft gezien. Geen rat of muis ontkomt aan Rodent, de radicale rattendooder. Koop nog heden een doos van 50 ets. of een dubbele doos a 9 ets. Elke drogist kan U Rodent uit voorraad leveren. Imp.Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 40 linger. Meel.) Middelburg, 2-I-'34. Zaterdag, Zondag en Maandag: hoogste lucht tempera tuur 2.1 °C (36 °F); laagste 0.6 °C (33 °F). Heden 9 h: 1 °C; 12 h: 1.6 °C. 10 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 775 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 772.6 mm te Riga; laagste 724.6 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond Zwakke veranderlijke wind, aanvan kelijk uit W. richtingen, nevelig tot be trokken of zwaar bewolkt, weinig o! geen neerslag, lichte dooi tot tempera tuur om het vriespunt. Zon op: 8 h 12; onder 15 h 56, Licht op: 16 h 26. Maan op: 17 h 31; onder: 9 h 23. L.K. 8 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Januari. Hoogwater. Laagwater Di. 2 2 07 14.30 8.44 20.51 Wo. 3 2.41 15.03 9.19 21.22 Do. 4 3.11 15.37 9.51 21.50 Boog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwater 2 4.04 16.22 9.44 21.58 3 4.39 16.55 10.19 22.31 4 5.10 17.28 10.51 23.00 Di. Wo. Do. koe dol geworden en losgebroken. Het dier was van den heer F. v. d. Weele. Op de mestput kwam de knecht M. H. onder het dier, gelukkig was er hulp genoeg, zoodat deze met eenige schram men aan z'n gezicht weer vrij kwam. Het dier vluchtte de straat op. Vrijdag heeft men getracht het dier te vangen, maar dit mocht niet gelukken. Zater dagmorgen is men er weer op uitgetrok ken. Maar ook toen is men er nog niet dezen arbeid voor Friesland, heb ik zon der aarzeling een leerling van Prof. dr. S. R. Steinmetz te Amsterdam aanbe volen, nl. dr. H. G. W. van der Wielen, dien ik bij de samenstelling van zijn proefschrift „Een Friesche Landbouw- Veenkolonie" op de Provinciale Bibli otheek te Leeuwarden als een noest, idealistisch werker had leeren kennen. Thans heeft hij zich opnieuw aan den arbeid gezet, en ik heb alle reden om er veel goeds van te verwachten. Het bree de studieveld, dat hij achter zich heeft, is mij een waarborg dat zijn „Friesland door de eeuwen heen" een klare en veelzijdige belichting zai ontvangen." Hiermede is de zin van dit werk ge- teekend en de verwachtingen, die we er van mogen koesteren, zijn goed. De vele „Friezen om ütens" die zich ook onder onzen lezerskring zullen be vinden, zullen stellig met groot genoe gen de verschijning van dit werk be groeten, terwijl de Zeeuwen, historie- minnend als zij zijn, gaarne de geschie denis van deze noordelijke provincie zullen vergelijken met die van Neder lands Zuid-westelijste: beiden vorm den zij, door hun ligging aan de peri pheric als door andere omstandigheden van internen aard, soms meer dan an dere gewesten zelfstandige eenheden; beiden hadden zij immers de eeuwen door een stoere zelfstandige en krachti ge in sommige opzichten verwante bevolking ie

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1