DE DOCHTER VAN ALVA. Last en pifn wordt vreugd' en pret, Door 't gebruik van 'n AKKER-CACHET. HONIG'S BOUILLONBLOKJES KRONIEK van den DAG. thans 6 voor IO DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1933. N». 307. BEKENDE OVERLEDEN PERSONEN IN 1933. P.T.T. Hoop. rer. 9- Idzicht. er s. fmaat". ij- landel. „De lk, Gr. pMarkt en Sig. Iplein. iersw. Verfw, ellestr. idel. Kade. In enz, ïandeL Kade. |lein. olie. ene. |er. ïemer, lherst andeL tun. del. jopm, lder. Er is geen vredelievender land dan Sovjet-Rusland, zegt Molo- toi Maar tegen een aanval oi een imperialistischen oorlog moet het klaar zijn. Rusland ligt ver weg van ons, Rusland is het land van de bolsjewiki, Rusland ligt als een wipplank op de grens van Azië. Zeker, maar: Duuschiana is onze Oosterbuur, Duitschland grenst zelf in het Oosten aan Polen, en aan Litauen, zelf onmiddellijke buren van dat groote bolsjewiekenland Rusland voerde nog veel minder dan een eeuw geleden oorlog tegen Japan Rusland speelde een hoofdrol in het drama van den wereldoorlog, Rusland staat in zijn Oosten en Zuiden in con tact met China, met de staten die aan de Engelsch-Aziatische gebieden gren zen. Zou Ruslands houding tegenover het vraagstuk van den wereldvrede niet van groot belang zijn De voorzitter van den Raad van volkscommissarissen der vereenigde Russische sovjetrepublieken heeft Don derdag een soortement Nieuwjaarsrede gehouden over Ruslands buitenlandsche politiek. Natuurlijk moet men zich, van den inhoud dier rede kennis nemende, afvragen wat daarvan werkelijk waar is, wat voor binnenlandsche afzet, wat voor export bestemd is. Het grootste succes onzer buitenland sche politiek zoo zeide Molotof 1is geweest het herstel der diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten. Verder heeft in het middelpunt van Ruslands belangstelling nog altijd de be vestiging van den algemeenen vrede ge staan, hoewel de voorteekenen voor het uitbreken van nieuwe imperialistische oorlogen volgens Molotof steeds meer opstapelen. Op de Ontwapeningsconferentie te Genève heeft de Russische delegatie den stoot gegeven tot de onderteeke- ning van het pact over de definitie van den aanvaller. Overeenkomsten zijn ge sloten met Polen, Finland, Letland, Li tauen, Roemenië, Tsjechoslowakije, Tur kije, Perzië en Afganistan. In de betrek kingen tot de afzonderlijke staten heeft de Sovjetregeering steeds vastgehouden aan haar beproefde beginselen van vre despolitiek en van practische samenwer king. Bewijzen daarvoor zijn de opbouw van de betrekking met Turkije en de gunstige ontwikkeling van de samen werking met Frankrijk. De betrekkingen met Engeland noem de Molotof in dit jaar tijdelijk slecht. Op begrijpelijke gronden heeft de Russische regeering, zoo zeide hij, doelende op het geval met de ingenieurs van Vickers Ltd., geen genoegen kunnen nemen met het uitoefenen van pressie door het buitenland op haar bin nenlandsche politiek. Thans worden evenwel weer op normale basis met En geland onderhandelingen gevoerd over 't tot stand komen van een handelsver drag. Ruslands betrekkingen tot Duitsch land besprekende, zeide hij, dat de Sov jetregeering trouw blijft aan haar be ginselen van bescherming van den alge meenen vrede en de onafhankelijkheid van het land. Harerzijds heeft zij geen reden tot verandering van haar vroe gere politiek jegens Duitschland. Van de zijde der Duitsche regeeringen zijn echter in de laatste jaren pogingen on dernomen ter herziening van de verhou ding tot Rusland. Het is niet moeilijk, dat waar te nemen. Eén ding is voor spr. echter duidelijk: Russen van nu blijven trouw aan de principes van al gemeenen vrede en bevordering der eco nomische betrekkingen. Slechts in het doorzetten van deze beginselen zien zij de mogelijkheid van een politieke en economische samenwerking tusschen Duitschland en Rusland, een samenwer- door ARCHIBALD CLAVERING GUNTEE. 78). „Nu goed," antwoordt de kapitein, maar hij begeeft zich ijlings naar Vol- ckers zaak om de reden hiervan te ver nemen. Hij treft hem daar reeds op zijn kantoor en ervaart dat de koopman 't complot om Alva's schatten te rooven als een echt hebzuchtig koopman helpt bevorderen. „ALes loopt nu goed", verklaart Volcker. „Laat de heele zaak maar aan mij over. Het is zelfs verstandig, als u u niet te veel met de zaak bemoeit. Ik heb van dokwerkers gehoord, dat cte oude senora Sebastian, die men „de Stomme Duivel" noemt wegens haar duivelsch karakter en gebrek aan ver mogen om er uiting aan te geven, er 'n matrozenherberg op na houdt voor haar levensonderhoud en liederlijkheid, haar tijd dronken of slapende doorbren gend, Nu is het scheepvaartverkeer van deze haven, belangrijk achteruitge gaan ten gevolge v&n dien vervloekten tienden penning." „Inderdaad", antwoordt Guy, „de dokken zijn slechts voor de helft met schepen gevuld. Maar wat gaat ons dat aan?" king in het belang der beide landen en in dat van den algemeenen vrede. In verbana me ai spie de geruchten over militaire voorbereid ngen van Rus land, gericht tegen Japan, zeide Molo tof, dat dit natuurlijk slechts geschiedt, om stoken van Japansche agenten tegen Rusland te verhullen. Rusland mag zijn oogen niet gesloten hcuden voor het ge vaar van een aanval. Maar ook dan is het zaak voort te gaan met een politiek van vrede in het Verre Oosten en verbete ring van betrekkingen tot Japan. Men heeft van de Russen altijd gezegd dat zij voortreffelijke diplomaten waren, in den minder nobelen zin van dit woord: lieden, die goed konden praten, hun ware gedachten verhullen, moge lijke tegenstanders of anders schaap achtige toehoorders zand in de oogen strooien. Een element van zulke diplomatie schijnt ook in Molotofs rede niet te ont breken. Natuurlijk kan het waar zijn, dat de Russ:sche legerscharen niet voor agressieve doeleinden bestemd zijn maar je kunt toch nooit weten. Zoomin als we daarop b.v. bij het tot de tanden gewapende Frankrijk volkomen gerust kunnen zijn. Weliswaar geeft Neder land, volgens een onderzoek van het Duitsche Konjunktur-instituut 39,35 Reichsmark per hoofd zijner bevolk'ng voor bewapening uit (Engeland Rm. 49,60 en Frankrijk 54,50) en daarente gen Rusland slechts 16.80 Reichsmark maar de geweldige oppervlakte en het groote aantal inwoners van dit rijk- als-'n werelddeel maakt zelfs deze schijnbaar lage uitgave toch al formi dabel. En overigens ge'dt hier, wat van zoo vele diplomaten-redevoeringen geldt: meenen ze het werkelijk, en doen ze er naar, dan is het goed. Maar wie durft daarop vertrouwen? IN NEDERLAND: C. L. Bressers, oud-lid Eerste Kamer, oud lid Ged. Staten N. Brabant, te Dongen. J. Soutendam, gep. vice-admiraal. Prof. dr. J. C. Kluyver, oud-hoog leeraar in de wiskunde aan de Leidsche universiteit, Prof, Lr i Lindeboom, hoogleeraar Theologische'School te Kampen. Mr. W C. van Benthem Jutting, oud raadsheer in hooggerechtshof van Ned. Ind'ë, te Haarlem. K. G. A. Muller, gep. luit.-kolonel der infanterie te Bussum (vroeger te Mid delburg). Prof. dr. B. J. Kouwer, oud-hoog leeraar te Utrecht. J. M. Meerburg, oud-gezagvoerder bij den Rotterdamschen Lloyd. A. J. Marcusse, oud hoofdcommissaris van politie te Amsterdam (geboren te Wissenkerke). Mr. P. J. van Wijngaarden, notaris te Rotterdam. A. G. J. C. Wilkens, luit. kolonel b.d, commandant 7e reg. veldartillerie te Bergen op Zoom. E. H. de Vries, directeur Deli-Batavia Tabak Mij. Jhr. ir, H. Rapard, oud-directeur Rijkswerf te den Helder. ir. J. A. J. Sibroacher Zijnen, oud hoofdingenieur wan den Prov. Water staat in Zeeland. P de Maret Tak, oud-notaris te Nij megen (geb. te Middelburg van 1892 1905 notaris te Vlissinge n.). Prof. J. van Balen, hoogleeraar aan de Landbouw Hoogeschool te Wagenln- gen. Prof. dr. H. Bouwman, hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen. Bart Kreeft, oud-tooneelspeler te Amsterdam. Jac Ph. Caro, bekend bas-zanger, te Utrecht. Joh. van Meggelen, lid gemeente raad (C.-H) van Rotterdam. Mr. Henri Viotta, bekend musicus, oud-directeur Kon. Conservatorium te Den Haag. G. L. N. H. de Laive, oud-schoolop ziener, auteur onderscheidene leerboe ken te Zutphen. R. L. Houwink, oud adj. inspecteur der P., T. en T. te Zeist (van 1899-1911 te Middelburg), Jhr. mr. W. V. R. K. Baud, generaaal- maj. titulair, oudst adj. in b. w. der Ko ningin, te Den Haag. D. Broekman, beeldhouwer te Soest. Mr. C. O, Segers, vice-president van den Hoogcn Raad Den Haag. Prof. dr. H. M. Kroon, hoogleeraar Veeartsenijkunde te Utrecht. Prof. mr. dr. L. Triebeis, hoogleeraar R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. J. P. J. Lucardie, directeur Zeevaart- schooi te Rotterdam en directeur Mpij de Maas Scheepsbouw en Werktuigen- fabriek, Dom de Gruyter, bekend acteur te Amsterdam. Dr. S. S. Hoogstra, oud-directeur R.H. B.S. te Gouda. D. de Ronde Bresser, Gep. Generaal majoor der Infanterie. Prof. dr. A. Eekhof, hoogleeraar aan de universiteit te Leiden. Alexander Schmuller, violist van we reldreputatie, te Amsterdam. M. Dutilh, leidende persoonlijkheid in den vlashandel te Rotterdam en bekend sportman. S. Dasberg em. Rabbijn Ned. Isr. Gem. te Dordrecht. P. H. van Groningen, bekend industri eel te Deventer. H. S. Asscher, schilderes van stille vens, te Amsterdam. F. Verschoor van Nisse, directeur Gem. Handelsinrichtingen en haven meester te Rotterdam. Froukje Wartena, bekend schilderes te Blaricum. J. Krap, oud lid 2e Kamer te den Haag. Prof. mr. dr. C. van Vollenhoven, hoogleeraar in vsadatrecht en Indisch Staats- en administratief recht te Lei den. H. van Schijndel, grondlegger der Kon. Stoomschoenenfabriek, te Waal wijk. Prof. mr. dr. A. van Gijn, oud minister van financiën en oud lid Tweede Kamer, te den Haag. Mevrouw M. BudermanVan Dijk, operette artiste te Amsterdam. H. J. Versteeg, oud-Hoofdcommissaris van politie te den Haag. Louis Schnitzler, bekend pianist te den Haag. D. J. Villiers buitengewoon Gezant en gevolm. Minister van Zuid Afrika te 's- Gravenhage. F. Eringa, oud inspecteur L. O. te Hilversum oud schoolopziener te Mid delburg. Etienne Bosch, bekend kunstschilder en etser. Joh. Nelissen, bekend bariton zanger. Dr. C. E. Hooykaas, Remonstrantsch Predikant te Rotterdam. (lngez. Med.) Dr. A Troelstra em. predikant Ned. Herv. Gem. te den Haag. Jhr. R, A. Quintus, oud notaris te Gro ningen. Ds.. P. C. A. Halffman, Ned. Herv. pred. te Schiedam. Prof. dr. H. U. Meyboom, te Gronin gen. Prof. mr. W. H. Duuker, hoogleeraar in het Burgerlijk Recht enz. te Rotter dam. J. A. Mulock Houwer, civiel en bouw kundig ingenieur, oud-directeur Gem. Werken te Groningen. Ds. B. Tichelman, Ned. Herv, pred. te Scheveningen. S. A. Rochat, ontvanger invoerrech ten en accijnzen te Rotterdam. H. J. H. Gelderman, industriëel te 01- denzaal. Prof. dr. W. Storm van Leeuwen, hoogleeraar in de Pharmaco-dynamie te Leiden. Prof. dr. K. Ph. Sluiter, oud hoog leeraar te Amsterdam. Mr. Q. J. Terpstra, oud-directeur Wil ton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam. Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, oud-burgemeester van Beverwijk, S. P. Lindhout, Kolonel der Infanterie b. d„ oud-Directeur der Topografische Inrichting, te den Haag. J. Abels Tak muziekpaedagoog te Am sterdam. Dr. H. Bos, adviseur afd. Cult, contro le Proefstation te Wageningen. Mr. C. J. Graadt van Roggen, Redac teur aan de N.R.C. Ds. J. P. Klaarhamer, Geref. predi kant te Dokkum. W, H. Nijster inspecteur bij de Licha melijke Opvoeding te den Bosch. Mr. H. v. d. Vegte, oud minister van Waterstaat. Mr. J. H. Beucker Andreae, directeur Algem. Friesche Levensverzekering Mpij. te Leeuwarden. Henri Borel, bekend Kunstcriticus en letterkundige, te den Haag. Mr. dr. J. H. van Royen, Gezant van Nederland te Washington. O. M. F. Haffmans oud lid le Kamer, te Helden (L.) Prof. dr. G. Schouten, em. Hoogleeraar te Delft. Herman Poort, letterkundige te Gro ningen. ds. H. L. Boerlijst, Ev. Luth. pred. te Amsterdam. Mr. dr. D. Rutgers oud directeur van Justitie in Ned. Indië. F. de Fremery, 'n leidende persoon lijkheid in Indische Mpijen. A. M. Gorter, bekend landschapsschil der. H. M. Neeb, oud generaal majoor, oud inspect. Mil. Gen. kundigen dienst in Ned, Indië. Prof. dr. E. D. van Oort, buitengew. Hoogleeraar te Leiden. Jhr. mr. R. Q. W. van Weede, oud „Wel als er weinig schepen zijn, Is er ook weinig scheepsvolk, en „de Stomme Duivel" had den vorigen nacht maar twee gasten, een Noor en een Franschman, Nu zijn er veertien, waar onder twaalf van u, bij haar ingekwar tierd, die de rest van het huis bezet hebben en hun kleeren en beddegoed hebben medejgebracht; ieder hunner heeft een groeten stroozak bij zich." „Wat is uw plan?" „We maken den Noor en den Fransch man smoordronken, brengen hen in dien toestand op een van mijn schepen en morgenochtend werden zij in voile zee wakker met bestemming naar het an dere einde icSer wereld. Verder laten we de vrouw zich lijk drinken, waarna u de twee onbezette slaapgelegenheden in het huis door nog twee van uw man nen laat innemen, u heeft toch betrouw bare menschen?" „Ja, zij weten, dat hun leven van hun omzichtigheid afhangt." „Dan is er geen plaats meer voor an dere gasten en kunnen wij gedurende eenige uren vrij over het huis beschik ken. Wij onderzoeken dan alles goed en is de boel in orde, dan kunnen wij Al va's schat weghalen. Uw matrozen ne men hem mede, eiken dag brengen zij hun beddegoed weg, maar de beddetij- ken zullen met dubloenen in plaats van stroo gevuld zijn, en telkens komt een (lngez. Med.) nieuw stel van uw mannen met nieuw beddegoed aanzetten." „Het plan is zoo goed als maar denk baar is", verklaart Guy na een oogen- blik peinzens. „Er bestaat echter een groot gevaar. Wordt het huis niet be waakt door eenige spi.onnen van Alva?" „Dat heb ik ook onderzocht, en ik meen te weten, dat geen sterveling, behoorend tot Alva's gevolg of het Spaansche bestuur, ooit in het huis is geweest sinds het aan senora Sebasti an is verhuurd'. Maar", laat de koop man er op volgen, zich het hoofd krab bend, ik ben er toch bang voor. Kunt u onderstellen, dat zoo'n sluwe kerel geen maatregelen zou nemen om voor de veiligheid van zijn schatten te zor gen? Let op mijn woorden, er is iets in dat standbeeld van. Alva, dat wij nog niet weten." „Als u te ban'g is om het zaakje te ondernemen, ik niet", zegt Guy met beslistheid. „Ik waag het er op." „Nu, misschien is het maar het best, dat u het eerst gaat", antwoordt Vol cker. „U heeft het grootste belang bij de zaak. Bovendien, als er gevochten moet worden, heeft u duizend kansen tegen ik geen." Aldus wordt overeengekomen en Volcker doet zijn aandeel in de onder neming grondig. Vier uur later zijn de Noor en de Franschman stomdronken; den volgenden dag worden zij wakker, dobberend in volle zee aan boord van een schip, bestemd voor Indië, een tocht van zeker drie jaar. Des avonds zoekt de koopman Chester op, die in zijn kantoor vertoeft, en fluistert: „De Stomme Duivel" ligt lijk; u kunt dus aan het werk gaan." „Breng me dan naar het huis", En Guy, vergezeld van Corker, wordt door Volcker gebracht naar een straat tn het stadsdeel, grenzende aan het Pa- radeveld, waartusschen bouwvallige wo ningen, even vervallen en vuil als deze het huis van senora Sebastian staat. Een van Guy's matrozen laat hen bin nen, maar de koopman betreedt het huis zelfs niet, hij heeft het enkel op den hoek van de straat aangewezen. „Waar is de bewoonster van het huis?" „Boven, waar ze lijk ligt", fluistert de matroos. „Een uur geleden was zij nog aan het razen, maar nu snorkt zij den ganschen nacht, 't Is een rare: stom maar snorkend als een varken." Chester stelt een nader onderzoek in en ziet, dat de maroos hem juist heeft ingelicht. Voor alle zekerheid laat hij een flesch rum bij haar achter. Hij gaat weer naar beneden en zegt kort en bondig: „Nu aan het werk!" Guy en Corker dalen in den kelder af en zetten zich aan den arbeid bij het hofmaarschalk H. M. de Koningin-Moe der. Mr. K. F. Creutzberg, oud vice presi dent Raad van Ned. Indië. Hein Boeken, dichter en essayist. W. E. J. Tjeenk Willink, bekend uit gever te Zwolle. A. van Collem dichter te Heemstede. Ds. H. W. Laman em. pred. Geref. Kerk te Assen (stond o.a. te Kruiningen en Zierikzee). Albert Vogel, voordrachtkunstenaar te den Haag. Mevr. S. C. C. Bronsveld-Vitringa, oud-lid der Tweede Kamer. A. Roodhuijeen oud lid Tweede Ka mer voordien Hoofdredacteur van Het Vaderland te den Haag. mr. J. L. N. Zillinger Molenaar, Ned. Herv. predikant te Blijham. Jhr. C. M. Storm van 's Gravenzande, adjudant van de Koningin, te Ermelo. Prof. dr. R. Ligtenberg O. F. M„ oud hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. J. Hoynck van Papendrecht, Kunst schilder te den Haag. Prof. mr. H. B. Greven, oud hoog leeraar aan de Universiteit te Leiden. Jacob Bendien, Kunstschilder, Am sterdam. Mr. M. L. van Goudoever, oud Agent der Ned. Bank te Utrecht. Prof. dr. J. H. Kern, hoogleeraar Ned. Taalkunde te Leiden. G. P. van Hecking Colenbrander ge pen. vice admiraal. IN ZEELAND: Joh. van Liere, oud-wethouder en oud-lid van den Raad van Ellewouts- dijk. E. Lauret, oud-Hoofd der School te Overslag. W. Griep, secretaris en ontvanger van Rilland-Bath. W. Sterk, oud-lid Raad Schore. F. van Waesberghe, bankier, oud-lid van de Prov. .Staten enz. te Hulst. A. van der Weijde, oud-lid Ged. Sta ten van Zeeland, te Zierikzee. W. J. Schütz, kunstschilder te Mid delburg. K. Allaart, oud-burgemeester van Rit- them. J. Fokker, oud-Raadslid en wethou der van Burgh. L. H. Dormaar, oud- hoofd der school te Renesse. J. W. Wagtho, Rentmeester Kroondo mein Middelburg, Goes en Tholen. J. de Feijter Jacz., oud lid van den Raad te Terneuzen. R. Kerckhaert, dijkgraaf en ontvanger- Griffier Polders, te Westdorpe. Huibr. Cijsouw, oud-wethouder te Westkapelle. C. Klaassen, oud inspecteur van po litie te Terneuzen. Ds. J. de Visser, oudste predikant der Ned. Herv. Kerk te Middelburg. J. van Putte, bekend persoon te Sta- venisse. L. Cysouw oud-Raad van den Polder Walcheren en oud wethouder van West kapelle. Mr. J. W. Zijlstra, rechter in de rechtbank, voorzitter Burgerlijk Armbe- Iicht van een flikkerende olielamp. Tot Guy's voldoening vindt hij na de vier steenen in het midden opgebroken te hebben een groote zerk, d.e te han- teeren as door middel van een ijzeren ring, die in het midden is bevestigd. Maar met inspanning vah alle krach ten kunnen zij den steen n.et optillen, wat eerst geluKt met behulp van een koevoet. Een vluchtig onderzoek wijst uit, dat de steen in c^e laatste paar jaar n.et van zijn plaats is geweest, zoodat hij in dien tijd als vastgemetseld heeft gezeten. Nadat zij hem hadden op getild, wordt een opening zichtbaar, met een ladder, die naar beneden voert. Het gat is met meer dan tien voet diep en nadat zij de walmende lamp hebben laten zakken worden zij een gang gewaar, die .n rechtsche richting loopt. „Nu,", fluistert Guy tot Corker, „houdt gij hier de wacht. Als je wordt aangevallen, weer je dan met mannen moed en waarschuw en red. me, als het je mogelijk is. Gaat dat niet, blijf dan in ieder geval, waar je bent." „Was het niet beter, als ik met u mee gng, kapitein?" „Neen, laat ik het eerst mijn leven wagen. Ik h^b de teekemngen, het licht en de sleutels." 'Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 9