SPORT. LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. BEURSTHERMOMETER van Vrijdag. BEKENDMAKINGEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Boes» BELGIE. TSJECH0-SL0WAKIJE. ROEMENIE. MIDDELBURG. Het eerste getal is dé noteering van den beursdag, voorafgaande aan den dhtum dezer koerslijst; daarop volgen de noteeringen van: AMSTERDAM, 29 December. Ned." 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4»/* 101%—102. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 84%84%. O. ndië 22 1000-6 95 O. Indië 32 1000-5 94%—93%. O. Indië 26 1000-4 89 Denemarken Oblig. 1926-5 86 Duitschl. 100-7 59—59%. Duitschl. 30 1000-5% 52%—52%-53%. Zwitserl. oblig. '24-5 100%99%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4»/2 100%—100% Amsterdam 1933-5 100%100%, 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 92%—93%. Utrecht, prov. 1929-4% 102% Berlijn 1925-6% 23%—24. Zeeuws. Hyp. B-5 99%- Zeeuws. Hyp. B-4% 99- A Amsterd. Bank 106%107 C Rott. Bankver. 76%76% A Twentsche Bank 79 A Pref. Gruyter Zn A. 123%123% A Pref. Jurgens A 87 88 A Ned. Gist- en Spiritusf. 384380 A De Schelde N.B. 2423% A Ver.. Papf. v. Gelder 66%66% C Am. Car Foundry 15%16%. C Am. Smell Ref. 27%—28%. C Farbenind I.G. 76 C U. States St. C. 31%—31%. C. North Am. Cy. 9%10%. A Born. Sum. H.M. 119% A Linde Teves en Stokv. 67%68. A Ned- Wol Mij. 99%—101. A Singkep Tin M. 8483 A J. C. Japan Ln. 24%27% A Rotterd. Lloyd 44%46 A S. M. Nederland 48% A Amst. Thee C.M. 46 A Houth. Alberts 30- Angela's ongerepte en naieve natuur zoekt troost bij den alles begrijpenden Vader Saracyaesca en dan volgt haar gang naar het klooster, waar zij de Euwige gelofte aflegt. Giovanni komt terug en opnieuw wordt haar naar vrede zoekend hart verontrust, maar zij kan niet terug. Giovanni sterft bij een lucht- overval van de stad en in zijn laatste oogenblikken staat Angela hem bij. Met grooten schroom zijn de scènes weergegeven en er spreekt eerbied uit dj film. Eerbied voor de hoogere gevoe lens die vooral aan het slot dominee- ren. Het is overigens een navrant slot, die een psychologisch wel te verklaren onbehagen oproept. Zou dan het „hap- pv end", het veel gesmaade, toch beter zijn Wij weten het niet, maar zeker is dat de film er niet belangrijker op ge worden zou zijn. En zoo min als men vraagt naar filmkunst, vraagt men naar het spel van de vertolkers. Als een harmonisch geheel aanvaar den wij deze film. GRAND THEATER. De Boemel luitenant. Over het algemeen zijn de films spe lende in het militaire leven (uitgezon derd dan de oorlogsfilms), van komisch gehalte; aan Wijntje en Trijntje wordt de noodige eer bewezen en er komt een ladykiller in voor, maar tenslotte blij ken ook onze soldaten normaal voelen de menschen zoo spoedig de ware vrouw in hun leven komt. Dit gegeven is ook verwerkt in „De Boemel luitenant", die Paul Heidemann vlot en sympathiek weet te spelen. De boemelluitenant maakt het zoo bont, dat zijn eskadron naar een gehucht overgeplaatst wordt, juist als hij de vrouw naar zijn hart ge vonden heeft. Toevallig heeft dit schoo- ne meisje (Charlotte Ander) echter ook straf verdiend en wordt door haar papa de generaal (Otto Walburg) naar een tante (Ida Wüst) in 't zelfde gehucht ge zonden. De boemelluitenant volgt haar brutaal in het huis van haar tante en geeft zich voor dokter uit. Kort daarop bezoekt de generaal het gehucht en wil daar den boemelluitenant spreken. Deze heeft kamerarrest, doch verliet zijn ka mer om als dokter zijn geliefde te be zoeken. Het heele geval schijnt in het honderd te loopen, maar de zaak schikt zich weer en de generaal is zoo met den vroolijken luitenant ingenomen, dat hij hem zijn dochter tot vrouw zal geven. Deze denkt daar echter niet over, om dat die z'n hart reeds aan een aardiger dochter schonk.... Begrijpelijk komt ook dit in orde Een vroolijke, aantrekkelijke geschie denis, die men met genoegen volgt. Dat zij knap gespeeld wordt, is wel gewaar borgd door de bovengenoemde filmster ren waarbij wij ook nog de namen van Grete Thermer eri Ernst Verebes willen noemen. Het tweede hoofdnummer, „Met voor bedachte rade", is een knap in elkaar gezet politiedrama, waarvan wij loop en ontknooping niet zullen verraden. Maar de handeling boeit de aandacht in stijgenden graad en zeker zullen slechts zeer weinigen de juiste oplossing voor zien. Hoewel het drama gaaf in detec- tive-trant gehouden is, was er ook nog plaats voor een kleine liefdesgeschie denis, die de aantrekkelijkheid van het geheel nog verhoogt Voetbal. De wedstrijd ZeelandiaZierikzee zal morgen reeds te half twaalf aanvangen. van Ees, beiden van het Hofstad Too- neel, Job Kaart van het Centraal Too- neel, Han Beuker en H. Davids. Waar Nederland in den laatsten tijc overstroomd wordt door buitenlanders, vond onze „kleine man" het noodig zijn landgenooten eens te bewijzen, dat geen buitenlandsch ensemble deze kunste naars van eigen bodem kan evenaren. Groote Crisisvergadering. Onder leiding van mr. P. Dieleman zal de Crisiscommissie uit de Zeeuwsche Landbouworganisaties op Dinsdag 9 Ja nuari 1934 des namiddags 1 uur in het Schuttershof te Goes een groote Crisis vergadering beleggen in verband met de steunverleening aan de bietenteelt. Programma en bijzonderheden zullen nader per advertentie worden bekend gemaakt. De besturen der landbouworganisa ties worden verzocht hunne leden op te wekken deze hoogst belangrijke verga dering waar eenige sprekers het vraag stuk der bietensteunverleening zullen behandelen, in grooten getale bij te wonen. Bij beschikking departement van Defensie is aan den dienstpl. sergeant titulair J. de Roos van het 14e reg. inf vergunning verleend vrijwillig in werke- lijken dienst te blijven tot 1 Maart 1935 Bij Kon. besluit van 27 December 1933, zijn met ingang van 1 Januari 1934 benoemd: bij het reservepersoneel der land macht: bij het wapen der infanterie, a, tot reserve-tweede-luitenant, bij het 14e regiment infanterie: de vaandrigs W. P C. van de Walle, J. H. Ligteringen, R Mulder, H. van der Schuur, C. J, Koo- man, D. J. van de Wetering, P. D. Kaan, B. M. van Griethuijsen, P. Snaauw, C. A van der Eijk, C. J. Kip allen van dat re giment; bij het regiment kustartillerie: de vaandrigs W. J. Goetgeluk, P. L. van der Veen, A. C. Mom, A. J. Sonnevylle, S. Bloos, J. A. Meuter, J. C. de Hooge J. H. H. Zillinger Molenaar, K. H, van Dijk, H. Jonker, allen van dat regiment. Louis Davids' Nationaal Caberet. Men verzoekt ons er melding van te wil'en maken, dat Louis Davids op Don derdag 4 Januari a.s. in het Schutters hof te G o e s en op Maandag 8 Januari a.s. in den Schouwburg te Middel burg zijn nationaal cabaretprogramma komt brengen, met de grootste klein kunstenaars, die ons land in dit genre kan aanwijzen: Fientje de la Mar, Jan DE VLUCHT VAN DE PELIKAAN. In verband met de hedenavond acht uur verwachte landing van de „Pelikaan" op Schiphol heeft de Z.V.L, het volgende telegram verzonden. Pelikaanmannen Schiphol-Amsterdam, De Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, gevestigd aan het einde van de Kortste Luchtlijn der Wereld, brengt haar enthusiaste gelukwenschen aan de mannen van de Pelikaan en aan de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij, voor de verbazing en bewondering wekkende prestatie der bliksemsnelle retourvlucht op de langste luchtlijn Amsterdam-Bata- via. Hoog de Nederlandsche Luchtvaart Van Woelderen, voorzitter Smeding, secretaris. WELKOM THUIS De Pelikaan is te 17.20 (A.T.) te Caïro geland en vandaar te 18.50 (A.T.) naar Athene vertrokken. Het toestel wordt hedenmiddag niet voor 5 uur op Schiphol verwacht. De belangstelling voor de aankomst van de Pelikaan is zeer groot. Getracht zal worden het publiek voortdurend op de hoogte te houden van den vermoedelijken tijd van aan komst, De K.L.M. zou na 10 uur trach ten, zoo mogelijk elk uur per radio me- dedeelingen te laten doen, en bekend maken hoe laat de Pelikaan op Schip hol wordt verwacht. Als de omstandigheden niet tegen werken zal de Vara tusschen 2 en 7 h geregelde reportage uitzenden. C Baltimore Ohio 14%14%. A Southern Rlw. 16%17%. C Union Pac. Rr. 70%72%. C Int. Nickel Cy. 13%—13%. A Koloniale Bnk. 45—46%. A N.I. Hbk. 1000 50—50%. C Ned. H. M. 1000 47%—48. A Alg. Kunstz. U. 3230%-31»/2. A v. Berkels Pat. 21% C Ca lvé-Delft 58%—59%. A C. Suiker Mpij. 20%20%. A Ned. Ford A. M. 163165. A Philips Gem. B. afg. 258-260-61%. C Unilever 92%93%-92%. C Aanaconda Cop. 99%-9%. C Bethlehem St. 23%—23%-24%. C Kennec Copper 12%12%. C Un. States Leather 5%5%-5%. A A.N.I.E.M.—N.B. 212—212.. A Kon. Petr. Mpij. 175%—175%-76%. C Contin. Oil Cy. 10%10%-11. C Shell Union O.C. 55%. C Tide Water Ass. Oil 5%5%. Volgens bij de K.L.M. ontvangen tele grammen is de Pelikaan hedennacht te 3 h 55 A.T. uit Athene vertrokken. Volgens de positiemeldingen staat het vast dat het vliegtuig via Italië en niet via Centraal Europa naar Nederland zal vliegen. De Pelikaan zou te 9 h G.M.T. heden ochtend in Napels gaan landen. De Pelikaan zal waarschijnlijk om streeks 8 uur vanavond op Schiphol lan den. Het Studiecomité Snelpost Ned, Indië deelt mede, dat de „Postjager' Vrijdagavond 6 h 30 G.M.T, uit Allaha bad vertrokken is. Wanneer de tocht in hetzelfde tempo wordt voortgezet, is het mogelijk dat de Postjager Zaterdag avond te Batavia aankomt. DE BEDREIGDE BIETENTEELT. Het bureau der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden heeft een telegram aan den Raad van Ministers gezonden, om nade re inlichtingen in verband met de ge ruchten inzake den bedreigden suiker bietenteelt. Tevens drong de Kamer er op aan geen beslissingen te nemen, al vorens belanghebbenden zijn gehoord, TWEE NEDERLANDERS GEPAKT. De correspondent van de „N. R, Ct." te Brussel meldt: Zes personen boden zich Donderdaga- avond ten huize van een veehandelaar te Roux, in Henegouwen, aan, maakten van de gelegenheid gebruik dat hij af wezig wa som zes koeien, een gezamen lijke waarde hebbende van 30,000 frcs. en vier kalveren, in een vrachtauto te laden en wisten, trdts het verzet van 'n knecht, met hun buit te ontsnappen. Te Gosselies, waar de gendarmerie telefo nisch, door den knecht gewaarschuwd was, weigerden de veedieven te stop pen met het gevolg dat de gendarmerie eveneens per auto, een achtervolging begon. Dicht bij Gosselies wisten de gendarmes de dieven te achterhalen. Deze laatsten verlieten hunne auto's er was ook een personenauto bij en trachtten te ontkomen, terwijl de wa gens te pletter liepen tegen een gevel. De gendarmerie slaagde er echter in 3 der bandieten te pakken. Het waren 'n veehandelaar uit Sint-Gilliswads en de twee autobestuurders: E, van E. uit Hulst en Chr. W. uit T e r n e u z e n. De drie mannen beweren dat zij de koei en aan den veehandelaar vooruit be taald hadden, wat door den belangheb bende evenwel beslist wordt tegenge sproken. Onder de drie andere ontsnap te veedieven, die eveneens bekend zijn, bevindt zich ook nog een ander inwo ner van Hulst, zekere H. P. EEN PSEUDO-ARTS. Op 21 Dec. heeft de 33-jarige vertegenwoordger A, J. uit Den Haag te Rotterdam een lezing gehouden over de producten van een fabriek van radium en radiumtoe- stellen in Tsjechoslowakije. Naar aan- aanleiding van die lezing heeft een aan tal personen zich bij J. opgeven tot het verkrijgen van nadere nlichtingen. J, heeft deze reflectanten bezocht en zich bij hen voor dokter uitgegeven. Sommi gen van deze menschen hebben bij hem een radium-apparaat besteld'. Op zijn verzoek betaalden zij 10 pet. vooruit, zgn. ter bestrijding van de douanekos- ten. In Werkelijkheid was dit de provi sie van J. De apparaten zijn inderdaad geleverd, maar toen de klanten er ach ter kwamen, dat J. geen arts was, heb ben zij aangifte gedaan, waarbij zij uit drukkelijk hebben verklaard, dat zij geen agnaraat zouden hebben kekocht de toestellen kostten 125 als zij hadden geweten, dat J- geen dokter is, J. is daarop aangehouden en opge sloten. Ongelukken, In een bocht van den weg van Borculo naar Eibergen is de hoofdagent van een Verzekerings Mij. Van B. uit 3 o r c u 1 o in volle vaart met zijn mo- tor tegen een vrachtauto gereden. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij aijna onmiddellijk dood was. Hij laat n vrouw met 10 kinderen achter. A Holl. Amer. Lijn 1 A K.N. Stoomb. Mij. 1011 A Ned. Scheepv. U. 46%48-% A H.V. Amsterdam 175178%-76% A Java Cult. Mij. 100100 A N.I. Suiker U. 70%—70%-% A Deli Batavia 115115%-18 C Deli Mij. 1000 108—109%-10% A Senembah 130130%-34 C Chicago Milw. 2%3% A Amst. Rubb. C. 100%—103-05% A Deli-Bat. Rubb. 4040%-% A Hessa Rubber 3130%^31% A Serbadjadi S.R. 2929 Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 28 Dec. 29 Dec. Londen 8.15% 8.13% Berlijn 59.33 59.39 Parijs 9.74% 9.75% Brussel 34.58 34.58 Zwitserland 48.13 48 20 Kopenhagen 36.75 36.50 New-York 1.60% 1.60 Waar is werk? Wegens gebrek aan aanvrage, kan ook deze week de rubriek „Waar is werk?" niet worden vermeld. Ernstige relletjes in die grensgemeente Maldeghem. In de grensgemeente Maldeghem hebben zich ernstige relletjes voorge daan onder de bevolking naar aanlei ding van de afzetting als burgemeester van het Vlaamsch Nationalistische Ka merlid den heer J. Delille. Verschi.len- de betoogingen werden gehouden, waar bij botsingen plaats vonden tusschen de aanhangers van den afgezetten Burge meester en van den oud-burgemeester Senator J. Cheslenaere. De heer Delille heeft de bevolking aangespoord zich vooral kalm te houden. Verscheidene personen hebben bij de opstootjes ern stige verwondingen opgeloopen. De re geering heeft krachtige maatregelen ge nomen om de orde te handhaven en nieuwe onlusten te voorkomen. Reeds is een sterke afdeeling gendarmen aan gekomen om op alles voorbereid te zijn. Men kan zich in deze gemeente thans allerlei verrassingen wachten, daar de afgezette burgemeester door de groote meerderheid der bevolking als het ware op de handen gedragen wordt. GEVAARLIJKE SPOOKGRAP. Te Slan Salanky nabij Ushorod wil den twee jongelui hun buren aan het schrikken maken door te gaan „spo ken". Zij sloegen witte lakens om en maakten hun gezicht zwart waarna zij eenige buren uit hun woning lokten. In twee gevallen ging de schrik der 's avonds a.dus door de jongens opge schrikte buren iin vrooIijkhei|d over, toen zij den toeleg ontdekten. Toen de jongens evenwel aan het derde huis belden de woning van den dorpsnotaris gilde het dienst meisje dat de deur opende, luid van ontzetting. De notaris, die dacht met roovers te doen te hebben, omdat hij juist een be langrijk bedrag aan geld in hu.s had, trok zijn revolver en loste eenige scho ten, waardoor beide jongens werden ge troffen en in elkaar zakten. De één was op slag dood, terwijl de ander tijdens 't vervoer naar het ziekenhu.s aan zijn verwondingen overleed. POLITIEKE MOORD. Op minister Duca. Minister president Duca werd Vrij dagavond tien minuten over negen op het station te Sinaia door een student met vier revolverschoten gedood. Duca was bij den koning geweest, en wachtte daarna op het station te Sinaia op den trein naar Boekarest. Vermoe delijk is de dader lid van de zgn. IJze ren Garde, een fascistische organisatie. De daad wordt beschouwd als een antwoord op de ontbinding der Garde, en heeft te Boekarest een geweldige op winding veroorzaakt, te meer daar de gevolgen voor de binnen- en buitenland- sche politiek niet te overzien zijn. Duca gold als de verdediger van de hechte vriendschap tot Frankrijk; en in het binnenland voerde hij heftigen strijd tegen het radicalisme van links en rechts. Bij den aanslag is ook een handgra naat geworpen, waardoor oud-burge meester Costinesu licht werd gewond. Te Boekarest deden geruchten de ron de, volgens welke een militaire dicta tuur zou worden afgekondigd. In ieder geval zou tegen de rechts- radicale be weging met alle middelen worden opge treden. De Donaupost meldt nader uit Boe karest, dat de aanslag door drie mannen is gepleegd, waarschijnlijk leden van de IJzeren Garde. De naam van den dader, student, is Nicolaï Constantinescu, die drie medeplichtigen had, evenals stu denten. De moordenaar verklaarde bij het ver hoor, dat twee studenten van de Hoo gere Handelsschool te Boedapest van den aanslag op de hoogte zouden zijn geweest. Hij verklaarde verder door nie mand tot zijn daad te zijn aangezet en uit eigen beweging met zijn beide vrien- Rubber Suiker Markt Tabak Amerika H.V.A. Philips Unilever Young Aku - (Wettig gedeponeerd.) BIJ VERSTOPPING, spijsverterings storingen, maagbranden, congesties, al gemeen gevoel van onwel zijn, neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz-Josei"-bit- terwater. Door medici aanbevolen, (Ingez. Med.) den, het plan te hebben gemaakt en uit- 1 gevoerd. Als motief gaf hij op, dat Duca vrijmetselaar was en Roemenie kan het buitenland zou hebben verkocht. Aan gezien Duca bovendien ook verantwoor delijk was voor de ontbinding van de IJzeren Garde, diende hij, ondanks alle erkenning van zijn bekwaamheden, vermoord te worden. Algemeen werd de aanslag door het publiek veroordeeld, als doel- en zin neloos. Politieke onlusten doen zich nergens in het land voor. Bij Kon. beschikking, vannacht te vier uur onderteekend, is de huidige minis ter van onderwijs, Angelescu, tot op volger benoemd van Duca. Tot opvolger van Duca in de lei ding der liberale partij zal de minister van financiën, Dirm Èratianu worden benoemd. Het lijk van Duca zal Zater dagmiddag worden overgebracht van Sinaia naar Boekarest, waar het zal worden opgebaard. De bijzetting zal Zondag geschieden. Onder de gearresteerde personen be vindt zich o.a. generaal Canatouzino Vranicerul, die zich is den oorlog heeft onderscheinden, en c.a. lid schijnt te zijn van de IJzeren Garde. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Mi d d e 1 b u r g geopend de apotheek van Mevr. C. H. Dekker Koers, fa, Wed. A. A, Nonhebei en Zo nen, Lange Delft. BESCHIKBAARSTELLING ONVERMENGDE MARGARINE. Burgemeecster en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: I, dat voor de vier weken, vallende in het tijdvak van 21 Januari tot 18 Fe bruari 1934, onvermengde margarine zal kunnen worden verstrekt aan: a. in de Gemeente wonende georga niseerde werkloozen, die drie maanden of langer werkloos zijn, steun ontvan gen en hoofd zijn van een gezin met vier of meer kinderen, of bij een werk verschaffing zijn te werk gesteld; b. in de Gemeente wonende ongeor ganiseerde werkloozen, d:e drie maan den of langer werkloos zijn, steun ont vangen en hoofd zijn van een gezin met vier of meer kinderen, of bij een werk verschaffing zijn te werk gesteld; c. Ln de Gemeente wonende armlas tigen, die drie maanden of langer steun genieten, daarvan geheel of bijna geheel moeten leven en hoofd zijn van een ge zin met vier of meer kinderen, of bij een werkverschaffing zijn te werk ge steld; II. dat zij, die behooren tot een der onder I hiervoren vermelde categoriën en gedurende vorenvermelde perbode 200 gram onvermengde margarine per week, per lid van hun gezin, wenschen te ontvangen tégen betaling van 11 cent per kg zich daarvoor mondeling ter Gemeente-secretarie ten Stalhuize (be nedenverdieping) Lngang Helm, kunnen opgeven op Woensdag 3 Januari 1934, des namiddags van 2 tot 4 uur. Zij, die zich hiervoor reeds vroeger hebben aangemeld, behoeven zich niet meer opnieuw of te geven. Middelburg, den 29 December 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. J. PH. KOENE, lo. Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2