BINNENLAND. ZEELAND. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. DURGERLUKE STAND. VERKEERSWEZEN P. T. T. LEGER EN VLOOT. FINANCIEELE BERICHTEN. VIERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1933. No. 307. ifSDELBURG, WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAAR&EREN W.D, Kssaaesa DE OMZETBELASTING. Bedrijf en publiek. De Commissie van Overleg ulit de drie ISfederlaiidsche Middenstandsbonden verzoekt ons te melden: De Omzetbelasting, die op 1 Januari iü werking treedt, is een verteringsbe lasting. Zij is in geen enkel opzicht als bedrijfsbelasting bedoeld. Overeenkomstig de strekking van de wet zal zij door den consument moe ten worden opgebracht. De wetgever heeft dit zelf zoo krachtig mogelijk trachten te bevorderen door aan den fabrikant onder alle omstan digheden een formeele verhaalsbe- voegdheid töe te kennen. Echter.... ook grossier en winke lier zullen overeenkomstig de strekking der wet deze beladt.ng ten laste van hun koopers moeten brengen. Grossier en winkelier ondervinden de belasting als een verhoog.ng van hun inkoopprij zen; zij zuLen derhalve dienovereen komstig hun verkoopprijzen moeten wij- z gen. Een belasting van minderen omvang kan in normale omstandigheden ten iaste van hei bedrijf worden genomen. Een omvangrijke e r i s a s h e f 11; ng echter, zooals de omzetbe.asting in we zen is, kan naar de bedoeling van den wetgever al.een door de gezamenlijke consumenten worden opgebracht. Ongetwijfeld zou het Nederlandscne bedrijfsleven voor het publiek gaarne een ander Nieuwjaarsgeschenk heboen gebracht. De ongunst der tijden heeft Het helaas niet anders gewild. Moge het koopend publiek aan den winkelstand zijn ongewilde en onge vraagde funct.e van .belastingheffer zoo gemakkelijk mogelijk maken. Winjrelsluliting op Nieuwjaarsdag' Aangezien 1 Januari 1934 op Maan dag valf, mogen alle winkels als op ge wone uferkdagen tot des avonds 8 uur geopencj zijn. OPENSTELLING POSTKANTOOR. Het postkantoor is heden, Zaterdag, geopend als op andere Zaterdagen, be halve, dat de verkoop van frankeerze- ge s plajats heeft tot 18 uur. Morgep, Zondag, is er gelegenheid van 11 tot 12 brieven enz. af te halen en frankeerzegels te koopen. Maandag, Nieuwjaarsdag, is het kan toor van 11 tot 12 open voor verkoop van frankeerzegels, afgifte van aange- teekendje stukken en behandeling van postwissels. Afgifte van brieven heeft dten dag niet plaats. Voor den telegraafdienst is het kan toor Zondag en Maandag open van 8 tot 9 en van 13 tot 14 uur. Zooals bekend; is de telefoondienst doorloopend nacht en dag geopend. Uitvoering P.P.T.-personeel. Het P.T T.-personeel geeft Zaterdag 6 Jan. een herha ing van haar uitvoering waarmede het hier en elders reeds veel succes oogstte. Het batig saldo is bestemd voor de commissie voor ontwikkling en ontspan ning van werkloozen en wel in het bij zonder voor het ontspanningswerk. Een advertentie meldt nadere bijzonderhe den. Het adresboek. Bij de vermelding van het verschijnen van het adresboek voor 1934, is onver meld gebleven, dat de heer Luteijn ambtenaar ter secretarie te Sint Lau rens en de heer P. J. Terwoert, secre taris van Koudekerke, voor die gemeen ten het boekje verzorgden. Opruiming reclameborden. VEERÊ. Ingevolge het destijds geno men raadsbesluit moeten alle reclame borden e.d. voor 1 Januari 1934 in deze gemeente verdwijnen. Het besluit is ge richt tegen het steeds toenemende euvel der ontsierende reclame. RAAD VAN OOSTBURG. W erkloozenzorg. OOSTBURG. In de Vrijdag gehouden openbare vergadering van den gemeen teraad, onder leiding van den burge meester, den heer P, Erasmus, was de heer Brevet afwezig, Onder de ingekomen stukken waren enkele brieven o.a. van de provinciale commissie voor werkloozenzorg, die den heer Van Ginkel aanleiding gaven aan te dringen, om de werkloozen wat ruimer te gedenken, waar de uitgaaf voor de werkloosheid over 1933 is mede- gevallen. De Voorzitter weerlegde dit en toonde aan, dat er geen meevallers wa ren. Overigens werden alle stukken voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim werden alle af- tredendeh n.l. de heéren J, A. Hoste, J. A. Prins, A. D. E. Lauret, W. P Haaijman en P. C. Stamperius, herbe noemd. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. om met het St. Anthoniusge- sticht alhier overeen te komen om in de ziekenbarak 6% cent per inwoner per jaar bij te dragen. Mits de aanbesteding in 't openbaar zal plaats hebben en on der voorwaarde, dat bij lagere aanbe steding, naar evenredigheid, de bijdrage zal kunnen worden verminderd. Teneinde eventueele moeilijkheden bi]i verdere uitbreiding der rioieering te voorkomen of gemakkelijker het hoofd te kunnen bieden, wanneer gebruik zou moeten worden gemaakt van niet aan de gemeente behoorende eigendommen, werd besloten aan de Koningin te ver zoeken het openbaar belang van deze werken te erkennen. De heer Van Ginkel dringt aan op- soepele toepassing, mocht het zoo vei komen. Voorts werd besloten, in 't belang dei veiligheid, op grond van de Motor- en Rijwielwet de Raamstraat, richting Langestraat-Brouwerijstraat, benevens het voetpad Violetstraat-Nieuwstraat in beide richtingen, voor alle motorrijtuigen te sluiten. Eindelijk nog werd besloten aan den Minister van Financiën eenige onthef fingen of vrijstellingen te vragen van bepalingen der wet op de omzetbelasting ten aanzien van de lichtbedrijven. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat de werkzaamheden bij de werkver schaffing tegen het laatst van Januari zullen beginnen, wanneer de werklieden niet meer uit de kassen kunnen trekken. De heer Van Ginkel betoogt, dat er bij de bouwvakarbeiders wel zullen zijn, die reeds kort na 1 Januari niet meer zullen trekken, waarop de voor zitter zegt, dat dit nog niet is te be- oordeelen. De heer Van Ginkel zou vroeger met het werk willen beginnen, omdat dan de werklieden iets meer inkomen zullen hebben. Overal elders is het zoo, waarom moet Oostburg weer een uit zondering maken? Als er een goede steunregeling was, zou de toestand veel beter zijn en waren de menschen dank baar. De voorgestelde regeling werd goed gekeurd met protest van den heer Van Ginkel. AARDENBURG. Toen wed. PI. bij de pomp water wilde gaan halen, gleed zij door de gladheid der straat uit, en kwam zoo ernstig te vallen, dat ze, met een hersenschudding werd opgenomen. DE AANSLAG OP DEN BURGEMEESTER VAN EEDE. Onze correspondent uit Aarden burg schrijft ons: Omtrent den aanslag die op den bur gemeester van Eede (Z. VI.) zou ge pleegd wezen, kunnen we nog nader be richten, dat de aangehoudene M. den burgemeester een dreigbrief had gezon den, die echter wegens de Kerstdagen eenige vertraging had ondervonden, zoodat de burgemeester hem pas bij zijn thuiskomst na den aanslag vond. M. die vroeger in een woonwagen te Eede woonde, waar hij vodden en oud roest koopman was, woonde den laatsten tijd te Maldegem, even over de grens. Hij staat bekend als eenigszins abnormaal, en schijnt den burgemeester de schuld ervan te geven, dat hij geen pensioen uit zijn militairen dienst ontvangt, terwijl het vast staat, dat hij ongevraagd uit dienst verwijderd is. Hij beweert, slechts met een honden pistool schrik te heb ben willen aanjagen. Inderdaad heeft de politie een dergelijk wapen op hem ge vonden, terwijl het nog niet is mogen gelukken een ander wapen te vinden. M. is evenwel doorgezonden naar Middel burg. HET AANTAL LEERLINGEN OP OPENBARE EN BIJZONDERE SCHOLEN. Minister Marchant heeft ge- gronden twijfel aan de ver strekte opgaven. Men schrijft ons: Door Minister Marchant is een schrij ven gezonden aan de Inspecteurs van het Lager Onderwijs inzake de toepas sing van artikel 28 der Lager Onderwijs wet 1920. Het is namelijk den Minister in vele gevallen gebleken, dat gegronde twijfel bestaat aangaande de juistheid van door Gemeente- en Schoolbesturen met be trekking tot de Rijksvergoeding ver strekte opgaven van het aantal leerlin gen, hetwelk op de in artikel 28 der L.O. Wet 1920 gestelde teldagen bekend stond als werkelijk schoolgaand voor de school, ten aanzien waarvan de opgaaf strekte. Vooral wanneer het leerlingental nadert een grensgetal van de leerlingen- schaal, waarvoor een onderwijzer meer wordt gevorderd, wordt herhaaldelijk door kunstmatige opvoering van het ge tal leerlingen getracht dit grensgetal te bereiken of te overschrijden. Een naar verschillende van die gevallen ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat door het aanwenden van zulke practfjken een grooter aantal leerkrachten aan het Rijk in rekening is gebracht, dan waarop feitelijk volgens de wet recht bestaat. Kinderen, die slechts korten tijd van een andere school worden overgenomen of die na reeds te zijn afgeschreven weer voor enkele dagen worden toegelaten met het kennelijk doel, om op een be paalden teldag te worden meegerekend, kunnen niet geacht worden als werkelijk schoolgaand bekend te staan voor de school, waar zij op den teldag tijdelijk vertoefden en vanwaar zij kort daarna worden afgeschreven, het zij, omdat zij naar de school, waar zij thuisbehooren, teruggaan, het zij om andere redenen. De Minister wenscht, dat aan deze practijken een eind wordt gemaakt. Uil de Persil üWnkftlm „Wttsch geru-ak'keüjk, wascb vsordéelig iH' In de te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van den Algemeenen. Ned, Zuivelbond (F.N.Z.), werd de heer dr. S. F. E. Posthuma, die aftrad, bij ac clamatie tot eerelid benoemd. Afdeeling Oostburg der Z L. M. Woensdag vergaderde de afdeeling Oostburg der Z. L. M. onder leiding van den voorzitter, den heer A. I, Leen- houts. De opkomst van belangstellende leden was zoo groot, dat de bovenzaal van het hotel „Du Commerce" niet al len kon bevatten, zoodat voor de te houden stemmingen een deel der leden in de benedenzaal moest verblijven. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd voor het houden van verschil lende stemmingen ter voorziening in de vacatures van 2 hoofdbestuursleden we gens aftreding der heeren A. .1. Leen- houts en J. B. Becu-de Hullu; 2e. voor 2 plaatsvervangende hoofdbestuursle den, wegens aftreding der heeren Iz. Brevet en C. van Dixhoorn; 3e, voor 2 bestuursleden wegens aftreding van de Hullu (eerstgenoemde had een schrijven heeren A. Salomé Sr. en J. B. Becu-de ingezonden, waarbij hij mededeelde niet meer in aanmerking te willen komen); 4e. voor een bestuurslid, wegens over lijden van den heer J. P. de Smit en 5e. voor 4 afgevaardigden ter vergadering van het Hoofdbestuur, wegens periodie ke aftreding der heeren Iz. Brevet, C. van Dixhoorn, A. Salomé Sr, en Iz. P. Becu. Er werden 5 stembureaux aangewe zen n.l. 4 voor boven en 2 voor de bene denzaal, terwijl op daartoe expres inge richte stembriefjes alle verkiezingen te gelijk konden plaats hebben. Aan de eerste stemming namen 248 leden deel. Herkozen werden de hoofd bestuursleden de heeren A. I. Leen- houts en J. B. Becude Hullu met resp. 211 en 162 stemmen en de plaatsver vangers de heeren Iz. Brevet en C. van Dixhoorn met resp. 217 en 218 stemmen. Het bestuurslid J. B. Becude Hullu werd herkozen met 165 stemmen. Tot afgevaard'gden werden bij eerste stemming benoemd de heeren Iz. Brevet C. van Dixhoorn en A. Salomé Jr. met resp, 212,214 en 206 stemmen. Tal van andere personen hadden een of meer stemmen. Bij de nieuwe vrije stemming bleken 150 geldige stembiljetten te zijn ingele verd; toen ook hier de uitslag bekend was bleken tot bestuursleden te zijn be noemd de heeren M. de Bruijne te Cad- zand met 98 en A. Salomé Jr. te Zuid- zande met 88 stemmen en tot afgevaar digde de heer A. Salomé Jr. met 81 stemmen. Dat voor deze stemming meer dan gewone animo bestond bleek o.m. uit de toename van het aantal leden, dat in korten tijd van circa 300 geklommen was tot 365. Invoer van vee in De correspondent der Msb. te Brus sel seint dat de invoer van herkauwers langs het tolkantoor Santvliet van he den af weer is toegelaten. Naar de Javabode verneemt, Üs de directeur van het departement van jus titie in Ned. Indië, mr. J. J. Schrieke, aangezocht voor het bezetten van een leerstoel aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Vrijgesproken. De 29-jarige motorrijder, die veertien dagen geileden voor de Haarlemsche rechtbank terecht stond verdacht dat hij 3 Mei 1.1, in Haarlemmerliede en Spaarnwoude zóó roekeloos had gere den, dat zijn duorijdster van den motor viel en een zoodanige hersenschudding bekwam, dat zij eenige later aan de ge volgen was overleden, was vrijgespro ken. De officier van justitie had drie maan den gevangenisstraf geëischt terwijl de verdediger vrijspraak had gepleit. Haar kindje mishandeld. Voor de Haarlemsche rechtbank stond Donderdag terecht de 22-jarige gehuwde vrouw E, M. T„ die op 14 Nov. j.l. fin haar won.ng aan de Stoom- straat te Haarlem haar 2-jarig zoontje in (lngez. Meu drift zoo ernstig mishandeld heeft, dat het kind eenige uren later aan de ge volgen daarvan overleed. Zij had het kind, dat ziekelijk en daardoor eenigszins lastig was, met de vuist op den grond geslagen en toen op zijn buikje getrapt. De officier van justitie eischte we gens het toebrengen van Lchamelijk letsel, den dood tengevolge hebbend, 8 jaar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte een psychia trisch onderzoek. Inbraak bij gemeenteontvanger. De Haagsche rechtbank deed Donder dag uitspraak in de zaak tegen den 48- jarigen chauffeur A. J. D., ged. en den 30-jarigen koopman A. B., tegen wie door het O. M. resp. 7 jaar en 3K jaar gevangenisstraf is geëischt ter zake dat zij in den nacht van 30 Juni op 1 Juli j.l. hebben ingebroken in het kantoor van den gemeente-ontvanger te Naaldwijk. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak beide ver dachten vrij, met bevel tot invrijheid stelling van den verdachte D. Zooals ge meld, werd de verdachte B., reeds op de terechtzitting van 14 dezer op vrije voeten gesteld. Ierseke. Van 2229 Dec. Ondertrouwd1: P. Dijkwel, 24 j. en S. M. Kloosterman, jd. 22 j. Bevallen: P. C. van de Plasse, geb. Kosten, z.; J, Pekaar. geb. Goetheer. d. Overleden: A, de Pagter, vrouw van S. Paauwe, 75 j. Verplaatst met ingang van 16 Januari 1934 de kantoorbediende bij den P. en T. dienst C. F, Sturm van het P. en T. kantoor te Go e s naar het te legraaf- en telefoonkantoor te Amster dam. Onbewaakte spoorweg-overgang bij zeebad „De Duintjes". Aangezien gebleken was dat het uit zicht bij den onafgesloten overweg van de spoorbaan tusschen de stations Ber gen op Zoom en Woensdrecht (gelegen in den weg, welke leidt van den pro vincialen weg Bergen op Zoom-Putte bij km 4.4 naar het vlak bij en ten westen van dezen overweg liggend zeebad de Duintjes) in noordelijke richting aan de oostzijde van den spoorweg werd be lemmerd verzochten de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan dien Inspecteur-Generaal der Spoor- en Tramwegen een verbete ring wel te willen bevorderen. In ant woord hierop ontvingen die Verkeers- vereeniglngen bericht dat de klacht ge grond is gebleken en dat het bedoelde uitzicht door opruiming van een vrucht boom en het snoeien van eenige takken is verbeterd, zoodat het thans geheel aan de aangenomen norm voldoet. De adjudant onderofficier instruc teur J. van den Heuvel van het 14e regiment infanterie zal op 1 Maart 1934 den dienst met pensioen verlaten. De dienstpl. korporaal H. L. Ous- soren van het 14e reg. inf. in opleiding tot res. officier bij de S. R. O. I. is bij Besch. D. v. D. 11 afd. B. No. 64 d.d. 2 Dec. 1933 overgeplaatst bij het regiment wielrijders. ONTVANGEN KALENDERS. De N.V, Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amsterdam, zond ons haar kalen der voor 1934. Uitgevoerd op mooi pa pier en in prettig formaat, is tevens op ieder weekblad een flinke memoran dum-ruimte gelaten. Onder elk blad komt een kleine afbeelding voor van hare schepen, het verblijf aan boord en bezienswaardigheden en route. De telken jaren verschijnende, zoo practische kalender van Smit Slik kerveer, Machine- en apparatenfa- briek, ontvingen wij ook nu weer. Elk weekblad bestaat uit geperforeerde dagstrooken, waardoor men steeds zijn aanteekeningen van een geheele week kan overzien. Vooral op kantoor be wijst deze kalender zijn practisch nut. Een heel aardige kalender is uitge geven door Electrostoom te Rotter dam. Het is een kalender der Exide en Drydex batterij. Op ieder maandblad komt een kinderplaat voor, die uitmunt door de zeer knappe en rake teekenin- gen, waar men met genoegen naar kijkt. Cünge Doorenbos heeft op een apart erbij gevoegd blad, voor iedere maand een gedicht vervaardigd, waaruit het nauw verband tusschen kind en batte rij blijkt. Verder zond ons nog een mooie wandkalender, de N.V. Drukkerij en Uit gevers-Mij. „De Vlijt" te Arnhem. De Blikman en Satorius maandka- lender is een uitgave die opvalt door zijn hel roode en zwarte kleuren, door- eenwarrelend op een nu niet bepaald fraai schild. WET-RISICO. In verband met het 25-jarig bestaan op 28 dezer van de Vereeniging „Wet- R'sico", vereeniging tot het onderling dragen van wettelijk risico, heeft ge noemde vereeniging een Gedenkboek doen verschijnen, waarin een terugblik op het werk en de geschiedenis der vereeniging wordt gegeven. T. Leeser verzorgde de vela teekeningen naast, den tekst.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 13