N. S. F. L J. VAN 'T WESTENDE naam in radio! LANDBOUW. Y D 4 FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Briefgesehrief tussehen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. stuur, oud Raadslid, te Middelburg. J. C. Schuilwerve, burgemeester en secretaris van Kortgene. P. F. Auer, cargadoor, oud-wethouder, te V.issingen. E. H. P. Peek, penningmeester R. K. Kerkbestuur, lid bestuur Godshuizen, Regent Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Middelburg. D. Spruijt, oud-secretaris van Ierseke en van Kapelle. J. C. Quist, lid van den Raad te Schoondijke. E. W. G. L. Th, de Thouars, oud-di recteur Stoomtram Mij. BreskensMal- deghem. J. F. Op den Zieke, oud hoofd lagere school, te Vlissingen. A. J. M. Nolet, oud-Rijkshavenmees ter te Ter Neuzen. Mr. J. A. Heyse, lid der Bankiersfir ma J. A. Tak Co., Commissaris van den Polder Walcheren, te Oostkapel.e. J. S. Theunissen, gep. Ontvanger Ned. Loodswezen te Vlissingen. Mr. D. E. van Eldik Thieme, kanton rechter te Oostburg. J. van 't Leven, lid van den Raad te Rilland-Bath. Mevrouw E. Blum-de Niet, te Aag- tekerke. M. C. Braat, directeur van de „Vlis- mar" te Vlissingen. W. van Weele, wethouder van Waar de. J. C. van der Peijl, te Goes. J. B, Albregts, Wethouder van Sluis. M. J. H. Warnau, koster der R. K. Kerk te Middelburg. J. G. van Niftrik, oud lid Prov. Staten van Zeeland, oud-Wethouder van Vlis singen, oud-directeur Vlissingsche Gas fabriek, overleden te den Haag. Mr. F. J. Sprenger, oud-lid Ged. Sta ten van Zeeland en oud-lid Gemeente raad van Middelburg. I. de Bruijne, oud-wethouder van Cadzand. C. L. Dorst Jzn, oud-lid van den Ge meenteraad te Stavenisse. Ds. J. Helder, em. predikant der Ned. Herv. Kerk te Zierikzee. J. Schooff oud-burgemeester van Noordwelle en Serooskerke (Sch.). Ds. J. Runia em. predikant Geref. Kerk te Arnemuiden (19151931). J. Buijze, oud-Wethouder van Wissen- kerke. C. Hartoog, wethouder en oud lid der Prov. Staten van Zeeland, te Yerseke. F. Cornells, gepensionn. Hoofdcom mies der Telegrafie te Middelburg. Denatureering van aardappelen. Naar de Maasb. verneemt heeft het bestuur van de gewestelijke aardappel organisatie in de veenkoloniën aan be langhebbenden meegedeeld dat binnen afzienbaren tijd met de denatureering van aardappelen zal worden aangevan gen. De denatureering zal niet, zooals aan vankelijk de bedoeling was, bestaan in het stuk steken van de aardappelen, maar de aardappelen zullen zoodanig worden behandeld, dat de houdbaarheid hoegenaamd niet vermindert. Onze financjieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam: In welke mate de Nederlandsche han del met het buitenland door de verschil lende invoerbelemmeriingen is getrot- fen, blijkt wel uit het hieronder volgen de staatje van onze buitenlandsche han delsbeweging in de eerste e.f maanden, vergeleken bij de dienovereenkomstige periode in de drie voorafgaande jaren. Zooals men; ziet, is de waarde van den uitvoer van 1.601 m-llioen in 1930 tot 673 millioen in 1933 teruggegaan, d.i. dus met 58 pCt. Voor een deel lis deze sterke vermindering echter toe te schrlj ven aan de inmiddels ingetreden prijs daling; immers is de uitvoer in hoe veelheid percentsgewijs veel minder ge daald, n.l. van 15 millioen tons in de eerste elf maanden van 1930 tot ca. 12 miLioen in de overeenkomstige periode van 1933, d.i. dus met slechts 20 pCt. Tegelijkertijd is de invoer in ons land, wat de hoeveelheid aangaat, van 29 tot 22 millioen ton, d.i. met ca. 25 pet. ge daald, en in waarde van 2.253 tot 1.102 millioen, d.i. met ca. 50 pet. Invoer 11 maand. Gewicht Waarde (in tons) (in mill, guldens) 1930 29.175.086 2.253 1931 27.489.618 1.752 1932 22.213.989 1.192 1933 22.167.266 1.102 Uitvoer 11 maand, (in tons) (in mill, guldens) Gewicht Waarde 1930 15.284.314 1.601 1931 15.643.059 1.231 1932 12.724.813 776 1933 11.932.734 673 Uit de bovenstaande cijfers mag men afleiden, dat Nederland de algemeene sterke inkrimping van het internationale handelsverkeer in aanmerking genomen, in het afgeloopen jaar zijn plaats op de wereldmarkt vrij goed heeft kunnen handhaven. Dit is echter slechts mogelijk geweest door nieuwe opofferingen, wat de gemaakte prijzen aangaat, blijkende uit een verdere vermindering van de waarde van den uitvoer met ca. 13 pet. waartegenover slechts een teruggang in hoeveelheid stond van ca. 6 pet. Hoe de uitvoer van fabrikaten zich in den loop van het afgeloopen jaar, in ver gelijking met de voorafgaande jaren, ont wikkeld heeft, toont een door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerd indexcijfer, dat gebaseerd is op de uitvoercijfers van 50 fabrikaten, waarbij de gemiddelde in de jaren 1925/27 uitge voerde hoeveelheid als basis is aange nomen. Hierbij verkrijgt men het vol gende beeld: 1930 1931 1932 1933 Januari 109 96 63 57 Februari 105 89 79 53 Maart 115 95 67 61 April 97 90 60 54 Mei 100 85 50 50 Juni 90 78 57 52 Juli 104 86 57 51 Aug. 103 75 60 58 Sept. 101 88 62 60 Oct. 115 94 75 Nov. 98 98 63 Dec. 100 78 61 Jaar 103 88 63 62 64 Middelburg, December 1933. Goeie vriend Jan! 't Eêste wat Jikkemien zei, toen ze je brief gelezen ao, was: wat is 't toch vreêd jammer, dat dien Jan gin dome- nie g'oören is. 'k Moch ze g'liek g'ee, wan werentig, Jan, j'eit er de gaeven voo. Me waere kompleit angedae deu je brief. Waer aelde je 't toch vandaen. Me waere blie, da jie as je alleênig loopt te miemeren deur vee toegesproken oórt. Zelfs de stilte ei joe wat te zeien. Dae mochte meer mensen zö noe en dan mit ulder eige alleênig wille zien. Dae bin d'er wè, die 't eigelijk nie goed durreve. Ze bin te beklaegen, Jan. Mer in ielk geval, jie eit in j'n eenzaemeid een goeie stemmienge voo de kossemis se gevonde. Me binne j'eêl dankbaer voo je brief, wan daedeur leefde in onze konsensie iet vrooms op, a konde me 't nie utere zooas jie. Mè die goeie stem mienge kan nog anders gekregen oöre, Jan. 'k Ken een* fermielje, dae ze 's daegs voo Kossemisse naer eêrelijke me- ziek zaete te luusteren. 't Was een eêl krootje, mè toch zae te z'alleênig in andacht verlore. En dae bin d'er, die de goeie stemmienge gekregen deu dat ze langst doenkere, smalle trappen erreme menschen gien- gen opzoeke. En ze zurregde d'er voo, dat de kachel mit de kossemisse is lek ker kon roenke, dat er een stikje spek op taefel kwam en dat de vodden van de bedden konde verdwiene. En op de doenkere trappen wier 't licht vor ul der. En buten zaege ze de sterre van Betleem op klaerlichten dag. En 'k èb ook nog vrouweliengen gezie, die kren- tebroódjes brochte bie ouwe wuufjes. Die erreme zielen konde de Kossemisse afwachte, mè d'andere nie minder, oör, wan die barmartigeid gedaen eit, oef nie beschaemd te staen an de kribbe van 't heilige Kind. Mè wat moete me toch een kompas sie mit aol die menschen vö wien een plezierige kossemisse bestaet in 't over- Uit deze cijfers zijn de moeilijkheden, waarmede onze exportindustrieën te kampen hebben, duidelijk af te lezen. Er blijkt uit, dat de export van fabrika ten in het afgeloopen jaar een peil be reikt heeft, dat opnieuw lager was dan in 1932 en dat niet veel meer dan half zoo hoog was als in het gemiddelde van 1930. Tegelijkertijd kan echter uit het ver loop van het indexcijfer van maand tot maand worden afgelezen, dat de ex port van fabrikaten in Mei van dit jaar het diepste punt had bereikt, en dat 't zich sindsdien, met een kleine onder breking in Ju'.i, weder in opgaande richting is gaan bewegen. Mag men hieruit afleiden, dat het aanpassings proces in onze industrie zich reeds zoo ver voltrokken heeft, dat het diepte punt der depressie als overwonnen mag worden beschouwd? Wij zouden, de tal rijke nog bestaaande factoren van on zekerheid in aanmerking genomen, de ze vraag niet zonder meer bevestigend durven beantwoorden, vooral ook, om dat men in het voorafgaande jaar een dergelijke beweging heeft meegemaakt, die ook weer in het zand is verloopen. Dit neemt niet weg, dat de in de bo venstaande tabel tot uiting komende opgaande ontwikkeling van den export van 50 industrieele producten als een hoopgevend verschijnsel mag worden aangemerkt. Zij geeft immers aanleiding om te vertrouwen dat, wanneer het in ternationale handelsverkeer een uitbrei ding mocht ondergaan, ons land hier van een evenredig deel zal weten te verwerven, zonder dat ook onzerzijds zal zijn overgegaan tot 'experimenten op valuta-gebied als die, waartoe men in zoovele andere landen in de afgeloopen jaren zijn toevlucht heeft genomen. Maar al te vaak onderschat men de be- teekenis van een stabiele valuta in het internationale ruilverkeer, en staart men zich blind op de z g. „voordeelen" van een gedeprecieerde valuta voor de export-industrie voordeelen, die voor een goed deel illusoir worden gemaakt door afweermaatregelen tegen de valu ta-dumping door de landen, waarheen de export zich richt. Voor alles dient men zich echter re kenschap te geven van de schok, die 'n al dan niet opzettelijke valuta-depreci atie aan het vertrouwen toebrengt. De ontwikkeling in de Ver. Staten in het afgeloopen jaar heeft nog eens ten overvloede geleerd, dat men niet ,op angst, maar alleen op vertrouwen een werkelijk gezonde volkshuishouding kan opbouwen. De in Amerika, na de opheffing van den gouden standaard in Maart van dit jaar ondernomen poging om door bederf van het ruilmiddel en een hieruit voortspruitende „vlucht in goederen" de prijzen omhoog te drij ven, kan wel als een volkomen misluk king worden beschouwd. Er zijn echter teekenen, die er op wijzen, dat de te genwoordig voor den dollar verantwoor delijke autoriteiten dit nog altijd niet inzien. Derhalve moet worden gevreesd, dat wij nog niet aan het eind van de experimenten op valuta-gebied jin de Ver. Staten zijn gekomen. De onzeker heid, welke te dien aanzien nog steeds bestaat, vormt wei een van de aller voornaamste factoren, die aanleiding ge ven, om de ontwikkeling in het n.euwe jaar met terughouding te beoordeelen. Gelukkig is het wantrouwen tegen onze valuta, dat ontstaan was door de vrees, dat ons land het voorbeeld van Engeland, de Scandinaafsche Staten, Amerika en nog zoovele andere landen, zou volgen, in den loop van dit jaar vol komen geluwd, dank zij de krachtige houding van onze regeering en van de leiding der Nederlandsche Bank, die bij herhaling verklaard hebben, den gouden standaard te willen en te kunnen hand haven. De goudvoorraad van onze cir culatiebank is weliswaar van 1032 millioen op 2 Januari 1933 tot ca. 920 mill, aan het eind van het jaar terugge gaan; daar hiertegenover een dienover eenkomstige vermindering der direct opeischbare verplichtingen heeft ge staan, is de gouddekking van deze ver plichtingen slechts van ca. 81 tot 81 pet. gedaald. De gouddekking der bank biljetten bedraagt thans 102% pet. te gen 104 pet. in het begin van het afge loopen jaar. Het energiek streven naar bezuiniging op de Staatsuitgaven en de wetenschap, dat de regeering zich vol komen bewust is van de gevaren, die een niet-sluitende begrooting voor de valuta opleveren, hebben eveneens bij gedragen tot een terugkeer van het ver trouwen in de waardevastheid van den Nederlandschen gulden. Op duidelijke wijze is dit op de be- leggingsmarkt tot uiting gekomen. In den loop van Juni had het heerschende wantrouwen geleid tot een vlucht van de beleggingsmarkt, waardoor de koer sen van Nederlandsche staats- en ge- meenteleeningen, pandbrieven enz. tot een dieptepunt zijn gedaald. Zooals uit het hieronder volgende staatje blijkt, is sindsdien een krachtig herstel ingetre' den en kon het jaar op vrijwel het iioog- ste niveau worden gesloten. Wij voegen hieraan de in dit jaar be reikte hoogste en laagste koersen van eenige buitenlandsche fondsen toe, waarbij vooral het krachtige koersher stel van Duitsche fondsen, na het be reikte dieptepunt, opvalt. Dit herstel voor een deel toe te schrijven aan de voor Nederlandsche houders van Duit sche tondsen bevredigende regeling voor de transfer van rente, vervallen in het iweeae nadjaar van 1933, waardoor zij over de volle 100 pet. zullen kunnen beschikken. Of ook voor de in den loop van het volgende jaar vervallende be dragen deze regeling zal worden ge handhaafd, moet, gezien de jongste door den President der Rijksbank afgelegde verklaringen, worden afgewacht. En- gelsche staatsleeningen hebben geprofi teerd van de jongste verbetering van den Pondenkoers, terwijl daarnaast de mentaliteit van Engelsche beleggers, die ondanks het loslaten van den gouden standaard „een Pond" als „een Pond" zijn blijven beschouwen, een steun voor Engelsche obligatiën vormt. Fransche staatsfondsen daarentegen hebben eenigszins geleden onder de ook in Frankrijk gevoerde propaganda voor inflatie, waaraan de opeenvolgende Fransche regeeringen echter niet heb ben toegegeven, terwijl ook de tegen woordige regeering zich een absoluut voorstandster van een stabiele valuta heeft verklaard. Wij stellen ons voor, het koersverloop op de aandeelenmarkt en de bijzondere factoren, die hun invloed op de verschil lende afdeelingen der beurs hebben doen gevoelen, in een volgend artikel te behandelen.. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop van enkele beleggings waarden; de vier cijfers achter elk fonds geven aan onderscheidenlijk: a. koers op 30 Dec. 1932; b. hoogste koers 1933; c. laagste koers 1933; d. koers op 28 Dec. 1933. 4 o/o Nederl. '31 101—10194%—100%. 3 o/o Nederland 86—86%—71 84 2% N.W.S. 17%7IV262%69%. .6 Ned. Indië A 100—100%— 80—95%. 7 0/o Dawesleen. 8186%3549%, 5% Youngl (F.) 58—62%—32%—50. 7 Prf. Pandbr. Bk. 64—71%—42%— 55%. 6 D. Rentenbk. 60—74%— 24%—51, 7 0/o Kali Synd. 77—78%— 44%— 58%. 7 0/0 Ver. Stahlw. 58—59%—30%—31. 4 Engl. Funding 74%7969%76% 5% Denem. 85%—86% ^13—52% 4% Frankrijk 91%—92—79%—82%, 4 0/0 Union Pacific 979954%62. daodig ete en 't verzwellegen van vee wien, in 't ziengen en spriengen en som- stemes d'er nog aolderlei schandaoligek bie. Tien erreme uusouwens zouwe een goeie kossemisse kunnen van 't geld dat één baldaodige knul in één nacht versmost. Zukke rieke stakkers wete nie, dat „der armen Heiland roept in kouden winternacht", 'k Vinde 't trou wens ook eêl ongepast, dat waerelsche menschen juust mi Kossemisse biezon dere feesjes ouwe, somstemes nog mit een effetieve Kesboöm d'er bie. Kosse misse op ulder lippen klienkt in mien oóren bienae as een vloek. En jie schreef ook eêl goed over vrede op aerde. Joen, Jan, wa bin me dae nog verre van af. 'k Von vreêd piene- lijk, da 'k juust in de weke voo Kosse misse in een Griffermeerde krante zag schimpe op de „vromigeid" van domenie Kersten en oe dat 'n daerin vergeleke wier mit Dateen, die 't leven van Prins Willem zö verbitterd eit. Kiek, die schriever ao nae mien meênienge nie de stemmienge om te ziengen: „Hoe zal ik U ontvangen?" 't Was t'open, dat mi Kossemisse de ruzie in de polletiek mer is ruste moch en 'k vinde, dat de socie- aole vor ulder groóte vergaederienge ook mer is een anderen dag kond' uusoe- ke. Mè wa 'k ieselijk vinde? Dat er een voorspelde, dat er over een jaer wir oörelog is. En 't verschrikkelijkste is wè, da sommigste menschen dae gewoon in beruste: 't moe komme en de daegen, dat „de zwaarden tot spaden en de spie sen tot sikkelen geslagen worden", die komme nooit. En is 't nie erreg, dat de menschen, die werreke voo den vrede en aoltied op 't verschrikkelijke van den oörelog wieze, voo landverraoiers uuge- scholden oöre? Domenies, die voo den vrede getuge wilde vlak voo Kossemis se, mochte dat in sommigste kerreken nie doe. Die waere 't eilig voo vredes- klanken. Mer as den oörelog komt, dan za d'r deur aolderlei geestelijken om ze gen gevrogen oöre vö de waepens van 't eige land; mè da beteekent dan toch, da ze bidde zulle, dat er van den vie- and zövee meugelijk opgeruumd oöre. Jan, deu de raodio oörde m'n, dat er vee, toen ze de verschrikkelijke toönee- len zaege bie die spoorwegramp, weêr an de slagvelden t'rugdochte. Mè 'k ope, dat ielekendeen begriepe za, dat 't dae toch nog vee erreger was, wan dae wie- re weken en maenden achter mekaore duzende joenge menschen weggemaoid. Mè Kossemisse roept ook toet gerech- tigeid en waereid. Zie 't mè nae Jan, in Jesaoje 11 5. Da bin de steunpilaeren voo vasten vrede. Mè wa zien me? On recht en leugen. En noe oeve me nie nae Bellegië te kieken, oör: m'n ebbe in ons eige land ook genoeg. 't Jaer loopt ten ende, Jan, 't Gae verre boven mien boereverstand om de rekenienge van '33 op te maeken. Mè dat weet 'k toch wè: dae was vee doen- kers en vee kwaeds in. Laete de dome nies d'er ook mè nie te vee over prao- te op ouwejaersaevend. Endrik vertelde me lest, dat dien aevend in den ouwen tied nieuwen aevend genoemd wier. Zoo wier de lesten aevend gezie in 't licht van 't nieuwe jaer. Zoo moet 't ook. Me moete voruutkieke. Wie z'n and an de ploeg slaet, kiekt nie achterom. Laete me mer ope, Jan, dat 't nieuwe jaer be ter za zien en da zou al een eêl ende kunne, as de menschen van goeien wille waere. Laete aol de menschen, die in den geest mit d'erders of de wiezen uut 't Oosten nae de kribbe bin gegae of mit ontroerienge geluusterd nae de klokken van de kerreke in Betleëm ul der eige eilig voorneme om recht en waereid voor te staen en den vrede te bewaere. Jan, 'k moet uuscheê. We bedanke je voo julder goeie wenschen mit de Kos semisse en m'ope, da julder ook goeie daegen g'aod Me wensche julder ook een zaolig uutende van 't ouwe en een goed begin van 't nieuwe jaer. Aolebei de groetenisse van ons aole- bei. Je goeievriend, Jewannes. Een naam vol Inhoud en beteekenis: Hilversum I De N.S.F. verrichtte er haar pioniersarbeid en gaat er onvermoeid voort luisterend radioland te verrassen met de vruchten eener tot het uiterste geperlectlonneerde fabricage. Het nieuwe N.S.F. ontvangtoestel Y D 4 is er om dit te bewijzen. Overtuigt UI Vraagt ons een demonstratie, welk» U natuurlijk tot niets verplicht. Tweekrings-vierlamps ontvangapparaat. Op v 12 verschillende wisselstroomspanningen te gebruiken. Electro-dynamische luidspreker. 2 Bedieningsknoppen I Verlichte stationskiezer. Aansluiting voor gramofoon en extra luid- soreker. Priis slechts f. 137.50. Gaarne verstrekken inlichtingen De Hoofdagenten Gortstraat Middelburg. Walstraat Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 10