Die pijn overal AKKER-CACHETS dat zware gevoel in armen en beenen N ONDERWIJS. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. BEKENDMAKINGEN. AGENDA. AM Hei ring, ring i Ned. Ned. Ned. Ned. Certif O. nd O. In O. In. Denei Duits. Duits. Zwits Zwits. Amsi 's-Gr< Rotte Utree Berlij: weg het g ting Beve ten ui De lijkhc uit d meeri brenj het i gevo: groo) wil g nood moec Ook ten r gere zich is he B, A gen. en V hoog Eén sluit meei bezu 16. het verli Inza: lang; over wil reid. verli zulk Ovei best miss dit c stel D. van 65-jc D sche taal zelf. echl Er J inkc D opti zitt< de is, i het lijk geld spr. zijn tot zuil ove spr. 4. bijn hoo ver die ven De «J zuil wo: B. als stel gaa de hoi Spi kw der in j ver gev var var me wet, de varkenswet, de zuivelwet, zoo als die nu in elkaar zijn gezet? Men heeft ons gedreven in de richting van export en daarbij vergeten, dat dit zich eenmaal moet wreken. Steunmaatrege len stelt men in voor bepaalde produc ten en toch voert men dezelfde produc ten in groote hoeveelheden uit het bui tenland in! De eerste spreker had het vover een structureele crisis. Spr meent dat het in hoofdzaak een eco nomische crisis is. De wijze van uit voer der steunmaatregelen is voor spre ker het grootste bezwaar tegen de hui dige landbouwpolitiek. In tegenstelling met den landbouwkundigen medewerker is spr. van oordeel, dat er niet meer in het algemeen over hooge loonen in de steden kan worden gesproken, want bij na alle inkomens zijn verminderd. De gezondste weg is, dat de landbouwers zich zelf helpen, al zullen er dan zeker slachtoffers vallen. In den oorlogstijd waren de landbouwers juist tegen re- geeringsmaatregelen, en het is dan ook gebleken, dat de landbouw is opgeofferd aan de ambtenaren. Groote bloeitijden zijn steeds gevolgd door groote depres sie, zoo ging het steeds op en neer. Maar ook zijn zij allen steeds in eigen kracht en op eigen risico overwonnen. Het is niet goed, dat de risico wordt overgeno men en geheel op den consument drukt. De landbouw is niet planmatig te leiden, want dan zou er een tekort komen aan producten, die men niet missen kan. Uit suikerbieten tracht men in België ook andere producten dan suiker te maken en als men dit ook in ons land deed, dan zou steun aan de suikerbieten eerder te verdedigen zijn. Als de 50.000 ha., die nu met suikerbieten verbouwd worden, vrij kwamen, zou men niet weten wat er op te zaaien. Als Indië zijn suiker niet meer kan afzetten, dan heeft dit ook vérstrekkende gevolgen. De kustvaart in Indië en de vracht vaart naar Europa zullen er schade van hebben. Dan zullen tienduizenden Ne derlanders in Indië werkloos worden. Komende tot de afslachting van 210.000 stuks vee, wijst spr. er op, dat dit ook tengevolge zal hebben, dat vele hectaren grond zonder bestemming ko men. Spr. herhaalt nogmaals, dat hij grootendeels accoord gaat met den eer sten spreker, maar niet met den steun maatregelen, die grootendeels ten laste komen van de armsten in ons land. De steun verzwakt den aandrang tot ver beteren van de bedrijven. In de jaren 1880 tot 1890 waren de boeren vatbaar der voor nieuwigheden in het bedrijf De crisis is z.i. het gevolg van de werk nemers zelf, en vooral van de ongebrei delde eischen van hun leiders. De groote werkloosheid is een gevolg van de toenemende machtswellust. Spr. zou tegen allen steun zijn, als het niet voor sommige producten zoo noo- dig was. Spr. was niet van plan zijn vol len tijd te gebruiken en verwees verder naar hetkeen hij schreef aan de Midd. Courant, De Voorzitter deelde mede, dat tijdens de pauze uittreksels uit de re devoeringen. zooals de sprekers die vooruit hadden ingezonden, zouden worden verspreid, doch dat de oud- landbouwer-pachter daarvan, doordat hij tweede spreker was, nu en dan ge heel is afgeweken. Toen na de pauze een der aanwezi gen, de heer Hartoog, daarop terug kwam, zeide de voorzitter, dat dit uit treksel natuurlijk in dien vorm niet in het vergaderingsverslag in de cou rant zou voorkomen. De 1 a'n dbouwkundige mede werker begon zijn repliek, met er op te wijzen dat ook hij niet makkelijk stond, niet omdat hij ongerust of ze nuwachtig was, maar omdat zijn tegen stander zich niet aan zijn tekst had ge houden, Deze schreef in de Midd. Crt. „De Landbouw moet in alles worden vrijgelaten". Dat is dus zijn uitgangs punt geweest. Spr. vroeg dan een zaai- plan voor te leggen, dat de landbouwers kunnen volgen. Dit had de oud-landbou wer gezien zijn houding, moeten doen en dan had hij de boeren een weldaad bewezen. Met nadruk zeide spr, dat zijn tegenstander in deze in gebreke is gebleven. Nu zeide deze dat hij ook voor steun is, en alleen op de wijze waarop die gegeven wordt aanmerking heeft. Dit zeggen ook de S.D.A.Pers en zij voegen er aan toe, dat de steun ook komt waar hij niet noodig is. Spr. noemt dit groote volksmisleiding. Als de tex tielindustrie gesteund wordt, zal men dan ook vragen of enkele frabikanten, die het niet noodig hebben, er van pro- fiteeren? Daar de tegenstander het had doen voorkomen of spr. een pleidooi hield voor eigen huis, kon spr. verzeke ren gelukkig geen crisisbaantje te heb ben en gelukkig zichzelf nog te kunnen redden, maar hij pleitte vooral voor de belangen van hen, die het veel minder hebben. Spr. gaf gaarne toe, dat er fou ten zullen kleven aan de steunwetten, maar zij zijn menschenwerk en geen menschenwerk is volmaakt. In den oor logstijd zijn de maatregelen opgedragen aan ambtenaren en toen reeds hebben de landbouworganisaties kunnen zeggen het goedkooper te kunnen doen. En 'n eerlijke criticus zal, nu de organisaties thans de zaak regelen, moeten erken nen, dat het thans zeker beter gaat dan toen. Spr. ontkende, dat men gaat in de richting van revolutie. Men heeft een regeering bestaande uit knappe man nen en daarnaast 150 Kamerleden; daar onder zijn er, die van revolutionnaire maatregelen waarlijk wel onmiddellijk i zouden gewagen, als zij het zoo inzagen! Dat de steunwetten ten nadeele van de boeren zullen zijn, is misschien in een verre toekomst mogelijk, maar spr. ge looft, dat het meerendeel der aanwezi gen het voorloopig nog maar met den steun zal willen probeeren. De opponent is ook boer geweest en zal dan weten dat men nu nog niet zeggen kan wat het volgende jaar zal brengen. Tot nu toe zijn de crisisjaren nog goede droge jaren geweest, maar wat zou er van te recht komen, als men een nat jaar krijgt? De landbouwers hebben de cri sis niet uitgevonden, hij is hun opgelegd door de omstandigheden. Men zal moe ten komen tot zelfvoorziening, zooals men dit reeds deed in Duitschland en Engeland. Spr. gaf toe, dat ook veel salarissen lager zijn dan vroeger, maar even goed als men de steun der regee ring uit de keel moet trekken, moet men dit ook doen met enkele percenta ges salarisverlaging. Spr. ontkent, aan de hand van indexcijfers, dat de steun het leven duur maakt. Vergeleken bij voor den oorlog stonden producten en levensmiddelen beide in 1920 op 192, in 1928/29 resp. 169 en 137, 1931/32 145 en 85, 1933 143 en 68. Spr. zeide, dat men van eventueel an dere opponenten niet zou kunnen eischen, wat men van dezen deskundige mag verlangen; hij had wegen moeten aangeven. Komende tot den bietensteun, wees spr. op de gevaren, die den bie tenteelt thans bedreigen en hij zeide nog juist Woensdagavond gehoord te hebben, van zeer bevoegde zijde, dat dit gevaar veel grooter is dat de meesten vermoeden. Onmiddellijk moe ten groote protesten uitgaan tegen de plannen. De opponent heeft geschreven over een tekort aan boter en toen dacht spr. eerst aan een drukfout. Maar het bleek dat de tegenstander zich had laten ver leiden door een tijdelijk oploopen van den prijs. De heer Lindenberg Sr. schreef aan spreker, dat hij meer op het gevoel dan op het verstand van zijn hoorders moest werken, omdat allen wel gevoel, doch maar enkelen verstand hebben (gelach). Het zou zeer onsociaal zijn, zoo eindigde spr., den landbouw te laten ondergaan. Dit alles zal kunnen voorkomen worden als het volk zich één gevoelt met hen, die dreigen onder te gaan. De voorzitter deelde nu mede, dal hij van een der aanwezigen tien schriftelijke vragen kreeg en dat de landbouwkundige medewerker bereid is deze in de courant te beantwoorden. Ook merkte spr. op, dat als er gespro ken is van pleiten voor eigen huis, hier mede zeker niets persoonlijks is be doeld, maar een opkomen voor den eigen boerenstand. De oud-landbouwer zeide wel licht beter te hebben gedaan zijn oor spronkelijk opgemaakt betoog geheel te houden. Nu is zijn bedoeling wel een beetje mislukt. Spr. heeft er niet over gedacht den boeren een zaaiplan voor te leggen. Hij ontkende zich echter aan volksmisleiding schuldig te maken. Spr. heeft voornamelijk bedoeld, dat velen zonder eenig inkomen' gedupeerd worden door de verhooging van prijzen tengevolge van den steun. Spr. wees er op, dat men wil komen tot zelfvoorziening, maar dat men toch nog boter invoert. Cijfers worden veelal gebruikt voor het doel, waarvoor men ze noodig heeft. Men mag inzake den suiker niet vergeten, dat Indië ook een deel van ons land is, dat men in stand moet houden. Wellicht was het goed als men alles wat goedkooper kon produceeren. Nu heeft Engeland, dat vroeger suiker van ons moest koopen, van ons geleerd hoe ze te produceeren. Inzake het dreigend tekort aan boter, wees spr. op een artikel van den heer Gelup, die o.a. zulks vreesde als 'n ge volg van 't heerschen, van mond- en klauwzeer, en die meldde, dat men de in 't voorjaar opgeslagen reserve reeds moést aanspreken. Spr. eindigde met de overtuiging, dat men toch niet tot overeenstemming zou kunnen komen. De v o o r z. bracht de aanwezigen dank voor hun belangstelling en de bei de sprekers voor hetgeen zij te berde brachten. De landbouwkundige mede werker heeft getoond, dat hij is een vol bloed parlementariër en in den oud landbouwer-pachter moet men het prij zen, dat hij zijn afwijkend standpunt in eene vergadering als deze heeft willen verdedigen. Hierna sloot de v o o r z. te half vijf de vergadering, die precies te half twee was aangevangen. Geslaagd voor het examen Ma- chineschrijven voor den Bond van „Groote Schrijvers" te 's-Hertogen- bosch, mej. M. J. Blokpoel, te Mid delburg. 3000 SIGARETTEN GESTOLEN. Woensdagavond bemerkte een surveil- leerend agent van politie te Breda op den Ginnekenweg, een drietal verdacht rondslenterende personen, waarvan een geen onbekende van de politie was. De agent volgde het drietal en verbaliseer- is het verschijnsel, waarmede een aanval van Griep of Influenza gepaard gaat. Daarvoor helpen nu die "AKKERTJES" zoo uitstekend en evenzeer voor rheumatische pijnen, Spierpijn, Lendenpijn, Zenuwpijn, enz. AKKER-CACHETS zullen Uw koorts verdrijven en werken pijn stillend, afleidend en bedarend. Ze verdrijven Uw Hoofdpijnen, ze maken dat U weer rustig kunt slapen en U spoedig weer prettig gevoelt. Daarbij onschadelijk voor hart en nieren. AKKER-CACHETS zijn ook ongeëvenaard door hun snelle pijnstillende en koortswerende werking bij aandoeningen zooals: Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Zenuwpijn, Lendenpijn, Vrouwenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid en Slapeloosheid Oostkapelle. Van 1623 Dec. Getrouwd: A. Luit- wieler jm. 24 j. en F. de Bruijne, jd. 23 j. Heinkenszand, Van 1823 Dec. Ondertrouwd: M. Pleijte te Midde burg 28 j. en A. W. Ka- relse. Bevallen: C. Rijk, geb. Vermue, d.; C. M. Paauwe, geb. Meijer,, d. Overleden: S. Paauwe, echtgen, van C. v. d. Does, 47 j. Westkapelle. Van 1827 Dec. Overleden: Joha. Verstraate, wed van L. Huibregtse 84 j.; A. Gabriëlse, wednr. van Joha. Roelse, 89 j.; N. Roeise, wed. van Adrn. Janisse 95 j. DIJK- EN OEVERVERDEDIGINGr Nogmaals wil ik er op wijzen ,dat het geenszins mijn bedoeling is de polder besturen uit te schakelen. Integendeel, zij behouden dezelfde functies als thans alleen het buitenbeheer wordt betaald door Rijk en Provincie. De bewering als zou het dan moge lijk te duur worden', deel ik evenmin, daar de hoog-conjunctuur bij de Rijks ambtenaren ook wel voorbij is. Ik ben ook bereid mondelinge inlich tingen te verschaffen. Met mijn dank voor de plaatsing, Hoogachtend, H. J. Dorst, Stavenisse, 27 Dec. 1933. (Ingez. Med de hen later wegens loopen over verbo den terrein. Op de drie werd niets verdachts ge vonden. Later echter werden in de na bijheid waar de verbaliseering had plaats gehad, een partij van ongeveer 3000 sigaretten gevonden, welke bleken ontvreemd te zijn uit een opslagplaats nabij den Ginnekenweg, waar was inge broken. MET AUTO TE WATER EN VER DRONKEN. Donderdagmiddag reed een vrachtauto langs de Doggersvaart bij Den Helder. De auto moest plotseling stoppen voor een bij den on- bewaakten overweg aankomenden trein. Het remmen geschiedde echter zoo krachtig, dat mede tengevolge van de sneeuw, de auto in de vaart terecht kwam. Behalve de chauffeur zaten er twee jonge mannen in de cabine. Twee wisten zich te redden, maar de derde, een zekere C, B„ 26 jaar oud, is waar schijnlijk onder het ijs geraakt en ver dronken. Branden. Donderdagmorgen is te Utrecht brand uitgebrokken in de metaalwaren- fabriek „De Merwede" aan de Ever- hard Meysterlaan in Oog-in-Al. Naar is gebleken is de brand ontstaan in een kantoorlokaal. Het geheele gebouw brandde uit. Ongelukken. Donderdagmorgen moest in de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen een wielrijder uitwijken voor een aan den kant van de straat stilstaand voer tuig. Hij kwam te vallen en geraakte toen onder een uit tegenovergestelde richting komenden zeswieligen vracht auto. De man werd dood opgenomen. Het bleek te zijn de 42-jarige onge huwde heer H. A. V. brandstoffenhan- delaar te Groningen. MIDDELBURG. SAMENSTELLING RAADSCOMMISSIEN. Burgemeester en Wethouders Middelburg brengen ter openbare ken- van nis: dat de Raad in zijn vergadering van 20 December 1933 de verschillende commissiën uit zijn midden welke in gevolge desbetreffend besluit zullen zitting hebben tot en met 31 December 1934, als volgt heeft samengesteld: a. de Commissie voor de Strafveror deningen. Mevrouw R. WeijlSnuijf en de hee- ren mr. Th. Portheine, mr. L. van An- del en mr. J. H. Bybau. b. de Commissie van Financiën. de heeren mr. W. F. E. baron van der Feltz, voorzitter, mevr. R. Weijl— Snuijf en de heer W. P. Cornelisse. le den. c. de Commissie van Fabricage, de heer P. Ph. Paul, voorzitter en de heeren W. A. den Hollander en L. J. Mes, leden. d. de Commissie tot onderzoek van de bezwaarschriften tegen aanslagen in de straatbelasting en in het vergun ningsrecht. de heeren P. Ph. Paul, L, J. Mes en mr. W. F. E. baron van der Feltz. Middelburg, den 22 Dec. 1933. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, M. H. BOASSON, Io. Voorzitter J. Ph.. KOENE, lo. Secretaris. MIDDELBURG. BIOSCOPEN. „Electro" (Markt) Vanaf Vrijdag iederen avond twee voorstellin gen, 79 en 911 uur. Zondag, en Maandag matinée 3 uur. „De Witte Non". City-theater, Noordstraat. Vanaf Vrijdag iederen avond half acht. Zondag en Maandag matinée 3 uur. „Zigeuner der Nacht" en „Frisco Jenny". Woensdag 3 Jan. Uitvoering ter ge legenheid 10-jarig bestaan Middel- burgsche C.J.M.V. Padvinders, opvoering „De Tooverdrank der Jeugd", St. Joris 8 uur. Maandag 8 Jan. Ensemble Louis Da vids. Schouwburg. Ma a n d a g 15 Januari. Lezing Natuurk. Gezelschap. Spr. Prof. L. Rutten, Utrecht. Dinsdag 16 -Jan. V.A.R.A. Tooneel- Avond, o.l. Willem van Capellen. Schouwburg 4.306 u. Avond voorstelling 8 h. Woensdag 17 Januari. Winterlezing Ver, van leerl. mach. ter koop vaardij. Spr. de hr J. P, P. de Ble- court. Ambachtsschool 8 u. Woensdag 17 Jan. „M. K. T." (Mid- delb. Klein Tooneel). Avond voor Middelb. werkeloozen. De Vergenoeging 8.15 u. Vrijdag 19 Jan. „M. K. T." (Middelb. Klein Tooneel), De Vergenoe ging 8Va u. V r ij d a g 19 Januari. Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging. Spr. Antoon Coolen- „St. Joris." Zaterdag 20 Jan. Herdenking 10-jarig bestaan Machinistencursus ver bonden a. d. Ambachtsschool. „De Vergenoeging". Woensdag 24 Januari. Tweede Tournee van de A.V.R.O. Con certzaal 8 uur. GOES. „G rand Theate r," Vrij., Za., Zon. Ma., Dinsd .„De Boemel Luite nant" en „Met Voorbedachten Rade". Iederen avond 8 u. Zon dag matinée 3 uur. Maandag 1 Jan. 27 uur. Donderdag 4 Jan. Gezelschap Louis Davids. Schuttershof 8 h. Donderdag 11 Januari. Uitvoering Padvinders. Schuttershof 8 h. Donderdag 8 Februari. Centrale Hengstenkeuring. Dinsdag 27 Febr. Wetenschappelijke Belangen. Declamatie Jac. van Elsacker. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M burg. S-' VOOl 5. Als door de kabouters in 'n sprookje wordt door de "AKKERTJES" gewerkt Vlug doen ze 't, goed en ongemerkt. VOORDEELEN: Fijn poeder in smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets. Geen maagstoornissen. Gemakkelijk innemen. Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Recept van Apotheker Dumont. lè stuks I. Afzenders onbekend stuk in de pruilen- mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort I 12 stuks (in glazen buis) slechts 50 cent. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten 1934. 1934.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6