VERKEERSWEZEN P. T. T. SPORT. m BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. m m ADVERTENTIEN. FRANKRIJK. BOEKENSCHOUW. DUITSCHLAND. FINLAND. VATICAAN. VEREENIGDE STATEN. JAPAN. CHINA. KORTGENE. M. Peterse - Patissier VERPLAATST Groenmarkt D 16-17 Fa. M. W. VAN AARTSEN lOOsten verjaardag. Hij werd op 29 De cember 1833 te Schip.uiden geboren Sedert 3J4 jaar is hij bedlegerig. Verplaatst met ingang van 1 Febr, 1934 de adjunct-commies bij den P, T. en T. dienst E. N. Griep van het P. en T. kantoor te Tholen naar het P. en T. kantoor te Goes. Reductie op het tarief voor lange telegrammen naar Ned.-Indië. De directeur-generaal van den P.T. T.- dienst maakt bekend, dat op de tele grammen van meer dan 1000 woorden in het verkeer met Ned.-Indië (z.g. „do cument-telegrammen") bij stijgend woordental een belangrijke tariefreduc tie zal worden verleend. De verzending zal uitsluitend via Holland radio kunnen plaats vinden, waarbij de telegrafische overbrenging is beperkt tot het traject AmsterdamBa tavia centrum; de verzending naar ver der gelegen plaatsen zal geschieden per post of per luchtpost. De heer Jacs. Brasser, lid van Nut en Sport te Middelburg behaalde met zijn Lotaringers op de groote konijnen tentoonstelling jtfc Amersfoort, waar tevens de -clubtentoonstelling was van de Lotharingerclub, een len prijs met blauw jonge ram en een 4en prijs met zwartbonte jonge ram. Voetbal. Inderdaad voetbal is toch eigenlijk een spel vol verrassingen. We hebben wel eens reeds eerder ge schreven, dat de krachten der clubs in het Zuïden elkaar weinig ontloopen, het geen we hier nog even willen herhalen en tot staving hiervan memoreeren we de gespeelde wedstrijden van Noad en Middelburg der laatste Zondagen. Het ging meestal gepaard met dat akelige oneven goaltje, tegen z.g. sterke tegen standers. Spanning, na Zondag, overal P. S, V. heeft de nederlaag in den eersten wed strijd tegen B.V.V. der competitie, n.l. 21, gewroken en maalde de Bossche naren in de Meierij, met 72, tot gruis. Ook dat zal, evenals de uitslag Middel burgLonga, wel een verrassing ge weest zijn en tevens een vingerwijzing voor die clubs die het ranglijstje bóven de kampioenen bevolken. Weliswaar be draagt nu den achterstand op de leiders wel drie punten, doch gemiddeld zijn nog 7 a 8 wedstrijden te spelen, waarin het naar vermoeden wel aardig zal toegaan. Middelburg riep de Pelikaantjes een halt toe en won verdiend met drie-één. We zijn benieuwd naar het verder ver loop der competitie en hoe Noad zich in de toekomst zal ontplooien, met zijn twee wedstrijden achterstand. Wat de oorzaken van dezen achterstand ook moge zijn, voor een goede gang van zaken is dit niet ad rem. Op oudejaarsdag zitten alle clubs weer in de running. Alle vijf wedstrij den zijn belangrijk. Bij de een staat de bovenste plaats op het spel, terwijl bij de andere, de hekkensluitersstee hen tegen grijnst. De bezoekende clubs krij gen het zwaar te verantwoorden en of men nu Willem II of P.S.V. of Middel burg wittipt, voor hen staat een moei lijke reis op de kalender, evenals voor I het restant. Longa ontvangt thuis N.A.C, Wanneer de Bredanaars eindelijk eens volledig kunnen uitkomen, kan er toch wel eenig resultaat in Tilburg bereikt worden. Noad kan met P.S.V. in den trein uit kienen wie wel den gemakkelijksten of moeilijksten tegenstander ontmoet. We rekenen voor beide op een kleine neder laag. Noad spoort naar Bleijerheide, terwijl P.S.V. optrekt naar de Maasstad om M.V.V. partij te geven. U kent de geschiedenis van het Bos sche veldje. Willem II kan eens pro- beeren of er bot te vangen is, waarbij ze toch zeker op veel tegenstand zul len stuiten. Middelburg gaat in de lichtstad haar licht opsteken bij Eindhoven. Zal onze hoofdstedelijke ploeg een streep door de rekening geven? We houden het in petto, doch geven de Eindhovenaren de verzekering wanneer de Zeeuwen strij den en al hun krachten geven, zooals ze verloopen Zondag deden, de zebra's toch geen gemakkelijke kluif aan de groen- baadjes zullen hebben. In afd. II A zijn de wedsrtijden Breda- De Baronie en T.S.C.-Hero van groot belang en speciaal de laatstgenoemde ontmoeting zal eenig licht werpen op de bezetting van de bovenste plaats. Het programma luidt: Eerste klasse. LongaN.A.C. BleijerheideNoad. EindhovenMiddelburg. M. V. V.— P. S. V. B. V. V.—Willem II. Tweede klasse A. BredaDe Baronie. AllianceR.B.C. T. S. C.Hero. AxelDosko. Derde klasse A. BreskensTerneuzen II. HulstZeelandia II. Vlissingen IIDe Zeeuwen. Derde klasse B. Zeelandia IZierikzee. Middelburg IIGoes. R.C.S.Dosko II. Na de algemeene officieele rouw- plechtigheid te Parijs hebben in de Fransche hoofdstad en in de provincie talrijke rouwdiensten plaats gerad, on der buitengewone deelneming der be volking. Een grocte menigte volks volgde de rouwstoeten, aldus getuigend, dat de onzettende ramp werkelijk een natio- nalen rouw heeft veroorzaakt. In velschillende plaatsen, vooral ,in de streek van Chateau Thierry nam de heele bevolking aan de begrafenis der slachtoffers deel, BEDENKELIJKE TOESTAND I Het bekend slecht signalen systeem. De directeur-generaal der Fransche Staatsspoorwegen, Dautry, had een in terview met een vertegenwoordiger van de Matin, waarin hij mededeelingen deed, die een eigenaardig licht op het Fransche spoorwegwezen werpen. Dautry verklaarde dat men in Frank rijk ook op het gebied van de spoorwe gen zeer conservatief was, en zelden den moed had het bestaande af te schaf fen, zelfs wanneer men in de plaats daarvan iets nieuwers en beter kon stel- Ons Zeeuwsch verleden. Schet sen- legenden- floklore-histo- rie- plaats- en persoonsbeschrij ving- kerkhistorie uit de pro vincie Zeeland door A, M. Wes sels, historicus te Goes. Met 16 gravures. Te Bruinisse bij J. v. d. Wal, Anno MCMXXXLH. De heer Wessels heeft in dit boek een vijftigtal opstellen gebundeld, die alle betrekking hebben op Zeeland, en waar in hij achtereenvolgens onderwerpen uit de kerkhistorie, de volkskunde en de lo cale geschiedenis van ons gewest be handelt. Destof daarvoor is geput uit tal van oudere en moderne geschied schrijvers en uit persoonlijke bezoeken ter plaatse en archivalische onderzoe kingen, Intusschen is de schrijver zich, zooals hij in „een woord vooraf" aan zijn lezers toevertrouwt, ten volle bewust dat zijn werk onvolmaakt is; bindend ge zag wil hij er dan ook niet aan toeken nen. Reeds een enkele blik in deze blad zijden overtuigt ons van de waarheid de zer zelfkritiek, en tegelijk van het feit, dat de schrijver zelfs van de beginselen der historische kritiek ten eenenmale ge speend is. Klakkeloos schrijft hij, in de meeste gevallen-zonder zijn bronnen te noemen, heele bladzijden zoo goed als letterlijk over uit geheel verouderde bronnen, o.a. uit de oude Zeeuwsche Volks-Almanakken, en dan dikwijls nog zoo slordig, dat hij de zotste vergissin gen maakt. Zoo haalt hij (blz. 105/106) enkele erbarmelijke rijmen van H. M. C. van Oosterzee (wiens verdiensten we overigens niet zullen miskennen) over het stra-rijden aan, in de meening dat hij de bekende romance „Roosje" van Bellamy citeert. De oorzaak van deze wonderlijke vergissing is, dat Van Oos terzee in het opstel over „Stra in Schou wen" (Z.V.A., 1846) even nadat hij deze versregels heeft neergeschreven, Bellamy noemtDitzelfde „Roosje" wordt nog eens aangehaald (blz. 321) om te beweren dat Bellamy met de spijs „die voor der Zeeuwen kieschen smaak een lekker voedsel is" de zeekraal heeft bedoeld Als de schrijver dit bekende gedicht ook maar eenmaal gelezen had, zou hij voor een dergelijken blunder al thans bewaard zijn gebleven. Elders (blz. 267) wordt „de beroemde Mr. S. de Wind, van Baarland geboortig" geciteerd met enkele dichtregels op zijn geboor teplaats, die echter niet van hem af komstig zijn (Mr. S. de Wind was een Middelburger), maar van den drie eeuwen ouderen Hadrianus Barlandus. Wie de Wind's opstel over Baarland (Z.V.A., 1837) doorleest, bemerkt al spoedig hoe de schrijver, door slordig lezen, in zijn opstel, dat trouwens goed deels overgeschreven is van deze ver handeling en een latere publicatie van Dr. J. ab Utrecht Dresselhuis (Z.A.A., 1841), aan deze vergissing kwam. Het zou gemakkelijk zijn, deze voorbeelden met tal van andere te vermeerderen. Het is te begrijpen dat een schrijver, die zijn bronnen zoo onoordeelkundig i gebruikt, keer op keer uitspraken doet, j waarbij men tenminste een vraagteeken zou willen plaatsen. Ook hiervan een enkel voorbeeld. In het opstel „Uit Zie- rikzee's Historieblaan" wordt (blz. 123) zonder eenige kritiek uit een ongenoem- len. Het is een Fransche eigenaardig heid te behouden wat men heeft, zoo- noodig te completeeren en aan te vul len, doch zelden te vervangen. Het pu bliek schijnt niet te begrijpen, dat de spoorwegen bijlange niét beschikken over de middelen die in overeenstem ming zijn met de behoeften van een mo dernen Staat. In het bijzonder de Chemin de fer de l'Etat werken nog met een signaalsy steem, dat dateert uit de eerste periode van het bestaan der spoorwegen. Men heeft dit systeem weliswaar gemoder niseerd, doch zonder de veiligheid te bereiken, die men van een dergelijke on derneming op verkeersgebied zou mo gen verwachten. Van de 9134 km die het verkeersnet der Fransche Staatsspoorwegen lang is, is slechts tot op den huidigen dag 120 km voorzien van automatische lichtsig nalen. Daarentegen bestaan langs in totaal 1900 km nog de handsignalen uit de jaren 18801900, terwijl over een lengte van 7000 km zelfs nog wordt ge werkt met een installatie uit het jaar 1842. Van de 45000 km die het Fran sche spoorwegnet omvat kunnen on middellijk 15000 km buiten gebruik wor den gesteld, aangezien het zijlijnen zijn, die geheel door het automobiel verkeer bediend kunnen worden. De overige 30.000 km zouden dan echter met de modernste middelen uitgerust moeten worden. GÖTHISCHE MAANDEN, De nationaal-socialistische autori ten in Westfalen hebben besloten met ingang van 1 Januari de Latijnsche na men voor de maanden officieel af te schaffen en deze te vervangen door de Gothische. Het is nog niet bekend of dit voorbeeld door andere districten zal worden gevolgd. De Gothische namen voor de maanden van het jaar, die ver band houden met het weer en de land bouw, luiden als volgt: Hartung voor Januari, Hornung voor Februari, Len- zing voor Maart, Ostermond voor April, Wonnemond voor Mei, Brachet voor Juni, Heuert voor Juli, Ertning voor Augustus, Scheiding voor September, Gilbhart voor October, Nebelung voor November en Julmond voor December. DE SPIONNAGEKWESTIE. De Finsche spionnageaffaire begint thans een opzienbarend karakter aan te nemen. Volgens de bladen heeft de politieke politie geconstateerd, dat de leider der patronenfabriek in de stad Lappo, ko lonel Asplund, indertijd door zijn huis houdster de spionne Jeiitiy Anttila, is vermoord. Tegelijkertijd werd gepro beerd drie andere vooraanstaande func tionarissen dezer fabriek te vermoor den. De Finsche generale staf, heeft twee officieren naar Wasa gezonden, om toe zicht te houden op het onderzoek. Men onderstelt, dat nog meer arrestaties zullen plaats vinden. "OOK HIER BEZUINIGING! De Paus heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een bezuinigingsmaatregel bij het Vaticaan, waardoor 600 arbeiders, die te werk waren gesteld aan de ver fraaiing van wegen, parken en plant soenen in de Vaticaansche stad, per 31 Dec. a.s. worden ontslagen. Een 400-tal arbeiders wordt nog in dienst gehouden om de werkzaamheden te voltooien. de bron aangehaald, dat Zierikzee in 849 door een zekeren Zieric gesticht zou zijn. De twijfel of de heer Wessels zelf deze nonsens gelooft, wordt opgeheven wanneer we enkele regels verder lezen: „Hoe dan ook, dit staat vast, dat Zierik zee onder Zieric een stad begon te wor den en dat de verzameling gehuchten en huizen in 849 met een muur en vesten is versterkt geworden." Of hij daarnaast ook nog van meening is, dat de naam der stad, zooals „sommigen" beweren, in verband staat met de bisschoppen Jo- hannis van Zirce (1288) en Frederikus van Zirce (1317) blijkt niet even stellig; daarentegen wel dat hij gelooft, dat de Noormannen ook in Zierikzee hun strooptochten hebben gehouden Ety mologieën van oude schrijvers, hoe dwaas en hoe dikwijls ook weerlegd, worden zonder blikken en blozen over geschreven; zoo wordt, om ook hiervan enkele voorbeelden te noemen, Hoede kenskerke met den Germaanschen god Odin in verband gebracht (blz. 195), Sab binge met „een klein soort vaartuig, dat „Sabbinae" heette" (blz. 282), Arnemui- den met een woord „muydt", dat „in de oude Zeeuwsche en Deensche talen" een „burcht" beteekende (blz. 315) en Annetjeliesje zoowaar met Nehalennia (blz. 119). Deze zotte naamsafleidingen zijn natuurlijk niet van den heer Wes sels zelf, maar het is misschien nog gek ker dat hij ze, honderd of driehonderd jaar nadat ze werden uitgedacht, in koe len bloede en zonder een zweem van twijfel herhaalt In het opstel over „Lies- jesdag in Walcheren" dit tusschen haakjes zijn heele zinnen letterlijk overgeschreven uit „Een marktdag in een oud stadje" van mij (Ons Zeeland, OPKOOP VAN GOUD. De waarnemende secetaris van de schatkist, Morgenthau, heeft Donderdag nogmaals een verordening gepubliceerd, waarin hij, behoudens enkele uitzonde ringen, de inlevering eischt van alle ge munt en ongemunt goud, alsmede van alle goudcertificaten, die in het bezit zijn van personen, die onder de jurisdic tie vallen der Ver, Staten, De uitgevaardigde verordening zwijgt over de goudvoorwaarden bij de Fede rale Reserve Banken. Het departement koopt het ongemun te goud op tegen den standaardprijs van 20.67 dollar per ounce. De nationaal economische commis si e voor geldpolitiek, aanwezig op het congres der American, Economie Asso ciation, te Philadelphia, heeft een reso lutie aagenomen, waarin onmiddellijke stabilisatie van den dollar en terugkeer tot den gouden standaard voor de Ver. Staten werd geëischt, HET VOORTBESTAAN DER DYNASTIE. Hedenmorgen vroeg begonnen reeds in geheel Japan de feestelijkheden voor de naamgeving van den kroonprins, die volgens oud gebruik in het koninklijk paleis plaats vond. De naam van den nieuwen wereldburger werd bekend ge maakt als Akihito, Tsuyu,No, Miya. De naam beteekent ongeveer, „Opvol ger van den illusteren goede". Scholen, Banken en kantoren zijn ge sloten. Te Tokio zijn alle straten en ge bouwen feestelijk versierd. Toen de voor de kust voor anker liggende oor logschepen het koninklijk saluut losten, barstte de in het Hitiya park verzamel de menigte in daverend hoerageroep uit. AANVAL OP TSJANGTSJAU. Chïneesche bombardementsvliegtui gen hebben Donderdag opnieuw een aanval gedaan op de stad Tsjangtsjau in Foekien. De Chineesche regeerings- troepen hebben de opstandelingen uit Taisjoen verdreven. Op Tsjangtsjau werden 60 bommen geworpen, waar door meer dan 40 huizen zijn vernield, en 30 personen zijn gedood. Maarschalk Tsjang Kai Tsjek heeft van de rebellenregeering te Foekien per ultimatum geeischt: onvoorwaardelijke capitulatie van het geheele 19e leger, arrestatie der regeering van Foekien, vertrek van Tang Tsjing Kai naar het buitenland. Middelburg. Van 2729 Dec. Ondertrouwd: P. J. Bosdijk, 24 j. en G. F. Schmiczck, 22 j.; D. Verheule 24 j. en C. J. Voois, 22 j.; L. van Loenhout, 25 j. en W. C. Blokpoel, 23 j.; H. Loen, 27 j. en J. Boone, 25 j. Getrouwd: J. J. Bostelaar, 30 j. en W. C. Schou, 27 j. Bevallen: J. G. de Jongh, geb. Leijn- se, d-; B. Bloemberg geb. Booij, d. Overleden: D. van Gemert, ongeh. z, 21 j.; A. H. Tisserand, wed. C. v. d. Weel, 90 j.; L. Puijpe, geh. met P. Antheunisse, 68 j. Goes. Ondertrouwd: A. A. Verburgh, jm. 33 j. en E. van Oost, jd. 33 j.; A. A. Vaes, jm. 23 j. en A. M. van Son, jd. 20 j. Overleden: H. P. Janse, 1 j. 1926, no. 48). We achten deze overschrij- verij, hoezeer ze van onmacht tot schrij ven getuigt, niet de ergste zonde van den heer Wessels, maar in dergelijke ge vallen pleegt men zijn bronnen te noe men. We zouden op deze manier nog lang kunnen doorgaan, maar uit de boven genoemde voorbeelden blijkt reeds vol doende, dat de heer Wessels alle eigen schappen mist, die voor het schrijven van een dergelijk boek een onontbeer lijke voorwaarde zijn. Daar komt nog bij, dat zijn stijl uiterst slordig en gebrekkig is (hij schrijft b.v. over „een Engelsch vliegenier, die behalve drie menschen- levens, ook veel schade aanrichtte", blz. 133). Vooral eigennamen worden her haaldelijk verkeerd of met verkeerde voorletters gespeld (b.v., al dadelijk in „een woord vooraf", P. C. 't Hooft, Lantsheid i.p.v. Lantsheer, Piccard i.p.v. Pickardt; verder Troost i.p.v. Proost, van Ieperen i.p.v. van Iperen, W. R. Truin i.p.v. R. Fruin, Hamaker i.p.v. Hamaker, T. i.p.v. F. Nagtglas, enz., o.a. op blz. 4, 18, 21, 22, 34, 51, 294, 298, 307, 322, 325, 327, waar men ook nog andere foutieve namen vindt). We hebben alle waardeering voor de liefde, die de heer Wessels zijn geboor teland toedraagt, maar hij bewijst dit een slechten dienst, wanneer hij op een dergelijke gebrekkige wijze over heden en verleden van zijn gewest schrijft. We prijzen het in hem, dat hij zijn landge- nooten een gids wil zijn in de geschiede nis van het Zeeuwsche land en volk, maar een onbetrouwbare gids is erger dan heelemaal geen voorlichting; Hier dient niet alleen het doel gerekend, maar ook de uitslag geteld te worden. Jan Vermeer. Middelburg, 28 Dec. Veiling. Appels: zure Bellefleur 212, Goud- reinètten 826, misppels 27, Erm- gaard 311, Court Pendu 37, roode Bakker 712, roode Paradijs 810, roode Ribbing 3—7, zoete Bellef.eur 3 4, Campagne 5, Bismarck 6, Bezoeting 68, Reine d'Or 38, Grauwzoet 7. Baldwin 511, Huismanszoet 7, Sterap pel 6, alles per kg. Peren: Rietperen 9, Gieser Wildeman 1016, Kleiperen 59, Bergamot 4, Francois Borgea 1112, Pondsperen 10, alles per kg. ij Goes, 28 Dec. Veilingsvereeniging Appels: Goudreinetten extra 1826, id. A 18—23, id. B 13—19, id. C 10—14, zure Bel.efleur extra 1316. id. A 11- 15, id. B 915, id. C 611, dubbele zu re Bellefleur 8, Court Pendu 7, Grimus Golden Pippin 11, Princesse Noble 9, Notarisappél 11, zoete Campagner 6— 10, id. Artngaade 711, id- Bellefleur 68, id. fluster 68, Pomme d'Oranje 611, Geld. Holaart 79, Huismans zoet 46, uitschot- en stekappel 15, Comtesse de Paris 1823. groene Chau- montel 11, Limburger id. 9—11, Francois Borgea 79, Kleiperen extra 15, id. A 12—13, id. B 9—11, id. C 7—10, Gieser Wildeman 914, Hoornsche stoofpeer 78, St. Remy 810, Pondsperen 7 11, uitschotpeer 36, alles per 100 kg. Diversen: hazen 1.402.39 per stuk; kipeieren 3.80 per 100 stuks; honing 0.40 per flacon. Zierikzee, 28 Dec. Ter graanbeurs geen aanvoer en handel. Kipeieren 2.904.10 per 100 stuks. Boter 0.800.90 per 5 hg. Leeuwarden, 28 Dec. De Leeu warder Commissienoteering voor boter is heden vastgesteld op 57 cents Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS Geboren: LOUISE CHRISTINE, dochtertje van J. G. DE JONGH—LEIJNSE en C. P. DE JONGH. M'burg, Haringplaats E 93b. Heden overleed na een langdurig en geduldig*lijden, mijn innig geliefde Zuster WILLEMINA CORNELIA KLOS in den ouderdom van bijna 47 jaar. W. L. KLOS. Scherpenisse, 27 Dec. 1933.' Voor de vele blijken van be langstelling vóór en bij ons huwe lijk ondervonden, onzen hartelij- ken dank, J. BOSTELAAR. M. BOSTELAAR—SCHOU. Middelburg, Dec. 1933. Sneeuwballen - Appelbeignets Appelbollen - Berlinerbollen Zoutgebak en Kaaspalets Middelburg, Met ingang van 1 JAN, 1934 hebben wij onze zaak van SOCIËTEIT „ST, JORIS" Balans E 109-110 naar Middelburg Teleioon 173- Beleefd aanbevelend, A. VISSER, Cuisinier. SLAGERIJ GISTSTR., M'BURG. Telefoon 586. Gehakt 30 ct. Versche worst 30 ct. Coteletten vanaf 30 ct. Lappen vanaf 40 ct. Fricandeau 55 ct. Stukjes 50 ct. Alles per pond. WIJNHANDEL - MIDDELBURG Prima Bordeaux wijnen. Medoc 1.10, 1.25. St. Estephe 1.35, En hoogere kwaliteiten. Graves 1.30, 1.50. Sauternes en betere kwaliteit. Bourgogne wijnen. Italiaansche en Fransche Ver mouth 1.70 per liter. Cherry Madera. Sandeman Port en Cherry. Een prima champagne Pol en Ro ger 3.50. Portwijnen vanaf 90 ct., 1.10 per liter, 1.25, 1.50, 2. Samos 0.90, 1.10. Bergerac 1.30, 1.50. Roode en witte Mistella 1.10, Spaansche wijn 0.95, 1.15. Alle soorten wijnen tot de superieure kwaliteit. Beleefd aanbevelend.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3