OLIEBOLLEN DE DOCHTER VAN ALVA. KRONIEK van den DAG. RECHTZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. KERKNIEUWS. nuJim m taj&l: TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 28 DECEMBER 1933. No. 305. zooals U nog NOOIT gegeten hebt tl hebt nog nooit zulke lekkere oliebollen gegeten. De heer Moses B. Cotsworth, voorzitter van het Internatio nale Verbond tot hervorming 'van onzen kalender, weet 'n middel om telkenjare de Kerstdagen zoo gezellig na een Zondag te laten vallen, als thans het geval was. Wij ontvingen enkele dagen geleden een briefj'e van den heer Moses B. Cots worth. Jn dat briefje komt hij ons een nieuw argument ^oor de hervorming of ratio naliseering van onzen kalender brengen, gen. Het onderwerp zelf is al lang niet nieuw meer. Ook in dit blad is er reeds over geschreven. Inderdaad voldoet on ze kalender niet aan den eisch van re gelmatigheid, welke men aan een maatstaf want dat is een ka lender eigenlijk! stellen moet. Daarom QQtwierpen verschillende chro nologen al jaren geleden plannen tot verandering. In 1925 is er zelfs een Vol kenbondscommissie, onder voorzitter schap van prof. jhr. Van Eijsinga, voor ingesteld, 'n Kleine 200 plannetjes kreeg zij te onderzoeken, en daarvan bleven er ten slotte een drietal over. Het al lereenvoudigste radicaalste plan was dat, waarvoor ook de heer Moses B. Cotsworth ijvert: een jaar van 13 maan den, elk van 4 weken, plus één naam- looze dag „buiten de formatie". (13 X 4X7 1 365), met evenals thans een eveneens naamlooze (schrikkeldag om de 4 jaren. Heel wat minder revolutionair, en on- zes inziens best aanvaardbaar en invoer baar, is het plan waarbij elk kwar taal zal bestaan uit twee maanden van 30 dagen en een derde maand van 31 dagen; dit is zoo te rangschikken, dat elke maand evenveel werkdagen heeft, en de overige voordeelen van den vasten kalender (Fixed Calendar) worden volledig behouden. Ook aan dit, inderdaad de gewenschte regelmaat brengende, plan zit echter onverbreke lijk vast de zgn. „dies non", de dag bui ten weekverband. Hij staat buiten de~ weekorde, m.a.w. als 31 Dec. een Zondag is, dan volgt daarop de Nieuwjaarsdag, en daarop volgt dan de Maandag 1 Januari. Naar veler meening zal het aldus invoe ren van één week van 8 dagen een onoverkomelijk bezwaar zijn en men moet zich afvragen of het zonder de re gelmaat, welke slechts aldus te berei ken valt, wel de moeite waard is aan het hervormen te trekken! Het derde plan is wel erg eenvoudig, en het heeft geen blanco dag, maar het is meer een kalender met „gladgestre ken plooien" dan een gefixeerde kalen der; dit plan wil nl, de maanden achter eenvolgens 30, 30, 31; 30. 30, 31; 30, 30, 3130, 3 1 e n 3 1 dagen geven. De heer Moses B. Cotsworth is „gene ral director" van de „Internatinal Fixed Calender League" en dit verbond staat den 13-periodischen kalender van 4 we ken voor. En deze blijkt reeds als hulp kalender naast de bestaande in de za kenwereld te zijn ingevoerd. Zooals het motto boven dezen brief luidt: .^Alle na ties verdienen en betalen, koopen en verkoopen over verschillende maanden van 28, 29 30 of 31 dagen. Allen heb ben behoefte aan gelijke 4-week-maan- den." Maar dat wil de heer Moses B. Cots worth nu in het bijzonder in dezen omzendbrief? Dit schrijft hij o.a.: „Dit jaar valt de Kerstdag op Maandag. Daardoor wordt de vacantie der Kerstdagen, evenals op Nieuwjaarsdag, één dag langer. Dit is door ARCHIBALD CLAVERING GUNTEK. 76). Het is een ruim, gewelfd vertrek in den rechtervleugel van het gebouw, 'n groot erkerraam aan het eind er van ziet uit op de Schelde, waarvan men golfgedruisch kan hooren, daar de ra men zijn opengezet, terwijl zeilen er boven de stralen van de ondergaande zon tegenhouden. Aan één zijde is de wand vervangen door drie bogen, waar voor zware gordijnen van Vlaamsch ta pijtwerk, met vergulde franje en kwas ten hangen,. Zij vormen de afscheiding tusschen dit en een aangrenzend ver trek. Daartegenover ziet hij ramen, uit zicht gevend op den tuin en toegang verleenend tot een balkon met een kleurige zeildoeken overkapping en ze tels, In den erker zit Hermcine op een van kussenjs voorziene sofa en de stra len van de ondergaande zon vergulden heur donkeren haardos. Zoodra hij bin nenkomt, staat zij op en gaat hem te gemoet met de woorden: „Ik heb mijn toilet onveranderd gelaten, omdat ik~ je niet wilde laten wachten, daar je je z°o hongerig bent!" In de handen «lappend roept zij daarna: „Breng da- delijk het avondmaal op," I De zware gordijnen van twee der catAgiM een aangenaam verschijnsel, en hiervan kan men van 1939 af voortaan e 1 k j a a r profiteeren, wanneer de Internationale conferentie voor kalenderhervorming'" die in 1935 zal plaats vinden, zal beslui ten den laatsten dag des jaars tot „In ternationalen Rustdag" te proclamee- ren". De directeur-generaal van bovenge noemde League haalt den patriarch Mo- zes hierbij aan „die den Pinksterdag op dezelfde wijze tusschenschakelde om den eenen dag, welke het jaar meer heeft dan 52 volledige weken, zijn plaats te geven'" Het is een feit, om maar bij onzen tijd te blijven,, dat drie-en-een-halve vrije dag (Zaterdagmiddag, Zondag, le Kerst dag, 2e Kerstdag) door velen bijster ge waardeerd wordt, en b.v. gretig aange grepen om eens een familiebezoek te jbrengen, dat anders misschien achter- Avege gebleven zou zijn. Maar de traditie is taai.Zal ze ooit overwonnen worden? Arrondissemets Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Woensdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: oplichting: J. van O., 22 j., arbeider te Hontenisse, 14 dagen gevang, voorw. 1 jaar proeftijd en betaling van 12 scha devergoeding; ongeoorloofde mededinging: J. van S., 24 jaar winkelbediende te Ter Neuzen; Vrijspraak; niet voldoen aan de vordering van een ambtenaar en terugkeer uit het uit gezette gebied: L. A. S. de W., 23 jaar, koopman te Hontenisse, 1 maand gev, met aftrek van de preventieve hechte nis; overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet: N. van A., 32 jaar, winkelier en chauffeur te Zaamslag, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter 7 da gen hechtenis en 6 maanden intrekking rijbewijs; overtreding van de crisis-varkenswet: J. V., 52 jaar, landbouwer te Groede, bevestiging vonnis van den kantonrech ter 20 of 10 d. hecht.; idem: L. A., wed. N. J. F. D„ 75 j., landbouwster, Philippine, 25 of 10 d. hechtenis; verboden reclame: W. S., 42 jaar, her bergier te Goes, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Vrijspr.; overtreding van de visscherijwet: K. S., 26 jaar, rijwielhandelaar te Waarde, bevestiging vonnis van den kantonrech ter 25 of 10 d. hechtenis; overtreding van de motor- en rijwiel- wet: J. J. B., 38 jaar, manufacturier te Kapelle, bevestiging vonnis van den kern- tonrechter 50 of 10 d. hech en 6 maan den intrekking van rijbewijs; overtreding van de Jachtwet: H. D., 63 jaar, werkman te 's Heer-Abtskerke, bevestiging vonnis kantonrechter behal ve de straf 10 of 5 d. hecht.; overtreding van de motor- en rijwiel- wet: P. B., 52 jaar, chauffeur te Baar land, 25 of 25 d. hecht, en 5 of 5 d. hechtenis en 6 maanden intrekking rij bewijs; idem: J, J., 17 jaar, landbouwers knecht, te N.- en St. Joosland, 5 of 1 week tuchtschool. Recordzitting van het Kantongerecht te Hulst. In de laatste gehouden zitting van het Kantongerecht te Hulst, welke recht bank met 1 Januari a.s. wordt opgehe ven, werden op den tijd van zes uur ruim 250 zaken behandeld tegen over treders der varkenswet, die allen tot bogen worden aan vergulde koorden weggetrokken en aan hun oog vertoont zich de eetzaal, waar een tafel staat, gedekt met sneeuwwit linnen en bezet met zilveren en gouden schotels en Ve netiaansch glas en gesierd met bloe men. „Kolonel A-mati, uw arm!" roept Her' moine, en er een blanke hand opleg gend, zetten zij zich aan een maaltijd, zoo kostbaar als Guy nog nimmer heeft medegemaakt, zelfs niet aan het hof van Elizabeth. Want er zijn wonderlijke in strumenten, die hij moet gebruiken bij het eten. Ze heeten vorken, doch hij kent er het gebruik niet van, als een goed opgevoed Engelschman geeft hij de voorkeur aan zijn vingers en een servet. Maar zijn gastvrouw wil hem met alle geweld leeren hoe hij gebruik moet ma ken van die Italiaansche nieuwigheden, en hoe hij het werktuig in zijn mond moet brengen zonder in zijn tong te prikken. Guy lacht een beetje gedwon gen daarover en roept: „Wat ik je bid den mag Hermoine, Iaat ik niet nog meer bloed verliezen!" Op die woorden verschiet haar kleur even en hem even aankijkend zegt ze: „Dat is waar ook, je wonden! Je ver schrikkelijke wonden! Eet en wordt sterk om mijnentwil." Met haar liefheb- de handjes dwingt zij Guy tot een bui tengewoon stevig maal, waarvan hij vol strekt niet afkeurig is, daar de keuken opperbest is en de wijn van de beste 10 boete werden veroordeeld. Het was wel het grootste aantal zaken, dat ooit op één dag gedurende het beslaan van het Kantongerecht behandeld werd, waardoor de eindzitting ook een re cordzitting werd. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 33-jarigen koopman H. v. M., die terecht gestaan heeft ter zake dat hij op 5 Juni, 2en Pinksterdag, uit een met scherp ge laden automatisch pistool zes schoten gelost heeft op zijn vroegere meisje, de 32-jarige Duitsche M. M. Kopischke en haar zuster toen deze de verloving ver broken had en des avonds met haar zus ter uit de stad in de Coloniastraat was verschenen, waar verdachte de beide vrouwen had opgewacht. Het O. M. had terzake van poging tot moord verdachtes veroordeeling ge- eischt tot 12 jaar gevangenisstraf. De rechtbank heeft een onderzoek gelast naar den huidigen staat van zijn geest vermogens en daarvoor zijn opname ge last in een psychiatrische inrichting voor den tijd van 6 weken. De 27-jarige varensgezel H. Z. en de 27-jarige koopman H. L. W. G. zijn door de rechtbank te Den Haag ver oordeeld resp. tot 8 jaar en 5 jaar ge vangenisstraf. Eerstgenoemde wegens den in den nacht van 21 Mei gepleegden roofoverval op den 81-jarigen L. Cris- sy -■ - pijn te Wateringen; G. wegens uitlok king van dit misdrijf, In hooger beroep hee t het gerechts hof het vonnis t.a.y, Z. bevestigd, en G. veroordeeld tot 4 jaar en 10 maanden gevangenisstraf. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i. z. Het Handelsregister betreffende Zeeland ontleen en wij het volgende: Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). E. A. Muller Co. en M. E. S. v. h. Mij. tot Expl. van Sigarenmag. Markt C 1. Opgeheven F.: Middelburg. Men schrijft ons uit Y e r s e k e: De oesterverzending is de week voor Kerstdag zeer goed geweest. Er zijn enorm veel oesters verzonden en naar België en naar Duitschland, alleen En geland is niet zoo'n drukke afnemer ge weest. Men schat dagen van 300.000 per dag hetwelk niet weinig is. De goede soorten raken reeds ver uitgeput en speciaal de zware soorten worden schaarsch. Van 3 en 4 nul is de voor raad reeds uitgeput. Maar ook van kleinere soorten is aardig gespuid. Te meer daar de laatste weken door de vorst geen nieuwe voorraad van de per- ceelen is kunnen worden gehaald. Mocht de vorst nog onverwacht weer inzetten, dan zal aanstaande week beslist schaarschte intreden, een verschijnsel dat reeds lang geleden ook voorgeko men is. Belgische visscherschepen onder Fransche vlag. Men schrijft ons: Wegens den slechten toestand van de visscherij in de verschillende Belgi sche kustplaatsen zijn in de laatste maand vele motorschepen voor de vischvangst verkocht aan Fransche Maatschappijen. De meeste zijn naar Calais en Duinkerken vertrokken, van waar zij nu onder Fransche vlag varen. Het bestuur van de afdeeling Slie- drecht van de Ver. van Vrijz. Hervorm den heeft mej. S. Doets, vroeger te Middelburg woonachtig, die thans werkzaam is bij de afd, van den Ned. Prot. Bond te Gorinchem, tegen! 1 April als vaste voorgangster benoemd, ett voorts voor een tijdvak van 5 jaar een lokaal gehuurd, hetwelk geheel geres- 'Oliebollen - het woord zelf zegt cd, waar het voornamelijk op aan komt: op de olie! Bak voor dezen Oudejaarsavond Uw oliebollen, met Saladine volgens dit recept» V, pond bloem, 35 gram gist, I el, 2'/« dl melk, (l1/, ons sukade, krenten, rozijnen). 1 eetlepel suiker, 1 theelepel zout. 25 olie bollen. De gist met eed weinig warme melk aan maken. Daarna het deeg met de rest van de melk en Yi pond bloem mengen. Het glstdeegje erdoor werken en dan eerst het zout en ei doorkloppen. Laten rijzen op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen. In 25 stukjes deelen, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen. Nog maals flink laten rijzen en in middelmatig heete Saladine bakken, ongeveer 8 minu ten. Daarnawentelen in suiker, vermengd met kaneel. UNILEVER VERKOOPCENTRALE ROTTERDAM SALADINE «ÏA1 15c (Ingez. Med.) Spaansche oogsten, terwijl de Rijnwijn met sneeuw en ijs wordt afgekoeld, iets nieuws op het gebied der weelde, waaraan de Engelschman alle eer be wijst. Intusscheni eet het meisje niets, zij verzadigt zich aan den aanblik van Guy's eetlust. „Je eet niets, Hermoine. Waarom niet?" vraagt hij, op zijn beurt zich on gerust makend, „Och, ik ben aan vasten gewend ge raakt," zegt zij „ik bereidde mij, zoo als je weet, voor op een kloosterleven. Zou het niet ontzettend geweest zijn?" en een schalksch trekje speelt in den mond van de non in den dop. „Zou je om mijnentwil in het klooster zijn gegaan?" „Ja, dat was ik van plan. Er was een groot huis in Valladolid, waarvan ik abdis zou zijn geworden. Daarvoor moest ik het zeer rijkelijk beschenken. „Jijeen abdis?" „Ja zeker. Zie ik er niet streng ge noeg voor uit? babbelt de gelukkige deugniet. „Misschien zou ik nog van plan veranderd zijn. Ik begin al genoeg te krijgen van het gebedenboek als eenige lectuur. Maar nu denk ik niet meer aan middernachtelijke vigiliën, o, Guido mio; zeg me toch dat het geen droom is." „Ik weet wat beters, ik zal het je be wijzen!" fluistert Chester, terwijl hij van tafel opstaat. Hij schijn gaarne bereid het minne spel voort te zetten en missschen denkt de jonge dame er ook zoo over, want zij geeft een teeken aan de beide Moor- sche meisjes, die hen bediend hebben en als Chester en Hermoinne zich we der naar het andere vertrek begeven, vallen de gordijnen achter hen dicht en zijn zij weder alleen. „Laten wij bij het raam gaan zitten, straks komt de maan op," merkt zij op. En weldra zitten zij zijde aan zijde naar de kabbelende golven van de Schelde starend, terwijl een zacht zomerbriesje het open raam binnenvaart. „Houd je van muziek?" vraagt het jonge meisje, „Je stem is mij genoeg muziek." „O," roept Hermoine, ik bespeel de mandoline, ik ben niet zonder talenten. Bovendien kan ik de cachua en de bo lero dansen. Morgenavond zal ik je een voorstelling geven. Mijn Moorsche meis jes spelen harp en guitaar en ik zal De Busaco er bij vragen." „Vraag er niemand bij, wat ik je bid den mag." „Zelfs niet den kleinen De Busaco, die niet wilde gelooven, dat je gesneu veld waart?" „Neen, ook hem niet." „Denk je misschien, dat hij wat van ons geheim afweet?" „Waarom?" „Toen hij bij me kwam, bracht hij me twee brieven, die hij had gevonden, daar hij zich met de zorg van je bagage had belast. Hij overhandigde ze mij met de opmerking: „Ik vermoed, dat ze voor u van belang zijn." Jij mijn Guido, hadt ze niet eens bij je gehouden." Er lag eenig verwijt in die woorden opgeslo ten. „Ik had je brief bij me", antwoordt Guy met een gelukkige ingeving. „Mijn brieven", verbetert het meisje hem; ik zond er je drie." „Jawel, maar ik.ik noem dezen jouw brief, den brief, dien ik het laatst van je ontving, den) brief, dien ik op mijn hart droeg, die met mijn bloed werd. bevlekt, den brief, waarin je me op droeg promotie te maken, door den Engelschen kapiten te lijf gaain", en Chester laat den brief zien! die op het lijk van den echten Guido Amati ge vonden is na de slag op het ijs. „Ja, de brief, waarover ik mezelve verwijten heb gemaakt", roept Hermoine „de brief die, naar ik dacht je uit liefde voor mij in de armen des doods had ge voerd; de brief, waarin ik je verzocht om dien dapperen Engelschman wreed mag ik hem nu niet meer noe- I men gevangen te nemen. En het meisje stort tranen op den brief dien Guy haar heeft ter hand ge steld en vraagt: „Vertel me toch eens alles wat er met je gebeurd is, nadat je van me waart weggegaan." (Wordt vervolgd.)'

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5