Pijn lijden Is overbodig, 'n "AKKERTJE" hebt U noodig STATEN-GENERAAL ZEELAND. WEER EN WIND. BINNENLAND. NUMMER 305. TWEE BLADEN. DONDERDAG 28 DECEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. 6*ièS-,£ ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI 1934 PER KWARTAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS W GRATIS. EERSTE KAMER. Treinramp in Frankrijk. In de gister gehouden zitting heeft de voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, de volgende rede gehouden: „Eene ontzettende ramp heeft Zater dag 1.1. Frankrijk getroffen, eene ramp van zoo grooten omvang, dat eenige honderden dooden en gewonden er bij zijn betrokken. Ik houd er mij van overtuigd, ik weet, de tolk te zijn van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wanneer ik verklaar, dat zij met innig leedwezen kennis heeft genomen van het onheil, tengevolge waarvan eene bevriende natie aan den vooravond van Kerstmis in diepen rouw is gedompeld." De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Graeff, sloot zich namens de Regeering bij deze woorden aan en betuigde zijn hartelijke deelneming met de woorden van deernis met de ontzet tende treinramp, die in zoovele Fran- sche gezinnen ontsteltenis en rouw heeft verwekt. Onze deelneming is evenredig met de verslagenheid van de velen die een weerzien hadden verwacht en voor wie aan de Kerstdagen alle blijheid is ontnomen. Ons aller medegevoel is met hen. Eenige kleinere ontwerpen werden vlot afgedaan, waarna de vergadering tot heden werd verdaagd. OUDEJAARSAVONDREDE VAN Jhr. Mr. D. J. DE GEER. Blijkens het Radio-programma, dat op 31 Dec, door de A.V.R.O, wordt uit gezonden, zal jhr. mr. D. J. de Geer des avonds om 11 h 40 voor de microfoon een Oudejaarsavondrede uitspreken. DE POSTJAGER. De „Postjager" is Woensdag van Grot- taglia te Athene aangekomen. Het Stu diecomité heeft den piloten opgedragen Woensdag niet verder te gaan dan Athene, en vandaar Donderdagmorgen vroeg te vertrekken, evenals 't vertrok ken zou zijn als het vliegtuig het traject SchipholAthene ongestoord had kun nen afleggen. TEGEN LUCHTAANVALLEN. Bescherming der burgerbevolking. Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft op 20 dezer de voorzitter van de interdepartementale commissie in zake de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, mr. dr. K. J. Fre- deriks een ontwerp van wet met bijbe- hoorende memorie van toelichting, aan den minister van Binnenlandsche Zaken aangeboden. Daarbij werd medegedeeld, dat de commissie van meening is, dat zij de haar opgedragen taak eerst als geëindigd mag beschouwen wanneer evenzeer de noo- dige uitvoeringsbepalingen door haar in ontwerp zullen zijn aangeboden en dat het voorts in haar bedoeling ligt tege lijkertijd daarmede de noodige voorstel len aan te bieden tot het treffen van de vereischte maatregelen waardoor zeker heid wordt geschapen, dat hier te lande geen gasmaskers, bestemd voor de bur gerbevolking, in den handel zullen wor den gebracht, welke als minder deugde lijk zullen worden beschouwd. De Prins is voornemens Woensdag 3 Jan. e.k. de soiree bij te an, welke tei eere van zijn jubileum en ten bate van het Nederlandsche Roode -Cruis in lwee ;den Palace te Den Haag wordt gegeven. De besprekingen der directie der Nederlandsche Spoorwegen met den personeelsraad, die heden zou worden gehouden, is uitgesteld tot 7 Januari. Nieuwe indeeling Scheepsmetingsdienst. De Minister van Waterstaat heeft be paald dat met ingang van 1 Januari 1934 vervallen de bij resolutie van den minister van financiën van 12 Novem ber 1875 voor de Scheepsmeting inge stelde districten en dat het land voor den Scheepsmetingsdienst zal worden ingedeeld in districten. District I Rotterdam, omvat de pro vincie Zuid-Holland, bezuiden de spoor lijn LeidenUtrecht en de provinciën Zeeland, Noord-Brabant .Limburg en Gelderland. 1 MIDDELBURG. Aan beslag onttrokken. Enkele dagen geleden hebben een controleur van de aardappelcentrale en marechaussées aan de Stationsbrug een auto met aardappelen in beslag geno men, die uit 's-Heerenhoek kwam. De auto is in een garage aan den Veerschen weg alhier gestald. Gisteren avond is hij daar door personen uit 's- Heerenhoek weg gehaald Naar wij vernemen,' zijn deze perso nen aangehouden als verdacht van het onttrekken van de auto aan het beslag. AUTO GESLIPT. Hedenmorgen is een auto, bestuurd door B., op den Tramsingel geslipt ten gevolge van de gladheid van den weg. De auto, die met ongeveer 40 km snel heid reed, draaide om, reed tegen een boom, waardoor boom en auto bescha- digd zijn. De auto reed nog verder door. Een jongen per rijwiel reed toen tegen de auto aan en kwam te vallen. De jon gen is bij dr. Simons binnengebracht en daar verbonden, -Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag~ingeschreven: Geheel werkloos: 988 mannen en 3 vrouwen. Gedeeltelijk werkloos: 82 mannen en 4 vrouwen. Niet werkloos: 8 mannen. Algemeen totaal vorige week 1082, bijgekomen 27, afgegaan 24, over 1085. De Wintercollecte bij de leden der Geref. Kerk alhier heeft de som van 2225.75 opgebracht. Ontvangsten Plaatselijk Crisis- Comité van 18 t/m 23 December 1933: Kerstbijdrage W. Th. f 10.wekelijk- sche collecte 137.89. Maandelijksche bijdragen: Meisjes school i 5.68J4; U.L.O. School voor Jongens 3.5354; E. Ch. C. 2 X 0.50; F. v. d. P. 2 X 1.—; J. F. H. 2 X 2.—; S. B. 2 X 5.—; J. H. J. 0.50; P. V. 1.—; Fa. R. A. P. 1.—; F. P. 1.—; A. L. 1. C. 1.—; P. B. 2.50; H. J. C. v. d. W. 1.mej. wed. B.- v. d. P. 0.25; J. M. H. 0.50; F. d. H. V 0.50; P. D. B. 0.50; P. S. 0.30; J. W. v. S. 1.—; W. J. B. 1.—; W. H. 1.mej. M. J. K. 0.50; A. H. M. 0.25; J. P. L. 1.—; S. T. 0.25; J. L. 0.50; Dr. J. C. K. 10.mej, J. E. S. 0.25; L. J. B. 0.50; mevr. wed. V,. H.-V. 5.—; F. J. H. 1.—; J. D. 1.—; J. A. A. 0.25; M. S. 0.25; mej. P. W. H. f 0.50; H. J. W. 1.50; K. J. 0.25; P. V. f 0.50; W. G. 0.50; A. P. v. D. f 2.50; PI. A. R. 0.50; R. E. K. 1.—; J. de K. 2.50; Gez. d. J. 0.50; L. A. f 0.50; P. J. R. 1.—; J. J. V„ ƒ0.50; H. v. M. f 1.—; J. H. H. 0.50; Ös. A. L. 1.—; P. v. S. 1.—; Fam. N. F. D. 2.50; J. G. V. 0.50; W. v. A. 0.50; J. H. 0.50; F. M. 2.50; P. S. 1.—; F. V. 0.10.—, A. D. 0.50; C. d. V. 0.50; mej. D. 0.50; M. L. P. 0.50. Wekelijksche bijdrage Gymnasium 2.40. Het giro nummer van den penningmeester is 188020. mm, DE GEMEENTE-BEGROOTING 1934. Voorstel tot verdere salarisverlaging. De Raad behandelde heden de ge- meentebegrooting voor 1934. De Financieele Commissie schreef hierover aan den Raad o.a.: De meerderheid der commissie heeft eenige bezwaren tegen de begrooting, terwijl de minderheid zeer tevreden is met deze begrooting in dezen tijd, aan gezien zij niettegenstaande de regee- ringsmaatregelen, die Je gemeente een belangrijk bedrag aan inkomsten doen derven, sluitende is. Het groote bewaar der meerderheid is, dat het algemeen ni- veau der inkomsten en zeker dat der uitgaven niet op lager peil is gebracht, daardoor biedt deze begrooting niet het gewenschte perspectief. De meerderheid acht een post voor onvoorziene uitgaven, waarbij deze (ex clusief het voor het Gasthuis gereser veerde bedrag van 20000.zal be dragen 10.195, niet voldoende, daar de vrees niet denkbeeldig is te achten, dat de uitgetrokken bedragen voor werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen niet hoog genoeg zullen blijken te zijn. Voorts acht de meerder heid een 10 pet. lagere raming van de opbrengst van de opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting in de zen tijd, dat de inkomsten van schier al len sterk verminderen, zoowel van amb tenaren als van neringdoenden, te opti mistisch. De bezwaren voor de toekomst der meerderheid gronden zich op het navolgende. B. en W. hebben een sluitende be grooting verkregen door een belangrijke bezuiniging op hoofdstuk VI en door de geheele geraamde winst van het Gasbe drijf in de gemeentekas te doen vloeien, doch het College geeft zelf toe, dat deze handelwijze niet steeds ook in volgende jaren kan worden gevolgd. En nu spre ken Burgemeester en Wethoudets ten opzichte van 1934 wel van „dit ééne buitengewoon moeilijke jaar", doch wie geeft de verzekering, dat volgende jaren nog niet moeilijker zullen zijn De meerderheid der commissie somt verschillende te verwachten zware of fers op, en zij stelt daar tegenover de volgende maatregelen: a. verhooging van de opcenten op de hoofdsom der parsoneele belasting, waarop ook door B. en W. reeds werd gewezen, die terecht meenen hiervan voorloopig te moeten afzien. De belas tingen in Goes drukken immers reeds te zwaar op de ingezetenen. b. het verlagen van sommige subsi dies, c. het schrappen op de begrooting van niet-verplichte uitgaven zooals die voor- het voorbereidend lager onderwijs. d. gestreefd moet worden naar ver lichting van de veel te zware last, welke op het gemeentebudget drukt wegens dekking van de tekorten van het Gast huis. Onder de oogen zal moeten wor den gezien of het voor een gemeente als Goes wel geoorloofd is te achten z o o 'n inrichting te handhaven als men een zoo verstrekkenden maatregel moet nemen als opheffing van het voor bereidend lager onderwijs. e. verlaging van de salarissen en loo- nen van het gemeentepersoneel. De minderheid in de Commissie on derschrijft, dat wellicht in de toekomst maatregelen in bovenstaanden geest noodzakelijk kunnen zijn, maar acht in geen geval voor 1934 iets in dien zin noodzakelijk, aangezien er een slui tende begrooting is. En indien in de toe komst iets moet worden gedaan, is het naar haar meening in de eerste plaats noodzakelijk, dat het hierboven onder letter d genoemde onder de oogen wordt gezien. De meerderheid daarentegen wil reeds voor 1934 een begrooting, welke meer ruimte biedt met het oog op het bovenaangehaalde en zij wijst er op, dat verschillende der aangegeven maatre gelen tijd van voorbereiding moeten hebben. Momenteel komt naar haar meening allereerst in aanmerking een verdere verlaging van de sa larissen en loonen van het ge meentepersoneel. De minder heid wijst er op, dat in de commissie voor georganiseerd overleg is gekomen tot een eenstemmig advies tot aanne ming van het voorstel van B. en W. en dat de financiëele commissie door te ko men met een gewijzigd voorstel daarom trent het bewijs levert geen waarde toe te kennen aan het georganiseerd over leg. De meerderheid der commissie dan zou den Raad willen adviseeren te be sluiten: I. in te trekken het raadsbesluit van 24 Juni 1932, no. 9; II. gedurende een tijdvak van drie ja ren, te rekenen vanaf 1 Januari 1934, op „lle door of vanwege het gemeentebe- tuur vastgestelde wedden en loonen van het in dienst der gemeente zijnde personeel een tijdelijke korting toe te passen op den voet van 5 pet. van de eerste 1000.6 pet. van de volgende 1000.7 pet. van de daaropvolgen de 1000.en 8% pet. van het gedeel te der wedde boven 3000.met dien verstande, dat, indien geen jaarlijksche bezoldiging genoten wordt, de korting wordt toegepast op het tot jaarloon om gerekende weekloon, met dien verstan de, dat, voor zoover verhaal wordt toe gepast van de bedragen ter verzekering van eigen-, weduwen- en weezenpensi- oen, de tijdelijke korting en deze pen sioenaftrek gezamenlijk niet meer mo gen bedragen dan 8% pet. der jaarlijk sche bezoldiging. De commissie heeft zich met betrek king tot de subsidies, welke door de ge meente worden verleend aan de mu ziekkorpsen „Euphonia" en „Hosanna" afgevraagd of deze nog niet wat ver laagd zouden kunnen worden. Alvorens hiertoe evenwel te kunnen adviseeren zou de commissie gaarne worden inge licht over de financiëele positie der beide vereenigingen. Ten slotte meent één lid der commis sie te moeten ontraden over te gaan tot aanschaffing van een automobiel voor den reinigingsdienst. In normale tijden zou deze maatregel gewenscht kunnen zijn, doch in dezen tijd van uitbreiding der werkloosheid is juist een langzame wijze van vervoer meer in den geest van de meening van den Raad, dat werkver schaffing gaat voor steunverleening. YUSSINGEN. MOORDAANSLAG. Slachtoffer ernstig verwond. Dader bekent volledig. In den afgeloopen nacht heeft in een woning alhier een moordaanslag plaats gehad op den gehuwden De R. De man is in ernstigen toestand in het St. Jo- sephziekenhuis opgenomen, waarheen hij zich van uit zijn woning in de Glacis- straat had begeven. De Commissaris van politie heeft den vermoedelijken dader, zekeren C. van zijn bed doen lichten en naar het politie bureau doen overbrengen. Bij het ver hoor heeft de aangehoudene een volle dige bekentenis afgelegd. C. was een huisvriend van De R. en had zich tij dens de afwezigheid van dezen en zijn vrouw in hun huis begeven met het doel' de vrouw van het leven te berooven. Toen hij dit plan wilde uitvoeren, kwam De R. tusschenbeiden en heeft C. hem aangevallen en met een dolkmes ver schillende steken in den rug toege bracht. Nader vernemen wij, dat de R. en zijn vrouw gisteravond uit waren ge weest en toen thuis komende het elec- trisch licht niet konden aankrijgen. De R. dacht dat er iets haperde aan den me ter en begaf zich daarheen. Toen is hij door C. van achter aangevallen en heeft deze hem met een dolkmes eenige steken in den rug toegebracht. De R. en zijn vrouw zijn toen naar het St. Jo- sephziekenhuis gegaan, dat vlak bij hun woning in de Glacisslraat staat. Intus- schen waren omwonenden wakker ge worden van het geroep „moord" en dit was o.a. het geval met een volontair van de politie te X J.delburg, die te Vlissingen woont. Deze heeft zich naar buiten begeven en heeft de politie gewaarschuwd. Bij 't verhoor van de R. had deze het over 'n vermoedelijken inbraak. De politie ken de echter de verhouding tusschen C. en de familie de R. en vond termen C. aan te houden, die bekende met dolkmes en bijl gewapend te zijn gekomen om de vrouw te vermoorden. Hij heeft toen echter eerst den man aangevallen. Het Beursgebouw. Naar de N.R.Crt. verneemt heeft het bestuur der Vereeniging „Hendrick de Keyser", die het gebouw voor eenige jaren in eigendom verwierf en deed restaureeren, besloten, het in October door brand deerlijk geteisterde Beursge bouw te Vlissingen te doen herstellen. Middelburg, 28 XII '33. Woensdag: hoogste lucht temperatuur 2.6 °C (34 °F). Heden 9 h: 1.7 °C; 12 h: 3.7 °C. 6.9 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 754 mm; laagste 744 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 780.8 mm le Vardoe; laagste 734.5 mm te Scilly. Verwachting tot morgenavond Meest matige wind uit O, richtingen, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog eenige sneeuw of re gen, temperatuur om het vriespunt tot lichte, later wellicht matige vorst. Zon op: 8 h 12; onder 15 h 51. Licht op: 16 h 21. Maan op: 24 h 52; onder: 4 h 25. V.M.: 31 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburf 23 min. vroeger; Veere 38 min. iatet- fS springtij.) Hoogwater. Laagwater December, Do. 28 11.02 23.35 4.57 17.33 Vr. 29 11.50 5.51 18.20 Za. 30 0.20 12.32 6.41 19.00 Hoog- en Laagwater te Wemelding*. Do. Vr. Za. 29 30 Hoogwater. December. 0.19 12.43 1.18 13.34 2.07 14.20 Laagwatei 6.04 18.31 7.01 19.21 7.50 20.01 CAms te l-Hotel CAmsterdam Rustige zalen voor Congressen, Vergaderingen, Feestmaaltijden, Recepties, Soirees, enz. (Ingez. Med.) ZUID-BEVELAND. KRUININGEN. Op den avond van den Eersten Kerstdag gaf de Chr. Zangver. „Crescendo" en haar jeugd koor „Excelsior" in de Ned. Kerk een uitvoering. Voor een aandachtig ge hoor zongen de beide koren afgewisseld een 18-tal koornummers, waarbij een dubbel kwartet en duo's elkaar met de koren aanvulden. Ook het jeugdkoor gaf keurig werk, waaronder „Zondagmorgen" een compo sitie van haar leider M. J. v. d. Berge. De opbrengst is ten bate der ontwik keling en ontspanning van jeugdige werkloozen in deze gemeente Afscheid commandant Venijn. KRUININGEN. Woensdagmiddag had het afscheid plaats van den op 1 Jan. met pensioen vertrekkenden opper wachtmeester en commandant der bri gade marechaussee te Hansweert den heer Venijn. Toen de heer Venijn en zijn gezin in de Raadszaal kwamen, waren aanwezig het college van B. en W. van Kruinin- gen, de burgemeester van Schore en de geheele brigade Hansweert met ver schillende gemeente veldwachters. Bur gemeester De Mul sprak den heer Venijn in hartelijke bewoordingen toe, en roem de hem als eer uitstekend plichtsge trouw man. Hij sprak den wensch uit dat een lange welverdiende rust zijn deel mocht zijn, en bood hem namens de collega's en politie uit dezen bewakings- $r<wtncit*le MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent» schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwai-taai Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr GOESCHECOUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelhurgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regeïn. a 75 ct. bij vooruitbets ling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bevijsnommers 5 cent De sterke man en de waterval gra ven een weg voor zichzelf. 28

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1