CAmstel-Hotel 27 VERKEERSWEZEN P. T. T. ■J N Een goede, voedzame, gezon- de en goedkoope keuken Een lepeltje OXO BOUILLON toe- gevoegd aan Uw spijzen is de beste waarborg ervoor! Probeer eens! Groote flacon f 1.OXO BOUILLON is een vleeschproduct der Cie Liebig! 2EEUWSCH-VLAA19DEREN W.D. CAmsterdam Het Hotel bij uitnemendheid voor een rustig winterverblijf tegen exceptioneel verlaagd tarief DE STERRENHEMEL 27 DEO. 1933—3 JAN. 1934, 20 h MT. SPORT. C EERSTEKV: VOILE KAAN ZUID M i oxo N (ingez. Med.) bekers enz. Het zou ons te ver voeren ook die allen te noemen, het zij vol doende nog te melden, dat de prijswin- ners, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, te Middelburg wonen. Het bezoek aan de tentoonstelling was niet zoo groot als andere jaren. Zij, die kwamen, hebben genoten van de mooie dieren en de nette aankleeding van het lokaal. „Vrederust". DOMBURG. Vrijdagavond vergaderde alhier de afdeeling Domburg van „Vre derust" onder voorzitterschap van den heer L. J. van Voorthuijsen. De pen ningmeester de heer J. de Visser Sz. bracht verslag uit van zijn gehouden beheer. De vergadering herkoos tot be stuursleden de heeren J. de Visser Sz., S. de Pagter Wz. en J. de Pagter Lz. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering op „Vrederust" koos de vergadering de heeren R. Boogaard, L. de Witte en P. Louws Cz. en als hunne plaatsvervan gers de heeren P. Passenier, M. Janse en W. Provoost. De afdeeling heeft in het bijna afge- loopen jaar 2 leden verloren, maar er 5 nieuwe bijgekregen. Ten slotte deed de voorzitter verschil lende mededeelingen betreffende de „vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland" en hare stichting „Vrederust". Onvoorzichtig. De jeugdige J. P alhier had het onge luk zich met een buks in een zijner voe ten te schieten. De jongen is ter ver wijdering van het kogeltje naar het gast huis te Middelburg overgebracht. OOSTBURG. Bij gelegenheid van haar jaarlijksch „avondje" j.l. Donderdag heeft de H. B. S.-vereeniging alhier op gevoerd de klucht in drie bedrijven „Dokter tegen wil en dank" van Moliè re en een blijspel in vier bedrijven van F. en P. von Schöntan: „De Sabijnsche Maagdenroof". De keuze der stukken was goed en het spel zeer vlot. (Ingez. Med.) Het nieuwe algemeene bestuur van den A. N, W, B. Als gevolg van de dezer dagen gehou den verkiezingen is het algemeen be stuur van den A.N.W.B. Toeristen bond voor Nederland, dat volgens een reeds eerder genomen besluit zou wor den ingekrompen tot 35 leden, thans sa mengesteld als volgt: Van de aftredende leden werden o.a. herkozen de heeren: Ph. J. Callenfels te Terneuzen; mr. H. Doorenbos te Middelburg; J. W. Schuurman te Domburg. Als nieuw lid werd o.a. gekozen de heer jhr. mr, F. H. van Kinschot, burge meester van Zuidlaren, vroeger te Mid delburg. Interlocale telefoongesprekken. De directeur-generaal der P„ T, en T. maakt bekend, dat met ingang van 1 Januari 1934 de prijs van een interlo- caal gesprek over afstanden van ten hoogste 10 km, waarvoor per gespreks eenheid van 3 minuten of minder 10 cent wordt geheven, wordt verlaagd tot 7,5 cent, indien de afwikkeling defer ge sprekken in één of in beide richtingen langs automatischen weg plaats vindt. De „J. P, Coen" weer in de vaart. Naar het Hbld. meldt, zal het mail schip van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, de „J. P. Coen" weer in de vaart komen. Het schip, dat een paar jaren is opgelegd, zal een extra reis naar Indië doen voor de Nederland en den Rotterdamschen Lloyd gezamenlijk. De uitreis zal in ballast worden ge daan. Op de thuisreis zal 't schip vracht en passagiers meenemen. Z. L. M, Op 18 December had onder voorzitter schap van den heer Mr. P. Dieleman de maandelijksche vergadering van het Dag. Bestuur der Z.L.M. plaats. Van de gemeenten Burgh en Renesse zijn adhaesiebetuigingen ontvangen op het adres van de Z.L.M. aan den Mi nister van Economische Zaken waarbij op contingenteering van den invoer van lupinen werd aangedrongen. De door de Z.L.M. ingestelde advies commissie voor tuinbouwbelangen is uitgebreid door de benoeming van den heer M. Arendse te Gapinge. Algemeen was men van oordeel dat het voorstel over de teeltbeperking in den tuinbouw voor de Zeeuwsche bedrij ven onaannemelijk is. Medegedeeld werd dat de laatste be sluiten van de Fransche Regeering t.a.v. den invoer van erwten en hetgeen hier tegen gedaan kan worden, zeer teleur stellend zijn. Uitvoerig zijn de verontrustende be richten over de suikerbietensteun be sproken. De suikerbiet is voor de pro vincie Zeeland van zoo'n groote betee- kenis, niet alleen voor den landbouwer, doch ook voor de andere bevolkings groepen in ons gewest; dat niet minder dan van een ramp zou moeten worden gesproken, indien deze cultuur zou wor den ingekrompen. Het Dagelijksch Be stuur van de Z.L.M. blijft in deze belang rijke aangelegenheid diligent. Mededeeling werd gedaan van de po gingen tot oprichting van een Nationaal Comité voor brouwgerst door Prof. C Broekema. De Z.L.M. zal een geldelijke subsidie ten behoeve van het Comité ter beschik king stellen. Een "afwijzend besluit van Gedepu teerde Staten om het verzoek der Z.L.M. om de geldelijke primeering van de twee jarige merries uit het Provinciaal Crediet te mogen bekostigen zal om nader advies aan de Prov. Reg. Cie voor de Paardenfokkerij, op wier advies dit was geschied, worden gezonden. Met instemming is kennisgenomen van het gunstig antwoord van de Crisis- Rundvee-Centrale op het verzoek der Z.L.M. goed te keuren, dat de heer Zwa german niet als adviseerend lid, doch als bestuurslid zitting neemt in de Geweste lijke Rundveecentrale voor Zeeland. Kennis is genomen van het schrijven van de 3 Centrale Organisaties aan den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Economische Zaken, waarin wordt verzocht een afzonderlijke con trole-instelling voor uien te stichten. Besloten wordt zich nogmaals tot den Minister te wenden om den uitvoer van bevroren uien onder de huidige omstan digheden toe te staan. Met belangstelling is kennisgenomen van de mededeeling dat het K.N.L.C. zich met een rapport tot de Regeering zal wenden om ook de wol der schapen in den steun te betrekken. Ten aanzien van het vraagstuk van het verstrekken van oogstcredieten, is besloten een en ander met de Centrale Boerenleenbanken te bespreken, alvo rens nadere stappen te doen. Mededeeling is gedaan van een adres gericht tot den Minister van Justitie, waarbij verzocht wordt de bijzitters van de Kamer voor Crisispachtzaken be- hoorende bij kantongerechten die opge heven worden, te benoemen bij dat kan tongerecht waarbij het opgeheven kan tongerecht wordt ingedeeld, opdat een zoo goed mogelijke uitvoering der Crisis pachtwet mogelijk blijve. BEETWORTELCULTUUR EN -INDUSTRIE. De Kamer van Koophandel te Terneuzen adresseert. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Terneuzen heeft onder de aan dacht van den minister van Economi sche zaken gebracht, dat de Kamer met zeer groote bezorgdheid heeft kennis genomen van de geruchten betreffende de instelling eener Regeeringscommissie in zake suikerindustrie in Nederland en en in Indië, en de mogelijkheid dat te nemen regeeringsmaatregelen aanleiding zouden worden tot een aanzienlijke be- perking der Nederlandsche beetwortel cultuur en -industrie, die algeheele ver nietiging tot gevolg zou hebben. Indien die geruchten bewaarheid zou den worden, zou zulks voor het econo misch bestaan van de geheele provin cie Zeeland, maar in het bijzonder voor Zeeuwsch-Vlaanderen niets minder dan een algeheele economische ramp, naar het oordeel der Kamer een vernietiging van het bestaan beteekenen. Bijna de geheele bevolking moet zijn bestaan vinden in en door den landbouw Met de werkgelegenheid in het land bouwbedrijf hangt ook samen de be staansmogelijkheid voor de arbeiders bevolking, en die van den middenstand zoowel de ambachtsstand als de handel drijvende middenstand. Van de geteelde producten is het juist de suikerbietencultuur, die een bedui- i dende werkgelegenheid verschaft, voor- j namelijk in het najaar, en waarbij een j aanzienlijk bedrag wordt verloond. De suikerbietencultuur is niet alleen van beteekenis voor de landbouwbedrijven, zij is dat ook voor de suikerfabr., voor de spoor- en tramwegen en de binnen schippers, maar bovenal voor een leger arbeiders, dat juist in een tijd dat ande re werkzaamheden afgeloopen zijn loo- nenden arbeid vindt. Vond men zelfs in de zomermaanden op het platteland van Zeeuwsch-Vlaaderen nog werkloozen, tijdens de bietencampagne vinden bij het rooien, laden en lossen en in de fabrie ken die velen, die anders werkloos zou den zijn, voor het seizoen een bestaan. De suikerbietencultuur maakt het ook mogelijk de landbouwbedrijven en de fabrieken in exploitatie te houden. Indien zulks door het vervallen der bietencultuur niet meer mogenlijk zou zijn, dreigt een zoodanige uitbreiding der werkloosheid op het platteland en inzinking van verschillende bedrijven, tot een omvang dat daarvan zoowel finan cieel als moreel het ergste moet worden verwacht. Nog afgedacht van de vernietiging der bedrijven zou een dergelijke maatregel ook funest worden voor de verschillen de gemeenten, die thans reeds meer dan overmatig zijn belast wegens het ver- leenen van ondersteuning aan werkloo zen. Op grond van vorenstaande verzoekt de Kamer den Minister zeer dringend geen maatregelen te bevorderen, die voor Zeeland zulke noodlottige gevol gen zouden hebben. DRAiSljl A-vAN-VALKEnBURG '5 LEVffiXFAAf TV-LEEUWARDEN- (lngez. Med.) Ster "/d 3* grootte, of kleiner Ster v/d 2' grootte 3ft Ster v/d le gr '1— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Vd Industrieelen Eigendom onder No. <54222 VOETBAL. MiddelburgLonga 31. Middelburg van de onderste plaats! Een doodgewoon mensch zal er nauwe lijks notitie van nemen, doch voor in gewijden op de voetbalmarkt beteekent dit alle over-boord-werping van pessi misme, waaraan vele groen-witte voet balharten vastgenageld waren. Onte genzeggelijk kwam deze victorie van Middelburg als een donderslag bij hel deren hemel, want door velen was deze verdiende en plotselinge overwinning niet verwacht. Het zal voor Longa zwaar gevallen zijn, zij stond nog bij de rust met 10 voor, om op overtuigende wijze gesla gen te worden van nummer laatst. Het veldspel van de gasten moge geacheveerder zijn, dan dat der gast- heeren, Middelburg bestreed zijn tegen stander met dat echte Middelburgspel, waarover er reeds meer gesneuveld zijn in het Middelburgsche sportpak. Met open aanvallen trok Middelburg ten aanval en juist uit drie der mooiste at taques, zijn evenveel doelpunten van goed gehalte gemaakt. Tot eiken prijs wilde Longa de over winning uit het vuur slepen. We zagen Pellikaan zelfs verschillende keeren zijn plaats verlaten om zijn voorhoede, waarin het danig rammelde, te hulp te snellen. O.a. kwam het eenige tegen- punt van zijn voet, en bij nadere be schouwing had dit doelpunt nog kunnen voorkomen worden, als even te voren niet zou geappelleerd zijn geworden voor off-side. Bovendien kreeg de Til- burgsche aanval een Middelburg verde digingstrio tegenover zich, dat niet voor de poes was. Op werkelijk fenomenale wijze heb ben Vijgeboom, Leijnse Sr. en Geelhoed hun doel voor doorboring gevrijwaard. Toen onze stadgenoten zich 7 a 8 minuten voor het eindsignaal een nutti gen voorsprong hadden verzekerd, kre gen zij een te zware straf, als we ten minste over straf mogen spreken, opge legd, in den vorm van een penalty, doch ook nu was Vijgeboom onvermurwbaar, toen hij het projectiel van den voet van Henk Pellikaan met ijzige kalmte stopte. Zijn overbuurman kan ook op een goeden wedstrijd terugzien, evenals Pol- laert en v. d. Hove, de beide backs. De middenmoot der gasten hebben we wel eens beter gezien. Het spel van Van 'Houtum is achteruit gegaan en ook het spel van Pellikaan was niet 100 percen- tig. In hun aanvalslinie was alle aan dacht gevestigd op Broeken. Het moet gezegd worden dat hij weinig kans kreeg tegen Leijnse Sr. en Geelhoed. In de halflinie bij Middelburg was Dirkse, de man der techniek en tactiek. Met beheerscht spel is hij een schakel geweest in het succes der voorhoede. Veelal vervallen deze halfs in te veel defensief werk, waardoor de gaping tus- schen hen en hun voorhoede te groot is. Ze volgen nog te weinig hun voorwaart- sen, waardoor vaak, wanneer deze zich den bal zien ontnomen, het leer bij de tegenpartij belandt. 1 LAATSTE KVftRHËR 'NIEUWE KAAN VENUSi MARS JUPITER Q SATURNUS 0 Sterretijd 2 h 23 mi .n In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Wederem 3 maantjes: 27 tusschen Ram en Stier; 30 in den Wagen man; 2 Januari 1934 voorbij Castor en Pollux, In de voorhoede debuteerde voor de zooveelste maal een nieuweling en wij willen adviseeren Groenewegen aan te houden op den linkervleugel. Hij kreeg in de eerste helft veel te doen en deed af en toe goed werk. Men moge daarbij niet uit het oog verliezen, dat hij kwam te staan tegen een crack als Pellikaan. Dat hij er dan nog in slaagde flinke voorzetten en goede schoten te lossen, strekt hem tot eer. Hij scoorde het laat ste doelpunt voor zijn club. Merk kreeg voor de rust weinig werk, wat eigenlijk wel typeerend is. omdat via links door de aanwezigheid van Pellikaan weinig te bereiken viel. Na de rust was de rechtsbuiten weer ais van ouds. Het binnentrio heeft heel wat kansen gehad, doch het zware veld speelde hun danig parten. Over den wedstrijd het volgende: Nadat Groenewegen, Verhoeven met een scherp schot op de proef heeft ge steld, volgt er opnieuw een mooie door braak van Dirkse. Groenewegen geeft een trough pass aan Vogel, doch ook het schot van den M.-midvoor grijpt de Longa-doelman magnifiek. Er volgen hachelijke .momenten voor den M.-doel- mond, doch Leijnse Sr., Geelhoed en Re- mijn verdedigen met man en macht. Een ver maar goed gericht schot van Dirkse stompt de doelman der gasten corner. Wanneer Vogel alleen is doorgebroken, wordt hij door Pollaert erbarmelijk ge haakt. Het publiek mengt zich ook in dit geval, doch scheidsrechter Metz laat doorspelen. Nadat G. Ploegaert een op gelegde kans aan Vogel afstaat, grijpt v. d. Hove resoluut in. Pelikaan opent na dit intermezzo de score. 01. Daarna is het rusten. Het begin van de tweede helft is zeer levendig. Middelburg gooit alle energie in den strijd. Het spel golft op en neer. De eene aanval is al mooier dan de an dere. Vogel brengt onder grooten bij val van het publiek de partijen op ge lijken voet. 11. De gezichten der Longamenschen be ginnen teekenen van ongerustheid te vertoonen, De laatste krachten, waar van veel gevergd wordt, door het zwa re terrein, worden aangesproken en spe ciaal bij Middelburg heeft de gedachte post gevat, dat er gewonnen kan wor den. Wanneer Merk een magnifieken voorzet lost, wil Vogel het leer met een voetdraai in den doelmond zenden, doch hij faalt. Fr. Leijnse staat er beter voor en met een formidabel schot neemt hij de leiding. 21. Het was de keer zijde der medaille, want gesteund door dit doelpunt, profiteert Groenewegen binnen de derde minuut, van de gebo den kans om de zege te vervolmaken, 31. Na het gemelde strafgeval breekt het einde aan. Het is gek geloopen in den elfden wedstrijd, doch het was de eerste zege op eigen bodem. MiddelburgH.B.S.-Combinatie. 21. Onder matige belangstelling, heeft Middelburg ook dezen wedstrijd in een overwinning omgezet. Over het alge meen hebben de groen-witten hun han den vol gehad aan de kraaien, doch ook nu weer was de verdediging in goeden vorm, zoodat 'dé H.B.S.-ers weinig of geen kans gegeven is. Door afwezigheid van Remijn en G. Ploegaert, probeerden de gastheeren twee reservespelers. Hertogs fungeerde als spil, terwijl Kampman rechtsbinnen speelde. Het debuut van Hertogs was af en deze speler belooft wat voor de toekomst te worden, De wederopname van Kampman was minder gelukkig. Hij kon op het spel der gasten, wat somwij len begaafd en goed combineerend was, geen vat krijgen. Na de rust was ook Fr. Leijnse van het tapijt verdwenen, voor wie De Smit inviel, die zijn voorganger afdoende verving. Bij H.B.S. waren de doelman, de linksachter, de spil en mid- voor de beste. Voor de rust scoorde Groenewegen voor Middelburg, terwijl Hertogs kort na de pauze de score met een ver en goedgeplaatst schot tot 20 verhoogde. Een doelpunt wat den doel man totaal verraste. Met een mooi schot uit goed samenspel redde de centervoor der zwarthemden de eer, waarna er zich een spannende strijd ontspon, doch de beide doelwachters, die beide over uitstekende capaciteiten beschikken, hielden hun houtwerk schoon, waarme de het einde aanbrak. Het is een leer* zame wedstrijd geweest, waarvan de cij fers de verhouding goed weergeven. GoesHero 33. Zondagmiddag had op het gemeente- sportterrein de Beker-wedstrijd plaats naar de 2e ronde van den K.N.V.B., tusschen Goes I en Hero uit Breda. Voor dezen wedstrijd was vrij veel belang stelling. Dat Goes het tegen de voetbal lers van de conservefabriek zou bolwer ken, had niemand voorspeld. Hero speelt vlug en goed, doch Goes speelde met zulk een enthousiasme, dat zij Hero geen oogenblik een vrij spel gaf Goes was geheel volledig. Hero had één invaller. De gasten hebben zi.ch uitgeschakeld, voor het spelen van bekerwedstrijden. Over den wedstrijd nog het volgende: Als Hero aftrapt, onderneemt het di rect een aanval, doch deze wordt dooi de backs terugge\vezen. Ook Goes laat prachtige staaltjes van combinatiespel zien, maar brengt het niet verder dan de verdediging. Het spel gaat een tijd op en neer,. Vermelding verdient een schit terend hard schot van den Hero-rechts- binnen, dat ook niet minder prachtig door Karei vallende wordt gestopt. Dan volgt weer een aanval op het Goes-doel en wel door den rechtsbuiten, die vlug naar Tiinnen zwenkt, waardoor hij een goede schietkans benutte. Het schot wordt door Karei gestopt, doch niet klemvast, waardoor de bal van z'n han den in het doel verdwijnt (01). Binnen enkele minuten geeft v. d. Klooster met een goed schot den Hero-keeper het na kijken (11). Bij een voorzet van rechts begaat de Goes-rechterachter de fout om den bal met de hand te bewerken, waardoor een pinalty in een doelpunt wordt omgezet (12). Eenige ninuten daarna is het rusten. Direct na de thee zien we weer Hero een doelpunt scoren (13). Bij een aanval van Goes zet de rechtsbuiten mooi voor en v. d. Klooster geeft met een prachtigen kopbal, den Hero-doelman opnieuw het nakijken (23). Van nu af aan wordt het een fel le kamp en Goes gooit er nog een schepje op. Om beurten krijgen de elf tallen twee corners te nemen, doch deze Ioopen op niets uit. Een kwartier voor het einde moet van Hese het veld ver laten, door een blessure, doch Sinke completeert. Iedereen is dan ook de ge dachte toegedaan, dat er in den stand geen verandering meer komt, doch Goes doet nog een aanval en het is Goed- bloed die met een schitterend schot de partijen op gelijken voet weet te bren gen (33). Ook Hero probeert het op alle manieren, doch Goes geeft geen krimp en onder een donderend gejuich fluit de scheidsrechter het einde, waar door Goes in de derde ronde voor den beker zal uitkomen. De overige uitslagen in afdeeling IV waren. Eerste klasse. P.S.V.B.V.V. 7—2. Derde Klasse Vlissingen IIEreskens 20. Bekerronde. VlissingenHulst 20. E'ec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burfib Dagblad schap fewartaa Goes 1^ regel, Bii conf ZIJ, JANU ONS GEN SCHIJ EERS In voorz Steer dag van hond| zijn Ik de tc State dat genol waaif voor is ge D<j jhr. de bete de tenc sche venj met een wie ontij her vlol tot op ge av ee

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6