M ATirVM A l C DE DOCHTER VAN ALVA. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor iur- KRONIEK van den DAG. x-mwm ONDERWIJS. ZEELAND. lel fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 27 DECEMBER 1933. No. 304. lever ter, K. ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 75) Vraagt B^ggl HgStaNef MIDDELBURG. I.) ge- Ijk, die token, Aan- Mevr, riburg. 3»ana voor frouw, Izig is, |geheel fureau INGEN Wis- Jselink, elburg. 1BIIÜ )S' ge- |r stuk, Jitie of lamme, riburg, «x!H de pi- esgew. :br. v. Hissin- 187, i n c open? gnon lureau ekerd. IESSE. Zater- R'dam. Jan. n. 2.50. Midd. Spoorwegramp in Frankrijk Tweehonderd dooden en nog méér gewonden. Twee snel treinen in volle vaart op elkaar gereden. Het moet helaas erkend worden; Frankrijk is hard op weg zijn reputatie op spoorweggebied langzamerhand bui tengewoon berucht te maken. Wie van een spoorwegramp met vele dooden hoort, denkt onmiddellijk: dat zal natuurlijk weer in Frankijrk zijn en meestal is het dan ook inderdaad zoo. Op den Zaterdag voor Kerstmis is echter een ramp over dit ongelukkige bedrijf gekomen, welke alle andere in de droeve schaduw harer verschrikkelijk heid stelt, en die slechts geëvenaard wordt door dat vreeselijke ongeluk in het begin van den wereldoorlog, toen te Gretna-Green in Engeland twee D-trei nen op elkaar in reden. Dat kostte toen ruim 200 menschenlevens de spoor wegramp van 23 December 1933 bij Lag- ny, op korten afstand van Parijs, zal met even zwarte letters in de annalen der spoorwegongelukken geboekt moeten worden Want op. dien Zaterdagavond is, op korten afstand van Parijs, om 10 uur, de sneltrein van Straatsburg in volle vaart op den exprestrein van Nancy gereden. Beide treinen reden tegen de 100 ki lometer per uur en het spreekt dus haast vanzelf, dat de gevolgen van de botsing catastrophaal waren. Een hevig gekraak werd gevolgd door een angstig jammeren en krijten. de houten trein uit Nancy, uit oud materieel samengesteld, was totaal ver splinterd en hier en daar brak er nog brand uit; de Straatsburger express, uit moderner stalen materieel samenge steld, had gelukkig minder slachtoffers. Maar thans staat al reeds vast, dat het aantal dooden meer dan 200 i s. Reeds in den loop van den nacht ver spreidde het bericht zich over Parijs; waarop onmiddellijk reddingscolonnes, het Rooae Kruis, de Parijsche brandweer, etct. herwaarts trokken. Heel den tijd is bij het schaarsche schijnsel van flam bouwen het reddingswerk in den don keren, mistigen nacht voortgezet. Tien tallen gewonden moesten worden uit gezaagd. Maandag werd het laatste slachtoffer onder de puinhoopen van den trein Parijs-Nancy geborgen. Maandag hebben ter plaatse de auto riteiten bij Pomponne, de situatie opge nomen, om te trachten de oorzaak van de ramp vast te stellen. Volgens getuigenverklaringen zou het signaal van den trein voor Straatsburg veilig hebben gestaan, hetgeen dan het gevolg moet zijn van het niet function- neeren der seinen, tengevolge van den mist en den vorst. Een definitieve con clusie is nog niet genomen. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden thans 220, terwijl het aantal gewonden dubbel zoo groot is. Zoovele lijken zijn evenwel onherken baar verminkt, dat een volledige lijst van de slachtoffers onmogelijk te ge ven is. Vijf leden van het parlement, de Ka merleden Poissevain, Henri Rollain en Nast werden ernstig gewond. Voor zoover Zondagochtend viel na te gaan bevinden zich onder de slacht offers waarschijnlijk geen Nederlanders. Het spoorwegongeluk is uit den aard der zaak onderwerp van kolommen-lan ge artikelen in de Fransche pers. Vele gewonden in de verschillende Parijsche ziekenhuizen verkeeren nog in levensge vaar. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp wordt voortgezet. Inmiddels zijn de gearresteerde machinist en stoker van den D-trein ParijsStraatsburg, re: gels door „Maar dan is het ook geen Engel- sche moordenaar!" „Weineen, het is een Engelsche rid der en eenmaal, hoop ik, zal het ge beuren, dat je zult erkennen, dat het een edelman is, die je achting ten vol le waard is. „Maar dat is hij reeds! Hij redde je leven voor de messen dier wreede Hol- landsche vrijbuiters;" maar dein gaat ze plotseling met gedempte stem voort: nen ik, die mijn vader overreede om den prijs op het hoofd van je redder te verheogen! De hemel vergeve het mij! Tien duizend kronen zijn nu uitgeloofd voor wie den man, die je leven redde, dood of levend aan ons overlevert!" „Diablo! antwoordt Guy, niet bijster gesticht over wat hij hoort. „De En- gelschman is best in staat om voor zich zeiven' te zorgen; we zullen hem nu maar met rust laten en tot kolonel Guido Amati terugkeeren." ,<Ja, da is waar ook!" roept Hermoine lachende uit, „de gast verzocht eten, als ik me goed herinner. Wil het spook geeste-oesters, kabouter-tarbot en ra- Dinsdagavond laat in vrijheid gesteld, aangezien men voorloopig geen enkelen reeëlen grond van verdenking tegen hen heeft. Het staat nog steeds niet vast of het signaal bij nadering van den D-trein op veilig of onveilig stond. De verschillende getuigenverklaringen spreken elkaar tegen en de proefnemin gen die Dinsdagochtend op het traject zijn genomen, en een negatief resultaat toonden, bieden den rechter van instruc tie weinig steun. De Parijsche correspondent van de „Maasbode" beschrijft de toedracht van de ramp als volgt: „De dagen vóór het Kerstfeest hing boven Parijs en omgeving, een zware mist, die vooral naar het Oosten nog in ondoordringbaarheid toenam. Deze ernstige omstandigheid kwam op die da gen, waarop het vervoer toch reeds zoo zeer overbelast is, de stoornissen in den treindienst nog vergrooten. De eerste nachttrein voor den Elzas en de avond verbinding voor Nancy ondervonden dan ook groote vertraging. Omstreeks acht uur liet men een ex press-bis voor Nancy, Méziere en Char- leville, dus voor de Maashoogten en de Ardennen, vertrekken, met bijna twee uren vertraging. Meer dan een kwartier later vertrok ook de rapide voor Straats burg, eveneens met aanzienlijke vertra ging. Beide treinen gebruiken tot Meaux den zelfden weg. Het bleek aan den machinist van den express al dadel k, dat uiterst voorzich tig rijden geboden was. en daar hij an dere treinen voor zich had en bovendien de signalen meermalen op onveilig ston den, reed hij bij het naderen van Lagny, op 18 km van Parijs, uiterst kalm, om ten slotte geruimen tijd stil te staan voor onveilig signaal. Door de automatische seinen kon hij de baan achter zijn trein geblokkeerd weten. Genoemde express stond reeds ge- ruimen tijd stil, toen plotseling de Straatsburg-rapide naderde. Door het onveilig signaal heen? De machinist van den aanrijdenden trein heeft, naar zijn zeggen, 't signaal op veilig zien staan, terwijl verschillende getuigen uit het restauratierijtuig en uit het achterste personenrijtuig gehoord hebben, dat het waarschuwend knalsignaal, dat het sig naal verdubbelt, eerst is afgeknald op het oogenblik, dat de laatste wagon passeerde, zoodat de machinist het moeilijk gehoord kan heben. Hij ver klaart trouwens het niet te hebben ge hoord. Plotseling zag de machinist de achter lichten van den stilstaanden trein. Hij gooide den stoom om, maar dat baatte natuurlijk niets meer en met een vaart van 105 km wierp de eene sneltrein zich tegen den andere, die, tegengehouden door de zware stilstaande locomotief, volkomen verpletterd werd. Ook de aan rijdende trein werd geheel uit de rails gelicht en tot staan komend in de ma teriaalversperring, die ineenschoof, kan telden de meeste wagons om. Van staal zijnde, werden zij echter niet verbrij zeld. Op dat oogenblik naderde een trein uit Meaux, doch de wagons van den verbrijzelden exprestrein hadden de signalen-inrichting verwoest, zoodat de trein uit Meaux wel tijdig moest stop pen." (Inge». Med.) Met ingang van Zaterdag is benoemd aan de R. K, Bijz. School „St. Anto- nius" te Roosendaal, mej. J. Laarman, vroeger te Middelburg VOOR DE WERKLOOZEN. De commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, deelt me de, dat de gehouden collecte op 23 De cember, heeft opgebracht 230.60. De commissie verzoekt ons haar har- telijken dank over te brengen aan allen, die hebben medegewerkt om de collec te te doen slagen. DE TENTOONSTELLING VAN KIPPEN, KONIJNEN ENZ. De opening, de behaalde prij zen, het bezoek. Als ieder jaar hield de M. T. V. ook nu weer gedurende de Kerstdagen1 eene tentoonstelling van kippen, konijnen, duiven enz. in de Stadhuishal. De officieele opening had Zaterdag avond plaats in dé bovenzaal van „De Eendracht." De Voorzitter, de heer J. C. van der Boudt, bracht dank aan B. en W. voor het afstaan van de hal; aan de verschillende standhouders, de keur meesters. Er zijn een honderdtal inzen dingen minder dan verleden jaar, deels 'n gevolg van de tegelijk vallende tentoon stelling te Goes, deels van de crisis, om dat werkloosheid en loonsvermindering oorzaak zijn, dat minder geld voor de fokkerij kan worden uitgegeven. Maar de kwaliteit der dieren is uitstekend. Spr. dankte ook de schenkers der eere- prijzen en deelde mede, dat B. en W. van Middelburg bericht zonden van verhindering en de burgemeester van Vlissingen hetzelfde telegrafisch deed. Spr. wees op de aanwezigheid van heer Joziasse en zeide dat deze niet onmisbaar was, doch wel zeer gemist is. Ook bracht spr. dank aan den nieu wen functionaris, den heer v. d. Driest, die dit eerste jaar alle voorkomende moeilijkheden heeft weten te overwin nen. De heer v, d. Driest zeide getracht te hebben alles zoo goed mogelijk te regelen. Mochten er aanmerkingen zijn, dan verzoekt hij die hem direct ken baar te maken en er niet achteraf over te klagen. Spr. bracht een woord van lof aan den voorzitter voor het nu reeds gereed zijn van de catalogus. Er waren ingzonden 15 toornen, en 35 enkele kip pen, 13 toornen dwerghoenders en 31 afzonderlijke. Verder 11 koppels sierdui- ven, 18 postduiven schoonheidsklasse, 47 vhegklassen en 8 vliegtype. Het aan tal konijnen bedroeg 129. De keurmees ters, die geen; tijd meer hadden voor hun schriftelijk rapport, verklaarden spreker, dat zij zeer tevreden waren over de organisatie en dat de tentoon stelling zeer goede dieren omvatte. De heer van Hoven, een der keur meesters, verklaarde nimmer een orga nisatie te hebben gezien als te Middel burg; de kwaliteit der dieren noemde spr. bijzonder goed. Hij wekte de leden op het bestuur krachtig te steunen. De heer Joziasse, oud-secrearis, had de tentoonstelling reeds bezocht en zeide, dat zij niets minder was dein onder zijn leiding. Het is alom moeilijk thans de vereenigingen in stand te houden, maar Zeeland maakt in deze geen slecht figuur. Men moet volhou- .den, want stilstand is acheruitgang. Men moet den sport hoog houden, want na righeid is er reeds genoeg. Naar aanleiding van een opmerking van den heer L u t e ij n uit Vlissmgen, zeide de voorzitter dat ook hij overtuigd is, dat er meer samenwerking in Zeeland moest zijn, maar pogingen daartoe zijn steeds op een fiasco uitge- loopen. Er zullen echter nogmaals po gingen worden aangewend. De heer W i g a r d, vice-voorzitter, bracht dank aan den voorzitter, die dit jaar veel werk heeft gehad, zeide, dat men juist in dezen crisistijd nog een lief hebberij moet hoog houden en wekte de leden op ieder één nieuw lid voor de 1 aangesloten vereenigingen aan te wer ven. Hierna begaf men zich naar de ten toonstelling. Het aantal dieren is reeds boven ge noemd, maar niet de stands. Daarvan noemen wij in de eerste plaats, die van den heer Joziasse met uitheemsche wa tervogels; die van de postduivenvereni ging met een demonstratie voor het sig- naleeren van thuisvliegende diertjes; die van de heeren Polderman te Koudeker- ke, Van Sluis en Co., Middelburg en P. Sluis te Weesperkarspel met voederar tikelen en firma Schulte en Thieme te Middelburg met ontsmettingsartikelen. Thans laten wij de behaalde klasse- prijzen volgen. Af deeling hoenders: M. J. Rottier, Vlissingen 8 eerste en 5 tweede prijzen; J. Melse 3 eerste en 1 tweede; C. Jozi asse 1 tweede; M. Pierens, Souburg 3 eerste; P. Polderman, Koudekerke 1 tweede en 1 derde; A. Francoois 1 twee de; L. P. de Bree, 1 tweede P. J. An- theunisse 2 eerste, 1 tweede; W. Cle ment, Hoofdplaat 1 eerste; I. J. Luteijn Vlissingen 2 eerste; C. Joziasse, Dam poort, 1 eerste; L. J. Basting 1 tweede, 1 derde; J. Simpelaar 1 tweede; S. Jan- se, Nieuwland 1 eerste; J. Stroo Sou burg 1 tweede; G, Joosse, Souburg 2 tweede; H. J. van Reeden, Souburg 2 eerste, 1 derde; J. van Splunder, Sou burg 1 eerste; H. van Boven 1 tweede. Af deeling dwerghoenders: A. Fran coois 1 eerste, 1 tweede; C. Baas 2 eerste, 4 tweede en 1 ZEV; Jac. Vos, Souburg 2 derde; J. J. Valkier 2 eerste, 1 tweede 1 ZEV; J. Simpelaar, 3 derde; M. J. Rottier, Vlissingen 1 derde; C. Jo- (Ingez. Med.) gout uit den heksenketel hebben?" en het meisje, dat nu een beeld is van stralende vreugde, klapt in de handen. „Neen," antwoordt Guy, „maar de geest zal met verlof van het schoone meisje van het feeën-kastetel gaarne 'n reuzen-maal genieten en zij mag even veel geesten in den wijn doen als haar lust." „Laten wij ons dan haasten, want ik wil voor jou het vette kalf slachten." En Hermoine grijpt zijn hand om hem naar haar vertrekken te leiden. Maar Chester aarzelt en vraagt met gedempte stem: „De gravin de Parzia", je duenna, wat zal die er van zeggen?" „Zij zal niets zeggen", verklaart Her moine met luchthartige zorgeloosheid. De gravin de Pariza zal vanavond niet hier zijn." „Niet? Ik meende, dat zij de beschik king had over de staat'siebarkas." „Zeker, maar zij blijft daarmede van nacht in Antwerpen. Zij logeert bij de gravin Mansfeld. Sinds dien nacht je herinnert je hem zeker dien nacht, waarvoor ik God dankbaar ben, den nacht, dat je me bevrijdde uit de handen der Geuzen, is de gravin de Pariza nog banger voor de Watergeuzen dan voor den baarlijken duivel, en hoewel het heet, dat zij hier haar intrek heeft geno men, is zij eiken avond, dat het haar mogelijk is, afwezig. Voor morgenoch tend zie ik haar niet terug." „Dat is prachtig!" roept Guf lachen de uit, in zijn hart Dirk Duyvel en zijn makkers zegenend, „dat maakt de din gen veel gmakkelijker; ik kom bij u op avondbezoek. De gravin de Pariza heeft een echte vrouwentong." „Als dat het geval mocht zijn", roept het meisje, „zal ik haar weten in te 'toornen!" en een oogenblik ziet zij er echt als een dochter van Alva uit. „Maar ga mede naar huis. Je hebt hon ger en met je wonden heb je behoefte aan versterkend voedsel, Ga mee naar het avondmaal." Guy, die een gezonden honger van een zeeman heeft, laat zich niet noo- dendonna Hermoine geeft hem een arm, alsof zij bang was hem te verlie zen. In de ruime voorhal van het mooie landhuis klapt zij in de handen, en de beide Moorsche meisjes, die Guy reeds vroeger heeft gezien, snellen! op haar toe. „Alida, maak een kamer klaar voor dezen edelman, die met mij het avond maal zal gebruiken," beveelt Hermoine. Waarop een der meisjes, na een diepe buiging voor haar meesteres, haar iets in het oor fluistert Donna de Alva barst in lachen uit, maar antwoordt alleen: „Zeker. Het is een vriend van mij, kolonel Guido Amati, die je niet minder dan mij moet eeren. Senor, bij uw te rugkomst zult u het reuzen-maal vin den, waarom u gevraagd heeft." Guy volgt het Moorsche meisje, dat hem dien avond in de citadel het pak je heeft gebracht en dat de vertrouwde dienstbode van zijn geliefde schijnt te zijn en weldra is hij in het weelderig ste vertrek dat hij ooit heeft gezien, of schoon de meubileering en verdere in ventaris een wonderlijk mannelijk ka rakter draagt. Er hangen wapens aan de muren, in de aangrenzende toiletka mer staan manslaarzen en op de toilet tafel ligt een gebedenboek, mooi inge bonden met het kasteel met de drie to rens, een raaf op eiken toren het wapen van Alva op den omslag; het schutblad prijkt met een eigenaardig geteekend boekwerk en „Uw Hermoi ne" staat er als opdracht in. „Welk mannelijk wezen", denkt Guy, die al half jaloersch wordt, „voelt zich hier thuis?" Hij wendt zich tot het meis je, dat hem met nieuwsgierige en ver baasde blikken staat aan te staren en zegt vragenderwijs: „Dit is zeker een heerenkamer?" „Ja, het is de kamer van zijn Hoog heid, den hertog van Alva, als hij ons de eer aandoet hier te blijven," ant woordt het meisje met een diepe bui ging, en laat Guy achter in het heilig- ziasse 1 eerste; J. W. van Nobele», Sou burg 1 eerste; J. J. Antheunisse 4 eer ste, 3 tweede, 1 derde; J. Wolters, Sou burg 1 eerste; J. van Splunder, Souburg 3 eerste, 2 tweede; P. Jacobse, Souburg 1 eerste en G. Joosse, Souburg 1 eerste. Afdeeling Sierduiven: Jac. Brugman, Dordrecht 1 derde; 1 ZEV; A Maranus, Oostkapelle 1 ZEV; D. A. van Nieuwen- huijse, Nieuwland 1 eerste, C. Joziasse 1 tweede. Postduiven, schoonheidsklasse: C. J. v. d. Broek 1 tweede; L. Petiet, 1 derde; J. van Lare, Schoondijke 3 eerste; J. de Buck 1 EV; A. van Loenhout 1 tweede; K. Schoevers, Arnemuiden 1 EV; R. Dir- ven 1 J. de Bree 1 tweede; J. Geene 2 EV en P. Pantus 1 eerste. Vliegklasse: P. J. J. Marcus 1 eerste, 2 tweede; A. van Loenhout 2 eerste, 2 tweede, 1 EV; J. de Buck 1 eerste, 1 tweede, 2 derde, 1 ZEV, 1 EV; L. Pe tiet 1 eerste, 2 tweede, 2 ZV; A. J. M. Hazen, 's-Heerenhoek, 1 tweede, 3 der de; J. Trommelen, 's-Heerenhoek, 2 derde; J. van Lare, Schoondijke, 1 eer ste, 1 derde, 1 ZEV; R. Dirven 1 eerste, 2 tweede, 1 vierde, 1 ZEV en 1 EV; J. Geene 1 tweede, 1 EV; D. M. Klaas- sen 5 eerste, 1 derde; J. de Bree 1 EV; P. Pantus 1 EV; P. de Vos 1 EV; C. J. v. d. Broek 1 ZEV, 1 EV; C. Joziasse 1 tweede; F. Rijsdijk 1 derde. Afdeeling Konijnen: N. Cornelisse 1 derde, 1 ZEV; C. Kandel 1 eerste, 1 derde en 3 ZEV; C. de Klerk 1 derde; P. Bostelaar, Souburg, 1 ZEV; J. C. Vo gelenzang 2 eerste, 1 tweede, 1 derde, 1 ZEV; H. W. Uijlenbroek 1 eerste, 1 tweede; W. F. Wouters, Souburg, 2 eerste; J. Montfoort 1 ZEV; H. van Bo ven 1 ZEV; C. Moens, Nieuwland, 1 ZEV; M. J. Rottier, Vlissingen, 1 eer ste, 1 derde; Jac. Brasser, Veere, 2 eer ste, 1 tweede; A. Buijs 1 eerste; M. v. d. Broecke, Vrouwenpolder, 1 eerste; A. Leeman, Veere, 1 derde; C. Hoogeste- ger, Souburg, 1 tweede; R. de Lang, Souburg, 1 eerste; H. J. van Reeden, Souburg, 1 tweede; N. C. But 1 eerste; J. L. Wigard 1 EV; J. Roose, St. Lau rens, 4 eerste; Van Sluijs en Clement 4 eerste, 5 tweede, 2 derde, 1 ZEV en 1 EV; A. P. Dingemanse, St. Laurens, 1 eerste, 2 derde; A. Gast 1 ZEV; Gebr. Adema, Vlissingen, 5 eerste, 1 tweede en 1 derde; M. Terwoert, Koudekerke, 1 tweede; C. van Aart, Hoofdplaat, 1 eerste, 1 tweede; P. J. den Hollander 3 eerste, 1 tweede, 1 derde; P. C. Jan- se 2 eerste, 3 tweede, 1 derde, 2 ZEV en 1 EV; J. H. Wigard 1 ZEV; W. Huijs- man, Serooskerke, 1 derde; A. Fran coois 2 eerste, 1 tweede; W. de Jong, Veere, 2 eerste, 2 tweede; H. Siegers, Vlissingen, 2 eerste, 1 tweede; W. de Pagter 1 eerste, 1 tweede; W. Yssel 2 eerste, 1 tweede; A. de Bree, Vlissingen, 3 tweede, 1 derde; Jac. Vos Hz 1 eerste; Bep van der Boudt 1 tweede; J. C. van der Boudt 4 eerste, 4 tweede, 2 derde. Afdeeling Eenden: S. Janse, Nieuw land, 1 eerste en J. van Lare, Schoon dijke, 1 tweede. Overigens waren er een groot aantal eereprijzen beschikbaar en ook wissel- dom van zijn vijand, dat hij met verba zing bekijkt, „Bij den hemel!" denkt hij, „nu ben ik eerst recht in het hol van den leeuw." Als hij dan kijkt naar de weel derige gordijnen en hemel van het bed, bremt hij: „een week geleden sliep ik te Haarlem in de herberg van Kenau Hasselaer en al de gruwzaamheid van honger en dood, waardoor de beleger de stad wordt geteisterd, komt hem weder voor den geest en de weelde, die hem op het oogenblik omgeeft, schijnt hem haast een droom toe. Maar zich haastende, omdat hij evenzeer ver langt naar het samenzijn met zijn ge liefde als naar het avondmaal, doet de jongeman alle speren van zijn reis ver dwijnen en reinigt zich met zachter handdoeken, dan hij ooit voor zijn man nelijke handen heeft gebruikt. Daarna gaat hij de groote eikenhou ten trap £if, die hem weer voert naar de hal en wordt door het andere Moor sche meisje gebracht naar een vertrek, dat in zijn herinnering zal blijve» voort leven misschien niet tengevolge van deni eersten indruk, dien het op hem maakte, maar wegens de gebeurtenis sen, die er zich later afgespeeld heb ben. I (Wordt vervolgd.l

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5