ONDERWIJS. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. LEGER m VLOOT, Briefgeschrief tusschen Jewannes uuf Walchere en Jan de Smid uuf Goesche Land. ste berichten zou het thans weer in de bedoeling liggen, om in p.aats hiervan een „pool" te vormen, met een kapitaal van tien millioen dollar, d.e de over tollige petroleumvoorraden zou opnemen. Na de treurige ervaringen, die men in de Ver. Staten heeft opgedaan met het uit de markt houden van katoenvoorra- den enz, kunnen de verwachtingen met betrekking tot deze „pool"-plannen voor petroleum niet al te gunstig zijn. De petroleumproductie in Amerika heeft voor de laatste week opnieuw een stijging te zien gegeven, wat er wel op wijst, dat de controle-maatregelen voor een groot deel hun effect missen. Daar entegen maakt het een goeden indruk, dat de benzine-voorraden in de Ver. Staten blijven dalen. Volgens de laatste opgave bedragen zij 25.862.000 vaten, tegen nog meer dan 40 millioen vaten in het begin van dit jaar, zoodat in dit opzicht tenminste een vooruitgang is te constateeren, die ook in de benzine prijzen tot uiting komt. Reeds is de ben zineprijs in Californië met 2 dollarcents per gallon verhoogd en verwacht wordt, dat de verlaging van 6 cents per gallon, die in het begin van November was ingetreden spoedig zal zijn inge haald. De noteeringen voor stookolie zijn eveneens gestegen. Van industriëele aandeelen hadden Philips', na de krachtige koersstijging van den laatsten tijd, tijdelijk van winst nemingen te lijden. De grondstemming voor dit fonds is echter vast gebleven. De andere leidende industriëele waar den zijn bij geringen handel niet veel in koers veranderd. Aku's konden eenigs- zins in koers verbeteren; naar verluidt, zou de directie thans de reorganisatie voorstellen hebben uitgewerkt, die bin nen niet te langen tijd aan aandeelhou ders zullen worden voorgelegd, zoodat dan de noodzakelijke financiëele recon structie van het kunstzijde concern haar beslag zal kunnen krijgen. Aandeelen Nederlandsche Ford wer den eerder ongunstig beinvloed door de mededeeling van het bestuur op de bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhouders, dat zeer waarschijnlijk op een dividend van 10 pet. op het met 40 pet. gereduceerde kapitaal kan wor den gerekend, hetgeen dus gelijk zou staan met een dividend van 6 pet. op het vroegere kapitaal. Over het vorige boekjaar werd een dividend van 5 pet. uitgekeerd. De thans in het vooruitzicht gestelde dividendverhooging blijft ten achter bij de verwachtingen, die de beurs hieromtrent had gekoesterd. Op de cultuürafdeelingen ging weinig om en de koerswijzigingen bleven binnen be perkte grenzen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Youngleening-54948V253 Philips' Gloeilampen 254%—246251% Unilever 93 891492%. Aniem 208—199—205V2. Kon. Petroleum 174%—172%—175V2. Amsterdam Rubber 97%93V296%. Ned. Scheepvaart Unie 46%44%. Handelsver. „Amsterdam" 1701/;.165 168%. Javasche Cultuur 95%92%93%. Senembah 129%—123—128.. de cavalerie, 35 voor de artillerie en 5 voor den hospitaaldienst. De animo voor deze gelegenheid tot dienstneming blijkt zeer groot te zijn. Jongelieden van zeer goeden huize en van behoorlijke ontwikkeling behooren tot de gegadigden. Velen van hen verkeeren in de treu rige omstandigheden dat zij door het voldoen aan de militieplichten hun vroe gere betrekking zijn kwijt geraakt en thans geen andere uitkomst zien. Voor deze gelegenheid om zich een bestaan te verzekeren, kwamen zich ook vele met Europeanen gelijkgestelden aanmelden. Uiteraard konden zij, schrijft het „Bat. Nbl.", waaraan dit bericht ont leend is, als niet militieplichtigen, voor plaatsing niet in aanmerking komen. De begrooting binnen de zes uur afgehandeld. In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering waren alle leden tegenwoordig. De raad verleende aan den heer D, M Brandenburg wegens vertrek eervol ont slag als plaatsvervangend lid van het Ambtenarenscheidsgerecht met ingang van 1 Jan. De raad benoemde opnieuw tot regen tes en regent van het Gasthuis mevr. HartsVan Raalte en den heer C. B. J. Wijtenburg, tot regent van het Burger Weeshuis den heer W. Anker, tot lid der Commissie voor de Zeemans- en Vis- schersbeurs den heer A. J. van Ocken- burg en benoemde tot lid van de Com missie van toezicht op het N, O. den heer A. Smit. daar de aftredende heer Ir. H. C. Wesseling wegens gebrek aan tijd, liever niet herkozen werd. Aan de orde was de stemming over "t amendement-Paap cs. op het voorstel tot het in bruikleen afstaan van de noodige lokalen van het schoolgebouw aan de Coosje Buskenstraat. Het amendement bedoelde schrapping van het recht van voorkeur van het bestuur der Vereeni- ging voor het U. L. O. Het voorstel van den heer Paap werd aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd zoo gewijzigd aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. Alvorens het voorstel tot reorganisa tie van het lager onderwijs in behande ling kwam, is eenige oogenblikken met gesloten deuren vergadert. Het overlijden van de onderwijzeres mej. Braat, was aanleiding tot eene wij ziging over de personen, die overge plaatst zullen worden. De heeren VAN HAL en VAN OOR SCHOT vreesden moeilijkheden. De heer PAAP vreest de moeilijkhe den niet. De heer EDELMAN toont aan, dat al iet voorgestelde gegrond is op de wetj Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Dit gebeurde ook zonder discussie met Bij Kon. besluit is aan prof. J. J, Aarts, hoogleeraar aan de Rijksakade- mie van beeldende kunsten te Amster dam, op zijn verzoek, als zoodanig eer vol ontslag verleend. Inspectie Gymnasia en M. O. Een groot aantal hoogleeraren der Rijksuniversiteit te Groningen heeft het volgende verzoekschrift aan den Minis ter van O., K. en W. gezonden: „Ondergeteekenden, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Groningen, heb ben met leedwezen kennis genomen van de ministerieele beschikking van 1 De cember j.l., waarbij de gymnasia voor taan niet meer onder één afzonderlijken inspecteur, maar onder zeven verschil lende inspecteurs zullen staan, van wie slechts één een classicus is. Overtuigd, dat deze regeling, zoowel het gymna siaal onderwijs als de klassieke opvoe ding, ernstig zal schaden, hebben zij de eer uwe Excellentie met den meesten aandrang te verzoeken, de afzonderlijke inspectie der gymnasia, zooals die tot nu toe bestond, in eere te herstellen." De sergeant W. Adriaansen van 't 3e Regiment Infanterie zal gedurende de maand Februari 1934 gedetacheerc worden te Middelburg bij de School voor dienstplichtige Onderoffi cieren administrateur teneinde aldaar op te treden als instructeur, bij de voor eerste oefening opgekomen dienstplich tigen. Dienstneming van miliciens als vrijwilligers, Kor;- geleden is bij besluit van het Indische legerbestuur de gelegenheid opengesteld voor 50 miliciens, om in het - r1 o y m'crist diens* te nemen. Van begin Januari a.s. af zouden nog 52 jon gelieden voor den militairen d-r-f '"un- nen worden aangenomen, n.l. 12 voor het voorstel tot verhuren) van een ge deelte Kaaimuur aan de Provincie voor de Stoombootdiensten en dat tot het weder vaststellen van de veran deringen op de heffing en de invorde ring van het vergunningsrecht, dat tot het aangaan van een vaste leening van 105.000 rentende 4% pCt.j dat tot aangaan van een tijdelijke kasgeld- leening tot een maximum van 150.000; dat tot het verleenen van pachtver- mindering; dat tot verkoop van grond; dat tot het uitvoeren, in werkverschaf fing van het verbreeden van een deel van den zeedijk op het Eiland, vanaf de Marinehaven tot nabij de uan Ga lenstraat; en dat tot het verleenen van uitkeeringen aan werkloozen. (Kerst- gave). i Het voorstel om afwijzend te beschik-! ken op de adressen van de bonden van caféhouders e.a,, betreffende regeling voor verlichting personeele blasting. De heer PAAP wilde het verzoek wel inwilligen, en het minder te ontvan gen bedrag over alle belastingbetalers omslaan. De heer VAN HAL achtte het ge vraagde wel billijk, maar het kan z.i. niet toegepast worden. De heer SOREL sloot zich hierbij aan. De heer LAERNOES en de MEIJ, ontraadden met den heer Paap mede te gaan. Als er een gaatje gevonden kan worden, zullen B. en W. zeker ver- laging voorstellen. De raad nam het voorstel z.h.s. aan. Rondvraag. Naar aanleiding van een vraag van den heer Koning, of in verband met het lossen van kolen aan den Koningsweg de mogelijkheid bestaat het verkeer over den Singel en Lampsensstraat te leiden, deelden B. en W. thans mede, dat zij dit van te ingrijpenden aard zou den achten. Zij zijn intusschen bereid met het bestuur van de P.Z.E.M. in over leg te treden, ten einde de veiligheid voor de betrokken werklieden te ver- hoogen. Begrooting 1934. Hierna kwamen de verschillende be grootingen voor 1934 aan de orde. De heer VAN OORSCHOT zeide, dat men in de huidige omstandigheden de begrooting zonder meer kan aannemen, of anders dit weigeren, zonder verder succes. Spr. meende, dat men dit moet zien, als een gevolg van de corruptie maatschappij, die zoo spoedig mogelijk verdwijnen moet. Spr. zal tegen de be grooting stemmen als gevolg van zijn maatschappelijk inzicht. Spr. is dankbaar dat op subsidies als voor Vacantiekolo- nies niet is geschrapt. Als men den minister zegt, dat men er niet meer komen kan, dan zal deze zeker nog wel iets schrappen. Spr. ging dan na het plaatsen van Vlissingen in de derde klasse, en zeide, dat daardoor personen belast worden, die niet betalen kunnen. Deze worden reeds zeer onrechtmatig getroffen door de indirecte belastingen. Poeldurp, December 1933. Vriend Jewannes! As j'om dezen tied van 't jaer bu ten kuiert op 'n stillen diek of over 'n wegt, 'n eel ende buten 't durp, dan wor je gewaer, oe vredeg, oe stille of dat aolles is; stille, net of a' de wae- reld slaept. Stille en droomereg stae de gauwgrooten en d'olmen. En de troenkboomen suffe langs de duifs kanten mie d'r zwarte spiegelwaeter of.... mie blienkend ies. Veugeltjes oor je nie, as zoo is 'n ienkelde keer 'n tienkelschreeuw van 'n maerel, die uut 'n doornaege vliegt; of de kras van 'n kraaie, die over velden en weien drieft. Mè anders: aolles vredeg. Je zou, as j'in de ronte kiekt en naebie niks, niks geen leven ziet, agauw dien- ke, dat de waereld in 'n kerk-of ver anderden, En töch.... toch voel je, dat dat geen waer is. Ik kan nie zeg ge, oe of da komt, mè 'n kerk-of is toch anders; want buten op zoo'n diek of op zoo'n wegt dae weet je, da' je te doen eit mie'n waereld die slaept, die rust om medeemet awee wakker te worren en juust omda' je dat weet, daerom krieg je zoo'n gevoel van vre de in je'n arte. Van rustege rust nèt as de netuur, die dae slumert. Vrede! En al a'je'n arte, zoo kil as 'n aembeeld, dan zou d'r ier in die kouwe töch nog 'n wermtesprankel in komme, a was 't ok nóg zoo'n klein sprankeitje. Zöö, zöö vredig en zöö plechtig, nee, ik zou zegge: zoo eilig ziet de waereld d'r uut, dat 'r 'n zach te stemme deur de bubberende takken van de boomen gaet; zachjes ruuscht over de kaele weien, over de vaele velden. De waereld is 'n eiligdom, en die stemme, die zieng zachjes: „Vrede op aerde!" Da's de stemmege, die bie de Kossemisse oort: rust, vrede, eilig- heid. Waerom loope d'r zoo vee, zoo eêl vee menschen te kieken, zonder dat ze 't zie! Waerom luustere ze, zonder dat ze 't oore! E ze dan arten, nóg kouwer as m'n aembeeld, nog arder as dat blok iesder? Zie ze de vredege vrede nie? Oore ze de stemme nie, die jubelt, al is 't ok zachjes? Zach jes jubelt, omdat 't over ies gaet, dat eilig is? 'k Zou wille roepe.... nee roepe nie. as 't kust zou 'k zachjes in d'r oore wille vizzele: „kiek toch, oor toch! Vrede in je'n arte! Want as dae dat mooie geluud in deur driengt, dan za je voe je'n eigen Vrede vinde en as je de Vrede in je'n arte voelt, dan za je d'r van mee wille deele an iedereendeen, an aol de menschen, dae je mie ömgaet. Dan perbeer je om Vrede te briengen in je gezin, in je durp. Dan za' je geen ön-min zoeke, mè ruste brienge, dae önruste was. Dan za je tevree weze, tevree ök in 'n tied van groote beproevege: van tegenspoed van buten öf. Want Vrede maekt ök tevréé. Vrede weert opstan digheid! Da's de waere, de werachtege Vre de, die 'n eel ende öp-klumt boven 't gewone daegeliksche gesjouw, boven 't daegeliksche.... gemodder, Da's de Vrede, die gaet toe in de wolken. Da's de Vrede die de waereld los- laet. Da's Vrede, die Liefde is, da's Liefde, die Vrede is. En da's ök de Vrede, d'n dieën ien- Volgend jaar zal men niet meer uit 't reservepotje kunnen trekken en het zal steeds erger worden. Spr. kan niet medewerken aan het halen van het geld, waar het niet is. Spr. meende, dat de regeering goed zou doen met een greep in het nationaal vermogen. Spr. kan niet medehelpen aan het verlagen der loonen. Spr. heeft bezwaren tegen de wijze van werking bij Gemeenschappelijk be lang. De heer VAN HAL zeide, dat de be sprekingen moeten staan in het teeken van de tijdsomstandigheden. Er zijn wei nig lichtpunten, maar ze zijn er. Het vreemdelingenbezoek neemt toe en het badbedrijf gaat vooruit. Het grondbedrijf verkocht voor een j bedrag van 80.000 om grond. Verleden jaar kon men de eindjes nog aan elkaar binden. Aanvankelijk geluk- te dit ook nog wel totdat de nieuwe regeeringsmaatregelen bekend werden. Nu zal men in 1934 bij het Rijk om steun moeten vragen. De verantwoor delijkheid berust niet meer bij den ge meenteraad. Spr. meent dat de over heidsbelangen medebrengen Vlissingen door den moeilijken tijd heen te hel pen. i De S.D.A.P, trad in het dag. college, j en moet nu zijn wethouder in de gele genheid stellen om te regeeren. Spr. wees er o.a. op dat B. en W. niet er over denken den steunnorm te ver lagen. Spr. ging na, de verschillende afzon derlijke voorstellen inzake het plaatsen der gemeente in de derde klasse van de gemeentefondsbelasting en wees er ook op, dat dit de laagste inkomens zal doen belasten, maar er is niet aan te ontko men. De 100 opcenten op de fondsbe lasting noemde spr. formidabele cijfers en hij meende dat men te dezen op zichte niet verder zal mogen gaan. Inzake de salarisverlaging is het standpunt van den heer Van Oorschot ook niet te handhaven. Georganiseerd overleg was voor de tijdelijke korting van 5 pet. en omdat men op dit overleg steeds aandrong, moet men het nu z. i. volgen. Te meer waar de gemeente hiermede slechts schoorvoetend het particuliere bedrijf volgt. Slechts één van sprekers fractie kan niet met de loonsverlaging medegaan. Inzake het onderwijs bespreekt de heer Van Hal het opheffen van het vak onderwijs en spr. hoopte, dat, als er nog maar een klein gaatje is om dit te voorkomen, B. en W. dit zullen be nutten. Eén der minst welkome en onaange naamste maatregelen is wel de beper king van het onderwijs aan de handels avondschool. Spr. zal zich hier tegen niet zonder meer verzetten, maar vraagt of B. en W. nog eens willen trachten dit onderwijs op peil te handhaven. Spr. ziet niet veel bezwaar om te be schikken over het reservefonds van het wegenfonds; maar wel tegen zulk een Bij Apoth. en Drogisten Itngez. Med.) keld en alleeneg, die me noodig noe, mie de Kossemisse, mè aoltied, ielken dag. En dan, as ze m'n gevizzel goed verstienge, dan, dan zou 'k nog zeg ge. Luuster nog is goed, dan za je de stemmen oore: „Eere zij God in d'oog- ste emelenIn de menschen 'n wèl gevallen". Want dezelfde stemmen die toén jubelden in den omtrek van de Krubbe dae de Liefde in Mensche- gedaente gebore wier, die zélfde stem men oor je noè wee: „Eere zij God!" Jewannes, ik zou tegen aol de men schen tegen aol de menschen wille zegge: „Gae nae buten, varre buten je stad of buten je durp. Alleeneg. En as je dae bint, zet dan je'n ooren wied open; en je'n oogen; mè bovenaol- les.... je 'n arte! En dan, dan za je gewaer worre, wat of Jan de Smid bedoelt. Je za die slaepende netuur zie; de netuur, die slaept en töch, as je góed kiekt, zie je, öör je, voel je tóch le ven! Slumerend leven, dat over 'n kleinder of grooter stuitje wakker wordt en z'n eigen ontplooie za' in volle, nieuwe pracht. En in je gemoed, dat wied openstaet om 't scboone, 't eilege te onfangen, dae krieg je 'n werm gevoel en dae zal 'n stemme, dae zulle vee stemmen in je 'n arte jubele mie zuiver geluud van fiene kloksjes: „Eere zi; vjod in d'oogste Emelen en Vrec's op Aerde! In de menschen 'n welgevallen!" Jewannes, die Vrede wensche ik en Jaonetje an Jikk:-iie en an joe. Dat meent z goed Je Vriend, j Jan de Smid. handeling met de reserve van het grondbedrijf. Over het algemeen is het niet goed reserves te moeten aanspreken, maar in de gegeven omstand'gheden zullen de S.D.A.Pers ook hier voor stemmen. De vermindering der subsidies geeft spr. ook aanleiding op te merken, dat er instellingen zijn, d e niets kunnen missen. Spr. gaat de verschillende bedrijven na. Inzake het havenbedrijf drong hij aan op spoed bij de verdere outillage. Tenslotte zeide spreker, te vreezen, dat a.s men zou zeggen iets niet te wil len aannemen, men van boven af zal worden gedwongen tot nog veel minder gewenschts. Beter een half ei, dan een legen dop, De heer HARTS meende, dat men nu niet moet praten over het wenschelijke, maar over het mogelijke. De heer CALLENFELS zeide, dat nimmer zulk een slechte toestand voor Vlissingen is geweest, spr. bracht hulde aan B. en W. voor hun arbeid. Spr. be treurde het dat men nu op de salarissen moet bekorten. Spr. bepleitte eenige verhooging van de hondenbelasting en hoopte, dat de subsidie van het Groene Kruis en de Di- aconessearbeid niet zal worden ver minderd. Ook niet die van de burger wacht. Spr. wil de subsidie aan de open bare leeszaal geheel intrekken. De heer SOREL wees er op, dat de heer Van Oor,schot alleen bleef staan. Met de woorden van den heer Van Hal zou spr. grootendeels mede kunnen gaan. Maar niet, omdat men er toch toe gedrongen wordt, maar omdat men de noodzakelijk van de maatregelen inziet. De heer Van Oorschot wil niet mede werken, aan iets dat hij toch als nood zakelijk erkent. Hij wil niet bezuinigen om den belastingdruk wat te verminde ren. Men is genoodzaakt ook de salaris sen aan te pakken, gezien wat er rond om ons gebeurt. Spr. bepleitte afschaffing van de ker mis. n deze tijden hoort die niet thuis. Het is een vermindering in directe in komsten, maar veel geld gaat de stad uit. De heer PAAP wees er op, dat men moet vragen of nu dit jaar de onder houdskosten van de straten verminde ren, dit zich in het volgende jaar niet zal wreken. Spr. juicht handhaving van. bepaalde subsidies toe. Spr. vraagt spoe dig met de regeering te onderhandelen over Je vraag hoe de Steunuitkeering moet plaats hebben, anders heeft men aan het einde van het jaar geen geld meer. Spr. dringt aan op het reeds di rect overwegen van verdere bezuinigin gen, en zich plaatsen op het standpunt dat men beslist naar een lager levensni veau toe moet. De heer ANDRIESSEN is principieel tegen salarisvermindering, maar zal er nu noodgedwongen mede accoord gaan, en zoo is het ook met de andere be zuinigingsvoorstellen, spr. zal er zich mede vereenigen. Met de afschaffing van de subsidie voor de leeszaal zal spr. dit jaar zeker nog niet medegaan. Even min zal spr. medegaan met de afschaf fing der kermis. Het brengt toch ook wat leven. De heer RORYE kan zich niet ver eenigen met de thans gedane bezuini gingsvoorstellen. Hij wil niet vrijwillig alles bepalen. Verleden jaar werkte hij mede aan 3 pet. loonsverlaging. Hij wil niet verder gaan op dezen gladden weg. Zeker hecht spr. groote waarde aan den uitspraak van het georganiseerd over leg. Maar dit was niet met alles op de hoogte. Spr. kan niet medewerken aan het vooruitloopen op de zeker nader ko mende maatregelen der regeering. De VOORZITTER zeide, dat de aan beveling voor directeur der N.V. Ha ven van Vlissingen Zaterdag zal wor den opgemaakt en dan binnenkort de benoeming zal volgen. Dan kan de stichtingsacte worden gepasseerd. De heer DE MEIJ meende, dat men ook in moeilijke tijden het gemeentebe stuur toch ook hoog moet houden. Men moet nu allen samen de gemeente door de moeilijkheden heen brengen. Komt er een betere tijd terug, dan kan men geen eischen stellen, als men het eerste niet deed. Men heeft vooral voeling gehouden met Ged. Staten. Via georganiseerd overleg heeft men met de ambtenaren overleg gepleegd. Men zou de werkloozen geen slechte- ren dienst kunnen bewijzen dan door niet alles te doen om te bezuinigen. Dan zal er nog veel grooter te kort zifn voor de werkloozenverzorging. Als sprekers fractie geheel stemde te gen de begrooting, zooals de heer Ro- rije voor zich zelf aankondigde, zou spr. onmiddellijk vertrekken als wethouder. Ook spreker noemt loonsverlaging het slechtste wat men doen kan; de andere maatregelen eaan hem niet minder ter harte. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Hier legt het Rijk op wat men om steun te krijgen, moet doen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6