i BEURSTHERMOMETER van Vrijdag. KORT ZEEUWSCN NIEUWS. BIOSCOPEN. KERKNIEUWS. SPORT. ONDERWIJS. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. c 7F.EUWS6H-VLAANDEREN W.D. OVERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES. Middelburg. Goes. BELGIE. DUITSCHLAND. I AMSTERDAM, 22 Dec. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—-101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%, Ned. 31 10004 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 84%84%, O. Indië 22 dollar 1000-6 95%—95. O. Indië 32 1000-5 94%—94. O. Indië 26 1000-4% 88—88. Denemarken Oblig. 1926-5 85%86. Duitschl. pd. st. 100-7 58—57%. Duitschl. 30 1000-5% 53—51% -52%. Zwitserl. oblig. '24-5 100%100%. Zwits. Staatssp 1927-4% 100%100% Amsterdam 1933-5 100% 's-Gravenhage 1929-41/2 100%101. R'dam 1926-1930-4V2 92%—92%. Utrecht, prov. 1929-4% 102%2 Berlijn 1925-6'/2 23%—24. Zeeuws. Hyp, B-5 101100%. Zeeuws. Hyp. B-41/2 9999. A Amsterd. Bank 107%107. C Rott. Bankver. 75 A Twentsche Bank 79- A Pref. Gruyter Zn. A. 122% A Pref. Jurgens A 8686%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 384384. A De Schelde N.B. 24%24. A Ver. Papf. v. Gelder 6666%. C Am. Car Foundry 15% C Am. Smelt Ref. 25%—27% C Farbenind. I.G. 75%77 C U. States St. C. 30—30% C North Am. Cy. 9%9% A Born. Sum. H.M. 116%117% A Linde Teves en Stokv. 6868 A Ned. Wol Mij. 97%—98% A Singkep Tin M. 82%83 A J. C. Japan Ln. 22%—22% A Rotterd. Lloyd 4443 A S. M. Nederland 46% A Amst. Thee C.M. 46 A Houth. Alberts 30- C Baltimore Ohio 14%14%. A Southern Rlw. 15*/216. C Union Pac. Rr. 70% C Int. Nickel Cy. 13%—13%. A Koloniale Bnk. 43%44% N.I. Hbk. 1000 47%—48% Ned. H. M. 1Ó00 47%—47% Alg. Kunstz. U, 31%32%-% v. Berkels Pat. 20%21 Calvé-Delft 58%58 C. Suiker Mpij. 2020 Ned. Ford A.M. 164%163%. Philips Gem. B, afg. 250%257-55% Unilever 92%92%-92 Anaconda Cop. 8%8%-9 C Bethlehem St. 21%22%-% C Kennec Copper 12%12% Un. States Leather 5%5% A.N.I.E.M.—N.B. 205%—210 Kon. Petr. Mpij. 175%—175%-75 Contin. Oil Cy. 10%11 Shell Union O.C. 4%5-5% Tide Water Ass. Oil 5%5% C A A C C een zeemilicien-verlofganger, wonende in de Tholensstraat alhier. Vandaar leidde het spoor naar een gehuwde be woonster der Tramstraat, mej. V., wel ke een zeer goede kennis was van de bestolene. Na enkele ontkenningen viel deze vrouw spoedig door de mand, en verklaarde zij dat een schemerlamp bij haar was geborgen, en dat de kleeren der vrouw, die door deze in een koffer in een drietal malen waren overge bracht, door haar met behulp der vrouw van E., in een beddezak waren ver stopt, die daarna was dichtgenaaid. Bij onderzoek werden zij daar ook aange troffen. Zij vormen ongeveer drie vierde deel van hetgeen als gestolen was opge geven. Volgens verklaring van mej. V. had mej. E, haar gezegd, dat zij elders wilde gaan wonen en had gevraagd om dan voorloopig haar kleeren enz. bij haar te mogen brengen en of zij die voor haar wilde bewaren. De zakdoek, die tot de ontdekking van de goederen leid de, was door mej. V. bij den zeemilicien- verlofganger gehaald, naar zij zegt op verzoek van mej. E., die een gekleurde zakdoek wenschte om die in de woning achter te laten opdat deze aanleiding zou geven tot een valsch spoor. Mej. E, spreekt dit tegen en heeft de aangifte van diefstal gestand gedaan, zoodat de justitie deze zaak verder uit te puzzlen zal krijgen. Het vermiste geld is nog niet terecht. BRESKENS. Ten bate van het Pasto rie-Bouwfonds wordt alhier op len Kerstdag een kerkconcert gegeven, waaraan hunne medewerking verleenen mej. M. van Melle, sopraan, de heer J. A. Basting, bariton, een klein orkest en de organist F. van Melle. De Ambachtsvrouwe van K 1 o e - tinge heeft den burgemeester dezer gemeente toegezonden een bedrag van 100 ten einde de meest behoeftige in gezetenen eenige brandstof te verstrek ken. Donderdag had in het Zondags schoolgebouw te Kruiningen de jaarüjksche tentoonstelling plaats van de gemaakte werkstukken der Meisjes- vereeniging „Philadelphia", waarvoor als altijd veel belangstelling was. De heer J. van der Does te Hein- kenszand, thans tijdelijk hulpkeur meester te Stadskanaal, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot hulp keurmeester te Scheemda en Midwolde. TeSasvanGentis aan de wijk De Staak door de Belgische douanen de autocamion in beslag genomen van G. van E. uit Sluiskil, die tevens ge arresteerd werd, doch wist te ontvluch ten. De autocamion was daags te voren door de douanen beschoten, toen zij Bel gië inreed met smokkelwaar. De auto bestuurder is zoodoende tweemaal den dans ontsprongen. Dinsdag j.I, had te Sluis het win- terconcert plaats door het muziekgezel schap Apollo" Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Dec. in de provin cie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: Krabbendijke 1. Roodvonk: Arnemuiden 5, (w.o. 2 gevallen in één gezin), Elle- woutsdijk 1, 's Heer Arendskerke 6 (w.o. 2x2 gevallen in één gezin), Hulst 1, Vlissingen 1. Diphtherie: Clinge 4, St. Jansteen 2. Het aantal sterfgevallen aan in fluenza, bronchitis en pneumonie in de 48 gemeenten met meer dan 20.000 zie len omvattende op 1 Juli 1933 een be volking van 4.049.715 inwoners; is ge durende genoemde week belangrijk toe genomen en bedraagt niet minder dan 117. Daarvan stierven aan influenza 11 personen, aan bronchitis (acuta, chroni ca) 18, aan bronchopneumonie (capillai re bronchitis) 47, aan lobaire pneumonie croupeuze pneumonie) 12 en aan pneu monie zonder meer 28. Goes, 22-12-'33. Om aan den begrootingshap, die de Raad van Goes volgende week Don derdag te verwerken krijgt, een vollen maaltijd te kunnen besteden, werden de kleinere gerechten gisteren opgediend, en veel hartigs was daar niet bij. De meeste puntjes gingen zonder eenige dis cussie onder den hamer door, maar om dat de Goesche Raad wel kort en krach tig de gemeentezaken wil behartigen maar anderzijds toch bevreesd is voor de befaamde Eerste-Kamer-kortheid (met als gevolg weg-met-de-Eerste-Ka- mer-geroep), besteedde hij aan de ver ordening precario-rechten een langeren tijd dan deze eigenlijk verdiende. De heele verordening zal een paar honderd gulden winst opleveren, bene vens eenige .administratieve werkver schaffing. De heer De Roo vreesde dat het eerste door het laatste geëgaliseerd zou worden maar B. en W. verdedigde deze gelegenheid om weer een nieuwe verordening in het leven te roepen met kracht en klem. Er moet nu eenmaal orde zijn en dies schept men verordenin gen tot men niet meer zuchten kan zon der in strijd 'met een of andere veror dening te komen. Immers, men zou kun nen zuchten onder de door de overheid opgelegde lasten, aldus blijk gevende den druk nog nauwelijks te kunnen dra gen, hetgeen zeer zeker beschouwc moet worden als het uiting-geven-aan- een-revolutionaire-gezindheid Alsje blieft Degene die denkt, dat wij een veror dening „regelende en strafbaar- en be lastbaar stellende het zuchten", als een grapje beschouwen, moet het ontwerp precario-rechten maar eens naslaan. Daarin wordt b.v. belast het hebben van een voetkrabber naast het stoepje, voor uw deur (dat eveneens belast is), met 50 ct. per jaar; het draaien van een luik boven een gemeentelijk trottoir met 15 ct. per jaar; het hebben van een zonne scherm boven gemeentegrond met 30 ct. per jaar; het schoonmaken van een kruiwagen, als voren, met 2.50 per jaar, enz. enz. Enfin, de verordening was dan ook bijna geduikeld tot de heer Jonkers vroeg of ze niet te redden was met een amendement hetgeen zeker bewijst dat dit jonge raadslid de diplomatie reeds begint aan te voelen. Men bereikte ech ter hetzelfde door tot artikels-gewijze behandeling over te gaan en de grootste pietluttigheden te schrappen. Ook over het voorstel tot verhuring van de parkeerterreinen werd nog een en ander opgemerkt, doch veel was daar niet over te praten, omdat B. en W slechts een proef willen nemen, hetgeen min of meer ongevaarlijk is, daar de Raad altijd nog het zijne kan zeggen, als er straks een verordening ingedienc wordt die ook deze materie zal rege len. In beginsel kon men zich met dit voorstel vereenigen, hetgeen waarschijn lijk dit goede zal hebben, dat er een paar werkloozen een inkomentje mede verdienen. Het is wel weer een belas ting van het auto-verkeer, maar dit is alreeds zoo zwaar belast, dat het een drukje meer of minder niet voelen zal Hiermede was de agenda afgewerkt, maar het kardinale punt ervan schuilde eigenlijk in de laatste mededeeling: het simpele bericht van de Kroon, dat zij het raadsbesluit van 12 Dec. 1932 ver nietigde; dat de gemeente dus verplicht is de Gasthuistekorten te dekken. B, en W., aldus de voorzitter, zullen hierover advies uitbrengen, en géén der Raadsleden zei één woord. Het was een ongezochte maar treffende gelegenheid voor „een paar minuten stilte". We za gen zelfs geen grijns bij die raadsleden, die steeds zoo wijs geweest zijn zich te onthouden van stemmen als het ging om de al- of niet-verantwoordelijkheid. En de anderen staarden als keken zij te rug naar de bruggen die ze achter zich verbrand hebben. Alleen de voorzitter beet zich nog even vast, maar tenslotte misdeed het Gasthuisbestuur toch niets dan fatsoenlijk op zijn recht aandringen: betaal nu alsjeblieft eens wat je al zoo lang schuldig bent En verder herin nerde het alleen aan een nog niet in den Raad behandeld stuk Er zou nog veel over deze kwestie te schrijven zijn. We zouden er aan kunnen herinneren, dat we, belaagd door velen, deze dingen steeds anders zagen dan B. en W. en de Raadsmeerderheid, maar, ook wij sluiten ons aan bij de twee mi nuten stiltesans rancune In de naaste toekomst valt er nog wel een enkel woord over ELECTRO. De regimentsdochler. (-T-) Het 13de regiment Schotten ge mobiliseerd in de besneeuwde High lands op zoek naar whiskey-smokke- laars. En zijn dochter: Anny Ondra. Vondelinge in den wereldoorlog, opge groeid tusschen straffe discipline, cor recte Schneidigkeit, oubollige vroolijk heid. Pittig, frisch, fiksch, leutig, enfin, Anny Ondra, enfant chéri des regiments, trouwe wachtster en postster, flinke hulp in den strijd tegen den whiskey- sluik. Anny wordt een witten winterdag a 18 lentes. Hevig befuifd.... per taart versiering.... per „feest" varken. Plots verrast door generaalsinspectie Begin van het eind van Anny's soldatencar rière. Want in die Highlands staat een oud kasteel en in dat kasteel woont een evenzoo niet meer jonge „oude-vriendin' des generaals. Zij neemt Anny tot zich in het huis, dat een logeerenden nee:: herbergt. Stellig: Anny Ondra doet 't geestig in en door dit scenario, een charmant gezellig actricetje, even rad van tong als vlot van beenen. Toch: niet zij maakt deze film, zeer geschikt voor kerst-logé's aller leeftijden, belangrijk. Dat doet Adèle Sandrock, als de cha telaine. Hulde-waardige, bewondering wekkende knappe ras-artiste. Er zijn er niet vele zoo. Zij vertegenwoordigt geen type, is dit uit en op zich zelve We zien haar niet dikwijls, een film met haar heeft karakter, cachet, is de moei te waard Otto Wallburg geeft in een niet lang sergeantenrolletje nu eens met niet te veel charge, en dat bekomt hem wel We zien veel fraaie sneeuwbergopna men, skieën, regimentsleut, Schotsche drie en rake persiflages op bekende schrielheid. En we hooren een fascinee rende regimentsmarsch. CITY, Zegepraal der liefde, Sankt Peter: een lief idyllisch Zwit- sersch bergdorpje, bestaande uit houten huisjes, omgeven door hooge bergen welker toppen in nevel gehuld zijn waar vandaan het onontbeerlijke water bruisend dalwaarts stroomt: het Hei lige Water. Primitief is de houten waterleiding maar toch kostbaar. Zij eischt menschen levens, wanneer de wilde, woeste na tuurelementen lawine's omlaag zenden en den loop van het water versperren o: verbreken. Vrijwillig, of door het lot daartoe aan gewezen, gebiedt de aloude dorpsplicht dat één hunner het gletscherwater, stroomend langs steile kale rotswanden en diepe afgronden, in zijn ouden loop zal doen terugbrengen. Velen, ook Blat trer, sneven hierbij. Het was een veete, die Blattrer moe dig en opofferend deed zijn en heldhaf tig zijn moeilijke, gevaarvolle taak vol bracht. Hij moet het laatste slachtoffer zijn, dat wil en zal Josi (Carl Balhaus volbrengen. Geen filmsterren met klinkende na men behalve dan Karin Hardt, de lie ve dochter van den wreeden Waldisch in deze film, maar toch, spel en foto grafie hebben een aparte bekoring. Men volgt met intense spanning sensatie is (gelukkig zooveel mogelijk verme den de angst en vreugde, opgewekt heid en droefenis dezer eenvoudige be woners, welke zoo goed zijn getypeerc Het Kerstprogram bevat verder nog een drietal films, waarvan in 't bijzonder 20.009 jaar in Sing-Sing dient genoemd. I De bekende Amerikaansche gevangenis. Het leven van de achter tralies en hoo ge muren toevende gestraften is van een felle tragiek. Een bijzondere film. A Holl. Amer. Lijn 1 A K.N. Stoomb. Mij. 1110% Ned. Scheepv. U. 44%45% A H.V. Amsterdam 168169%-72 A Java Cult. Mij. 95%96% A N.I. Suiker U. 6667% Deli Batavia 112%112% Deli Mij. 1000 106-107-% Senembah 127%125% Chicago Milw. 2%3 A Amst. Rubb. C. 96—97%-98 A Deli-Bat. Robb. 37%39% A Hessa Rubber 29%30% Serbadjadi S.R. 28%29 Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 21 Dec. 22 Dec. Londen 8.15% 8.15% Berlijn 59.38 59.39 Parijs 9.75 9.75% Brussel 34.60 34.58% Zwitserland 48 12% 48.11 Kopenhagen 36.45 36.40 New-York 1.60% 1.60 GRAND THEATER. Het Masker van Dr. Fu Manchu. De films, waarin dr. Fu Manchu de hoofdpersoon is, zijn alle zeer geheim zinnig, en deze nieuwste doet voor de oude niet onder. Wel sterk spreekt de mysterieuze sfeer van het Oosten uit deze geschiedenis, die daarbij een actu eel onderwerp heeft. Een gezelschap Engelschen gaat n.l. op expeditie, zoe kende naar een eeuwenoud Oostersch graf, dat vele kostbaarheden moet be vatten. Het graf wordt gevonden, doch op de vinders schijnt een vloek te rus ten. Ze komen om, of raken in handen van Fu Manchu, die ze op geraffineerde wijze pijnigt om in het bezit der kost baarheden te komen. Juist als Fu Man chu schijnt te zegevieren, daagt op ver nuftige wijze redding op. Er komen tal van geheimzinnige en schrikwekkende scènes in deze film voor, maar ook bij zonder mooie en interessante opnamen, waartoe we b.v. de ontdekking van het oude graf rekenen, en de massa-opna men! Wij zijn gezworen kameraden. Een komische film uit de oorlogsja ren, die op zeer realistische wijze laat zien, hoe ook in dien tijd vermakelijke soldaten-geschiedenissen zich achter het front afspeelden. De „gezworen kame raden" leggen natuurlijk steeds in con flict met elkaar, en het gaat daarbij nog al eens om het meisje. Maar na den oor log blijken de „gezworen kameraden", die altijd ruzie hadden, compagnons te zijn, hoewel ze nog steeds ruzie ma ken. Intusschen krijgt tenslotte elk zijn eigen lief tot vrouw en schijnt het geluk volmaakt. Een aantrekkelijke film met veel gezonden humor. We willen er nog aan herinneren, dat gedurende de Kerstdagen een ander pro gramma gegeven wordt, n.l. „Achter slot en grendel", met Stan Laurel en Oliver Hardy, en „Kaiser Walser" met Martha Eggerth. Vorige week deed cand. H. Fran- sen, van Meppel, intrede bij de Geref. kerken te Borsselen en Driewe gen, na bevestigd te zijn door ds. H. W, Engelkes, van Meppel, die sprak over Joh. 1 1923 en 29. De nieuwe predikant verbond zich aan zijn gemeente met een predicatie over Psalm 121. De jonge leeraar were toegesproken door ouderling E. Bakker namens beide kerkeraden, door ds. E. Beukema, van Nieuwdorp, uit naam van de zusterkerken en de classis en door Burgemeester Mulder, die mede namens zijn collega Rutgers, van Borsselen, een hartelijk woord van welkom sprak. In plaats van den heer S. Leijnse die voor zijn benoeming als diaken der Ned. Herv. Kerk te Biggekerk heeft bedankt, is gekozen de heer P Janse Az., welke de benoeming heeft aangenomen. Herkozen tot ouderling bij de Nee Herv. Kerk te Oostkapelle de hee ren A. Maljaars en J. Poppe, tot diaken J. de Visser en gekozen in de plaats van J. de Pagter die niet meer in aanmer king wenschte te komen de heer J. Gel dof Czn. Bij de gehouden stemming van no tabele van de Ned. Herv. Kerk zijn her kozen de heeren J. Koene en P. Mal jaars in de vacature-I. Matthijsse de heer Jac. Jobse die heeft bedankt. Herkozen tot ouderling de heer P Sturm en tot diaken de heer K. Janse. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk te W i s s e n k e r k e is in de va- cature-B. van de Vaate benoemd de heer J. Geuze. Herkozen bij de Ned. Herv. Ge meente te Sluis als kerkvoogden de aftredende heeren J. J. du Burck en M. J. Leenhouts. Doopsgez. Gem. Da. A. J. van den Ban te Vlissingen, heeft bedankt voor de plaatsing op het viertal te Leeuwarden. Unilever Schepen Aku Koninkl. Suiker Markt Philips H.V.A. Amerika Rubber Tabak Ford Young (Wettig gedeponeerd.) BIJ ASTHMA EN HARTKWALEN, borst- en longlijders, scropulose en rachitis, schildkliervergrooting en krop- vorming is het raadzaam voor een gere- gelden stoelgang te zorgen. Hiertoe is 't natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater een aangenaam hulpmiddel. (Ingez, Med.) Voetbal. „Middelburg" zal een extra Kerst wedstrijd tegen een combinatie van H. B. S. spelers uit Den Haag spelen op Tweeden Kerstdag. H. B. S. komt als volét uit Mul; Keil- holz, en Denis (aanv.l; Wiemans, Uhlen- beck, en Diehl; Kuijper, Bourquet, Spieksma, Kuijl en Lash. Mej. A. A. I. de Hond te Mid delburg slaagde te Utrecht voor het theoretisch tandheelkundig examen tweede gedeelte. Te Amsterdam slaagde vcor het examen Fransch M. O. B,, mevr, Bv M. E. G. Camtfortvan Aerde te Ter- neuzen, Bewaarschool. De algemeene ledenvergadering van de Wilhelmina-Fröbelschool te B r e s- k e n s besloot, als gevolg van het feit dat het gemeentebestuur op haar voor 1934 aangevraagde subsidiebedrag 200 gekort had, o.a, tot de volgende bezui nigingen: vermindering van de jaarlijksche gra tificatie aan de oud-leerares; verhaal van de premie ingevolge de ziektewet op de beloonng der onderwij zeressen; bezuiniging op de leermiddelen; verhooging van het bedrag voor het verhuren aan particulieren van de loca len; verder zullen alleen leerlingen kun nen ingeschreven worden, indien de ouders lid van de vereeniging zijn. HET DOOIWEER. De scheepvaart hersteld. De correspondent te Brussel van de N. Rott. Crt. meldt dat, volgens een offi cieele mededeeling, de scheepvaart op de meeste natuurlijke waterwegen, weer hersteld is. Hetzelfde geldt ook voor een aanzienlijk deel van het kanalennet, zoowel in het Walenland als in Vlaan deren. UITSPRAAK PROCES V. D. LUBBE. De vierde strafsenaat van het Rijks- gerechtshof te Leipzig, heeft heden uit spraak gedaan in het proces tegen de vijf, van brandstichting in het Rijksdag gebouw beschuldigde beklaagden. Te 9 h 10 deelde de senaatspresident dr. Biinger het vonnis mede. Dimitrof, Popof en Tanef werden vrij gesproken. Ook T o r g 1 e r werd vrijgespro- k e n, (eisch doodstraf). Marinus van der Lubbe werd veroordeeld tot den doodstraf De uitspraak werd met groote spanning door de geheele wereld verwacht. Natuurlijk uitte deze belangstelling zich het meest concreet te Leipzig z.elf, waar reeds, zeer vroeg in de omgeving van het Rijksgerechtshof groote drukte heerschte. Iedereen die het Gerechtshof binnen ging werd zonder aanziens des p®r* soons, onderzocht naar wapenen. De publieke tribune is zeer snel vel. De uitspraak van het vonnis geschied-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2