KERKNIEUWS. LEGER EN VLOOT. SPORT. GEMEENTERAAD VAN GOES. OPENBAAR DEBAT OVER DEN REGEERINGSSTEUN AAN DEN LANDBOUW. De vergadering wordt gehouden op Donderdag 28 December, des middags te half twee in de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging", Markt, Middelburg. (Ingang aan de Vlas markt!) Aanvragen om kaarten te richten: A. Voor landbouwers en medestan ders van de steunmaatregelen: Aan den Landbouwkundigen medewerker van de Middelb. Courant, Middelburg. B. Voor consumenten en tegenstan ders van den steun: Aan de Directie van de Middelb. Courant, Middelburg. In verband met de groote belang stelling voor deze vergadering zal wel tot een rantsoeneering van de toe gangskaarten besloten moeten wor den; daarom is spoedige aanvrage ge- wenscht. Tot leden der Com. van toezicht op L. O. werd benoemd de heer D. W. Theri met algemeene stemmen en de heer A. Goedbloed met vijf stemmen (de heer D. Kasse Wz. één stem). Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd van d.e voordracht van twee per sonen, de heeren G. M. Poppe en C. de Roo, eerstgenoemde met algemeene stemmen herkozen. Commissie Werkverschaffing. De V o o r z. zegt, dat in de vorige vergadering de wenschelijkheid is geble ken een commissie te benoemen om de vraag der werkverschaffing te bestu- deeren. Deze commissie zal ter hand nemen hoe de werkverschaffing zal ge schieden en wie er voor in aanmerking zal komen. De uitvoering daarvan zal echter bij B. en W. berusten. Hij stelt derhalve voor uit de wethouders den heer v. Beveren te kiezen en uit den Raad de heeren Blind, Gideonse en Wouters. De heer Gideonse heeft niets tegen den heer van Beveren als zoodanig, doch acht het beter dat de heer Castel, die reeds een jaar of vijf zich met dit werk heeft belast daarvoor in aanmerking komt. De V o o r z. zegt dat de heer Van Beveren toch vele vergaderingen heeft bijgewoond en dus wel daarover oordeelen kan. De hr Castel wil niet voor uitvoer der der werkverschaffing in aanmerking komen, doch is te allen tijde bereid de zen met raad en daad bij te staan. De voorzitter wil dan uit de wethouders den heer Van Beveren en uit de raads leden de heeren Blind en Gideonse aan wijzen, hetgeen door allen gesteund wordt. Als werknemers in deze commissie worden na discussie benoemd de heeren J. Maljers en J. Bakker. Voor het bespreken der werkobjecten, gaat de raad in besloten zitting. W erk ver schaf fingsobjecten. Na heropening deelt de Voorzitter de volgende werkverschaffingsobjec ten mede: Verharden Platteweg; het aanleggen van 55 m. rioleering in de Wagenaarstraat; van een wandelpad langs de vliegloods en den zeedijk; van een klinkerpaadje in het zijstraatje van de Wagenaar straat; het egaliseeren van de mestvaalt, een ouden weg, een ouden wal en het havendijkje; het verbreeden der bestrating van de markt bij de Oude straat; de bestrating van diverse stra ten; het maken van een schuilplaats te gen gasaanvallen uit de lucht; het ver werken van vlas met steun van het ge meentebestuur. Alle leden kunnen zich hiermede ver eenigen. Uitbetaling tewerkgestelden. De voorzitter staat voor de vraag stil hoe het moet gaan met het uitbetalen van te werkgestelden gedurende de Kerstdagen en in hoeverre gesproken moet worden van feest- of vacantieda- gen. Na uitvoerige discussie wordt een voorstel-Gideonse aangenomen om voor twee dagen uit te keeren en de helft voor den derden dag, met vijf tegen één stem (tegen de heer Blind), en met een voorstel om voor anderhalven dag een rijksdaalder uit te keeren, hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Aan het slot der vergadering, die de laatste zal zijn in het oude jaar, dankt de v o o r z. de heeren voor bun samen werking en spreekt de hoop uit allen in gezondheid in 1934 terug te zien, zoo ook hun gezinnen. De hr Wouters, als oudste lid van den Raad, dankt den voorzitter voor zijn woorden en wenscht hem en zijn gezin ook het beste voor het komende jaar. door de verlaten gangen rechtstreeks naar het verblijf van den kleinen koning. Hij treedt binnen, geeft met een hand beweging aan de min en de kamervrou wen bevel zich te verwijderen en blijft peinzend staan voor de wieg van den jonggeborene. De koning van Rome ligt in diepe rust. 't Lieve gezichtje met de gesloten oogen, half weggedoken in het kussen en een van zijn kleine, poezele handjes, dat op de dekens ligt, vormen twee plakjes teeder roze kindervleesch te midden van het witte linnen en de kan ten. En over deze reine, blanke wade, over deze kuische onschuld, nergens zoo zui ver en klaar als bij een sluimerend kind, schijnt het scharlakenroode lint van het Legioen van Eer als een breede bloed- golf uit te vloeien, 't Sprekend symbool van den stroom van bloed, die zal wor den vergoten in de hoop, dat dit kleine hoofd nu nog zoo zwak en teer eens de zwaarste kroon zal dragen en dat die kleine hand, nu fijn en blank als een bloem, later een heelen bundel scepters zal omvatten. Napoleon beschouwt zijn zoon aandachtig en zelden hebben men- schelijke ijdelheid en vaderlijke trots 'n hart met grooter weelde vervuld dan in deze oogenblikken het gemoed van den machtigen keizer doortrilt. Hij droomt, dat de grootwaardigheidsbekleeders van zijn hof, zijn generaals, beroemder dan de helden van Homerus, zijn ministers en zijn met goud getooide raadsheeren in eerbiedig ontzag voor deze wieg bui- Verordening precariorechten vastgesteld. Verhuring der parkeerterreinen. De Raad van Goes kwam Donderdag middag twee uur in vergadering bijeen. Alle leden zijn aanwezig. De VOORZ. burgemeester Hajenius, wenscht den heer Adriaanse geluk met zijn herstel en hoopt hem blijvend weer aanwezig te zien. De gasthuiskwestie. Ingekomen is o.a. een afschrift van een schrijven van de Kroon aan Ged, Staten, waarbij vernietigd wordt het besluit van den Goeschen Raad van 12 Dec. 1932, in hetwelk de Raad ver klaarde niet verplicht te zijn de exploi tatiekosten van het Gasthuis te dekken. Het Gasthuisbestuur heeft, naar aan leiding van het bovenstaande, een schrij ven aan den Raad gezonden en verzoekt zoo spoedig mogelijk de tekorten over 1929, 1930 en 1931 te voldoen. De VOORZ. deelt mede, dat deze te korten totaal 59.458 bedragen. Het te kort over 1932 bedraagt 17275.Het Gasthuisbestuur wijst er verder op, dat B. en W. nog steeds de begrooting van 1933 niet aan den Raad aanboden. Spr, merkt op, dat de Raad hiermede bekend is. Dit staat in verband met de hangende kwestie. Verder doet het hem vreemd aan, dat een lichaam, dat rekenplichtig is aan de gemeente, en dat een begroo ting voor 1928 pas in 1930 inleverde, zulk een opmerking maakt. Rekening B. A. 1932. Aangeboden wordt de Rekening 1932 van het Burgerlijk Armbestuur, sluitende met 115.945.45. Begrooting B. A. 1934, Aangeboden wordt de begrooting 1934 van het Burgerlijk Armbestuur sluitende met 115.828.34 en aldus goedgekeurd. Verordening precariorechten B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan een verordening op de hef fing van z. g. precariorechten. De hr. v. d. WART merkt op, dat ook historische gebouwen b.v. één waarvan de gevel staat op gemeentegrond, belast zullen worden. Men mag in dezen bouw echter geen wijziging aanbrengen zon der toestemming van B. en W. Spr. mist een artikel dat daarin voorziet De VOORZ. wijst op een art. dat aan B. en W. vrijheid tot ontheffing geeft. De hr. DE ROO vindt de heele zaak onsympathiek. Heffingen voor een bal- con, erker, luiken enz., en dat voor een opbrengst van een paar honderd gulden Er moet toch weer administratie ook voor aangelegd worden. De hr. VISSCHER onderschrijft deze woorden. Hij is tegen het voorstel. De hr JONKERS is het met de bedoe ling der verordening eens, doch wil deze alleen doen gelden inzake van eenig aanbelang. De VOORZ. raadt aan de verorde ning zoo wel of niet te nemen, maar er niet in te schrappen. De hr. VERMAIRE wijst op elders be staande verordeningen, die meer slaan op reclames, lichtbakkens e.d. boven ge meentegrond, die beduidend opbren gen. Spr. had het daar met den secreta ris over, doch dacht niet aan de opge nomen kleinigheden. De hr. CRUCQ voelt ook niets voor deze verordening. Weth. GOEDBLOED zegt, dat B. en W. de financieele gaten, die kunnen komen, moeten aanvullen. Men heeft met deze verordening voorgesteld wat andere gemeenten reeds hebben. Men weet nu, waar men aan toe is. De hef fingen op de genoemde kleinigheden zijn ook onbeteekenend. De hr DE ROO zegt, dat als er gaten gestopt moeten worden, hij er dan te gen zal zijn, dat deze steeds gevonden moeten worden in nieuwe heffingen, gen en dat zelfs de afvallige Jacobij- nen, die oude koningsmoordenaars, die nu de keizerlijke livrei dragen, ternau wernood zullen durven dingen naar de gunst om deze kleine kinderhand te mo gen kussen. De keizer droomt en in het verwarde geluid van de klokken, die den Kerst nacht herdenken, meent hij den gelijk- matigen pas der troepen en het rollen der kanonnen te hooren, daarginds op de bevroren wegen van Duitschland en Polen. Half bedwelmd door vaderlijken ijver, denkt hij meer dan anders aan het groote leger en aan de verovering van Rusland en Indië en bij zich zelf zweert hij, dat hij aan zijn erfgenaam al de tro nen van de oude wereld zal nalaten. Hij heeft hem als eerste geschenk reeds de stad St. Pierre gegeven, maar de kleine zal weldra onder zijn speelgoed andere heilige steden hebben. Emir van Mekka! Radjah van Benares! Slechts deze titels zijn waardig om door een koning van Rome gedragen te worden. O, waarom zijn de vrouwen van Frank rijk niet vruchtbaarder? Waarom kan hij, de onoverwinnelijke veldheer, niet over een mülioen, ja, twee millioen soldaten beschikken? Dan zou hij den geheelen aardbol, het heelal in deze kleine hand leggen. De keizer droomt, doof voor de stem der heilige klokken, zonder één enkele gedachte aan Hem, die in de hemelen regeert en met evenveel welgevallen neerziet op een mierenhoop als op de grootste keizerrijken, door nieuwe lasten op de burgerij te leggen. Dan moet het maar middels ver soberingen. De hr JONKERS vraagt of het voor stel te redden is met een amendement, zoodat die zaken, waar bezwaren tegen zijn, geschrapt worden. De VOORZ. gaat hierna tot artikels- gewijze behandeling over, waarbij nog verschillende discussies ontstaan en et telijke bepalingen afgestemd worden. De verordening wordt hierna aldus gewijzigd, z.h.s. aangenomen. Vrijgesteld werden: opendraaiende deuren, luiken,, enz., stoepen en trappen; voetkrabbers; kelderingangen; spandoeken; luiken; zonneschermen; pompen en kranen; uit- stalhaken. Aangeteekend wordt dat de hr SIMONS tegen de geheele verorde ning is. Verhuring Parkeerterrein, B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot verhuring der gemeentelijke parkeerterreinen. De hr DE ROO wijst er op, dat er dan voor gewaakt moet worden, dat men de vrijgestelde straten niet als parkeerter rein gaat gebruiken. De hr CRUCQ wil ook de Vlasmarkt onder het verbod brengen. Weth. GOEDBLOED merkt op, dat het parkeeren daar verboden zal zijn. De VOORZ. heeft eens controle laten houden en kwam tot gemiddeld 90 auto's per dag. Dit is intusschen eer toe dan afgenomen. De hr JONKERS wijst er op, dat B, en W. geen enkel bedrag noemen. Het mag niet te duur worden. De VOORZ. noemt voor een rijtuig voor het eerste uur ten hoogste 15 cent, voor verdere uren 10 cent. De hr. JONKERS vindt het geen be vordering van het verkeer. Weth. GOEDBLOED: men heeft er ook toezicht voor. De hr. ECKHARDT voorziet ruzie met automobilisten over den tijd, dat ze geparkeerd hebben. De hr, HOLLESTELLE merkt op, dat, als aan hotelhouders op de Markt gele genheid gegeven wordt een deel van het parkeerterrein te huren, ook op de Vlas markt daar gelegenheid voor moet zijn. De VOORZ. wijst er op, dat deze ver huring een proef zal zijn. B. en W. wil len naar ondervinding handelen. Het voorstel van B. en W. wordt hier na z. h. st. aangenomen. Met het Rijk wordt een overeenkomst aangegaan inzake den aanleg van de parellelstraat Patijnweg. Verder wordt een nieuwe bedrijfsverordening vastge steld op het vereenigde bedrijf van den keuringsdienst van vee en vleesch en het slachthuis. Subsidie schietcursus. B. en W. stellen den Raad voor, een subsidie, groot 25, te geven voor een te houden schietcursus voor politieper soneel, zonder de beperkende bepaling in de vorige vergadering gesteld dat alle agenten aan den cursus moeten deelnemen. Wordt met de stem van den hr. Crucq tegen, aangenomen. Gemeenterekening 1932. Aangeboden wordt de gemeentereke ning 1932, sluitende met 745.412.69, w.o. een nadeelig saldo van 8394.30. Deze wordt aldus voorloopig vastge steld. In de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs wordt, in de va cature G. A. Hajenius, benoemd dr. H. Snoeck. J. A. A. Fransen van de Putte wordt herbenoemd. Rondvraag. De heer DE ROO vraagt, hoe het staat met de werkverschaffing. De VOORZ. merkt op, dat er plannen gereed zijn, doch van den minister werd nog geen goedkeuring ontvangen. Er is een bespreking met den heer Stevens gehouden; er is een telegram naar den Hij droomt, maar voor zijn droo menden geest blijft de ware toekomst verborgen. Hij ziet niet, hoe zijn on metelijk leger begraven wordt onder de sneeuw van de Bérésina; hij ziet niet, dat het laatste zegeteeken van zijn ade laars wordt weggemaaid door de Engel- sche kartetsen in den slag bij Waterloo; hij bespeurt niet de rots midden in den oceaan waar hem de kwellingen van 'n Prometheus wachten, maar bovenal blijft hem de aanblik bespaard hoe in 't park te Schönbrunn een bleeke en treu rig uitziende jongeling wandelt, wiens witte uniform een Oostenrijksche orde siert en die schor en pijnlijk hoest, ter wijl hij langzaam en moede over de dor re bladeren treedt. En terwijl de keizer zijn afschuwelijke hersenschim vervolgt, zich voorstelt, dat zijn zoon en diens opvolgers over de ge heele wereld regeeren en zich verbeeldt dat hij zelf, Napoleon, na verloop van tijd een legende, een fabelachtig ver dichtsel, een nieuwe Mars geworden is, of een zonnegod, pralend in het Zodiak te midden van z'n twaalf maarschalken, luiden de klokken dringend, juichend en zegevierend ter eere van het arme klei ne kind, geboren te Bethlehem, dat vele eeuwen geleden in waarheid de wereld veroverd heeft, echter niet met ruwen strijd en bloed, doch met het onvergan kelijk woord van Liefde en Vrede dat van eeuw tot eeuw over de menschheid regeeren zal. Haag gestuurd, doch nog steeds kwam geen antwoord. Ook andere gemeenten klagen over het lange uitblijven van ant woord. De heer CRUCQ zegt, dat verschei dene werkloozen er aanmerking op ma ken, dat zij niet enkel cokes kunnen stoken. Spr. vraagt ook kolen te geven. De VOORZ. zegt, dat B. en W. deze kwestie zullen onderzoeken. De Raad gaat daarna in geheime zitting. Dinsdagavond j.l. werd in de Herv. Kerk te Cadzand een wijdingsbijeen komst gehouden, uitgaande van de ver- eeniging „Kerk en Vrede", waarin sprak ds. A. J. Wartena, Herv. predikant te Zevenaar, lid van het Hoofdbestuur der genoemde vereeniging Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari, bevorderd tot hoofdofficier van administratie der 1ste klasse hoofd officier van administratie der 2e klasse W. H. Heeris. Mislukte proeftocht van de „Sumatra" Het „Soer. Handelsblad" heeft verno men, dat Hr. Ms. kruiser „Sumatra", welke na eenige maanden gedokt te hebben, in den loop van de vorige week heeft proefgevaren, daarbij niet heeft voldaan. De snelheid van het schip zou te gering zijn geweest. KRING WALCHEREN Z, L. M. Een druk bezochte vergadering. Woensdagmiddag vergaderde de kring Walcheren der Z. L. M. in een der za len van „de Eendracht" te Middelburg, onder voorzitterschap Van den heer mr. M. C. van der Minne. De Voorzitter opende de vergade ring met een woord van welkom tot de ongeveer 50 aanwezigen en in het bij zonder tot bet eerelid, den heer J. Kraamer. Spr. .uitte zijn dank voor de groote opkomst. Het bestuur deelde mede, dat de Prov. Sitatenl uitstel verleenden van de be perkte asbelasting tot 1940. Verder dat het met de zeer gewaardeerde mede werking van de Smedenpatroonsvereen- iging op Walcheren is gelukt een cursus in Hoefbeslag te houden. De heer S. Meijers Bzn. te Seroosker- ke berichtte dat hij zijn benoeming tot lid der regelingscommissie voor den ploegwe4strijd aanneemt. Als leden der commisisie van de Crisis Rund vee Centrale in het district Walcheren, droeg de Kring voor de heeren J. Lampert, Gapinge; P. Brasser, Veere; W. C. Allaart, Serooskerke en A. W. Cevaal, Grijpskerke en als plaatsver vangende Jeden, de heeren S. Kodde, Aagtekerke; And. de Buck, Grijpsker ke; K. Janse, Oostkapelle en And. de Lange, Koudekerke. De commissie tot regeling van den prijs op de Botermarkt deed eenige me- dedeelingen over en gaf wenken voor den gang van zaken op de Botermarkt. De vergadering herkoos met algemeene stemmen tot voorzitter van den kring voor den tijd van drie jaar mr. v. d. Minne. De heer v. d. Minne dankte voor het in hem gestelde vertrouwen' en nam de benoeming aan. De heer C. Franse dankte den voorzitter voor deze bereidwilligheid en voor het geven van zijn krachten in de afgeloopen drie jaar, de hoop uitspre kend, dat mr. v. d. Minne dit nog vele jaren zal kunnen en willen doen in het belang van den Vaderlandschen Land bouw in het algemeen en den[ Walcher- schen Landbouw in het bijzonder. Bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur bleek, dat de Kring door het tei-ugloopen van het ledental slechts meer op 3 zetels in plaats van 4 recht heeft. De heer Geschiere kwam liever niet meer in aanmerking, doch was op verzoek van den voorztter bereid plaatsvervanger te zijn. De vergadering koos tot leden van het hoofdbestuur de heeren mr. v. d. Minne, C. Franse en Z. Maljaars en tot plaatsvervangers de heeren P. Geschie re, J. J. Mesu en A. W. Cevaal. Allen namen hun benoeming aan. Bij het behandelen der bejgrooting lichtte de voorzitter enkele punen na der toe, waarna ^le vergadering zich z.h.s. met de ontwerp-begooting ver eenigde. Bij de rondvraag vroeg de heer Z, Maljaars of men verschoond kan blij ven van de invoering van den Midden- Europeeschen tijd. De vergadering bleek ,in haar Igeheel |voor het behoud vaii den zonnetijd te zijn. Op een vraag uit de vergadering of de betaling der tarwe ook niet over de Boerenleenbanken kan geschieden, ant woordde de heer C. Franse, van mee" ning te zijn, dat zulks geen verandering of verbetering zal kunnen zijn Ook de persberichten inzake den steun voor de suikerbieten kwamen ter sprake en deelde de voorzitter mede, dat de hiertoe bevoegde instanties van de situatie voldoende op de hoogte zijn en er vooralsnog geen reden tot onge rustheid behoeft te bestaan. Een lid kreeg op verzoek inlichtingen over de vraag uit welk fonds de 5 per koe wordt betaald. Nog riep een lid de hulp in der land bouworganisatie inzake het verbod om tuinbouwproducten te telen. Verschillen de soortgelijke gevallen zijn reeds door gegeven aan de Centrale landbouw or ganisatie. Ten slotte vroeg de heer W. de Buck uit Veere of het juist is dat men, als men vroege aardappelen telen wil, men dit voor 1934 moet aanvragen aan de veiling. Indien dit zoo s, zag spr. dit gaarne bekend gemaakt o.a, ook in het Landbouwblad. De vergadering was het unaniem hiermede eens. De Voorzitter sloot hierop de vergadering met dank aan de leden voor de opkomst en de belangstelling in de Kringzaken. Voetbal. „Dooi en weder dienende", zal dan toch uiteindelijk den machtigen kamp tusschen koning Thialf en mijnheer Voet bal in het voordeel van laatstgenoemde bestendigd worden. We zijn zoo lang zamerhand aan het wintersche inter mezzo gewoon geworden, dan weer eens bibberden we van de kou toen de Bilt vorst annonceerde, dan weer gnuif den we als er dooi in aantocht was, doch in doorsnee kluisterde koning Winter alles aan boeien en bleven we een langen tijd van de toch echt wintersche sport, voetbal, verstoken. Momenteel als we deze pennevruch- ten aan het papier toevertrouwen „zit" de dooi er aardig in en zullen we maar hopen, dat het stellen van onze voorbe schouwing geen overbodige opdringer- heid aan zijne majesteit Winter zal zijn. Door de landenontmoeting te Amster dam stond het geheele competitie-rad stil en ook den Zondag daarop werd alles afgelast door den K.N.V.B., zoodat we nog even de ontmoetingen van 3 December zullen memoreeren. Wij twijfelden er eenigen tijd terug aan, dat de kracht van M.V.V. wel zoo sterk was als uit de resultaten op haar eigen terrein te lezen valt, hetgeen de Maastrichter ploeg Zondag 3 Dec. aan den lijve ondervond. B.V.V. dat zoo smadelijk in Limburg verloor, nam schit terend revanche op eigen bodem, waar door de kansen van de roodbaadjes eenigszins gedaald zijn. Longa lichtte haar stadgenoote poot je en nam vóór Willem II de leiding in de Zuidelijke afdeeling, door Noad met dezelfde cijfers te slaan als destijds bij het eerste treffen op het terrein van de withemden aan de Spoorbrug n.l. 32. Ook Eindhoven vermocht niet in Bre da van Nac te winnen en moest zich in de Kwattastad met een gelijk spel te vreden stellen. Bij P.S.V. schijnt het keerpunt geko men te zijn en zij won vrij regelmatig van Bleyerheide in de mijnstreek. De algemeene stand van zaken is dat de clubs op de ranglijst zich momenteel hebben gesplitst in drie categoriën n.l. 4 kopsclubs, 4 in de middenmoot en 2 staartclubs; de achterstand van Noad en Middelburg op Nac bedraagt nu 5 punten, wat moeilijk in te halen zal zijn. De strijd om de onderste plaats zal nu wel gestreden worden tusschen de Noadianen en onze stadgenoten. In afd. II A. beconcurreeren de clubs elkaar met man en macht. Vlissingen zag zich, ondanks dat het vrijaf had, de leiding ontnomen, terwijl T.S.C. den kop nam. Doch ook hier liggen nog meer clubs op den loer, want Héro, de Ba ronie, Dosko en R.B.C. voeren ook nog wat in het schild, terwijl zelfs nog d.e nummers zeven en acht n.l. Breda en Terneuzen een theorethische kans heb ben, omdat de achterstand op de Oos- terhouters slechts 4, respectievelijk 5 punten bedraagt.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7