VICTOR IA - WATEP omzetbelasting SOES. EEN KEIZERLIJK KERSTFEEST WALCHEREN. en Kou op de borst IP De tafeMfaak van kwaliteit NATUÜRLI.JK BRONWATER Nederlandscbe Mii. Opa. 1887 GEEN PRIJSVERHOOGING (Ingez. Med,) April of anders zoo dicht mogelijk bij dien datum een feestavond zal organi- seeren en daarvoor een beroep zal doen op de leden, die in de gelegenheid zijn een kleine bijdrage te geven opdat niet al te veel van de kas moet worden ge vergd. Slechthoorenden. Gisterenavond hield de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot be hartiging van de belangen van slechthoo renden haar December bijeenkomst in de achterbovenzaal van De Eendracht, die geheel in kerstkleed is gestoken. De voorzitster, mevr. Troll-Hoek, wil de haar eigenlijk verslag van de alge- meene vergadering aanhouden tot de volgende vergadering, doch deelde nu al leen mede, dat de ver gelegen afdeelin- gen in de toekomst hoogstens 6 zul len behoeven uit te trekken voor reis- en verblijfkosten van een afgevaardigde, de rest der kosten komt voor rekening van de algemeene kas. De verdere avond is gevuld me' mu ziek en zang, op verdienstelijke wijze belangloos verzorgd door enkele dames en heeren. Er heerschte een prettige stemming onder de aanwezigen, die nog grooter werd, toen gelegenheid geboden werd bekende versjes mede te zingen. Een extra onthaal was bij allen zeker welkom en is op boogen prijs gesteld. AFSCHEID C. KLOOSTERMAN. Een avond voor de ouders. De ouders van de kinderen van school A, de kinderen der hoogste klasse, be nevens de Oudercommissie en het per soneel, hadden zich Donderdagavond in het gemeentelijke gymnastieklokaal ver- eenigd om afscheid te nemen van het hoofd der school, den heer C. Klooster man, die met ingang van 1 Jan. op ver zoek met pensioen het onderwijs ver laat. Ook de inspecteur L. O., de heer Stoopman, was aanwezig. Nadat de hr. Kloosterman zelf dezen avond ,,met gemengde gevoelens", zooals hij het uitdrukte, geopend had, gaven de kinderen een paar liederen ten beste en werd vervolgens het woord ge voerd door den hr. Stoopman. De hr. Stoopman zeide, veel be lang te stellen in het werk der ouder commissie van school A, daar zij steeds den band tusschen ouders en school met tact wist te handhaven. Spr. dankte voorts den hr. Kloosterman voor het vele goede, dat hij voor 't Goesche kind deed en sprak de hoop uit, dat God hem nog jaren zou sparen. Naar aanleiding van het feit, dat de hr Kloosterman mid dels kweekwedstrijden e.d. de liefde van het kind voor de natuur aanwakker de, zeide spr., dit bijzonder gaarne te zien, omdat het van overwegend belang is voor de karaktervorming en ook van groot belang voor de vele gemeenten die trachten met beplantingen het plaatse lijk aanzicht te verfraaien. Spr. besloot met den hr. Kloosterman hulde te bren gen voor al hetgeen hij ook in deze deed. De hr. F. G. van S t r i e n, spreken de als oudste onderwijzei herinnerde er aan, dat de hr. Kloosterman midden 1912 als hoofd van school B te Goes aangesteld werd en Juni 1922 als hoofd van school B. En, aldus spr., we hebben er geen spijt van, dat ge.al dien tijd ons hoofd geweest zijt, want u was ook onze naar FRANCOIS COPPéE. o 't Is aan den vooravond van Kerst mis in het jaar 1811. Sinds tien uur zit Napoleon alleen te werken in zijn ka binet van het paleis der Tuileneën. De groote ruimte is in schemering gehuld; hier en daar schitteren vaag eenige vergulde voorwerpen, de lijst van een schilderij waarvan de voorstelling on zichtbaar blijft; twee leeuwenkoppen die de armen van den leunstoel sieren en de zware eikelvormige gordijnkop pen. De waskaarsen van twee kandelaars met metalen kappen, verlichten slecht? de groote tafel die bedekt is met atlas sen en dikke registers in groen marokijn gebonden en voorzien van de ,,N" en de keizerlijke kroon. Reeds bijna twee uren arbeidt de groote meester en buigt hij over de landkaarten en de berich ten omtrent den toestand van zijn le gers, zijn machtig voorhoofd waarop 'n zwarte haarlok neerhangt; dit voor hoofd is zwaar van gedachten, zwaar als de wereld welker verovering hij bepeinst. De op de tafel geopende atlas toont een kaart van Azië en de hand des keizers, vrouwelijk zacht en fraai, zoekt met den wijsvinger langzaam, lager steeds lager, midden door Perzië collega en onze vriend. Als er wel eens verschillen waren, dan waren die klein en van korten duur en zij maakten den band tusschen u en ons nog hechter. Spr, herinnerde dan aan de ernstige ziekte, die de hr. Kloosterman 5 jaar geleden neer wierp en hoe beangst men was, dat hij zoo, voor de haven bereikt te heb ben, stranden zou. Maar, aldus spr., sindsdien is uw gezondheid gelukkig weer uitstekend en zult ge de rust kun nen genieten die zoo welverdiend is. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de onderwijzers tot den vriendenkring van den hr. Kloosterman zouden blijven behooren en hen nog vele gelukkige ja ren temidden van zijn familie zouden geschonken worden. De hr M. V e e n i s, sprekende na mens de ouders, bracht den hr Klooster man dank voor al hetgeen hij voor de kinderen, voor de school in het alge meen en voor de ouderavonden deed. Al moeten we uw aanvrage om ontslag aanvaarden, aldus spr., we namen er met zeer gemengde gevoelens kennis van. Tusschen U, Uw leerlingen en de ouders, is een band ontstaan, die niet verbroken zal worden. Uw was een zich van zijn taak bewust mensch en kunt dankbaar terugzien op Uw arbéids- veld. Spr. drukte nogmaals den dank der ouders uit en overhandigde den hr Kloosterman vervolgens, als blijvend aandenken, een fraai rookgarnituur en toebehooren. De hr. Molhoek, sprekende als oud-voorzitter en vriend, noemde den hr. Kloosterman een „persoon" in Goes, een door ieder gekende en gewaardeer de en sympathieke figuur. Spr. besloot met hem nog vele jaren toe te wenschen. De hr. Kloosterman beant woordde en bedankte de sprekers. Hij bevestigde, dat tusschen hem en het personeel inderdaad een vriendschaps band gesloten is. En hij drukte er bij zonder zijn spijt over uit, dat juist tege lijk met hem, de jongste leerkracht, de heer Wisse, de school verlaten moet. De heer Wisse staat voor zijn taak, al dus spr., en voor zijn kinderen is hem niets te veel. Het heeft mij bijzonder getroffen, dat hij zelfs onder deze om standigheden nog zoo opgewekt dezen avond voorbereidde. Ik zal hem gaarne de allerbeste aanbevelingen medegeven. Het spijt me dat hij gaan moet. (Ap plaus.) De ouders voor hun huldiging dan kende, zeide spr., de onderwijzer moet de kinderen niet alleen rekenen, lezen e.d. leeren, maar hij moet de kinderen ook opvoeden; en dit is de grootste kunst; met de kinderen kind te zijn; ze ook geestelijke waarden mede te geven. Bij mij heeft altijd voorop gestaan: ze moeten betere menschen worden. Wij hebben getracht ze christelijke deugden mede te geven, al staat op onze school het woord christelijk niet. Wij poogden ze op te voeden tot edele menschen. Daar heb ik altijd mijn ziel voor gege ven. Spr. besloot allen nogmaals te dan ken, ook voor de steeds ondervonden vriendschap en medewerking. Hierna zongen de kinderen een spe ciaal voor deze gelegenheid vervaardigd afscheidslied. Verscheidene kleintjes waren zoo onder den indruk, dat de wa terlanders voor den dag kwamen. Te ongeveer half elf eindigde deze avond en namen de ouders met een een weg naar Hindoestan. „Ja, Indië! Langs een weg over land? Waarom niet!" Sedert zijn vloot overwonnen en vernield is, kan de veroveraar nog slechts dezen weg nemen, onder de ruischende palmen der geheimzinnige bosschen, gevolgd door de wapperende vaandels, waarop de gouden adelaar tusschen de bajonetten schittert, om Engeland in het hart zélf aan te tasten, d.w.z. in zijn overzeesche bezittingen, zijn grootsten schat. Hij, Napoleon, heeft reeds den roem eens Césars en van een Karei den Groo te, hij wil nog dien van een Alexander hebben. Hij droomt van deze heerlijk heid, zonder er zich ook maar een oogenblik over te verwonderen. Hij kende het Oosten reeds, heeft er zelfs de onvergetelijke legende achter gelaten van een mageren generaal met lange lokken, rijdend op een kameel Voor den zwaren Keizer in grijze over jas zou, aan den oever van de Ganges, de olifant van Prins Borus noodig zijn. Hij, Napoleon, zal daarginds de Sol daten met gebronsd gelaat en wit mous selinen tulband, bevelen; hij zal, om ringd door zijn staf, de Maharadjahs zien, rood schitterend van edelgesteen ten; hij zal de monsterachtige afgods beelden, die hun tien armen heffen bo ven den mijter van diamanten, over zijn toekomst raadplegen Kort geleden heeft in Egypte de Sphinx van graniet met den afschuwe lijken platten neus hem diep teleurge steld. Terwijl hij peinzend voor haar stond, beide handen geleund op zijn de handdruk en een persoonlijk woord af scheid van den heer Kloosterman. Deelen we nog mede, dat morgen (Za terdagochtend), de kinderen en het per soneel van school A afscheid van den heer Kloosterman namen. Hier hopen we in ons volgend nummer nog een en ander over te melden. Wetenschappelijke Belangen. Dr. W. G. N. v. d. Sleen, hield Don derdagavond, voor de „Vereeniging voor Wetenschappelijke Belangen", een lezing over „Peru, het land der oude Incabeschaving". Spr. begon met de opmerking, dat men, in dezen malaisetijd, allicht vraagt, hoe men in vroeger eeuwen de zaak rol lende hield. Een vergelijking met oude beschavingen, als b.v. de incabescha ving, is echter niet mogelijk want toen had men aan de eene zijde ongeken de weelde en anderzijds de vreeselijk- ste slavernij. Spr. schetste dan, hoe het in het land der incabeschaving, in Peru, in de oudheid gesteld was. Toen daar nog als eenig heerscher over een twaalf millioen indianen, de inca, de zoon van de zon, regeerde. Van deze inca's die el kaar vader op zoon opvolgden, is niets bekend, dan dat de eerste een zoon was van den Zon. Spr. schetste dan het leven dezer in dianen, die geweldige wegen, forten en paleizen bouwden, zonder behoorlijke hulpmiddelen ze hadden alleen tin en koper en met enkel handen arbeid. Maar de arbeidskrachten kostten niets, slechts 'n hap rijst nu en dan, en het kwam er ook niet op enkele jaren aan. Spr. deelde voorts tal van bijzon derheden uit dien tijd mede, daarna de ontdekking van Amerika door Colum bus, de overheersching der Spanjaarden het uitsterven van de Indianen; de toe nemende macht der blanken, in dit land rijk aan goud, zilver, tin, koper, katoen, suiker, petroleum, enz. Toch bleef de be volking zelf er arm, tot op heden. Spr. noemde hier oorzaken voor, o.a., het hebben van een nieuwen president, elke vier jaar, die in die vier jaar zorgt rijk te zijn. Daarom zou voor Peru de mo narchie wel wenschelijk zijn. Verder had spr. geconstateerd, dat er den laatsten tijd een opleving in den handel van Peru is en hij meende daar uit te mogen concludeeren, dat ook el ders te malaise gelijdelijk zal afnemen. Spr. vertelde voorts vele bijzonderhe den betreffende flora en fauna en het dagelijksche leven op Peru en verluch tigde het gesprokene met films, lan taarnplaatjes en.... tal van annecdo- ten en geestige opmerkingen. Het talrijke publiek toonde zich een aandachtig en dankbaar gehoor. RAAD VAN ARNEMUIDEN. ARNEMUIDEN. Woensdagmiddag ver gaderde in voltallige zitting onder lei ding van burgemeester H. G. Honinge de Raad. Mededeelingen. Mededeeling wordt gedaan van: een schrijven van de Alg. Roomsch Katho lieke Ambtenarenvereeniging, waarin er op gewezen wordt, dat de door Ged. Staten voorgestelde salariskorting te ver gaat; dat Zaterdag j.l. een uitkeering plaats heeft gehad aan de matrozen onder de visschers volgens de steunregeling door den Minister vastgesteld. Landarbeiders. De voorzitter zegt dat het bedrag dat de landarbeiders thans uit hun werk- loozenkas trekken minder is dan wat uit de steunregeling wordt ontvangen door hen die zich niet als landarbeider heb ben georganiseerd. Spr. zegt dat in B. en W. geen meerderheid voor een be- gen, bleef zij koel en zwijgend en geen enkel harer geheimen heeft zij hem ont huld. Keizer van Europa Sultan van Azië! Slechts dit zullen de titels zijn, die men op zijn grafzuil mag beitelen. Een hinderpaal rijst voor zijn oog: 't onmetelijke Rusland Hoewel hij ge tracht heeft de weifelende vriendschap van Alexander te behouden, is hem dit niet gelukt. Nu zal hij zich echter niet ontzien om hem te bestrijden ente overwinnen De kleine hand des keizers' doorbla dert, gretig zoekend, de groote boek- deelen, de lijsten, die hem tot op den laatsten man de sterkte melden van het kolossale leger, dat reeds in gesloten gelederen optrekt naar Niëmen. Ongetwijfeld zal hij den alleenheer- scher van het Noorden verslaan; hij zal hem als ondergeschikt vazal, gevolgd door zijn horden wilde ruiters, meevoe ren naar de overwinning van het Oos ten. Keizer van Europa! Sultan van Azië! Het werk is niet te veel en niet te zwaar voor zijn wenschen en zijn wils kracht. En als hij het ontzaglijk keizer rijk gegrondvest zal hebben, dan zal dit nu geen gevaar loop en om tusschen zijn luitenants te worden verdeeld, zooals eertijds Macedonië, want. sedert den i 20sten Maart heeft Napoleon een zoon, de erfgenaam van zijn roem en zijn i macht! De mond des Keizers plooit zich tot een vriendelijken glimlach bij de ge- dachte aan het kind, dat in het stille paleis, zoo dicht bij hem, sluimert. Plot paald voorstel te krijgen was. Hij vraagt hiervoor de meening van den Raad. Algemeen is de Raad van gevoelen, dat zij die zich hebben georganiseerd in geen geval te kort mogen komen tegen hun vakgenooten, die dit niet heb ben gedaan. Na gehouden bespreking wordt beslo ten het tekortkomende in den vorm van - n «1. j.Tlf een wekelijksche kolentoeslag aan te Rif jt vullen. De heer P. H. B a a ij e n s (St.Ger.) is hier alleen tegen, hij zegt dat het op den weg der werkloozenkassen ligt om dit verschil aan te vullen. Steunregeling voor de schippers. Besloten wordt het verzoek der schip pers te Arnemuiden tot het treffen van een steunregeling en het verzoek van P. Poortvliet om een bijdrage der zie- kenhuisverpleging in gesloten vergade ring te behandelen. Een verzoek van P, de Nooijer om draineerbuizen beschikbaar te stellèn voor de door hem gepachte gemeente gronden wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Tot lid van de commissie van toezicht op het L. D. wordt herbenoemd de heer J. J. C. van der Graaff, hoofd der bijzondere school. Aan den heer A. Kodde zal 5.- vergoeding worden gegeven voor het ontvangen van delfgrond uit de vroonen, terwijl aan de heeren P. de Klerk en C. Pouwer vergunning gegeven wordt tot het weghalen van delfgrond aan den singel. Rondvraag. Bij de rondvraag geeft de heer J. K. C r u c q in overweging om het Kanaal dat nu geheel dicht gevroren is, te laten openbreken, opdat de visschersvloot, die nu in de haven vast ligt, weer spoedig zee zal kunnen kiezen. Uit de bespreking die hierover volgt blijkt dat dit nog lang niet eenvoudig is en vermoedelijk met groote kosten ge paard zal gaan. De v o o r z. vraagt tot welk bedrag hij in dit geval zoo noodig mag gaan. De Raad staat hiervoor 50 toe. Hierna gesloten vergadering. Na heropening zegt de v o o r z. dat dit vermoedelijk de laatste vergadering van dit jaar zal zijn, hij wenscht de leden en hun gezinnen allen gezellige feestdagen en een gelukkig uiteinde toe. De Raad wenscht dit wederkeerig den voorzitter en zijn gezin toe. VEERE. Wegens den ijsgang hebben de Arnemuidsche garnalenvisschers ook deze week niet ter vischvangst kunnen uitvaren. De Veersche zijn echter één dag uitgeweest, doch zonder resultaat, zoodat dit bedrijf in den laatsten tijd alles behalve goed er voorstaat. RAAD VAN VEERE. Commissie-benoemingen. VEERE. Woensdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van Bur gemeester H. Dronkers. Afwezig was Wethouder van Beveren, met kennis geving. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Sociale Zaken behelzende het feit, dat het Rijk 40 pet, zal bijdra gen in de kosten der werkverschaffing. Een schrijven van den burgemeester van Breskens, om te komen tot een nauwere samenwerking onder de garna lenvisschers, om hunne nooden bij de regeering te bepleiten, en te dien einde eerst een bijeenkomst te beleggen van betrokken gemeentes. De Voorzitter zegt reeds te hebben geantwoord, dat hij gaarne bereid is tot de besprekingen toe te treden en alle medewerking te verleenen. Een schrijven van den Chr. Bestuur- dersbond te Middelburg, voor een con tactcommissie, samengesteld uit leden van den Raad en ter plaatse georgani seerde werklieden om tot betere resul- seling richt hij verwonderd het hoofd op. In het zorgvuldig gesloten vertrek waar de dikke gordijnen voor de vensters zijn neergelaten, dringen vreemde, diepe ge luiden; het is alsof de groote bijen die in goud op het behang geborduurd zijn al len beginnen te gonzen. De keizer luistert oplettend en in dit vreemd geroes en ge zoem herkent hij nu duidelijk de trillin gen van kerkklokken. „O ja, het is Kerstmis, de mis van middernacht!" Het zijn de klokken van alle kerken in Pa rijs, die door hun plechtig gelui de ge boorte van Jezus herdenken. Nog kort geleden heeft Bonaparte deze klokken in orde laten maken, opdat ze zich te zijner eere in beweging zouden zetten voor het heerlijk Te Deum, hulde aan den vrede-stichtenden consul. En nauwelijks eenige maanden geleden werden ze met volle kracht en juichend geluid op den geboortedag van den Ko ning van Rome. Gedenkwaardige datum, toen de he mel aan den held een zoon en erfgenaam schonk en hiermede de wettigheid van zijn werk scheen te erkennen en de duur zaamheid ervan verzekerde. Dezen avond evenwel luiden de klok ken in den kouden, helderen nacht voor het nederige kind, voor den zoon van den timmerman, geboren op het stroo van een stal, lang, lang geleden; terwijl geheimzinnige stemmen in de ruimte van het met sterren bezaaide uitspansel, blijde verkonden: Eere zij God en Vrede op aarde! De keizer luistert naar de Kerstklok ken. Hij denkt aan zijn droeve en ver Als een kou vastzit, is een krachtige behandeling noodig, om ernstig gevaar te voorkomen. Neem een laxeermiddel en een heet voetbad. Ga naar bed. Maak dan de huid van keel en borst door opleggen van heete, natte handdoeken goed rood. Masseer dan flink met Vicks VapoRub, Daarna nog een dikke laag op keel en borst smeren en met warm flanel be dekken. Deze uitwendige behandeling is voor al bij kinderverkoudheden aan te be velen, omdat ze de maag der kinderen niet van streek brengt, zooals bij over matig gebruik van inwendige medicijnen vaak het geval is. Werkt direct op 2 manieren tegelijk. (Ingez. Med.)' taten te geraken nopens de werkloos heid en hare bestrijding. Dit wordt aan gehouden tot dit later in deze verga dering behandeld zal worden. Begraafplaats-quaestie. In de vorige vergadering, die over dit punt geschorst werd stelde de V o o r z. den heer P. Simonse, die z.i. niet toe laatbare woorden tot den heer Castel gericht had, in de gelegenheid zijn be zwaren schriftelijk aan den Raad bekend te maken. In een uitvoerig schrijven behandelt de heer Simonse nu de heer- schende toestanden, die hij onduldbaar acht en een schrijnend onrecht tegen over belanghebbenden. Hij stelt voor het raadsbesluit van 6 Juni 1932, waarbij de tegenwoordige toestand geschapen werd, in te trekken, en geeft aan hoe z.i. aan beide partijen in deze zaak tegemoetge komen kan worden, n.l. door een, door hem omschreven afvoer, waardoor tevens de bewoners van Zandijk een rio- leering zouden kunnen hebben, die daar op aangesloten kon worden. De Voorz. deelt namens B. en W. mede, dat in casu nog geen prae-advies is uitgebracht, zoodat het voorstel be zwaarlijk in behandeling genomen kan worden. Er zit nog bovendien veel te veel aan vast, en spr. stelt derhalve voor het adres te renvoyeeren aan B. en W. met het verzoek zoo spoedig mogelijk daarop prae-advies uit te brengen. De heer Simonse kan zich hier mede vereenigen en vindt het ook wen schelijk de zaak goed te onderzoeken om tenslotte tot gunstige resultaten te ko men. Aldus wordt dan ook besloten. Het adres van een ingezetene betref fende vermindering schoolgeld is in be handeling genomen door B. en W., die voorstellen het terug te brengen van 1.20 op 0.60,- hetgeen z.h.s. werd goedgekeurd. Tot leden der Comm. tot Wering van Schoolverzuim werden na hoofdelijk stemmen gekozen de aftredende leden de heeren R. Repko, G. M. Poppe, D W. Theri en W. de Wolf, allen met alge meene stemmen, en de heer H. Luijk met vier stemmen (de heer W. Kasse be haalde twee stemmen). waarloosde jeugd, de middernachtsmis int de kerk te Ajaccio, gelezen door zijn oom, den aartsdiaken. Hij herinnert zich, de terugkomst der talrijke familie in het oude huis, stomme getuige van veel ar moede, stil en fier geleden. Hij ziet zijn moeder, een schoone en waardige vrouw, aan het hoofd der tafel gezeten bij het nuttigen van 't sober maal van kastanjes. Zijn zoon echter, zijn eigen kind, de zoon van den machtigen keizer en de aartshertogin van Oostenrijk, zal geen ellende kennen, hij zal over al de schat ten van deze wereld kunnen beschik ken Daar buiten in den ijskouden nacht luiden nog steeds de Kerstklok ken, De oude snorrebaard met de ruige berenmuts op, die met groote, driftige passen voor z'n wachthuisje aan de poort der Tuilerieën heen en weer loopt, denkt in dit oogenblik misschien aan 'n gebed of een lofzang, dien hij vroeger geleerd heeft, geleund aan de schoot zijner moeder. Hij glimlacht teeder onder zijn borste- ligen knevel bij de gedachte aan t kin- deke Jezus in zijn wiegje. Den Keizer zelf ontgaat het heilig roe pen der klokken; hij denkt slechts aan zijn eigen kind. Plotseling wordt hij aan gegrepen door 'n onweerstaanbaar ver langen om hem te zien. Hij staat op, klapt in de handen en dadelijk wordt een geheime deur in het behang geo pend en Roustan komt binnen. Op een teeken van zijn meester neemt hij een der kandelaars en voorgelicht door den trouwen Mameluk begeeft de keizer zich

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6