Vleeschkracht „per flacon", KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. rWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT. VAN VRIJDAG 22 DECEMBER 1933. No. 3UZ. |een -50, in DOOR BEKLEMMENDE BENAUWD HEID LE^E^I 40 TREDEN 40 K.M. dat is OXO BOUILLON der Cie Liebigopwekkend en versterkend, als drinkbouillon of toegevoegd aan de spijzenhet wekt den eet lust op en geeft den spijzen kracht en vollen smaak. f1.per groote flacon. MIDDELBURG. DE VOLKSTUINEN. De Jaarvergadering. [ZWITSERSCHi IBALSEM Wordt vervolgd. 1 izen prijs ICS. IdtlS I ziet 16 25 Joie en lurg. 3en- kg. kg ct. furg. irijs' hak- larkt lend, 2rst- tul- en ?las- mb„ JES, lalde bij lans, IEN serd, Be- Sr„ |flap- Ibak- en al- van lidd. lwijn pmen 180 c. njne lelen. lidd. 3urg. |can- ge- pd. kilo. 1. per ct. fs en 2ren. H. lidd. 80 70 10 ct. [afels Ikke, Ivoor phen. rver- da- raat, 1400. 5oer, Na Dublin volgt Luxemburg met de organisatie van een Sweep" stake".' Het groothertogdom Luxemburg, slechts door een economische unie met België verbonden, maar overigens een souvereine staat en een vrij land, biedt tegenwoordig onderscheidene neu- traliteitsvoordeelen. Zoo vonden er b.v. de uit Frankrijk verdreven statige Benedictijnen een vei ig en rustig oord van vestiging in de indrukwekkende abdij, die zij op de ber gen boven Clervaux bouwden; zoo vond, om van het geestelijke op het wereld lijke over te stappen, de in haar karak ter nog niet geheel gedefinieerde krach tige internationale radio-zender er in Jungluister, halverwege aan 't locaaltje van de hoofdstad naar Echternach, een goede plaats. Er is meer zoo aan te wijzen. Het nieuwe middel, dat dit kleine maar wakkere land vond om de aan dacht op zich te vestigen," geld te ver dienen en welkome gasten te trekken, is de organisatie van een Sweepstake naar lersch voorbeeld. Dat ging aldus. Een aantal Luxem- burgsche en buitenlandsche financiers richtte op de N.V. „West Continental", die de organisatie van de Sweepstake ter hand nam. Eerste werk was de vorming van een Raad van Toezicht; als voorzitster daar van trap op prinses Jean de Mdrode, presidente van het Belgische Nationale werk der oorlogsinvaliden; verder is me vrouw Mayrisch uit Luxemburg er lid van, met nog een Fransche kolonel, een Fransch Kamerlid en een Luxemburger notaris. Den 18 Augustus j.l. verkreeg het Luxemburgsche Roode Kruis, als Benefi ciant, de gevraagde toestemming van den betrokken minister tot het houden van de Sweepstake, en daarna werd met de organisatie een aanvang gemaakt. Daar te lande redeneert men, heel an ders dan bij ons, aldus, dat een groot aantal Luxemburgers nu tóch eenmaal zijn geld in de Iersche sweepstake „ver doen" wil, en dat het onder die omstan digheden dan maar wijzer is zelf zoo iets op touw te zetten, en de toeristieke zoo wel als de meer directe financieele voordeelen van zulk een soort loterij meer in eigen kas te ontvangen, dan er Iersche ziekenhuizen mee te bevoor- deelen! Het |Luxemburgsche Roode Kruis, waarin vanwege het ontbreken van een oorlogsleger daar te lande, wel heel zuiver zijn karakter van ziekte- en noodbestrijder tot uiting komt, werkt ge heel en al op het gebied der volkshy- giëne. Het heeft daar te lande onderscheide ne consultatiebureaux voor jonge moe- crèches etc. Kortgeleden werd er een begin gemaakt met den bouw van een ders en zuigelingen, vacantiekolonies, moderne kraamvrouweninrichting; ver der neemt het L. R. K. deel aan de kankerbestrijding, het opende een spe ciaal consultatiebureau voor geesteszie ken, etc. Men za! kunnen begrijpen, dat ook het Luxemburgsche Roode Kruis evenals het Nederlandsche voor zijn goede werk zéér wel wat geldmiddelen buiten de normale contributies en giften gebruiken kan. Deze wil de Luxemburg sche Sweepstake het verschaffen. Hoe is deze loterij georganiseerd? Zooals men weet, loopt een sweepsta ke op paarden, zoo ongeveer als een freewheel op kogels loopt. In Dublin loopt de Iersche sweepstake op Iersche rennen, in Luxemburg echter op de groo- u door ARCHIBALD CLAVERING GUNTEE, 73. ,Jk heb u precies medegedeeld waar het is. Morgen spreek ik verder met u af. Wat is de kortste weg naar Sand- vliet?" „De kortste weg is te paard maar het is niet de veiligste." „Ik neem den kortsten weg." „Dan moet u langs de schildwachts bij Lillo, Men, zal u ondervragen. U moet een paspoort vertoonen!" Fluis terend vervolgt hij dan op een verma nenden toon: „Gaat u als kapitein An drea Blanco of als kolonel Guido Amati of als.... als die andere man?" Voi- cker wordt bleek als hij die laatste woorden zegt. .,Als.... Üeve hemel ik moet weï als kolonel Guido Ajmati gaan!" „Denkt u dan dat men u ongehinderd fort Lillo Lilo laat paseeren op een paspoort; van kolpnel Guido Amati, die drie of vier maanden geleden als gesneuveld is vermeld in de registers van het leger? vraagt Volcker, wiens gezond koopmansverstand luider spreekt dan de fantasie van den zee man. „Een jaar geleden kon u Lillo vrijelijk passeeren als kapitein Guido te rennen te A u t e u i 1 (Frankrijk), waar elk jaar op den len April de „Prix ,du Président de la République" verreden wordt. Den 15en December jl. is de eerste verkoop der loten begonnen; voor de „inschrijvingen op naam" duurt hij tol 20 Februari, voor loten „aan toonder" tot 25 Maart, tenzij voordien het totaal toe gestane bedrag aan loten verkocht zij. Onmiddellijk bij ontvangst der gelden wordt het voor het Roode Kruis (20 pet) en voor de prijzen bestemde bedrag ter zijde gelegd. Den 26en Maarfi 1934 volgt dan de trekking voor het eerste stadium: per tranche van fres 12.000.000 worden 2400 onmiddellijk te betalen troostprij zen getrokken, benevens één lot per paard, dat aan de Auteuilsche rennen zal deelnemen. Het nummer van deze laatste soort dat met 't winnende paard correspondeert, trekt later 'n prijs van 4.000.000 francs pl.m. 28.000), de tweede winnaar te Auteuil brengt het correspondeerende lot fres 1.500.000 en zoo nog enkele meer. Zooals een weldoortimmerde sweep stake betaamt, zitten er nog meer attrac ties in en aan, maar dat interesseert ons hier minder. Een overeenstemming met de toe standen in ons land vormt het feit dat de Luxemburgsche pers verdeeld is in haar opvattingen over dit vraagstuk. De liberale „Luxemburger Zeitung", waaraan wij de vorenstaande bijzonder heden voor een deel ontleenden, pleit er echter warm voor. „Deze sweepstake heeft een internationaal karakter; zij brengt 'n aantal werklooze kantoorbe dienden werk; een belangrijk deel der te maken onkosten vloeit in de zakken van den Luxemburgschen middenstand, en niet te vergeten van de posterijen; de trekkingen vinden te Luxemburg plaats, wat weer een attractie te meer voor die stad vormt; buitenlandsche lotenbezit- ters zullen eens ter plaatse willen gaan kijken; de netto-opbrengst van de trek kingen zelf --- buiten de 20 pet. voor 't Roode Kruis komt het Burgerlijk Armbestuur van de stad Luxemburg ten goede, waardoor deze post voor 1934 gewoon van de gemeentelijke begrooting geschrapt is!" Kortom: al is een loterij dan misschien te beschouwen als de ge organiseerde exploitatie van een men- schelijke zwakheid, er zitten toch ook wel goede kanten aan. Die goede kanten zoeken de Ieren en de Luxemburgers op, wij Nederlanders staren ons "blind op den anderen kant der medaille. „Als ik hègpn te hoesten duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afge mat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het ge bruik van een flesch ben ik weer ge heel de oude geworden in 4 dagen tijd. Ik klim bij ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid. Voor mijn zoontje, waarvoor ik verschillende mid delen heb gebruikt zonder succes, heb ik altijd een flesch Abdijsiroop in huis, welke hem direct helpt." Zoo schrijft ons de heer D. D. v. E. te A„ wiens ori- gineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Akker's Abdijsiroop bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekteverwekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft be- nawdheden, heelt de aangedane en ont stoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch 1. 1.50 en 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons („ge stolde" Abdijsiroop) even geneeskrach tig! 35 en 60 ct, per doos. (Ingez. Med.) Amati maar als kolonel Guido Aimati een man van hoogen rang een man, die aan het hoofd van een regiment staat een man, die bij dagorder als gesneu veld vermeld is, neen, neen, u zult uw leven verspelen en het meisje niet win nen. U zult de schat niet bemachtigen en mijn leven opofferen!" „U heeft gelijk" zegt Chester geme lijk, „maar zien moet ik haar." „Ga dan over het water dat is de eenige mogelijke weg, antwoordt Vol cker." „Nu goed, ik neem de sloep van de „Esperanza"; dat is een flinke roei boot, en ik zal me goed in acht nemen in de allereerste plaats om harent wil. We moeten zorgen, dat zij niet nogmaals treurt over Guido AmatÜ. Zorg hier intusschen goed voor den boel. Morgenochtend ben ik hier terug. Kapitein Andrea Blanco (snelt na deze woorden uit het kantoor van Vol cker en, aan boord van de „Esperan za" gekomen haast hij zich de gedaan te van kolonel Guido Amati aan te ne men, voorzoover hem dit mogelijk is. Want zijn verwonderingen hebben hem zijn kleur doen verliezen eri buitenge wone inspanning eveneens buitengewo ne zorgen hebben rimpels op zijn voor hoofd doen verschijnen. Maar toch ligt een trek van grenzen- loos geluk en blijde verwachting op 't gelaat van den koene jongen man, als EXTRA-TREINEN VOOR WARENHUIS-ONDERNEMINGEN De Middenstandsbonden richten zich tot de regeering. De Commissie van Overleg uit de drie Nederl. Middenstandsbonden heeft zich dezer dagen tot de ministers van Econo mische Zaken en van Waterstaat ge wend met een adres, betrekking heb bende op het feit dat een Rotterdamsch warenhuis vóór St. Nicolaas extra-trei nen naar Rotterdam heeft laten loopen, op 22 November uit Zeeland, op 23 November uit Noord-Brabant, waarin 't publiek plaatsen kon krijgen tegen ta rieven, lager dan die, welke voor z.g. pleziertreinen gelden en waarin den reizigers, behalve de noodige reclame voor het warenhuis, tegen betaling van 1 bons werden verstrekt, recht ge vend op koffietafel plus diner in de lunchroom van het warenhuis. De bedoeling met deze treinen was, kooplustigen uit de provincie te ver voeren, niet voor een bezoek aan Rot terdam, doch aan het warenhuis aldaar en hen daarbij zoo jkrachtig mogelijk te beïnvloeden slechts bij deze onderne ming hun St. Nicolaas-inkoopen te doen. Daarbij diende het uitzonderlijk lage reizigerstarief, alsmede het gedeeltelijk cadeaugeven van koffietafel en diner. Daartoe strekten de door het waren huis genomen maatregelen, om den rei zigers zoo weinig mogelijk vrijheid te laten, doch hen onmiddellijk na aan komst te Rotterdam met autobussen naar het warenhuis te brengen met de bedoeling hen daar den geheelen dag te doen blijven. Genoemde drie bonden achten zich verplicht den minister dringend te ver zoeken, zoo eenigezins mogelijk te wil len bevorderen, dat herhaling van een dergelijke onderneming wordt voorko men. Daargelaten het irreëel concurren tiemiddel, dat is gelegen in het aanbie den van koffietafel plus diner voor "den prijs van 1, wijzen zij op de ernstige bezwaren, in economisch opzicht ver bonden aan het lokken van consumen ten uit bepaalde gewesten ver buiten 't normale rayon van de onderneming, met dergelijke geforceerde methodes. Het winkelbedrijf dier gewesten moet zich instellen en stelt zich-in op de voor ziening in de behoeften van het plaatse lijk en gewestelijk publiek. Het bereidt zich daarop zeer in het bijzonder voor tegen den tijd van St. Nicolaas, voor tal- looze branches ver uit het hoogtepunt en zwaartepunt van het seizoen. Doch, zoo vervolgen adressanten, dan ziet het winkelbedrijf het plotseling ge beuren, dat een warenhuis in een ge heel ander voorzieningsgebied met ge forceerde en irriëele methodes een be langrijke groep koopers voor deze bij zondere gelegenheid tracht weg te lok ken en te bewegen hun St. Nicolaasbe- hoeften voornamelijk in zijn onderne ming te bevredigen aldus trachtend profijt te trekken van de bijzondere kooplust en koopkracht van het publiek in de St. Nicolaasdagen, zonder dat het voor de normale behoeftenvoorziening ten behoeve van die consumenten eeni ge verantwoordelijkheid of eenige risico op zich neemt. Het is duidelijk, dat een dergelijk ge beuren, zou het zich herhalen, niet al leen een ernstig bezwaar zou beteeke- nen voor de gewestelijke winkeliers en voor de bij hun onderneming betrokken andere takken van bedrijf, doch dat het een bedreiging zou gaan beteekenen voor de bestaansmogelijkheid van de be trokken winkeliers en dus indirect ook voor de gemeentefinanciën in het be treffend gebied. Bovendien mag niet uit het oog wor den verloren, dat dergelijke handelingen van een grootwinkelbedrijf onrust ver wekken in de kringen der gedupeerde zijn boot, geroeid door zes stoere ke rels, met eb de Schelde af vaart. Ches ter verlaat de boot op den dijk op on geveer een halve mijl afstand van Sand- vliet. Daar is een mooie landingsplaats met sierlijke treden, die ten dienste van damesvoeten een gemakkelijk pad naar het water vormen. Een) mooie weg, door populieren overschaduwd, voert naar het sierlijke kasteeltje, dat Alva heeft doen bouwen als zomerverblijf voor zijn dochter. Het huis ligt boven op den dijk, zoo dat men vandaar een mooi gezicht heeft op de Schelde. Een vleugel er van hangt zelfs boven !het water, zoodat een boot onder de ramen er van kan aanleggen. Het is een tamelijk groot gebouw, bestaande uit een middenstuk en twee vleugels. Die welke zich boven het wa ter verheft met zijn van zonneschermen voorziene -balkons schijnt de aparte- menten te bevatten van de dochter des onderkonlngs, de andere vleugel is, voor zoover Guy bij nadering kan oor- deelen, bestemd voor het dienstperso neel en bevat de keuken en andere dienstvertrekken van het huils. Het hoofdgebouw is blijkbaar ingericht voor receptiezalen enz. Het geheel is een mooi, groot landhuis, gebouwd in Moor- schen stijl en met Oostersche weelde uitgerust. Dit valt reeds van verre op, want aan den voorgevl zijn jalouzien oxo (Ingez. Med.) middenstanders, die dan ook in verschil lende plaatsen uiting hebben gegeven aan hun ontstemming over het gemis der beschermende hand van de overheid te gen deze excessen. Zulks is in dezen tijd allerminst wenschelijk, aldus besluit het adres. Men zond ons het eerste nummer van een nieuw blad, genaamd E.M.D.E. P.O., orgaan van de Economische Mid denstands Distributie en Productie Or ganisatie. Genoemde organisatie wenscht niet in de plaats van eenige bestaande mid den standsorganisatie, zij wil de stem van den middenstander zejf doen hoo- ren. De E.M.D.E.P.O. wenscht den mid denstander te bekeeren tot het geloof in zichzelf aan de beteekenis van zijn macht als economische groep. De Vereeniging tot exploitatie van volkstuinen voor land- en tuinbouw „Kweeklust" te Middelburg hield Woensdagavond haar algemeene ver gadering in „De Eendracht". Met kennisgeving waren afwezig de heeren Onderdijk en van Gelderen, die de commissie van toezicht vormen en de heer v. d. Mijle, bestuurslid en zon der kennisgeving de heer Torbijn, even eens lid van het bestuur. De voorzitter, de heer J. F. Ver meulen, wees in zijn openingswoord op, dat er in het wereldgebeuren nog niet veel verbetering is gekomen. Spr. wees verder op den gunstigen zomer en op het feit, dat de vereeniging in April 15 jaar zal bestaan. Spr. meent, dat met genoegen op die 15 jaar kan terugzien en hoopt, dat er spoedig betere tijden zullen aanbreken. De pachtverlaging liet spr. ook de revue passeeren en ten slotte uitte hij zijn vreugde over de flin ke opkomst. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer M. K 1 e i n e p i e r, dat de vereeniging op 14 April 1919 is opgericht en op 30 Juni van dat jaar 101 leden telde, thans telt zij 180 leden en begunstigers. Een lid ontviel aan de vereeniging door den dood, met den heer P. Simon- se is een goed lid heengegaan. Het bestuur hield enkele rondgangen over de terreinen. De secretaris staat dan uitvoerig stil bij het bezoek van het college van B. en W. aan de terreinen op 16 September waarvan wij destijds melding maakten. Het bestuur was genoodzaakt één lid te royeeren. De opbrengst der tuinen was dank zijn den prachtigen zomer SO en 60c* per> doos Nedertandsch labo baai (Inge? Med.) aangebracht om de zon buiten te hou den en de ramen zijn hier en daar van versierd glas. Langs den dijk aan deni voorkant van het huis is een mooi tuintje aangelegd en in de Meimaand, waarin men thans leeft, prijken de boomen met jong, frisch groen. Hier en daar ziet men de bloe men, die na in de kas te zijn gekweekt, thans in den kouden grond zijn gezet. Heel aan het einde ligt een koepeltje, met wilden wingerd begroeid, dat uit zicht geeft op het water. Daarop valt Guy' oog al spoedig, als hij rondkijkt, het huis zorgvuldig opnemend, voor hij naar binnen gaat en door klopper ol handgeklap, zooals in die dagen ge woonte is, het personeel van zijn komst in kennis stelt. Het wat aandachtiger in oogenschouw nemend ziet Chester, dat zich daar bin nen een wit gewaad beweegt. Zijn liefde doet hem vermoeden aan wie het be hoort en zijn hart slaat sneller dan ooit, behalve als zij in zijn armen ligt. Een populier staat vlak bij de hei- i ning. Met behulp daarvan springt Guy vlug in den tuin en behoedzaam stelt hij zich verdekt op om den aanblik te genieten van een bekQorlijk schouwspel j Met het gelaat half van hem afgewend en met haar blikkenl gewend naar de Schelde, ligt daar Hermoine de Alva geleund op een lage rustieke bank, be dekt met donzen en zijden kussens, 'n goed. De bloemen waren langs enkele banen prachtig, wat aan het geheel ten goede komt. Enkele leden dienen de on- kruidbestrijding beter ter hand te ne men. Dit was dezen zomer niet moeilijk. Over het geheel geven de terreinen een goeden indruk al .zijn meer bloemen wel gewenscht. Het verloop van de zaak der pacht verlaging heeft spr, wel dankbaar ge stemd, maar hij is niet voldaan. Het heeft hem bevreemd, dat het advies van 'het bestuur niet is gevraagd. Toch heeft zij het gegeven, waar hij meende, dat dit goed was. Het in den raad aangenomen voorstel van 20 pet. verlaging heeft voor de leden te weinig invloed, omdat op de prijs op de verschillende terreinen niet dezelfde is en de vereeniging nog dui zenden vierkante meters met verlies ex ploiteert. Het bestuur zal de korting de gelijk moeten bestudeeren en trachten tot een meer uniformen prijs te geraken. Met dank voor de aangename samen werking met bestuur en leden en met de beste wenschen voor 1934 sloot de secretaris zijn verslag. De leden gaven door applaus blijk het verslag goed te keuren. De v o o r z. bracht den secretaris dank en deed dit ook den heer J. Boone die verslag van de grondcommissie uit bracht. Aan de orde kwam daarop het finan cieele werk van den penningmeester, den heer J. L a b r u ij r e. De rekening over de geexploiteerde gronden wijst aan, dat aan pacht be taald is 1111 en van de leden is ont vangen 1323, zoodat er een goed slot is van 212. De rekening der vereeni ging geeft een eindcijfer van f 1605 en een goed slot van 137 aan. De begrooting heeft een eindcijfer van 1624 met 77 voor onvoorzien. Namens de kascommissie bracht de heer De Leeuw den penningmeester en het geheele bestuur hartelijk dank voor het vele werk en hoopte, dat het bestuur nog lang zoo zal blijven samen werken. De v o o r z. bracht den heer De Leeuw dank vóór deze woorden en wees er vervolgens op, dat de burge meester groote belangstelling voor de vereeniging heeft. Spr. stelde daarom voor den heer Fernhout het eere-voor- ziterschap aan te bieden. De vergadering vereenigde zich hier mede unaniem. De v o o r z. drong er bij de leden op aan op tijd te betalen. Een naar voren gebrachte gedachte om den bode iedere maand te doen rond gaan, stuitte af op bezwaren, maar wel bleek, dat de bode gaarne behulp zaam is aan hen, die met kleine bedra gen bij hem komen in afbetaling op hun pacht. De vergadering herkoos met bijna al gemeene stemmen tot bestuursleden de heeren J. Labruijère, M. Vreeke en J. Boone, die alle bereid waren in het be stuur te blijven. Bij de rondvraag kwamen verschillen de wenschen en klachten naar voren van meer huishoudelijken aard, maar ook kwam ter sprake of men het 15- jarig bestaan feestelijk zal herdenken. Na ampele bespreking is een com missie van 9 leden benoemd die in over leg met het bestuur, zoo mogelijk op 14 Harer handjes steunt' fhaar liefelijk hoofd, een sierlijk voetje met fijnen en kel is uitgestrekt en haar slanke ge stalte is gehuld in een zacht, wit ge waad, afgezet met zwart satijn. Het is voor hem, die zoo lang haar aanschou wing heeft moeten ontberen een schil derij, waaraan zijn oogen zich niet ge noeg verzadigen kunnen. Maar Chester is geen droomend aan bidder, als zijn geliefde zoo nabij is, dat hij haar kan omhelzen. Hij aarzelt al leen nog omdat hij bepeinst, hoe hij kan voorkomen, dat zij al te zeer schrikt, wanneer zij iemand ziet verschijnen, van wiens dood zij overtuigd is. „Ze zal me voor een geest of een spook houden," denkt hij; want aan geesten feeen en allerlei andere boven natuurlijkheden geloofde men grif in die dagen. Als zij daar aarzelend staat te kijken neemt het meisje een gebedenboek ter hand, dat naast haar ligt en dwingt zich tot lezen, maar met een zucht legt zij het weer weg. Bij die beweging treft een glansschittering zijn oog, Ze is af komstig van den ring, dien hij haar heeft gegeven, en nu kan Guy zich niet lan ger inhouden. „Van vreugde sterft men niet anders zou ik zelf nu niet meer le ven", denkt hij; dan zegt hij zacht, bij na in haar oor „Donna Hermoine, waar om heet ge mij niet welkom?"

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5