SAEA OE DOCHTER VAN ALVA, KRONIEK van den DAG. ZEELAND. °)!>an den eersten tot den laatsten droppel TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 21 DECEMBER 1933. No. 301 ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. ?2). Vo o r t aa n keet S i a o lie ii1111 1 1 Zal ran der Labbe dan toch met zijn nek boeten voor de brand stichting in den Rijksdag Op den laatsten dag dezer week za de uitspraak vallen in het proces, dat heel de wereld wekenlang met belang stelling volgde. Het spreekt vanzelf, dat men zeer be nieuwd is, hoe die uitspraak zal luiden. Zij, die de zaak van nabij volgden, kun nen daarvan misschien iets al weten meer en beter althans dan wij dat op een afstand kunnen. Daarom is de meening van onzen bij zonderen H.-correspondent, die het pro ces voor ons ter plaatse van nabij volg de, hier wel van belang. Volgens hem is de meest waarschijnlijke oplossing, dat Marinus van der Lubbe in elk geva ter dood veroordeeld word en ook niet op gratie te reke nen heeft, dat Torgler vrijgesproken wordt wegens gebrek aan bewijs en on middellijk weer wordt gearresteerd als beklaagde in het proces wegens hoog verraad, waarin o.a. de voorzitter van de ontbonden Duitsche Communistische Partij Thalmann betrokken is; dat voorts het vonnis over de drie Bulga ren zich aansluit bij den eisch van den Procureur-Generaal, met het gevolg dat Taneff en Popoff over de grens ge zet wórden; terwijl het ons nog onzeker voorkomt, wat het lot van Dimitroff za zijn d.w.z. of men hem opnieuw een proces wegens hoogverraad zal aan doen, dan wel hem zal uitwisselen tegen een Duitschen gevangene van beteeke nis in het buitenland. Torgler, daarvan zijn wij overtuigd zal voorloopig nog geen vrij man zijn ook al toonen de rechters, waaraan nau welijks te twijfelen is, dat zij de meening vae den aanklager niet deelen en 't met den verdediger eens zijn. Ja, hij za ook dan niet vrijkomen, als blijkt, dat de rechters van zijn onschuld absoluut over tuigd zijn. Hij is nu eenmaal, al wil hij dat zelf thans niet meer weten, een der hoofdmannen, een der raddraaiers van het communisme in Duitschland ge weest, en als zoodanig is hij wel dege lijk betrokken geweest in politieke voorbereidingen, die op een omverwer pen van den Duitschen Staatsvorm en de oprichting van een Sovjet-Duitsche Republiek, een dictatuur van het prole tariaat doelden. Wij hebben, aldus onze bijzondere H.- correspondent, van den eersten dag af van dit proces van 56 dagen, in een schuld van Torgler aan de brandstich ting in den Rijksdag niet geloofd, maar we konden op den duur menschelijk. toch geen sympathie meer gevoelen voor dezen huilerigen man; die er steeds op uit was, braaf te wilfèïP^feen en een tam in de politiek. Hij is zeker steeds het tegendeel van een brieschenden leeuw geweest, maar daarom toch geen ongevaarlijk communist Zijn partij ge bruikte hem als een soort trait d'union met de burgerlijke partijen. Torgler was meestal van een aal-gladde vriendelijk heid, en had daardoor bijna sympa thie en bij de meeste andere partijen veroverd. Maar ware deze bureaucra tisch aangelegde man een machtige in een Sovjet-Duitsche Republiek gewor den, dan zouden we toch liever met de brieschende leeuwen, dan met dezen aalgïadden politicus te doen gehad heb ben. Voor zijn rechters in Leipzig heeft Torgler weinig formaat gehad. Naast een communist als Dimitroff verbleekte deze braaf doende Duitscher volkomen. Dimitroff is allesbehalve sympathiek, maar tenminste een karakter gebleken, iemand, die zelfs in de gevaarlijkste si tuaties moed toonde en voor zijn over tuiging opkwam. door „Duinkerken? Dat neemt niet meer dan drie of vier dagen in beslag." „Duinkerken! Uitstekend", antwoordt Chester. „Ik val met de „Esperanza", aan u geconsigneerd, als kapitein An dreas Blanco, de havep van Antwerpen binnen en blijf er liggen tot ik me heb kunnen meester maken van Alva's schatten en Alva's dochter, of er het leven bij heb gelaten. Weet men te Ant werpen, dat u hierheen is gegaan?" „Neen, ik ben daarbij uiterst behoed zaam te werk gegaan", antwoordt Volcker. „Men is overtuigd, dat ik naar Frankrijk ben gegaan om Lyonsche zij de te koopen. Ik kom dus met u uit Duinkerken. Dat zal dus den indruk geven, dat alles in den haak is Lyonsche zijde uit een Fransche haven". „En als het later ontdekt wordt, loopt uw leven gevaar!" „Dat kan me niet schelen", verklaart de Vlaming. „Antwerpen's handel is toch naar de haaien en ik ga de stad verlaten met-al het geld, dat ik bijeen kan grabbelen. Die zevenhonderdvijftig duizend kronen helpen mij een goed eind op weg!" Aldus worden de noodige afspraken gemaakt, tot de kleinste bijzonderheden Hoevele malen is hij niet van de zit tingen uitgesloten geweest. Heeft niet minister-president Göring hem toege roepen.' „Wacht maar, schurk, als je hier vrij komt, dan zullen we je nog wel krijgen En is Dimitroff voor zulke on dubbelzinnige bedreigingen terugge schrikt Neen, een Dimitroff is Torgler niet gebleken. Eerder de kleine man, die het in de politiek tot iets gebracht had en die in zijn hart misschien veel liever 'n burgerlijk dan een communistisch afge vaardigde zou geweest zijn. Maar Torgler was evenmin als Di mitroff, Popoff of Taneff medeplichtig aan de brandstichting zelf. Onze landgenoot Marinus v. d. Lubbe heeft, toen men hem het laatste woord gaf, geen mond meer open gedaan. Hij heeft niemand verraden, kon misschien ook niemand verraden. En bleef con sequent bij zijn bekentenis. Slechts één dag van deze 56 is hij wat spraakzaam geweest. Alle andere dagen was nauwe lijks meer uit hem te krijgen dan „ja", „neen", „dat kan wel zijn", „dat kan ik niet zeggen." Zijn verdediger, dien hij niet wilde aanvaarden, heeft hem goed verdedigd. Een Nederlandsch advocaat had het niet beter kunnen doen. Alleen blijft de gedachte, dat een landgenoot als verdediger in stille uren in de cel uit Marinus toch wellicht nog wat ge kregen zou hebben, wat ons dichter bij de waarheid bracht. Als we aannemen willen, dat v. d. Lubbe de volle waar heid niet gesproken heeft." Maar Marinus wilde nu eenmaal abso luut geen verdediger. Hij wilde zichzel: verdedigen. Maar heeft dat ten slotte niet gedaan, tenzij men zijn houding als tactiek wil beschouwen. Hij heeft feite lijk niets anders gedaan dan beschrij ven, waar hij alzoo geweest was, hoe hij de verschillende branden had aange legd en hoe hij den Rijksdag heeft aan gestoken. Men heeft hem op grond van deskundige rapporten willen aantoonen, dat hij helpers gehad heeft. Hij heeft dat zeer stellig tegengesproken. Een spoor van zulke helpers, een menschelijk spoor, is ook nergens gevonden. De the oretische mogelijkheid blijft, dat Mari nus met zijn brandstichting sprookjes achtig veel geluk gehad heeft en dus toch alleen was. Maar het proces is ten einde geloopen zonder dat medeplich tigheid in welken vorm dan ook van links noch van rechts gebleken is. En daar mede is ook de voorbarigheid van op hitsende beschuldigingen in „Bruinboe- ken" en andere hoogst-onsympathieke geschriften en andere acties aange toond. Dit proces is zoo bijna tergend-mini tieus geweest, dat waarlijk geen twijfel aan de objectiviteit van deze rechtbank als-geheel meer overblijft. Hadden de mannen van het „Bruinboek" en van de schijnprocessen in Londen en Parijs wer kelijk materiaal, dan hadden ze dit nog vóór het einde kunnen indienen, in wel ken vorm dan ook. Zij hebben het niet gedaan. Men moet nu aannemen, omdat ze er in geloopen zijn en geen deugde lijk materiaal bezaten.. Dit groote proces blijft een raadsel, ook als één schuldige, Van der Lubbe, straks met zijn leven geboet heeft. ONTVANGEN BOEKEN. Evenals verleden jaar, heeft de uit gever J. M. Meulenhoff te Amster dam weder een kerstbrief uitgegeven. Thans is het meer een Kerstboodschap, een ernstig, doch opwekkend woord van ds. W. Mackenzie, getiteld „Kerstblijd- schap". Het uiterlijk is zoo ingericht, dat er plaats is om te adresseeren. wordt alles geregeld; zelfs wordt afge sproken, dat Mina rustig te Delft zal DÜjven, daar het arme kind het nergens >eter kan hebben. „Ze is onverschillig voor al wat met ïaar gebeurt", zegt Volckers, en tande- tnarsend laat hij daar op volgen: „Maar ik zal me wreken op den man, die ïaar in het Spinhuis wilde doen gee- selen en mij, omdat ik haar vader ben, van vijfhonderd duizend kronen beroof de. Des nachts nog brengt Guy een jeurs met goud aan Jan Harifrig en ïaar zijn kameraad ter hand stellend, voegt hij er bij: „Hier heb je een be- ooning voor het gevaar en de moeite, die ik je bezorgd heb." „Donder en bliksem!" roept de vis- scher uit, „dat is meer geld dan ik ooit )ij elkaar gezien heb. Maar ik neem geen geld aan voor een goede daad." i „Hoor eens, je hebt vrouw en kinde-j ren, neem het dus voor hen aan en tot betaling van je uitgaven voor je thuis- reis. Bovendien heb ik nog een bood schap daarheen." Afgesproken wordt dat Haring di rect naar Noordelijk Holland zal gaan en aan Dalton zal zeggen, dat hij da delijk met „Het Meisje van Dover" naar Vlissingen zal zeilen en als hij daar Guy en de „Esperanza" niet meer aantreft door zal gaan naar de kust van Zuid-B'eveland en ,in het Kromvliet{ ankeren. Groot gevaar is daaraan niet verbonden, daar haast alle Spala.nsche «<siaa—ama?a«aaa«(aBBaaMBwca DE OMZETBELASTING. Vergunningen en vrijstellingen vóór 1 Januari a.s. aan te vra gen. Vanwege de inspectie der invoerrech ten en Accijnzen te Vlissingen schrijft men ons: Het blijkt dat men in de kringen der belanghebbenden nog niet ten volle be kend is, met faciliteiten welke de wet op de omzetbelasting toestaat, doch waarvan men alleen op tijdige aanvra gen en onder bepaalde voorwaarden ge bruik kan maken. Het zal daarom zijn nut hebben, nog eens de aandacht te vestigen op die vergunningen. De algemeene richtlijnen der wet wor den hierbij als bekend verondersteld. I De fabrikant (over de zeer ruime be teekenis welke de Omzetbelastingwet hieraan toekent) (zie aan het slot) kan vrijstelling krijgen voor zijn grond- en hulpstoffen, electrische energie, brand stof en verpakkingsmiddelen. Het onge zegeld verzoekschrift hiertoe is te rich ten aan den Inspecteur der Accijnzen te Vlissingen. Het formulier van aanvraag ligt ter inzage bij de Ontvangers der Ac cijnzen. De grond- en hulpstoffen, waar voor men de vrijstelling vraagt, moeten nauwkeurig hierin worden vermeld. Deze vrijstelling kan ook worden aan gevraagd door den handelaar voor zijn koopwaren en verpakkingsmiddelen. De ze handelaar wordt dan voor de Omzet belastingwet verder als fabrikant aan gemerkt. II De Minister van Financiën kan toe staan, dat op de factuur en op het dub bel in plaats van een zegel een stempel afdruk wordt aangebracht. Hiertoe moet een ongezegeld verzoekschrift worden gericht aan den Minister van Financiën waarin wordt vermeld de naam en het adres van den fabrikant en van den le verancier van de stempelmachine. Het schijnt niet in de bedoeling te liggen, dat aan deze bepaling een zeer ruime toe passing zal worden gegeven. III. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de omzetbelasting wordt voldaan noch door een zegel, noch door een stempel afdruk, doch dat te dier zake aan den fabrikant een aanslag zal worden opge legd. Het ongezegeld verzoek hiertoe moet worden gericht aan den Minister van financiën. Echter moet direct hier bij worden opgemerkt, dat het de be doeling is een zoodanige vergunning te verleenen aan fabrikanten, die geregeld dagelijks een zoodanig groot aantal fac turen hebben te zegelen, dat de daaraan verbonden arbeid zeer omvangrijk is. Daardoor blijft deze vergunning beperkt tot de groote bedrijven. IV. Ook in het volgende geval wordt de belasting door middel van een aan slag geheven. Het betreft hier een bij zondere vergunning aan den fabrikant, die tevens handelaar is. De fabrikant dus, die een der schakels van de tus- schenhandel overslaat. Hem kan wor den vergund, dat de omzetbelasting verschuldigd wordt bij het overbrengen der goederen uit de fabrieksafdeeling naar de handelsafdeeling in plaats van bij de aflevering uit de handelsafdeeling aan b.v. den particulier. Deze vergun ning moet worden aangevraagd bij on gezegeld verzoek aan den Inspecteur der Accijnzen te Vlissingen. Voorwaar de is dat er administratief een scheiding bestaat tusschen de fabrieks- en han delsafdeeling. Voorts moet de boekhou ding aan redelijke eischen voldoen om als grondslag voor den op te leggen aan slag te dienen. Ook zal de fabrikant handelaar zekerheid moeten stellen voor de omzetbelasting, die verschuldigd kan worden. Doch de voornaamste voor waarde is wel, dat het aan den fabri kant-handelaar vergund moet zijn, de galeien naar Amsterdam zijn gediri geerd om hulp te verleenen aan de belegeraars van Haarlem. Den volgenden morgen vertrekt Ha ring naar het Noorden en Guy en Vol cker varen naar Vlissingen, waar de Esperanza" ligt, Guy heeft een tiental matrozen op dat schip achtergelaten en dat is een voldoende equipage om iet naar Duinkerken te brengen, waar het van Volckers agenten lading in neemt en voldoende scheepspapieren voor Antwerpen medekrijgt. Van die haven naar Vlissingen te- rugkeerend, treft Chester daar tot zijn vreugde „Het Meisje van Dover" reeds aan. Haring heeft met spoed gereisd en Dalton heeft prompt zijn orders opge volgd, zoodat het schip de van ijs be vrijde haven van Enkhuizen ijlings heeft kunnen verlaten en met gunstigen wind naar Vlissingen is gezeild, „God zij dank"! roept zijn eerste officier als hij zijn kapitein in het oog krijgt, „we hielden u reeds voor dood,' verdronken bij dat vervloekte gevecht op den Diemerdijk. Dat is kostelijk niéuws. „Maar ik heb nog wat beters voor u", roept Guy lachend. „Wat dan?" „Geld om de bemanning te beta len!" Waarop de zeerobben in een luid gejuicr uitbarsten en zich zeer opgevroolijkt gevoelen. Na de geldzakken, van Volcker voor den dag gehaald te hebben, !re)kent een zuiver natuurproduct, dat is Saladine. Pure arachideolie, geperst uit de fijnste noten die onze eigen plantages opleveren. De prijs van zoo'n flesch goudgele Saladine,zoo'n superieure kwaliteit,het aller beste wat U koopen kunt, is slechts: Goudzegel 0.80 Groenzegel 0.65, Roodzegel 0.50 De flesch zelf t in cellophaneverpakkingt is een lust vooc t oog UNILEVER VERKOOPCENTRALE N.V. - ROTTERDAM SAL13A (Ingez. Med.) omzetbelasting per aannslag te betalen. Dit is het geval, indien hij uitslui tend aan particulieren levert. Levert hij echter ook aan anderen dan particulieren dan moet eerst aan den Minister van Fin. vergunning worden ge vraagd dèT belasting per aanslag te mo gen betalen. En zooals onder III werd uiteengezet, wordt dit alleen aan de grootere ondernemingen toegestaan. V. De fabrikant die goederen aflevert aan anderen dan particulieren is gehou den een factuur af te geven en een dub bel te bewaren. Vergunning kan worden verleend, om het bewaren van dit dub bel te vervangen door het houden van aanteekeningen van de afgegeven fac tuur. Het verzoek hiertoe moet op onge zegeld papier gericht worden aan den Inspecteur der Accijnzen te Vlissingen. De vergunning wordt slechts verleend: a. indien de fabrikant de facturen af geeft uit een register, waarin na afschei ding van een factuur een strook over blijft, die hetzelfde nummer en dezelfde dagteekening draagt als de factuur, en waarop voorts de gegevens worden ver meld, welke ingevolge het eerste lid van art. 10 der wet in de factuur zelf moe- j ten zijn vermeld; j' b. indien de fabrikant alle door hem afgegeven facturgn naar tijdsorde in- schrijft in één of meer verkoopboeken, waarin de gegevens welke in de factuur zelf moeten zijn vermeld, worden over genomen. In de factuur moet dan naar de boeking in een der verkoopboeken zijn verwezen, onder vermelding van i deel, folio en nummer. Een en ander ter beoordeeling doer j den Inspecteur. Ten slotte nog deze .vergunning: I De fabrikanten, groot- en kleinhande- aren zijn verplicht de aan hen uitge reikte facturen in te schrijven in een re gister. De fabrikanten moeten daarnaast nog de dubbele van de door hem uitge reikte facturen inboeken in een dergelijk register. Ook van deze verplichting kan vrijstelling worden verleend. Ook daar toe moeten een ongezegeid verzoek wor den gericht aan den Inspecteur der Ac cijnzen. Onverminderd andere te stellen voorwaarden is steeds hier de eisch, dat in de boekhouding van de in- en uit gaande facturen zoodanig aanteekening wordt gehouden, dat hieruit alle gege vens zijn te putten, welke anders in de hierbedoelde registers zijn vermeld: t.w. dagteekening en No. van de fractuur; naam van den kooper of den leverancier met opgave van diens woonplaats, totaal van de verkoopprijzen per factuur, af zonderlijk voor de met 4 pet. en voor de met 10 pet. belaste goederen; het be drag der belasting per factuur op dezelf de wijze gesplitst. Thans nog een enkele opmerking over de vraag, wie fabrikant is. Dit is een ieder die in zijn bedrijf hier te lande goederen teelt, voortbrengt, bereidt of bewerkt, waarbij als „bewerken" is te4 beschouwen iedere behandeling waar door de goederen naar hun aaard ver- anderen^Al£^prbeeld worden genoemd: leerlooilrs^oompenmakers, broodbak kers, slagers, meubelmakers, schoenfa brikanten, restauraturs, drogisten, voor zoover zij verschillende stoffen vervaar digen, ziekenhuizen, kostscholen, pen sions. Een opsomming, welke met tal van voorbeelden is aan te vullen. Een ieder zal dus goed doen na te gaan óf hij voor de wet op de omzetbe lasting als fabrikant is aan te merken. En zoo ja, of 'n der hiervoor genoemde vergunningen wellicht ook voor hem van beteekenis kan zijn. IJk en herijk. Ged. State enhbben besloten, dat de herijk der maten en gewichten in 1934 voor de hierna vetmelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen en nader door den ijker in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen uren. Te Middelburg: voor Middel- Chester met zijn bemanning af. Den volgenden dag vertrekt Guy naar Antwerpen. De meeste leden der equi page, die vroeger met hem daarheen zijn gegaan heeft hij weer om de „Es peranza" geplaatst en „Het Meisje van Dover" begeleidt hem tot Kromvliet, en gaat onder de kust van Zuid-Beveland ten anker. Guy passeert ongehinderd de vrachtboot bij Lillo en zet koers naar de dokken van Anwerpen, nog meer naar Alva's schatten verlangend. Hij weet, dat hij haast moet maken. 3ij al die gevechten van den laatsten, tijd hebben vele Spaansche soldaten zijn gezicht leeren kennen en hoewel de meesten er van in Holland zijn geble ven, zijn toch een aantal met zieken verlof naar Antwerpen gezonden. Ge- ukkig moeten de meesten hunner hun bed of kamer houden, daar slechts de ernstig gewonden van het front worden weggezonden, Spanje toch heeft al zijn soldaten noodig voor het beleg van Haarlem, maar met een prijs van tien duizend kronen op zijn hoofd, zit Ches ter toch in een zeer gevaarlijk parlcet. Hij laat dus geen tijd verloren gaan. Zoo volledig mogelijk vermomd als ka pitein Andrea Blanco begeeft hij zich naar het huis van den koopman om het noodige af te spreken omtrent het los sen van zijn lading. Zij zijn spoedig in een ernstig gesprek gewikkeld, waar bij Guy aan Volcker die met hart en, ziel gewonnen is voor het plan om Al va's schatten te roovenj op te dragen zich nauwkeurig op de hoogte te stel len van alle bijzonderheden omtrent de woning van de Spaansche vrouw, se- nora Sebastian. Maar plotseling wordt zijn hart door groote en onverwachte vreugde vervuld. Hij hoort de stem van de gravin de Pariza in den winkel ^grenzende het kleine :dfc|uitoor, waar hij met den koopman zat te praten vroeg,er vond hij die stem altijd schor onaangenaam en1 weinig innemend, maar nu lijkt ze hem een engelengeduld. Immers zij zegt: „ik ben hier gekomen om Fransche mousseliri&^&Sioopen voor donna de Al- va. Veel heb ik echter niet noodig, daar mejuffrouw Hermojne spoedig naar Spanje vertrekt om in een klooster te gaan." j „Zal ik het goed in de citadel aan uw adres gravin bezorgen?" vraagt de bediende beleefd. „Neen ik neem het maar mede. Het weer is zoo mooi geworden dat donna Hermoine en ik ivoor den zomer het landhuis bij Sandvlijet hebben betrok ken. Maak voort jongmensch, de sta tie sloep ligt op me te wachten." Deze woorden doeh Guy aljie ge dachten1 aan Alva's schatten verlie zen. „U moet me nog meer bijzonderhe den omtrent het huis van de Spaan sche vrouw mededeelen," fluistert de koopman. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5