KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. LANDBOUW. SPORT. HQORP-BEVELAND. SCHETSEN VAN DE HOEVE. ieeowsch-vlaandeIeb 0.6, LAATSTE TIJDSTIP VAN TERPOSTBEZORGING VAN NIEUW JAARSCO RRESPONDENTÏE. ^zal zijn zonder toestemming van B. en j W. gelden in te zamelen, speciaal is de bedoeling de vele gedichtjes door men- I schen van elders verspreid, tegen te gaan. Op het bekende verzoek van Ged. Staten inzake de korting van de jaar wedden der ambtenaren werd op voor stel van B. en W. besloten de jaarwed den van de wethouders niet voor kor ting in aanmerking te laten komen en de overige salarissen 8% pet. te korten. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd in de vacature M. de Jager be noemd de heer C. Snoep met 5 van de 7 stemmen. Als lid van de plaatselijke schoolcommissie werd herbenoemd W. A. van Wijck. Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot opheffing overcomplete on derwijskracht van de openbare school te Oud-Sabbinge en alzoo eervol ontslag te verleenen aan den onderwijzer J. Wa- gemaker. B. en W. stelden verbetering voor van de straat achter de kerk en de keibestrating te vervangen door klinker bestrating (raming 1550), tot verbete ring van de Lepelstraat in samenwer king met Ged. Staten (raming 650), verbetering en vernieuwing Dorpstraat en verbetering van den Achterweg. De hr. Van Oeveren zeide dat B. en W. ingrijpende plannen ontwierpen die groote uitgaven van de gemeente vra gen. Voor al deze uitgaven is geen dek king aanwezig. Andere leden spreken in denzelfden geest. De hr. Linden- b e r g h is voor afdoende verbetering van de straat achter de kerk en kan zich met het voorstel van B. en W. vereeni gen. Nadat nog de v o o r z. had voorge steld de helft der straat over de geheele lengte met klinkers te beleggen en ook dit voorstel geen instemming had bij de leden, werd op voorstel van den heer Van Oeveren besloten de verbetering zoodanig uit te doen voeren als bij de bescheiden beurs der gemeente past en alleen het klinkerpad tegen de gracht wat te verleggen en te verbreeden. Wat betreft de verbetering der Lepelstraat werd besloten die tijdelijk van de agen da af te voeren en de mededeeling van Ged. Staten af te wachten. Ook wat betreft de Dorpsstraat en den Achterweg werd besloten nog geen beslissing te ne men. De leden konden zich in deze niet laten leiden door den voorzitter die zei- de, dat er nu nog de kans was, die er later mogelijk niet meer zou zijn. Op voorstel van B. en W. werd besloten de paden op de begraafplaats te verbete ren door aanbrenging van een laag sin tels en deze te bedekken met zand. Besloten werd een adres te richten aan den Inspecteur der Posterijen om het poststation alhier langeren tijd open te stellen, daar gebleken is dat in de nu tijden van openstelling somtijds de men- schen niet geholpen kunnen worden. Onder de mededeelingen kwamen o. m. nog voor de ontslagaanvrage van den heer J, van Leerdam als brandmeester en van D. Zuurland als verzorger van den lijkwagen. Ijsgang aan het veer Kcrtgene W olphaartsdijk, (Van onzen correspondent.) KORTGENE. Nu we weer een echt ouderwetschen winter beleven, en de Zandkreek, van af Katsche Veer tot het Veerscne Gat vol drijfijs ligt, nu zucht N. Beveland weer onder het juk van zijn isolement. Vrijdagavond na 5 uur is de veerboot van Kortgene niet meer naar Wolphaartsdijk gevaren. Zaterdagavond was dit eveneens het geval. De Zand kreek lag toen vol stukken drijfijs; voor al onder den Z.-Bevelandschen wal. Des ondanks verliep de overtocht schitte rend, De boot had hoegenaamd geen hin der van het ijs en voer recht op het Kort- geensche steiger aan, zonder dat ze ook maar één omwegje behoefde te maken. De overtocht duurde niets langer dan dit in normale gevallen gebeurd. Toch werd er dpui'.a niet meer gevaren! De inval lende duisternis zal hier wel schuld aan zijn. Zondagmórgen met laag water lag het ijs bijna vast; alleen in het midden was er nog stroom. De veerboot heeft alleen om tien uur gevaren en de post overge bracht. Het is te verwachten, dat na en kele dagen* in het geheel niet meer geva ren kan worden, zoodat N. Beveland vrij" wel geheel geisoleerd zal zijn. In dit verband willen we er nog eens de aandacht op vestigen hoezeer N. Be veland gebaat zou zijn met een brugver- binding. Immers, zoo gauw de winter zich hard en streng laat gevoelen zit men opgesloten! Hoe zou het moeten gaan, als na 5 uur de boot niet meer vaart, en men met een spoedoperatie zat? Moet de patiënt dan maar dood gaan? Wel is waar, kan op Kamperland lang overge zet worden, doch 'n ziekenauto kan daar niet overgebracht worden, omdat de boot te klein is en het veer er niet voor geschikt is. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BIERVLIET. Zaterdagavond j.l. werd in de Oude School een uitvoering gege- vea d°°r bet ,,Biervliets Kinderkoor", onder leiding van d enheer L. J. Goed- feloed. De verschillende zangnummers werden goed gezongen. Opgevoerd werd ket zegfgltooneelspel „De geleende koe- kepauT dat bij het publiek zeer in den 1 viel. Chineesche gymnastiek en gedans brachten de lachspieQ|a in Big e» verhoogden het enthousias te. BIERVLIET. In het gymnastieklokaal der O. L. school A komen de werkloo- zen weer samen om den geestdoodenden tijd zoo goed mogelijk door te komen. Met leden uit de verschillende landar beidersorganisaties heeft zich uit de bur gerij een commissie gevormd om de be langen zoo goed mogelijk te behartigen. De hoofdleiding berust bij burgemeester Verplanke, den heer M. Maas, hoofd der O. L. school A, en den heer W, P. Borm, hoofd der R. K. school. Vooreerst zal afleiding worden gezocht in ontspan ning. Onder-commissies zijn benoemd voor de leiding van een damclub en kaartclub. Ook zal gelegenheid worden gegeven voor 't schaakspel. Voor zaag- en snijwerk is er eveneens voldoende liefhebberij. Gedacht wordt aan een cur sus voor eerste hulp bij ongelukken en andere ontwikkelingscursussen, als dat zonder al te groote geldelijke offers zou kunnen worden bereikt. Ook in het naburige Driewegen is men bezig een geschikte lokaliteit te krijgen voor hetzelfde doel en leden derzelfde organisaties. Getracht zal worden in den loop van den winter enkele gezellige avonden te organiseeren, CADZAND. De plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis hield de vorige week haar gewone jaarvergadering ten huize van A. van Dale. De rekening 1933 werd vastgesteld in ontvang op 1081 en in uitgaaf op 685. Tot magazijnmeester-bode werd op nieuw benoemd A. Aalbregtse op een bezoldiging van 45 als magazijn meester en 5 als bode. Aan de op 1 Januari 1934 aan de beurt van aftreding zijnde bestuursle den P. van Cruijningen en Iz. Erasmus die niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenschten te komen werd dank gebracht voor de toewijding die zij gedurende een reeks van jaren aan den dag hebben gelegd: laatstge noemde is 17 jaar voorzitter eerstge noemde 28 jaar gewoon bestuurslid der aldeeling geweest, In hun plaats werden benoemd de heeren A, van Dale en J. Provo; de heer van Dale werd in de bestuursver gadering onmiddellijk na afloop der al- gemeene vergadering tot Voorzitter ge kozen. RAAD VAN ZUIDZANDE. Lijders besmettelijke ziekten Kolen toeslag, Aankoop lo kaal. ZUIDZANDE. In de verleden week Donderdag gehouden voltallige zitting van den gemeenteraad is op voorstel van B, en W. besloten mede te gaan met het voorstel van Ged. Staten om de jaarwed den van den burgemeester enz met 12 J4 pet. te korten. De circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende het nemen van maatregelen tegen onwel- voegelijke kleeding nam de raad voor kennisgeving aan. De hr P. L u t e ij n verklaarde evenwel best met het idee van den Minister te kunnen meegaan. De heer J. A. de Lijser had bericht dat hij ontslag neemt als lid van den raad. De V o o r z, richtte een kort af scheidswoord tot den heer De Lijser evenals de hr L a k o. De hr D e Lijsijeijr zeide dank voor het gesprokene. Met het St. Antoniusgesticht te Oost burg zal de gemeente een contract slui ten voor het verplegen van lijders aan besmettelijke ziekten. De jaarlijks te be talen kosten beloopen 6% cent per in woner. De verpleegkosten zullen per dag bedragen 4 per patiënt. Over het al dan niet verstrekken van kolentoeslag ontspon zich een langdurige gedachtenwisseling. Tenslotte besloot de raad geen algemeenen toeslag te ver strekken. Alleen personen, die de midde len niet hebben brandstoffen te koo- pen en zulks ter gemeente-secretarie te Bokkie Uit het verre, arme Berlijn waren ze gekomen. Een wagon vol magere kinde ren, met bleeke gezichtjes en groote hongeroogen. Schuw en onwennig zagen die de eerste dagen rond, in de vreemde omgeving, maar het duurde geen week, of hun vrijmoedigheid van grootestads kind had het gewonnen, en vroolijk, vaak „frech", renden en ravotten, dansten en dolden zij door het dorp. Van één der kleine meisjes was een oudere zuster meegekomen. Die zou trachten, dicht in de buurt een betrek king te krijgen, opdat het teere zusje niet zoo heel alleen in het vreemde land zou zijn. Misschien kon ze wel op hetzelfde dorp blijven, want de werkster van de hoeve aan den Boomdijk was weer niet al te wèl. Bepaald ziek was ze niet, maar, het heele dorp wist het, met het komen en 't vallen van 't blad, was ze altijd een beetje „wonderlijk" en dan kon ze haar gewone bezigheden niet verrichten. Hoopvol stapte nu Kathe met haar tijdelijke gastvrouw, de domineesche, langs den mooien Boomdijk, waaraan, een kwartier gaans verder, de oude hoe ve lag. i kennen geven, zullen na onderzoek in i aanmerking kunnen komen. Thans kwam aan de orde het aankoo- j pen van een lokaal. De V o c r z. zette j uiteen dat de raad het lokaal van den heer Huisman kan koopen voor de som van 950 plus onkosten. De hr L a k o zeide vernomen te heb ben, dat het lokaal reeds is aangekocht en nu de raad voor een beklonken zaak komt te staan. De V o o r z. en de wethouders ont kenden dit beslist en verklaarden dat het xokaal eerst aangekocht is wanneer de raad hiertoe besluit en Ged. Staten zidks goedkeuren. Hierna haalde de hr L a k o een passa ge aan uit een gesprek dat gevoerd is bij het sluiten van de overeenkomst. Hierbij zou de voorzitter gezegd hebben: „wan neer de raad en Ged. Staten het niet goedkeuren, dan houd ik het zelf." De V o o r z. erkende zulks. Wan neer de gemeente het niet koopt is de overeenkomst zoo, dat hij het dan zelf koopt. Hieruit blijkt duidelijk dat de ge meente thans nog n et gebonden is. De beslissing is aan den raad- De hr. Lak o verklaarde geen reden te hebben aan de juistheid van de ver klaringen van B. en W. te twijfelen. De raad besloot tot aankoop: Qp voorstel van den hr le R o ij be sloot de raad het gemeentehuis aan te sluiten aan de telefocn. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Geschikte aanlegplaatsen veer dienst WalsoordenHansweert. TERNEUZEN. In de Zaterdag j.l. ge houden vergadering schonk de Kamer goedkeuring aan het door het Bureau aan de Prov. Staten van Zeeland gericht adres in zake den stoombootdienst Vlis- singenTer Neuzen. Een lid zou liever gezien hebben, dat men was ingegaan op het aanbod van particuliere zijde om dien veerdienst te exploiteeren, aange zien hij aan particuliere exploitatie bo ven overheidsbeheer de voorkeur geeft. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling betreffende een even tueel bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen van een tweeden Nederlandschen ten- toonstellingstrein, waarvan de financi- eele mogelijkheid onder de oogen zal worden gezien. De Kamer zal zich opnieuw tot Ge deputeerde Staten van Zeeland wenden met bezwaren -tegen het hooge tarief van vrachtauto's met lading over de ve ren van den Prov. Stoombootdienst. Me degedeeld werd dat ook de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan dat college billijker ta rieven hebben verzocht. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling dat geen aanleiding be staat het douanekantoor te Eede in de middaguren open te stellen, aangezien de Belgische douaneautoriteiten niet ge negen zijn het Belgische grenskantoor te Stroobrugge op dien tijd open te houden, wegens gering verkeer, en openstelling van het Nederlandsch kan toor dus toch geen zin zou hebben. Van den Minister van Waterstaat is bericht ingekomen, dat deze ook in ver band met den toestand van 's Rijks kas geen aanleiding kan vinden voor het verleenen van een rijksbijdrage ad 12^ pCt. voor verbetering van den weg St. Jansteen-Koewacht in laatstgenoemde gemeente. De Kamer wenscht steun te verleenen aan het adres der Kamer te 's Hertogen? bosch om in plaats van een accijns op gebrande koffie een invoerrecht te hef fen op ongebrande koffie. Adhaesie is betuigd aan een adres der winkeliersvereeniging „Ter Neuzen Klimop" betreffende een middagverzen^ ding van den post, in aansluiting op den posttrein te Goes. De heer Van 't Hoff vroeg bij voorbaat ook steun te willen verleenen aan een adres dat door be- Ze had het al gauw gezien, Kathe, hier wou ze graag komen. In den gang nam ze geur van frisch zuren room waar, door een even openkierende deur, had ze een blik kunnen werpen op korven vol eiers, goudbruine brooden, en nu, in de woonkamer, telde ze aan den zolder de smakelijke hammen en de donkere stukken rookvleesch. Ze zag in gedachten een zomer vóór zich, met aldoor volop eten, tot ze ein delijk door en door verzadigd zou zijn, en zuchtte tevreden. Het gesprek van de domineesvrouw en de boerin was geleidelijk van de on gesteldheid der werkster, en de aan komst der Duitsche kinderen op de mo gelijkheid van het aannemen van Kathe als noodhulp gekomen. En blijmoedig somde het meisje, des gevraagd, hare kundigheden op. Ze was: „tüchtig im Haushalt, nahen, büglen und kochen". De domineesvrouw ver taalde de radde woorden: „flinke huis houdster, naaien, strijken en koken". en de Vrouwe knikte goedkeurend, maar opperde toch eenigszins bedenke lijk: „mêr a se klad hin Ollans verstae4, dat sa toch mè lastig weze." „Aber, ich versteh's, Frau Bauer", verzekerde Kathe haastig, „meine Freun- din in Berlin, hat 'ne Hollandische Mut ter," En, vol trotsch op haar taalkennis, vertelde ze verder. Haar vriendin had haar ook een paar Hollandsche versjes Om de hieronder vermelde bestemmingen nog vóór 1 Januari 1934 te be reiken, kan de correspondentie als volgt worden verzonden: M'burg. Goes. M'burg. Goes. Argentinië luchtpost 22 Dec. 18.25 18.45 Brazilië II 22 Dec. 19.21 19.40 Britsch-Indië 1' 20 Dec. 19.21 19.40 Canada 21 Dec. 13.05 13.14 Ceylon II 23 Dec. 19.21 23.05 China 24 Nov. 18.25 18.45 Cuba II 20 Dec, 18.25 18.45 Egypte 24 Dec. 6.01 7.17 II 27 Dec. 19.21 19.40 Irak 24 Dec. 6.01 7.17 11 27 Dec. 19.21 19.40 Mexico 11 20 Dec. 18.25 18.45 Ned. Oost Indië mail luchtpost 6 Dec. 20 Dec. 19.21 19.21 19.40 19.40 Palestina 24 Dec. 6.01 7.17 11 27 Dec. 19.21 19.40 Siam 11 20 Dec. 19.21 19.40 Straits Settlements ff 20 Dec. 19.21 19.40 Syrië 24 Dec. 6.01 7.17 Uruguay .11 22 Dec. 18.25 18.45 Ver. Staten 21 Dec. 18.25 18.45 De overtochtsduur is berekend tot de havens van aankomst. Voor verder gelegen bestemmingen is in het algemeen verzending vroegere gelegenheid gewenscht. met een langhebbenden uit Axel zal worden ver zonden om vluggere postverzending voor het lokaal verkeer. Medegedeeld werd, dat het Bureau der Kamer, naar aanleiding van de door het Verbond van Nederl, Werkgevers bij den Minister van Economische zaken ingebrachte bezwaren tegen de werking der wet op de evenredige vrachtverdee- ling in de Binnenscheepvaart, waarbij ook Z.-Vlaanderen werd genoemd, aan dat Verbond om-mededeeling van feiten is gevraagd. Daarop is nog geen ant woord ontvangen. Mededeeling werd gedaan van een door de Nederl. Vereeniging voor Ten- toonstellingsbelangen toegezonden ten toonstellingsreglement. Daarvan kan door belanghebbenden bij de Kamer in zage worden genomen. Een bezwaarschrift van de firma P. J. Scheele te Ter Neuzen en 77 anderen, en een van de directie der Fabriek voor Chemische Producten te Sas van Gent, tegen de samenstelling der Bevrachtings commissie te Ter Neuzen werd voor kennisgeving aangenomen. In zijn daar toe strekkend voorstel sprak het Bureau het vei moeden uit, dat die bezwaren, ingebracht vóór de inwerkingtreding der regeling, ontstaan zijn uit onvol doende bekendheid met de wet en de daarop gebaseerde reglementen en de practische toepassing daarvan de onge grondheid der bezwaren zal doen blij ken. De Kamer sprak zijn teleurstelling uit over de strekking van het advies van den Nijverheidsraad in zake beteugeling van het cadeaustelsel en besloot den Minister van Economische zaken te ver zoeken, zich in deze te houden aan het advies van den Middenstandsraad, aan gezien het publiek in dit opzicht tegen zichzelf behoort te worden beschermd. Op voorstel van het Bureau werd be sloten een verzoek te richten tot den Minister van Waterstaat om den veer dienst WalsoordenHansweert ten spoedigste te willen voltooien door het maken van aanlegplaatsen geschikt voor koplading aan de kust van Z. Vlaanderen in de gemeente Hontenisse en aan den Zuid-Bevelandschen oever. Naar aanleiding van de door de Ka mer te Tiel met betrekking op de wet op de Evenredige vrachtverdeeling in de Binnenscheepvaart tot den Minister van Economische zaken gericht verzoek, om o.m. een uniforme vrachtregeling te bevorderen over het geheele land, be sloot de Kamer dén Minister te verzoe ken daarop niet in te gaan, aangezien daarvan het gevolg zou zijn een stroeve regeling, niet in het belang van handel industrie en scheepvaart. geleerd. „Horen sie mal: Kaa-tje, ben je bo ven? Jawel mineer, ik sjud het bed. Kaa-tje, vang je vlooien? Jawel mineer, ik knip ze net." En het andere, daaraan had ze haar schoolbijnaam te danken: „Bokkie." Bij alle mogelijke ge legenheden moest ze dat zingen, en alle kinderen van haar klas kenden het re frein. Dat was van: „Meine Vater had twee bokkie's, twee bokkie's one staa." Hij spanne ze foor zijn wagen, En reed er mee op straa." Vol goeden wil reciteer de ze het schoone lied tot het einde toe. De domineesvrouw had eerst wat ver schrikt gekeken, toen verlegen, en werd, bij het eindeloos herhaalde „bokkie, bokkie, bè" al rooder en rooder. De Vrouwe was blijven luisteren met het zelfde minzame glimlachje, maar in haar oogen was een andere uitdrukking ge komen. Het verbaasde de domineesvrouw niet toen op de, ten iaatste gestelde vraag: „of de Vrouwe Kathe gebruiken kon", het antwoord luidde: „da' se 't nog is op d'r beraed most ouwe." Want zij had direct begrepen, dat 't argelooze „Bokkie", met haar voordracht van dit dichtstuk, tevens met een en voor goed voor zich zelf den 'ofdam af sloot van het erf van Piet den Bouwer, bijgenaamdPier den Bok! de Vrouwe van d'Oeve, Subsidies werden toegekend als het vorig jaar, doch bovendien ook een van 25 aan het Verbond van Vereenigin- gen voor Veilig. Verkeer. De tijdelijk benoemde klerk, de heer P. van Es, werd met ingang van 1 Jan. a.s. definitief benoemd en diens jaar wedde verhoogd van 1300 tot 1500, De begrooting voor 1934 werd vast gesteld op een eindcijfer van 8899, met een batig saldo van f 9.90. De heer De Smidt vroeg of, nu er toch te 9 h 's avonds een veerboot van Vlissingen naar Breskens vertrekt (waarop hij voor zich echter geen prijs stelt) omdat er dan toch geen aanslui tingen meer zijn, die boot nog niet een minuut of 10 later zou kunnen vertrek ken, om nog aansluiting te geven op den trein die te 9 h 6 te Vlissingen aan komt. De V o o r z. acht dit niet uitvoer baar, aangezien het vertrek dan allicht een kwartier later moet gesteld worden, en de boot ten slotte op een te laat uur weer te Vlissingen terug kan zijn. Tenslotte bracht de V o o r z. een woord van hulde aan de heeren I. van Melle en A. I. Catsman, die sinds 1 April 1922 van de Kamer deel uitmaakten, doch thans niet zullen terugkeeren, om dat ze niet herkozen werden. Ook deed hij dit ten opzichte van den heer W. L. J. M. van Waesberghe, die in den loop van dit jaar als lid gekozen was. Hij be tuigde zijn spijt, dat door het niet te rugkeeren dier heeren de rechtstreek- sche relaties met het Westen en het Oosten van het gebied der Kamer wer den afgesneden, maar hoopt, dat de persoonlijke relaties zullen blijven be staan. Zoowel de heeren Van Melle als de heer Catsman dankten voor de tot hen gerichte woorden, en dankten voor de aangename wijze waarop zij met de andere leden hebben kunnen samenwer ken. De oud-actrice Philomène van Kerckhoven-Jonkers is te Brasschaet overleden. Zaterdag zijn aangesteld tot dienstpl. korporaal, de dienstplichtige soldaten Th. W. van Bavel, S. Schram de Jong, H. L. Oussoren en J. Verschure, allen behoorende tot het 14e Reg. Inf. en leer lingen van de school voor reserve offi cieren infanterie. Hr, Ms. Hertog Hendrik bevond zich Zondagmiddag ter hootge van Kaap Finisterre. Hr, Ms. Torpedobootjagers „Bankert" en „Van Nes" bevonden zich Zondag middag ter hoogte van Kaap St. Vin cent. De minister van Economische Za ken heeft ingetrokken de benoeming van ir. J. Siebenga, oud-secretaris der Z.L.M., lid der Pootaardappelen com missie, te Wageningen, tot onder-voor zitter dier commissie en hem benoemd tot secretaris dier Pootaardappelcom- missie. IJswedstrijden te Oostkape|te. Zaterdagavond werd op de electrisoh verlichte ijsbaan „De Halve Maan" te Oostkapelle een wedstrijd gehouden in hardrijden met hindernissen voor man nen. Prijzen werden behaald door: le J. A. Geldof, tijd d^O1/?, min; 2e J. den Hollander Hzn. 3.34 min; 3e C. Wille- boordse 3.343/6 min; 4e L. Lourense 3.35Vb min; 5e W. de Kam Azn. 3.37 min; 6e J: Lous 3.39min; 7e Jacs de Bruijne 4.05 min.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7