BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. HANDEL EN NIJVERHEID. IN en >en te rn, pgt NUMMER 299. TWEE BLADEN, DINSDAG 19 DECEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. SUKERBOEREN, TE WAPEN! MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VIAAHBEREN G.S. ren iar- fer- gen dat [ant leen itch in- lerp Tien. Itter md lien Jge- be- |zit- hij I oor /•est iet ton, en- vet, tia- te irol- te van en- ids- gin- dit ïer- rde ual- rins •or den iar- .tief urg oo- ter- an- en. ïei- ■fer- ve- ,lij- r. m- ed- teel zen mr- C. W. lijkt fl MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- achap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. *2* GOESCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Poetrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevjjsnommers 5 cent Minister Verschuur schreef in de M. v. A. op de begrooting van zijn departement: „Het vraagstuk van de economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië is door de Regee ring met ernst ter hand genomen. Thans is overleg gaande tusschen on- dergeteekende's Departement en dat vein zijn ambtgenoot van Koloniën eenerzijds en de Nederlandsche en de Nederlandsch-Indische regeering an derzijds". En verder: „Van den zeer ongunstigen toe stand, waarin het textielbedrijf zich bevindt, is de Regeering geheel op de hoogte. Naast de voor de Nederland sche markt getroffen steunmaatrege len, zijn ter herwinning van een deel Vei* het vroegere afzetgebied ernstige stappen ondernomen en het laat zich aanzien, dat over de resultaten daar van binnen afzienbaren tijd nader me dedeelingen zullen kunnen worden gedaan." Wanneer men nu weet, dat Neder- landach-Indië voorheen een afzetgebied was voor onze textiel-industrie, dan kop pelt men onwillekeurig beide aanhalin gen aan elkander vast. Men doet dit te gereeder, als men weet, dat de Minister in de Kamer als hoofdoorzaak van de malaise in de textielindustrie aangaf het verlies van den export naar Indië Hieruit mag, dunkt ons, worden afgeleid, dat overwogen wordt textiel-goederen aan Indië te leveren, waartegenover dan Indië ons van zijn voorraad zou kunnen zenden. Met dit laatste kan moeilijk iets anders dan suiker zijn bedoeld. In de Kamer is daarnaar geinformeerd en werd de vrees uitgesproken, dat ople ving in de textiel-industrie zou worden gezocht in opheffing van onze bieten' teelt. Als de Minister dit direct had te gengesproken, dan ware ongerustheid misplaatst, maar Z. E. gaf ongenadig op den bietensteun af. De Regeering moet tegenwoordig veel „economische dwaas heden" uithalen, zoo sprak hij ongeveer, „maar de steun aan de suikerbietenteelt is op 't randje af van wat men, terwille van het beoogde nut, aan economische dwaasheden mag uithalen". Voegt men hieraan toe, dat de Minister ook nog be weerde, dat de vlasteelt wellicht een eventueel verminderd bietenteelt zou kunnen opvangen en tegelijk zei, dat een competente commissie bezig is dit alles te onderzoeken, dan is het begrijpelijk, dat in den kring der bietentelers groote onrust is gewekt en anderzijds, dat be langhebbenden bij de riet-suiker hoop vol zijn gestemd, en hun best doen om het onderzoek in hun geest te dien uit vallen. Meermalen hebben we de beteekenis der suikerbietencultuur voor ons gewest uiteengezet en erop gewezen, hoe het verdwijnen dezer cultuur speciaal voor onze provincie een ramp zou zijn. De nadeelige gevolgen op de werkgelegen heid door inkrimping der teelt doen zich nu reeds ernstig gevoelen, wat door uit breiding der vlascultuur niet kan wor den aangevuld. Er is geen ander product aan te wijzen, dat dezelfde vastheid geeft aan de boerderij en van even groote economische beteekenis is als de suikerbiet. In normalen tijd werden in Zeeland 23000 ha beteeld met suiker bieten en slechts 5000 ha met vlas. Dat de suikerbiet ook uit landbouw-technisch oogpunt moeilijk in de vruchtwisseling kan worden gemist laten we buiten be schouwing, wij leggen nu den klemtoon op het streekbelang, dat in hooge mate bij de bietenteelt betrokken is, in de hoop, dat ook in andere dan landbouw- kringen de ernst van den toestand za worden ingezien. Men neme deze zaak niet en bagatelle, het tegenkamp is in volle actie. „Moge van suiker de victo rie beginnen", verzucht een suiker-ex pert en hij voegt er aan toe, dat „het land* er zeker wel bij zal varen. De Re geering zou wel een zeer gelukkige hanc hebben, als zij inderdaad in deze rich ting mocht besluiten". Natuurlijk komt de oude kwestie riet-biet weer te berde. De bietsuiker is nu eenmaal een surro gaat, door Napoleon in Europa gebracht Onbegrijpelijk, dat zoo'n „surrogaat meer dan honderd jaar in stand is geble Ten, voegen wij hieraan toe. Ir deze scribent met onze sui rbieteateelt noê we^ eenige clementie gebruiken. „Als producente van uitne mend veevoeder", heeft ze, „althans voorloopig nog wel waarde, haar pro ductie moet daarop worden ingesteld 't Treft wel toevallig, dat vele boeren met hun overschot van bieten daarmede nu 'n proef kunnen nemen. Ook over het kapitaalverlies door het waardeloos worden der suikerfabrieken moet men zich, volgens dezen schrijver, niet al te bezorgd maken, omdat „dit in feite reeds is geleden, toen de productie el ders goedkooper mogelijk werd. En dan moge Nederland bedenken, dat de Indi sche samenleving, waar de toestand veel ernstiger is dan op het platteland hier te lande, zonder suiker lamgeslagen is Hoe wij, die nog niet Vio deel verbrui ken van hetgeen Java in normalen tijd produceert, deze zaak zouden kunnen redden is ons vooralsnog onbegrijpelijk. De „competente (alleszins bevoegde) commissie" zal al deze vraagstukken op lossen, waarbij steeds hardnekkiger de geruchten gaan, dat de bietencultuur daarin niet vertegenwoordigd is, althans niet door hen, die daarvoor allereerst in de termen vallen. Indische suikermen- schen en textielfabrikanten zijn hier niet de eenige belanghebbenden, de Neder landsche „suikerboeren", zooals we on ze bietentelers zagen genoemd, behoo- ren daarbij ook mede te spreken. Wor den zij daartoe niet geroepen, dan die nen ze ongevraagd advies te geven, en dan op zoodanige wijze, dat de stem in Den Haag zal worden gehoord Een ander expert geeft in overweging om den bietensteun te betalen aan hen, die geen bieten zullen verbouwen en dan de suiker betrekken uit Java. De bieten telers kregen dan a. h. w. eenig geld op de hand, waarmede zij maar een nieuwe cultuur zouden kunnen zoeken. Hieruit blijkt opnieuw, hoe noodig het is, dat de bietentelers zelf aan de onderhandelin gen deel nemen. Want men moge over tuigd zijn, dat deze tijd ordening van het bedrijfsleven, van het productie-proces en van het distributie-stelsel eischt, evenzeer zal men het billijk en zelfs noodzakelijl^. moeten achten, dat alle belanghebbenden daarover zullen wor den gehoord. Dit is vooral noodig, nu wij een landbouwcrisis moeten doormaken, die in een eeuw zijn weerga niet heeft gehad en nu het gaat om een landbouw industrie, die vanaf 1858 haar intrede deed in ons land en sedert dien tijd steeds meer is geworden het belang rijkste onderdeel van den akkerbouw. Vleitaal is gewoonlijk leugentaal. Sluit daarvoor zoowel uw oor als uwen mond. Naar het C. B. verneemt heeft II,M. de Koningin wederom een aantal giften aan verschillende instellingen en vereenigingen geschonken uit het So phia-fonds, dat ter beschikking van H.M. werd gesteld door wijlen H.K.H. de Groothertogin van Saxen-Weimar- Eisenach, geb. Prinses Sophie der Ne derlanden. Prinses Juliana zal deze week eeni ge dagen op Het Loo doorbrengen om evenals vorige jaren met de leerlingen van den landbouwhuishoudkunde-cursus te Uddel, en met ouden van dagen en zieken uit die omgeving, Kerstfeest te vieren. In de ziekte van mr. M. A. M. Was zink, burgemeester van Roermond en oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is nog steeds weinig ver andering gekomen. De toestand van den burgemeester blijft nog zorg baren. De bioscoopdirecties hier te lande zijn voornemens met ingang van 't nieu we jaar alle nog in de bioscooptheaters werkzame musici te ontslaan en verder geen variété-artisten meer te engagee- ren, als gevolg van de door de bioscoop directies onredelijk geachte eischen, welke het door de regeering geconces- sioneerde bureau voor muziekauteurs- rechten, Buma, betreffende het nieuwe tarief voor muziekauteursrechten heeft gesteld. Naar het „Vad." meedeelt, zal de K.L.M.-vlieger Viruly protest aantee kenen tegen de beslissing, waarbij hem verboden werd voor de V.A.R.A.-micro foon te spreken. Faillissementen, Failliet verklaard: Jan de Kok, aan nemer, wonende te Goes, Oostsingel. Rechter-commissaris mr. A. van der Hoop. Curator mr, Ph. R.*Hugenholtz te Goes. IJSVERMAAK. De wedstrijd voor militairen. Optimisme niettegenstaande dooi. Gisteren is het gaan dooien en het is, alhoewel niet hard, blijven dooien. Het ijs toont daarvan natuurlijk wel de gevolgen, maar het is sterk en er was dan ook geen aanleiding om den wed strijd voor de militairen en marineman nen niet te doen doorgaan. Deze wedstrijd begon reeds te negen uur met personeele wedstrijden voor de mannen van de S.D.A.O. alhier. Later kwamen ook de marinemannen met hun muziekkorps, waarvoor een speciale tent op het ijs was geplaatst, en dat de wedstrijden met hun muziek op- vroolijkte. Morgen hopen wij nader op het ver loop van deze wedstrijden terug te ko men. m Het bestuur der ijsclub blijft optimis tisch gestemd en rekent op de mogelijk heid, dat de vorst ons maar tijdelijk heeft verlaten. Blijkt dit juist te zijn, dan heeft mor genmiddag 'n ijshockeywedstrijd plaats. Als het mogelijk is, Donderdagavond het gecostumeerd ijsfeest door te laten gaan, dan zullen daarbij als juryleden fungeeren *de heeren W. Abeleven, Louis Heijmans en R. de Muijnck. Al is onze stad rijk aan allerlei soorten van motorrijtuigen, toch ont brak er tot nu toe een auto voor het vervoer van lijken. Thans beschikt de firma Gebr. Blanker over een nieuwe lijkauto. Wij waren in de gelegenheid het voor het doel, nette vervoermiddel in oogenschouw te nemen. Zoo noodig is er plaats voor twee kisten boven el kaar. Men behoeft in voorkomende gevallen dus geen lijkauto meer van elders te la ten komen. HET IJSFEEST. Naar wij gisteren meldden, heeft dr Snoep Zaterdag 1.1. bij de uitreiking van de prijzen van de hardrijderij voor man nen, de houding van den heer A. J. Mul der, die op een gelukwensch niet rea geerde, onsportief genoemd. Dr. Snoep deelt ons thans mede, dat de heer Mul der hem alsnog verzekerd heeft, dat hij de tot hem gerichte woorden niet ge" hoord heeft en zijn niet daarvoor be danken dus op een vergissing berust. Naar wij vernemen zal onze stadge noot de heer M. Sandijck op Vrijdag 22 Dec. a.s. een piano-recital geven voor de microphoon van de N.V. Philips' Om roep Holland-Indië te Hilversum en wel van 14.30 tot 14.45 en van 15.20 tot 15.35. Ten gehoore worden gebracht com posities van J. P. Rameau, Chopin, De bussy, Albéniz en de Falla. Collecte Crisiscomité. De collecte van het crisiscomité bracht deze week f 68.67. Een Kerstgave, Nu de Minister van Sociale Zaken heeft medegedeeld, dat aan ondersteun de arbeiders over de week van 17 tot en met 23 December een Kerstgave kan worden verstrekt ten bedrage van 25 pet. van het bedrag, hetwelk zij over die week aan ondersteuning ontvangen stellen B. en W. den Raad voor, daartoe over te gaan. Dit zal in totaal een uitgaaf vorderen van ongeveer 2750, waarvan het Rijk vermoedelijk ongeveer 1650 zal bij dragen, zoodat de gemeente 1100 zai hebben te betalen. Deze Kerstgave geldt voor hen, die opgenomen zijn in de „steunregeling voor werkloozen"; hen, die opgenomen zijn in de vorstregeling; hen die opge nomen zijn in de gemeentelijke steunre geling en hen, die uitkeering ontvangen uit een werkloozenkas. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen bedraagt 1237, tegen vorige week 1229. Er zijn 123 per sonen bij de werkverschaffing. De Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden. ARNEMUIDEN. Wegens de zeer groo te bouwvalligheid werd den lsten Mei 1857 een openbare aanbesteding gehou den van het afbreken der oude en op bouwen eener nieuwe kerk, (thans de Med. Herv. Kerk op het Marktplein), toren en consistoriekamer. Dit werk werd gekund voor de som van 9500 aan J. SoniusenP. J. van Puffelen resp. metselaar en timmerman te Mid delburg. De laatste dienst werd den 10 Mei daaraanvolgend geleid door ds. J. H, Calkoen, predikant te Sint Laurens, naar aanleiding van 1 Cor. 816. 31 Maart 1858 heeft burgemeester C. J. Baars den eersten steen gelegd, waar van nog een steen met inscripte boven den ingang der kerk getuigt, Den 19 Dec. van hetzelfde jaar, dus nu juist 75 jaar geleden, werd het nieuwe kerkgebouw door den heer J. van der Meulen, predikant der gemeente met 'n leerrede naar aanleiding van 1 Kon. 8 29A, ondanks 't zeer ongunstige weder onder groote belangstelling, plechtig in gewijd. Mede was aanwezig de Commis saris des Konings en een commissie uit het provinciaal college van toezicht. In de nieuwe kerk vonden weer en nog plaats verschillende voorwerpen uit de oude kerk zooals de twee houten borden waarop de tien geboden geschil derd zijn, alsmede een tweetal koperen lichtkronen. Ook het kerkorgel, dat in 1795 door mr. Daniel Radermacher, heer van Nieu- werkerke aan de kerk ten geschenke was gegeven, vond tot op heden er een plaats in. Als plaveisel in de loopgangen zijn in de kerk gebezigd verschillende grafstee- nen, dagteekenend uil de 17e eeuw Jammer dat hiervan verschillende fami liewapenen weggekapt en uitgesleten zijn. Als stille getuigen dat Arnemuiden 'n havenstad was, is er boven den ingang in den voorgevel een dubbel wijzerborc aangebracht vermeldende den stand van 't water der zee en daarboven een zwart en geel geschilderde bal die de schijn gestalte der maan aangeeft en die voor heen in verbinding met 't uurwerk ston den. DOMBURG. Daartoe in staat gestelc door vrijwillige bijdragen van de lief hebbers (sters) kon de IJsclub Dom burg Maandagavond de baan doen verlichten waarop zeer druk werd ge reden. Door de lichte vorst en de groote massa schaatsers was het ijs wat zwak wat aan de prettige stemming niet de minste schade deed. Aan de oevers be wogen zich de vele kijkers naar de gra- cieuse sport op de romantische gracht van het aloude Westhove. RAAD VAN SEROOSKERKE. Salariskortingen SEROOSKERKE (W.) Maandagmid dag vergaderde de raad voltallig. De periodiek aftredende leden der Commissie tot wering van schoolver zuim werden allen met algemeene stem men voor 3 jaren herbenoemd. Het periodiek aftredend lid van de commissie van toezicht op het L. O., de heer W. C. Allaart werd met 6 stem men (1 stem werd uitgebracht op den heer M. Markusse) herbenoemd. Het voorstel van B. en W. om gedu rende een tijdvak van 3 jaren, ingaande 1 Januari 1934 een tijdelijke korting van 4 pet. toe te passen op de jaarwedden van de ambtenaren wier wedde of totaal wedden meer bedraagt dan 800, werd na toelichting van den Voorz, welke re denen B. en W. hebben voorgezeten de korting niet op alle ambtenaren toe te willen passen, z. h. st. aangenomen. Een voorstel van B. en W. om de Kerstgave vastgelegd in een circulaire van den Minister van Sociale Zaken voor ondersteunde werkloozen, ook voor hen die in de z.g. vorststeunrege- ling vallen, toe te passen, wordt z. h. st. aangenomen. Na het zenden der agenda is nog in gekomen een verzoek van het bestuur der Vereeniging „Nooit Gedacht" al hier, in hoofdzaak neerkomende op den verkoop van een paar perceelen ge meentegrond in den Zandput, ten N. van het dorp, aan genoemde vereeniging, Middelburg, 19-XIÏ-'33. Maandag: ïoogste luchttemperatuur 3% °C (38 °F); laagste 2 °C (28 °F) Heden 9 h: 37 °C; 12 h: 4.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 776 mm; laagste 775 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.8 mm te Scilly; laagste 747.0 te Andanes. Verwachting tot morgenavond Meest zwakke wind uit N. richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt in het N., in het Z. lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. Zon op: 8 h 08; onder: 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 10 h 30; onder: 18 h 40. E.K. 23 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburj 23 min. vroeger; Veere 38 min. later IS springtij.) Hoogwater. Laagwater December. Di. 19 S 2.21 14.45 9.05 21.17 Wo. 20 3.08 15.39 9.56 22.08 Do. 21 3.58 16.33 10.50 22.56 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Hoogwater. Laagwater. Di. 19 S Wo. 20 Do.' 21 December. 4.26 16.46 5.14 17.40 6.03 18.30 10.03 22.20 10.56 23.12 11.49 teneinde aldaar een terrein voor de ïjs- sport aan te kunnen leggen. Een voorstel van den voorzitter dit adres terug te zenden naar B. en W. ter onderzoek om dan, zoo mogelijk in de Januarivergadering een voorstel den Raad aan te bieden werd z. h. st. goed gekeurd. De voorz. deelt mede, dat Ged. Sta ten de bouwverordening vooralsnog niet hebben goedgekeurd, omdat in een paar artikels door den Raad is afgeweken van het concept. De heer H o e g e n vraagt, of dan de Raad ook hierover niets meer heeft te zeggen en ziet hierin weder een aantas ten van de vrijheden van het gemeen tebestuur. De voorz. meent, dat de desbetreffende artikelen geen moeilijk heden van beteekenis zullen opleveren en stelt voor de gevraagde correctie aan te brengen. Met 6 tegen 1 stem (die van den heer Hoegen) wordt dit voorstel aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Cor- n e 1 i s s e naar de verkrijgbaarstelling van het goedkoop vleesch. De voorz. zegt, dat er een ruim gebruik van wordt gemaakt en de kwaliteit zeer goed blijkt te zijn. VEERE. Woensdag a.s. vergadert de Raad dezer gemeente te 2 uur om de navolgende onderwerpen te behandelen: 1. Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting 1933. 2. Vermindering aanslag schoolgeld. 3. Benoeming leden commissie tot we ring van schoolverzuim. Voordracht: 1. R. Repko, L. Blind; 2. G. M. Poppe, A. Burger; 3. D. W. Theri, C. Grims; 4. W. de Wolf, C. M. Douw; 5. H. Luijk, W. Kasse, 4. Benoeming leden commissie plaat selijk toezicht op het lager onderwijs: 1. D. W. Theri, C. Grims; 2. A. Goed- bloed, D. Kasse Wzn. 5. Benoeming leden commissie werk verschaffing. Diefstal uit wraak? TER NEUZEN. Toen Zondagavond de heer E, E„ wonende in de Brouwerij straat, na vanaf Zaterdagmiddag met zijn vrouw afwezig te zijn geweest, thuis kwam, bleek aan die woning een onge- wenscht bezoek te zijn gebracht, meldt de Tern. Crt. Bij onderzoek bleek, dat men zich tijdens de afwezigheid meester had gemaakt van de kleeren der vrouw en andere voorwerpen die haar toebe hoorden, terwijl men die van den man ongemoeid had gelaten. Ook is uit een op de eerste verdieping staande kast een doosje meegenomen met een bedrag van 700 en een spaarbankboekje met een 250. Bepaalde aanwijzingen van braak of

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1