DE DOCHTER VAN ALVA. SFUROL wat een pijn! KRONIEK van den DAC. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M IDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 18 DECEMBER 1933. No. 298. DRAl3ftlA-vANVALK,EriBURG'5\' e A •'iLEVÊRTRAAri Gesprongen handen-Ruwë huid Bij Apo+hekers en Drogisten DIDDELBURB. Neem daar nu loch eens een paar "AKKERTJES" voor en lol Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen,want AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumalische zenuwpijn, Lendenpijn Spil, Spierpijn, Gevalle Koude, enz. "AKKERTJES" koslen slechts 50 cent per 12 sluks. Overal verkrijgbaarI SOES. Huiveringwekkende cijfers over de wereldbewapening en de wapenindustrie. Eén van de groote problemen, waar voor zij, die den wereldvrede zoo gaar ne zouden zien komen, zich gesteld zien, is dat van de wapenindustrieën. Volgens een simplistische redeneering moesten deze maar verboden worden, dan was men klaar. Dat lijkt meer zoo, dan het is. Het zou slechts waar zijn, als de zondige mensch zoozeer verbeterd was, dat hij zich geen wapenen meer wenschte, liever eco nomisch of ander onrecht met gelaten heid droeg, dan zich teweer te stellen. Als we echter eenmaal zoover zullen komen, dan gaan de wapenfabrieken vanzelf wel op de flesch. Maar zoover zijn we nog niet in tegendeel zelfs. De gruwelijke wereld oorlog begint bij de huidige snel-levende generatie helaas al weer te veel in het vergeetboek geraakt te zijn en de oor- logstendenzen duiken weer angstwek kend aan alle kanten op. Van soc.-dem. zijde is den laatsten tijd herhaaldelijk de aandacht gevestigd op de groote invoeren van metalen en van tot de bereiding van schietkatoen bruik bare stoffen in Duitschland. Een medewerker van de Nieuwe Rot- terd. Crt. wijdt thans een beschouwing aan het „Weekly Report van het In stitute for Economie Research" d.d. 8 November j.l., dat hij in de jongste af levering van prof. v. Wegener's Berliner Monatshefte" vond afgedrukt. Daarin wordt er in de eerste plaats op gewezen „dat, ondanks de ontzag lijke inzinking van het oeconomisch le ven, de uitgaven voor militaire doel einden tusschen 1928 en 1932 nog z ij n toegenomen. Terwijl het indexcij fer voor de totale wereldproductie van 100 in 1928 op ongeveer 56 in 1932 terugliep, steeg de totaal uitga ve voor bewapeningsdoeleinden tezelf dertijd van 100 op 107. Deze uitgaven vorderen laatstelijk ongeveer 2 0 mil liard Mark per jaar. Terwijl de werelduitgaven voor be wapening in de periode 19131932 met twee-derden toenamen, daalden die van Duitschland tezelfdertijd, ingevolge de voorschriften van het verdrag van Ver sailles met meer dan twee derden. Men pleegt er herhaaldelijk op te wij zen, aldus dat artikel, dat ook in an dere landen dan Duitschland de leger- sterkte laatstelijk verminderd is. In dit verband verdient het aanteekening, dat dit niet algemeen opgaat, en dat boven dien de vermindering, waar zij plaats had, slechts van geringen omvang is. Blijkens het „Annuaire militaire" zoo vervolgt deze medewerker der N. R. Crt, bedroeg de vredessterkte der legers (officieren en manschappen teza men) in: 1928 (of 1928/29) 1932 Frankrijk 617.500 552.800 Gr. Britannië.180.300 166.200 België 65.200 66.800 Italië 251.200 249.100 Rusland 562.000 562.000 Maa,r nog daargelaten dat deze sterk te uit de militair geoefende reserve in geval van oorlog snel tot een veelvoud kan worden opgevoerd, valt te rekenen met het feit, dat laatstelijk de techni sche uitrusting van de legers en vooral hun motorisatie en mechanisatie gewel dig verbeterd is. Het kan in het licht van deze feiten, zoo besluit deze beschouwing, dan ook niet verwonderen, dat het de wapen industrie ook in deze tijden van inzin- door ARCHIBALD CLAVERING GUNTEE 69). Want deze vrouwen kampen niet en kel voor alles, waarvoor de mannen ten strijde trekken, maar bovenal om aan onteering te ontkomen. Ieder harer, maagd, vrouw of weduwe rilt bij de ge dachte aan de onmeedogende wijze, waarop de Spanjaarden in een verover de stad de vrouwen mishandelen. Vol 'zelfvertrouwen rukken Alva's veteranen op, Zij hebben den eenen muur veroverd, waarom niet den ande ren? Zij steken de hoofden boven den rand der versterking onder het geroep van: „Philips!" en „don Frederico doch worden daar warm ontvangen door de vrouwenschaar. Achter de verschansing brandt een groot vuur, waarop een reusachtige ke tel met kokenden pekel staat. Eerst wordt een salvo gelost ten einde den vijand een voor hem noodlottig oogen- blik terug te doen deinzen, waarbij elke vrouw haar musket lost in het geaat van den aanrukkenden vijand, die onder hel bloedbad even aarzelt. „Spoelt de Spanjolen weg! Geef het water door!" roept de weduwe en zelf den eersten vollen emmer met kokend water aangrijpend, smijt zij den inhoud in het gezicht van een Italiaanschcn kapitein, wiens stevige wapenrusting niet beschut tegen dezen doop met ko king goed blijft gaan. Hieronder volgen de over 1927 en volgende jaren uitge keerde dividenden van Schneider-Creu- zot (A), Vickers (B) en de Skodawerke (C). ABC 1927 20 8 17.5 1928 22.5 8 21% 1929 25 8 28% 1930 25 8 28% 1931 25 5 17.5 1932 25 4 21% De werelduitvoer van wapenen en munitie is sedert het uitbreken van de wereldcrisis in 1929 wel achteruitgeloo- pen, maar vertoont in het laatste jaar toch weder stijging, niettegenstaande de werelduitvoer in totaal ook in 1932 nog belangrijk daalde. Stelt men de cijfers voor 1928 weder op 100, dan bedroeg de totale werelduitvoer in 1931 58 en in 1932 40, die van wapenen en munitie o.s. 59 en 65." Tot zoover deze belangwekkende, we mogen wel zeggen huiveringwekkende, beschouwing. We mogen daaraan nog toevoegen, dat, hoe belangrijk deze materieele be wapening ook is, zelfs hoe gevaarlijk haar uitsluitende aanwezigheid is wat doe je met kanonnen, als je er nooit eens mee schieten kunt? toch het grootste gevaar bij de oorlogszuch tige of overmatig krijgshafte gezind heid ligt. In Duitschland b.v. heeft men op papier en volgens het verdrag van Versailles, maar een miniem legertje. Maar de troepen van Hitier vormen ten deele ongewapende keurkorpsen, die „in geval van nood", en, desnoods ook eerder, tot volledige moderne legers om te schakelen zijn, zoodra men ze maar de materialen in de hand geeft. En zouden die, als men dat nu beslist er op toe legt, niet te krijgen zijn iiiiiin miii ANTWERPEN EN ROTTERDAM. Pleidooi voor nauwere samen werking. Het Brusselsche „Laatste Nieuws" geeft, naar de correspondent van het „Hbld", meldt, een pleidooi voor een nauwere samenwerking tusschen de groote havensteden der beide landen AntwerpenRotterdam, „Hoe meer men de zaken nagaat, hoe meer alles dan ook pleit voor een be tere Nederlandsch-Belgische verstand houding welke", zegt het b.ad, „de Ne- derlandsche minister van buitenlandsche zaken jhr. Van Karnebeek destijds met zooveel klem heeft verdedigd omdat hij voorzag waar het naar toe ging. Al zij het dan op een'gszins andere grondslagen, toch zal het tot beter be grip tusschen Nederland en Be.gië moe ten komen, indien Rotterdam en Ant werpen het gevaar willen afwenden van een bedenkelijken achteruitgang ten ge- volge van de Duitsche en de Fransche scheepvaartpolitiek. Het besef van de gemeenschappelijke belangen d'e ten slotte -toch ook tusschen Rotterdam en Antwerpen bestaan, kan niet anders dan gunstig voor de Nederlandsch-Bel gische verhoudingen uitvallen". (Ingez. Med.) kenden pekel. Hij kermt van pijn en zij s.aat hem neer. Met, de vaardige hand, die de waschtobbe weet te hanteeren, overgieten haar vrouwen de Spanjaar den met de kokende vloeistof en deze kermen en krimpen van de pijn. Maar van achteren worden zij opge drongen en de vrouwen gaan deze met het slagzwaard te lijf. Zich niet om het doodsgevaar bekommerend, beschermen zij zich door geen schild, doch zwaaien het zware wapen met beide handen. Tegen het gewicht van zoon slag is geen schermkunst opgewassen. „Piekeniers naar het front!" buldert De Billy, doch een oogenblik later is hij gewond en wordt uit den strijd wegge dragen. De piekeniers komen dienten gevolge niet tijdig op het terrein en Kenau Hasselaar onderneemt aan het hoofd van haar vrouwen een uitval van de lunette uit en drijft eiken levenden Spanjaard in het blokhuis bij de Kruis- poort. Zij doet een schorren lach hooren: „Het is vol; nu komt gij aan de beurt vrouw Jannaps". En een vrouw, die rustig boven op de lunette heeft toegekeken, springt om laag en als ze een minuut later weer verschijnt, roept zij: „de mijn is ontsto ken!" Deze mededeeling wordt haast op hetzelfde oogenblik bevestigd door de mijn zeJ en het groote blokhuis van de Kruispoort, dat voor het bezoek der Spanjaarden van een twintigtal vaten buskruit is voorzien, vliegt de lucht in, met zich een paar honderd Walen van DE KERSTGAVE VOOR WERKLOOZEN. De minister van sociale zaken heeft goedgevonden, dat aan ondersteunde werkloozen als Kerstgave aan het einde der week van 1723 December boven het steunbedrag een bedrag wordt uit gekeerd, overeenkomende met een vier de van hetgeen de ondersteunden over genoemde week aan steun ontvangen. Deze regeling geldt ook voor hen, die in de z.g. vorststeunregeling zijn opgeno men. DE „PELIKAAN" IN PLAATS VAN DE „ZILVERMEEUW". Wegens motordefect. Wegens een ernstig motordetect, ver moedelijk een breuk van een der inwen dige onderdeelen, van den middelsten motor, is de „Zilvermeeuw" Zondag nacht niet voor haar Kerstpostvlucht naar Indië, gestart. Het defect trad aan den dag doordat het niet gelukte, den motor aan te slaan. Inplaats van de „Zilvermeeuw" is de „Pelikaan" met dezelfde bemanning Smirnoff, Soer, Grosveld en Van Benkring te half vijf met de Kerstpost voor de extra-vlucht naar Indië opge stegen. De minister van binnenlandsche za ken, minister De Wilde en de directeur- generaal der P.T.T., ir. Damme, woon den met enkele honderden belangstel lenden het vertrek bij. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een m ssive van den minister van So ciale Zaken, houdende intrekking van het wetsontwerp tot instelling van Ge zondheidsdiensten. (Ingez Med.) F. Cornells, f Zaterdagmiddag had op de algemeene begraafplaats de ier aardebestelling plaats van wijlen den heer F, Cornel's, in leven oud-hoofdcommies der telegra fie. Op de begraafplaats waren aanwezig ambtenaren, die vroeger met hem bij den dienst werkzaam geweest en ver der o.a. bestuursleden van de Vereeni- ging tot werkverschaffing aan Zeeuw- sche blinden. Aan de groeve is niet gesproken, 'T MIDDELBURGCH MUZIEKKORPS. De vermindering van het ge meentesubsidie. Het bestuur paraat. Het bestuur van de Vereeniging tot instandhouding van het Middelburgsch Muziekkorps heeft aan B, en W. een brief gericht naar aanleiding van de mededeeling van het college, dat de meerderheid van den Raad voorstelt het subsidie terug te brengen op 1000 en de mmderheid om het subsidie geheel te schrappen. Het bestuur schrijft, dit voor stel hem begrijperlijkerwijze ten zeerste De Billy en een detachement van Var gas' veteranen in den dood medeslepen de. Dan smijten zij den laatsten onge- wonden Spanjaard over de k.eine brug naar buiten en hoewel Romero met zijn vendel de St. Janspoort aan de andere zijde der lunette nog bezet houdt, is het vuur uit de naastbij gelegen huizen en Van eenige kleine kanonnen en falconets die aangesleept zijn, zoo hevig, dat geen schildwacht het er op waagt zijn hoofd buiten de muren te vertoonen, daar hij zijn leven niet zeker is. Ten slotte neemt Romero, wien een oog is uitgeschoten, zijn manschappen er uit terug ten minste voorzoover zij loo- pen kunnen en nu komt het af schuwelijkste gedeelte van het drama, Geleerd door de talrijke daden van afschuwelijke wreedheid van hun tegen standers, ijlen de Ho.landers naar buiten en kalm en koelbloedig als slagers bij hun werk, maken zij de Spaansche ge wonden af, die vergeefs om genade smeeken. Bij het gansche gevecht hebben Guy en Har'ng zij aan zij met Kenau Hasse laar gestreden. Toen de vrouwen tot den aanval overgingen, hebben zij aange val.en en als zij terugkomt lacht zij hun vriendelijk toe en klopt hen op de schouders, terwijl zij roept: „Beste jon gens, je hebt je flink gehouden, zoo flink alsof je vrouwen waart! Je hebt moed om te vechten, hebt ge nu ook den moed om met ons honger te lijden?" j Maar dat ho ngerlijden lacht Haring noch Guy toe. Bovendien zijn ze met een bepaald doel te Haarlem gekomen.' heeft getroffen. Het spreekt vanzelf, dat daarmede het bestaan der vereeni ging en dus van het aloude muziekkorps is bedreigd. Het bestuur ziet intusschen in het voorstel een poging om te trach ten het Muziekkorps alsnog voor Mid delburg te behouden en het geeft B. en W. gaarne de verzekering, dat, indien de Raad in dit voorstel zal treden, het al het mogelijke zal doen, om te trachten, zij het dan ook onder geheel veranderde omstandigheden, het eeuwenoude Mu ziekkorps voor de gemeente Middelburg te behouden. Het bestuur verzoekt den inhoud van dit schrijven ter kennis te brengen van den Raad. Uitbreiding straatverlichting op den Seisweg. Overeenkomstig het verzoek van een 19-tal bewoners van den Seisweg, stel len B. en W. voor de straatverlichting op dien weg uit te breiden en wel met 2 electrische avondlantaarns; dat zal 290 kosten en vervolgens 50 per jaar. BELOONING VOOR VERVANGING HOOFDEN VAN SCHOLEN. In vervolg op de in de vergadering van 25 October j.l. door mr. Byoau uit gesproken wenschelijkheid om de beloo- rung voor het vervangen van het hoofd van een openbare lagere of een open bare U.L.U.-school op minder ruime schaal te regelen, hebben B. en W. het advies van de afdeefingen van het N.O. G. en van den Bond van N.O. gevraagd. In het antwoord van het" N.U.G. ont breekt eike motiveering van het afwij zend standpunt; de Bond motiveert dit wel, n.l. omdat de vergoeding voor ver vanging, ook al gaat zij pas na zekeren tijd in, dan ten minste niet gerekend wordt van het begin der vervanging af. B. en W. wijzen er op, dat het wel juist is, dat de verlofregeling bij ziekte voor onderwijzers ongunstiger is dan voor ander gemeentepersoneel, doch daar staat tegenover dat de onderwij zers veel ruimer vacantiën hebben. Eén grief erkennen zij, namelijk, dat de ver goeding eerst aanvangt na 30 schoolda gen. Doch overigens meenen zij, dat te dezen onderwijzers gelijk moeten staan met ander personeel. Zij stellen voor de belooning te bepalen op 1.40 voor de lagere en 2 per dag voor de U.L.O.- scholen, voor den tijd, waarmede de vervanging den aaneengesloten duur van een maand overtreft. De meerderheid der commissie van financiën wil 14 dagen bepaald zien. Opheffing verschil in ontvangsten. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft een verzoek gericht tot den Raad om te besluiten het verschil bij te pas sen tusschen hetgeen aan hen, die in Januari uit hun kas gaan trekken, toe komt en het bedrag van den steun, om dat bedoelde personen anders m.nder inkomsten hebben dan de steuntrekkers Contract voor stroomlevering. B. en W. hebben met het bestuur der Ambachtschool een contract voor de le vering van electrische stroom afgeslo ten. Voor de eerste 100.000 kwh zal de prijs zijn 5.2 c. en verder 3.7 c. Daarbij komt een kolentoeslag van cent per kwh en per gulden, naarmate de prijs van steenkolen der staatsmijnen stijgt. Pachtverminderingen. B. en W. stellen voor aan acht pach ters van gemeente-gronden aan den Kle- verskerkschen weg, nml. W. Meliefste, P. J. Boogaard, 35 pet., Joh. de Nood, J. Janse Jzn., J. Loner, M. P. Matthijsse, A. Barentsen Lzn. en P. Boone 30 pet. en aan S. Janse, pachter van 3.34.10 ha Daarom klampt Chester Ripperda, die met zijn officieren op de waken staat, aan, deelt hem mede, waartoe hij zich verplicht heeft en vraagt vergunning om Bodé Volckers dochter met zich mede te nemen. „Ik ben blijde u hier weer te zien, Eerste der Engelschen; ik dacht dat ge gekomen waart om ons te helpen", ant woordt de bevelhebber, „O! aan strijders heeft u geen ge brek, noch wat mannen noch wat vrouwen betreft", antwoordt Chester. „Maar er zijn nu te veel monden in uw stad". „Denkt u niet dat zij Haarlem zullen innemen?" „Niet met de wapenen", antwoordt de Engelschman. „Daarom herhaal ik, dat hoe minder monden ge binnen de muren hebt, des te beter. Een convooi of eenige schuiten met meel zijn vooi u van grooter waarde dan duizend ge oefende strijders", „U heeft gelijk", antwoordt Ripper- da, terwijl hij somber voor zich uit kijkt. „Maar ik en zij die met mij zijn moeten hier b.ijven zelfs met dergelijke afschuwelijke dingen. Zie maar eens!" De dag is aangebroken en door een schietgat kijkend ten einde niet door een haakbusschieter onder schot te worden genomen, ziet Guy voor zich een Hollandsche stad, door de Span jaards belegerd. Voor hem ligt de lu nette, waarvan de voorzijde bezaaid is met lijken, de gracht er voor is er me de gevuld, Daarentegenover strekt zich de andere stadswal uit, welke de Span- (Ingez. Med.) gemeentegrond, 40 pet. reductie toe te staan op hun pachtsom. Het bestuur van de Vereeniging tot Exploitatie van Volkstuinen „Kweek- lust" vroeg 33 pet. pachtvermindering. B. en W. achten 20 pet. voldoende. De heer P. Ph. Paul heeft den Raad bericht, dat hij, hoewel reeds ver hersteld, op doktersadvies heeft moe ten besluiten de benoeming tot lid der comm.ssie tot reorganisatie van school G niet aan te nemen. Zooals bekend besloot de Raad on langs, niet in te gaan op het verzoek van J. R. Grool om vermindering van de huur van het huis hoek Nieuwstraat Korte Delft. Thans adresseert Grool in den zelfden geest nogmaals en betoogt geen kans te zien de huur op te brengen. Een tentoonstelling van nuttige handwerken. Zondag had in het Vincentiushuis een tentoonstelling plaats van het resultaat der werkzaamheden van den naaikrans der afdeeling Middelburg van den R. K. Vrouwenbond. Een rijkdom van goederen: mantels, jurken, ondergoed, beddegoed, enz., te zamen een 300 stuks, was geëtaleerd. Het is de bedoeling aan de daarvoor in aanmerking komende gezinnen ten minste twee stuks uit te reiken en daar aan nog een verrassing toe te voegen. Waarschuwing. De Comm'ssaris van politie te Goes waarschuwt tegen de practijken van de Gebrs, W. en L. Vreeswijk, die han del drijven in meubelen, taoijten en verdere huishoudelijke artikelen en daarmede met paard en kar door het geheele land venten. Zij zijn in het be zit van een verklaring van den volgen den inhoud: „Blindenindustrie Tilburg. „H'ermede verklaar en bevestig ik, dat C. F. Vreeswijk, bezems, luiwagens, borstel- en vegerwerk levert, dat door jaards hebben veroverd en nog steeds bezet houden. Daarachter ligt de stads gracht, die haar water ontvangt van het Spaarne, bestreken door de Spaansche batterijen van vestinggeschut. Links liggen groepjes opgaand hout en het leprozenhuis, daarachter weer, alles omgevend, liggen in wijden kring de tenten en hutten van Alva's leger, deze rampzalige stad van hulp en voed sel afsnijdend. Voortgedragen door de ochtendbries bereikt wapengekletter Chesters oor en hij ziet hoe vendels en detachementen naar de verschansingen marcheeren. Hier en daar heffen een half dozijn windmolens hun wieken omhoog maar tegenover hen staat een ander bouw werk, dat Guy, al is hij soldaat, met ont zetting vervult. Het is een reusachtige galg, waaraan een twintigtal lijken ben gelen, een deel met den strop om den hals, een ander deel aan de voeten op gehangen. En nu komt, o hoe afschuwe lijk! de Spaansche beul met zijn hel pers om hun werk in den vroegen mor gen te verrichten. Zij slepen op horden met zich mede wanhop'g krijtende we zens, aan handen en voeten gebonden. Aan het werk tijgend nemen zij de dooden van de galg af en hangen de. levende in hun plaats, die hier in het gezicht van hun vrienden en stadge- nooten op dezen dag aan de galg stuip trekkend zullen sterven, (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5