CAmstel-Hotel ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 298. TWEE BLADEN. MAANDAG 18 DECEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. w GOES. CAmsterdam Het Hotel bij uitnemendheid voor een rustig winterverblijf tegen exceptioneel verlaagd tarief YWitlrfttfe 3c«t'a'Ö<t*c ELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VRssingen 2.30, elders 2.50 pa* kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bg contr. voor beide veel lager; tar, op aanvr. GOESCHE COURANT Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Pubiiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 15 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Srieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevijsnommers 5 cent DT WINKELSLUITING. Kerstweek en oudejaar. la verband met de komende feest dagen herinneren wij er aan, dat alle winkels deze week iederen dag tot 10 Uur geopend mo>ge zijn. Zondag 24 De cember kunnen winkels, waarin uit sluitend of in hoofdzaak brood-, banket, suikerwerk en chocolade wordt; ver kocht, en bloemenwinkels geopend zijn tot 8 uur. Voor andere winkels gelden de gewone bepalingen van den Zondag. Op Oudejaarsdag, Zondag 31 Decem ber, mogen bloemenwinkels tot 8 uur (geopend zijn en winkels, waarin uit sluitend of in hoofdzaak brood, ban ket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, tot 10 uur. HET IJSVERMAAK. Uitslag wedstrijden in hard- en schoonrijden. Donderdag ge- costumeerd ijsieest Het blijft winter en nu de oostenwind in hevigheid is afgenomen, kan men spreken van aangenaam winterweer. Dat komt vooral den schaatsenrijders ten goede. Het aantal, dat van de echte Neder landsche wintersport profiteert, is dan ook iederen dag groot. Het ijs is niet overal goed, maar toch is er flinke ge legenheid om te genieten. De IJsclub staat met haar goed onder houden banen aan den spits van het ijs vermaak en het bestuur zorgt voor velerlei afwisseling. Zaterdagmiddag hadden de aangekon digde wedstrijden in hard- en schoonrij den met een flinke deelname, onder g'roote belangstelling op Vest, Singel eh Bolwerk plaats. Het bestuur verzoekt ons er op te wijzen, dat het zeer gewenscht is, dat de toeschouwers, zooveel mogelijk op Bolwerk of Singel den wedstrijd vol- j gen. Men ziet de rijders dan goed en bevordert het goede verloop. Er is kranig hard gereden en de deel neemsters en deelnemers aan het schoonrijden toonden, dat men hier in Zeeland ook op dit gebied heel wat kan presteeren. Des avonds had in de bovenvoorzaal van de Eendracht de prijsuitdeeling plaats. De voorzitter van de IJsclub, de heer De Jonge, deelde mede, dat de ver eeniging zich dezer dagen telegrafisch als lid van den Kon. Nederl. Schaatsen- rijdersbond heeft opgegeven en dat dus zij, die hier medereden, nu ook elders mogen uitkomen. Spr. bracht verder dank aan majoor Berghuis en zijn staf, die ook nu weer de leiding hadden, en aan de juryleden voor het schoonrijden, die van elders kwamen op eerste verzoek. Zij hadden geen gemakkelijke taak. Majoor Berghuis dankte alvorens de prijzen uit te reiken voor de woorden van den voorzitter en zeide bijna „ambts halve" mede te werken, want hij voelde zich min of meer verplicht aan het ver zoek om te helpen te voldoen. Spr. wees er op, dat vooral hulde verdienen zij, die zonder veel kans op een prijs te hebben, sportief mederijden en zoo 't houden van een wedstrijd mogelijk maken. Hierna ging spr. tot de prijsuitdeeling over. Schoonrijden dames: 1. Mej. C. v. d. Reepe, Goes, 403 p.; 2. mej. F. van den Berg 400 p.; mevrouw dr. G. M. Kooi man-van Middendorp 364 p. Schoonrijden paren: 1. mej, F. v. d. Berg en de heer De Jong, Middelburg, 402 p.; 2. mevrouw dr. G. M. Kooiman van Middendorp en de heer J. A. Tave- nier jr., Middelburg, 390 p.; 3. mej. v. d. Reepe, Goes en de heer Kram, Kapelle, 385 p. Schoonrijden heeren: 1. de heer F. Damman, Middelburg, 390 p.; 2. de heer J- A. Tavenier jr., Middelburg, 382 p.; 3. de heeren A. Willemsen, Ierseke 366 p. Hardrijden paren: 1. mej. Lorier en de heer C. Merk, Middelburg; 2. mevr. Uite- ma en de heer Woudstra, tijdelijk te Middelburg. Deze beide paren moesten kampen, reden toen eerst precies even hard en eerst bij den tweeden kamp waren de tijden resp. 22 en 23.6 sec. Hardrijden heeren: 1. korporaal H, J. Doggenaar 27 sec,; 2. C. Karelse, Scho- re 28 sec.; J. A. Boord 29 sec.; 4, J.. M. Verhulst 29.2 sec. en 5. P. Ventevogel 31.9 sec. Hardrijden dames, slechts 2 deelneem sters: 1. mej. Reekers, Middelburg. Op de baan der vereeniging was het intusschen zeer druk geworden. Er is eens een extra-controle gehouden en dat is Zondagmmiddag herhaald. Daarbij bleek, dat zoo goed als niemand zonder kaart op de vest was. Toch meent het bestuur nog fraude op het spoor te zijn. Er moeten personen zijn, die meer bij kaarten aanvroegen, dan er leden van't gezin zijn Ook hiertegen zal zoo veel mogelijk worden opgekomen. Dinsdag zullen wedstrijden voor mili tairen gehouden worden, en de baan zal voorloopig ook Dinsdag- en Donderdag avond weer verlicht zijn. De prijsuitdeeling aan de militairen heeft om half vier in de bovenzaal der Vergenoeging plaats. Tegen Donderdagavond is intusschen ook een groot gecostumeerd ijsfeest uit geschreven, waarbij een muziekgezelp- schap zich zal doen hooren. Men zie daarvoor de advertentie in dit nummer. Het bestuur schreef dit feest reeds bij tijds uit, opdat men gelegenheid zal heb ben zich daarvoor voor te bereiden. Het rekent op een flinke deelname der leden. INKRIMPING PERSONEEL BEDRIJVEN. Volgens de meening van den Direc teur der bedrijven kan door omzetting der werkzaamheden aan drie vaste werklieden der Gasfabriek eervol ont slag worden verleend, te weten aan den eersten stoker F. F. F. van de Woestijne, den stoker-machinedrijver W. M. Acda en den sjouwerman M. Va der. Beide eersten komen voor pensioen in aanmerking, maar dit zal zoo laag zijn, dat B. en W. voorstellen hen ge durende de eerste twee maanden van 1934, met inbelgrip van hun pensioen nog hun volle* j'a,arbeIooning te doen blijven behouden en gedurende de vol gende vier maanden 2/3 dier beloo ning. Resp. beteekent dit voor Acda 241 en voor Van de Woestijne 222 uit de gemeentekas. M. Vader zal over 1934 1052 wachtgeld moeten hebben en da,n pensioen krijgen. Afgescheiden van deze cijfers zal het ontslag een voordeel brengen van 2379; waar tegenover staat een hoogere uitgaaf van 600, omdat twee andere perso- week, terwijl verder gerekend wórdt op 500 voor los personeel. Verkoop gemeente-eigendommen. Voor het huis Kortedelft G 2 is op 7 December j.l. als hoogste bod 4400 gedaan door J. Louws en voor het huis Lange Giststra.at F 205 1229 door G. van Sluis. B. en W. stellen den Raad voor op het eerste bod wel, op het tweede niet in te gaan, omdat de grond waarop dit laatste pand staat altijd nog wel 1200 waard zal blijven. De commissie van fabricage vindt 4400 voor het eerstgenoemde pand laag. Kerk en Vrede. Zooals uit een advertentie in het num mer van Zaterdag bleek, houdt „Kerk en Vrede" Woensdagavond in de Lu- thersche Kerk een Getuigenis-bijeen komst met een drietal predikanten als sprekers en werkt het Geheelonthouders zangkoor mede. Zeg niet: ik ben oprecht; wees het. Zeg niet: ik heb geene ijdelheid; toen het. J. van Poelgeest Sr. f Opnieuw, voor de vierde maal binnen eenige weken, vond in onze gemeente een onverwacht stergeval plaats. Zaterdagmiddag, in de Ganzepoort- straat, werd de heer J. van Poelgeest Sr. plotseling onwel en bleek, na medisch onderzoek, door een beroerte getroffen te zijn. De heer Van Poelgeest werd per auto naar zijn woning aan den Oostsingel vervoerd en hoewel er aanvankelijk geen levensgevaar aanwezig scheen is hij des nachts omstreeks vier uur, zonder bij bewustzijn te zijn geweest overleden. Zeer velen hebben van dit plotselinge^ overlijden met ontsteltenis kennisgeno men. Want de „oude heer Van Poel geest" zooals hij in onderscheid tot zijn zoon ir. J. van Poelgeest, directeur van de waterleiding Mij. genoemd werd was geacht en gezien te Goes. Vrij wel iedereen kende den intelligenten, sympathieken ouden heer, met zijn grij zen baard, zijn patriarchale figuur, die als vaste ochtendwandeling steeds zijn zoon ir. J. van Poelgeest, naar het kan toor van de waterleiding Mij. vergezelde. En niets deed verdachten, dat ook voor den heer J. van Poelgeest Sr., die nog zoo gezond en krachtig scheen, het einde zoo spoedig daar zou zijn. Voor velen zal dit overlijden een leegte ach terlaten. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente zal Donder- middag om twee uur in openbare verga dering bijeenkomen. In behandeling komen de rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1932 en de begrooting 1934, benevens de hier onder genoemde voorstellen. Precario rechten, B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan een verordening op de hef fing van precariorechten. Deze verorde ning regelt de belasting te heffen: a. voor het gebruik of genot Van open baren gemeentegrond of openbaar ge meentewater; b. voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven openbaren gemeen tegrond of openbaar gemeentewater, niet vallende onder a.; c. voor door of vanwege de gemeente in verband met het gebruik of genot van openbaren gemeentegrond of openbaar gemeentewater verstrekte diensten. B. en W. schrijven, dat deze verorde ning h.i. geen nieuwe lasten op de bur gerij leggen. De opbrengst zal rond 750 bedragen, waarvan thans reeds rond 400.aan x-etributies en recog nities binnenkomen. De verordening maakt het alleen mogelijk in alle soort gelijke gevallen rechten te doen gelden. Verhuring van Parkeerterrein, B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot verhuren van de parkeer terreinen. De huurder zal van de ge bruikers een vergoeding mogen heffen, tot een door B. en W. te stellen maxi mum. B. en W. vragen de wijze en tijds duur van verpachting deze eerste maal aan hen over te laten en als een proef te beschouwen. B. en W. merken op, dat in de Raads vergadering van 4 Nov. bleek, dat een verhuring als hier genoemd, gewenscht wordt geacht en noemen de volgende redenen: le. wordt het belang der gemeentekas daarmede gediend; 2e. wordt niet langer concurrentie ge daan aan de eigenaars van particuliere garages, die vanzelf voor het gebruik daarvan eenige betaling moeten vor deren; 3e. wordt billijker gehandeld tegen over de houders van autobussen, die sedert 1 Juli 1929 voor hun standplaat sen betalen moeten. Schietcursus politiepersoneel. In de Raadsvergadering van 6 Dec. 1.1. we'rd een subsidie van f 25.be schikbaar gesteld voor een schietcursus voor het politiepersoneel, welke cursus uitgaat van den Algemeenen Nederland- schen Politiebond. De Raad verbond hier evenwel de voorwaarde aan, dat alle agenten, en niet alleen de leden van den A.N.P.B., aan dezen cursus moeten kunnen deelnemen. Genoemde bond schreef daarop aan B. en W„ dat onder deze voorwaarden de subsidie niet aanvaard kan worden, om redenen: 1. dat op de vergadering van de onderafd. Z.- en N.-Beveland van den A.N.P.B. dato 18 October j.l. unaniem besloten is, dat alleen leden van ge noemde Onderafdeeling aan de schiet oefeningen kunnen deelnemen, waaruit moge blijken, dat niet alleen agenten van politie te Goes, welke lid van ge noemden Bond zijn kunnen deelnemen, doch ook de leden veldwachters. 2. dat reeds verschillende gemeenten hunne medewerking hebben toegezegd, zoomede een subsidie hebben bepaald. 3. dat het Hoofdbestuur van meerge noemden Bond het nadeelig saldo van de in 1933 gehouden schietoefeningen, groot 16.14 gedekt heeft. 4. dat mogelijk bij een eventueele vol gende gelegenheid de Onderafdeeling op een of andere wijze den steun van het Hoofdbestuur noodig zal hebben, welke steun niet gegeven zal worden, indien ook niet-leden aan de schietoefeningen hebben deelgenomen. 5. dat de in 1933 gehouden schietoefe ningen, waaraan 8 agenten van politie van Goes en 8 gemeente-veldwachters hebben deelgenomen, een kosten met zich meegebracht hebben van 155.59, waaruit moge blijken, dat de kosten per persoon ongeveer 10.bedroeg. „Mocht", aldus het schrijven, „Uw Achtbaar College den wensch te kennen geven dat al de agenten van politie alhier een schietcursus volgen, dan zou aan de hand van de begrooting over de in 1933 gehouden schietoefeningen, de kosten globaal berekend 13 X 10. 130.bedragen, welke ten laste van de gemeente zouden komen." B. en W- schrijven thans den Raad, dat zij de aangevoerde argumenten aan nemelijk achten en dus stellen zij voor de bedoelde voorwaarde te laten ver vallen. Uitvoering P. T. T. Evenals vorig jaar heeft ook ditmaal de P. T. T. uitvoering ten bate van 't Kinderfonds der P. T, T. in de Prins van Oranje, een 'geheel gevulde zaal met belangstellenden getrokken. Aan wezig waren o.a. de heer Boudier, voor van het P, T. T. fonds; de heer Ehrhardt, directeur van het P. en T. kantoor te Goes en het eerelid mevr. Lucassen. De Voorz., de heer Overbeeke, cor respondent van het P T. T. fonds opende den a.vond met een woord van welkom in het bijzonder gericht tot de hierboven genoemden. Spr. dankte voorts allen die aan dezen avond me dewerkten, en wekte de aanwezigen op, vooral in dezen tijd, die voor allen zoo moeilijk is, maar juist daarom dub bel zwaar voor degenen die hulp noo dig hebben, lid van het P. T. T. fonds te worden. De hr Boudier, hierna het- woord verkrijgende, schetste wat het P. T. T. fonds reeds voor velen is geweest, ook voor Zeeuwsche kinderen en hoe Zee land, wat het aantal leden betjreft, eigenlijk nog onontgonnen terrein is. Als iedere P. T. T. ambtenaar, aldus spr., slechts 2 ct. per week aan het fonds bijdroeg zou dit per jaar een bedrag van 23000 gulden maken. 'Spr. deed een krachtig beroep op allen om het fonds te steunen en besloot met de hoop uit te spreken, dat ook deze avond tot de versterking van het fonds zijn deel zou bijdragen. Vervolgens werd begonnen met de uitvoering; gaf eerst het orkest van mevr. BrandBekker eenige goede nummers muziek, en kregen we verder het programma te genieten, dat ook reeds te Middelburg gegeven werd. Het dankbare publiek was terecht gul met zijn applaus. Voorts was er een tombola,, een „rad van avontur", en kon men nog op andere wijze zijn geluk beproeven, 'n Geanimeerd bal besloot de uitvoering. Als geheel een mooie avond, ook omdat hij zeker aan zijn doel beant woordde en een behoorlijk batig saldo opleverde. Goesche wijkverpleging. Naar wij vernemen zal de wijkdiacones zuster Sophie van de Velden, haar werk zaamheden alhier op 31 Dcc. beëindigen. Velen zullen hiervan met teleurstelling kennis nemen. Ruim een jaar is zij als zoodanig hier werkzaam geweest en zij heeft zich in dien tijd doen kennen als een degelijke verpleegster, die velen tot hulp en steun is geweest. De oorzaak van dit vertrek moet ge zocht worden in het feit, dat door het Diaconessenhuis te Haarlem, dat derge lijke zusters uitzendt, zoodanige finan- cieele eischen aan de Vereeniging Goe sche Wijkverpleging zijn gesteld, dat deze onmogelijk zijn na te komen. De Vereeniging zal thans haar werk door een particuliere gedipl. verpleeg ster laten voortzetten. Als zoodanig is met ingang van 1 Jan. benoemd, zuster T. Ouwehand alhier. IJSFEEST TE GOES. Hardrijderij van mannen. Begunstigd door ideaal hardrijders- weer werd Zaterdag op de mooie banen van „Ijsvermaak" op de Westvest een hardrijderij van mannen gehouden. De deelname was tamelijk groot: er ston den 21 namen op de lijst. Over 't alge meen werd er goed gereden; onder de deelnemers waren er enkele, die voor de toekomst veel beloven. Na drie ron den bleven over: A. J. Mulder, H. Lo- neux en H, Zemsch; die om le, 2e en 3e prijs moesten kampen. H, Loneux ver sloeg A. J. Mulder met twee tegen één rit, en H. Zemsch won in twee ritten van H. Loneux. (Ingez. Med.) Middelburg, 18-XII-'33. Zaterdag en Zondag: hoogste lucht temperatuur 0.7 °C (33 °F); laagste —5% °C (22 °F). Heden 9 h: —2 °C; 12 h: °C. 0.3 mm regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 775 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.9 mm te Croydon; laagste 740.3 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond In het N.: zwakke wind uit W. rich tingen, nevelig tot zwaar bewolkt, wei nig oi geen neerslag, lichte dooi tot tem peratuur om het vriespunt. In het Z.s zwakke tot O, wind, neve lig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst. 6 Zon op: 8 h 08; onder 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 9 h 56; onder: 17 h 06. E.K. 23 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Wesikapeile is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. latex 15 springtij.) Hoogwater. Laagwater. December. Ma. 18 1.31 13.56 8.10 20.27 Di. 19 S 2.21 14.45 9.05 21.17 Wo. 20 3.08 15.39 9.56 22.08 Hoog- en Laagwater te Wemelding®. Hoogwater. December. Ma. 18 3.34 15.56 Di. 19 S 4.26 16.46 Wo. 20 5.14 17.40 Laagwater 9.08 21.28 10.03 22.20 10.56 23.12 Na afloop werden de prijzen uitge reikt door dr. Snoek (de voorzitter Ir. J. van Poelgeest kon wegens ernstige fa milieomstandigheden niet tegenwoordig zijn). Dr. Snoek begon met te zeggen dat deze hardrijderij uitstekend is geslaagd en wees er op, dat, zullen wij komen tot een „eigen ijsbaan" alle deelnemers van dezen wedstrijd, het publiek dat op de baan aanwezig is, en verder allen in Goes en daarbuiten, die daarvoor m aanmerking kunnen komen, lid. behoo- ren te zijn van onze vereeniging „Ijs vermaak". De geringe contributie a 1 per jaar plus een gulden entree behoett geen bezwaar te zijn zich aan te sluiten. Wij hebben dezen middag (aldus spre ker) uitstekende rijders op de baan ge had, we geven den welgemeenden raad, ga niet rusten nu, maar.trainen trainen Met hartelijke felicitatie werd daarop aan den heer H. Zemsch de le prijs 15) en de 2e prijs 10) aan den heer H. Loneux uitgereikt; luide „hoera's" van de aanwezigen volgden hierop. De gelukwensch van dr. Snoek aan den 3en prijswinnaar, werd door dezen niet ge- accepteeid; een „hoera" van het pu bliek bleef achterwege. Dr. Snoek be treurde deze houding van den heer Mul der en qualificeerde haar als zeer on sportief; hij sprak de wensch uit, dat iets dergelijks geen navolging zal vin den. Vermeld zij noch dat gekampt werd volgens wedstrijdbepalingen van „Den Bond van IJsclubs". Gecostumeerd feest. Des avonds had op de verlichte baan nog een gecostumeerd ijsfeest plaats. De uitslag luidde als volg: Mooiste paar le pr. St. Nicolaas en Zwarte Piet (Kerkhove); 2e pr. St. Ni colaas en Zwarte Piet (Torbijn). Mooiste heer: le pr. Kerstmannetje (Mulder); 2e pr. Cowboy (v. d. Reepe). Origineelste costuums: le pr. Arabier

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1