PIJNLIJKE SPIE RECHTZAKEN. -popöf Briefgeschrief tusschen Jewannes uut Walchere an Jan de Smid uut Goesche Land. J. J. B„ 39 j., manufacturier te Ka pelle, was op 20 October door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot 50 b. s. 10 dagen hechtenis wegens als be stuurder van een auto daarmede op den openbaren weg rijden, terwijl hij ver keerde onder zoodanigen invloed van 't gebruik van alcoholischen drank, dat hij niet in staat moest worden geacht de auto naar behooren te sturen. Tevens was hem het besturen van motorrijtui gen voor den tijd van 6 maanden ver boden. L. A„ wed. N. J. F. D., 75 jaar, land bouwster, te Philippine, was op 14 No vember 1933 door den Kantonrechter te Het zoogenaamde „Groote Gat" zal worden gerioleerd. De pensioengrondslag van den heer Gunning (ambtenaar van den burger lijken stand) wordt op 50 gesteld. De rekening courant overeenkomst met de Boerenleenbank wordt verlengd. De opcenten gemeentefondsbelasting worden gehandhaafd op 15 pet. Tot leden van 't Burgerlijk Armbe stuur worden gekozen in de vacature wijlen den heer Hartoog de heer M. de Mol, in de vacature Jac. Willemsen (aftr.) de heer Jac. Willemsen. Diverse commissies werden in haar huidige samenstelling herkozen. De personeele belasting voor huur waarde van café's en koffiehuizen wordt met een derde verminderd. De bouwver ordening werd opnieuw vastgesteld, dus ook de verplichte aansluiting der wa terleiding. Waartegen zich de heeren Mol en Bom en Cornelissen verklaarden. Den gemeenteopzichter zal een gratificatie over 1933 worden aangeboden van 500 voor extra bewezen diensten. N.a.v. verschillende bij de rondvraag ter sprake gebrachte kwesties, zegt de v o o r z. dat de rooilijn van het nieuw te bouwen huis van den heer Nijssen 15 m is uit de as van den weg. De raad kan anders beslissen, maar dit is een proce dure van 2 a 3 maanden. De rooilijn aan de Vierstraat zal nu 2 m naar achteren komen. Besloten wordt met 9 st. voor (Corne- lisse tegen) om de Vierstraat-rooilijn 2 m achteruit te stellen en 10 per m te vergoeden.. B. en W. zullen een Kerstgave aan de werkloozen overwegen. Na langdurege bespreking wordt be sloten de kerstgave over te laten aan B. en W. Doel is dan om ieder, die ge rechtigd is tot de vleeschdistributie een hoeveelheid steenkolen gratis te ver strekken. B. en W. kunnen beschikken over 300. B. en W. zullen komen met uitge werkte plannen tot bouwen van een schuilhuisje op de Haven. De ijsbaan op de Kuille is aangelegd door de werkloozen, dus alleen om werk te vinden. RAAD VAN KAPELLE. Korting op de jaarwedden van 8 pet. Steunregeling vast gesteld. KAPELLE. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorz. burge meester Bierens. Mededeelingen. De voorz, deelt mede, dat na de vorst de pomp op het kerkplein her steld zal worden. Wat de wegen betreft heeft de directeur van de Gasfabriek beloofd deze weer in orde te zullen maken. Ingekomen is een ministrieel schrijven waarin op gebruik van Nederlandsch fa brikaat aangedrongen wordt. Ingeko men is bericht, dat de gemeente nog te goed heeft, uit de inkomstenbelas ting 232 en 570, en uit de vermo gensbelasting 139. Voorts kwam een circulaire in om onwelvoegelijke klee ding bij badgelegenheden, enz., te we ren. B. en W. meenen, dat hierover te Kapelle niet te klagen is, doch zij zul len de zaak bezien. Betreffende een vraag over het instellen van een des tructor voor vleesch, zegt de voort, dat men meende, dat dit onderwerp, ge zien de omstandigheden, van de baan zou zijn. Vanwege Ver. van Ned. Ge meente is thans bericht, dat het onder werp in studie is genon en. B. en W. sluiten zich hierbij aan, daar het even tueel oprichten van een destructor ge- om tot te gezamenlijk met andere gemeenten zal geschieden. De hr Fr a an je vraagt B. en W. toch op de kleeding bij het baden, enz., toe te zien. Spr. zag gaarne een ujitem- vereeniging opgericht, die dan voor kleedgelegenheden kan zorgen. Daar- mede zou in het euvel voorzien zijn. De voorz. merkt op, dat het beste, is gezamenlijk met Schore een oplossing te vinden daar het meeste in deze ge meente gebaad wordt. B. en W. zullen aandacht aan deze zaak schenken. Weth. V. d. Have, acht ook de kwestie van toezicht in deze van het grootste belang. De hr Wisse oppert het plan met een kleine subsidie den stoot het oprichten van een vereeniging geven. Korting jaarwedden. Betreffende de vraag van Ged. Sta ten over een toe te passen korting van 12% pCt. op de jaarwedden van bur gemeester, wethouders, secretaris, ont vanger en ambtenaren van den burger lijken stand, zeggen B. en W., zonder persoonlijke overwegingen te hebben la ten gelden, dat de vergoedingen van de wethouders, reeds laag zijn. Ook de jaarwedden van burgemeester en secre taris zijn laag. In andere provincies zijn de jaarwedden hooger en bestaat meest al een kindertoeslag voor elk kind ter wijl hier de toeslag pas van het derde kind af geldt. B. en W. achten om dit alles dan ook een korting van 8%,pCt. voldoende. De hr F r a a n j e gaat mede met de opmerkingen over de niet te hooge jaar wedden betreffende de wethouders en secretaris, doch verder wil hij met het voorstel van Ged. Staten mede gaan. Toen indertijd de salarissen van bur gemeesters enz. verhoogd werden, was de Raad er tegen, doch men moest er zich bij neerleggen. De hrdeJonge merkt op, dat Ged. Staten nog niet over een korting van hun eigen wedden gesproken hebben. Men begint altijd van onderaf. Spr. gaat met het voorstel van B. en W. mede. De hr F r a a n j e wijst er op, dat de Raad over de jaarwedden van Ged. Sta ten niets te zeggen heeft. Men moet ech ter, gezien de tijd doen wat men zelf kan doen. Weth. Van der Have wijst op de beduidende korting van 12% pCt. Dit is 1/8 van het salaris. Voorts is de re geling al onguqstig en is de financieele toestand van Kapelle nog niet zoo, dat zulk een groote korting noodzakelijk is. De hr Van L i e r e zegt, dat ieder een met bezuinigen bij een ander wil be'ginnen. Zoo ook Ged. Staten. Spr. gaat daarom mede met het advies van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt hier na aangenomen met de stem van den hr Fraanje tegen. In het ambtenaren regelement wordt een bepaling ingelascht betreffende een verbod van het dragen van bepaalde in signes, het uitsteken van vlaggen, enz. Voorts wordt in de verordening op de veldwachters een administratieve wij- ziging gebracht betreffende het verval len van de woorden „tenminste". Naar aanleiding van een verzoek om inge|>ruikgeving van een schoollokaal van de oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen, en van mej. Glas voor een cursus in E.H.B.O. stellen B. en W. voor, de gevraagde lokalen in ge bruik te geven. Aldus wordt besloten. Verder besluit de Raad tot een pacht- vermindering van 40 pet. ten bate van den pachter van een stuk grond op de „Vette Lap" Op voorstel van B. en W., en op ver zoek van de bewoners, wordt besloten een lantaarn te plaatsen op den hoek van het nieuw bebouwde gedeelte Ab dijstraat. Verder zal met Schore over legd worden over het gezamenlijk plaat sen van een gaslantaarn, (thans èen pe- troleumlantaarn). De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1932, geeft de commissie aanleiding een opmerking te maken over een beduidend bedrag aan nog te j innen pacht en een hooge rekening voor geneesmiddelen. Verder is een bedrag van 1000 belegd, niet uit overbodige middelen, maar uit een rekening, die niet sluit. De commissie vraagt daar in lichtingen over. Voorts acht de com missie de tijd niet verre, dat het B. A. zich zelf niet meer kan bedruipen. De rekening Armhuizen heeft echter 'n overschot, waarom de commissie sa mensmelting wenschelijk acht. Vierder adviseert zij de rekening goed te keu ren. (Aldus wordt besloten). De hr d e J on g e, verder rapport uit brengende over de begrooting 1934 B. A. acht de post pachtvermindering ad 4000 zeer hoog. Voorts wijst hij op de hierboven genoemde nog te innen pacht 1930) en de samensmelting, waardoor een voordeeliger eindcijfer verkregen zal worden, en dus de nood zakelijke subsidie Vin de gemeente nog niet bepaald kan worden. De commis sie stelt voor de begrooting aan te hou den, tot met deze opmerkingen rekening gehouden is. Aldus wordt besloten, met de bepa ling, dat het B. A. over de posten, waarop geen aanmerking is, beschikken kan. Tot voorzitter van het B. A. wordt herbenoemd de hr P. Mol. Steunregeling. B. en W. stellen voor tot het instellen van een steunregeling over te gaan. De gemeente zal over 1934 waarschijnlijk geen aanspraak op een rijkssubsidie kunnen maken. Uiterste zuinigheid is dus geboden. B. en W. willen de rijks regeling aanhouden, uitgaande van een loonnorm van 1200. De regeling zal alleen gelden voor landarbeiders. De Voorz. deelt mede, dat nog geen antwoord ontvangen is over de Inge zonden werkobjecten. In de eerste plaats zal getracht worden arbeid te verschaffen. De hr De Jonge wijst er op, dat slechts tot 65 pet. van het loon gegaan mag worden. Dus komt men daar, b.v. met kindertoeslag, boven, dan moet dit afgetrokken worden? De voorz. stemt dit toe. De hr De Jonge critiseert verder, dat menschen boven 60 jaar niet in de steunregeling opgenomen mogen wor den. Die moeten dus naar het Armbe stuur. De hr Fraanje betreurt dit even eens. Tenslotte ontvangen ze dan toch, zij het middels het Armbestuur, steun uit de gemeentekas. De voorz. merkt op, dat er meer dingen in schuilen, die ook B. en W. troffen. Mogelijk moet in deze in de toekomst iets gedaan worden. Spr. wijst er verder nog speciaal op, dat de steun regeling alleen voor de landarbeiders zal mogen gelden. Werkloozen uit am dere vakken moeten naar hun organ! satie. Telefoon Politie. B. en W. stellen voor de politie (ook den burgemeester) van telefoon te voor zien. .Voor den veldwachter behoeft al leen het abonnement betaald te wor den. De kosten zullen pl.m. 75 per jaar bedragen. (Aldus wordt besloten met de hr Fraanje tegen), De voorz. deelt mede, dat de insp L. O. bericht heeft, dat, gezien het aan- S loan's Liniment is voortreffelijk om stijfheid uk de gewrich ten te ver drijven. V/j Kramp in de spieren, stijfheid en pijn in de pezen worden dikwijls verwaarloosd, met ernstige gevolgen. Verdrijf Uw pijnen snel en zeker met Sloan's Liniment. Wanneer hei lichtelijk wordt aangebracht, dringt het onmiddellijk d«.«.r maakt een eind aan bloedophooping en neemt de stijfheid en pijnen weg. Rheumatische Pijnen, Lendejicht, Ischias. Neuritis, Pijn in den Rug, Verstuikingen, Kneuzingen zwichten allen voor den pijnlcnigcnden invloed van span's (lngez. Med.j tal leerlingen, slechts 4 leerkrachten voor rijksvergoeding in aanmerking ko men. B. en W. stellen voor daarom tot eervol ontslag van mej. Stecher over te gaan en de ingangsdatum op 1 Jan. of 1 Mei vast te stellen. Weth. v, d. Have merkt op, dat aan de nieuwe regeling ook verbouw van de school verbonden is, daar de lokalen te klein zijn voor de nieuwe grootere klas sen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h.s. aangenomen. De voorz. vraagt verder machtiging om enkele gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, een kolenbon te ge ven, (De raad gaat hiermede accoord). Middelburg, December 1933. Goeie vriend Jan! Joen, Jan, j'eit die êeren in Zenaeve goed gerocht, oor en dien Fransen me neer, die ziek g'öore was van 't .kieken" in Rusland, kon 't er ook wè mee doe. Dus julder verreke eit er ook an moe- te g loove. J'ei g'liek, dat wulder men schen mè judasachtige liefde vor onze keu en a me lekkere kaontjes en kop ete en smulle van d'öorienkrappe, dan dien- ke- me nie mir an 't erreme beest. Me wensche j'in ielk geval zgen mit den dooien, öor. Toen me pas van 't of wae- re, slachte me nog al is saemen mi Mat ties, ielk een alleven, mè Jikkemien eet toch mè liever mit de slachter mee: dan m'n 't aoltied vos, Mè noe mer is wat anders, 't Is nie da k spikkeleere, Jan, mè je begriep wè, da'k as rentier toch ook aoltied be- langsiellienge voo 't nieuws van de beuze. En noe 'k uut 't gene, da'k lest over Amerika gelezen begrepe, dat dae wir 'n goeie boel zal öore. A je Amerikaonsche papieren eit, Jan, vast- ouwe, öor. Jae, dae gaen de fabrieken an t draoien voo Rusland van wat bin je me En dae kom nog bie, dat Amerika z'n eige vrêed gae bewaepene, wat ook nóg werrek za gee. Je begriep zeker wè, da Japan dan scheel za moete gae kieke nae twee kanten. En bie die stroom van werrek ao d'er noe ook nog een golf van braofeid over Amerika kunne kom- me, as ze mè gewillen aöde. 'k Za dude- lijker spreke. Kiek, Jan, je weet, dat er deu 't drankverbod ieselijk gesmokkeld is en dat daeruut weer aolderlei ander kwaed onder d'Amerikaonen gekom- men is. Daer is een misdaedige onder- waereld ontstae, een poel van zonde. Mè noe za werentig 't smokkelen nog nè zö erreg bluve: d'öorzaeke van 't kwaed is nog nie weggenome. Laete ze toch 't smokkelen tegengae deu te zurrege, dat ielekendeen drienke kan op een êere- lijke maniere nè zövee as 'n wil. En as ze 't nie angewerkt kunne kriege, de menschen in Europa staen vol medelien gereed om drank te stieren, blie as ze bin om mee te kunnen ellepe om de zonden in Amerika tegen te gaen. M'n Sinterklaos wi g'aod en noe stae Kossemisse voo de deure. Daegen, zö a je weet, dat ielekendeen, die 't een bit je misse kan, t'er is lekker afneemt. En noe zat 'k van de weke in de vooraevend een bitje te schemeren bie de werreme kachel en dae docht 'k er an, da Salo mo schrieft over rieke menschen, die de macht nie om d'er goed van t'eten en te drienken. Net as die wieze konienk k vee kompassie mit die stakkers. Mè nie minder beklaeg 'k de rieke men schen. die niks weg kunne g'ee. Paulus schrieft I Tim. 6 10 zö nae waereid, dat degene, die lust eb' an de geldgierigeid uldr eige mi vele smerten doorstoken Nae mien mêenienge leve zukke vrek ken aoltied in een vule kouwe mist. En kiek, zukke menschen zoirwe licht en werremte in ulder gemoed kunne brien- ge, as ze barremartigeid wilden uutoefe- ne. En as ze dienke, da ze gosdienstig bin, dan wi 'k zukke menschen wè zeg ge, da ze goud en wierook en mirre brienge an 't Kind in de kribbe van Bet- leëm, as ze d'erreme menschen om Kris- tus' wil ellepe. Mè zuk' iesebieters bin meestenties nie te genezen, wan den du vel blaest ulder in, da ze mit aol da ge ven mè luie slampampers kwêeke en ie priest ulder, da ze zö zunig bin voo de kwaeje daegen, die meugelijks nog kunne komme. Laet ons dien duvel geen plaese geve, Jan, mè laet ons de inner lijke bewegiengen der barmartigeid an- doe. Wa 'k al lank gevreesd staet te ge beuren in Duisland. D'echte Duisers gaen 't Ouwe Testement op zie schuve en uut 't Nieuwe moe geschrapt öore, dat nie past voo de goeie Duisers. Dae za zeker ier en daer ook wel een bitje ge- fassoeneerd öore. In Col. 3 28 stae zö dudelijk, dat in 't Kristendom geen Griek, geen Jood, geen Barbaor en geen Scyt is, mè Kristus is aolles in aollen. Je begriept, dat moet uut den biebel. In Duisland ouwe ze de Joose Kristenen goed uut de Duise en d'êeste moete om gin anstöot te g'een mè kerreke in ach terafbuurten. En Kristus is in Duisland in dat mindere soort nie aoles öor, da kü jie begriepe, nêe Kristus is in da soort mer een êel klein bitje. Mè wie eb' êest van aol an Grieken, Barbaren en Scyten 't evangelie gebrocht? Waere da gin Jo den? Wae bluuft de dankbaereid dae- voo bie de Duisers? 'k Wensche die menschen de kennisse, die nie opblaest en de liefde, die sticht. Een mensch z'n gedachten kunne soms raor loope, Jan. Dae docht 'k van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 15 Dec. wer den de volgende zaken behandeld: W. S„ 42 j„ herbergier te Goes, was op 27 October door den kantonrechter te Goes vrijgesproken van de hem ten laste gelegde plaatsing van een drietal reclame borden voor „Vim" te Ierse- ke, op plaatsen waar deze met het oog op de omgeving aanstoot konden geven. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie was daartegen in hooger be roep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. K. S., 25 j., rijwielhandelaar te Waar de, was op 10 November door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot 25 b. s. 10 dagen hechtenis, wegens over treding van de Visscherijwet te Waarde op 8 October. De verdachte en de ambtenaar van 't openbaar ministerie waren in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie en den verdachte waren in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, met intrekking van het rijbewijs voor eenjaar. H, D., 63 jaar, werkman, te 's Heer Abtskerke, was op 20 October door den weke, dat er fuuftig jaer gelee zö vrêed erg de pokken geweest bin in Zuud- olland en vöraol in Oud-Beierland. In da durrep stiereve d'er toen meer as tweeonderd an die vrêeselijke ziekte. De meeste waere nie ing'int, Toch bleven d'er vee van d'Oud-griffermeerde ge meente vieandig tegenover 't ininten stae, daetoe ook opgewekt deu domenie Bakker van Schravenpolder. 't Eête, dat ininten vöruutlöopen en God ver zoeke was. Vrêed erg was t, dat er in dat durrep een dokter geweest was. die dat ininten nie zorgvuldig gedaen ao. Ie ao d'r mer een bitje mi z'n musse nae gegooid. Meestenties gaf 'n bie 't inin ten drekt 'n briefje. Vandae dat er bie- nae bie aol de guus drie pokken opge- komme waere, a je 't mè g'loove wou. Sint dat in '83 de waerde van 't ininten zö dudelijk was gebleke, ao j'onder die van de staende kerreke en de griffer- meerde nie vee tegenstanders mi. On der de leste vöraol nie vee mi, sint dat meneer Kuiper 't ininten plicht noemde volgens het zesde gebod. Mè noe ver telde dien Endrik mien van de weke werentig, dat de guus de pokken nie mir ing'int oeve t'öore om nae schole te gaen. 't Is toch mè t'open, Jan, dat de menschen nie deu zuk/ arde lessen as in '83 overtuugd moeten öore van de waer de van 't ininten. 't Raekt tied, da'k uuschêe. Noe da'k vanmiddag nog al in de kouwe gelöopen kan 'k m'n öogen bienae nie mir open ouwe. 't Beste mi julder, öor. Onze groetenis- se an julder aolebei. Je goeie vriend Jewannes. Kantonrechter te Goes veroordeeld tot 20 of 10 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van den in beslag ge nomen haas, wegens overtreding van de Jachtwet te 's Heer Abtskerke op 22 September. De Ambtenaar van het O.M. en de verdachte waren in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis der Kantonrechter. P. B., 52 jaar, chauffeur te Baarland, was op 29 September door den Kan tonrechter te Goes veroordeeld tot 25 of 25 dagen hechtenis met intrekking van het Rijbewijs voor den tijd van één jaar, en 5 of 5 dagen hechtenis, we gens het besturen van een auto terwijl hij onder invloed van gebruikte alcoholi schen drank verkeerde en hij niet in staat moest worden geacht om de a,uto naar behooren te besturen, ge pleegd te Kapelle en Kattendijke op 24 Juli. De verdachte was in hooger be roep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. De verdediger mr. C, M. Kegge, pleit te vrijspraak subs, niet intrekking van het rijbewijs. J. v* O. 22 jaar, arbeider te Hontenis- se werd verdacht dat hij in de maand Juli te Hontenisse door listige kunst grepen Petrus Erpelink heeft bewogen tot de afgifte aan hem van 27, door zich als werkeloos aan te melden voor steun en door het vertoonen van een kaart aan Erpelink, die penningmees ter was van den R. K. Fabrieksarbei- dersbond en te teekenen als werkloo- ze, zulks valschelijk en in strijd met de waarheid, daar hij toen niet voortdu rend werkloos was geweest, maar op enkele dagen inkomsten heeft gehad als hulp in het visschersbedrijf van C. Moorthamer. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Tichelman, vroeg vrijspraak of anders voorwaardelijke straf of geldboete. J. v. S., 24 jaar, winkelbediende, Ter Neuzen, werd beklaagd dat hij in 1932 en 1933 te Ter Neuzen werkzaam in de grossierderij van zijn vader opzettelijk, om zijn debiet of dat van zijn 'vader te vestigen, te behouden of uit te breiden, in strijd met de waarheid tot J. Pijpelink en L. Huibregtse, heeft gezegd dat de N.V. Koek- en Beschuitfabriek voorheen G. Hille Zoon en de Maatschappij tot Exploitatie der Fabrieken en handels zaken van Albert Heijn één was, waar uit nadeel voor zijn concurrent Hille kon ontstaan. Eisch 100 of 10 d. h. De vecdediger, mr. Tichelman, vroeg vrijspraak of uitstel tot na afloop van het civiele geding. L. A. S. de W., 23 jaar, koopman te Hontenisse, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op 16 October in het be wakingsgebied, waarin hem hét verblijf was ontzegd, op 16 October én 19 No vember te Hontenisse is teruggekeerd, terwijl hij op 16 October 1933 te Honte nisse niet heeft voldaan aan de vorde ring van den Rijksveldwachter oen te blijven staan. Eisch twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Dieleman jr. vroeg vrijspraak subs, clementie. N. van A„ 32 jaar, winkelier en chauf feur te Zaamslag, was op 5 October door den Kantonrechter te Hulst ver oordeeld tot 7 dagen hechtenis, met ont zegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maan den, wegens het als bestuurder van een auto dan daarmede rijden op den open baren weg, terwijl hij verkeerde onder zoodanigen invloed van alcoholhouden den drank, dat hij niet in sfaat moest worden geacht het motorrijtuig naai behooren te besturen te Clinge op 1 Augs j.L De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. V-, 52 jaar, landbouwer te Groede, was op 2 November 1933 door den Kan tonrechter te Oostburg veroordeeld tot 20 of 10 dagen hechtenis wegens over treding van de Crisis-V arkenswet te Groede op 20 Juni 1933. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: f 40 of 10 d. De verdediger mr. P. C. Adriaanse, vroeg vrijspraak of een lichtere straf.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6