DIAMANT OE DOCHTER VAN AIVA, HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IO BAK- en emm/rr ZEELAND. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 16 DECEMBER 1933. No. 297. «IDDELBURfi. SOES. iyS0-BEVELAND. Een dag n a den Rijksdag brand werd op hoogverra- derlijke brandstichting de doodstraf gesteld. En toch eischt de proc.-generaal Van der Lubbes hoofd I Op den avond van 27 Februari 1933 is het gebouw van den Duitschen Rijksdag door brand vernield. Men vond een Nederlandschen knaap, Marinus van der Lubbe, als brandstichter in het gebouw, met bloot bovenlijf, verwilder de haren, rennende met een tot fakkel dienend brandend kleedingstuk van ka mer tot kamer. Op den avond van 28 Februari 1933 heeft de ministerraad van het Duit- sche rijk een „Noodverordening tot be scherming van het Duitsche volk tegen het communisme" vastgesteld, welke di rect door den Rijkspresident Von Hin denburg onderteekend is: Punt 5 van deze verordening luidt: „Met de dood straf wordt bedreigd het misdrijf van hoogverraadbrandstichting" De slotbepaling luidde, dat deze nood verordening onmiddellijk, dus op 2 8 Februari 1933, in werking trad. Vóór deze verordening bestond, dus op den dag, waarop Marinus van der Lubbe den brand in den Duitschen Rijksdag stichtte, was de hoogste straf voor hoogverraad en brandstichting uitsluitend levenslang tucht huis. Den 29en September van dit jaar vroeg de president van het Rijksgc- rechtshof, hetwelk in meer dan 50 zit tingen deze zaak berechten moet, aan Van der Lubbe: „bekent Gij, dat ge schuldig zijt aan den Rijksdagbrand?" En duidelijk antwoordde de verdwaasde knaap: „Ja". Zooals wij dezer dagen reeds meld den, heeft de procureur-generaal tegen onzen jongen landgenoot, die zonder den minsten twijfel schuldig i s aan den Rijksdagbrand, de doodstraf ge- eischt. Hier klopt iets niet, naar het, buiten Duitschland, algemeen geldende rechtsbegrip. Het is niet rechtvaardig, nadat een daad gepleegd is en waarschijnlijk dus onder den invloed van die daad een nieuwe straf daarvoor te bedenken, welke zwaarder wordt geacht te zijn dan de straf, die op het oogenblik van de daad er voor gold. Naar verluidt heeft de Neder'iandsche regeering de Duitsche ook doen weten, dat naar haar meening deze oude en beproefde rechtsregel in acht genomen zal dienen te worden bij de rechtspraak over Van der Lubbe. En toch heeft de procureur-generaal de doodstraf geeischt. Dr. Seuffert, de verdediger van Van der Lubbe, wijdde ook zijn aandacht aan deze kant van de zaak. Hij erkende, dat deze rechtsregel „in heel Europa" geldt. Maar zoo vervolgde hij, Duitschland heeft door de rijkswet van 24 Maart in verbinding met art. 5 van de veror dening tot bescherming van volk en staat, dezen rechtsregel volkomen wettig ingetrokken. Daar voor in de plaats is gesteld de be paling van artikel 307, die nu de dood straf stelt op de misdrijven waarop on der het vroegere recht levenslange tuchthuisstraf stond. Pleiter achtte dus de doodstraf juridisch onaanvechtbaar Desalniettemin gaf hij het Hof in ern stige overweging, haar n i e t uit te spre ken omdat, hoeveel schade de daad ook mag hebben aangericht, zij, dank zij de kracht en de voorzorgen der nationale regeering, het bestaan van het Duitsche rijk geen oogenblik in ernstig gevaar heeft gebracht. Dr. Seuffert besloot zijn pleidooi met door ARCHIBALD CLAVERING GONTER. 68.) Na deze woorden gaat Guy weer heen. Maar Ripperda heeft druk werk en hij kan hen niet te spreken krijgen. Chester keert daarom naar.„de Zwaan" terug, en voegt zich bij Haring. De her berg is nog altijd even zindelijk als voor heen. Ze is eigenlijk al te zindelijk, daar er niets is om haar vuil te maken; er valt niets te eten als een soort brei, toe bereid van gras, dat tusschen de straat- steenen groeit. Het tweetal is zoo voor zichtig geweest hun eigen levensmidde len in een tasch mede te brengen en be sluiten daarvan te gebruiken. Maar de geur van de haringen is zoo sterk, dat Je kinderen voor de deur samenscholen en de weduwe Hasselaar, die juist van Je wallen is teruggekeerd en bezig is zich te ontdoen van kuras en helm, roept vertoornd uit: „Blikskatersche kerels Wat doe je daar Versterken de middelen zijn voor de gewonden En zij neemt den Spaanschen wijn, de je never, het brood, de haringen en al wat Z1' °P tafel hebben gezet, weg om ze naar de Groote Kerk te brengen, of schoon zij zelve watertandt bij het ge- zlc"f va" die ongekende heerlijkheden en a ^eren haar naloopen, jamme- rend o» een stukje haring, een heel klem stukje, de reuk er van alleen deze conclusie: de rechtbank moge wei geren V. d. Lubbe wegens het voltooide misdrijf van hoogverraad en wegens brandstichting met hoogverraderlijk op zet te veroordeelen. Het Hof moge den beklaagde alleen veroordeelen wegens eenvoudige brandstichting in vier ge vallen, subsidiair in verbinding met het misdrijf van voorbereiding tot hoogver raad. Mocht het Hof met deze laatste praemisse meegaan, dan volgt hieruit wel dat V. d. Lubbe als rechtvaardige straf voor zijn misdrijf een langdurige tuchthuisstraf moet ondergaan. Het zwakke punt in dit overigens gansch niet onsympathiek aandoende vertoog van Van der Lubbes verdediger dr. Seuffert is, dat Duitschland den rechtsregel in quaestie „volkomen wet tig zou hebben ingetrokken". Daarin vergist dr. Seuffert zich als zijn woorden of zijn bedoeling juist zijn weergegeven. Want zulk een rechtsre gel kan zelfs het zoo machtige nati- onaal-socialisme in Duitschland niet in trekken, wijl niemand dat kan. Het gaat hier niet om een wetsartikel, een qualificatie, meer of minder straf, maar om een rechtsnorm die in het rechtsbe grip zelve haar fundament vindt. En bruin-Duitschland kan nu wel in zijn oppermachtswaan zeggen: wij er kennen die fundamenten niet meer. Maar als iemand zegt: ik ontken de aan wezigheid van den Atlantischen Oce aan dan kan hij daarom nog niet met z'n rugzak op naar New-York wan delen! 22* ets p. half pond 45 eis P- pond (Ingez. Med.) GOEDKOOPE TREIN. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, rijdt op Maandag 25 De cember, eersten Kerstdag, een goed- koope trein naar Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam. De aanplakbiljetten en aan de stati ons Vlissingen, Middelburg, Goes, Ka- pelle-Biezelinge, Kruiningen, Ierseke en Krabbendijke te bekomen strooibiljet ten vermelden prijzen en vertrekuren. Opheffing openbaar vervolg-onderwijs. Naar aanleiding van een uitvoerige briefwisseling met den Minister van O,, K. en W. en met Ged. Staten, welk laat ste college het bestendigen van uitgaven voor niet-verplicht onderwijs niet lan ger verantwoord acht, stellen B. en W. voor het openbaar vervolg-onderwijs op te heffen, gerekend te zijn ingegaan met 1 September j.l. Het hoofd, de heer J. Lampert, heeft aanspraak op wachtgeld gedurende 3 maanden en 18 dagen, totaal op 105, de tijdelijke werkvrouw M. Coone-Ver- meu'.en heeft, evenmin als de tijdelijke leerkrachten, mej. C. M. L. Hack en de heer H. J. Wesseling, aanspraak op wachtgeld. Wijziging salarisverordening. De tijdelijk aangestelde leerling-me terijker der Bedrijven was op 22 Octo ber op een weekloon van 24 geduren de 2 jaar onafgebroken in dienst en B. en W. stellen nu voor hem vast aan te stellen op de jaarwedde van groep 2 der ambtenaren, dus 1200 met 5 twee- jaarlijksche verhoogingen van 100 tot 1700. De commissie van financiën stelt voor de beslissing aan te houden, en haar te gelijk te behandelen met een voorstel tot ontslag van eenige vaste krachten bij de bedrijven. Commissie toezicht Avondschool voor N. O. Als lid van de Commissie van toe zicht op de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs is aan de beurt van af treden ir. H. C. Ghijsen. Met dezen is aanbevolen ir. A. A. Brevet. Godshuizen. De heeren H. R. Struve en mr. F. B. Evers zijn aan de beurt van aftreden als lid van het Bestuur der Godshuizen B. en W. leggen over de beide volgende van het bestuur ontvangen aanbevelin gen: de heer H. R. Struve en de heer A. D. Littooij; mr. F. B. Evers en mr. A. van der Hoop, DE GASTHUISQUAESTIE. Geen Hooge Raad maar Kroon. De ter zake kundige lezer zal begre pen hebben, dat in ons bericht van gis teren, inzake de Goesche Gasthuis- quaestie, een verschrijving tot een fout geleid heeft: niet de Hooge Raad, maar de Kroon, den Raad van State gehord, heeft het Goesche Raadsbesluit inzake de tekorten vernietigd! RAAD VAN BORSSELE. Vellen van een aantal bcomen. BORSSELE. In de Donderdag gehou den raadszitting waren de heeren C- Nijsten en P. Dekker met kennisgeving afwezig. De pachters van dijkgronden, de hee ren Jobs. Sandce en I. de Dreu, verzoch ten resp. om 40 pCt. en 50 pCt, vermin dering van pacht. De Raad besloot met algemeene stem men hun 25 pCt. verlaging toe te staan. Thans kwam aan de orde het de vorige -vergadering in handen van B. en W. ge stelde verzoek van M. de Regt, om pachtvermindering voor het vischrecht in de gemeenteweel. B. en W. stelden voor ook dezen pachter 25 pCt. reductie te verleenen. De heer J. Bruinooge merkt op, dat de heer de Regt geen broodvisscher is, doch zich slechts uit liefhebberij met het visschen bezig houdt en dat de la gere vischprijs, die als argument wordt aangevoerd, in dit geval allen grond mist, De heer Rottier stemt voor verlaging, zoodat het voorstel is ver worpen met 3 stemmen tegen, daar de heer de Regt buiten stemming blijft. Een schrijven van het Staasboschbe- heer bevat toestemming tot het vellen van een aantal boomen onder eenige voorwaarden. Vijf rijen, elk van 39 iepen, op de Z.-zijde van het dorpsplein mo gen niet gerooid worden. Het advies, om de eenige jaren geleden op de N.- zijde van het dorpsp.ein aangeplante noteboomen weg te nemen, deze op een andere plaats te planten en ze op het plein te vervangen door linden, geeft aanleiding tot een uitgebreide discussie. B. en W. meenen volgens dit advies te moeten handelen, en de noteboomen te planten op het open terrein voor de begraafplaats. De heer Bruinooge is hie£, tegen en wil Canadeesche populieren op de begraafplaats. Hij zegt, dat linden geen waarde hebben. De V o o r z. merkt op, dat hij met het Staatsboschbeheer meent, dat men op het plein een waardige beplanting moet krijgen, dat linden werkelijk sierboomen zijn en dat de noteboomen, die op het plein staan, daar niet tieren en na ver loop van tijd een ontsiering zullen zijn. De hr Bruinooge vindt, dat we op versiering niet moeten letten, doch op de geldswaarde van het hout. De hr C. Rottier geeft den hr Bruin ooge gelijk, dat de Raad dient te letten op de rente, die het besteede kapitaal kan opleveren. Het voorstel van het Staatsboschbeheer wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen, tegen de hee ren J. Bruinooge en A. van Overbeeke. De rekening van het gemeentelijk wa terleidingbedrijf wijst aan in ontvang sten 6236 en in uitgaven 5254, Over het voorstel van Ged. Staten tot salarisverlaging krijgt de eerste wet houder, zegt de hr C, Rottier dat beide wethouders meenen, dat het voor stel voor deze gemeente te ver gaat, en, dat het college voorstelt 5 pCt. op de jaarwedden van burgemeester, secreta ris en ontvanger te korten. Het wethou derssalaris valt buiten de korting. De hr J. Bruinooge stelt voor met het voorstel van Ged. Staten mee te gaan. De hr S. A 1 m e k i n d e r s verklaart zich tegen korting. Waar de toestand der gemeentefinanciën hier goed is te noemen, gelet o.a. op den post voor on voorzien ten bedrage van bijna 3000. De hr A. van Overbeeke stelt voor 6pCt. te korten. Het voorstel Almekinders, krijgt al leen de stem van den voorsteller. Over het voorstel van de wethouders verklaren zich alleen beide wethouders voor. De voorstellen Overbeeke (6% pCt.) en Bruinooge (12% pCt.) krijgen slechts de stem der voorstellers, zoodat nog geen beslising is genomen. De V o o r z. wijst er op, dat men toch een advies aan Ged. Staten moet uitbrengen en dat dus moet getracht worden overeenstemming te verkrijgen. Een voorstel-Overbeeke voor 6 pCt. te korten, verkrijgt een meerderheid. Tegen verklaarden zich de heeren S. Almekinders en J. Bruinooge. De meerderheid van het Dagelijksch Bestuur stelt voor in beginsel te beslis sen 5 pCt. te korten van de salarissen van alle gemeenteambtenaren, die meer dan 100 jaarlijks verdienen, waartoe echter eerst de organisaties dienen ge hoord. De V o o r z. wijst op het kleine salaris dier ambtenaren en zegt, dat de finan- cieele toestand der gemeente korting onnoodig maakt. De hr S. Almekinders is ten sterkste tegen deze korting en wijst na drukkelijk op wat de voorzitter ver- (Ingez. Med.) klaart, omtrent het niet noodzakelijke ervan. De hr C. Rottier vindt, dat allen moeten gekort worden, nu besloten is om dit voor eenigen te doen. Als de heer Almekinders er op wijst, dat een besluit tot korting toch niet mag genomen worden alleen op grond, dat iedereen verlaging moet krij gen, zegt de hr Rottier, dat het nu niet noodig is, maar 't kan noodig wor den en dan zou het wel eens 25 pCt. kunnen moeten zijn. Volgens de hr Al mekinders kan de Raad toch steeds een besluit tot korting nemen, als 't in de toekomst noodig mocht blijken. Besloten wordt met 4 iegen 1 stem de korting toe te passen. De loonen in de werkverschaffing worden eenigszins gewijzigd. Men brengt die in overeenstemming met de regeling in de omliggende gemeenten en bepaalt ze op 20 ct per uur. De ongeorganiseer den zuden 5 uurloonen minder uitbe taald krijgen, dan de georganiseerden. Wegens vermindering van het aantal leerlingen wordt aan de vierde leer kracht aan de openbare school, den heer H. H. de Lozanne, eervol ontslag ver leend. Tot lid van de schattingscommissie be noemt men in de vacature C. Melis, den heer A. van Nieuwenhuijze. RAAD VAN IERSEKE. Herdenking C. Hartoog. Salariskorting ambtenaren. Kerstgave werkloozen. IERSEKE. De Raad vergaderde Don derdagavond onder voorzitterechap van burgemeester Gunning. Aanwezig tien Raadsleden. Een vacature. Staande sprak de V o o r z. voor de raadsleden een woord van leedwezen uit over het overlijden van den heer C. Hartoog en stelde in het licht het vele goede dat de heer Hartoog voor de ge meente heeft gedaan, hoe zijn kennis van zaken te roemen viel. Hij was het, die hem persoonlijk heeft ingewerkt in de gemeente, die hem, een onbekende, hielp op alle terrein. De heer Hartoog was een man van beginselen, die even wel uitmuntte in het aanpassen aan alle toestanden. Geen drijver maar die alles recht deed volgens zijn eerlijke inzicht. Besloten werd namens den raad de fami lie te condoleeren, De verbreeding der Havenstraat zal niet doorgaan, daar niet alle bezitters van aanpalende grond bereid zijn te ver- koopen voor 4 per m2. Een volgende vergadering zullen B. en W. voorstellen tot onteigening over te gaan. Naar men weet is verleden jaar een kapverbod gekomen over de iepen aan den Zanddijk, vanaf klein Dijksje tot aan Kaasgat. Nu hebben deze iepen iepziek te gekregen. De gemeente is in onderhandeling, met den vertegenwoordiger van de eige naars van dien dijk om tot aankoop over te gaan. Reeds is een bod gedaan van 14.000. De heer Jac. Pikaar, Bierenpolder, wil een voetpad geven voor het nieuwe bouwplan in den Burenpolder. Dit ver zoek is een genot voor de nieuwe be woners van den Burenpolder. 't Aanbod wordt aanvaard. Het advies van den Raad wordt ge vraagd inzake de bekende korting op de tractementen van burgemeester, se cretaris etc. etc. van 12% pCt. B. en W. adviseeren tot goedkeuring; behalve bij den ontvanger, waar Ged. Slaten voorstellen dit (ongeveer) te hal- veeren. De heer Bom stelt nu voor om alle ambtenaren 12% pet. te korten, waar voor zich alle leden verklaren. De raad spreekt zich uit tegen het leggen van een gasleiding in den Har den Hoek tot bij Kegge. maar Maar Kenau Hasselaar is niet te ver murwen en alleen de gewonden mogen er van genieten, ook van de reuk. Mistroostig kijken Guy en Jan Ha ring elkander aan. „Morgenochtend", zegt de Engelschman, „zullen we ons aanmelden en krijgen wij ook ons rant soen. Het is een half pond beschimmeld brood, geloof ik, gebakken van rogge- zemelen en havermeel." „Voor den duivel", bromt de Hollan der, „we moeten hier vandaan zoolang we nog op kracht zijn. Als dat vervloek te wijf ons ten minste maar de jenever had laten houden." Zij gaan in sombere stemming naar bed en vallen in diepen slaap, het ge volg van ontzettende vermoeidheid, daar zij den ganschen vorigen nacht met hun boot zijn opgetrokken. Zij worden gewekt door wapengeklet ter, het alarmgeklep van alle klokken der Groote Kerk, waartusschen die der kleine zich mengen, terwijl het geschut zijn gedaver doet hooren. Bovendien schudt de stoere hand van vrouw Hasselaar hen uit den slaap, ter wijl zij roept: „Wakker worden, luiaards vecht mede voor je leven Gauw, ik wijs je de weg Wel inziende, dat als de Spanjaarden de stad veroveren, zij ook hen zullen vermoorden, grijpen zij hun wapens en hollen met de weduwe door de donkere straten, waar het krioelt van de men- schen, die op weg zijn om te vechten voor hun huis en hof voor hun leven en dat hunner vrouwen en kinderen. Als zij op de wal ten oosten van de Kruispoort komen, waarvan een blok huis is gemaakt, komen zij, die toch wel gewend zijn aan tooneelen van strijd, in een gevecht zooals zij nooit hebben be leefd. Want zij bevinden zich te midden van de vrouwenafdeeling. „Hel en duivel Er is hier geen en kele man. Met ons beiden zullen wij dat niet lang kunnen volhouden", roept Ha- ring. „Kun je dat niet roept Kenau Has selaar. „Wij zullen het dan voor jullie doen. Vrouwen van Haarlem, laat de zen spring-in-'t-velds zien, hoe men moet vechten Zij doen dit met alle kracht en vin nigheid van de geëmancipeerde vrouw der zestiende eeuw; haast tot bescha ming van Haring, die een held is, en van Chester, den koensten krijger van En geland. Ongelooflijke daden van dapper- beid worden door Kenau Hasselaar en haar amazones bedreven. „Alle weerlicht! Dat zijn geen katjes om zonder handschoenen aan te pak ken-" roept Haring, als hij ziet hoe zij omspringen met de Spaansche vetera nen, die in de meening verkeerden, dat de stad al zoo wat half van hen was. Want de aanval is een verrassing, die bijna gelukt was. Om zich vor te bereiden op den groo- ten uitval in combinatie met Oranje's aanval van den kant van het meer. waar omtrent postduiven bericht binnen de wallen hadden gebracht, waren de wach ten verminderd op het buitenste rave lijn, het groote werk achter de gracht tusschen de Kruispoort en St. Janspoort, dat zich onmiddellijk tegenover don Fre- derico's hoofdkwartier verhief. Nadat dit ravelijn deerlijk was geha vend door 't voorthdurend vuur der zwa re Spaansche batterijen, was in den nacht de gracht door Vargas met pon tons overbrugd. Na deze overgetrokken te zijn, hadden de veteranen van Rome ro, De Belley en Vargas zich stilletjes verdekt opgesteld aan den voet van het ravelijn, Na even adem geschept te hebben was hun voorhoede opgeklauterd naar de bressen en vóór dat de Hollandsche schildwachts, uitgeput door waken, ver moeienis en honger, recht wisten wat er gaande was, waren er ve'en van hen af gemaakt en hadden de Spanjaarden het v/erk, dat zij als den sleutel van de stad beschouwden, in bezit genomen. Bovendien hadden zij het groote blok huis bij de Kruispoort vermeesterd en had Romero de St. Janspoort bezet. ,,Sla neer, sla dood, Haarlem is ons!" was de kreet, die door Frederico's ooren met blijdschap vernamen en hij haaste zich om versterking te sturen ten einde het succes te verzekeren. Maar als de Spanjaarden over het ra velijn klimmen om in de stad zelve te komen, ervaren zij, dat zij Haarlem nog niet veroverd hebben. Terwijl de bat terijen weken achtereen het ravelijn tot puin hebben geschoten, hebben de be legerden, hoofdzakelijk de vrouwen en kinderen, onmiddellijk daarachter een groote lunette van zandzakken en aarde gebouwd, beter besctand tegen het ge schut en even moeilijk te beklimmen als het ravelijn. Onttrokken aan het gezicht, was dit onbekend aan de Spanjaarden, totdat zij de eerste fortificatie beklim men om te ervaren, dat zij voor een tweede staan. Terwijl Alva's soldaten dat ontdekken, wordt de lunette bezet door de ijlings gealarmeerde bevolking uit de aangren zende straten. Een oogenblik later voe gen zich bij hen de Duitsche huurtroepen der bezetting, onder luid geroep trek ken de Spanjaarden tegen hen op en het gevecht is begonnen. Het zwakke punt van Haarlem's om walling grenst onmiddellijk aan het blok huis van de Kruispoort, dat nu door Var- gag' veteranen bezet is. Deze verschan sing wordt verdedigd door Kenau Has selaar en haar vrouwen. Het is een eereposl en de bevelhebber der stad, Ripperda, zegt dat hij, al heeft hij onder zijn bevel veteranen uit vele oorlogen, en achthonderd dappere Schotten, waar van nog slechts de helft over is, alsmede een Fransch vendel onder Courie, dit zwakke punt aan geen betere krachten kon toevertrouwen dan aan haar. 'Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5