BE DOCHTER VIN ALVA, KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 15 DECEMBER 1933. No. 296. VEERE. HALSHEREN. ^®»SEVELAND. DRIE k BHteTteÏvTSSfari 80 d Groenzegel 65 d. Roodzegel 50 ct. ons. K 7, Twee Vereenigde Staten. Tee verschillende staten Maar voornemens Twee vrien den te worden. Zoo zeggen althans Twee Diplomaten. De Vereenigde Sovjet Republieken van Rusland: Czarenregime, Doema, Wereldoorlog, Revolutie, Kerenski, Le nin, Stalin, Tsjeka, G.P.Oe., 5-jarenplan grootsche werken voor industriali satie hongersnood, dwangarbeid niets dat op democratie meer lijkt. Vereenigde Staten van Noord Ame rika: Wilson, wereldoorlog, Harding, Calvin Coolidge de Zwijger, Hoovejr, Roosevelt codes, codes en nog eens codes, tot voor Ford toe nog steeds de democratie maar óók armoede en werkloosheid. Wat deert het Amerika, of er in Rus land een regime heerscht, waarvan het een schrikkelijke afkeer zou hebben, als het zich er wat van aantrok? Wat deert het Rusland, dat Ameri ka, het land der grootkapitalisten, de mocratisch is, en Rusland, het land der communisten, onder Stalin's vuist kreunt? Rusland kan aan Amerika leveren, Amerika kan aan Rusland leveren en beiden zullen daar bij gebaat zijn. Ze zijn nuchter, en ze zullen beiden wel waken. Dinsdag heeft de Amerikaansche am bassadeur Bullitt aan den voorzitter van het Centrale uitvoerende comité der Sovjetunie, Kalinin zijn geloofsbrie ven overhandigd. Hij heeft daarbij een korte rede ge houden, die begon met Roosevelts har telijke vriendschapsbetuigingen en de beste wenschen voor de welvaart van Rusland. Hij zeide verder, dat hij in Rusland niet als een vreemde was ge komen, want dat hij reeds vele jaren groote belangstelling voor Rusland heeft. ,,Ik ben aldus Bullitt over tuigd van het belang en de historische beteekenis van mijn zending hier, die niet alleen zal bestaan in het scheppen van normale betrekkingen, maar van 'n waarlijk vriendschappelijke verhouding tusschen twee groote volkeren. Saam gebonden als zij zijn door het gemeen schappelijke verlangen naar vrede, zul- ien Rusland en Amerika talrijke ande- ie terreinen vinden voor vruchtbare samenwerking. Alles, wat in mijn macht is, zal ik doen om een sterke band tus schen beide landen tot stand te brengen zoo besloot Bullitt. In zijn antwoord herinnerde Kalinin aan de belangrijke rol die Bullitt heeft gespeeld in de toenadering tusschen de Vereenigde Staten en Rusland. Al- een reeds in het feit, dat president oosevelt U heeft aangewezen als eer sten ambassadeur in Rusland, zien wij een daad van vriendschap, zoo zeide Kalinin met de hoffelijkheid van een --zarislisch diplomaat. Kalinin verklaar- ae verder, dat hij er van overtuigd was, dat de samenwerking groote afmetin gen zal aannemen en dat het verschil m de wijze, waarop Rusland en Ameri ka geregeerd worden, geen kloof tus schen deze landen mag vormen. Hij deelde volkomen het inzicht van Bul- ïtt, dat tusschen de beide landen niet alleen normale, maar ook werkelijk riendschappelijke betrekkingen moe ten bestaan. Zijde-zachte, poes-lieve woorden. Van beide kanten. ouden ze het beiden meenen? Onmogelijk is het niet het tegen deel ook niet Abonnementen en Advertentian voo, dit blad worden aangenomen door den Agent J. VAN SLOOTEN. Oudestraat A 199 door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 67.) „Nu, als u het dan met alle geweld wilt antwoordt de Hollandsche gezag eerder, „willen wij u toch gaarne van dienst zijn." Zijn manschappen helpen Guy en Ha ring om hun boot van het Legmeer, door de polders in een sloot tee krijgen, wel ke langs een dijk loopt en hen op het Haarlemmermeer voert. „Nu zegt Chester, „hoeveel levens middelen kunt u missen? Het zou een onmenschelijkheid zijn, als wij die uit gehongerde stad binnen gingen zonder zelfs een zak meel voor hun hongerige magen mede te brengen." „U heeft gelijk", antwoordt de ge zagvoerder, „wij zullen u drie honderd pond meel meegeven. Meer kan uw boot niet dragen." „Vergeet niet, dat uw leven op het spel staat gaat de kapitein voort. ,.Het best is dat ge 's nachts het waagstuk onderneemt. Het veiligst is voor u het züideinde. Maar kijkt goed uit als ge in de buurt van Haarlem komt! De Span jaards hebben altijd twee of drie galeien DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIëN". De vonnissen en derzelver overwegingen. Wij meldden gister reeds de vonnis sen tegen de eerste groep Europeanen in verband met de muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën". De overwegingen, die daartoe hebben geleid, zijn in hoofdzaak gelijk aan die inzake de inlandsche hoofdmuiters. Aan de beklaagden B., D„ D„ v. L„ en T., die allen den rang van korporaal beklee- den, wordt als verzwarende omstandig heid aangerekend, dat zij als meerde ren opzettelijk in deelneming met min deren in rang het misdrijf hebben ge pleegd. De Zeekrijgsraad acht het aan de be klaagden primair ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen, hetgeen tevens het geval is met het aan enkele beklaagden afzonderlijk ten laste ge legde. Het vonnis kwalificeert het bewezen als: muiterij aan boord van een oorlogs vaartuig, zich ergens bevindende waar niet onmiddellijk hulp verkrijgbaar is. De ernst van het gepleegde feit vor dert gestrenge bestraffing, van allen die daaraan hebben deelgenomen. Als verzachtende omstandigheid neemt de Zeekrijgsraad het feit aan, dat geen let sel is toegebracht aan de officieren en onderofficieren, die zich aan boord be vonden. De overwegingen ten aanzien van be klaagde B. zijn vrijwel gelijkluidend aan die van het requisitoir. De gemeenteraad van Hilver sum heeft het voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij bepaald is dat het voortaan verboden zal zijn zich op of aan den openbaren weg te 'bevinden in badcostuum, dan wel in aanstoot gevende strand- of sportkleeding. HET IJSVERMAAK. Kinderwedstrijden. Het was gisteren veel beter weer voor het schaatsenrijden, want de wind was gaan liggen. Het was nu op de ijs vlakte goed uit te houden, vooral voor hen, die zich behoorlijk kunnen klee- den. De ijsclub had het des middags vrij druk doch de grootste drukte heerschte er toch des avonds, toen de verlichting weer ontstoken was en meer liefheb sters en liefhebbers van de wintersport vrij waren om de gladde ijzers onder te binden en over de banen te zwieren. Groote belangstelling was er voor den wedstrijd voor kinderen, die in ge tale van 180 waren opgekomen en bij vijf te gelijk startten, het zij op schaat sen, het zij, bij gebrek daaraan, op schoenen of klompen. Naar mate van aankomst kregen alle kinderen een bon voor een eersten, tweeden, derden, vier den of vijfden prijs, diezij heden tusschen 4 en 5 in de bovenzaal van „De Ver genoeging" in ontvangst konden nemen. Behalve deze prijzen kregen de kin deren chocolade en koeken. Het was voor de kleinen een prettige avond. Na afloop van den wedstrijd kon de middelste baan weer door de gewone rijdsters en rijders gebruikt worden; onderwijl werden de andere banen, ieder op haar beurt, goed onder handen genomen. Aan de Zaterdagmiddag te houden wedstrijden in hardrijden en schoonrij- en is ook een westrijd voor paren toe gevoegd. Bij doorgaande vorst hebben Dinsdag wedstrijden voor de militairen plaats, waarvoor het bestuur de banen der club beschikbaar stelt. De IJsclub bewijst dit jaar wel haar bestaansrecht! Kleeren voor de kinderen. De Vereeniging „Kindervoeding" heeft aan 214 kinderen uit 88 gezinnen klee ren uitgereikt. De vorst en de vischvangst. ARNEMUIDEN. Wegens de zeer strenge koude en vorst wordt in Vlissin- gen en Veere bijna totaal geen visch of garnalen gevangen. Dit heeft tot gevolg, dat thans bijna de geheele motorvis- schersvloot, ongeveer een 40-tal in deze gemeente, geheel is stil gelegd. Dit beteekent dat de visschers zon der inkomen zijn. Wat dit zeggen wil nu 't zoo hard wintert en de zomer ook voor hen zeer slecht was spreekt voor zich zelf. Thans is voor hen, die hiei- voor in aanmerking komen, sedert ver leden week een steunregeling in werking gesteld, waardoor het leed gedeeltelijk verzacht wordt. VEERE. Door den plotseling zoo streng ingezetten vorst van het begin dezer week zijn de vesten en watergang alhier van een natte ijsvlakte in een gladde baan veranderd, zoodat een tochtje naar Veere nu de moeite wel loont. Overal wordt druk gereden. VEERE. Tengevolge van de hevige vorstperiode heeft de vjsschersvloot geen enkelen dag deze week kunnen visschen en zijn de Arnemuidsche hoog aarzen in hun dorpshaven gebleven, zoodat de haven van Veere een troos teloos aanblik toont. NIEUWE COMITE'S VAN „DEN ZEEUWSCHEN BEKER." I e r s e k e: Leden zijn de heeren: H. E. J. Gunning, W. Honders, ds. H. To renbeek. ds. K. Engelsma, J, Jonkheer, B. J. de Winter en C. W. Veenendaal. K r a b b e n d ij k e: A. de Pagter, M. C. van Hekken, J. C. van Houdt, J. Va der en M. Schouten. Borsele: ds. J. C. Elenbaas, H. C. Rutgers, F. W. J. Immink, A. J. Busch, C. Rottier Jz., en M. de Meij. Ovezande-Driewegen: L. W. B. A. Mulder J. Geelkerken, P. Koeman, A. de Muynck; ds. B. S. Dijkstra. Ou deland e: ds. G. J. Derksen; J. Botenberg, J. P. Jansens, A. W. Buteijn. RAAD VAN ELLEWOUTSDIJK. 100 opc. Gemeentefondsbelasting. ELLEWOUTSDIJK. Onder voorzitter schap van den burgemeeser vergaderde de Raad Woensdagmiddag. Afwezig wa ren de heeren Klooster en Goetheer. On der de ingekomen stukken bevond zich een mededeeling van den heer Klooster dat hij ontslag neemt als lid van den Raad, waarbij de Voorzitter even memoreert, dal de heer Klooster gedu rende zijn zittingstijd, van September 1927 af, van de 60 vergaderingen die sindsdien gehouden zijn niet één heeft verzuimd; enkele woorden van waar deering spreekt hij voor de wijze, waar op de heer Klooster de gemeentebelan gen heeft helpen behartigen. Verzoeken van de afd. Ellewoutsdijk van den Bouwarbeidersbond en van den Ned. Chr. Landarbeidersbond en één van den Ned. Bond van Arbeiders in 't Land- Tuinbouw en Zuivelbedrijf om werkverschaffing en vaststelling eener steunregeling, worden terzijde gelegd, omdat deze op ongezegeld papier zijn gesteld. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt de heer Meulenberg Jz. herbe noemd. Tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, vacature A. van der Hage werd de heer L. de Broekert be noemd. Met de door Ged. Staten voorgestelde korting op de jaarwedden van Burge meester, Secretaris enz., besloot de Raad na kennisneming der bezwaren van een tweetal bonden accoord te gaan, indien de jaarwedden daardoor echter niet da len beneden het gemiddelde der bezol digingen van gelijksoortige gemeenten in de overige provinciën. De verorde ning op de heffing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting werd gewijzigd in dien zin, dat voortaan inplaats van 50, 100 opcenten op de hoofdsom kunnen worden geheven. Naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van het Waterschap Elle woutsdijk, dat dit genegen is te bevor deren dat in het komende voorjaar in samenwerking met de gemeente eenig productief werk in werkverschaffing zal worden uitgevoerd, wil de heer Mey- a a r d bij hét waterschap aan dringen op verhooging zijner bijdrage. Hij acht een bijdrage van 50 pCt. voor produc tief werk zeer gewenscht. De hr Meulenberg tevens dijkgraaf van het waterschap verklaart dat, wanneer de Raad een dergelijk ver zoek zou doen, daarop afwijzend be schikt zou moeten worden, aangezien UNILEVER VERKOOPCENTRALE N.V. - ROTTEROtAU (Ingez. Med.) in de buurt van de Fuik liggen." Zij knoopen zich dat goed in het oor en na een kruik jenever van hun vrien den te hebben gekregen, voor welk ge schenk zij zeer dankbaar zijn, hijschen Taring en Guy het zeil en glijden met spoed over het Haarlemmermeer naar twee eilandjes in het westelijk deel, vier mijl ten zuiden van Haarlem. Daar blijven zij liggen tot het weder nacht wordt en ofschoon zij te nauwer- nood ontsnappen aan de vervolging van een patrouillegalei, Mereiiken zij, door iet duister begunstigd, de Fuik en lan den er nabij een der kleine schansen, die er zijn gebouwd om de verbinding tusschen het meer en de belegerde stad in stand te houden. Hier worden zij ontvangen door een schare, magere, hongerige maar vast be sloten poorters, die onder den druk der belegering taaier dan veteranen zijn ge worden. Want de geschiedenis leert ons. dat als de burger zich opmaakt om huis en hof, vrouwen en kinderen te verde digen, geen soldaat zoo flink honger, dorst, verwonding, en marteling kan lij den, als hij die strijdt in het gezicht van zijn woning en die eiken nacht van de verschrikkingen van den oorlog terug keert om zijn vrouw en kinderen te lief kozen, waarvan de aanschouwing hem weder ten strijde doet trekken met nog meer wanhoop en nog meer volharding en met nieuwen moed bezield door hun kussen en hun tranen. HOOFDSTUK XVII. Geëmancipeerde vrouwen in 1573. Guy en Haring worden verwelkomd gelijk alleen belegerden, wanhopigen en van de buitenwereld afgesnedenen vrienden verwelkomen, die van de bui tenwereld komen. „Brengt ge bericht, dat er hulp nabij is vraagt een poorter, die de wacht heeft betrokken. „De vloot van den Prins is zeker bij na gereed", fluistert een ander met ang stige lippen. „We hebben per postduif bericht ontvangen, dat hij een expeditie over land uitrust." „Hoe gaat het met mijn vrouw te Delft, Margarethe Enkhuyzen, heeft u haar daar niet gezien vraagt een der de. Maar na medegedeeld te hebben, wat hen naar Haarlem heeft gebracht, en hun drie zakken met meel te hebben af geleverd, komen zij door de Schalkwij- ker poort in de stad. Hier zegt hem al les wat hij waarneemt, dat hij een stad betreedt, die door dood en verderf wordt geteisterd. ..De straten zijn in het duister gehuld en nergens brandt licht dan in de Groote Kerk, die als hos pitaal wordt gebruikt en op het stad huis, waar Ripperda, de bevelhebber der stad en zijn mannen aan den arbeid ^Er heerscht een onatuurlijke stilte in de stad. Er blaffen geen honden, er mi auwen geen katten, want die zijn alle opgegeten. Het eenige geluid dat het oor treft is dat van voetstappen van patrouilles, die elkander aflossen, of van vendels, die naar de wallen optrek ken. De stemmen dqr schildwachts klinken hol en zwart ten gevolge van den honger. Haring aohterlatend in de herberg „de Zwaan", waarvoor thans geen ge lukkige poorters zitten en waarbinnen alles in het duister is gehuld, begeeft Guy zich op weg naar het groote rave lijn tuusschen de St. Janspoort en de Kruispoort, waar men hem mededeelt, dat Pieter Kies de wacht heeft betrok ken en hij krijgt hem weldra te spreken. „Waarom hebt ge de dochter van Ni- colaas Bodé Volcker niet weggezonden uit de stad, toen deze belegerd zou wor den vraagt Guy verontwaardigd. „Omdat we werk voor haar hadden." „Werk voor haar Wat Het is een vrouw, een noncombattant „Hier behooren de vrouwen niet tot de noncombattanten. Zonder de vrou wen zou het ons haast onmogelijk ge weest zijn de stad te verdedigen. „Ge wilt toch niet beweren, dat Mina vecht „Neen, zij vult zandzakken en naait KON 'S MORGENS NIET AAN 'T WERK omdat het hoesten hem 's nachts zoo had aigemat. „Door een verwaarloosde verkoud heid kreeg ik het op mijn borst, waar door ik het verschrikkelijk benauwd had. Ik kon 's morgens niet naar mijn werk gaan, omdat ik 's nachts niet sliep van benauwdheid. Na 't gebruik van Abdij siroop trad een algemeene verandering in. Ik kon weer rustig diep ademhalen, mijn werk verrichten en slapen. Ik voel mij nu zoo goed als nooit tevoren en dank dat mijns inziens alleen aan de Abdijsi roop." Zoo schrijft ons de heer J. H. te B., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Abdijsiroop werkt heerlijk slijmoplos- send, verzachtend, noeststillend; ver ruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grondoorzaak aan, vermijdt ette rige alijmvorming en ontsteking. Door Abdijsiroop te nemen hebt gij iets bij zenders voor borst en keel en op iederen leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebruiken. Thans per flesch 1.—, 1.50, 2.75. Ge bespoedigt Uw genezing door bui tenshuis Abdijsiroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) te gebruiken, 35 cent en 60 cent per doos. (Ingez. Med.) ook de middelen van den polder be perkt zijn. De V o or z. zegt zich eenigszins te verwonderen over de houding van den heer Meyaard, want bij de behandeling der begrooting in de vorige vergadering stond deze zeer sympathtiek tegenover het plan. Spr. verklaart, dat de gemeen te en toch zeker de heer Meyaard als vertegenwoordiger der arbeiders dank baar de medewerking van den polder moet aanvaarden, want daardoor is het mogelijk geweest de kosten voor de a.s. werkverschaffing met 30 a 40 pCt. te verhoogen. Wanneer de polder zich mocht terugtrekken, wat volgens den Dijkgraaf niet uitgesloten is, zou dit ten nadeele van de werkloozen zijn. De V o o r z. verzoekt ten slotte aan den heer Meulenberg de meening vart één Raadslid niet te beschouwen als de meening van den Raad, welke door de toegezegde medewerking dankbaar is gestemd. KRABBENDIJKE. Onder leiding van den Burgemeester had een vergadering plaa.ts waaraan verbonden was een filmvertooning van den Bijz. Vrijw, Landstorm. Eerst werd vertoond de film van de huldiging van de Koningin, op 7 Sept. j.l. Daarna werd het woord gevoerd door den heer P. G. Laernoes, Secretaris der Gewestelijke Landstorm commissie. De tweede film bracht den landdag te Hulst in beeld. Daarna voer de Overste Bierman het woord. De Burgemeester sprak een slotwoord. RAAD VAN KLOETINGE. Steunregeling vastgeste'd. Korting jaarwedden. KLOETINGE. De Raad dezer gemeen te kwam Donderdagavond in vergade ring bijeen. Voorz. burgemeester Zan- dee. Ingekomen. Ingekomen is van de Chr. Bonden een verzcek om een bijslag voor de kastrek- kers, dat deze evenveel ontvangen als de steuntrekkers, benevens een kolen- toeslag. De Voörz. deelt op verzoolk van den hr S t r a u b mede, dat dadelijk de kolentoeslag ter sprake komt. Spr. deelt verder mede, dat 53 werkloczen inge schreven zijn, waaronder 36 kostwin ners. De comm. voor de werkverschaf fing heeft zoo juist de kwestie bespro ken. Er is nog geen bericht van den mi- ze dicht. Maar er zijn hier heel wat vrouwen, die daadwerkelijk mededoen aan den strijd. Zij doen dat zoo goed als de mannen. Vrouwen staan hier gelijk met mannen. Neen, zij zijn meer, het zijn engelen, engelen van barmhartigheid en van dood. Den eenen dag verplegen zij de gewonden, den anderen dag dooden zij de Spanjaarden met eigen hand. Daar heb je de weduwe Kenau Hasselaar; daar vluchten de Spanjaarden nog har der voor dan voor eenigen man van de bezetting". „Maar intusschen", vervolgt Guy, geen acht gevend aan deze hulde aan de geëmancipeerde vrouwen der zestiende eeuw, „heb ik mijn vriend, den beminde van het meisje, beloofd, dat ik haar vei lig en wel uit Haarlem zou weghalen.' „Hoe wilt u dat aanleggen vraagt de poorter somber. „Dat is mijn zaak; als zij het maar aandurft." „Dan zult u er met commandant Rip perda over moeten spreken. Als hij het goedvindt, is alles in orde. Zoo niet, dan wil ik niet, dat u de verantwoordelijk heid draagt om te trachten Mina uit de stad weg te krijgen. Ze is hier veiliger. Gelooft u, dat wij ons zullen overgeven? Niet zoolang wij ook maar iets te" eten hebben." fWordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5