KING BEURSTHERMOMETER van Vrijdag. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de oflicieele notee ring van heden. Berl n 1925-6% 23%—23%. VOOR DE WERKLOOZEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREK O.D. RAAD VAN TERNEUZEN. Begrooting 1934. Diverse bezuinigingen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. RAAD VAN CADZAND. A K.N. Stoomb. Mij. 11—11%-12%. A A A A A A A A A RAAD VAN GROEDE. Bouwplankwestie. Molen water en Dragonderdijk. Markt Suiker Koninkl. Amerika ObLMarkt- Aku Young Unilever Rubber Tabak EEN ONTPLOFFING, Alleen materieele schade. HET VERKEER OVER DE RIVIEREN. AMSTERDAM, 15 December. Zeeuws. Hyp. B-5 100- Ned. 2e L 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—ÏOO1/* Certificaten-3 8585%. O. Indië 22 1000-6 93%—93%. O. Indië 32 1000-5 92% O. Indië 26 1000-4V2 86%—87. Denemarken Oblig. 1926-5 83%83%. Duitschl. 100-7 55%—56%. Duitschl. 30 1000-5*/* 47%—49-49%. Zwitserl. oblig. '24-5 99%—991/*- Zwitserl. Staatssp. 1927-41/* 100%101. Amsterdam 1933-5 99% "s-Gravenhajjle 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Utrecht prov. 1929-4% 102% Zeeuws. Hyp. B-41/2 99- A Amsterd. Bank 108106%. C Rott. Bankver. 77 A Twentsche Bank 80 A Pref. Gruyter Zn. A. 123% A Pref. Jurgens A 88%88%. A Ned, Gist- en Spir.fabr. 383%384%. A De Schelde N.B. 2424V2. A Ver. Papf. v. Gelder 64%64%. C Am. Car Foundry 16%16%. C Am. Smelt Ref, 27%28, C Farbenind. I.G. 80%—79. C. U. States St. C. 31%—30%. C North Am. Cy 10%10% A Born. Sum. H.M, 117%116. A Linde Teves en Stokv. 63%64%. A Ned. Wol Mij. 96—97%. A Singkep Tin M. 85%85% A J. C. Japan Ln. 21%21% A Rotterd. Lloyd 45%46 A S. M. Nederland 47%47% A Amst. Thee C.M. 46 Houth, Alberts 29%28% C Baltimore Ohio 16%15% A Southern Rlw. 17%17 C Union Pac. Rr. 73% C Int. Nickel Cy. 13%—13% A Kol. Bank 43%44. N.I. Hbk. 1000 47%—47%. Ned. H. M. 1000 47—47%. A Alg. Kunstz. U. 30%—30%-32%. A v. Berkels Pat. 20%21. C Calvé-Delft 60%60%. A C. Suiker Mpij 19%19%. A Ned. Ford A.M. 172%—172%-171%. A Philips Gem. afg. 257—258%a-257. C Unilever 93%93%-94%2. C Anaconda Cop. 9%9-9%. C Bethlehem St. 23%—23%-23. C Kennec Copper 12%12%. Un. States Leather 66%. A A.N.I.E.M.—N.B. 211%—210 A Kon. Petr. Mpij. 175%—175%-% Contin, Oil Cy. 11%11%-% C Shell Union O.C. 5%5% C Tide Water Ass, Oil. 6%6%-6% gen, voor havenmeester en voor gemeen tearts minder en voor den gemeente ontvanger in plaats van 12% pCt. 5 pCt. toe te passen. Voor agent bij de Arbeidsbemiddeling zijn ter benoeming aanbevolen twee van de 6 sollicitanten n.l.: J. J. Pieper en Joh. de Leeuw. De laatstgenoemde werd benoemd. Voor lid van het Algemeen Burger lijk Armbestuur periodieke aftreding van M. H. J. Weststrate, zijn aanbevolen: 1. M. H. J. Weststrate; 2. C. Lansen. Aangaande de benoeming van een af gevaardigde voor de Waterleiding Mij. verzocht het aftredende lid, de heer J. J. Mol niet meer in aanmerking te ko men, waarop in diens plaats benoemd werd de heer Adr. Dees en tot plaats vervanger de heer A. Wisse. Tot lid van het Plaatselijk Schooltoe zicht wordt herbenoemd, het aftreden de lid, de heer G. Hein. De aftredende leden van de Commis-. sie tot wering van Schoolverzuim wer den allen weer gekozen. HOEDEKENSKERKE. Donderdag morgen is het ontspanningslokaal voor jeugdige werkloozen heropend. De heeren ds. Hulsbergen en J. Er- ermerins spraken den wensch uit dat een en ander op dezelfde wijze zal sla gen als in den afgeloopen winter. Be sloten is, in het voorjaar 1934 een ten toonstelling te houden van de gemaak te voorwerpen. De firma v. Driei, radio-distributie, Kloetinge, zorgt gratis voor radio-mu- ziek. TERNEUZEN. Donderdag kwam de gemeenteraad reeds in den voormiddag bijeen, voor het verwerken van een lij vige agenda, waarop ook voorkwam de vaststelling der gemeentebegrooting voor 1934, benevens verschillende be lastingvoorstellen van B. en W. tot het sluitend maken der begrooting. Een voorstel van den voorzitter, om den voormaligen directeur der arbeids beurs, die op gevorderden leeftiid in dienst der gemeente is gekomen, en nu een laag pensioen geniet, daarop een toeslag te geven van 127, waardoor dit tot 800 zou stijgen werd verwor pen met 9 tegen 6 st. Het adres der bewoners van de Dijk- straat om verbetering der bestrating werd aangenomen voor kennisgeving, hoewel werd toegezegd, dat de aandacht van B. en W. op die straat zal geves tigd blijven, om daarvoor te doen wat kan. De bekende circulaire van Ged. Sta ten betreffende de jaarwedde van Bur gemeester, secretaris en ontvangers, werd vastgekoppeld aan een voorstel der meerderheid van B. en W. om in het algemeen op de jaarwedden der ambte naren 4 pet. te korten, aangezien men de daardoor te besparen 2400 noodig had voor dekkend maken der begroo ting. De minderheid stelde voor een vermindering met 5 pet. van de eerste f 1000 en 10 pet. voor de bedragen daarboven. Dit laaiste is met 10 tegen 5 stemmen verworpen. Het voorstel betreffende een korting van 4 pet. is ver worpen met 8 tegen 7 stemmen. Tot leden van het Burgerlijk Armbe stuur werden herbenoemd de heeren G. Dees en A. Reuneker, en in een vaca ture benoemd de heer J. Scheele. Tot lid der Commissie van toezicht op het L. O. voor Sluiskil-Driewegen werd herbenoemd de heer A. J. Platteeuw. Wegens opheffing zijner betrekking met 1 Januari a.s. werd eervol ontslag verleend aan den heer F. van den Broe- ke, als onderwijzer aan school C. onder dank betuiging voor de langdurige en goede diensten. De steun voor werkloozen werd ver leend tot 1 Juli 1934. Nadat oorspronkelijk de begrooting v/as opgemaakt, werd het, als gevolg van de nieuwe korting op de rijksbijdra ge in werkloozen steun e.a. noodig nog een bedrag '"an 25.400 te dekken. B. en W. deden dit voor 9.985 door be zuiniging op verschillende posten, het ramen van 300 hooger marktgeld en 500 te vorderen van het radiodistri butiebedrijf. Bij de behandeling stuitte dit op eenig verzet, doch de raad legde er zich bij neer, dat die regeling voor één jaar zou gelden, om het volgend jaar door een andere te worden vervan gen. Verder stelden B. en W. voor de ver ordening op de leges te herzien. De be dragen daarvan zijn aanmerkelijk ver hoogd, nieuwe heffingen zijn ingevoerd voor hinderwetvergunningen en bouw vergunningen, en ook zal leges betaald moeten worden voor ventvergunningen. De aanvankelijk voor dit laatste per maand en per jaar voorgstelde bedragen ad 10 en 80 werden teruggebracht tot 2.50 en 5, aangezien B. en W. vernomen hadden dat de Kroon geen hoogere bedragen zou goedkeuren. Voorgesteld werd verhooging der ri oolbelasting in verband met de belast bare opbrengst der perceelen tot 1, 2, ƒ3 en ƒ4. Voor waterspoeling werd eveneens een tarief bepaald ad 3, 4.50, f 6en f 7.5ó. Eveneens werd verhoogd het loon voor het ruimen van privaatputten, voor hen die in de rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen tot 2 per keer. Vervolgens wenschten B. en W. ook nog 5200 te dekken door het invoeren van een recht op het weghalen der vuil nis aan de hpizen, 2.60 per jaar, voor eenmaal 's week. Deze heffing onder vond algemeen verzet. Een meerderheid bleek geneigd tot bezuiniging, door tweemaal 's weeks vuilnis op te halen en voorts voor alle bedrijfsafval en industrievuil, dat men wenscht afgehaald te hebben te betalen overeenkomstig de vastgestelde veror dening hierop. Een voorstel van den heer Colsen, om in te voeren een belasting op de verma kelijkheden, werd verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Besloten werd tot vermindering van het presentiegeld van 4.op f 3. De opcenten op de personeele belas ting werden verhoogd van 175 tot 210. Aangenomen werd nog een voorstel van den heer Geelhoedt om B. en W te machtigen tot het aanleggen van een ontbrekend stuk trottoir aan de Axel sche straat. De heer De Bakker beklaagde zich ook weer in verband met de vaststelling der begrooting en toegekende subsidies over de achteruitzetting der Katholieke bevolking. Aan den heer Van Doeselaar werd medegedeeld dat Burg. en Weth. reeds plannen beramen voor een betere berg plaats der motorbrandspuit te Sluiskil, opdat die ook in het koude jaargetijde steeds voor werken gereed zal worden gehouden. A Holl, Amer. Lijn 1 A Ned. Scheepv. U. 45%46% H.V. Amsterdam 169%—168%-69% C C Java Cult. Mij. 9995% N.I. Suiker U, 66%65 Deli Batavia 114%108%-09% Deli Mij., 1000 109%v Senembah 130%12y%. Chicago Milw, 3%3%. Amst. Rubb. C. 96%—95%-96%. Deli-Bat. Rubb. 38%— 38%. Hessa Rubber 30%30%. Pro.ongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 14 Dec. 15 Dec. Londen 8.13% 8.12% Berlijn 59.321/2 59.34 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.59 34.57 Zwitserland 48.16 48.13 Kopenhagen 36.30 36.30 New-York 1.60% 1.57% verordening nog andere wijzigingen zul len moeten worden aangebracht dan die, door den Inspecteur der Volksgezond heid reeds zijn aangeduid, werd de her nieuwde vaststelling dezer verordening aangehouden. Het door de directie van het Sint-An- toniusgesticht te Oostburg toegezonden concept-contract, regelende het gebruik van de door die directie te bouwen ba rak voor verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten werd aanvaard, al werd de prijs van 6% cent per ingezete ne en per jaar voor aandeel in de kos ten van stichting en onderhoud dier barak, niet gering geacht, In verband met dit ontwerp deelde de V o o r z. mede, dat de Inspecteur der Volksge zondheid hem dezer dagen berichtte, dat, zoolang de barak te Oostburg niet gereed is, van die te Aardenburg, waar voor plm. 3% cent per ingezetene wordt betaald, mag worden gebruik gemaakt. De op 1 Januari a.s. aftredende leden der commissie tot wering van schoolver zuim werden allen herbenoemd. Tot lid der commissie van toezicht op het l.o. werd herbenoemd de heen D. van Houte en tot lid der schattingscom missie, bedoeld in art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting, benoemd de heer J. Risseeuw-Luteijn. Bij de rondvraag werd gewezen op den treurigen toestand, waarin de bewoners van de Haven ten aanzien hunner ver lichting verkeeren. De stroomsterkte, die 220 volt moet bedragen, is zeer veel minder met als gevolg slecht licht. Wordt in een tweede vertrek een lamp ingeschakeld, dan is er in het eerste een merkbare verduis tering. Niettegenstaande hierover bij de P.Z.E.M. herhaaldelijk klachten zijn in gebracht, is tot heden niets ter verbete ring gedaan. De Voor z. zal over deze aangele genheid met de P.Z.E.M. in correspon dentie treden. Op verzoek van een der andere leden werd besloten met ingang van Januari een kolentoeslag te verstrekken aan die werkloozen, welite daarvoor naar de meening van de ,.werkloozencommissie' in aanmerking komen. GROEDE, Woensdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Waghto, Ingekomen is o.m. een dankbetuiging van den hr R. O. A. van Quekelberghe voor de ontvangen schrijfmachine De V o o r z. zegt, dat een vorige zit ting een verzoek van Van Ooteghem om een bijdrage art. 13 der L. O. wet 1920 is afgewezen en dat nu wederom van hem een verzoek is ingekomen van eenigs- zins andere strekking maar, eveneens Schepen CADZAND. De Raad dezer gemeente kwam Woensdagmiddag j.l. in voltallige vergadering bijeen. Ingewilligd werd 't verzoek van de afdeeling Terneuzen van den Ned. Bond van Koffiehuishou ders om een billijker toepassing van de wet op de Personeele Belasting t.a.v. die perceelen, welke uitsluitend dienen tot uitoefening van het bedrijf als kof fiehuishouder enz., welk verzoek in de vorige vergadering in handen was ge steld van B. en W. Voortaan zullen bedoelde perceelen ten aanzien dezer belasting gelijk wor den gesteld met vertrekken, die gemeu beld worden verhuurd. Met het voorstel van Ged. Staten tot tijdelijke korting der jaarwedden van burgemeesters enz. wordt accoord ge gaan. (5 legen 2 stemmen). Het verzoek van den voorzitter der politie-radio commissie te Hilversum om met een jaariijksche bijdrage die instel ling te steunen, werd afgewezen. Aan het gemeentebestuur van Oost burg zal op zijn vraag, of er in beginsel voor wordt gevoeld gas te betrekken uit die gemeente, bericht worden, dat, wegens het ontbreken van elke aandui ding van kosten, die vraag niet beant woord kan worden en er voorts op wor den gewezen, dat t.a. der straatverlich ting de overeenkomst, met de P.Z.E.M. aangegaan, gasverbruik, althans de eer ste jaren, belet. Daar de gezondheidscommissie bericht heeft, dat in de onlangs ontworpen bouw om zulk een vergoeding. .Bij het ver zoek is nu een geneeskundige verklaring overgelegd. De Voorz. zegt, dat de Raac het verzoek niet mag inwilligen, daar Van Ooteghem krachtens de wet geen aanspraak kan maken op een ver goeding, immers binnen den afstand van 3 tot 3% km van zijn woning is een school waar zijn kind hetzelfde onder wijs kan genieten als aan de school wel ke het kind thans bezoekt. B. en W. stel len voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. De hr. Brakman vraagt of van Ooteghem verplicht is zijn kind naar die andere school te zenden, waarop de Voorz. antwoordt dat hij het kind naar een school kan zenden welke het verkiest. De hr. B e c u stelt de vraag of het waar is dat er van de zijde der R. K. school hard gewerkt wordt om toch T leerlingenaantal te blijven houden, op dat geen leerkracht op wachtgeld zou moeten worden gesteld. Hij had verno men dat dat er o.a. kinderen van Cad- zand naar de school waren gehaald en wanneer die kinderen werkelijk bij zonder onderwijs moeten genieten, meent hij, dat de R. K. school te Oost burg voor die kinderen gemakkelijker te bereiken is,, dan te Groede. Wethouder Lomb aard zegt, dat het er den schijn van heeft, dat de laat ste druppel uit de kan gehaald moet worden. Straks komt een ander ver zoek aan de orde. Hij vindt het, ge zien den tegenwoordigen toestand der gemeentefinanciën, zeer onhebbelijk. Op voorstel van den hr. Bra k man wordt tenslotte besloten de be slissing in dezen aan te houden tot een volgende vergadering, opdat B. en W. advies, kunnen inwinnen van een des kundige. Inzake de korting van het salaris van burgr., seer, etc., waarbij Ged. Sta ten met ingang van 1 Jan. 1934 een tij delijke korting verlangen van 12% pet. zegt weth. De Vlieger er niet te gen te zijn, doch hij had ook gaarne ge zien, dat Ged, Staten waren voorge gaan. Het voorstel van Ged. Staten wordt na enkele opmerkingen geaccepteerd. De Voorz. zegt dat het aantal leer lingen op school A dermate verminderd is, dat 2 lokalen aan den dienst kunnen worden onttrokken. Dit brengt zijn voordeel voor de gemeente, want deze lokalen tellen dan niet meer mede voor onderhoud enz., bij het vaststellen van het cijfer per leerling, naar hetwelk de bijzondere scholen een bijdrage ontvan gen. De lokalen welke onttrokken zou den worden zijn die gelegen aan de lin kerzijde van de school, aan den kant van Boidin en wel een voor- en achter lokaal. B. en W. stellen dus voor deze lokalen aan den schooldienst te ont trekken; aldus wordt besloten. De R.Kath. school vraagt vergoe ding voor administratiekosten. De Voorz. betreurt het, dat een dergelijk verzoek juist nu in dezen tijd van bezuiniging wordt gedaan. Ook weth. Lombaard geeft zijn afkeuring over het adres te kennen Steeds hebben de raad en ook B. en W. hun volle medewerking verleend; de goede verstandhouding zou tusschen de gemeente en een dergelijk schoolbe- bestuur niet bestendig kunnen blijven. Hij wil den pastoor niet beschouwen als de persoon van wien het verzoek is uitgegaan, doch ziet hierin meer een aandrang van het betrokken school hoofd. De gemeente is verplicht het verzoek toe te staan, doch als van het bestuur der bijzondere school in de Molenstraat een dergelijk verzoek in komt, is hij er sterk voor dat ook die school het haar toekomend bedrag wordt toegekend, gelijke monniken, ge lijke kappen. B. en W. stellen voor een bedrag per leerling te vergoeden van f 0.30, aldus wordt besloten. Van den heer J. de Winde te Nieuw vliet is ingekomen, een schrijven dat hij van de hem verleende vergunning voor Radiodistributie afziet, Thans verzoekt de wed. Schippers om -un?.i3A ap uapieeAUOoA apjjazap aapuo ning te haren name te willen stellen. Hoe gering het aantal aansluitingen ook moge zijn, de radiodistributie zal door haar worden uitgevoerd. De gevraagde vergunning wordt verleend, Van den heer Nauta is verder ingeko men een verzoek om radiodistrubutie langs den Rijksweg tot aan den heer Sa- lome. Ook dit wordt toegestaan indien aanvrager zich wil onderwerpen aan de gestelde voorwaarden. De voorz. zegt, dat er rekening me de gehouden dient te worden dat Mo lenwater en Dragonderdijk spoedig kun nen zijn volgebouwd en er dus tevoren een bouwplan moet komen. Er moeten straten aangelegd worden en rioleering de kosten daaraan verbonden zul Wettig gedeponeerd.) en len op de bewoners aldaar worden ver haald, in den geest zooals dit tot op he den te Breskens plaats vindt. B. en W hebben den heer Ornee, die een bouw plan voor Breskens heeft gemaakt, op dracht gegeven, voor Groede ook een bouwplan te maken met kostenbereke ning van straten en rioleering enz. eventueel verhaal op de bewoners. Dehr Brakman vraagt waarom den heer Ornee gevraagd is een bouw plan op te maken en niet onze eigen ar chitect De le Lijs? De Voorz. zegt dat het maken van een bouwplan niet ieders werk is. De hr Brakman zegt dat het De le Lijs de gelegenheid ontnomen is om te laten zien wat zijn prestaties zijn. De voorz. zegt, dat B. en W. zich van een achteruitstelling van den architect niet bewust zijn en zij zouden klachten gaarne in het openbaar vernemen. De hr Brakman blijft een antwoord schuldig. De Voorz. zegt vervolgens, dat de gemeente eenigen tijd geleden heeft be sloten deel te nemen in de kosten voor de stichting van een besmettelijke zie- (Ingez. Med.) 'cenbarak te Oostburg tot een maximum- bijdrage van 6 en een derde cent per in woner per jaar. Thans is een verzoek ingekomen om dit cijfer te brengen op 6 en cent, in verband met de omzetbe lasting welke per Januari a.s. in wer king zal treden, aldus wordt na eenige discussie besloten. Het suppletoir kohier Hondenbelas ting dienst 1933 wordt vastgesteld met 9 honden le klasse en 7 2e klase. De hr J. v. H a n e g h e m vraagt naar de mogelijkheid om alhier ook rund- vleesch in blik te distribueeren. De Voorz. antwoordt, dat dit reeds een punt van bespreking in B, en W. heeft uitgemaakt doch b*et college meende, dat de tijd daartoe nog niet was geko men, daar zooveel menschen den laatsten tijd geslacht hebben. Er zal zoo- noodig werk van gemaakt worden BRESKENS. Hedenmorgen sprong 'n autogeenlaschapparaat in de garage van de firma B. uit elkander. De luchtdruk was zoo hevig, dat schade aan het ge bouw was toegebracht, en van de be lendende perceelen vele ruiten het moesten ontgelden. Persoonlijke onge lukken kwamen er niet bij voor, KANARIES EN VISCHJES. Een vluchtig kijkje in de bovenzaal van St. Joris te Middelburg ïeeft ons overtuigd, dat de daar mor gen en Zondag te houden Kanarieten toonstelling met daarnaast een mooi. aquarium, inzending in alle opzichten ge slaagd is. Morgen komen wij er nader op terug. MUZIEK EN TOONEEL. Met een enkel woord verwijzen wij op verzoek naar de advertentie van „Crescendo" in dit nummer, betreffende de uitvoering op morgenavond in Mer- curius te Middelburg. ONGELUK OP DEN SPOORWEG ROOSENDAAL—ANTWERPEN. Donderdagmiddag j.l. is op de spoor lijn RoosendaalAntwerpen nabij Cap- pellen 'n personen-auto op den trein ge reden aan den bewaakten overweg. De bestuurder werd gedood en zijn inzitten de vrouw doodelijk gewond. De baan wachter is gearresteerd. De A.N.W.B. deelt mede: Moerdijkveergeregelde overtocht. Numansaorp - Willemstad: overtocht zeer veel vertraging. Kortgene-Wolphaartsdijk: laatste reis vervalt. Zierikzee-Wolphaartsdijk: laatste reis van Zierikzee vertrekt 3 h 15 inplaats van 4 h 50 en niet verder dan Katsche veer. Daarna terug naar Zierikzee. Van Noord naar Zuid kan mea waar schijnlijk de route volgen over Moer dijk.. Vreeswijk-Vianen, Geldermalsen, Zaltbommel, Hedel, Ammerzodea, Heus- densche brug Heusden, Den Bosch (alle tot zonsondergang) Amerongen, Eek en Wielsche veer, Geldermalsen enz. (al leen overdag). Zaterdag a.s. zal teBorssele n ijsfeest worden gehouden, waarbij hard rijderij, wedstrijden in schoonrijden en wedstrijden voor kinderen zullen plaats hebben. Crisisbotermerk. 17 tot en met 23 Dec. 1 per kg. Vervoervergunning bui- tenl. boter 1.10. De elfstedentocht in Friesland is de finitief op morgen vastgesteld,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2