LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STANU. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WJ, adres van Ged. Staten kunnen vereeni gen, wordt voor kennisgeving aange nomen. De salarissen van 't hoofd van dienst van den vleeschkeuringsdienst en van den hulpkeurmeester zullen ook voor 3 jaren dezelfde korting ondergaan, te vens zal getracht worden ook op de auto, die de hulpkeurmeester in gebruik heeft, en waar jaarlijks 850 voor wordt betaald, vermindering te krijgen. Een verzoek van den Chr. Besturen bond om voor de georganiseerde werk- loozen gedurende die weken, welke zij van hun bond uitkeering genieten, een brandstoffentoeslag te geven, werd met alg. st. ingewilligd, te weten categorie II gedurende 7 weken 1 en categorie III gedurende 7 weken 1.50. De bouwverordening was wederom teruggekomen, met verzoek eenige wij zigingen aan te brengen waaronder en kele waarop de Raad niet wenschte in te gaan. Dit was hoofdzakelijk de tus- schenruimte der te bouwen woningen in het bosch en duingebied. Mocht dit zoo worden vastgesteld als is aangegeven, dan zou dit, meende de heer Z w e m e r, veel afbreuk doen om daar te bouwen, en niet mede te werken tot verminde ring der werkloosheid. De geheele Raad deelde deze meening, waarop dan ook met algemeene stemmen besloten werd, hieraan niet te voldoen. Van het Polderbestuur van Walche ren is bericht ingekomen dat het onder zekere voorwaarden vergunnjng ver leent tot het uitvoeren van rioleerings- werken in het Villapark. RAAD VAN AARDENBURG. „Typisch Aardenburgsch". AARDENBURG. Dinsdagmiddag ver gaderde de raad. Mevr. v. d. Broecke was uitstedig. Uit een schrijven van het bestuur van het Sint Anthonius gesticht te Oostburg blijkt, dat de kosten voor aansluiting aan de barak voor besmettelijke ziek ten zal bedragen 6% et." per inwoner. Daar de raad vroeger reeds besloten had op een toen genoemden prijs van 61/3 ct. aan te sluiten, besloot thans de raad, op voorstel van den heer Holle- brand, niet op deze hoogere bijdrage in te gaan. De v o o r z. deelt mede, dat B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met de bewoners van een blok huizen, om hun bezwaren te hooren tegen een eventueel aan te leggen rioleering voor afvoer van vuil water, door hunne tui nen. Op de bijeenkomst werden toen zoo goed als geen bezwaren geopperd. Thans is er een schrijven ingekomen van 19 personen, die wel bezwaren tegen dien aanleg door hun eigendom hebben. De wethouders B 1 o n d e e 1 en C a t s m a n hekelen op hevige wijze de houding van die personen, in het bij zonder hen die toen op het gemeente huis waren, niets zeiden, doch thans achteraf met bezwaren komen aandra gen. Laatstgenoemde kwalificeerde die houding als iets typisch Aardenburgsch. Die menschen, aldus de heer C. die dit adres onderteekenen, zijn lafbekken, dit zeg ik hier kalm en beraden. De haldelwijze van een der eerste onder- teekenaards, wiens naam herhaaldelijk in den raad genoemd werd, en die op de bespreking verklaard had geen bezwa ren te hebben, werd als meer dan dun door weth. Catsman bestempeld. De hr Hollebrand noemt het geval „Aardenburg op zijn smalst": en zegt, dat zoodra ergens een beetje water blijft staan, men direct met klach ten bij B. en W. komt. De hr W ij f f e 1 s vindt het niet bil lijk, dat klein en groot eenzelfde be drag zou moeten betalen, doch de v o o r z. merkt op, dat hij gezegd heeft, dat als elk gezin 3 betaalt, de kosten zouden gedekt wezen, doch de raad moet tenslotte de norm vaststellen, die billijk is voor allen. Op de vraag van den heer de Backere antwoordt de v o o r z. dat de raad wel kan dwingen aan te sluiten als de rio leering door de straat ligt, doch niet kan dwingen a.an te laten leggen op eigen terrein. Het adres wordt tenslotte voor ken nisgeving aangenomen. Ged. Staten hebben het oordeel van den raad gevraagd omtrent een toe te passen korting op de salarissen van burgemeester, secretaris enz. met in gang van 1 Januari a.s. De raad besloot te dien aanzien het volgende ter kennis van Ged. Staten te brengen, met beleefd verzoek hier aan wel hun aandacht te willen wijden: le. dat naar haar bescheiden meening de voorgestelde korting in zijn geheel als te ingrijpend moet worden geacht; 2e. dat weliswaar in deze tijden een salariskorting als passend in de tijds omstandigheden kan worden be schouwd, doch deze korting dan haar inziens meer systematisch zou dienen te worden toegepast, o.a. zoodanig, dat op kleine salarissen geringere korting worden toegepast dan op hoogere, een progressieve korting haar dus meer wenschelijk toelijkt; 3e. dat door haar wordt toegejuicht, de in het voorstel aangetroffen bepa ling, dat in geen geval kortingen zul len worden toegepast op kindertoesla gen. 4e. dat verder in de thans door de betreffenden genoten bezoldigingen in enkele gevallen verschillen bestaan, n. 1. tusschen die van ambtenaren welke welke werden aangesteld ten tijde dat hoogere bezoldigingen golden dan de thans van kracht zijnde, en later aan gestelde, door eerst bedoelde ambte naren door overgangsbepalingen in een gunstige uitzonderingspositie te plaat sen, welke bevoorrechting zeker in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet gerechtvaardigd te achten is, te meer niet, waar bij andere categoriëen van ambtenaren dergelijke bevoorrechtin gen niet gelden. De begrooting van het algemeen arm bestuur voor 1934 werd goedgekeurd. Ze bedraagt in ontvang en uitgaaf 595. Als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim was in de vorige vergadering herbenoemd de heer A. J. Dierick. Daar deze de benoeming niet aannam werd thans benoemd de heer J. M. Reijniers. Ds. A. Mulder, die zich bereid ver klaard had kosteloos het gemeente archief te classificeeren en te beheeren werd tot gemeente-archivaris benoemd. Op een desbetreffende vraag deelde de V o o r z. aan den heer Hollebrand mede, dat de weg buiten de Kaaipoort binnen drie weken door den aannemer tijdelijk zal worden in orde gemaakt. De definitieve vernieuwing zal in het voorjaar plaats vinden. Vorst belet na tuurlijk het werk. Op voorstel van den heer Catsman wordt de steunregeling, die vroeger door den raad werd stopgezet, weder ingesteld, om er gebruik van te maken zoodra zulks noodig zal blijken. vooruitzichten van de fruitteelt verbe teren, doordat de oogsten regelmatiger en beter van kwaliteit worden. K, Bemesting van boomgaard en fruittuin. Dat alleen goed groeiende, gezonde vruchtboomen in staat zijn een behoor lijke opbrengst aan goede vruchten te geven en goede, gezonde boomen alleen kunnen worden verkregen als het met de voeding in orde is, zal wel geen te genspraak ontmoeten! Toch lijdt nog een groot deel van onze vruchtboomen en struiken aan ondervoeding en is dien tengevolge -niet in staat regelmatig een behoorlijken oogst van goede kwaliteit voort te brengen. Dikwijls wordt het onregelmatig dra gen van vruchtboomen toegeschreven aan weersinvloeden. Evenwel zou dit, wanneer de voeding in orde was, niet van zoo'n grooten invloed zijn. Het meerendeel van onze vruchtsoor ten is zeer vruchtbaar en tooit zich vrij wel ieder voorjaar met een groot aan tal bloemen, die als het met de vrucht zending naar wensch verliep, een be hoorlijken oogst zouden kunnen geven. Het om het andere jaar dragen der vruchtboomen wordt dikwijls beschouwd, dat er dat jaar toch geen vrucht zou zijn, en dus de opbrengt van geen betee- kenis zal zijn. De beurtjaren spelen in de fruitteelt, een groote, ja soms veel te groote rol. Nu zal het door een volledige, bemes ting wel niet mogelijk zijn, deze beurt jaren geheel te doen verdwijnen. Maar wel, en hiervan zijn in ons land sprekende voorbeelden, bevordert een ruime, volledige bemesting, gesteund door andere cultuurmaatregelen, als be strijding" van ziekten en schadelijke in secten, oordeelkundige snoei, ontwate ring een regelmatige vruchtbaarheid in sterke mate. Het zou toch wel een won der genoemd moeten worden, indien juist om het andere jaar de weersinvloe den nachtvorst of guur, nat weer het vormen van bloemknoppen of het aanzetten van de vruchten ongunstig zouden beïnvloeden. Proefnemingen hebben dikwijls bewezen, dat het niet voldoende aanzetten van de vruchten na den bloei, in zeer vele gevallen moet worden toegeschreven aan een onvol doende voeding. Een rationeele bemes ting zal dan ook een stap in de goede richting zijn. Nu is de kennis van de bemesting in de fruitteelt nog betrekkelijk gering. Er is nog te weinig bekend ten aanzien van de hoeveelheden, die van de ver schillende meststoffen moeten worden toegediend voor het verkrijgen van de beste resultaten. Wel is bekend, en dit is belangrijk, dat in fruitteeltbedrijven, waar een vol ledige bemesting wordt toegediend, een vrij regelmatige oogst van goede kwali teit vruchten wordt verkregen. Als vaststaand mag wel worden aan genomen dat in de meeste boomgaarden en fruittuinen een volledige bemesting met voordeel kan worden toegediend. Ten aanzien van het meest gewensch- te tijdstip voor de toediening der mest stoffen loopen de meeningen nog uiteen. Maar men raakt er van overtuigd dat een vroegere toediening der meststoffen gewenscht zal zijn. Men dient er voor te zorgen dat bij de aanvang van den groei de voedingsstoffen voldoende in den grond zijn doorgedrongen. Dit geldt in hoofdzaak zeker voor de aanwending van fosforzuur en kali, welke vroeg, zoo mogelijk in het najaar moeten worden aangewend. Er zijn zelfs bedrijven, waar men reeds in het najaar, een gedeelte van de stik stofbemesting toedient. Laten wij mogen besluiten, dat bij zwaarder en doelmatiger bemesten, de Philips Gloeilampen fabriek te Kopenhagen. Dezer dagen is te Kopenhagen de voor de fabricatie van gloeilampen, ra diolampen, neonbuizen en radio-oht- vangapparaten nieuw opgerichte Phi- Iips-fabriek officieel in bedrijf genomen. De opening vond in tegenwoordigheid van dr. A. F. Philips en van leden van het Hollandsche gezantschap plaats. Bij deze gelegenheid werd ook de Philora Natrium lamp gedemonstreerd, die reeds in verscheidende landen voor de verlichting van groote verkeerswe gen gebruikt wordt. (Msb.) SELECTIEWEDSTRIJD. Driestedenwedstrljd turnen. Zooals reeds met een enkel woord is gemeld, zal de Turnvereeniging „Wil- helmina" te Middelburg ter gele genheid van haar 15-jarig bestaan o.m. organiseeren een driestedenwedstrijd tusschen vertegenwoordigende ploegen van Goes, Vlissingen met Souburg en Middelburg. Reeds verscheidene jaren werkt het bestuur van het K.N.G.V., en met suc ces, aan de opvoering van 't peil van 't kunstturnen. De technische leiding van den Zeeuwsch-Brabantschen Turnkring volgt dit streven. Zoo werden reeds door den hr. Melkman, die lid is van het K.N.G.V. keurkorps, eenige cursussen te Goes gegeven, waaraan leden van ver schillende vereenigingen deelnamen. Mede hierdoor zijn er in de drie steden momenteel goede krachten en een voor zegging, welke ploegen het hoogste pun ten aantal behalen zullen, is niet moge lijk. Dat Middelburg met een behoor- lijke vertegenwoordiging zal uitkomen, is gebleken bij de selectiewedstrijden die Woensdagavond in de gymnastiek zaal der Chr. Kweekschool gehouden zijn. Bij deze wedstrijden zijn de ploegen voor Middelburg als volgt samenge steld, Dames: A. Acda, B. de Jongh, J. Pluijmers, Achilles; T. Caljouw, K. Ver meulen, Medioburgum; A. Petiet en C. Francoo. De dames, bij wier naam geen vereeniging is genoemd, zijn lid van Wil- helmina. Heeren: W. Kraus; P. J. Sturm; P. Taal; P. Cappon; W. Louwerse; L. Hom burg en J. P. Sturm. Behalve Cappon van Medioburgum, zijn allen lid van Wilhelmina. De volgorde is overeenkomstig de be haalde aantallen punten. Deze wedstrijden gaven een interes sant voorproefje van het voor Middel burg zeldzame sportgebeuren, dat allen, die eenigermate belangstellen in de li chamelijke opvoeding, op 27 Januari in den Schouwburg zullen kunnen bijwo- Branden. Gistermorgen ontstond een schoor steenbrand in een lokaal eener o.l. school te W e e s p. Het betreffende lo kaal brandde geheel uit. De leerlingen verlieten de school op ordelijke wijze. CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEK TOTAAL AFGEBRAND. Ongeveer 'n half millioen gulden schade. Woensdagavond ontdfekten voorbij gangers brand in het fabrieksgebouw „Promena" van de Cacao- en chocolade fabriek van de firma Boon Co. te Wormervee r. De brand woedde in de soja-afdeeling en de fabriek van suikerwerken. Aangewekkerd door den feilen wind greep het vuur zeer snel om zich heen. De'assistentie werd ingeroepen van de brandweren Wormer, Krommenie, Zaan dijk en Zaandam. Ondanks dit alles kon men weinig tegen de vuurzee uitrichten. Een uur na het uitbreken had de brand zich reeds uitgebreid tot de aangrenzen de cacaofabriek. De beide fabriekspan den waren één vuurzee. Men bepaalde zich er toe uitbreiding van den brand te voorkomen. Met 25 stralen werd water gegeven. De brand had zich nog uitgebreid tot het pakhuis „Bahia". Het grootste gedeelte van het fa briekscomplex is een prooi der vlam men geworden. Slechts een gebouw, waar caramels en drops vervaardigd worden was in het geheel niet door het vuur aangetast. Ook de chocoladefabriek en een pak huis, ondergebracht in het pand „Trini dad" dat geheel van beton is opgetrok ken, en van de overige gebouwen door een branddeur gescheiden wordt, kon behouden blijven. De schade kon nog niet vastgesteld worden, doch deze zal waarschijnlijk on geveer een half millioen gulden bedra gen. De firma Boon was op beurspolis ver zekerd. De oorzaak is onbekend. In de verschillende afdeelingen van de fabriek werkten ongeveer 40 arbeiders en 60 meisjes, die allen broodloos zullen worden, daar de fabriek in haar geheel zal worden stopgezezt. Het opvallende feit dat deze geweldi ge brand uitzonderlijk weinig belang stelling trok, bewijst wel hoe fel de ijs koude wind over de Zaanstreek blies en hoezeer de brandweer hier voor een bui tengewoon zware en moeilijke taak stond, vooral blijkt dit, toen een Wor- merveersche motorspuit buiten werking moest worden gesteld, omdat het water in de pijpen bevroor. ROOFOVERVAL. Een oude vrouw gebonden en bestolen. Naar eerst thans bekend wordt, heeft Zaterdagavond een roofoverval plafats gehad in de woning van de 45-jarige on gehuwde A. T. in de buurtschap Kring van Dorth in de gemeente G o r s s e 1. De vrouw, die alleen woont, werd uit haar huis gelokt met het roepen van „brand!" Toen de vrouw de deur open de werd zij op den drempel gegrepen door twee gemaskerde mannen, die haar aan handen en voeten vastbonden en haar een oude jas over het hoofd gooi den. De vrouw werd daarna in het woon vertrek op een stoel gezet en werd met bedreiging met moord gedwongen te vertellen, waar zich haar geld bevond. De indringers namen ruim 100 mee. De onverlaten vertrokken met den buit, de vrouw gebonden achterlatende. Met veel moeite wist zij zich los te werken en daar zij de woning niet durfde ver laten, heeft zij de politie eerst Zondag ochtend van het gebeurde in kennis ge steld. Men neemt aan dat de dieven met de situatie bekend waren. De woning is gelegen op een 25-tal meters van een zandweg, die overdag nogal wat ver keer heeft, vooral van wielrijders. 50 KANO's VERBRAND. Dins dagavond is door tot nu toe onbeken de oorzaak brand uitgebroken in een groote houten keet aan de Jekkerstr. te Utrecht. Zoodra de brand was uitgebroken heeft men nog enkele kano's naar bui ten kunnen brengen De rest is, evenals de opslagplaats ze'.f, volkomen verbrand. CONVOOI BELADEN KOLENWA- GONS OP HOL. Op het stationsem placement te Simpelveld geraak ten van 'n convooi van 60 bealden kolen wagens er 20 los. De wagens zijn op hol geslagen, stortten zich op een stort- blok, veegden dit van de aardbodem weg en drongen door tot in het kantoor van den ladingmeester na eerst nog 'n grooten lichtmast te hebben versplin terd. De dienstdoende ladingmeester had nog juist den tijd zijn hachje te bergen. VAN KOUDE GESTORVEN. Maan dagmorgen kwam een werkvrouw bij de politeie te Doetichem mededee- len dat een alleenwonende dame, mej. K., niet openmaakte. De politie for ceerde de deur en vond de ruim 70- jarige in ellendigen toestand en geheel door de koude verkleumd op haar bed liggen. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij Dinsdagavond is overleden. Op haar lichaam werd 'n vrij belangrijk bedrag aan geld gevon den. TUSSCHEN AUTO EN HUIS BE KNELD. Dinsdagavond veroorzaakte in de Kraaksche laan te Doesburg 'n auto, bestuurd door een dame door de gladheid een lichte aanrijding. Toen de bestuurster daarop haar wagen ach teruit wilde zetten, heeft ze, vol gas ge geven met het gevolg dat de auto in volle vaart tegen een woning reed. Een 14-jarige jongen, G. van R. geheeten, raakte daarbij tusschen den wagen en den muur bekneld en werd zwaar ge wond. Behalve een hoofdwonde en ern stige inwendige kneuzingen werd een been totaal verbrijzeld. De botsing geschiedde met zulk een hevigheid dat de huisdeur vernield werd en in den gevel een scheur ontstond. Een appel, die de jongen juist at, werd achter in de slaapkamer; een der klom pen, totaal versplinterd, achter in de gang teruggevonden. De zwaar beschadigde wagen werd in beslag genomen. Nader meldt men aan de Msb., dat het knaapje in den loop van den avond aan zijn bekomen verwondingen is overleden. DE VEER-OVERGANGEN. De Maasveren, van Boksveer, Kuijck, Over- hasselt, bij Grave zijn wegens den ab normaal lagen waterstand niet in de vaart gebracht. De overtocht voor voet gangers en rijwielen, geschiedt per mo torboot. De Maas is Woensdag zoo goed als vrij van drijfijs geweest, maar tegen den avond werd weer veel drijfijs gemeld. De stuw bij Grave blijft geopend. De waterstand is 5.15. Het ijs vormt zich tot groote ijsschollen. KERK EN WOONHUIS DOOR BRAND VERWOEST. Woensdagavond heeft te T w ij z e 1 'n groote brand gewoed, waarbij de Ger. Kerk en een woonhuis tot den grond toe afbrandden. Waarschijnlijk door te fel stoken van de kachel, of door het omvallen van de kachel, ontstond in de consistoriekamer de brand. Het vuur greep zeer snel om zich heen, en sloeg weldra over naar het naastbij gelegen huis van den gemeente architect den heer Van der W. De brandweren van Buitenpost en Twijzel waren spoedig ter plaatse, doch daar het water in de slangen bevroor, konden deze weinig uitrichten. Onmid dellijk werd assistentie gevraagd van de brandweren, Kollum, Bergen en Leeuwarden, d'e spoedig ter plaatse wa ren. Een aantal belendende huizen had eveneens vlam gevat. Men kon echter deze huizen behou den, evenals de pastorie. De kerk, die ongeveer 30 jaar geleden gebouwd is, brandde evenals de woning van den heer Van de W. geheel af. DE GLADHEID ACHT AUTO'S TE WATER. Het was Dinsdagmorgen in de stad Groningen en de pro vincie ten gevolge van het opvriezen van de straten en wegen zoo glad, dat het autoverkeer, groote vertraging had meldt het Handelsblad en er vele onge lukken zijn gebeurd. Bij den Frieschenstraatweg reden vier bussen tegen de boomen, terwijl een personenauto in een sloot terecht kwam. De weg langs het Winschoterdiep was zóó glad, dat er zeven vrachtauto's, die op weg waren naar de markt en een personenauto op het diep terecht kwa men. Kraanwagens hebben niet minder dan tien auto's die aan het Hoendiep tegen de boomen waren gebotst en de fect waren geraakt, moeten ophalen. URK BEREIKT. Na een moeizame tocht van twee dagen is het de postboot gelukt het eiland Urk te bereiken. Maan dagochtend omstreeks tien uur was de boot uit Kampen vertrokken en Dins dagmiddag 5 uur is „Geusau" aangeko men te Urk. Aan boord bevonden zich post, passagiers en vrachtgoederen. 35 HUIZEN DOOR ROTSBLOKKEN VERNIELD. Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat een geweldige regen val gepaard gaande met een windhoos, het eiland Siaoe heeft geteisterd. Het uit de bergen neerstroomende water nam i;en groot aantal rotsblokken mede, waardoor 35 huizen met inventaris wer den verwoest. Ruim 4500 klapperboomen en veel oebih-aanplantingen werden ver nield. Twee bruggen werden weggesla gen. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. ONTVANGEN BOEKEN. Enquête der Hemmensche Zen dingsstichting inzake de activeering van gemeente krachten. Brochure van de Hemmensche Zendingsstichting, Kasteel, Hemmen bij Zetten. „Beginselen van verkeersecono- mie", voordracht, gehouden door prof, mr. F. de Vries .in de vergadering van de afd. voor Techji. Economie van het Kon. Inst, van Ingenieurs. Overdruk uit het weekblad „De Ingenieur". „Elfenzang". Zangspel voor meis jes uit de hoogste klassen. Muziek van L. D. Atema, tekst van T. Straatsma. Verschenen bij de uitgevers W. J. Thie- me en Cie te Z u t p h e n. „Hitlerisme, Marxisme, Oorlog en. de Joden", door J. van Hasselt, oud- kapt. inf. O.I. leger. Uitgegeven voor re kening en risico van den schrijver door N.V. Elec. Drukkerij „Luctor et Emer- go" Den Haag. Middelburg. Van 1113 Dec. Ondertrouwd: P. Reijnhoudt, 25 j. en. C. S. Klap, 21 j. Bevallen: A. Vernooijs-Boone, d.C. J. Tissink-Pattenier, z.; B. Wfever-Eer- kes, d.; A. v. d. Berge-Groenenberg, d.; A. Huïszoon-Westerbeke, z. Overleden: C. A. Mabilot, 84 j. wedn. S. Caljouw. 's-Heer Arendskerke. Van 130 November. Getrouwd: A. Priester jm. 24 j. en D. van Dalen jd. 21 j.; C. de Schipper jm. 29 j. en W. de Schipper jd. 30 j.A. T. C. de Gijsel jm. 21 j. en A. van Hoorn jd. 21 j. Bevallen: J. P. Reinoud geb. Schipper z.; A. Weststrate geb. Hoogerland d.M. Kooman geb. Beulens d.; J. Weststrate geb. Vermeulen d.P. de Kooning geb. Koens z.; B. Schipper geb. Murre z.; E. Smits geb. Huige z.; C. L. Vreeke geb. Hoondert d. Overleden: J. Verdonk 55 j. ongeh. z.; J. Steenblok, 78 j. weduwe van F. Meul- broek; J". Hoogstrate, 49 j. ongeh. zoon. Heinkenszand. Van 18 December. Ondertrouwd: J. Blok 31 j. te Medem- blik en J. Traas 24 j. Bevallen: M. Karelse geb. Nijsse d. Overleden: J. Knuit 76 j. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6