OE DOCHTER VAN ALVA, nare KRONIEK van den DAG. ZEELAND. RUWE HU/O tweede blad van de PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.VAN DONDERDAG 14 DECEMBER 1933. No. 295. mam MIDDELBURG. roes. door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 66.) Een kwartier later zijn zij genaderd tot de plek, waar het Diemermeer en de Amstel samenkomen. Op dat punt staat een wachthuis, waarboven de Spaansche vlag wappert. Een paar Spaansche sol dalen drentelen er voor heen en weer. Maar de dag is zoel en maakt soezerig, het zeilbootje glijdt onhoorbaar voort en vóór Alva's veteranen goed wakker zijn, ligt het op vijftig voet afstands van hen. „Nu", fluistert Guy, „ter nagedachte nis van Oliver!" Twee schoten knallen en de soldaten zinken ter aarde met een haakbuskogel tusschen ribben, terwijl het bootje de Amstel invaart. Maar de Spanjaarden, die bezig zijn hun laatsten adem voor het wachthuis uit te blazen hebben vijf makkers. Deze snellen naar een boot en beginnen hun haat en woede uitkrij- schend, een vervolging van de beide moordenaars hunner makkers. „Dat gaat prachtig", bromt de Hol lander. „Ik had gedacht, dat hier zeker wel drie of vier patrouillebooten zou den liggen, maar alle wachtposten zijn ingekrompen voor de expeditie naar de Het land, dat in luttele jaren zich tot de voornaamste ex- port-mogendheid van textiel- goederen opwerkte, stuurt den heer Okada naar Engeland en Nederland om eens met ons te praten, Nippon, zooals de Japanners zelf hun land noemen, heeft den heer Oka- J da als vertegenwoordiger van de Ja- pansche Organisatie van Textielindus- trieelen, met een delegatie naar Euro pa gestuurd, om eens met ons Euro peanen te gaan praten. Niet als smeekelingen wat zoudt ge u daarin leelijk vergissen! maar als volkomen gelijkwaardigen, Terecht: ook op dit punt heeft Dai Nippon zijn ongelooflijk snelle evolutie van feo daal geregeerden staat tot modern in dustrieland doorgemaakt, en het be gint daarbij zelfs al de onhoudbaarheid in te zien van de theorie, dat men met erg goedkoop spul van minderwaardige qualiteit een markt voorgoed verove ren kan. Wanneer Japan dat eens voor 100 pet. ingezien zal hebben, dan zal de overige wereld er een harde noot aan te kraken krijgen! De delegatie van den heer Okada komt in hoofdzaak met Engeland en Nederland praten. Begrijpelijk: de En- gelsche en de Nederlandsche textielin dustrie hebben van de Japansche con currentie in de Aziatische deelen van het Brïtschè wereldrijk en in Neder- landsch Oost Indië het meeste te vree zen! Het is reeds meer dan een jaar ge leden, dat de Enschedesche Fabrikan- tenvereeniging tot den toenmaligen mi nister-president Ruys de Beerenbrouck haar bekend noodtelegram richtte: „De toestand wordt voortdurend slechter door den stijgenden buitenlandschen invoer van manufacturen"met stop zetten van nog meer bedrijven en ont slag van nog meer arbeiders moest men rekenen, zoo zeiden de fabrikanten nog. En precies een jaar later, den 18en November 1933, seinde Reuter ons offi cieel uit Japan: „Dit land is thans het grootste export-land ter wereld van ka toenen goederen, want in de eerste 8 maanden van 1933 heeft Japan ruim 113.000.000 vierkante meter katoen ge ëxporteerd, en dat is meer dan welk land ter wereld ook." En veel beteekenend voegde Reuter 'dit daar aan toe; „In 1928 was de ka toen-export van Engeland ruim 2 K maal zoo groot als die van Japan!" Geven we daarnaast enkele Neder landsche cijfers, ontleend aan het zoo juist verschenen Statistisch Zakboek 1933. In 1927 waren er in ons land in totaal katoen, tricotage en wol 226 textielfabriekende productie had een waarde, in totaal, van ruim 300,000,000 en er was in totaal werk zaam bijna 58000 man personeel. Vijf jaren later, in 1932 zijnde dit nog niet het zwartste jaar van de crisis is het aantal fabrieken verminderd van 226 op 217; de productie is echter achteruitgegaan van 300.000.000 tot noê geen 150.000.000, en het personeel is van bijna 58.000 man tot ruim 46.500 geslonken. Is het wonder, dat de Engelsche en de Nederlandsche textiel-industrieëelen wel eens met dien machtigen concur rent willen praten? Eens willen hooren wat of hij nu eigenlijk van plan is? Het C.B. heeft zich met dezelfde vraag gewend tot den Japanschen gezant in Nederland, den heer Saito. Deze deelde mede, dat het de bedoe ling van de Japansche textiel-industrie was, de Nederlandsche industrieelen te ontmoeten en tezamen verschillende vraagstukken betreffende den invoer van textiel in Indië te bespreken. Deze besprekingen dragen echter een geheel in-officieel karakter- De Nederlandsche regeering, aldus de heer Saito, is er wel van op de hoogte, maar voorloopig gaan de onderhandelin gen uitsluitend tusschen de belangheb benden. Getracht zal worden een be paalde regeling te treffen, waardoor de belangen van beide landen zoo min mo gelijk geschaad worden. De heeren komen Vrijdag in ons land, zullen Zaterdag verschillende besprekin gen voeren en vertrekken Zondag weder naar Londen. Wie zou ooit gedacht hebben, toen Ne derlands vlag ten tijde van onze over- heersching door Frankrijk op heel den aardbol alleen nog meer op het kleine Japansche eilandje Decima woei waar, van alle Europeesche mogendhe den, alléén de Nederlanders contact met Japan mochten hebben dat een goede eeuw later een Japansche delegatie in Nederland aan wal zou stappen, om onze textielindustrie.... te „ontmoeten", zul len we nu maar zeggen, omdat „de wet voorschrijven" zoo'n onvriendelijke uit drukking is? Schra/e Lippen Gesprongen Handen (Ingez. Med.j HET IJSVERMAAK. Wedstrijd voor kinderen. Het was gisteren feitelijk te guur met den feilen Oostenwind voor de wintersport, maar toch hebben nog vrij velen een bezoek aan de vesten ge bracht. De ijsclub had evenals vorige dagen weer verschillende nieuwe le den te boeken, doch het aantal uitgege ven dagkaarten was gering. De wedstrijd voor kinderen van le den, waar voor een 40-tal deelneemsters en deelnemers waren, heeft men toch voortgang laten hebben en onder lei ding van majoor Berghuijs namen en kele officieren en onderofficieren van het garnizoen de leiding van dezen wed strijd op zich. Men kan gerust zeggen, dat zoowel zij, als de bestuursleden en de kinderen, die aan den wedstrijd deel namen, veel koude hebben getrotseerd. Met animo hebben de kleinen den vreedzamen strijd gevoerd en zij heb ben getoond goede rijders in den dop te zijn. Te 5 uur had in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" de prijsuit- deeling plaais. De voorzitter van de IJsclub, de heer De Jonge, heeft daar o.m. gezegd, dat de kleinen hard gereden hebben; het is flink af en toe de krachten eens te me ten. Majoor Berghuijs wees ook op de goede prestatie der kinderen, omdat hij zelf sportliefhebber en schaatsenliefheb- ber is verheugde hem dit.. Spr. koos het rijden op tijd, omdat dit billijker is dan het afvalsysteem en de kinderen, die meer dan eens reden, konden hun tij den wel verbeteren, doch niet verslech teren. Spr. zeide, dat feitelijk allen een prijs verdienden, omdat zij den moed hadden bij deze felle koude aan den wed strijd deel te nemen. Hierna reikte spr. de prijzen uit. Diemerdijk, Trek aan, ze zetten ons achterna! Zij leggen zich weder op de riemen, maar het is zwaar werk om te gen den stroom op te werken en vier man roeien de Spaansche boot voort, zoodat deze op hen begint te winnen. „Roei door, Haring, terwijl ik de haak bussen laad. Ik doe dat wat vlugger dan gij", zegt Chester. Een oogenblik later laat hij er op volgen: „Laten ze nu maar komen, alle vier de geweren zijn geladen, wij kunnen er ieder twee ge bruiken". Zij laten de riemen zakken en wach ten de nadering van de Spaansche pa trouille af. Deze komt steeds dichter bij, in de overtuiging, dat het een gemak kelijke overwinning zal zijn, daar zij met hun vijven in de boot zitten. Slechts twee roeien, de drie anderen blazen hun lonten aan en zijn gereed om te vuren. Maar dat is niet naar den zin van den Engelschman en den Hollander. Mocht een hunner gewond worden, dan zou de andere er zeker ook om koud zijn. Zij beginnen dus weer te roeien en zwen ken om een kleine begroeide landtong, waarop de wilgen reeds in het blad be ginnen te komen, zoodat men zich er achter verschuilen kan. Zij laten hun boot aanleggen achter die boomgroep, springen, ieder met twee haakbussen aan land en sluipen langs den grond naar den anderen kant om de Spaansche boot te pakken te Van de meisjes van 7, 8 en 9 jaar wa-1 ren de gelukkige: Catharina de Bakker eerste prijs: Mientje de Vries tweede; Marietje Pieterse derde en Willy de Jonge vierde. Van de meisjes van 10, 11 en 12 jaar; Mientje de Grave en Willy van Opdorp beide eerste prijzen, na loting; derde Beb van den Bout. Meisjes van 13, 14 en 15 jaar: Hen- drika van Herwijnen en Nelly Berghuijs, beide eerste na loting, Annie Heijboer derde en Annie Enklaar vierde. Jongens van 7, 8 en 9 jaar: Jan Ruck eerste, Kootje Laroes tweede en Philip Sakko derde. Jongens van 10, 11 en 12 jaar en één van 13 jaar, omdat voor de afdeeliiyj.. 13, i 14 en 15 jaar slechts één inschrijver j was: G, Verhulst eerste, D, Schotman tweede, P. van Dusseldorp, H. Dormaar en A. van Niel allen derde prijzen, na loting. De voorzitter bracht majoor Berghuijs dank voor de prijsuitdeeling en voor de wijze, waarop hij die had verricht. Daar men niet veel bezoek kon ver wachten bij zulk een hevige koude be sloot het bestuur gisteravond de baan niet te verlichten. Hedenavond zal dit wel het geval zijn als de wedstrijd voor kinderen van min vermogende ouders plaats heeft. Het is zeker te hopen, dat de vrind dan wat is gaan liggen, want anders is het voor de kleinen niet uit te houden. Tijdens het rijden kwam gisterenmid dag een der rijders ongelukkig te val len; hij is bij een der bewoners van den Singel binnengebracht en later door dr Weijl per auto naar huis vervoerd. Zaterdagmiddag heeft ijs en weder dienende een open wedstrijd in schoon- en hardrijden plaats, voor iedereen, lid of geen lid der club. Jubileum van een oud stadgenoot. Men meldt ons uit Den Haag: Zondag j.l. heeft ten huize van den keel-, neus- en oorarts, I. C. Henkes, al hier. vroeger te Middelburg, een druk bezochte receptie plaats gehad, naar aanleiding van het feit, dat de heer Henkes 35 jaar geleden zijn artsdiploma behaalde. Een commissie had zich gevormd, die den jubilaris een souvenir en een album aanbood met namen van patiënten en vrienden, onder wie als eerste Prins Hendrik. Bovendien hebben velen door 't zen den van bloemen blijk van belangstelling gegeven. Ontspanningslokaal werkloozen. Zooals reeds beknopt vermeld, werd Woensdagmorgen, in het Weeshuis een ontspanningslokaal voor de Goesche werkloozen geopend. Tot de vele ga ven, die het lokaal aantrekkelijk maak ten, behoort o.a. de gratis radio-distri butie, met alle toebehooren, door de fa. Polderman geschonken. De voorz., de hr Rothuizen, zei- de in zijn openingswoord o.a., dat men hier eerst was begonnen met de techni sche cursussen, doch dit zal nu op zijn vroegst met Jan. zijn. Voor deze cursussen hebben zich plm. 35 werkloozen uit Goes aangemeld. Ook de werklooze jeugd uit eenige buitengemeenten zal tot deze cursussen toegelaten worden. Voor eiken cursus zal echter slechts eenige uren les gegeven kunnen wor den, wegens gebrek aan financiën. Spr. zette verder uiteen, hoe men tot dit ontspanningslokaal kwam dat des middags van 2 tot 5 uur geopend zal zijn en uitte zijn dank aan allen, die hier aan het hunne bijdroegen. Spr. verzoekt ook voor de toekomst den steun van de ingezetenen. De cursussen en dit ont krijgen als deze ook om de landtong zal zwenken. Uit deze hinderlaag lossen zij op twintig voet afstands van hun vervolgers hun vier haakbussen. Een zinkt ontzield over zijn riemen, twee anderen worden levensgevaarlijk ge wond. Op zulk een bloedige wijze ontvan gen, wenden de Spanjaarden, met een kreet van verrassing en ontzetting den steven en willen de rivier weer afvaren. „Daar mag geen van hen ontsnappen, anders zenden zij ruiters op ons af!" fluistert Haring. „Vooruit dan, laten We dan ook de twee anderen naar betere gewesten helpen", antwoordt Guy. Zij laden hun geweren weder, snellen naar hun boot en halen de Spanjaarden na een inge spannen jacht in, al roeien deze ook als wanhopigen, omdat hun leven op het spel staat. Maar op het water zijn de Geuzen hun het sterkst. Er worden eenige schoten gelost, een van Alva's veteranen wordt het hoofd gekloofd met de strijdbijl, en de Spaan sche patrouilleboot drijft de rivier af, slechts met lijken bemand. „Dat is gelukkig afgeloopen", merkt de Hollander op. „Nu kan geen van hen alarm maken. Tot het wachthuis bij Oudekerk zullen we vermoedelijk geen Spanjaarden meer tegenkomen. Maar daar ligt soms een geheele compagnie. Wie moeten in het donker probeeren er spanningslokaal zijn alleen voor de werkloozen aan wien geen werk kan worden verschaft. Op dit laatste gebied heeft Goes steeds veel gedaan. In 1931 werd 25.000 aan loon uitbetaald; in 1932 ruim 46000 en dit jaar pl.m. 35.000, waarbij niet inbegrepen is de kosten aan steunregeling en werkloos heidsverzekeringen. Spr. deelde hierna mede, dat 23 Dec. a.s. Kerstbloempjes verkocht zullen wor den ten bate der werkloozenzorg.Voorts vestigde spr. er de aandacht op, dat dit lokaal een toevlucht moet zijn voor menschen van allerlei richting en over tuiging en hij verzoekt hun, die van het lokaal zullen gebruik maken, daar re kening mede te houden. Burgemeester Hajenius wees er op, dat het te betreuren is, dat zulk een lokaal noodig is, want het teekent den tijd, maar anderzijds was hij blij, dat het gelukt is dit alles tot stand te bren gen. Hij bracht in deze vooral hulde aan den heer Rothuizen, die met zoo weinig financiën moest beginnen; dankte ver der allen, die ook het hunne aan de in richting van dit lokaal bijdroegen en besloot met de hoop uit te spreken, dat het aan zijn doel zal beantwoorden. De hr, Bu ij s, vertegenwoordigende den Goeschen Besturenbond, uitte zijn erkentelijkheid voor de tot standkoming van dit lokaal. Spr. drukte echter de hoop uit, dat men ook aan de lichame lijke ontwikkeling van de werkloozen aandacht zou schenken, b.v. middels gymnastiekonderwijs. Verder hoopte hij, dat de arbeidersbladen niet uit dit lo kaal gebannen zouden worden. De hr. Rothuizen antwoordde, dat men het onderwerp gymnastiek in de commissie bespreken zal. Evenzoo zal men behandelen, welke bladen toegela ten zullen worden. Dit is echter een moeilijk onderwerp. Alles wat opruien de taal bevat, moet geweerd worden, en het is zeer moeilijk uit te maken, wat hier precies onder verstaan moet wor den. Groote voorzichtigheid is in elk geval geboden. Coöperatie „Ons Belang." Dinsdagavond werd in Schuttershof de jaarvergadering gehouden van de Coöperatie „Ons Belang", alhier. Het jaarverslag werd na een opmer king, over het inleidend gedeelte, met alg. st. goedgekeurd. Wij nemen er het volgende uit over, „Het ledental heeft in het afgeloopen jaar weinig verandering ondergaan; aan het begin van het boekjaar was dit groot 138, op 1 October 1933 was dit aantal gegroeid tot 143, In het algemeen kan men zeggen dat onze Coöperatie een goed jaar heeft ge had. De bedrijfstoestand is aanmerkelijk verbeterd, de omzet is stijgende, ze was voor de jaren 1931-1932 als volgt: boek jaar 1931-'32 32747.40; boekjaar 1932- '33 42019.53; totaal meer 9272.13; in PCt. meer: 28.31. Zooals uit de resultaten blijkt, is het bedrijfsoverschot in totaal: bakkerij 2044.44; winkel 209.09; brandstoffen 46.40. Samen 2299.93. Het vorig jaar was dit in totaal 1364.50 of thans 935.43 meer. Een stijging derhalve van 68.55 pCt. In de balanspositie is eveneens verbe tering gekomen. Het overschot was als volgt: boekjaar 1931-'32 1051.55; boek jaar 1932-'33 2247.50. Totaal meer 1195.95; in pCt. 113.73." Het financieen verslag werd eveneens na een bespreking over het overschot van het winkelbedrijf, met alg. st. goed gekeurd. Het dividend werd bepaald op 3 pCt. voor de afdeeling kruidenierswaren, waarvan reeds 3 pCt. vaste korting is gegeven, op 6 pCt, voor de afdeeling bakkerij en 3 pCt. voor de afdeeling brandstoffenhandel. De uitkeering zal geschieden op 19 en 20 December a.s. langs te varen". Zij 'keeren nu om en volgen het vrien delijke riviertje, dat, rustig en langzaam voortstroomt en tegen vijf uur 's avonds verbergen zij zich in een wilgenboschje, alle voorzorgsmaatregelen nemend om niet gezien te worden. Alle boeren, die zij in het oog hebben gekregen, zijó al len op de vlucht geslagen. Daar zij het er niet op wagen een vuur te ontsteken, doen zij hun maal met zoute haring en roggebrood met olie en wachten op het invallen van het duister. Het wordt een stikdonkere nacht, daar er geen maan aan den hemel ver schijnt. Na hun riemen omwonden te hebben roeien Guy en Haring behoed zaam den stroom op en na een half uur zien zij de lichten van Ouwerkerk. Zij houden zich aan de overzijde, waarbij de Hollander, die elke zandbank blijkt te kennen, als loods dienst doet en zij zouden onbemerkt het dorp, dat maar luttel huizen telt, zijn gepasseerd, als niet het geblaf van een paar honden den Spaanschen schildwacht aan den oever tot grooter waakzaamheid had ge maand. Maar zij houden zich muissfil, leggen zich met de uiterste krachtin spanning op hun riemen en na korten tijd houden de honden op te blaffen, en de schildwacht hervat zijn ronde, blijk baar overtuigd, dat nu hij niets heeft ge zien of gehoord, er ook niets geweest is. En als zij 't dorp achter zich hebben kun behoeft Uw dag niet te vergallen^ Neem een "AKKERTJE" en Ge zijj er van af. Bovendien, Ge proeft niets l Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoei dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn^ Spierpijn, enz. Slechts 50 cent pel 12 stuks en overal zijn ze verkrijgbaar! (Ingez. Med.) De aftredende bestuursleden en com- missarisssn werden bij acclamatie her kozen, terwijl in een vacature van be stuurslid en commissaris, resp. werden gekozen mej. Sturm en Jan Heijnsdijk. Het bestuur werd verder machtiging verleend tot verbouwing, omdat er door de grootere omzetten gebrek is aan berg ruimte. Daarna werd de propaganda bespro ken. Een tweetal openbare vergaderin gen zullen worden gehouden, terwijl een flink aantal verspreiders en huisbezoe kers zich opgaven. Nadat nog medegedeeld werd, dat ook dit jaar met de Kerstdagen weer een „Haka" crisispakket aan de werklooze leden verstrekt zal worden en de Be drijfsleider naar aanleiding van een vraag van één der leden de werking van de kolenconventie en wat daar aan vast zit, had uiteengezet, werd deze zeer druk bezochte vergadering geslo ten. HALSHEREN. RAAD VAN OOSTKAPELLE. Alle ambtenaren gekorte OOSTKAPELLE. Woensdagmorgen vergaderde de raad voltallig, Voorzitter Jhr, W. Z. van Teijlingen, burgemeester. Op een verzoek van het hoofd der Open bare lagere School om vermindering van huur zijner woning stellen B, en W. voor hierop gunstig te beschikken en de huur, die thans 350 per jaar bedraagt te brengen op 300. De heer Mal j aars meent dat de huur niet te hoog is, wanneer hij die van andere woningen nagaat. Het voor stel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, den heer Maljalars. Z.h.st. wordt besloten met het be kende schrijven van Ged. Staten be treffende een tijdelijke korting op de salarissen van Burgemeester, Secretaris, Wethouders en Ontvanger der gemeente van 12^ pCt. accoord te gaan, aange zien het salaris der Wethouders maar 90, bedraagt, en dus deze niet volgens de circulaire in aanmerking komen, voor die korting, meent Wethouder J a n s e dat het billijk is, dat ook zij hun steen tje hiertoe bijdragen. Wethouder P o p- p e laat dit aan den raad over. Besloten werd z.h.st. dat van alle gemeente amb tenaren met ingang van 1934 dezelfde korting geheven zal worden. Een adres van den R.K, van gemeente ambtenaren welke zich niet met het nen zij uit het gehuil der honden af leiden, dat de Spanjaard ze blijkbaar af ranselt omdat zij hem noodeloos onge rust hebben gemaakt. Nagenoeg den ganschen nacht zijn zij op de rivier en bij het aanbreken van den dag mogen zij zich er over verheu gen, dat zij door een zijstroompje geko men zijn in het Legmeer, een lang, eng water, dat tot dicht bij het Haarlem mermeer loopt. Als zij in den vroegen morgen daardoor roeien, worden zij ach tervolgd en aangehouden en dat zou wel het einde voor hen geweest zijn, als het in plaats van vrienden vijanden waren geweest, die hen aanklampten. Het is een schuitje, dat voor de Prinsgezinder! patrouillediensten doet. Van den bevel hebber vernemen zij, dat De Bossu nog meer galeien op het Haarlemmermeer heeft samengetrokken en dat het een hoogst lastige geschiedenis zal zijn om tusschen de Spanjaarden do^r te glippen, daar de Hollandsche vloot bezig is zich bij de Kaag, aan het Zuidereind van het meer. te kalefaten. „Geef het liever op", vermaant de Hollandsche gezagvoerder. Maar Guy is vast overtuigd, dat de Spaansche vloot op het meer eiken dag in talrijkheid zal toenemen, zoodat zijn expeditie steeds moeilijker zal worden. Hij blijft er dus op staan zijn tocht voort te zetten en Jan Haring is geen man om- terug te krabbelen. IWordt vervolgd.^

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5