CAmstel-Hotel STSTEN-GENERAAL BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. A. VAN ROON NUMMER 295. TWEE BLADEN. DONDERDAG 14 DECEMBER 1933. EERST EBLAD. 176e JAARGANG. Friedrich Halm. MIDDELBURG. ZUIDSEVELAND. H00RD-BEVELAND. CAmsterdam Rustige zalen voor Congressen, Vergaderingen, Feestmaaltijden, Recepties, Soirees, enz. Voor Schaatsen, Petroleumkachels en Bedkruiken 9 Hl Secvu'gche MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- SH&ap Vïissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en @oes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOÏSCHE COURANT^-3- Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscke Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GORS: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar ;!s> der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigihgen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevijsnommers 5 cent EERSTE KAMER. Opheffing gezondheidscommis sies. Als we gister reeds meldden, heeft de Eerste Kamer gister vrij spoedig het wetsontwerp tot opheffing der gezondr heidscommissies aangenomen met 27 te gen 11 stemmen .Tegen prof. van Emb- den (v.d.) en de sociaal-democraten. Bij het debat heeft de heer Wibaut (s.d.) betwist dat die opheffing zou zijn ,.een noodzakelijkheid." Vooral voor het platteland beteekent zij een verlies. Minister Slotemaker de Brui- n e waarschuwde dat anders allerlei subsidies geschrapt hadden moeten wor den om tot een sluitend budget te ge raken. TWEEDE KAMER. Financiën. Gister werd de begrooting van finan ciën aangenomen z.h.s. Couponbelasting. De heffing eener couponbelasting ont moette niet veel tegenstand. Waarom geen rente uit hypothecaire vorderingen ook getroffen?, vroeg de heer F 1 e s- k e n s (r.k.) Hij wilde den geldigheids duur stellig niet langer dan vijf jaar. De heer J. ter Laan (s.d.) achtte het heffingspercentage van 2 te laag. Minister Oud vestigde er echter de aandacht op, dat de couponbelasting geen rekening houdt met de draagkracht en voorzichtig moet worden toegepast. Hij kan hypothecaire vorderingen niet in dit ontwerp betrekken, wegens onover komelijke bezwaren Hij is ook tegen verhooging van het percentage, doch wil wel aan de wet een tijdelijk karak ter geven. Niettemin probeerde de heer Ter Laan (s.d.) toch een verhooging. Per amendement: van 2 op 5. Het werd verworpen met 46 tegen 20 st. (vóór de soc. dem., Arts, r.k., volksp., de Visser, comm., en v. Houten, chr. dem.) Een amendement-F leskens om de wet te doen gelden tot 1 Jan. 1939 wordt aangenomen met 47 tegen 18 stemmen (tegen de soc. dem., Arts, de Visser, en v. Houten). Het wetsontwerp werd z.h.s. aange nomen. Wegenfonds, Bij de wegenfondsbegrooting weer di verse locale belangen, vnl. wegen in Z. W. Friesland, N. Brabant en Groningen, het N. van Overijssel. De heeren Weitkamp (c.h.) en Vervoorn bepleitten 't gebruik van straatklinkers, ook als nationaal pro duct. GEEN OFFICIEELE HOFFEESTEN. In verband met de blijvend moeilijke tijdsomstandigheden heeft H. M. de Ko ningin besloten wederom gedurende dit winterseizoen geen officieele feesten en maaltijden te doen plaats hebben. Voorts ligt het niet in de bedoeling van H. M., dat aanvrage voor eerbiedige opwachting en dankbetuiging zullen wor den ingediend. DE OMZETBELASTINGZEGELS. Van 18 Dec. af te verkrijgen. De minister van financiën heeft be paald dat van 18 dezer af op de daar voor aangewezen inrichtingen der pos terijen verkrijgbaar zijn omzetbelasting zegels tot een maximum-waarde per zegel van 10. GESCHENKEN AAN DE KONINGIN. Van den President van Polen. De Pooiscne gezant, heeft onder over handiging van een persoonlijken brief van den president der Poolsche repu bliek, namens dezen aan de Koningin eenige geschenken aangeboden, afkom stig van het kasteel Ra^ot, thans toe- behoorende aan den Poolschen staat en oorspronkelijk eigendom van Koning Willem I. De merkwaardigste van deze ge schenken zijn: verschillende familiepor tretten, een borstbeeld van Koning Wil lem II, eenige miniaturen, zegelringen en een schilderij', voorstellende het ver trek uit Scheveningen in Januari 1795 van Prinses Wïlhelmina, haar schoon dochter en kleinzoon Willem. ENSCHEDE EN LONNEKER. Vereeniging. Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend tot vereeniging van de gemeenten Enschede en Lonne- ker. De vereenigde gemeente zal den naam van Enschede dragen. De ver eeniging komt met 1 Mei a.s. tot stand. REGEERINGSVERBOD. Nieuwjaarsrede ir. Mussert. De heer A. J. O. Swemmelaar, spre kende op de vergadering van de Natio naal Socialistische Beweging in Neder land in den Dierentuin te 's-Gravenhage deelde mede vernomen te hebben, dat de regeering verboden heeft de nieuwjaars rede van ir. Mussert per telefoon van Amsterdam te doen verspreiden naar 10 vergaderingen. Hij meende dat deze beslissing in strijd was met de wet. DE STEUN AAN NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Verschenen is de M. v. A. op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot steun aan nood lijdende gemeenten en tot vermindering der uitkeering uit het Gemeentefonds. De minister zegt, dat het nieuwe stelsel van subsidieering van noodlijdende ge meenten, dat in voorbereiding is, ten doel heeft, de controle op de financiën der noodlijdende gemeenten door de Rijksorganen te vereenvoudigen. Boven dien zal dit stelsel, naar verwacht wordt, het mogelijk maken de subsidies uit 's- Rijks schatkist tot vooraf bepaalde be dragen te begrenzen. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIES WORDEN OPGEHEVEN. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot opheffing van de gezondheids commissies aangenomen met 27 .tegen 11 stemmen (die der soc. dem. en prof. Van Embden). Het Tweede Kamerlidj de heer J. ter Laan heeft een amendement inge diend op het wetsontwerp inzake de hef fing van een couponbelasting om in plaats van 2 pCt. 5 pCt. te heffen. De minister-president, dr. H. Colijn is gisterochtend uit Zuid-Frankrijk terug gekeerd en heeft den ministerraad ge presideerd. Hedenmorgen is het K.L.M.-vlieg tuig de Ijsvogel van Schiphol naar Indië vertrokken. Twee passagiers voor Caïro en een voor Calcutta bevinden zich aan boord. Naar men weet ligt het in de bedoe ling dat de Ijsvogel in Caïro de post aan boord zal nemen van den „Postjager". OPENBAAR DEBAT OVER DEN REGEERINGSSTEUN AAN DEN LANDBOUW. Pro: de landbouwkundige mede werker van ons blad. Contra: ,,Een oud-landbouwer-pachter". Indien een debatvergadering op de juiste wijze wordt georganiseerd, dan is het een goed recht van beide debaters, niet alleen dat voor een volkomen gelijk waardigheid der omstandigheden en voorwaarden wordt zorg gedragen, maar ook, dat het publiek niet overheerschend voor den één of voor den ander is. Zelfs wanneer dit publiek wat in het onderhavige geval natuurlijk ver wacht mag worden zich volkomen correct zal gedragen, en zich zal ont houden van andere dan de gebruikelijke en normale wijze van instemmen door eventueel handgeklap, wanneer het dus niet met handgranaten, bommen, gum miknuppels, dolken en revolvers zal werken, dan nóg is het voor een even wichtige sfeer van belang, dat beide sprekers weten een ongeveer even groot aantal aanhangers onder het gehoor te hebben. Dat geeft eenige rust in het spreken terwijl omgekeerd een ge heel „vijandig" auditorium de voor dracht belemmert. Ten einde dit doel, voor zoover mo gelijk, te bereiken zijn wij met de beide debaters als volgt overeengekomen, Het aantal beschikbare plaatsen is 350. Hiervan reserveeren wij 50 voor ons blad, teneinde o.m. de pers en verschil lende persoonlijke relaties te kunnen uit- noodigen. De overige 300 genummerde toegangs- Hoe kan de liefde tot een einde komen? Wat tot een eind komt, was de echte liefde niet! kaarten worden in twee gelijke deelen verdeeld; 150 worden ter beschikking gesteld van onzen landbouwmedewer- ker, die deze, mede door bemiddeling van de landbouworganisaties in Zeeland, onder de belanghebbenden, vermoedelijk voorstanders van zijn standpunt, zal verspreiden. De andere 150 kaarten zijn ter beschik king van den „öud-landbouw-pachler". Deze dienen op andere wijze te worden verdeeld, willen zij terecht komen bij de consumenten en de tegenstanders van den steun, welker standpunt laatstge noemde in hoofdzaak zal verdedigen. Aangezien hier niet een organisatie als die van den landbouw, welke de distri butie der kaarten ter hand zou kunnen nemen, bestaat, heeft de Middelburgsche Courant hier haar medewerking toege zegd. Het feit, dat de kaarten van den con tra-spreker rechtstreeks door ons blad gedistribueerd zullen worden, mag daarom allerminst als een partij kiezen in dezen worde uitgelegd: onze land bouwkundige medewerker beschikt ech ter over een doeltreffende methode om via de organisaties z ij n gehoor te berei ken, en daar tegenover moeten wij, bil lijkheidshalve, den ,,oud-landbouw-pach- ter" behulpzaam zijn. STADGENOOTEN HELPT! Bij deze felle kou zijn kleeren en dekens ncodig. De heer J. Onderdijk schrijft ons: De afdeeling B van het Nationaal Cri sis-Comité, die geroepen is in de behoef te aan kleeding en schoeisel etc. van onze werklooze ingezetenen te voorzien, ziet zich genoodzaakt een beroep te doen op de medewerking van alle me deburgers die in staat zijn een of ander kleedingstuk, of beddegoed af te staan. Vooral winterjassen, mantels en dekens zijn in dezen tijd bijzonder welkom. De middelen waarover voornoemd co mité beschikt zijn volkomen onvol doende om allen, die daarvoor in aanmerking komen, te helpen en zij, die wel zeer dringend voor hulp in aan merking komen, krijgen slechts het al lernoodzakelijkste zoodat aanvulling met gedragen kleeding, dekens enz., door velen dezer hulpbehoevenden zeer op prijs wordt gesteld. Ten behoeve dezer voornamelijk groote gezinnen, die van een inkomen moeten leven, waarvan alleen de nood zakelijkste levensmiddelen kunnen wor den aangeschaft, doet het Comité een beroep op aller vrijgevigheid en het ver zoekt U vriendelijk, Uw garderobe eens na te kijken, uw dekenkist eens open te slaan, om te zien wat daaruit kan wor den gemist. Belt u dan even op no. 603 of 412 of schrijft u een kaartje aan den heer J. Onderdijk, Park van Nieuwen- hove of mr. P. van Empel en alles wordt prompt op tijd bij u afgehaald. [Van harte gaarne ondersteunen wij het bovenstaande verzoek. Het meeren- deel onzer stadgenooten zal nog wel een afgelegd pak, een overjas van oud-mo- dischen snit, een nieuw pak dat niet meer gedragen wordt, een reserve-de- ken over hebben, die toch eigenlijk wel gemist kan worden. Met deze felle kou is daarvoor beter emplooi dan in de kleerenkasl. Zoekt het op en zorgt, dat een verkleumde er mee gekleed of gedekt wordt!) SOLI DEO GLORIA. Kerstoratorium H. Barth. Gisteravond gaf de Chr. Zangvereeni- ging „Soli Deo Gloria" een uitvoering in de Concert- en Gehoorzaal. Alvorens werd begonnen met de vertolking van het Kerstoratorium van H. Barth, werd een kort woord gesproken door dr. Hui- zenga, die hierna voorging in gebed. Het talrijke publiek heeft deze com positie, wier stof overigens zeer gemak kelijk is te verwerken, met stille aan dacht aangehoord. Geen wonder, want het koor heeft onder de accurate lei ding van den directeur, den hr. Van Kamer, dit werk met bizondere toewij ding ten gehoore gebracht. Het resultaat van gisteren was zeer sympathiek en stemde hoopvol. Ook de solisten, de sopraan mevr. Anderiessen-Kik, de alt mej. J. Boon, de tenor en bas de heeren Verbeek en Dieleman, waren allen min of meer voor hun taak berekend, terwijl eveneens het orkest een woord van waardeering te beurt valt. Nadat den directeur een mand bloe men was aangeboden, bracht dr. Hui- zenga den dank van de aanwezigen over aan allen die aan deze uitvoering had den medegewerkt, waarna deze avond besloten werd met dankgebed. HET IJSVERMAAK. Toen het bericht over het ijsvermaak, dat in het Tweede Blad is opgenomen, reeds geschreven was, vernamen wij nog, dat voor den wedstrijd van hedenavond reeds zeer velen een prijs toezonden. Gaarne ontvangt het bestuur echter nog een en ander, om aan alle kinderen 'n prijsje te kunnen uitreiken. Het bestuur besloot, niettegenstaande de afkeurenswaardige houding van ver schillende personen enkele dagen gele den, toch van den Domburgschen wa tergang af tot aan het eilandje een smalle passage te maken voor niet-le- den. Men wilde in deze de goeden het niet met de kwaden doen ontgelden. WERKLOOSHEID OP 30 NOV. Van de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg ontvingen wij onder staand overzicht van den stand der werkloosheid in haar district op 30 No vember j.l. Middelburg 983; Vlissingen 1131; Goes 205; Aagtekérke 3; Arnemuiden 105; Baarland 16; Biggekerke 15; Borssele 23; Colijnsplaat 54; Domburg 61; Drie wegen 4; Ellewoudsdijk 11; 's Graven polder 29; Grijpskerke 14; 's Heer Abts- kerke 7; 's Heer Arendskerke 50 's Heerenhoek 33; Heinkenszand 45; Hoedekenskerke 38; Ierseke 68; Kapelle 40; Kloetinge 21; Kortgen^ 18; Koude- kerkel06; Krabbendijke 26t Kruiningen 80; Meliskerke 3; Nieuwland 21; Nisse 8; Oostkapelle 15; Oudelande 25; Ove zande 26; Rilland-Bath 37; Ritthem 21; Schore 21; Serooskerke 30; St. Laurens 5; Souburg 290; Veere 12; Vrouwepol der 14; Waarde 22; Wemeldinge 73; Westkapelle 242; Wissekerke 64; Wol- phaartsdijk 28; Zoutelande 17, Totaal stonden op 30 November j.l bij de Arbeidsbemiddeling ingeschreven 4160 werkzoekenden. KLOETINGE. Dinsdag j.l. gaf het mu ziekgezelschap „Excelsior" zijn jaarlijk- sche uitvoering bij den heer C. Meulpol- der. Een zestal goed uitgevoerde mu zieknummers had veel succes. Het humoristisch duo Valk uit Dor drecht hield het talrijk publiek met voordrachten genoegelijk en aangenaam bezig. IERSEKE. Donderdagavond zal de raad bijeenkomen ter behandeling van verschillende belangrijke voorstellen. Ook zal voorzien moeten worden in de vacature voor lid van het Burgerlijk of algemeen Armbestuur (vac. wijlen C. Hartoog en aftr. Jac. Willemsen). De dubbeltallen zijn: M. de Mol, J. C, v. d. Burght en Jac. Willemsen, H. Vende- ville. De Kamperlandsche Ijsbaan. KAMPERLAND. De ijsbaan achter de hofstede van den heer Schippers aan den Molenweg is puik in orde. Op de ongeveer 200300 m lange baan kunnen de schaatsenrijders hun hart volkomen ophalen. Er bevinden zich vier banen naast elkaar. 's Avonds wordt de ijsbaan door elec- trische lampen verlicht, die aan het ge heel een feestelijk aanzien geven. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. Korting salarissen ambtenaren enz. COLIJNSPLAAT. Woensdagmiddag vergaderde de raad onder leiding van wethouder Haringman als voorzitter. Van burgemeester Stüte en van den heer De Regt is bericht ingekomen, dat zij wegens ziekte verhinderd zijn. De Christ. Historische kiesvereeniging verzoekt voortaan de agenda voor raadsvergaderingen eenige dagen van te voren officieel bekend te maken. Op voorstel van B. en W. wordt dit' schrij ven voor kennisgeving aangenomen, daar het gevraagde niet behoort bij den raad, doch enkel bij den burgemeester. Een verzoek van L. C. van Leeuwen (Ingez. Med.) Middelburg, 14-XII-'33. Woensdag: hoogste lucht temperatuur 8% °C (17 °F); laagste —1 °C (30 °F). Heden 9 h: —7 °C; 12 h —3°C. Geen re gen of neerslag. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.4 mm te Blacksod; laagste 743.5 mm te Tou louse. Verwachting tot morgenavond In het N,: zwakke tot matige N.O. tot N.W, of W. wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk eeni ge neerslag, aanvankelijk nog lichte vorst, later lichte of matige dooi. In het Z.: matige tot zwakke N.O. tot N.W. wind, toenemende bewolking, aan vankelijk nog weinig of geen neerslag, matige of strenge vorst des nachts, over dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon op: 8 h 04; onder 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 4 h 52; onder 13 h 10. N.M. 17 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later fS springtij.) Do. Vr. Za. 14 15 16 Hoogwater. December. 10.38 23.07 11.24 23.53 12.13 Laagwatei 4.36 17.14 5.30 18.03 6.21 18.48 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Hoogwater. Laagwatei. December. Do. 14 12.20 5.42 18.11 Vr 15 0.52 13.11 6.38 19.02 Za. 16 1.44 14.06 7.27 19.47 Kachelmag. Langeviele 210, M'burg (Ingez. Med.) om ook geplaatst te worden bij de werk verschaffing. Wanneer zijn broer werkt, heeft hij daar geen profijt van, want hij is geen lid van diens gezin. B. en W. oor- deelen, dat gebroeders Van Leeuwen sa men een gezin vormen en stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe wordt besloten. De heer De Pree wijst op de armoede in dat gezin en bij anderen armoe. Hij acht het wenschelijk steun te verleenen. De v o o r z. antwoordt, ,dat de gemeente zoodanigen steun niet mag verstrekken. In dergelijke gevallen moet of diaconie of armbestuur helpen. Van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs is een schrijven ingeko men, dat de heer J. Huisson tot voorzit ter is gekozen. De heer M. J. Contant is niet meer herkiesbaar tot lid der com missie, daar hij het volgende jaar geen schoolgaande kinderen meer beeft. De commissie heeft in die vacature opge maakt de volgende voordracht: 1 P. Dourleijn en 2 C. J. Anemaet. Met 4 stemmen wordt no. 1 gekozen (no, 2 ver krijgt 1 stem). Op voorstel van B. en W. wordt be sloten het ambtenarenreglement aan te vullen betreffende het dragen van in signes, het uitsteken van vlaggen, het aanzien van ambtswoningen en het lid zijn van verboden vereenigingen. De pensioensgrondslag van den amb-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1