$t0trmcis*l£ MIDDELdURGSCHE courant GOESCHE COURANT - W.9de PI6I3 CAmstel-Hotel NUMMER 292. TWEE BLADEN. MAANDAG 11 DECEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. BMNEHJUID. ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. CAmsterdam Het Hotel bij uitnemendheid voor een rustig winterverblijf tegen exceptioneel verlaagd tarief weeh Ei wind. Pagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BU contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar-Ie der Vereerligine de *'ederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen regels 2.10, elke r. n. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbeta ling Adv. moet „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bevijsnommers 5 cent P05TJAGER-PECH, Op weg van Brindisi naar Athene is Zaterdag een motor van de „Postjager vastgeloopen; het vliegtuig is daarop op twee motoren naar Italië terugge vlogen en op het militair vliegveld Grot- tagiie (bij Brindisi) geland. De vliegers verblijven in Taranto. De oorzaak van den tegenslag zou zija gelegen in het feit, dat, toen men zich boven Korfoe bevond, de oliedruk van den motor bleek weg te ioopen. De piloten zijn daarop met wind in den rug teruggekeerd naar Italië en hebben ge seind, wat er aan gedaan moest worden Bij inspectie bleek de rechter motor on bruikbaar. Het comité zou ten spoedigste vergaderen om over de te nemen maat regelen te beraadslagen. Het Studie Comité Snelpost Neder- land-ïndië deelt aan het Persbureau Vaz Dies mede; De piloten van den „Postjager" heb ben telefonisch nader bericht, dat de motoren tot kort voor Korfoe uitmun tend geh»open hebben. Er was geen aan leiding eenige storing te verwachten. De olie-invoer- en afvoer-temperaturen wa ren normaal, toen plotseling de oliedruk van den rechter motor wegviel. Zij zet te* den motor toen onmiddellijk af en trachtten de schroef te doen stilstaan door het toestel op te trekken, hetgeen niet gelukte. De schroef bleef door den luchtdruk met ongeveer 1000 toeren per minuut meeloopen. Zij zijn daarop met twee motoren over zee teruggevlogen naar Brindisi, doch konden daar niet lan den en zijn toen doorgegaan naar Grot- taglie en aldaar goed geland. De twee andere motoren hebben zich gedurende deze vlucht van één uur en vijftien mi nuten uitstekend gehouden. De beman ning heeft de bovenste drie cylinders gemonteerd en bevonden, dat cylinders en zuigers niet geleden hadden, maar bet binnenwerk (drijfstangen, moer- stang en krukas) is ernstig beschadigd ®n zal in ieder geval vernieuwd moeten w*rden. De oorzaak is, dat van de oliepomp semige vitale onderdeelen zijn losge raakt, waardoor de oliecirculatie niet meer functionneerde. Hoe dit losraken mogelijk is geweest, is nog niet opgehel derd en wordt onderzocht. De piloten deelden mede, dat het vertrouwen van dt bemanning in de motoren niet ge schokt is en dat zij, indien zij een nieu wen motor konden krijgen den tocht weaschen voort te zetten. Het Comité onderzoekt hoe lang het duurt een nieuwe motor in Zuid-Italië geleverd te krijgen. Het staat vast, dat deze motor in ieder geval van de fa briek in Amerika moet komen. Zooals bekend staat het toestel op 'n militair vliegterrein. De bemanning on dervindt alle mogelijke medewerking va* de Italiaansche militaire autoritei- te*. De mail blijft in overleg met de Poste rtje* voorloopig aan boord, totdat in verhand met den motor bekend zal zijn, hoe tang het oponthoud moet wezen. Het Comité zal zich dan weder in 'verbinding stellen met de Posterijen, opdat nader omtrent de mail besloten kon worden. M SCHULDENLAST VAN ONZEN LANDBOUW. Jta. de Tweede Kamerzitting van 30 November heeft minister Verschuur reeds verschillende mededeelingen ge daan omtrent den vermogenstoestand der landbouwers op 1 Mei 1932 en 1 Mei 1933,, welke (gegevens waren ontleend aam het rapport van het Landbouw Cri sis Bureau. Het Corr. Bureau deelt .thans mede, dat de gegevens uit dit rapport betreffen den vermogenstoestand van 374g landbouwbedrijven, waarvan ruim 60 procent ligt in de provincies Fries land Zuid-HoJand en Noord-Brabant, terwijl de rest is verdeeld over de overige acht provinciën. De schuldenlast bleek in de provin cies Groningen, Friesland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land tusschen 50 en 60 procent te lig- gen, m.a.w. in deze provincies bedragen de passiva der landbouwers meer dan de helft van de aanwezige activa, In de andere provincies liggen deze percen tages lager dan 40 procent. In het zeekleigebied (akkerbouw en gemengd bedrijf) is de schuldenlast het grootst (59 procent) terwijl de zand gronden het laagste percentage aanwij zen (28 procent). In de andere drie ge bieden zijn deze percentages op 1 Mei 1933 resp. 43, 43 en 49 procent. Tevens blijkt, dat, behalve in Limburg, de schuldenlast in het jaar 1 Mei 19321 Mei 1933 is gestegen. Voor Limburg is het percentage gelijk gebleven, Het zwaarst is de schuldenlast der halve in de zeekleigebieden. Daarna volgen de weidestreken, de rivierklei gebieden en ten s otte de zandgronden. Voorts blijkt, dat de pachters in het algemeen zwaarder zijn belast dan de eigenaren. Deze conclusie geldt evenwe1 niet voor alle provincies en groepen van gebieden. De activa der eigenaren zijn in het jaar 1 Mei 1932 tot 1 Mei 1933 sterker gedaald dan die der pachters, de passi va zijn voor beide groepen vrijwel gelijk gebleven. Geconcludeerd mag worden, dat de stijging van den schuldenlast wordt veroorzaakt door de daling van de activa. Het gemiddeld zuiver vermogen van de eigenaren en de pachters is in ge noemd jaar beangrijk gedaald .In het zeekle'geb:ed komt naar verhouding een grooter aantal bedrijven in de groenen met den zwaarsten hypothecairen schul denlast voor, daarna volgen de weide streken, terwijl van de bedrijven in het zandgebied relatief weinig in de groe pen met hooge percentages voorkomen. De resultaten wijzen steeds in de rich ting, dat de landbouwbedrijven op de zeeklei zwaarder zijn belast dan in de andere gebieden. Daar de resultaten, welke in de ver schillende berekeningen tot uiting ko men, steeds in dezelfde richting wijzen, schijnt de conc'usie gewettigd, dat de verkregen cijfers een bruikbaar beeld van den werke'ijken toestand geven. Ge heel nauwkeurig kan dit beeld uiteraard niet zijn. Zaterdag 16 Dec. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Prins werd be noemd tot voorzitter van het Roode Kruis. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer A. J. van Luijk te Middelburg, Hoofdcommies Chef der 4e afdeeling ter Provinciale Griffie van Zeeland. HET IJS. Zooal geen ijs-feest, dan toch feest van, door en op ijs, beide deze week- enddagen, azuur-blauwe lucht, overdag, sterren-twinkelend uitspansel, 's avonds Gunstig voor „toenemende vorst", als werd voorspeld. Op de vesten rondom onze veste, gladde ijzers over gladde baan. Druk overal, inzonderheid natuurlijk op den Seissingel. Van Seisbrug tot 'n eind de Griffioen voorbij. Daar, uiteraard meer dan elders nog, cumulatie van schaats- enthousiasten: pêle-mêle van rijderes sen en rijders; jeugdige, jonge, niet- meer jonge, doch de „krabbel" stadia door, allen gelijk in vurige actie. Vol blijheid in snel voortbewegen met krachtige spieren in gezond cor pus. Zoo „ijsvermaak" toe te schouwen, langs komen en langs gaan van veel kleurige jumpers en truien (van knal rood, een heel tintengamma langs tot dofzwart), 't geeft waarlijk den blauw bekkenden aan-den-kant-staanden vre de met hun wintersportloos lot. Velen op de baan, velen er langs. Zaterdagavond bij de lichtpuntguirlan des, schaatsers goed be-, het ijs juist ver lichtend, Pierement-muziek ter opluisterende illustratie. Vroolijk- en gezelligheid alom. Wat zeer geslaagd. Ook quantitatief, de club boekte een groote portie nieuwe toetreders. Gister velen de dag voor een tocht. Langs watergangen over mooi, betrouw baar ijs, richting Veere, Domburg, Sou burg. Domburg vooral, dwars Walche- rens binnenlanden door, wel onbeschut, maar uitzichtvrij tot in helderlichte ho rizonten, was veler ondernemenden doel! Ondernemend ook in sport-uitrus- ting: de rugzak! Heen; wind-mee, terug: een stevige schaats zoo pal tegen! Wat nood. Ijsdagen zijn schaarsch, blijven sommige seizoenen gansch afwezig. Ge kromde rug, gesterkte beenen, en 't gaat er overheen; gevieren, gezessen soms achter elkaar. Zoo werd 't een weekend van gezond Nederlandsche sport, 't Was zaak het waar te nemen. De meest verrassende gewaarwor- ding bij het stijgen onzer jaren is wel deze, dat iedere met moeite ver kregen ervaring, dat elk zwaar ver- overd brokje levenswijsheid slechts een klein gedeelte is, van wat door j groote en minder groote denkers, in volksgezegden en in dichtertaal, sinds alle tijden is vastgelegd. Want wie weet, de 16de en 17de, dan zitten we misschien in vóór-Kerstmis- sche donkere dagen! IJs en weder dienende a.s. Woens dagmiddag kinderwadstrijden. Huldiging mevrouw De Boer-van Rijk. De voorzitter van het conTté, dat zich hier ter stede gevormd heelt om me vrouw Esther de Boer-van Rijk a.s. Woensdagavond in den Schouwburg te hu.digen, mr, F. W. Adriaanse, verzoekt ons mede te deelen, dat stadgenooten welke het hunne nog willen bijdragen tot het voor deze huldiging reeds binnen gekomen bedrag, verzocht worden hun giften te doen toekomen aan het adres van den penningmeester van dit comité, mr. J. Moolenburgh, Loskade P 251, al hier. Middelburg in 1556. Vrijdagavond hield de afdeeling Wal cheren van de Nederlandsche Reisver- eeniging in de bovenzaal van de Ver genoeging haar eersten clubavond van het winterseizoen, die druk bezocht was. Als spreker trad op de heer A. Dek ker, alhier, die een lezing gaf over het onderwerp „Een wandeling door Mid delburg in 1556." Spreker schetste de Groote Markt, als zoodanig toen onbekend, daar er op het midden van het plein een kerk stond, de Westmonster. Liet „stedehuys", de la kenhal en het vleeschhuis bevonden zich waar nu de zaak van De Gruyter is, terwijl de vischmarkt op de plaats stond waar nu de firma Den Boer haar win kel heeft, hoek Lange Delft en Markt. Pas tegen het einde der 15e eeuw kun nen wij gaan spreken over het tegen woordige stadhuis. Waar nu het café De Eendracht is, was eertijds een groote herberg, die van Clara „uyt den hooge- deure" en de graanmarkt. Opmerkelijk is het, volgens spreker, dat de Arne- muidsche vischvrouwtjes nog gaarne ver zamelen op de plaats waar eertijds de vischmarkt ongeveer stond, en wordt niet veel graan verhandeld door de boe ren voor „de Hooge"? Overigens schijnt Clara „uyt den hoogedeure" een lustig vrouwke geweest te zijn, die bij de vroede vaderen der stad in hoog aan zien was vanwege haar uitstekende ge lagen bij de wetshernieuwing, benoeming van een hoogen stadsambtenaar, kerke lijke feesten en.... na het ten uitvoer brengen van doodsvonnissen, een waar begrafenisfeest dus. Uitvoerig besprak de heer Dekker toen den grooten ommegang, waarin een reliquie van het Heilig Kruis, die in de Westmonster bewaard werd, in plechtige plrocessie rond As stad ging, hetgeen uren duurde. Wij kregen in volgorde de samenstelling van den stoet te zien, die met het onvermijdelijk wagenspel door de stad trok. Spr. schetste zoo'n wagen spel in casu de Farao, met zijn primitieve ensceneering, waarbij de Roode Zee voorgesteld werd door 'n doek, waarop de zee geschilderd was, maar om alle twijfel weg te nemen dan ook werkelijk rood geverfd was. Na de pauze, ging spreker over tot de stedelijke rechtspraak, met de soms vreemde, soms onmenschelijke straffen, gevolg van een overtreding of misdrijf. Hierna eindigde spreker zijn leerzame lezing. Een woord van dank van den waarnemenden voorzitter, den heer C. C. Mantz, afdeelngssecretaris, viel den heer Dekker ten deel. Ned. Chr. Reisvereenigmg. De afd. Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging hield Vrijdagavond een ledenvergadering, die niet druk bezocht was. De vice-voorzitter ds. Nolte had de leiding. De secretaris en de penningmeesteres brachten hun jaarverslag uit; er was reden om tevreden te zijn. Minder te vreden was de excursie-commissie over de uitgeschreven excursies, die weinig belangstelling hadden onder de leden. Als nieuw lid van deze commissie werd de heer W. P. Wattel benoemd. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen mej. S. J. Pieterse en de heer L. van Wal.enburg. In plaats van de heer P. van Ooyen, die als voorzitter en bestuurslid bedankt had, werd gekozen de heer C. Sanders. Tenslotte werden uitvoerig de winter plannen besproken: er zullen een paar f'lmavonden worden georganiseerd en 't 10-jarig bestaan van de afdeeling in Maart 1934 eenigszins feestelijk her- j dacht worden. Een zakenman hier ter stede stel de ons de vraag, of Nederland officieel één of tweetalig was. Op ons antwoord: „natuurlijk eentalig, Nederlandsch", ver toonde hij ons een enveloppe, aan hem geadresseerd „A.afzender: „Servi ce des Postes, Du bureau de Poste de Rotterdam"!.. Zou de nog uit oude tij den stammende Fransche naam van de zen zakenman de posterijen tot deze hoffelijkheid geïnspireerd hebben Ontvangsten Piaatselijk Crisis Co mité van 4 tot en met 9 December 1933: Wekelijksche collecte 68.47. Het gironummer van den Penning meester is 188020. Door de Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" zal op Woensdag a.s. een uit voering gegeven worden in de Concert en Gehoorzaal van een Kerst-oratorium. Voor nadere bijzonderheden mogen wij verwijzen naar de advertentie in ons blad van Zaterdag. IJSVERMAAK. Uitslag wedstrijd. Goes heeft de achterliggende dagen wel van het ijsvermaak genoten. En Goes niet alleen, want ook velen uit de omstreken waren naar de mooie Goe- sche banen gekomen. Zaterdagavond was ook de geheele Oostvest, dank zij de zorgen van de buurtvereeniging „Oostsingel", van een goede electrische verlichting voorzien; op en langs het ijs stonden verschillen de kramen met warme melk, patatte frites enz.; over den Singel trok een pierrement, dat vroolijke wijsjes over de baan liet klinken, en zoo kon terecht van een opgewekt ijsfeest gesproken worden. Zaterdagmiddag hield de ijsvereeniging op de Westvest wedstrijden voor de jeugd, die een vlot verloop hadden. De liefhebberij onder de jonge dames was niet bijzonder groot. Het sterke geslacht was beter vertegenwoordigd en ver schillende paren gaven elkaar vinnig strijd. De prijzen die met 'n hartelijken ge- lukwensch door den voorz,, ir. Van Poel geest, uitgereikt werden, bestonden uit polshorloges, schaatsen, vulpotlooden e.d. De heer Van Poelgeest wijdde een extra woord aan de leerlingen van de Ambachtsschool en sprak er zijn ver trouwen over uit, dat de directeur, als hij hoorde dat zijn leerlingen zoo van de ijssport hielden, ze ook wel eens een middag vrijaf zou geven. De uitslag der wedstrijden luidde als volgt.' Meisjes: 1. L. Stevens; 2. D. Tammin- ga; 3. P. Bruel; 4. R. Nobels. Jongens tot 14 jaar: 1. G. Schrijver; 2. P. Tilroe; 3. A. Vleugel; 4. S. van Strien. Jongens tot 17 jaar: 1. P. Nieuwqn- huijze; 2. D. F. de Munck; 3, Z. Geense; 4. D. van Heerenwaarde. De heer A. Smit te Vlissingen is door den A.N.W.B. benoemd tot con sul voor het Luchttoerisme, voor het Luchtvaartterrein „Vlissingen," Familietwist. Hedennacht had in een woning alhier een vechtpartij plaats tusschen een drie tal mannen die onder den invloed van drank verkeerden en den boel kort en klein sloegen. De politie kwam er aan te pas en moest van den gummistok ge bruik maken om de ruziemakers tot rede te brengen. Het ijs. Bij doorgaand vriezend weder, zullen Woensdag op de Kom verschillende wedstrijden plaats hebben. In brand geraakt. Zaterdagmiddag' zat in den Kouden hoek een oude vrouw met een stoof vuur. De vrouw is in slaap gevallen en de stoof viel om, waardoor het vloer- (Ingez. Med.) Middelburg, U-XII-'33. Zaterdag en Zondag: hoogste 1 u c h t temepartuur 0.0 °C (32 °F); laagste —5.9 °C (21 °F). Heden 9 h: —0.9 °C; 12 h: —0.2 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in de afgeloopen twee etmalen 769.6 mm; laagste 766.6 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.3 mm te Blacksod; laagste 752.2 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond In het N,: meest matige Z.W. tot N.W, wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Kans op eenigen neerslag. Lichte tot matige dooi. In het Z.: zwakke tot ma tige meest W. wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Tem peratuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zon op; 8 h 01; onder 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 12 h 39; onder: 23 h 23. N.M. 17 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingee. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later fS springtij.) Hoogwater, Laagwater. December. Ma. 11 7.20 20.07 1.11 14.01 Di. 12 8.27 21.12 2.21 15.05 Wo. 13 9.38 22.18 3.28 16.13 Boog- en Laagwater te Wemeldinge. Hoogwater. Laagwatef- Ma. 11 Di. 12 Wo. 13 December. 8.59 21.37 10.01 22.41 11.10 23.50 2.20 14.55 3.29 16.00 4.34 17.08 kleed en ook de kleeren van de vrouw in brand geraakten. Een buurman, die het zag, kon niet binnenkomen, alvorens de deur, die van binnen gesloten was, geforceerd was# Toen heeft men het vuur gebluscht en de vrouw naar het ziekenhuis overge bracht. Haar toestand is bevredigend. ZUID-BEVELGND. RAAD VAN HEINKENSZAND. HEINKENSZAND. Vrijdagmiddag kwam de Raad in openbare vergadering bijeen onder leiding van den burge meester. Tegenwoordig waren alle leden# Verschillende ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt be- sloten afwijzend te beschikken op een adres van de Zangvereeniging „Ons Ge noegen" cm vermindering van huur voor het vergaderlokaal Bij de bekende korting van 12 y3 pGt. gedurende 3 jaar wordt met algemeene stemmen besloten de korting niet toe te passen op de vergoeding die de wet houders ontvangen. Voor de overige ge noemde ambtenaren wordt overeenkom stig het advies van Ged. Staten beslo ten. Met algemeeene stemmen wordt op voorstel van B. en W. tot lid van het Burgerlijk Armbestuur herbenoemd de heer J, de Jonge Mz. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de hoofden der scholen en de heer Fok ker en benoemd de heer J Vermue Jz. in de plaats van den heer A. Vermue Jz, die niet voor herbenoeming in aanmer king wenschte te komen. Besloten wordt tot den noodigen grond aankoop in den ouden Kanirschen weg tot verbetering van dien weg. Bij de rondvraag vraagt de heer Bos of dit jaar een Kerstgave kan worden verstrekt aan de werkloozen veldarbei- ders. De Voorz. zegt dat in verband met

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1