OE DOCHTER VAK A.LVA, CA mste l-Hotel STATER-GENERAAL BINNENLAND. ZEELAND. WEEK EN ill NUMMER 289. DONDERDAG 7 DECEMBER 1933. 176e JAARGANG. OVERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES. CAmsterdam Rustige zalen voor Congressen Vergaderingen, Feestmaaltijdent Recepties, Soirees, enz. tftoirittciaU MiDDELBUBGSCHE COURANT Sfeagbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ïngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOISCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar'e der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek Kleine Advertentiën", tan hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbets ling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer com rant" 10 ct. extra Bev-ijr.nommers 5 cent """1« WEEBE KAMER. Tijdelijke korting Indische pen sioenen. Gister werd de tijdelijke korting op de Indische pensioenen verder behan deld. Hierbij had de heer de Visser (comm.) een motie om pensioenen boven f 6000 tot dat bedrag te verlagen, wat niet voldoende werd ondersteund. An dere bezuinigingsmaatregelen wenschte de heeren Arts (r.k. v.p.) en Van Houten (chr. dein.) Minister C o 1 ij n ontkende, dat het ontwerp in strijd zou zijn met art. 117 der grondwet. D't betreft alleen degenen die den staat geld hebben geleend. Pen sioenen zijn niet onaantastbaar. Hij beriep zich op verschillende auto riteiten en betoogde dat de pensioenen niet een soort verzekering is. Bovendien zijn de pensioenen veel hooger gewor den dan bij het aanvaarden eener func tie verwacht werd. Het kabinet zal, wordt het wetsont werp verworpen, de houding aannemen, die het in het belang van alle deelen van het Rijk het wenschelijkste acht. DE OPHEFFING JDER GEZONHEIDSCOMMïSSIE. Aan het V. V. der Eerste Kamer over het wetsontwerd tot wijziging der Ge- zoisdhe:dswet (o,a. opheffing der Ge zondheidscommissies) ontleenen wij: Sommige leden vroegen zich af, of het niet beier ware de Gezondheidscommis sies te laten voortbestaan en alleen de credieten tijdelijk in te trekken. Eenige leden wezen bovendien op het gevaar, hetwelk schuilt in het feit, dat bij voorkomende epidemieën de gemeente besturen tengevolge van deze opheffing de dan in het bijzonder nood:ge deskun dige voorlichting zullen ontberen. Van verschillende zijden werd de op merking gemaakt, dat men hoopte, dat de Minister gebruik zal maken van de krachten, d:e uit het particu ier initiatief naar voren komen, en zal bevorderen, dat aan de op ie richten of in stand te houden commissies een eenigszins offi cieel karakter wordt gegeven, opdat de ze meer invloed hebben bij haar optre den naar buiten. De Koningin heeft gisterochtend schaats gereden op den vijver bij het Huis Ten Bosch. Prinses Juliana heeft gereden op de banen van de Haagsche IJsclub. Naar wordt vernomen zullen de studiebeurzen vanwege het N e d. - I n d. gouvernement met ingang van 1 Januari a.s. worden verminderd met 17 pCt. door ARCHIBALD CLAVERING C-DNTEE 60). Ze doen de vier schepen in een vier hoek leggen, waarna zij de voor- en achterstevens aan elkaar ketenen, zoo dat de langszijde van elk vaartuig een zijde vormt van éen drijvende citadel. Daarna brengen zij enterhaken en kleine ankers uit, die zij in het ijsveld kaken ea waaraan zij stevige kabels bevesti- gea, die de schepen verhinderen naar het ijs af fe drijven en aldus gelegenheid te geven om aan boord te komen. „Pardieu" roept Oliver uit. „Dat is een nieuwigheid, ze kunnen ons zoo niet te pakken krijgen!" „Geen man van hen kan bij ons aan boord komen, zoolang de kabels het houden en het afdrijven der schepen verhinderen, antwoordt Guy. Zij zijn bij dat werk allen druk in de weer onafgebroken zwoegend, en het een^ verre van aangenaam karweitje vindend, daar de koude aanhoudt en het ijs met het uur dikker en steviger wordt. Het is daarom voor allen een blijde tijding, als de uitkijk van uit zijn koude post in den top van den mast roept; „Daar komen ze!" en een blik werpend orer de bevroren vlakte zien zij onge veer vijftienhonderd Spaansche en Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer zal in de maand Januari een buitengewone algemeene vergadering houden, ter bespreking van wat kan worden gedaan in het belang van de verkeersveiligheid. Bij Kon. besluit is bepaald dat van 1 Jan. 1934 tot nadere aankondi ging geen premiën zullen worden toe gekend voor het dooden van zee honden, Hedenmorgen is het K.L.M. vlieg tuig de Oehoe van Schiphol naar Indië vertrokken. Een passagier voor Alor- star, een voor Batavia en een voor Me- dan zijn aan boord. De zwaarste belastingen zijn niet die, welke de Staat ons oplegt, maar die welke ome dwaasheden ons kos ten. twee en een half uur gemoedelijk heen, en toen was de agenda van 13 punten afgewerkt en had de voorzitter, bij de rondvraag, ook nog de stand van de „Gasthuiskwestie" uiteengezet. Verwij zen we hiervoor naar het verslag elders in ons blad. Goes 6-12-'33 (a) De Raad heeft weer eens des avonds vergaderd. Het is jaren geleden, dat zulks voor het laatst gebeurde, en we hoorden deze nieuwigheid reeds wij ten aan de andere nieuw, gheid, de in- tiede van het pas-benoemde Raadslid den heer H. Jonkers. Voornaamste punt der agenda was wel het laatste veelzeggend 11 ge nummerd dat het verzoek van Ged. Staten bevatte, om advies met betrek king tot hun voornemen om op de wed den van burgemeester, wethouders, secretaris, enz., een tijdelijke korting van 12% pet. toe te passen. In verscheidene omliggende gemeen ten is deze vraag reeds behandeld, en vrijwel algemeen nam men aan, dat dit verzoek een vriendelijkheid van Ged. Staten is, maar dat zij, hoe de adviezen ook luiden, toch tot de 12% pet. kor ting zullen overgaan. De heer v, d. Wart lid van Provinciale Staten scheen er evenzoo over te denken, maar verder vatten de vroede vaderen het verzoek ernstig op en „adviseerden": de korting op 8% pet. te bepalen. Er werd niet iang over gediscussieerd, want de Raadsleden alleen de twee s.d.a.p.- ers uitgezonderd bleken zich hier over reeds met elkaar verstaan te heb ben. De s.d.a.p.-ers had men er waar schijnlijk buiten gelaten als zijnde per manent tegen elke salariskorting. Maar toch waren zij gepiqueerd om deze hou ding van de andere elf en de heer Vis- scher verzekerde, niet tegen elke kor ting te zijn, maar met de 5 pet., die B. en W. wilden accepteeren, te kunnen medegaan. En verder was de heer Vis- scher verstoord, dat men, zonder het ad vies der Fin. Commissie af te wachten, zoo zonder meer een besluit nam. De F. C. aldus wilde de heer Visscher eigen lijk zeggen maakte men daarmede overbodig. Zijn fractiegenoot, de heer Crucq, wees er met warmte op, dat de salarissen, in verband met hetgeen er voor gedaan wordt, niet hoog jijn. Of spr. daar allen zonder uitzondering me de bedoelde, van burgemeester tot putjesschepper, bleek niet duidelijk. We Waalsche voetknechten, op het gladde ijs voortstrompelend om hen in de pan ie hakken. De aanvallers schijnnen dit geen moei lijk werk te vinden in het ijs opge sloten schepen, wel, het afmaken van de bemanning er van kan in een hand omdraaien gebeuren. En zij naderen op die gewone zorgelooze wijze, waarop de Spaansche infanterie steeds tegen de Hollanders optrekt, totdat tien jaren van zwaren strijd de Hollanders tot het bes te voetvolk van Europa heeft gemaakt. Maar op zee voelen de Hollanders zich thuis; en met hun kanonnen, veld slangen, falkonets enz, tot aan de mond stukken geladen met haakbuskogels, spijkers, en brokken ijzer, met hun pie ken en strijdbijlen gereed tot het ge vecht, kijken zij rustig en vol vertrou wen van uit de citadel over het ijsvlak, dat het wak, waarin zij liggen, omgeeft. Dat open vlak met ijswater zal aan Alva's veteranen heel wat meer moeite kosten bij de bestorming dan de diepste grachten van eenige ommuurde stad, die zij stormenderhand hebben genomen. Doch zij vermoeden den toestand zelfs niet en in de opwekkend koude atmos feer doen de Spaansche haakbusschut- fers een juichkreet hooren. als hun be velhebber hun blijkbaar gelast zich gauw tot den aanval gereed te maken. „Goddank, die kerels willen ons niet 5e lang laten wachten", zegt Guy lachend, terwijl hij zijn bepantserde han- nemen aan van wel. Want ook in de stemming vonden rood en zwart elkaar. De s.d.a.p.-ers en beide wethouders wa ren gevieren tegen de 8% pet. (Bleven de wethouders te Middelburg in deze niet buiten stemming Intusschen werd er niet lang over gere dekaveld; dat Werd eigenlijk slechts over één punt. n 1 over de draaideur van plm. 750, die B. en W. in de Beurs willen aanbrengen. De heer Eckhardt bekende de snoode aanstichter van het stormpje tegen deze deur, waarvan de voorzitter gewaagde, te zijn en hij maak te zich bepaald kwaad, toen de voorzit ter hem een model van een betere toe gang in suiker wilde laten maken. „De voorzitter wil er zich met een grapje af maken", meende de heer Eckhardt, doch Z, F. A. verzekerde verontwaardigd, dat dit niet waar was. Intusschen werd over het suikergoed-model toch maar niet verder gesproken! Het geval zelf werd aangehouden. Meer Raadsleden achtten een goedkoopere oplossing mo gelijk en dus zal men daar eerst nog eens naar zoeken. Verder stak nog een angeitje in de benoeming der commissieën, daar de fractie van den Vrijheidsbond verklaar de, dat geen barer leden :id van de Fin. Commissie kon worden. Ongetwijfeld is zulks te betreuren! De heer de Roo be val in de vacature Van Poelgeest den heer Hollestelie aan, en de heer Vis scher wilde den heer Simons. Laatstge noemde verklaarde echter, niet in de Fin. Commissie zitting te zullen nemen, maar. niets veranderlijker dan een mensch, want nadat de raadhleden zich eens terwijl de zitt'ng geschorst was met elkaar verstaan hadden, was de heer Simons (noodgedrongen, zoo ver klaarde hij zelf), wel bereid in deze com missie zitting te nemen en hij werd er „met vlag en wimpel" ook in benoemd zelfs als voorzitter! Er was nog een klein stormpje. B. en W. willen 25 uittrekken voor een schietcursus voor de agenten. Maar nu bleek, dat alleen de 8 agenten die lid zijn van den A.N.P.B., mee mogen doen. Met klem en verve wees de heer De Roo er op, welk een figuur Goes zou slaan, als er straks door alle 12 agen ten geschoten zou moeten worden, en dan zou blijken, dat 8 van de 12 steeds keurig raak schoten en de 4 anderen alles misten! Men haastte zich toen om te bepalen, dat voor die 25 gulden alle agenten moeten leeren schieten, lid of geen lid A.N.P.B. (Dc voorzitter liet hierbij voor het eerst een niet al te ge zochte gelegenhe'd voorbij gaan om over het te kleine aantal agenten te klagen!) Zoo vloden met de schorsing en de benoeming van een tiental commissieën, den tegen elkaar slaat, „een stalen ku ras en een ijzeren beenbedekking zit ten n:et bijster aangenaam bij dit win ter weertje". Dit is Guy's eerste gevecht sinds hij tot ridder is geslagen en hij is in volle wapenrusting, met helm, pluimen en vi zier, borstkuras en rugbedekking, zelfs met gouden sporen, het distinctief van zijn rang. Het gladde bevroren dek is niet zoo geschikt voor de vertooning van zijn Italiaansche wapenrusting als de rug van een trappelend strijdros op een met tenten omgeven slagveld, maai de riddertijd behoort nog niet geheel tot het verleden een ridder is nog steeds een adellijke krijgsman de vergulde sporen zijn nog een aanwijzing van blauw bloed en durf, is het wonder, dat Guy Chester geen weerstand kan Bie den aan de verleiding om de onder schei dmgsteekenen van zijn rang te dra gen? Zijn mannen juichen zijn krijgshaf tige verschijning toe, wel wetend, dat die - ..laneesche malienkolder een man omhult, dien zij met vertrouwen kun nen volgen. „Ploho!" roept Oliver plotseling met een luiu opkiinkenden lach, „zie eens! Die Spaansche honden tuimelen over .el kaar heen. Dat zal een glibberige ge- schieden's worden". „Ja, en een bloedige ook, voor hen", bromt V/awson nijdig, met het zwaard in de hand. En inderdaad is dit zoo. iiiOELSORS, HET US. Het bestuur der ijsclub actief; Verschillende wedstrijden vast gesteld. Er is gistermiddag druk gereden op de verschillende vesten, maar niet zon der dat enkele personen door het ijs zakten. Allen kwamen er met natte voeten en beenen of wel met kleeren vol modder af. Het bestuur van de ijsclub heeft de leden, die kwamen, gelegenheid gege ven te rijden vanaf de Griffioen tot bij het eilandje in de vest. Intusschen zijn vanaf de Griffioen tot aan de Seisbrug banen in orde gebracht voor het geval er ook heden en de volgende dagen ge reden kon worden. Het kaartenbureau is geplaatst, een toegangsbrug gemaakt enz. Gisteravond vergaderde het bestuur om verdere plannen ie beramen. Ten eerste besloot het, ijs en weder dienende, Vrijdagmiddag te twee uur een wedstrijd te houden voor kinderen van leden en dit verdeeld in drie groe pen van 7, 8 en 9 jaar; 10, 11 en 12 jaar; 13, 14 en 15 jaar. Ten tweede was op 't programma ge plaatst een wedstrijd op Vrijdagavond te 7 uur voor kinderen van ouders, die moeilijk inleggeld kunnen betalen, Ten derde was vastgesteld een wed strijd voor leden en niet leden een „Open wedstrijd" dus. Deelneemsters en deelnemers moesten minstens 16 jaar oud zijn. Ook deze wedstrijd, die be paald was op Zaterdagmiddag 2 uur, zal moeten worden uitgesteld tot een eventueel volgende ijsperiode. Ten slotte besloot het bestuur om bij doorgaande vorstperiode Maandag een wedstrijd voor militairen te houden, Betreffende de banen der club kun nen wij nog melden, dat 't doel was deze te verlichten vanaf de Seisbrug tot bij het eilandje in de vest, 1929 7 DECEMBER 1933. Het is heden vier jaar geleden, dat Middelburg's hoofdstraat geteisterd is door den grooten brand. Nog steeds zijn de gevolgen ervan maar al te duidelijk zichtbaar al is er sedert verleden jaar een vooruitgang van beteekenis te con- stateeren nu het herbouwde deel van het Grand Hotel Verseput zijn voltooi ing nadert, doch het andere deel van het terrein, waar eens het prachtige pa triciërshuis stond, en ook de terreinen van den Franschen bazaar, en de fa briek van Gebr. Kaan wachten nog op het kleine eskader laat den vijand naderen tot in de onmiddellijke nabij heid, Maar als het Spaansche voetvo! tot den aanval wil overgaan, ontdekt het voorste gelid plotseling, dat het gaat vechten in het water in plaats van op het ijs. Zij laten allen hun wapens vallen, om door zwemmen hun leven te redden, wat bij deze hevige koude een haast ondoenlijk pogen is. ,,w,e zullen hun wat warmte bezor gen", roept Guy en het stuurboordge- schut van „Het Meisje van Dover" wordt afgevuurd op de dooreenkrioelende hoop van in het water worstelende mannen. En de schepen der Geuzen volgen dit voorbeeld. Maar Alva's geharde krijgers zijn op land noch ter zee in een oogenblik ver slagen. De bevelhebber laat een deel van zijn troep zich als Lrailleurs over het ijs verspreiden en zij openen het vuur hunner haakbussen op de schepen. Weidra fluiten de kogels over de ver schansingen en door het want van „Het Meisje van Dover", nu eens komt een volle laag, dan weer zijn het verspreide schoten. Een ari'Ser deel der Spanjaarden kruipt over het ijs en tracht de kabels te be reiken, waaraan de schepen gemeerd Lggen. Zij probeeren ze door te snijden, zoodat de vaartuigen naar den kant zul len drijven en dan te beklimmen zullen zijn. Maar als Guy naar de voorp.echt gaat om zijn mannen aan te vuren met (Ingez. Med.) Middelburg, 7-XIï-'33. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 2.1 °C; (36 °F); laagste 3 °C (27 °F). Heden 9 h: 2.4 °C; 1 2h: 1.6 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.3 mm te Hernösand; laagste 755.6 mm te La Coruna. Verwachting tot mor genavond Matige, tijdelijk wellicht krachtige, N.O. tot O. wind, hall tot zwaar be wolkt o! betrokken, weinig oi geen neer slag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, later wellicht matige vorst, Zon op: 7 h 56; onder 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 20 h 55; onder: 11 h 36. L.K.: 10 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissisigea. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later IS springtij.) Hoogwater. Laagwaier, December. Do. 7 4.04 16.31 10.43 22.45 Vr. 8 4.45 17.15 11.22 23.23 Za. 9 5.26 18.02 12.04 Boog- en Laagwater te Wemeldlage Hoogwater. Laagwatei Do. 7 Vr. 8 Za. 9 December. 6.01 18.20 6.38 18.59 7.16 19.44 11.44 23.56 12.23 0.33 13.02 bebouwing. Aan de overzijde van de straat staat nog steeds het noodgebouw op de plaats waar eens de beddenwin kel van Wiener was. Over een hond gevallen. Gisterenavond viel op de Markt een man over een daar spelenden hond en kwam zoo op de straat terecht, dat hij bloedend in de melksalcn „de Land- hun haakbussen de kabels te verdedi gen, ervaart hij, dat het toch maar goed is, dat hij zijn wapenrusting heeft aange trokken. Als hij zijn borstkuras niet had gedragen, zouden een paar Spaansche scherpschutters hem het licht hebben u:tgehlazen. Twee kogels stuiten af op het kuras en een neemt de vederbos van zijn helm weg. Maar de kabels blij ven gespannen, en de mannen, die met den moed der wanhoop wagen ze te naderen worden alle neergeschoten, ter wijl het geschut van „Het Meisje van Dover" onafgebroken een hagelbui van kogels en schroot over de ijsvlakte uit stort. Aan de andere zijde van de drijvende citadel gaat niet alles zoo goed. Met in spanning van alle krachten en trots groot verlies aan manschappen zijn de Spanjaarden er ten slotte in geslaagd de kabel van een der Geuzenschepen aoor te hakken; niet in staat om weerstand te bieden tegen den daardoor ontstanen druk, raakt een der ankers in het ijs los, en de. drijvende citadel drijft naar den kant van het ijsveld. Nu staat de kans goed voor de Span jaarden; in een oogenblik staan hun stormladders tegen het schip, waarover men van het dek van „Het Meisje van Dover", hooger gebouwd dan de sche pen der Geuzen, kan zien. 'Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1