DE DOCHTER VAN ALVA. KRONIEK van den DAG. HONIG 'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct BINNENLAND. Voor f 10.000 (UNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 6 DECEMBER 1933. No. 288. r pss-s—sa-assasasssaamhssbms—-sbkbshbhhsaskssaaaiasaaa— verkrijgt een 67-jarige vrouw- >een lijfrente van 1015,23 's-jaars De Vereenigde Statea ran N. Amerika krijgen ids St- Niko- 'aasgeschenk den alcohol teru&. In 1926 heeft de Nederlandsche Ver- eeniging tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken haren toenmaligen voor zitter, den heer P. Van der Meulen, naar de Vereenigde Staten van Noord Ame rika gezonden, teneinde een onderzoek in te stellen naar de werk'ng van het ab- so ute alcoholverbod aldaar. Zij deed dit omdat, naar het heette, de berichten in de pers, welke van veelvuldige ontdui king, geweldige smokkelarij en nog veel erger vormen van zedelijke ontaarding spraken, allemaal tendentieus of gelogen waren, ingegeven door het internationale drankkapitaal en wat dies meer zij. Men kent de termino ogie van deze lich telijk monomaniuch aangelegde zeloten. In een boek van tegen de 200 pagina's brengt de heer Van der Meulen een door wrocht en interessant verslag van zijn bevindingen uit, en van de conclusies waartoe hij komt, mogen wij hier een en ander ontleenen. „Het Nationale Verbond in de U. S. A. aldus de hr. Van der Meulen') is op geheel normale wijze tot stand gekomen de Amer.'kaansche bevolking is in haar overgroote meerderheid het verbod wel gezind. „De berichten omtrent ontduiking en bedrog en de onvolledige mededeelin- gen omtrent de resultaten, geven het groote publiek den indruk van misluk king. „Van mislukking kan geen sprake zijn. „Het alcoho kapitaaltracht door middel van geld onrust tegen de wet te wekken. „Tegen de macht der belanghebbenden bij den drankverkoop hebben zich de drankbestrijders in een gewe.dige orga nisatie, de Anti Saloon League of Ame rica, aaneengesloten. „De handhaving van het Nationale Verbod van productie, verkoop, vervoer en invoer is gedurende onafzienbaren tijd reeds verzekerd, omdat het in de grondwet van de Vereenigde Staten is opgenomen, „Door de Verbodswetten heeft Ame rika een belangrijk en zegenrijk voor beeld aan de overige wereld, in het bi zonder aan de Oude [Europa Red.] gegeven". lot zoover hetgeen de heer Van der Meulen in 1926 schreef. Een jaar later ongeveer verscheen een werk De Mensch en de Alcohol dat, volgens de pers der geheelont- bouders als wij ons wel herinneren evenals „al die persberichten", af komstig was van het alcoholkapitaal, nationaal of internationaal, dat weten we niet zoo precies meer, en, eerlijk gezegd kan het ons ook niet zoo heel veel schelen. Het was kennelijk gericht tegen het boek van Van der Meulen; dat bleek al uit zijn niet weinig aggressieven ondertitel; „Het inzicht van wetenschap en gezond verstand in het alcoholvraag stuk". Wij citeeren hieruit den slotzin van prof. Sleeswijks artikel over „Het stre ven naar drooglegging uit sociaal-hy giënisch oogpunt bezien", luidende: „Drankbestrijdmg moet zijn een vraag stuk van opvoeding en beschaving, niet van verbod en dwang. Een vrij volk moest te trotsch zijn, zichzelf plaatse lijke keuze [het systeem waarmee Ame rika drooggelegd is Red.], op te leg gen". p. 188vv, wflBBRraaafflapïswsi» door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER 59). Dat was voldoende opheldering en Oliver begon op zijn eigenaardige wijze te jammeren: „Nom de Dieu! Mina zal geen genade vinden, men zal haar op de pijnbank leggen, omdat ik haar Hef heb", en schor fluistert hij Guy in het oor: „Red haar kerel! Als je werkelijk een vriend van me bent, red haar dan". „Ik zal alles doen wat me mogelijk is". „Maar gauw dan! Licht het anker en zet koers naar de Zuiderzee! Spoed is het eenige middel om haar te redden", „Maar ik moet voor deze onderne ming nog eerst maatregelen nemien", verklaart Guy, die er hard aan twijfelt of deze maatregel wel verstandig zou zijn. „Ik moet nog voorbereidingen treffen". „Voorbereidingen? Hébben we dan geen wapens en ammunitie? Haast je toch terwille van mijn liefde", smeekt Oliver. Aldus aangespoord door de woorden van wanhoop van zijn vriend, neemt Guy snel de noodige provisie aan boord voor de expeditie. Hij zoekt daarna in de eerste plaats een loods, die de bin nenwateren, welke zijn schip zal heb J. E. van der Wielen te '«-Gravenha- ge behandelt in dat boek onder den ti tel „Mislukte proefnemingen" de wer king van het geheele of gedeeltelijke al coholverbod in de Vereenigde Staten en in een aantal andere landen. Zijn be schouwingen omtrent de pohibitie in Amerika werpen een heel ander licht op de zaak, dim de conclusies van den heer Van der Meulen. Het aannemen van het 18e amendement op de Grondwet, waar door de volledige prohibitie mogelijk werd, berustte volgens Van der Wielen op een algemeene volksovertuiging. Slechts zes van de 48 staten hadden een op een volksstemming berustend algemeen verbod; met 29 electoral votes. Zes andere staten hadden door de wet gevende macht de zaak drooggelegd; samen 47 votes. Beslist „nat" waren 16 van de 48 staten met 277 van de 531 electoral votes, dus méér dan de helft De overblijvende 18 staten, met 178 vo tes, waren droog noch nat. De meerderhe d van het Amerikaan- sche volk stond dus, volgens Van der Wielen, niet achter de Volstead-wet. Wij meenden goed te doen boven staande twee meeningen uit de jaren 1926-'27 eens onder de oogen onzer le zers te brengen ter gelegenheid van de officieele begrafenis van deze beruch te wet die er voor gezorgd heeft dat „blauwen" en „natten" over heel de we reld elkaar jarenlang heerlijk in de ha len kondpn vliegen en die nu, met haar verdwijnen, het Amerikaansche volk bij wijze van Sint-Nikolaasgeschenk 1933 den alcohol hergaf 1 DE STEUN AAN ,-UITGEVROREN" WERKLOOZEN, Naar men aan de Maasbode van de meest bevoegde zijde bericht, zullen de gemeentebesturen dezer dagen een me- dedeeling ontvangn, dat het Rijk zich, evenals verleden jaar, onder zekere voorwaarden bereid verklaart, bij te dragen in de uitkeering, welke de ge meenten geven aan hen, die wegens de ingevallen vorst hun arbeid bij de ge subsidieerde werkverschaffingen niet kunnen verrichten NEDERLAND EN BELGIE. De neutraliteitskwestie. Naar aanleiding van de verklaringen, in de Nederlandsche Staten-Generaal door minister De Graeff en verschillen de Kamerleden gedaan, inzake de op heffing van de Belgische neutraliteit, de reacties hierop in het Belgische Par lement en een artikel verschenen in de Gazette de Hollande, schrijft het Brus- selsche Laatste Nieuws o.m .het vol gende: „Iedereen zal het er over eens zijn, dat er thans belangrijker zaken zijn dan een getwist over de verplichte onzijdig heid van België, te meer daar de bui- tenlandsche politiek van België neer komt op een volkomen zelfstandigheid of een vrijwillige onzijdigheid, onderge schikt aan de verplichtingen die voort vloeien uit het lidmaatschap van den Volkenbond en uit de bepalingen van Locarno. Tegen dit lidmaatschap heeft Nederland nooit bezwaren aangevoerd, terwijl het tot stand komen van de Lo carno verdragen in het Nederlandsch Parlement tijdens de Kamerdebatten, algemeen als een verheugend feit werd begroet." - "-M l'v,, V, y i 1 I - - --- H (Inge*. Med.) Het L e i d s c h e stadhuisplan zal 8 en 20 December in den Raad worden behandeld. ONS EIGEN TIJDSCHRIFT. Het December-nummer van „Ons Eigen Tijdschrift", hetwelk door de Ca- cao-fabrieken C. J. van Houten en Zoon te Weesp wordt uitgegeven, bevat tal van belangwekkende artikelen, bijdra gen, kerstverha en en kerstliederen. Vele dezer artikelen zijn geïllustreerd of ver lucht door fraaie foto-illustraties. In een artikel „Gelukkig Kerstfeest", wenschen in schoonen vorm, vraagt Jo- han Schwencke de aandacht voor geïl lustreerde kerstwenschen, in het bijzon der voor de door een grafisch kunste naar ontworpen stukken. Bij deze kunstuitingen zijn een twee tal houtsneden van Zeeuwsche kunstenaars. Een gelukwensch uit Veere, van Jan Heyse is een zeer geschikte kerst- en nieuwjaarswensch; de houtsnede vfcm Johan Melse laat hem in genoemd arti kel kennen als een ijverig en succesvol beoefenaar van deze grafische techniek. Ds. M. J. Beukenhorst Heden is het 25 jaar geleden, dat ds. M. J. Beukenhorst zijn ambt bij de Ned. Herv. Gem. te Sluis aanvaardde. Ds. Beukenhorst werd in 1873 te Winters wijk uit een oud Achterhoeksch ge slacht geboren. In .1895 in Utrecht candidaat gewor den werd de jubilaris 23 Mei 1897 te Druten in het ambt bevestigd vanwaar hij in 1902 naar Laren in (Gld.) beroe pen werd, om deze gemeente na een diensttijd van 6 jaren te verwisselen voor zijn tegenwoordige gemeente. 6 December 1908 verbnd ds. Beuken horst zich aan de gemeente van Sluis met een predikatie naar aanleiding van Matth. 3 2. In zijn tegenwoordige gemeente en ver daarbuiten mag ds. Beukenhorst zich verheugen in de algemeene achting en liefde zoo schrijft men ons welke in het bijzonder tot uiting kwam toen hij in 1922 zijn 25-jarig ambtsjubi leum herdacht. Veel heeft ds. Beukenhorst gewerkt, zijn gaven schonken hem gelegenheid ook op ander terrein werkzaam te zijn. Jaren lang is hij secretaris-penningmeester van de stichting „Rozenoord". 'n tehuis voor ouden van dagen voor het land van Cad- zand, geweest en heeft als zoodanig zeer verdienstelijk werk verricht, heeft hij zijn krachten gegeven aan den Evangelisatie- arbeid te Oostburg en Schoondijke en als correspondent en op andere wijze aan de propaganda voor de Zending in Oost- en West-Indië medegewerkt in Zeeuwsch Vlaanderen; tevens godsdienst onderwijs gegeven aan de Rijkskweek school te Oostburg, is lid geweest van 't hoofdbestuur van den bond van Evange lisaties, heeft op maatschappelijk ter rein een groot aandeel gehad in de hulp bewezen aan de Be g'sche vluchtelingen in den Mobilisatietijd, en heeft in dien zelfden tijd zijn krachten geschonken aan de geestelijke verzorging der militairen, welke in Sluis ingekwartierd lagen. Als voorzitter van het Provinciale kerkbestuur oefent hij een gewichtige functie uit in de leiding van de Her vormde gemeenten in Zeeland. Tevens is de jubilaris sec. lid der Synode en lid van de commissie van voordracht tot het benoemen van Kerkelijke hoogleer aren. De gemeentenafén hebben een comité gevormd om d't heugelijk feit niet on gemerkt voorbij te laten gaan. Op Zon dag 10 December daaraan volgende hoopt ds. Beukenhorst de dankrede te houden. Aangehouden. De politie te Dirksland heeft aange houden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld A. B., verzekeringsagent, wonende te Dirks land, verdacht van oplichtingen ten na- deele van verschillende personen in Zeeland. B. is naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Hij was reeds eerder te Breda aangehouden, doch weer los gelaten. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 5 December werden de volgende personen gedag vaard: P. A., 42 j., landbouwer te St. Lau rens, wegens het niet verzorgen van een melkkoe, een kalfje en 3 jonge runde ren, die hem toebehoorden door deze dieren het noodige levensonderhoud te onthouden, door ze meerdere dagen vastgebonden aan een touw in zijn weide te laten staan, terwijl dat deel der weide geheel was afgegraasd. Eisch 25 b. s. 10 d.h. Uitspraak 20 b. s. 10 d.h. H. van S., 38 j., timmerman te Goes, wegens beschadiging van een afschei dingsmuur tusschen het achtererf van J. C. van Sabben, welke muur toebe hoorde aan J. C. Krijger, door er gaten in te maken en een gedeelte af te bre ken. Eisch en uitspraak 20 b. s. 10 d.h. A. C.. 36 j., vrachtrijder te Kloetinge (Ingez. Med.] ben te bevaren, op zijn duimpje kent en weldra heeft hij in dienst genomen een Frieschen vrijbuiter, die God noch dui vel vreest, 't Hoen geheeten. Deze be gint met te gelasten, dat „Het Meisje van Dover" zoo veel mogelijk ontlast wordt van al wat zwaar en niet direct noodig is. „Een diepgang van zes duim meer of minder kan beslissen over ons lot, als we het Zuidergat moeten overvaren", zegt 't Hoen, die met al zijn o^ver schrokkenheid toch een man van inzicht blijkt te zijn. „Het Meisje van Dover" wordt dus zoo licht mogelijk gemaakt en men vindt slechts provisie, water en ammu nitie aan boord. Hoewel de zeelui hem uitlachen, roept 't Hoen: „Wie van jul lie kan schaatsen rijden?" „Hoho! Dat wordt een partij op schaatsen met vrouwen en vreugde vuren", spot de bootsman. Zonder daarop antwoord te geven gaat 't Hoen weer weg en koopt voor ieder man die de kunst van schaatsen rijden machtig is, een paar lange scher pe Friesche schaatsen. Bit het aan boord brengen er van zegt hij: „Kapitein Chester, we zullen deze kunnen gebruiken als we er van door moeten gaan, wanneer we al te zeer in het nauw worden gejaagd". Corker kijkt erg zuur, bij deze woor den, daar hij het denkbeeld volstrekt niet aanlokkelijk vindt, om zijn schip En de stad Amsterdam, waarin Alva in de steek te laten al is het ook om het leven te redden. Met zoo'n vlotheid treffen Chester en zijn mannen de noo dige maatregelen, dat zij nog geen vier uur later Delft kunnen verlaten. Alle zeilen bijzettend bereiken zij den vol genden dag de Zuiderzee en Enkhuizen aandoende vernemen zij, dat Alva de noodige maatregelen treft om Haarlem van alle hulp van buiten af te snijden. Des avonds komen zij in de buurt van Amsterdam en blijven daar heen en weer varen met het plan om des nachts ongemerkt het IJ in te glippen en den volgenden morgen Haarlem te bereiken vóór Alva en het meisje te redden voor het gevaar van een beleg. Maar de voorzienigheid Gods heeft anders beslist. Een alles verstijvende koude komt plotseling uit het noorden opzetten en het water, haast door geen windje bewogen, wordt tot ijs en de zeilen nemen niet genoeg wind ten einde aan de schepen de kracht te geven om zich door de aanvankelijk dunne ijs korst een weg te banen. Den volgenden morgen strekt zich een eindelooze vlak te van het mooiste ijs voor hun oogen uit en hun schip is daarin opgesloten evenals drie andere schepen van Water geuzen, gelukkig alle in elkanders na bijheid, misschien wel alle met dezelfde bestemming. Zij liggen daar volkomen hulpeloos, kunnen vóór noch achteruit. een leger heeft samengetrokken, ligt slechts vier mijlen verwijderd van hen! HOOFDSTUK XV. De slag op het ijs. Opgewonden laat Oliver zich van den top van de mast op het dek glijden, en zegt: „Ik kan den toren van de Groote Kerk te Haarlem zien. We zijn er geen twintig mijlen vandaan. Daar verblijft zij die ik liefheb. Haast je, in 's hemels naam!" „Als het ijs houdt", bromt Guy, „zijn wij vóór Haarlem naar de andere we reld geholpen. Er wacht ons niets an ders als hier te blijven en op onze sche pen te sneuvelen. De Spanjaarden zul len ons over het ijs komen aanvallen en wij zullen door de overmacht worden verpletterd", „Wij moeten met de andere Water geuzen krijgsraad houden", oppert t Hoen. „Ga met mij mede. Kunt u schaatsenrijden, heer Chester?" „Dat gaat wel", antwoordt Guy, „maar zal het ijs ons houden?" „Ja, op het oogenblik is het sterk ge noeg uw infanterie te dragen, maar van nacht kunnen de Spanjaarden met hun geschut er al over heen". Met een paar Friesche schaatsen on der de voeten, snelt het tweetal over en S. van O., 45 j., melkslijter te Kapelle, wegens verniel'ng of beschadiging van een hekwerk, bestaande uit een paal van beton en ijzeren paaltjes, toebehoo- rende aan J. Corstanje Azn. te Goes op 11 November. Deze zaak werd aangehouden tot na den afloop van het ceviele geding. Fr. W., 18 j., landbouwer te Sint Lau rens, wegens diefstal van twee schapen* althans een schaap, toebehoorende aan C. Wi lemse te Sint Laurens. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat de 2 schapen, die bij zijn schapen in de weide waren gekomen, door hem zijn verduis terd. Eisch 25 b. s. 10 d.h. plus 2 maan den gev. voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar. Uitspraak 20 b. s. 10 d.h, F. G. J. Q., 29 jgroentenkooppman te Vlissingen, wegens mishandeling van C. Boller te Middelburg op 28 Septem ber. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. J. C. F., 22 j., koopman te Renesse, wegens mishandeling van A. van den- Nood te Renesse op 21 October. Eisch en uitspraak 10 b. s. 5 d.h. J. V., 38 j., commissionair le Kam perland, wegens beleediging van den ge meente-veldwachter Prins, die in uniform gekleed surveil.ancediensten verrichtte, te Kortgene op 13 October. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h, J. R. v. d. W., 34 commissionair te Brouwershaven, wegens beleediging van den rijksveldwachter Fokker, toen deze ter naleving van de IJkwet aanwezig' was op de boerderij van A J. van der Wekken, te Brouwershaven op 13 Oc tober. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. F. V., 45 j., koopman te Goes, we gens beleediging van den rijks-veldwach ter-majoor Ganseman te Óudelande op 13 October. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. A. de G., 22 j., arbeider te Zierikzee wegens diefstal van een haan, toebehoo rende aan L. van der Wekken, tweemaal gepleegd tusschen 10 en 17 September. Eisch en uitspraak 10 b. s, 5 d.h. Een wonderdokter, In hooger beroep heeft voor de rechtbank te Arnhem terecht gestaan N. K,, te Lun- teren, die door de kantonrechter te Wa- geningen was veroordeeld tot twee geld boeten, elk van 300 gulden, subsidiair 60 dagen hechtenis, wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde. De man beweerde de mensehen te kunnen genezen met een kippenei, dat op Witte Donderdag was geiegd. Een dergelijk ei hielp voor alle kwalen. Hij streek den patiënt met het ei over het hoofd en over de borst, terwijl hij daarna met zijn handen den patiënt nog op verschillende plaatsen van 't lichaam bewerkte. Volgens den verdachte waren dan in het ei alle ziektekiemen opgeno men en daarom stopte hij daarna het ei in den grond. Voor deze behandeling liet hij zich gewoonlijk 2 betalen. De rechtbank heeft het vonnis van den kantonrechter bevestigd. het ijsvlak van de Zuiderzee en in en kele oogenblikken zijn zij aan boord van de Watergeuzen. Hier houden zij snel krijgsraad en de gezagvoerders beslis sen, dat er tot het bitter einde za! ge vochten worden, hoe groot ook de legermacht is, die tegen hen optreedt; zich overgeven zou gelijk staan met zelfmoord. Na een korte bespreking, waarbij zij overleggen, hoe zjj het zullen aanleg gen, als het tot een gevecht mocht ko men, kiezen zij uuy Chester tot hun opperbevelhebber en deze neemt de zaak krachtig ter hand. Vijf minuten la ter staat niet enkel de equipage van „Het Meisje van Dover" op het ijs maar ook die der andere Geuzenschepen; te zamen ongeveer vijfhonderd man. Alsof er hun leven mede gemoeid ware, zijn zij met houweelen, zagen en andere werktuigen druk in de weer om feet ijs wetf te hakken om de schepen oer Geu zen en een geul te maken, waardoor Guy's schip naar de andere verhaald kan worden. Na drie uur van bijna bovenmeniche- lijke inspanning, ligt „Het Meisje van Dover" niet alleen naast de andere schepen, maar hebben zij het ijs in hun onmiddelijke omgeving weggehakt, zoo dat de schepen liggen in een wak, door los ronddrijvende ijsschotsen onbevaar baar gemaakt. IWordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5