RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. vlissingen. WALCHEREN. De kracht van het vleesch en een vollen smaak verkrijgen Uw soe pen, sausen, groenten, rijst, enz. door toevoeging van een lepeltje OXO BOUILLON, het natuurlijk vleeschproduct der Cie Liebig. 1.— per flacon, van de firma De Jong Co., L. A. Thie- lens, Schulte en Thieme, M. Petersen, F. Sandijck, S. Blok, allen in de Lange- delft. Hierna reed de stoet de Markt rond en bereikte zoo den winkel van den heer J. L. Diesch, firma C. F. Diesch op dat plein. Niet gaarne zou Sint het .Corner House", de zaak van de firma F. B. den Boer hebben overgeslagen om daarna de Lange Burg op te rijden waar achtereenvolgens „de Zoete Inval" van de firma J. B. Diesch, de zaken van den heer G. M. Feij en firma A. R de Muijnck een bezoek kregen, om in deze straat te eindigen met de firma R. A. Papegaaij en Zoon. Sint wilde ook gaarne een deel van Middelburg's singels bewonderen en vond daartoe gelegenheid, omdat men ook in 't gebouw van de Radiodistributie zijn bezoek op hoogen prijs zou stellen. Met een flinke vaart ging het naar den Singel. Het bezoek aldaar was n:et van langen duur en toen ging het de stad weer in, naar den winkel van den heer R. A. Bastiaanse, om vervolgens de Korte Gortstraat op te zoeken en den winkel van het commissielid, den heer L. J. van 't Westende, te bezoeken. De laatste winkel, die Sint dit jaar op zijn lijstje had gekregen was die van de f rma L. J. Vroon in de Lange Noord straat. Vandaar reed men naar de Abdij, waar Sint met Piet zijn intrek nam in hotel „de Abdij." Daar wij in de gelegenheid waren het grootste deel der bezoeken van Sint mede te maken, bleek ons, dat speciaal in bepaalde winkels, als die waar men lekkernijen of andere voor de jeugd wel kome zaken verkoopt, vele kinderen aanwez'g waren, die op vriendelijke wijze door den goeden ouden kinder vriend zijn toegesproken, terwijl hij voor allen een of meer geschenken had me degebracht, belangstellend vroeg hij naar hun leeftijd, hun gedrag op school en thuis. Er waren kleinen, die van den Sint, en meer nog, die van Zwarten Piet bang waren, maar anderen kwamen hem schoorvoetend of met meer vrijheid te gemoet. Voor de kinderen op straat bleef Piet een geziene persoonlijkheid, omdat hij, vooral bij het weer instappen, steeds gul was met pepernoten De tocht van Sint en Zwarte Piet is een succes geweest en de heer Dronkers heeft de dankbaarheid verdiend van de kinderen, de ouderen en de winkeliers voor zijn initiatief om Sint tot dit be zoek over te halen. De weg MiddelburgWestkapelle. Wij lieten den hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat bij de opening van den weg Middelburg-Westkapelle zeggen, dat de weg Rotterdam-Den Haag 90.000 per km kost, dit moet zijn 9 0 0.0 0 0. Prijswinners. Op de gehouden Internationale ge combineerde tentoonstelling van de R.P.K.V. en Avicultura, tevens club ten- toonste.ling der Nederl. Havana, Gou wenaar enz. club, te Rotterdam op 1-2 en 3 dezer, hebben de volgende leden van „Nut en Sport" onderstaande prij zen behaald. Jacs. Brasser met Lothar'ngers 1 eer ste, 1 derde, 1 zevende en 1 eereprijs. P. J. den Hollander met Havanas 1 der de en 1 vieijfle prijs. P. C. Janse met Gouwenaars 3 tweede, 2 derde 2 eer- vol.e vermeldingen en 3 eereprijzen. DE VOORUIT. Jaarverslag 1932 en 1933. In het op de jaarvergadering op 12 December uit te brengen jaarverslag over het tijdvak 1 October 19321 Oc tober 1933 van de Zeeuwsche Coöpera tieve Broodbakkerij en Verbruiksver- eeniging „Vooruit" U.A. te Middelburg, herinnert het bestuur aan het 30-jarig bestaan der Coöperatie, tot de oprich ting waarvan in het voorjaar van 1903 is besloten, waarna in de Staatscourant van 11 Juni 1903 de statuten zijn opge nomen." Het ledental steeg in het afgeloopen boekjaar van 604 tot 650. Er traden 61 nieuwe leden toe, 15 zijn afgevoerd. De winkelomzet steeg met 3529, n.l. van 61.086 tot 64.615. De bakkerijomzet, die vorig jaar met f 1338 was gedaald, steeg nu met bijna 800 en wel van 39.593 op 40.384. De uitkeeringen wegens ziekte en moederschap bedroegen voor de afdee- ling winkel 217 en voor de afdeeling Bakkerij 183. Het bestuur stelt voor uit te keeren aan de leden iy2 pet. over het verbruik van bakkerij-artikelen en 4 pet. over kruidenierswaren, tegen verleden jaar 8 en 5 pet. NED. MOTORSCHIP GEZONKEN. De opvarenden gered. Zondagmorgen omstreeks half elf is op de Westerschelde het Ned. Motor schip „Maco" metende 190 ton, schip per Pik, geladen met suikerbieten, ko mende van Breskens met bestemming naar Dinteloord, door den Oostenwind en hooge zee volgeslagen en gezonken. De vier opvarenden, twee mannen en twee vrouwen, hebben zich met de roei boot kunnen redden; zij zijn geroeid naar een in de nabijheid liggenden Duit- schen schoener en daar aan boor Jj- gaan. Een motorboot van het Neder- landsche Loodswezen heeft hen ver volgens afgehaald en naar den wal te Vlissingen gebracht. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Vrij dagavond hield de afd. van de Ver- eeniging „Het Groene Kruis" alhier de gewone najaarsvergadering De begrooting voor 1934 werd vast gesteld op 520. In 1933 is, evenals in de andere afdeelingen ook hier een „speljesdag" gehouden, wat 2in totaal heeft opgebracht 1390 K, waarvan voor deze afdeeling 9.07. Als be stuursleden werden herkozen de hee- ren A. Moens en P. Baurdoux. In de plaats van den heer J. Baas, die niet meer in aanmerking wenschte te komen voor een herbenoeming, werd gekozen de heer A. M. v. Zweden, die zijn be noeming aannam. De voorz. dankte den heer Baas voor hetgeen hij voor de ver- eeniging heeft gedaan. De afgevaardigde de heer L. Wattel bracht verslag uit van de in 1933 gehou den Provinciale vergadering te Vlissin gen. Hij werd wederom als afgevaardig de gekozen voor de vergader.ng in 1934 te houden te Tholen. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid naar voren ge bracht van het bezit van een eigen „hoogtezon". Het bestuur zegde toe daarvoor pogingen in het werk te stel len. De aankoop is geen bezwaar, doch het vinden van een lokaal voor plaat sing en behandeling, is niet zoo gemak kelijk. RAAD VAN WESTKAPELLE. Schrappen en verminderen subsidies. WESTKAPELLE, Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. de Casembroot, Afwezig met kennisgeving de heer W. Huibregtse. Het verzoekschrift van de afd. Mid delburg en Omstr. van den Bond van Koffiehuishouders en slijters om bij ge meenteverordening de perceelen uitslui- tijd dienende tot uitoefening van het bedrijf van houders van koffiehuizen, restaurants enz., gelijk te stellen met winkels of logementen, voor zoover be treft de personeele belasting, werd niet ingewilligd, daar de staat van de ge- meentefinanciën dit niet gedoogt. Onweivoegelijke kleeding. Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat in den afge loopen zomer zich op vele plaatsen ex cessen hebben voorgedaan in 't strand en badleven, voornamelijk hierin be staande, dat personen zich in het open baar vertoonden in een onweivoegelijke kleedij, Naar de meening van den mi nister werd door de gemeenten niet ge noeg daartegen opgekomen. De regee ring vertrouwt, dat de gemeentebestu ren reeds thans hun bijzondere aandacht daaraan zullen wijden, n.l. om het dra gen van onweivoegelijke kleeding tegen te gaan, De voorz. zegt, dat hij zeer welwil lend tegenover dat schrijven staat, maar meent, dat het vaststellen van voor schriften daartegen in de practijk niet gemakkelijk uit te voeren is. Besloten wordt nadere inlichtingen daaromtrent in te winnen. Vastgesteld wordt een wijziging in de begrooting 1933 in ver band met een ontvangen schrijven van den Min. van Binnenl. Zaken, waarin werd bijgevoegd een rapport van den Rijksaccount'ant. Hierin wordt voorge steld tot Schrappen en vermindering van subsidies. Schrappen der subsidies aan den A. N.W.B, 10; aan de bijz, bewaarschool 75; aan het muziekkorps 10; aan het „Groene Kruis" 10; voor de wijk verpleegster van de Zeeuwsche Diaco nessen Vereeniging 80; het schoolmu seum 5; bibliotheek van de Chr. Jon- gel. Ver. 20; volksbibliotheek 20; als helpster bij de handwerken in de school met ingang van 1 Januari 1934 75, daar de min. van meening is, dat een noodlijdende gemeente niet door 'n Rijksbijdrage in staat moet gesteld wor den een niet verplichte onderwijsuitgaaf te doen; benevens tal van andere pos ten. Verminderen subsidie aan de Ver. t.b.c. bestrijding met 25 en te brengen op 50. „Ver. rijwielpad Walcheren" met 20. De minister schrijft verder, dat met het bovengenoemd rapport re kening gehouden moet worden voor de rekening 1933, daar hij anders een ver zoek om Rijkssteun voor 1934 niet in overweging zal kunnen nemen. De minister stelt vervolgens voor, dat het tarief van de hondenbelasting zoo danig gewijzigd zal moeten worden, dat van eiken luxen hond 6 en van e ken anderen hond 3 per jaar wordt geheven. Voorts mag in het vervolg niet meer dan 2 per jaar per f leerling worden uitgegeven voor het aanschaf' fen en onderhouden van schoolboeken, enz. Hij verlangt voorts, dat de kosten voor de commiss:e tot Wering van Schoolverzuim op de helft gebracht wor den. Geen overschrijven van de post van onvoorziene uitgaven naar een an dere post dan nadat de minister heeft verklaard, dat daartegen geen bezwaar bestaat. Besloten wordt aan een en an der gevolg te geven voor 1933, daar an ders de kans bestaat, dat voor 1934 geen Rijkssteun wordt verleend. Beslo ten wordt echter te protesteeren tegen de vermindering van de post subsidie aan de Ver. t.b.c. bestrijding het ver vallen van de posten subsidie aan de bewaarschool en het „Groene Kruis Vervolgens wordt besloten om de post werkverschaffing voor 1933 te ver- hoogen tot 37500. Medegedeeld wordt, dat in 1933 tot en met 24 November reeds is uitgege ven op den post werkverschaffing een bedrag van 30.813. Vastgesteld wordt de vergoeding, be doeld in art. 101 der L. O. wet over 31 op 7.12 per leerling, daaronder begre pen 50 cent administratiekosten. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer H. Cijsouw,. Aan de orde komt de vroonrekening 1933. De voorz. wijst er op, dat in ver band met de ontwateringswerken de vroonen zijn verbeterd, maar dat in '33 het etgras schade ondervonden heeft. De heer L. Minderhoud merkt nog op, dat in het voorjaar beloofd is aan de vroonbeweiders,, dat, na afloop van den weidetijd uitgemaakt zal wor den, wat het weidegeld voor 1933 zal bedragen, in verband met de al of niet goede grasetting. In verband met de tijdsomstandighe den stelt spr. voor het weidegeld met 20 pet. in totaal met 400, te verminde ren. De voorz. zegt, dat zonder ver mindering van het weidegeld over 1933 betaald zal worden: voor één koe over den vollen weitijd 15.61 en voor één paard 20.61 De heer Louwerse stelt voor met 10 pet. te verminderen, de heer L o u s 15 pet. vermindering. Nadat het voorstel van den heer L. Minderhoud niet gesteund wordt, komt het voorstel Lous in stemming. Vdór de heeren Lous, L. Minderhoud en H. Cijsouw, de andere leden tegen, zoo dat dit voorstel in de volgende verga dering weer aan de orde komt. Naar aanleiding van de bekende cir culaire van Ged. Staten, waarin voorge steld wordt de jaarwedden van den bur gemeester, secretaris, ontvanger en wet houders met 12 y2 pet. te korten, waarbij de pensioensbijdrage in mindering wordt gebracht, wordt besloten hiermede ac- coord te gaan, wat betreft burgemeester, secretaris en ontvanger, maar de jaa-r wedden der wethouders met 10 pet te verminderen, Als leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim worden daarop herbenoemd de heeren P. de Vos, J. Kooiman, P. Westerbeke en P. Peene. In bespreking komt thans de heffing op de pers. belasting. De voorz. zegt, dat vermoedelijk als eisch zal worden gesteld een heffing van 200 opcenten op de hoofdsom van de pers. bel., welke thans 100 opc. bedraagt. In verband met den zwaren druk, die de pers. belasting oefent op de ingezetenen, wordt voor gesteld te trachten met een verhooging van 75 opc. te volstaan. De heer H. C ij- s o u w zegt, zijn stem daaraan niet te durven geven, omdat de pers. belasting toch alzoo zwaar drukt op de inwoners. Tot stemming overgaan, staken de stem men, zoodat het voorstel tot verhooging aangehouden wordt tot de volgende ver gadering. Besloten wordt nu om maatregelen te treffen tot het onttrekken aan het open baar verkeer van verschil.ende voetpa den. De voorz. deelt dan mede, dat de ontwateringswerken op de vroonen goed vorderen en dan b'nnen enkele maanden het werkobject uitgeput zal zijn. De mogelijkheid zal dan onder het oog gezien moeten worden, van een steunregeling. Spr. meent, dat het mo gelijk zou kunnen zijn, om b.v. twee weken uit de steunregeling te trekken en 1 week te werken. Gesloten wordt nadere inlichtingen hieromtrent in te winnen. Daar de tijd te beperkt is om alsnog de gemeentebegrooting 1934 te behan delen, wordt besloten, deze in de vol gende vergadering te behandelen. Rondvraag. De 'heer C y s o u w vraagt naar de rede, dat personen, die niet gewerkt hebben op den Dankdag bij de werk verschaffing dezen dag later niet mo gen inhalen, terwijl dit met kermis wel het geval was. De Voorz, zegt, dat thans verschillende te werk gestelden een volle week werken bij de werk verschaffing, waardoor nu geen gele genheid meer kan gegeven worden, om verzuimde dagen in te halen. De heer L. Minderhoud vroeg her stelling van de groote mollengaten in den Oostweg. De heer L o u s komt met klachten over het voetballen in den kom der gemeente. De Voorz. zegt op een en ander te laten toezien. Hooger beroep, J. M. F., slager te Souburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonn:s van den kantonrechter te Mid delburg, waarbij hij wegens overtreding der Vleeschkeuringswet is veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, met last tot openbaarmaking van het vonnis in de Middelburgsche Courant, waaronder de Goesche Courant en de Vlissingsche Courant op kosten van verdachte. oxo (Ingez. Med.) Idem G. G., caféhouder te Zoute- lande, door den kantonrechter te Mid delburg veroordeeld ter zake van het niet den geheelen Zondag zijn café ge sloten houden tot 0,50 b. s. 1 d.h. Idem G. P., pensionhouder te Zoute- lande wegens als bezoeker zich op den Zondag in voormeld café bevinden, ook tot 0.50 b. s. of 1 d.h. De rechtbank te Winschoten heeft den 22-jarigen landarbeider E. H. te Nieuwolda, die in den avond van 4 Mei j.l. op zijn meisje, de 20-jarige dienst bode H. Hartman, drie schoten uit een automatisch pistool had gelost, waar door zij levensgevaarlijk werd verwond, overeenkomstig den eisch tot 3 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Winschoten heeft den 32-jar:gen gedetineerden procuratie houder van de Geldersche Credietver- eeniglng H. M. uit Veendam, die zich het vor gen jaar tegen Kerstmis 30.000 had toegeëigend van de bank, overeen komstig den eisch veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf onder aftrek van de voorloopige hechtenis. Lichten vliegdienst. In antwoord op een verzoek om blin deering van lichten voor den vliegdienst, ontving het Hoofdbestuur der Schippers- Vereen. Schuttevaer bericht, dat de hinder niet zoodanig is, dat de aanzien lijke kosten aan het onderscheppen van het naar beneden uitgestraalde licht verbonden, verantwoord zouden zijn. wijl het hoofd van de romp gescheiden was. Misdrijf schijnt echter uitgesloten, 75 MILLE JUWEELEN VERMIST. Nader is gebleken, dat uit de door brand geteisterde villa op de Weteringschans te Amsterdam voor plm. 75 mille aan juweelen en vijf vosbonten vermist worden. DE „ZILVERMEEUW" MAAKT 'N NOODLANDING. De „Zilvermeeuw" het nieuwe K.L.M.-toestel dat, zooals bekend, deze maand een Kerstreis naar Indië zal maken, en thans op de lijn Am- sterdam-Londen ingevlogen wordt, heeft bij Lymnp een noodlanding moeten ma ken, wegens motordefect. De noodlan ding verliep vlot. Ongelukken, Tusschen Delft en Overschie reed onder de gemeente Pijnack'er een personenauto bestuurd door een heer B. uit Amsterdam, In dezelfde richting bewoog zich een vrachtauto, die door den heer B. schijnbaar te laat werd op gemerkt. Er ontstont een botsing met 't gevolg, dat de personenauto eenige ma len over den kop sloeg. De 25-jarige mej. M. de J. uit Rotterdam, die in de auto zat werd zeer ernstig gewond. Ze is kort na het ongeluk overleden. De auto was totaal versplinterd en dat de heer B. geen letsel heeft bekomen, mag als een groot wonder worden beschouwd. COCAÏNE SMOKKEL. In de maand September kwam aan de Centrale Re cherche te Rotterdam ter oore, dat regelmatig kleine partijtjes cocaïne ten verkoop werden aangeboden. Tij dens het onderzoek gelukte het een partijtje bestaanden uit 2 doozen, ieder inhoudende 50 f.eschjes van 5 gram in beslag te nemen. In verband hiermee werden aange houden de garagehouder K, en de café houder O. Een derde arrestatie leverde meer resultaat op. In de woning van den caféhouder A. B. in de Veerlaan werden tijdens een huiszoeking 2 koffers met 500 fleschjes cocaïne van 5 gram gevonden. De man legde een bekentenis af. Toen bleek dat er ook nog een vierde man in het comp.ot was betrokken, n.l. de kapitein van een boot, P, R. Jehee- ten, die regelmatig de Rijn bevaart en op het oogenblik van de arrestaties in Du'tschland vertoefde. Korten tijd later arriveerde hij echter weer in Rotterdam, waar hij werd aangehouden en in bewa ring gesteld. Tijdens het verhoor bleek dat hij de cocaïne had gestolen uit een kist met medicamenten, d e uit Darm stadt naar Rotterdam was vervoerd, en die bestemd was voor Zuid-Amerika. DE BRAND OP DE „INDRAPOERA." De door den brand aangerichte scha de valt nog niet te schatten. Niet alleen het vuur maar ook het bluschwater heb ben groote verwoestingen aangericht. Zaterdag of anders in het begin van de volgende week zal de „Indrapoera" naar Wilton worden gesleept, waar de noodige herstellingen zullen worden aangebracht. Bij het blusschingswerk zijn niet min der dan 2100 meter slang uitgelegd, JEUGDIG AVONTURIER. De po litie heeft aan de grens te Nispen 'n minderjarig jongmensch de M. uit Rot terdam aangehouden. Voor hij op reis ging had hij van zijn vader een flink bedrag aan geld zich toegeëigend, waar mee hij eerst naar Den Haag een uit stapje maakte en vandaar maar recht streeks naar.... Parijs een kaartje nam. Teneinde gevaarlijke controle op een grensstation te ontgaan, wilde hij van Roosendaal naar Esschen loopen, om daar dan zijn spoorreis te vervolgen. Doch de politie te Nispen pakte hem op en hij kon het dus niet verder bren gen. Bij onderzoek bleek hij nog in het bezit van een alarmpistool met de noo dige patronen. LUGUBERE VONDST. In een dichtbegroeid sparrebosch aan de Kou- delaan, te B i 11 h o v e n is bij het hou den van een drijfjacht door een der drij vers het lijk gevonden van den sedert 16 Mei dezes jaars vermiste J. B., te Maarssen. Het lijk verkeerde in een verregaanden staat van ontbinding, ter Aagtekerke. Van 130 November. Ondertrouwd: M. Willemse 25 j. jm. en M. Louws 24 j. jd. Bevallen: M. Sturm geb. Dekker z.; E. Maljers geb. Maljers d,; J. van Keu len geb. Provoost z. Overleden: M. C. W. Sprenger 70 j. echtgenoote van W. W. Wichers Wierds- ma. Kattendijke. Van 130 November. Getrouwd: H. Sonke 28 j. en T. C. Weststrate 23 j. Bevallen: E. J. Mol geb, Nicuwen- huijse d. Overleden: H. Weezepoel 39 j. echtg. van M. Beenakker; P. Westdorp 77 j. echtgenoote van P.- van de Schraaf, Schore, Van 130 November, Getrouwd: C. Kole jm. 43 j. te Krui- ningen en Je. den Dekker jd. 37 j.J. Riemens jm. 20 j. te Kruiningen en N. Franje jd. 19 j. Bevallen: T. Zuidweg geb. Hoekman d.; J. C. v, Koeveringe geb. Boone d. BESCHIKBAARSTELLING ONVER MENGDE MARGARINE. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: I, dat voor de vier weken, vallende in het tijdvak van 24 December 1933 tot 21 Januari 1934, onvermengde marga rine zal kunnen worden verstrekt aan: a. in de Gemeente wonende georga niseerde werk.oozen, die drie maanden of langer werkloos zijn, steun ontvangen en hoofd zijn van een gezin met vier of meer kinderen, of bij een werkverschaf fing zijn te werk gesteld; b. in de Gemeente wonende ongeor ganiseerde werkloozen, die drie maan den of langer werkloos zijn, steun ont vangen en hoofd zijn van een gezin met vier of meer kinderen, of bij een werk verschaffing zijn te werk gesteld; c. in de Gemeente wonende armlasti gen, die drie maanden of langer steun genieten, daarvan geheel of bijna ge heel moeten leven en hoofd zijn van een gezin met vier of meer kinderen, of bij een werkverschaffing zijn te werk ge steld; II. dat zij, die behooren tot een der onder I hiervoren vermelde categorieën en gedurende vorenvermelde periode 200 gram onvermengde margarine per week, per lid van hun gezin, wenschen te ontvangen tegen betaling van 11 cent per y. kg. zich daarvoor mondeling ter Gemeente-Secretarie ten Stadhuize (be nedenverdieping) ingang Helm, kunnen opgeven op Woensdag 6 December 1933, des namiddags van 2 tot 4 uur. Middelburg, den 1 December 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris, Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burjJ,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6