KERKNIEUWS. LANDBOUW. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. ONDERWIJS. IEGËR EN mm, SPORT. BEURSTHERMOMETER van Maandag. LAATSTE RERiGHTEK 3CUNST El WETENSCHAP, BURGERLIJKE STAND. ïass mm Adverteerders. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Ford i Verstopping GEMENGD NIEUWS. BELGIE. FRANKRIJK. X t4 H Ui rt ö"«v' Q. W to ar- m n. AMSTERDAM, 4 December, Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de oflicieele notee- *;-<5 van heden Ned. 2e L-32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4| 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Certif'caten-3 84%84%. O. Indië 22 1000-6 94%93% O. Ind 32 1000-5 92% O. Indië, 26 1000-4 87—87%. Denemarken Oblig. 1926-5 8383%. Duitschl. pd. St. 100-7 60%—60%. Duitschl. 30 1000-5 53%54%. Zwitserl. oblig. "24-5 99%—99%. Zwitserl. Staats 1927-4% 100%—100% Amsterdam 1933-5 100—100 's-Gravenhage 1929-4% 100%—100%. Rotterdam 1926-1930-4% 94%—94%, Utrecht, prov. 1929-4% 102% Berlijn 1925-6% 24%—25%. -99%. Zeeuws. Hyp. B-5 99%- Zeeuws. Hyp B-4% 99- A Amsterd. Bank 105%105%. C Rott. Bankver. 75 A Twentsche Bank 84- A Pref. Gruyter en Zn. A. 124%—124%. A Pref. Jurgens A 8686%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 374%374%. A De Schelde N.B. 30% A Ver, Papf. v. Gelder 6160%. C Am. Car Foundry 1415, C Am. Smelt Ref. 27%27%. C Farbenind. I.G. 85%83%. C U. States St. C. 28%—29%. C North Am. Cv. 10%10%. A Born. Sum. H.M. 107%108. A Linde Teves en Stokv. 6062%. A Ned. Wol Mij. 9596%. A Singkep Tin M. 8181. A J. C. Japan Ln. 22%23. A Rotterd. Lloyd 4344. A. S. M. Nederland 45%46. A Amst. Thee C.M. 42% Vanwege de afdee'ing Arnemui- d e n van den Chr. Metaalbewerkersbond sprak Vrijdagavond de districtshoofdbe stuurder, de heer H. Wetselaar over „de oude strijd op breeder front." Overgeplaatst wordt van het sta tion K a p e 11 e-B iezelinge en be noemd tot Halte-chef ingaande 16 Dec. e.k. met standplaats 's-Heer Arendsker- ke, de heer J. G. Treffers. In de afgeloopen week werden aan de grens in het vijfde District door de Belgische douanen 35 stuks vee van smokkelaars in beslag genomen. Herbenoemd tot notabelen bij de N.H. Kerk te Aardenburg, de hee- ren P. de Bruyne Az, en J. Cijsouw; in de vacature C. M. v. d, Broecke die wegens zijn benoeming tot kerkvoogd niet meer in aanmerking komt, herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren P. Laurens en I. A. de Brauwer. Als ouderling in de Ned. Herv. Kerk teKortgeneis gekozen de heer A. Verburg. Tot diaken is de heer Johs. Roelof herkozen. Afscheid ds. Scheele. Zondagavond nam ds, D. Scheele af scheid van de Geref. Kerk te Middel burg, wegens zijn vertrek naar Assen, De scheidende predikant had tot tekst Jesaja 40: 6, 7 en 8, predikende wat ver gankelijk is en wat blijft. Na de predi katie richtte ds. Scheele woorden van afscheid tot verschiLende personen en kringen, in eigen gemeente en in de Classe en de Provincie. Ouderling R. van der Welle vertolkte de gevoelens van liefde en droefheid van Kerkeraad en Gemeente, die den scheidenden leer- aar toezong Psalm 121 4 en 2. Hierna sprak ds. A. Koning van St. Laurens namens de Classis hartelijke woorden van vriendschap en dank tot den vertrekkenden Collega. De ruime Noorderkerk was tot in alle hoeken be zet. Ds. Scheele heeft 6 jaar te Middel burg gewerkt. Geref. Kerk. Ds. J. C. J. Kuiper te O. en W. Sou burg heeft bedankt voor het beroep naar Gorinchem. A Houth. Alberts 28%28. C Ba timore en Ohio 14%14%. A Southern Rlw. 14%14%. C Union Pac. Rr. 68% C Int. Nickel Cy. 13% A Koloniale Bnk. 42—44%. A N.I. hbk. 1000 48—48. C Ned. H. M 1000 45-45%. A Alg. Kunstz. U. 32%—32%-%. A v. Ber^els Pat. 18%19. C Calvé-Delft 56%56%. A C Su ker Mpij. 2423%. A Ned. Ford A.M. 175-174-71. A Ph lips Gem. B. afg. 242 244-50. C Uni ever 86%86%-87%. C Anaconda Cop. 99%-%. C Bethlehem St. 2121%-%. C Kennec Copper 1313. C Un. States Leather 5%6. A A.N.I.E.M.—N.B. 213—213. A Kon. Petr. Mpij. 177%—178-%. C Contin. Oil Cy. 10%11. C Shell Union O.C. 5%5%. C Tide Water Ass. Oil 6%%-6%. gsawjiaiaaggf Aan de Universiteit te Groningen werd bevorderd tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift: „Onder zoekingen over locale passieve pollen overgevoeligheid", de heer J. de Graaf, arts te Middelburg. De promotie geschiedde ,,Cum laude." Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor het artsexamen de heer K. Vaandrager. Naar aanleiding van een verzoek van eenige leerlingen, hebben B. en W. van Aardenburg besloten om een cursus voor herhalingsonderwijs (de vroegere avondschoo.) in te richten. Een 15-tal leerlingen meldden zich aan. De Leidsche correspondent van 't Handelsblad meldt, dat tot bijzonder hoogleeraar in de algemeene plantkun de aan de rijksuniversiteit te Leiden vanwege het Leidsch Universiteitsfonds door den Universiteitsraad is benoemd prof. dr. F. A. F. C. Went te Utrecht. De heer A. Bakker te Koude- kerke, reserve eerste-luitenant der infanterie is overgeplaatst van het 12e regiment naar het regiment Jagers. MiddelburgVlissingen varia. Het publiek is doorgaans veeleischend maar rechtvaardig in zijn collectief ver langen en van dit standpunt bezien is de strijd om Zeeland's supprematie op voetbalgebied eigenlijk een bittere ont goocheling geworden voor hen, die het er op gewaagd hadden enkele duiten neer te tellen voor een expresse reisje vanuit Vlissingen of Middelburg en een entreebiljet voor een bezoek aan een wedstrijd, die over het algemeen niet aan de verwachtingen beantwoordde. Koning Thialf stak echter de organi satoren een leelijke spaak in het wiel, in den vorm van een Siberische koude, die niet alleen fataal is voor den toeschou wer, maar ook voor de betrokken spe lers. Het veld, dat in normale omstan digheden wel soepel schijnt te zijn, werd door de vorst met een harde korst be dekt, wat bij de spelers een gegronde generositeit koesterde. Daarbij deed de wind die van doel tot doel stond veel afbreuk aan het spel, zoodat er voor voetbal niet veel meer overbleef en 't zag er in de tweede helft dan ook naar uit dat de vertooning zou uitgaan als de bekende nachtpit, hetgeen ook ge schiedde. Behoudens eenige opflikkeringen van combineerend spel, stond het spelpeil niet hooger dan derde klasse. Middelburg, dat den toss won koos den sterken wind in den rug en onder nam direct eenige aanvallen op het Vlis- singen-doel, doch door de reeds genoem de obstakels belandde de bal veelal op plaatsen, waar men hem juist niet wenschte. Men combineerde wel aardig in de Middelburg-gelederen met veel belovende trekjes, doch de rood-witten verdedigden met man en macht hun doel zoodat een muur van spelers meestal de groen-witte voorhoede in bedwang, hield en zoodoende met kunst en vlieg werk de meeste aanvallen afsloeg. Sporadisch zette ook de Vlissingsche stormlinie enkele attaques op, doch al les ging zoo doorzichtig in zijn werk, dat Ploegaert en Leijnse en in laatste instan tie vaak ook Dirkse gelegenheid te over hadden om in. te grijpen. Het spannende bleef alzoo weg en eigenlijk gezegd had den we wel gedacht dat Middelburg zich wel van een nuttigen voorsprong zou voorzien nu zij een krachtigen rugge steun had aan den wind, doch voorals nog bleven doelpunten uit, totdat De Smidt met een handig driehoekspelletje met een vorstelijke neiging het leer aan P. Ploegaert presenteerde, die zijn kans schoon zag en met een formidabele kei Kats passeerde. De strijd bleef zich afspelen op de Vlissingen-helft, als tenminste van strijd gesproken kan worden. Een serie cor ners en out-ballen waren er het gevolg van, doch tastbaar resultaat leverden deze dingen niet op. Vogel die goed in de gaten gehouden werd was een lastig vraagteeken voor het drietal Buts-Aarsen en Vader, doch ze konden toch niet verhinderen, dat hij met een magnifiek schot na vliegens vlug solowerk Kats voor de tweede maal het nakijken gaf. Met dezen stand brak de rust aan, een uitslag die tot nu toe zeer zeker verdiend was, doch die ons niet vol doende garantie bood om Middelburg reeds bij boorbaat als overwinnaar te kwalificeeren. Nadat Vijgenboom in de eerste helft het terrein had verlaten, waarover straks, ontbrak ook J. Leijnse na de thee bij Middelburg, waardoor het kwantum invallers intusschen was aan gegroeid tot vijf. Na de hervatting was het woord aan Vlissingen om op het terrein van hun jte- genstanders te opereeren, doch dqor slecht schieten gingen vele kansen ver loren en eigenaardig waren nu de uit vallen van de groen-witten sporadisch, terwijl Vlissingen af en toe domineerde. Hard werd er gezwoegd om de eer te redden, waarin Vader tenslotte slaagde, dank zij een grove blunder van de inval- ler-Middelburg-doelman. De wedstrijd was nauwelijks het aankijken meer waard en diverse personen verlieten of hadden reeds het terrein verlaten voor scheidsrechter Kapteijn met grooten bij val het einde blies. We hadden het er reeds over dat Vij geboom zijn functie staakte en zijn hout werk om redenen van de hevige koude verliet. Velen zullen het met zijn ziens wijze eens zijn, doch wij het tegendeel. Wanneer iemand zich ter beschikking van zijn club stelt wier vlag hij trouw gezworen heeft, dan vinden wij het ver re van sportief om bovengenoemde re denen het speelveld te verlaten. De wedstrijd werd voorafgegaan door een ontmoeting tusschen „jonge" ve teranen van de Goesche Boys en een ploeg Vlissingsche veteranen, d e geleid werd door niet meer en niet minder dan den heer Van Bel, leider uit Afd. IV v. d. K.N.V.B., benevens werden er natuur lijk de noodige speeches afgestoken bij de opening van het nieuwe terrein. De voorzitter van „Goesche Sportbe- langen" droeg het veld met een korte toespraak aan „Goesche Boys" over en hoopte, dat deze vereeniging haar plaats aan het hoofd der ranglijst zal behouden. De waarnemende voorzitter van de „Goesche Boys" bracht dank aan den heer De Roo voor zijn vriendelijke woorden, sprak zijn waardeering uit voor de medewerking van Middelburg en Vlissingen en bood de aanvoer ders een bloemstuk aan Namens de spelende clubs ontving „Goesche Boys" met enkele woorden ook bloemstukken. De uitslagen van afdeeling IV zijn: le klasse NOAD—LONGA NACEindhoven BW—MVV BleijerheidePVS 2e klasse A RBCHero TerneuzenDe Baronie DOSKOAlliance TSCBreda 3e klasse A OranjeIJzendijke HulstBreskens 3e klasse B Middelburg 2Zierikzee A Holl. Amer. Lfln 1 A K.N. Stoomb. Mij. 9%9%. A Ned. Scheepv. U. 42%—43%-45 A H.V. Amsterdam 165%165-68%, A Java Cult. Mij 90%—91-93%. A N.I. Suiker U. 69%—69%-70è. A Deli Batavia 110107%, C Deli Mij. 1000 104%—104%-05J, A Senembah 125124-27. C Chicago Milw. 3%3%. A Amst. Rubb. C. 98%—99%-99%. A Deli-Bat. Rubb. 41 41. A Hessa Rubber 31%32. A Serbadjadi S.R. 29% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 2 Dec. 8.21 2—3 1—1 3—0 2—4 1—1 0—1 5—1 2—0 0—0 1—2 1—4 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 59.25 9.72 34 53 48.12 36.75 1.58% 4 Dec. 8.21% 59.28 9.72 34 54 48.14 36.75 1.60% den, die het geheele complex van vak ken van prof. Kielstra aanstonds behoor lijk beheerscht, dan aarzelen wij niet, schrijft adressante, als onze overtuiging kenbaar te maken, dat economisch land bouwkundig inzicht en ruime Indische ervaring in de eerste plaats als eisch ge steld dienen te worden. Unilever Marti' Obl.markt— Aku Schepen Suiker t Philips -r Konmkl. Amerika r Industrie Tabak Rubber - (Wettig gedeponeerd.) RAAD VAN KOUDEKERKE. De gemeenteraad van Koudekerke nam leden m.a.s. het uitbreidingsplan aan, omvattende een d'recte weg dorp duinen en een 11 m breeden weg langs de duinen. DE KOUDE. Zondagnacht werd te Amsterdam in de Hortus temperatuur waargenomen van 6.8 gr. Celsius; Gron ngen en De Bilt gaven temperaturen aan van 10 graden. De „Zilvermeeuw" die Zaterdag middag wegens een motordefect een ge dwongen landing op het vliegveld te Lympne heeft moeten maken, is heden middag te S c h i p h o 1 aangekomen. De defecte motor heeft men door een nieuwe vervangen. Te Enkhuizen wordt gemeld, dat door de strenge vorst het F 1 e v o- m e e r, zoover het oog reikt, geheel met ijs bedekt is. Alleen de vaargeul voor Enkhuizen is nog open. Op de Urkerboot zijn eenige koeien en var kens ingeladen, opdat de eilandbewo ners niet zonder vleesch zuilen zitten, STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: 7 20.000: 2436 2000: 2889 1500: 4899 1000: 2122 4001 400: 2743 200: 506 4882 11858 15015 100: 1115 2443 4172 5564 5930 Bij neem 's avonds 1 2 Isfizin- Tabletten, het overige doet Isiizin. hef «5sor talrijke doktoren aan- bevolen zacht werkend laxeermiddel. (Ingez. Med.) 9078 11853 13156 14410 19939 Nieuwe aanwinsten O, L. en Bibl, ie Middelburg. Houwink, Net. Fientje; Kramer, Diet. Begin; Kroon-Hoogewerff, B. Klein we- redje; Redeke, M. De deuren draaien; Capek, K. Over Holland; Rachmanowa, Alja. Mijn huwelijk in rooden storm; Beith, Janet. No second spring; Douglas, L. C. Magnificent obsession; Galswor thy, J, Over the river; Ammers-Küller, Jo van, Twaalf interessante vrouwen; Boltz, C. L. Het radioboek voor ieder een; Rullmann, J. C-, Dr. Colijn; Stoppe laar, R. J. de, Wuivende wieken; Viruly, A., We vlogen naar Indië. Willem van Oranje-film. De heer Jan C. W. Polak, secretaris van het comité van initiatief voor de Willem van Oranje-film, deelt aan Het Handelsblad mede, dat tusschen het comité en drie groote bioscoopexploi tanten, het City Theater te Den Haag, het Theater Tuschinski te Amsterdam en het Grand Theater te Rotterdam, een overeenkomst is gesloten, dat de film „Willem van Oranje" als eerste Nederlandsche geluidsfilm vóór alle an dere Nederlandsche films in roulatie zal worden gebracht. haar geld en sieraden. Wat gestolen is, kon niet worden opgegeven. De toestand van de oude dame was Zaterdagavond laat nog zeer bedenke lijk. Het bewustzijn is nog steeds niet teruggekeerd. Het slachtoffer is Zondagavond over leden. Zij is slechts een enkele maal bij bewustzijn geweest en kon in die oogen- blikken aan den rechercheur, die voort durend bij haar bed waakte, het signa lement van den dader opgeven. Volgens dit signalement moet de moordenaar een jongeman van om streeks achttien jaar zijn, net gekleed, met een mager gezicht, lichte oogem en achterovergekamd haar, gekleed in een donker colbertcostuum met lange broek. Het slachtoffer had hem nooit tevoren gezien. Vermoedelijk heeft hij zich als venter aangediend of was hij een venter. De vorst. Het Buiten-IJ en het Flevomeer, tot aan Marken zijn geheel bedekt met grondijs. De zeilvaart is niet mogelijk. Alleen stoom- en motorschepen kunnen de vaart met vertraging onderhouden. De vacature-Kfeistra aan de Landbouwhoogeschool. Het Ned. Instituut van Landbouwkun dig ingenieurs heeft aan den minister van Econ. Zaken een adres gericht i.z. de vacature Kielstra aan de Landbouw hoogeschool, Het adres verzoekt de vacature-Kiei- stra weder te doen vervullen door een gewoon hoogleeraar, die al zijn tijd en zijn geheele werkkracht zal kunnen ge ven aan dit voor den toekomstigen land bouwkundig ingenieur van de Koloniale richting zoo belangrijke complex van vakken. Mocht het moeilijk zijn iemand te vin Middelburg. Van 14 Dec. Getrouwd: L. Kodde 33 j. en E, C. Bosschaart 23 j. Bevallen: J. E, van Zweden geb. Klaasse d.; J. C. de Kok geb Murre z. Overleden: A. Krijger 45 j. ongeh. z.; J. J. Blankert 82 j. geh. met H. M. Takens N. F. Lindenberg 60 j. geh. met J. C. Tisserand. Goes, Ondertrouwd: A. Walg jm. 28 j. en E. Cracau jd. 25 j. Beval en: M. M. J. de Koster geb. Pik z.; C. Karelse geb, Luteijn z.; BRUTALE INDRINGER OP KLAAR LICHTEN DAG. Zaterdagmiddag ver voegde zich een tot dusverre onbekende man aan de woning van den heer H. aan de Joan Maetsuvkerstraat te Den Haag. De 73-jarige mevrouw H., die alleen thuis was opende de voordeur. Zooals zoovelen, die aan de deur komen was ook deze man niet weg te krijgen. Op een gegeven oogenblik drong hij langs mevr. H. heen naar binnen. Toen zij den indringer wilde tegenhouden mishandel de hij haar. Hevig ontdaan vluchtte me vrouw H. naar de voorkamer. Inmiddels nam de onbekende man de kans waar om zich eenige gouden sieraden toe te eigenen en zich uit de voeten te maken. Bij zijn thuiskomen vond de heer H. zijn echtgenoote in deerniswekkenden toestand. Met het vage signalement, dat mevr. H. van den indringer kon geven is de po litie het onderzoek aangevangen, doch zij staat voor een duistere zaak. Vermoedelijk, dat in de gang der wo ning een worsteling heeft plaats gevon den tusschen mevrouw H. en den dader. In de gang bevonden zich namelijk plas sen bloed, er kleefde bloed aan de mu ren en het kleed achter den kapstok was gescheurd. In verschillende vertrekken zijn de kasten uitgehaald. De dader heeft in de commodes enz. waarschijnlijk gezocht De Englebert-banden-wedstrijd. De coupon-banden wedstrijd van „En glebert"1 is afgeloopen. En welk enorm succes. Ruim 33930 stemmen zijn uitge bracht op verschillende bekende Neder landsche wielrenners. Wel een bewijs hoe populair de Nederlandsche ren sport is. In duizenden gezinnen, op kan toren en werkplaatsen heeft mem de kansen gewikt en gewogen van sterren als Pijnenburg, Braspenninx, Jan van Kempen, Wals en onze verdere nationale kampioenen. Het spreekt vanzelf dat niet aan iederen deelnemer(ster) een prijs kon worden uitgereikt. Toch heeft Englebert aan de beste oplossers een totaal van 3000 aan geldprijzen en premies gezonden, en te vens 750 mooie "troostprijzen. Als een zeer gelukkige en toevallige omstandigheid kan worden medege deeld dat de hoofdprijzen voor 90 pro cent in handen zijn gekomen van „den kleinen man". Englebert mocht van die zijde de meest dankbare brieven ont vangen. GROOTSCHE CONSCIENCE-HULDE. Zondagmorgen heeft de Kon. Vlaaaa- sche Academie een herdenkingsfeest ge houden te Brussel ter eere van den grooten Vlaamschen schrijver Hendrik Conscience, Het werd bijgewoond door de Koninklijke familie, de Ministers en tal van hooggeplaatste personen uit het geheele land. Het woord werd daarbij gevoerd door Herman Teirlinck, dr. Jo zef Muls, dr. Maurits Sabbe, dr. Aug. Vermeylen en Felix Timmermans. DE REGEERINGSVERKLARING Chautemps, de nieuwe Fransche premier heeft zijn regeeringsverkLarmg voorgelezen, die weinig verschilt van vorige dergelijke, doch misschien de tijden dwingen ertoe nog iets krach-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2