*2* GOESCHE COURANT^ STATEIM2ENERAAL BINNENLAND. Sinterklaas R09MB0TER merk „WALGHE1EN" ZEEUND, Een apart portretje van Uw Baby? KEES HELDER WEER EN WIND. NUMMER 284. TWEE BLADEN. VRIJDAG 1 DECEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. a 85 cents per pond. IiOOELEURC. FOTO - ATELIER WIM HELDER MIDDELBURG GOES. im- Ö2t as- itr. as- v, I ie- ijk, ■en, 07; 48 ran en- a.s. dt rie- 933r iris. MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliosingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootscbap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 432S5 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. tri. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent TWEEDE KAMER. Economische Zaken. Nog steeds de af deeling landbouw der begrooting van Economische Zaken. De heer Amelink (a.r.) wil maatregelen ter verbetering van de positie der land arbeiders; de heer D roe sen (r.-k.) 'n nieuwe pachtregeling met 't continue- tierecht; wijziging in de verdeeling der waterschapslasten, de heer L o u w e s (lib.); eenvoudiger regeling van den ba- coaexport, de heer IJsselmuiden (r.-.) De heer VanHouten (chr. dem.) wil, aan den steun aan den landbouw voorwaarden t.o.v. de loonen der arbei ders verbonden zien, en ook herziening der pachtwet op de basis van het con- tinuetierecht. Voor ontwikkeling van den ïandarbeidenden stand, pleitte de heer Hiemstra (s.-d.) De heer Zandt (s.-g.) meent, dat de regeering niet het recht heeft de hand te slaan aan drachtig vee. Minister Verschuur zeide in zijn beantwoording aan de crisis-steunmaat regelen de totstandbrenging van collec tieve arbeidsovereenkomsten te willen verbinden. Onderhandelingen inzake vee-uitvoer naar Rusland zijn meerma len overwogen, doch de Russen zijn niet met eenig tastbaar voorstel gekomen. Van de verhalen over misstanden bij het transport van drachtig vee moet het meerendeel worden toegeschreven aan fantasie. Slechts bij hooge uitzondering hebben ongelukken plaats gehad. Bij de varkenscentrale wordt per 1 December de vergoeding voor de grootere export bedrijven reeds ver laagd. Verdere verlaging zou leiden tot ondergang van kleinere exportbe drijven. De landbouwbedrijven op de zwaar dere gronden verkeeren in minder gun stige omstandigheden dan die op de lichtere gronden, waar men de gemeng de bedrijven aantreft. la de avondvergadering diende bij de behandeling der begrooting van so ciale zaken de heer Drees een motie in, waarin de wenschelijkheid van de instelling van huurcommissies wordt uitgesproken, als een der maatregelen om te komen tot verlaging van de huur van arbeiderswoningen in particulieren eigendom. OPTREDEN VAN EEN BURGEMEESTER IN EEN N. S. B.- VERGABERING TE GOES. Het (s.d.) Tweede Kamerlid de hr Kupers heeft de volgende vragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht. 1. Acht de Minister het te vereeni gen mei de plichten, die op den burge meester eener Nederlandsche gemeente rusten, dat deze in het openbaar zich in heleedigenden vorm uitlaat over een groep van de Nederlandsche bevolking, zooak blijkens een verslag in het dag blad „De Zeeuw'r van 22 November j.I. in een te Goes gehouden openbare ver gadering van de nationaal-socialistische beweging de heer C. van der Voort van Zijp heeft gedaan door te zeggen: „de N.S.B. predikt geen anti-semitis- me, maar wel protesteert zij er tegen, name de socialistische joden, bijv, ïn het Amsterdamsche gemeente bestuur zulk 'n onevenredig grooten in vloed hebben. Voor dergelijke joden, die de Nederlandsche arbeiders hebben ge ëxploiteerd, die alles, wat ons heilig is, naar beneden halen en die er op uit zijn de best bezoldigde baantjes te krijgen, is in Nederland geen plaats"? 2. Indien de Minister van oordeel is, dat deze uitlatingen niet toelaarbaar zijn, is bij dan bereid mede te deelen, welke maatregelen hij denkt te nemen, om een herhaling van het in vraag 1 vermeldt feit tegen te gaan? BESCHERMING DER OPENBARE ORDE. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter bescherming van de openbare orde. strekkend tot wijzi ging en aanvulling van het Strafwetboek. Hei heeft betrekking op vijf onder werpen, rakende de openbare orde en Geef mij s.v.p. een pakje heerlijke Daarvan eet ik de geheele week smakelijk. Verkrijgbaar bij alle Slijtersbij de N.V. Slijtersver. „Samenwerking", Hof plein D 76, Middelburg en Winkeliers. (Ingez. Med.) alle vallende binnen de sfeer van het Strafwetboek, te weten: 1. uitbreiding van de omschrijving van de misdrijven van opruiing en eenige aanverwante delicten: 2. strafbaarstelling van publieke be- leediging van het openbaar gezag of van openbare lichamen of instellingen; 3. strafbaarste.ling van gelijke belee- diging van een groep van de bevolking of een ten deele tot de bevolking be- hoorende groep van personen; 4. het openen van de mogelijkheid on der bepaalde omstandigheden klacht- misdrijven ook buiten klachten te ver volgen; 5. uitbreiding van de omschrijving van de verspreidingsdelicten behoorende bij de bestaande misdrijven van beleediging; verhooging van de strafsanctie van art. 271 van het Wetb. van Strafr. (versprei ding van beleedigende geschriften). OM DEN ORANJEWIMPEL, Eméraude en Postjager. t Is gebeurd de vorige week bij het bezoek van het nieuwe Dewoitine-ver- keersvliegtuig „Emeraude!" van de Air France, dat op de terugreis zijnde van Kopenhagen naar Parijs, op Schiphol een tusschenlanding had uitgevoerd. Vol trots hadden de Franschen hun vreese- iijk snelle verkeersmachine den Schip- holeezen vertoond. En ze hadden erbij verteld, hoe geweldig hard die Dewoi- tine wel liep. Ze kruiste op niet minder dan 250 km per uur. En haalde, als ze alle zeiltjes bijzette, wel de 300, Dan is het oogenblik daar om weer op te stappen. De „Emeraude" start, laat de hoofdstedelijke vliegweide weer onder zich wegzakken en dendert met een vaartje van 250 km naar het Zuiden, richting Parijs. Nog maar kort is men onderweg.... daar opeens komt "t keele gezelschap in beroering. Men springt op, raakt in beweging. Vele neuzen drukken zich tegen de stuur boordruiten. Men gesticuleert. Daar naast „Emeraude de Geweldige" zweeft een ander. Die ander kan het dus blijkbaar ook, tippelt ook z'n 250 km per uur. De bestuurder der Dewoitine bromt „tonnère de tonnère", vindt die uitdaging ongehoord, en acht het een eerezaak om dat kleine brutale eendek- kertje even van zich af te schudden. Hij drukt de gashandels hooger, tot aan het bovenste tandje. De 3 maal 560 Hispano Suizapaarden van de „Emeraude" krij gen de sporen, rennen briesend over den luchtweg. Daverend donderen de moto ren. Maar. het kleine ding aan stuur boord laat niet lo3..en geeft geen haar breed toe, doch blijft gelijk opfietsen. In dat geweldige tempo van bijna 300 km per uur Dat duurt zoo even. Reeds meenen de Franschen te bespeuren, dat het brutale ding aan het eind van z'n krachten is en al 'n beetje afzakt. Maar helaas., 't Is als een „reculer pour mieux sau- ter".. Want daar opeens schiet de kleine eendekker als een pijl uit den boog vooruit, en gaat er van door in een tempo van 360 km per uur, de onthut ste „Emeraude" achter zich latend. De Pander „Postjager" had de „Eme raude'' met stukken geslagen! (Maasbode.) AANVULLING DER OMZETBELASTING. Een wetsontwerp is ingediend tot aan vulling der omzetbelasting. Voorgesteld wordt, in verband met loopende contrac ten, waarin bij de prijsbepaling nog geen rekening kon worden gehouden met de omzetbelasting aan fabrikanten, die rechtsstreeks aan anderen dan fabrikan ten en groot- of kleinhandelaren leveren, de bevoegdheid te verleenen de verschul digde belasting te voldoen door gebruik making van plakzegels, onder oplegging van de verplichting om alsdan een ge- De sterkste, de energiekste, de be kwaamste, die 't meest waard is, wint het in den wedloop des levens. zege'de factuur uit ,te reiken. Bestaat deze verplichting voor den fabrikant, dan kan hij verhaal op den kooper uitoefe nen. Voorts wordt nog voorgesteld een on gelijkheid weg te nemen, die ontstaat doordat een fabrikant, die tevens im porteur is van goederen, na de inwerking treding van de wet, van alle door hem afgeleverde goederen omzetbelasting moet betalen, ook van die, welke hij voor de invoering van de wet uit 't bui tenland heeft ingevoerd, terwijl hij, die uitslu'tend importeur van dezelfde goe derensoort is, de vóór de invoering van de wet ingevoerde goederen zonder be taling van omzetbelasting kan leveren. BETEUGELING DER UITVERKOOPEN. Wetsvoorstel in bewerking. Naar de Maasbode verneemt, wordt ten Departemente gewerkt aan een voorstel van wet tot beteugeling van he# euvel der uitverkoopen. AFSCHEID UTRECHTS BURGEMEESTER. De burgemeester van Utrecht dr. J, P. Fockema Andreae, met ingang van heden benoemd tot commissaris der Ko ningin der provincie Groningen, heeft gister in een bijzondere raadsvergade ring afscheid genomen van de gemeen te. De scheidende burgemeester werd toegesproken door den oudsten wethou der, den heer A. H. Smulders en het oudste raadslid, den heer G. Serton. Na afloop had in de hall van het stad huis een zeer druk bezochte receptie plaats voor allen, die afscheid van den burgemeester wenschten te nemen. Ver scheidene corporaties boden geschen ken aan. Dr. ir. Van Heukeion heeft dr. Fockema Andreae toegesproken namens de commissie van voorbereiding van een huldeblijk, den burgemeester aan te bie den. De Koningin en de Prinses zijn gis teravond van Het Loo in den Haag te ruggekeerd. De Voorzitter der Tweede Kamer oud-minister jhr. mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck viert heden zijn zestigsten verjaardag. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Naar wij vernemen zijn de uitkomsten van de exploitatie der Zeeuwsche Lucht lijn het afgeloopen zomerseizoen derma te gunstig geweest, dat het daartoe ge vormde garantiefonds niet aangespro ken behoefde te worden. De steun aan de consumptieaardappelen oogst 1933. Van bevoegde zijde deelt men ons 't volgende mede. Met de steunregeling voor de aard appelen gaat het den goeden kant op. De voorraden leverbare consumptie aardappelen, vooral van de goede soor ten, zullen ingevolge de getroffen rege ling wel niet zoo groot zijn, dat gro'ote overschotten verwacht mogen worden. Overigens zal de op 15 November j.I. gehouden inventarisatie hierover uit sluitsel kunnen geven. Het fonds dat gevormd wordt door inhouding van 'n vierde van den minimum prijs en de heffing op geleverde consumptie- en pootaardappelen groeit gestadig aan. Het is o.i. dan ook ongetwijfeld te ver wachten, dat de leverbare aardappelen die op 1 Juni nog aanwezig zullen zijn tegen de thans geldende uitbetalings- prijzen kunnen worden overgenomen. De aardappelen van een bepaalde soort die het beste van kwaliteit zijn worden vanzelfsprekend het eerste af genomen, terwijl hetzelfde het geval is met de aardappelen uit die streken waar vandaan de transportkosten het laagst zijn, doch ook de andere aard- appe'en zullen hun kooper wel vinden. Nu de opslag van wintervoorraden in de steden een aanvang neemt is een grootere vraag dan tot nu toe te ver wachten. Er is o.i. dan ook geen enkele reden om de aardappelen lager dan de Vastgestelde minSmumprijzen vermeer derd met het bewaarloon te verkoopen, afgezien van het ontoelaatbaar en straf bare van een dergelijke handelwijze. Met het oog op de overname voor de Nederlandsche Aardappel Centrale van de aardappelen die niet voor de con sumptie of voor pootgoed kunnen wor den verkocht, zouden wij de telers in overweging wil. en geven hun aardap pelen gced te bewaren. Voor vervoede ren neme men alleen die aardappe len die buiten de bekende vastgestelde maten vallen, R.H.B.SA. EN HJH.S. De Amersfoortsche correspondent van het Alg. Hbl. meldt aan zijn blad, dat de directeur der handelsscholen te Amers foort heeft medegedeeld, dat ingevolge het besluit van den minister van Onder wijs, waarbij in plaatsen waar èn een hoogere handelsschool èn een A-afdee- ling der R.H.B.S. is, de eerstgenoemde onderwijsinrichting wegens bezuiniging tegen 1 September zal worden opgehe ven. Dit besluit, aldus deze directeur, zou óók de hoogere handelsscholen te Alkmaar en Middelburg treffen. Naar ons bij informatie te bevoegder plaatse is gebleken, is het bericht in dezen vorm er volkomen naast, voorzoo ver dat de particuliere, door het Rijk gesubsidiëerde, H.H.S. hier ter ste de betreft. Er zijn slecht met het Rijk besprekingen gaande omtrent den vorm van de school en de hoogte der subsidie, waarin misschien een wijziging onvermij delijk zal blijken te zijn, maar van op heffing is vooralsnog zelfs geen sprake. EEN MOOIE GIFT. Het Plaatselijk Crisis Comité ontving van de firma Vroom en Dreesmann al hier 100 bons van 1 uit te deelen aan hen, die er voor in aanmerking komen; zij kunnen daarvoor dan iets in genoem de zaak aankoopen. De Bazaar in de Bogardzaal. Woensdag, den laatsten dag, van den Bazaar van het Chr. Muziekkorps „Oe fening na den Arbeid" alhier, was het druk en zeker mag aangenomen worden dat het doel bereikt is. Om 9«uur is over gegaan tot publieken verkoop van het geen onverkocht bleef, waarna de heer J. M. Harthoorn den Bazaar sloot en woorden van grooten dank richtte tot allen die hadden medegewerkt tot het slagen daarvan, in het bijzonder tot de Fa. Wed. van Nelle te Rotterdam voor het gratis beschikbaar stellen van koffie en thee. Spr, memoreerde verder de activiteit van het Bazaarcomité en dankte hen voor de vele opofferingen en moeite, die zij zich hebben getroost. Naar wij vernemen zal de heer A. Jeronimus Jr., lid van den Raad dezer gemeente, Ged. Staten verzoeken de in de laatstgehouden Raadsvergadering voorloopig vastgestelde gemeentereke ning-1932 niet definitief vast te stel len, op grond van het feit dat, naar de ook reeds in bedoelde Raadsvergadering geuite meening van den heer Jeronimus, daarop boekingsposten voorkomen, wel ke niet op de juiste wijze geboekt zijn. - Een aanrijding. Gisteravond is in de Langedelft bij de Segeerstraat een buiten de gemeente, wonende meisje, dat per fiets passeerde, door een auto aangereden en verwond bij een der omwonenden binnenge bracht. De ter hulp geroepen genees heer bracht haar per auto huiswaarts. Aan het einde van ons Raadsover- zicht van Middelburg staat een zinsto rende drukfout; wij schreven niet „het maar: „Wij zeggen met wethouder Bo- asson". Dat is zoo ongeveer het tegen gestelde! Werkloozen-ontspanning. Voor 'n dertigtal werkloozen is gister avond in het ontspanningslokaal in het voormalig Militair hospitaal opgetre den de heer L. A. S t o f k o p e r. Met tal van vlotte schetsen voorafgegaan door Ernest Claes „Wannes Raps" heeft de heer Stofkoper, als voordrager een populaire figuur in Zeeland, zijn klein maar dankbaar gehoor geboeid en vermaakt. De voorzitter der ontspanningscom missie, de heer Wolters, heeft den heer Stofkoper dank gezegd voor zijn optreden. DAN NAAR (Ingez. Med.) Middelburg i-XII-'33 Donderdag: hoog ste lucht temperatuur 4.1 °C; (39 °F); laagste 1.1 °C (34 °F). Heden 9 h: 2.1 °C; 12 h: 4 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laag ste 767 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 775.4 mm te Stensele; laagste 738.0 mm te Isaf- jord. Verwachting tot morgenavond Zwakke veranderlijke wind, later zwak tot matig uit O. richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen sneeuw, temperatuur om het vriespunt. Zon op: 7 h 48; onder 15 h 49. Licht op: 16 h 19. Maan op: 14 h 50; onder: 7 h 35. V.M.: 2 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later fS springtij.) Hoogwater. Laagwater December. Vr. 1 0.40 12.53 6.59 19.21 Za. 2 S 1.13 13.29 7.38 19.56 Zo. 3 1.49 14.05 8,19 20.30 Koog- en Laagwater te Wemeldinge. Hoogwater. Laagwater. December. Vr. 1 2.27 14.41 8.08 20.23 Za. 2 S 3.06 15.21 8.42 20.58 Zo. 3 3.45 15.58 9.20 21.34 RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente zal a.s- Woensdagavond half acht in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a. de installatie van den heer H. Jonkers als lid van den Raad. Ontslag onderwijzers. Voorts stellen B. en W. voor eervol ontslag te verleenen aan de onderwijzers M. C. Wisse en A. M. Overhoff, resp. 1 Januari a.s. en 31 Aug. 1934. Zulks in verband met de noodzakelijk geworden inkrimping van personeel aan de open bare lagere scholen. Daar eerst ontslag moet worden verleend aan de het laatst aangestelde leerkracht, zou volgens dezen regel aan school B. mej. A. v. d. Ende het eerst in aanmerking komen; doch deze onderwijzeres kan niet gemist worden, daar zij handwerkonderwijs geeft, en bij ontslag hierin voorzien zou moeten worden door aanstelling van een vakonderwijzeres. Draaideur Beurs. B. en V/. stellen voor, in het Beurs gebouw een draaideur te laten aanbren gen. Zulks als betere afsluiting tegen de koude, terwijl het de controle op de en- tréegelden zal vergemakkelijken, zoodat in deze vermoedelijk met één contro leur minder kan worden volstaan. Een vierdeelige deur vergt een uitgave van 735. Bcodschappenbussen. De heer A. C. v. d. Rest, alhier, heeft aan den raad verzocht op verschillende plaatsen in de stad boodschappenbussen met een firmareclame te mogen plaat sen. B. en W. adviseeren afwijzend op dit verzoek te beschikken. „Zou het voor beeld van den heer Van der Rest", zoo schrijven B. en W-, „bij meerderen van zijn collega's-winkeliers navolging vin den, dan vreezer, wij, dat binnenkort in tal van straten boodschappenbussen zou den verrijzen, hetgeen wij om verschil lende redenen niet wenschelijk achten. Subsidie Schietcursus. B. en W. stellen den raad voor, om i'i-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1