1 Als er een STER op Staat, Is het STER TABAK de beste tabak die ge voor Uw geld kunt koopen NIEMHJER* gesprongen handen «FURÖL VERKEERSWEZEN I P. T. T. Da's direct te bewijzen! Vraag een fijnproever eens, waarom hij altijd Niemeijer's Ster Tabak rookt of - nog beter - koop eens een pa'cje Ster Tabak voor demelxden prijs als Uw tegenwoordig merk. Alleen zóó kunt ge te welen komen, hoeveel meer smaak en geur ge voor datzelfde &eld kunt koopen. at is de reden waarom Niemeijer's Sier Tabak Holland's populairste merk is! £d&ndde föe&te f Bij Apo+hekers en Drogisten Gasthuis ter sprake komt. Het tekort moet worden opgebracht, nu is het 45.COO, en spr. kan ten deele de vreugde van B. en W. deelen; maar hij ziet, dat ingekocht wordt bij de fabri kanten voor prijzen, waarvoor de mid denstanders niet kunnen leveren. De 2 pCt. extra korting is te begrijpen bij contante betaling. Spr. zegt, dat het tekort door de be lastingbetalers moet worden gedekt, en het billijk is, dat men zooveel mogelijk in Middelburg koopt. Mevr. WEIJL zal alleen niet op het gesprokene van den heer van Andel te rugkomen, omdat zij het met den voor zitter eens is, dat men de reorganisa tie pogingen dient af te wachten, en de heer Van Andel toch op verschillend gebied niet te overtuigen is. De heer HEEMSKERK wijst op een briefwiseling van verleden jaar tusschen B. en W. en het bestuur der Godshuizen naar aanleiding van gedane vragen, spe ciaal over de vraag wat verstaan moet worden onder onwelwil ende critiek. Spr. heeft zich destijds beklaagd over het moeilijke van een goede inzage van de boekhouding, omdat de afschrijvin gen verschillend zijn geboekt. Spr. noemt het bijzonder dat verleden jaar een lid van het Burg. Armbestuur is ge kozen tot regent van de Godshuizen. Het heeft spr. getroffen dat den duur van de patiënten van het armbestuur zooveel langer is dan van andere pati ënten. Spr. vraagt of er aan de eerste n et te veel specialistenhulp wordt ver leend zonder voorkennis van het Arm bestuur. Spr. komt tot den aankoop van de voorraad radium, en zegt, dat deze onjuist is gemotiveerd en wel met de medeeling, dat men voor 160 jaar genoeg heeft. De prijs kan in enkele jaren be langrijk dalen. Spr. las van verschillende nieuwe win- plaatsen van radium. Er is een andere verdediging die spr. niet gehoord heeft, maar die hij n et zal zeggen, hij wil dit aan de regenten overlaten. Het geldt hier voor 1932 een post van 11.600, men kan dit beter in effecten beleggen. De heer v, d. FELTZ wil ook kort zijn. Het rapport zal zeker in den geheimen trommel ge'egd worden voor de leden van den raad. Men trachtte wel de Hero artikelen over een winkelier te krijgen, maar dit ging niet en dit zou voor een middenstander maar 2 pCt. beteekénen. Zeker wachtte men in Middelburg wel eens langer op zijn geld, maar over Sep tember zijn nu reeds verschillende re keningen betaald. Spr. meent het antwoord van het be stuur der Godshuizen zoo juist en dui delijk was. Het is niet zoo wonder.ijk dat de patiënten van het B. A. langer verblijven, omdat men die het minst makkelijk thuis kan verplegen en het ligt op den weg van het B. A. dit te doen controleeren. Spr. weet niet van een geheim bij den aankoop van het radium. De heer BOASSON zegt, dat het Mid- delburgsche Gasthuis het oudste is van Zeeland, en het niet aangaat de patiën ten nu naar een ander ziekenhuis te ver wijzen. Spr. is het met mevr. Weijl eens dat de heer van Andel niet te overtui gen is, en wijst hem op de handelingen van 1932, De kostprijs is niet voor iederen pa tiënt hetzelfde. Er is geen sprake van, dat het gast huis radium moest koopen als geidbe- legging, maar omdat het mislukte met andere ziekenhuizen samen te koopen, door financieele, maar vooral technische hp.zw^rBTi De heer HEEMSKERK zegt. dat het argument, dat men het kleinste aantal kocht op medische gronden niet juist is, hoogstens, omdat het het kleinste quan tum is, dat leverbaar is. De heer MES ontkent, dat hij alleen een verdediger is van de middenstands- belangen, zooals de heer v. d. Feltz liet doorschemeren, maar hij zit voor geheel de bevolking. Hij dringt nogmaals aan op de belangen van den Middelburg- sohen Middenstand te letten. Mevrouw WEIJL zegt, dat radium niet gekocht is voor 160 jaar, maar een voor raad voldoende om te kunnen behande len en het radium heeft zulkeen lange le vensduur. De raad keurt de rekening goed, al leen de heer van Andel verzoekt aan- teekening, dat hij heeft tegengestemd. Kasgeld, De VOORZITTER, die de raad moet verlaten, vraagt nu machtiging tot het opnemen van kasgeld in 1934 tot een maximum van 250.000; tot ten hoogste 2 pCt. boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. Na enkele opmerkingen, vereenigt de raad zich hiermede z.h.st. De gemeentebegrooting 1934. De VOORZITTER stelt voor de be grooting te behandelen in een commis sie van heel den raad dan wel in sectie vergadering. Bij secties kunnen de leden niet discuseeren met het college van B. ®n W., alleen kan er een rapport over de voornaamste bezwaren worden opge maakt, waarop B. en W. kunnen ant woorden. In pleno vergadering krijgt men een raadsvergadering in het klein. Later komt dan de openbare behandeling; Het ontwerp zou dan niet meer gaan naar de commissies van financiën en fa bricage. Spr. dringt aan op eensluidende beslissing of althans dat de minderheid bereid is toch mede te werken. De heer v. d. FELTZ verklaart namens rechts, dat men het meest voelt voor sectie behandeling, en dan zonder bet college van B. en W. als zoodanig. De heer JERONIMUS was aanvanke lijk voor secties met het volledige col lege van B. en W. maar wil ook met rechts mede gaan als proef. De heer MONDEEL ziet in sectie ver gadering geen verkorting der debatten van de openbare vergadering. Mevr. WEIJL ziet in een pleno verga der ng het voordeel van een korter rap port. De heer PORTHEINE ziet in een ple no vergadering meer contact met B. en W,, en van sectie vergaderingen geen bespoedigen van de behandeling. De heer HARTHOORN ziet in sectie vergaderingen juist de mogelijkheid van verkorting der discussies in het open baar. De heer ONDERDIJK zegt, dat de S.D.A.P. voor een pleno vergadering is, men krijgt anders deze fde opmerkingen weer te maken. Secties kunnen alleen goed werken, als het mogelijk was dat iedere sectie een deel der begrooting be handelt. De heer JERONIMUS wijst op de kans dat de stemmen staken. De heer v. d. FELTZ zegt: dan moet jij weer draaien. De heer JERONIMUS: Ik blijf bij jelui. De heer WONDERGEM: Dit is de eerste keer, dat de heer Jeronimus kleur bekent. De heer HEEMSKERK bepleit, dat de sect evergaderingen ook de behandeling kunnen bespoedigen. Men krijgt toch alle vragen en antwoorden voor zich. Sür vraagt of spoedig nadere mededeelin- gen inzake de begrooting kunnen worden verwacht. De VOORZITTER zegt binnen een week. De raad besluit met 9 tegen 7 stem men in secties te vergaderen. Vóór rechts en de heer Jeronimus. De burgemeester en de heer v. d. Feltz ver aten de vergadering en neemt de heer Onderdijk het voorzitterschap over. Thans worden de drie secties betrok ken. In de eerste sectie hebben zitting de heeren Portheine, de Bruin, van Andel, Heemskerk en v. d. Feltz; in de twee de sectie de heeren Paul, Bybau, Mon- deel, Mes en Jeronimus; in de derde s=ectie mevrouw Weijl en de heeren den Hollander, Wondergem, Harthoorn en Cornelisse. 13. Voorloopige vaststelling Gemeen te-rekening 1932. De heer JERONIMUS vraagt de aan dacht voor de posten drukwerk enz. en die voor reis- en verblij'kosten beide van den schoo.arts. Onder de eerste post is genoteerd de uitgaaf voor be zoek aan het kleutercongres en het ge zondheidscongres, dit moest toch op reis- en verblijfkosten staan. Ook vindt spr, als uitgegeven naalden en ander materieel en meent toch, dat de school arts niet behandelend op treedt. Inzake de gemeentewerken wijst spr. op een z.i. onnoodige uitgaaf van 6 voor foto s van den hoek Nieuwstraat vóór en na de verbouwing. Men kocht 65000 klinkers aan voor 23 en prima soort 80.000 voor 27. Spr. meent, dat dit te hoog is, daar de Polder Walche ren, die altijd beste klinkers moet heb ben, kocht voor 24 in 1932 tegen 32 in 1931. Nog wijst spr. er op, dat een medicienbal op de rekening der ge meentewerken staat, die blijkbaar be stemd was voor het gymnasium voor balspel, die had dan toch onder leer middelen moeten staan. Nog trof spr, bons aan, die niet aanwijzen op welke levering ze slaan. Hij meent,- dat er een klapper moet komen, waardoor men den weg in begrooting en rekening kan vinden. Spr. had dank gebracht aan burg. en weth., dat zij nu na herhaalde aanvragen de bescheiden der rekening van gemeentewerken ook hebben over gelegd. De heer ONDERDIJK zegt, dat burg. en weth. niet verplicht waren die be scheiden ook over te leggen, dit is door hoogere autoriteiten uitgemaakt. Als men zoo door gaat als de heer Jeroni mus kan men vergaderingen volpraten over allerlei postjes. Het is dan veel be ter dat men schriftelijk inlichtingen aan burg. en weth. vraagt die staande de vergadering toch niet altijd direct kunnen antwoorden. Wat betreft de foto's van den hoek Nieuwstraat, meent, spr., dat die genomen moesten worden, al geeft hij toe, dat hij nu wellicht ook dat geld zou sparen. De prijs van klin kers wisselt soms met de maand, de pol der koopt ze bij honderd duizend te ge lijk en de gemeente met duizenden, wat zeker ook invloed kan hebben. Er zijn verschillende personen, die werk na aanbesteding uit voeren, als smeden, loodgieters enz. en die dan geregeld over bepaalde bedragen kunnen be schikken. De posten van den schoolarts zullen burg. en weth. onder de oogen zien. Mevrouw WEIJL zegt dat, het hier maar een kwestie betreft van verkeer de boeking en dit zal ook met de naal den enz. het geval zijn, die de arts als gemeentearts noodig zal hebben gehad. De heer JERONIMUS zegt dat het niet moeten overleggen der bescheiden destijds sloeg op gemeentebedrijven, maar bij de invoering van de commer- cieele boekhouding voor gemeentewer ken heeft het toenmalige college van burg. en weth. toegezegd de beschei den over te leggen. Spr. z et de nood zakelijkheid van het bezoek van con gressen niet in en zal er bij de begroo ting op terug komen. De heer UNDERDIJK houdt vol, dat het een welwillendheid is van burg. en weth. de bedoelde bescheiden over te leggen. De raad stelt de rekening voorloopig onveranderd vast. De heer Jeronimus wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd, omdat hij meent, dat een rekening met verkeerde boekingen niet in orde is. 14, Goedkeuring begrooting 1934 De heer ONDERDIJK zegt, dat burg. en weth. nader overwogen hebben of het gewenscht zou zijn den Armenraad op te heffen. Zij meenen, dat dit nog geen bezuiniging zou beteekenen, want er is nu een goede samenwerking tus schen de verschillende instellingen van weldadigheid. Art. 53 der armenwet wijst de gevaLen aan waarin een Armen raad kan worden opgeheven, maar burg. en weth. vinden daartoe geen aan leiding. De heer MES wijst er op, dat de Armenraad de mogelijkheid oppert van het voorz'en in de vacature, die door pensionneering van den heer Pieterse als armbezoeker ontstaat, door de be noeming van een gepensionneerde. Spr. meent, dat men daardoor komt tot cumu latie van betrekkingen, waarover den laatsten tijd zooveel is te doen. Spr. meent, dat men ook daarbuiten wei iemand kan vinden en het is de vraag of er een gepensionneerde is, die op de hoogte is van dit werk. De wet schrijft voor, dat een gemeente met 20.000 of meer inwoners een Armenraad moet hebben, de kleineren kunnen er een hebben. Men kan hier 2600 bezuinigen. De heer HARTHOORN is het eens met den heer Mes, dat men geen ge pensionneerde moet aanstellen. Mevrouw WEIJL zegt, dat de com- m:ssie van financien verklaard heeft een Armenraad niet van belang ontbloot te achten, maar zij heeft gevraagd of in het werk van dien raad niet op andere wijze is te voorzien. De heer WONDERGEM vraagt wie den armbezoeker benoemt en krijgt ten antwoord, dat de Armenraad d:t doet. De heer ONDERDIJK zegt, dat burg. en weth. bereid zijn de bezwaren tegen de benoeming van een gepensionneerde over te brengen, het is een idee van den Armenraad zelf. Het is juist, dat voor plaatsen beneden 20.000 inwoners een Armenraad niet verplicht is, doch in zulke gevallen maakt men toch veel al uitzonderingen voor een provinciale hoofdplaats. Men heeft nu toch 850 bezuinigd. De heer CORNELISSE oppert het idee, dat wellicht samenwerk:ng met het burgerlijk armbestuur mogelijk is, daarbij komt ook een vacature. De Raad keurt de begrooting goed. 1.5. Goedkeuring begrooting 1934 Godshuizen. De heer DEN HOLLANDER vraagt of het niet mogelijk is, dat de doktoren, die aan hun in het gasthuis vertoevende patiënten rekeningen zenden, bij beta ling daarvan een deel aan het gasthuis terug betalen, wat toch ook in hun be lang arbeidt. De heer BOASSON zegt, dat het be stuur der Godshuizen contracten heeft met de medici en dat de bedoelde vraag eerst onder het oog kan worden gezien bij het eindigen van die contracten. De heer DEN HOLLANDER bedoelt dat zij vrijwillig afstand zullen doen van hun rechten. Mevrouw WEIJL zegt dat de contrac ten toch alleen gelden voor patiënten van het Burgerlijk Armbestuur en der gelijke, doch niet voor de anderen. Zij meent met andere leden, dat men het rapport moet afwachten over mogelijke bezuinigingen bij het Gasthuis. De raad keurt de begrooting z.h.s. goed. 16. Aangaan definitieve geldleening. De raad vereenigt zich met het voor stel. waarbij de heer Heemskerk buiten stemming blijft als lid van den raad van toezicht op de Zeeuwsche Hypotheek bank. 17. Verleening wachtgeld werkman Gemeente-werken. De raad vereenigt zich z.h.s. met dit voorstel. 18. Beschikking op verzoeken tot ver mindering personeele belasting voor koffiehuizen. De heer JERONIMUS voelt de onbil lijkheid van deze belasting, doch wil het voorstel bij de begrooting behande len, vooral nu de minister per circulaire gemeld heeft, dat men verlaging kan toepassen. De heer ONDERDIJK zegt, dat toen het Rijk de opbrengst van de personeele belasting kreeg, er nimmer sprake is ge weest van vermindering, maar nu na de vaststelling van de begrooting nog 70.000 van de geeente wordt ingehou den, zegt men, dat de gemeenten wel mogen verminderen. Dit is niet mogelijk, dit zullen de raadsleden als zij de be grooting nader zien, ook moeten toege ven. Bij de behandeling dier begrooting zal het te laat zijn. Ook B. en W. erken nen volledig de juistheid van het ver zoek maar kuhnen niet anders voor stellen, Wellicht is er het volgend jaar iets aan te doen en dan kan men wellicht met de biljards beginnen. Verkrijgbaar yam 13 tof 5 cent per half ons. Met bons voor Niemeijer's bekende kwaUteitê'CadeauM, linger. Med.) Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen en dus afwijzend beschikt. 19. Pachtvermindering vischwater Ves ten. Aangenomen z.h.s. 20. 2e Suppletoir kohier 1933 Honden belasting. De raad vereenigt zich hiermede z.h.s. 21. Bezwaarschrift schoolgeld-aamslag 1932-1933. De raad beslist overeenkomstig het advies. Rondvraag. De heer DE BRUIN wijst op de ver schillende verkeersregelingen en meent dat men bijv. op den hoek van de Ba lans en de Wagenaarstraat met rich tingslijnen op de straat reeds ver zou komen. De heer ONDERDIJK zegt, dat het verkeersrapport voor de raadsleden in de gesloten trommel ter lezing ligt. De heer CORNELISSE vraagt hoe het toch staat met de abattoirkwestie. Men besloot destijds tot den bouw en reeds in 1927 had er een moeten zijn. Nu hoort men reeds zeggen, dat de sla gers naar Vlissingen zullen moeten. De toestand in de centrale slachtplaats is droevig, mede door de rattenplaag. De heer ONDERDIJK verzekert, dat deze kwestie de onverminderde belang stelling van B. en W. heeft. De ratten plaag is bestreden door de gemeente reiniging en deze verdelgt ze telkens als de slagers waarschuwen. Mede door de voorbereiding van de begrooting heeft de burgemeester zich nog niet voldoen de in de abattoirkwestie ingewerkt, maar er heeft ook weer overleg met den inspecteur der volksgezondheid plaats gehad en binnenkort zal de zaak weer verder in studie worden genomen. Hierna sluit spreker tegen half ze ven de vergadering. RRWl (Ingez. Med.) Pakketpost St, Nicolaas- De Posterijen verzoeken ons de aan dacht te vestigen op de navolgende wenken, in acht te nemen bij de ver zending van postpakketten. 1. De pakketten doelmatig en stevig verpakken, met gebruikmaking van houten kistjes of solide cartonnen doo- zen. Verpakking in dun hout of slap carton is onvoldoende. 2, Er vooral op te letten, dat de adres sen op pakket en kaart duidelijk en ge lijkluidend zijn. 3. Een afschrift van het adres in het pakket te sluiten. 4. Naam en woonplaats van den af zender op pakket en kaart vermelden; op het pakket echter zoodanig, dat geen verwarring met het adres van den ge adresseerde kan ontstaan. 5. De adressen op het pakket te schrijven of indien op papierstrooken geschreven deze deugdelijk met goede lijm vast te hechten (niet met lak.) Z.g. Label-adreskaarten zijn stevig te bevestigen. 6. De verzending in verband met den Zondag ni'et uit te stellen tot 4 en 5 December, doch de pakketten tijdig aan te bieden. 7. Het kantoor is op Zaterdag 2 Dec. ook van 1619.30 geopend voor de aanbieding van postpakketten. Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen. Evenrfls het vorige jaar, zal ook ge durende het a.s. tijdvak van 14 Decem ber6 Januari de gelegenheid worden opengesteld tot verzending van Kerst en Nieuwjaarstelegrammen tegen ver laagd tarief. De diensten van de P.T. en T. heb ben in de maand O c t o b e r 1933 in totaal opgebracht 6.346.748, hetgeen 60.390 minder is dan het vorige jaar en 10.288 minder dan de begrooting. Over de eerste tien maanden van dit jaar is nu de opbrengst in totaal 59.533.191 hetgeen 436.546 minder is dan het vorige jaar en 382.249 min der dan de begrooting. DE TELEFOON IN NEDERLAND. P.T.T.-Nieuws geeft van de hand van den heer Tj. Nauta, inspecteur der P. T. T. een overzicht der telefonische ont wikkeling van steden, enz. in Neder land. Van de 3 gemeentelijke telefoonnetten heeft Amsterdam met 52,455 het grootst aantal telefoontoestellen, daarop volgt 's-Gravenhage met 45.530 en Rotterdam met 37,518. Van de 45 in het overzicht vermelde rijkstelefoonnetten staat Haarlem bo venaan met 11,505 toestellen, daarop volgen Utrecht 10,433, Groningen 7105. Middelburg 900, Vlissingen 724. [Dit betreft de telefoon toestel- I e n, niet de aantallen .nummers", want dat is voor Middelburg een kleine 700. Red. M. C.] Een geheel andere volgorde wordt verkregen, wanneer 'men de telefoon- dichtheid op het aantal inwoners bere kent. Alsdan komt Wassenaar boven aan met 13 toestellen per 100 inwoners, 's-Gravenhage 9.1, Amsterdam 6.8, Gro ningen 6.4, Rotterdam 6.1, Utrecht 6, Mi ddelburg 5. 's-Bosch 4.8, Dord recht 4.6, Vlissingen 3,3. In geheel Nederland zijn op een be volking van 8:182.806 inwoners 332.858 telefoontoestellen, met een gemiddelde telefoondichtheid van 4.07 toestellen per 100 inwoners.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7