KOUT ZEEUWSCH NIEUWS. ONDERWIJS. LAATSTE mm KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. LANDBOUW. BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP, BEURS- EN WISSELKOERSEN. Een goede, voedzame, gezonde en goedkoope keuken? Een lepel tje OXO BOUILLON toegevoegd aan Uw spijzen is de beste waar borg ervoor! Probeer eens! Groote flacon f 1,OXO BOUIL LON is een vleeschproduct der Cie Liebig! BELGIE. FRANKRIJK. ENGELAND. VEREENIGDE STATEN. JAPAN. AMSTERDAM, 29 November. Zeeuws. Hyp. B-5 99 Het eerste getai is de vorige notee- rtng, daarop volgt de officieele notee- r>ng van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101K. Ned. 17 1000-4Vï 101%—102. Ned. 31 1000-4 800%—100%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 8584%. O. Indië 22 1000-6 94—94. O. Indië 32 1000-5 92—92%. O. Ind.ë 26 1000-4% 87%— 861/.. Denemarken Oblig. 1926-5 82%82. Duitschl. 100-7 59%—59. Du:tschl. 30 1000-5 56%—55%. Zwitserl. oblig. '24-5 100100. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 1Ü0%-100%. Amsterdam 1933-5 100100%. 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 93—93%. Utrecht, prov. 1929-4% 102% Berlijn 1925-6% 23%23. ZZeeuws. Hyp. B-4% 99 A Amsterd. Bank 108106. C Rott. Bankver. 7674%. A Twentsche Bank 7779. A Pref. Gruyter Zn A 121124%. A Pref. Jurgens A 85%86%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 360 A De Schelde N.B. 30% A Ver. Papf. v. Gelder 6564%. C Am. Car Foundry 1513%. C Am. Smelt Ref. 2626%. C Farbenind. I.G. 86%86%. C U. States St. C. 28%—27%. C North Am. Cy. 10%10%. A Born. Sum. H.M. 106%106. A L nde Teves en Stokv. 58%59, A Ned. Wol Mij. 93%93l/i. A Singkep Tin M. 8282. A J. C. Japan Ln. 23%23. A Rotterd. Lloyd 4444. A S. M. Nederland 45%46. A Ainst. Thee C.M. 42% oxo (Ingez. Med.] A Houth. Alberts 28% C Baltimore Ohio 14%14. A Southern Rlw. 14% C Union Pac. Rr. 7068%. C Int. Nickel Cy. 13%13?- A K ol. Bank 4 42. A N.I. Hbk. 1000 47—47%. C Ned. H. M. 1000 45—45. A Alg. Kunstz. U. 30% —31 A v. Berkels Pat. 1616%. C Calvé-Delft 54%54% A C Suiker Mpij. 20%21%. A Ned. Ford AM. 157%—161 A Phi ips Gem. B. 238-239-4 C Unilever 89%—90%-89%. C Anaconda Cop. 98%-9. C Bethlehem St. 20%20%-J- C Kennec Copper 12%12%. C Un. States Leather 6%6. A A.N.I.E.M.—N.B. 204%—20 A Kon. Petr. Mpij. 179%—17< C Contin. Oil Cy. 10%10^ C Shell Union O.C. 5%5%. C Tide Water Ass. Oil. 6% De heer v. d. FELTZ geeft een juri-1 gestelde verkaveling mogelijk doen zijn. disch advies ter zake. Hier is het niet mogelijk de hand te hou- De Justitie uit Middelburg begaf zich heden naar St. Anna ter Muiden ten einde aan de Hollandsch-Belgische grens in vereeniging met de Belgische Justitie een confrontatie en getuigen verhoor te doen plaats hebben in ver band met een onlangs te Breskens ge pleegd zedenmisdrijf. Te Hoofdplaat wordt op 2, 3 en 4 Dec. a s. een tentoonstelling van pluimvee en konijnen gehouden met als keurmeesters de heeren M. Vinke te Hoofdplaat en B. Schills te Koog aan de Zaan. Aan de beide havens te C 1 i n g e werden in de bietencampagne ruim 8 miilioen kilo suikerbieten aangevoerd, of ongeveer evenveel als in 1932. Geslaagd voor het machinistendi ploma B, de heer J. Fröberg, leerling van de „de Ruijterschool te V 1 i s s i n- gen. Op 1 December a s. zal het 25 jaar vereeniging van de Coöp. B bank en om den heer Spaan komen met een landbouwfiln Bij de rondvraag wijst dt B o m op den bietensteun en i perking. Spr. vraagt of er nic gedaan worden vooral voor landbouwer. Wat zal er va: met de regeling van de aard ook hier de groote landb< moeten profiteeren? VOORAS GEBROKE Hedenm'ddag is te M i d d van een Ford-tankwagen c komende uit de richting Nieu kort bij de Koningsbrug, de broken, waardoor het link geleden zijn dat de te Gap in ge geves- losraak'te en oyer den weg tigde vereeniging voor l.o. op Gerefor- Df tigde vereeniging voor l.o. op meerden gronds.ag aldaar een school voor gewoon l.o. opende, welke school zich al die jaren in toenemenden bloei heeft mogen verheugen. Het bestuur besloot op dezen dag de kinderen te tracteeren en het 25-jarig bestaan op 4 December a.s. in een feest- vergadering te herdenken, dewelke in de Geref. Kerk te Gapinge zal worden ge houden. De heeren J. Louwerse Wzn. en J. K. Verhulst zijn vanaf de oprichting der vereeniging tot heden onafgebroken resp. voorzitter en secretaris der ver eeniging geweest. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Heinkenszand zijn benoemd tot ouderling de heeren J. C. van Iwaarden en C. IJzerman en tot di aken de heeren J. Nijsse Gz. en M. Die- leman. In den ouderdom van 72 jaar is zooals reeds gemeld te Amersfoort, na een kortstondige ongesteldheid over leden ds. J. Runia, predikant van de Geref. Kerk van Arnemuiden. De „Standaard" meldt daaromtrent nog het volgende: In 1915 vertrok ds. Runia naar Arne muiden. In de eerste jaren van zijn ver blijf aldaar benoemde de classis Middel burg hem tot lid van de commissie die een onderzoek moest instellen naar de predikantstractementen. De goede ge volgen van het werk van deze commis sie bleven in de pastorieën op Walche ren niet uit. Meermalen trad ds. Runia als consulent van vacante Kerken op Walcheren op en ook daarbuiten, o.a. van Oostburg en Schoondijke. In 1918 nam ds. Runia zitting in de commissie tot steun aan de nagelaten betrekkingen van den bij de ramp van 15 Febr. van dat jaar om het leven gekomenen. In '24 toen wederom een visschersramp aan 16 visschers te Arnemuiden het leven kost te, trad hij op als lid van het comité, dat een fonds in 't leven riep tot blijvenden steun aan de nagelaten betrekkingen. In 1929 vierde hij onder hartelijke belang stelling zijn zilveren jubileum. In Juli 1931 ging hij met emeritaat. Ter burgerlijke zitting van de Arr. Rechtbank, werd heden beeedigd als beeedigd klerk ten Parkette van het Kantongerecht de heer mr. P. van Em- pel, advocaat en procureur te M i d d e 1- b u r g. De Nijenrcde zaak. Naar wordt vernomen zal de recht bank te Amsterdam waarschijnlijk op 9 Januari 1934 een aanvang maken met de openbare behandeling van de Nijen- rode-zaak. Naar vernomen wordt heeft een der groote vrachtschepen van de Mij. Ne derland, de ,,M a d o e r a" in de afge- loopen week zijn technischen proeftocht op de Noordzee met succes volbracht. Dit schip is, teneinde de snelheid op te voeren uitgerust met twee Werkspoor Sulzer motoren, met overbrengen van 't vermogen op één as, terwijl het ook van een nieuwen neus is voorzien. Het derde schip, de „Mapia" is thans bij de Ned. Dok Mij. onderhanden. Over een drietal weken zal dit schip "voor den proeftocht gereed zijn. van den Onder voorzitterschap hr A. de Schipper kwam de Landbouw- vereeniging te Kapelle in vergadering bijeen in het hotel de Zwaan. De Secr. deelde mee. dat de analyse verslagen van de geleverde kunstmest stoffen tot tevredenheid stemden. Ver der wil men komen om te spreken over Chilisalpeter en ook het Landbouwkun digbureau wil een film laten vertoonen. Besloten wordt met de Werkliedenver- eeniging medewerking te verleenen met de besturen van de beide Landarbei dersbonden om te trachten een soepeler regeling te verkrijgen inzake de Var- kenscrisiswet, in verband met het slach ten en fokken van varkens. Ook genoem de bonden zullen aangezocht worden om mede stappen te helpen doen tot verbetering bij de Varkenscentrale, en indien dit niet gelukt, dan bij den Minis ter. Besloten werd om den aankoop kunst meststoffen voor 1934 niet in twee par- hek rolde. Persoon.ijke ongelu men gelukkig niet voor. DE „POSTJAGER" De „Postjager" zal in de morgen van Zaterdag 9 Dece: Schiphol naar Ned. Indië De terugreis zal worden aar Zondag 17 December. DE MUITERIJ OP E ZEVEN PROVINCIE De Zeekrijgsraad eischte he proces tegen de groep Europi klaagden van de muiterij op c ven Provinciën" de volgendi Korporaal-machinist Bos< jaar; Korporaal-stoker Dannai Korporaal-machinist Dooyev jaar; Korporaal-machinist Van Leeuwen: 7 jaar; Korporaal-machinist Tichelaar: 1 jaar; Stoker-olieman Peeters: 7 jaar; Stoker-olieman Snel: 4% jaar; Stoker olieman Vermeulen: 1 jaar. Allen met aftrek van de preventieve hechtenis, met uitzondering Van Tiche laar en Vermeulen, die niet in preven tieve hechtenis zijn geweest. Voorts met ontslag uit den dienst, en ontzegging van de bevoegdheid om ver der te dienen bij de gewapende macht, behalve voor de beklaagden Tichelaar en Vermeulen, voor wie verlaging in rang tot stoker olieman eerste klas wordt geeischt. (Aneta). MIJNRAMP. Uit Resica (Hongarije) werd gemeld, dat in een mijn op 25 km. afstand van deze stad een mijngang is ingestort, waarbij 12 arbeiders werden bedolven. I Vijf hunner werden gedood, de overige zeven werden ernstig gewond. Mevr, WEIJL meent ook dat men om hygiënische redenen beter eerst met de menschen uit het bedrijf onderhan delen kan. Het punt wordt van de agenda afge voerd. 3. Benoeming 3 leden Commissie van Toez.cht Lager Onderwijs. De raad herbenoemde als leden der commissie van Toezicht op het L. O, mej. J. G. C. de Cleijn Brem met 16 en de heer S. Brouwer en P. M. Wolters ieder met 15 stemmen. Een biljet be vatte alleen den eersten naam, 4. Benoeming tijdelijke leeraren Avondschool voor Nijverheidson derwijs. Herbenoemd worden de heeren E. Visscher, I. Versprille, W. C. Calliber, P. Luteijn en J. A. Tavenier. 5. a. Instelling Raadscommissie voor U. L. O. De heer JERONIMUS heeft in begin sel geen bezwaar, doch meent men alle onderwijs onder de oogen moet zien. Hij denkt aan opheffing van gymnasium R.H.B.S. en Hande.sschool en denkt om een algemeenen 3-jarigen onderbouw, met daarboven de verschillende andere klassen, in den trant van een lyceum. De heer MONDEEL meent, dat daar wel iets inzit, maar men moet het af zonderlijk bezien. De heer v. d. FELTZ sluit zich hier aan.. De raad besluit z. h. st. instelling der commissie.. b. (bij aanneming van punt a) Be noeming van 4 leden dier Raads commissie. De raad benoemt tot leden dier com missie de heeren Paul, v. d. Feltz, Den Hollander en Portheine, met resp. 16, 14, 13, 15. 8. Wijziging Bouwverordening. De heer JERONIMUS zegt dat men pas een verordening vastgesteld heeft, en nu komt met wijziging van terrein der gemeente; en dit kan ook billijk zijn als een ander een bouwterrein wil exploiteeren, dan wil spr. hetzelfde la ten gelden. De heer ONDERDIJK zegt dat het be kend is, dat er voor de verkoop van den grond in het Park Griffioen een uitbrei dingsplan wordt vastgesteld. Men kan dan ingevolge art. 12 der bouwverorde ning de rooilijn vaststellen. Ook van an dere terreinen kan men ook afwijkingen toestaan voor de voorgevelrooilijn. Het voorstel maakt, dat men bijv. in den in gang van het park wel degelijk den groo- ten afstand zal hebben van den weg. Men kan in deze gerust afwijken van de bouwverordening, daarop is ook wel degelijk gerekend. Men moet de vast- den aan de 12% m., die in de bouwver ordening is vastgelegd. De raad vereen.gt zich z.h.st. met het voorstel. De VOORZITTER zegt dat de bouw verordening nog eens terug komt in ver band met een opmerking van Ged, Sta ten. De heer ONDERDIJK: Het zal mede- vallen. De heer JERONIMUS: Zij was toch in Den Haag klaar gemaakt. 9, Wijziging gratificatie-regeling vroe gere werklieden Reinigingsdienst. De heer DEN HOLLANDER vraagt waarom in 1923 de premiebetaling niet is doorgezet voor Polderman, die in 1919 toch reeds verzekeringsplichtig was. Waarom namen B. en W. daartoe niet de maatregelen, en waarschuwden de betrokken ambtenaren hem niet? De heer DE BRUIJN zegt dat zeker op de kaart van den man had kunnen doorgeplakt worden. In het besluit van 1923 staat dat hij alleen minder kreeg als hij ouderdomsrente kreeg. Nu oet men het besluit wijzigen an ders blijft Polderman 10 houden. De heer ONDERDIJK zegt. dat er in georganiseerd overleg en in den raad wel degelijk op verzekering gerekend is. al geeft spr. toe, dat er geen prikkel voor P. was om te plakken. De heer DE BRUIJN zegt dat er des tijds niets stond van 7.50 en 10. De heer v. d. FELTZ leest uit het besluit, dat er geplakt moest worden. Mevr. WEIJL ontkent dat er iets niet in den haak is, want het gaat er om, dat de gemeente wil zorgen dat de man ten slotte toch het geld houdt, dat hij heeft. De heer ONDERDIJK zegt, dat men alleen de niet betaa.de premie aan den man wil doen toekomen, die hij niet heeft ontvangen als zegeltjes. De raad neemt het voorstel z. h. st aan. IQ. Benaming wegen Park van Nieu- wenhove. De heer PORTHEINE wil ook een andere huisnummering in het park van Nieuwenhove invoeren en wellicht daar- 'n overleg vmden voor een geheele nieuw^ huisnummering. De VOORZITTER zegt, dat dit bij de nieuwe politieverordening aan de orde komt. De heer PORTHEINE wil dan in ieder geval partiëele herziening. De heer HEEMSKERK wijst op de moeilijkheden bij de verdeeling in stem- districten bij wijkverdeeling in de stad. De raad keurt de namen ,,Laan van Nieuwenhove" en „Parklaan" z.h.st. goed. (De vergadering duurt voort). inschrijvers waren: firma P. de tsruijn te Boxtel 1989; P. van 't Westende— v. d. Driest, Biezelinge 1584; L. Evers- dijk, Kapelle 1574; J. Nijssen, Bieze linge 1540; D. J. v. d. Have. Kapelle 1229; en W. Brand, Domburg 1074. NIET VERSTANDIG! Het Comité voor het oprichten van een standbeeld ter gedachtenis aan de tijdens den oorlog door de Duitschers gedoode burgers te Dinant had terecht wenk van de Belgische regee- een Voetballen op Zondag, Voor eenigen tijd werden te Aiblas- serdam eenige processenverbaal opge maakt terzake van het voetballen op Zondag. Voor het kantongerecht te Ridder kerk zijn deze zaken thans behandeld. De ambtenaar van het O.M, heeft daarbij vrijspraak geëischt. Dinsdagnacht is op de Nieuwe Parklaan te Den Haag, een auto, be stuurd door den 28-jarigen H. S., in bot sing gekomen met een motorrijwiel, be stuurd door den 28-jarigen J. D. en waarop als duopassagier de 24-jarige F. Z. meereed. De botsing was zoo hevig, dat de duopassagier F. Z, op slag werd gedood. De motorrijder J. D. bekwam een sche delfractuur. De bestuurder en de overi ge inzittenden van de auto bleven on gedeerd. De advocaat generaal bij het Haag sche Gerechtshof requireerde heden in re zaak tegen den 38-jarigen koopman J. v. D„ die de rechtbank te den Haag had vrijgesproken van de hem ten laste l gelegde diefstal met inbraak, gepleegd tijen aan te koopen, maar in een aanbe- ten Huize van baron de S., in de Jan van steding en deze te doen plaats hebben Nassaustraat te den Raag tot ver- einde Dec. of begin Jan. n Kleine aan- ].eti yan het yrijsprekend vonnis besteding voor stikstofmeststoffen is nog gn y|roordeeling yan verdachte tot 3 jaar mogelijk. Verzocht werd de meest mogelijke medewerking om tijdig te bestellen en prompt te betalen op het aangegeven tijdstip. Over het algemeen mag ge meld, dat over de betalingen niet te klagen valt. De secretaris doet verslag van het Aardappelproefveld de onbemeste wa ren geschikt voor dezen tijd, de zwaar bemeste groeiden geweldig in 't loof. Aldus dient men regelmatig te be mesten. De aftredende bestuursleden C. Ze- gers en A. Nieuwdorp werden herko zen. Besloten werd om lid te worden als gev. straf met directe gevangenneming Na raadkamer wees het hof deze vor dering toe, en werd verdachte gearre steerd ter zitting. ring gekregen om het fameuze op schrift „Furore Teutonico.." hier niet op aan te brengen. Ook koning Albert had den burgemeester ten paleize te Brussel ontboden om over de zaak te spreken. Niettemin heeft het comité toch besloten, met deze wenscb geen rekening te houden en deze woorden wel degelijk op het monument te laten voorkomen. De Société des amis de St. Hélène heeft het Napoleon-museum te Longwood op Sint Helena het verbanningsoord van den grooten keizer, geopend. COMMUNISTEN DEMONSTRATIE. Dinsdagnacht hebben Parijsche com munisten een poging gedaan te demon- streeren voor de Duitsche ambassade te Parijs. Reeds tegen elf uur hadden on geveer 150 personen, die uit het dichtst bijgelegen Metro-station kwamen, ge probeerd de Rue de Lille te bereiken. Zij werden echter door de politie uiteen gedreven. Er werden eenige flesschen en steenen in de richting van de am bassade geworpen, doch deze werd niet bereikt. Later in den nacht trachtten de betoogers opnieuw de Rue de Lille bin nen te dringen, onder het roepen van: „Weg met het fascisme"; „Bevrijdt Di- mitrof." Tien personen werden gearresteerd. Bij A. W. S ij t h o f f's U i t- geversmaatschappij N.V., Leiden, is ter perse een goedkoope uit gave van de Bijbelvertaling van prof. H. T. Obbink en prof. A. M. Brouwer. In December verschijnt reeds het Nieuwe Testament van prof. 'Brouwer. OOK HIER TEGEMOETKOMING. Ja, ook in het Engelsche parlement een tegemoetkomende houding tegenover Hitler's zoeken naar contact met de na ties, waarmee Duitschland in een toe stand van gewapenden vrede bleef. Baldwin zeide in het Lagerhuis, dat er t..a.v. de ontwapening drie mogelijk heden zijn: uitsteken en dat veel en veel nooger zaï zijn dan het bekende vrijheidsbeeld voor New York. Het slandbee.d zal komen te staan waar zich eens de groote gou den Dom van de kathedraal van Chris tus den Verlosser verhief, op Kerstmis 1931 met dynamiet vernield. Op die plek zou een groot „paleis van de sowjets verrijzen en daarboven wordt het groote standbeeld geplaatst. Het paleis zal bijna 300 m hoog zijn, het standbeeld 60 m. Amerika's vrijheidsbeeld is „slechts 50 m en staat op een voetstuk van „slechts 30 m. Deze „kolos van Moskou" zal nog wat hooger zijn dan de Eifeltoren te Pa rijs. Te St. Jozef, in den Staat Montana, deden 4000 bewoners een aanval op de plaatselijke gevangenis, om een 19-jarige neger, die een blank meisje zou hebben lastig gevallen, te lynchen. Aanvankelijk kon de politie met be hulp van traangas de menigte versprei den, noch na eenige nieuwe aanvallen wist de menigte de gevangenis binnen te dringen. De neger werd er uit ge sleurd en opgehangen. LYNCH-GEVOLGEN. In verband met de weigering van de plaatselijke overheid van Salisbury (Ma ryland) om de belhamels te arresteeren die een volksmenigte hebben opgeruid tot het lynchen van een neger op 18 Oct- j.l. te Princess Anne, heeft de gouverneur van den Staat Maryland een bataljon van de Nationale Garde derwaarts ge zonden, met de opdracht de schuldigen te arresteeren. Zoodra echter het nieuws van de ar restatie bekend werd, holde een groote menigte samen die een aanval ondernam op de kazerne, waar de militie onderge bracht was, die de arrestatie verricht had, en die dermate in 't nauw werd ge dreven dat er niets anders overbleef, dan tot ontruiming der kazerne over te gaan met medeneming der gevangenen. Na het vertrek dezer troepen onder nam de opgewonden menigte een twee den aanval op de kazerne, die echter met behulp van traangasbommen en bajonetten werd afgeslagen. HET COMMUNISTEN-EILAND. Vervolgens een bericht uit Tokio heeft het ministerie van binnenlandsche za ken een 3-jaren-plan uitgewerkt om het land van communisten te zuiveren. On verbeterlijke .elementen zullen op een eenzaam eiland worden geïnterneerd.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 4