de DOCHTER VAN alva. diamant E, KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. r TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 27 NOVEMBER 1933. No. 280. )EAU ARCHIBALD CLAVERING C-UNTEK, bak- en braadvet KUNSTMEST Japansch Tooneelspeier. OP GOEDE ZEEP STAAT MI9DEL8URG. lig- levuld 9.50. 113.75. iMidd. rkt K eens ïschje Ge- ïssen, cho- feksei L. v. lidd. Itoffel Juur- |zolen en en liectr. tdd. di- ïden, ïdjea, ktsen. fee, o. alle j?5 ct. Mid- pgen jr-an- laat- anst- Ifau- nu H. Jurg. coo- edt, jnze riël- Itoor, psch, per ïstr., Sir John Simon is verzoenings gezind Maar in Duitschland maakt men (voorloopig nog 1 o o d e n) soldaatjes En Japan zegt: ik moet een groote luchtvloot. Sar John Simon hebben wij u in onze vorige kroniek als een wijs man met veel kennis van zaken voorgesteld. IJij heeft, zooals gemeld, in het Engelsche Lagerhuis voor de gereglementeerde bewapening gepleit en bij heeft daarbij Duitschland als een volkomen volwaar dige onderhandelingspartij voorgesteld, niet als een overwonnene,dien men zijn wil oplegt. Engelsche pers is er zeer wel over te spreken: zij ziet in Sir Johns poli tiek een bewijs van Engelands goeden wil ten opzichte van Duitschland. De „Morning Post" schrijft b.v., dat er thans gegronde hoop bestaat op Fransch-Duitsche onderhandelingen waartoe definitieve stappen kunnen worden gedaan, zoodra Frankrijk een nienwe regeering heeft. De „Times" bespreekt in dit verband een interview dat Mitler met de Matin" had; 't blad constateert naar aanleiding van dit verzoeningsgezinde persgesprek, dat de Duitsche regeering met haar uittre den uit de ontwapeningsconferentie en den Volkenbond niet bedoeld heeft zich volledig geisoleerd te houden. Hit- Ier heeft zelfs verklaard, dat hij, wan neer Engeland een defensief verbond met Frankrijk wil sluiten, dat bereid willig zou accepteeren. Sir John Simon wil op een zoodanige boodschap ant woorden met een mededeeling aan de Fransche regeering, dat wanneer zij tot een nauwer contact met Duitschland bereid is, zij op de sympathie van En geland kan rekenen. „Deze verklaringen, aldus de „Ti mes", stemmen natuurlijk tot groote te vredenheid. Zij bewijzen, dat Europa zich van zijn oude kwaal van leedver maak heeft bevrijd. Allen wenschen el kaar het goede. Waarom zou men dan nog tegenover elkaar bewapenen?" Waarlijk, we naderen hoe langer hoe meer de Kerststemming., „allen wen schen elkaar het goede" Zou 't nu wel heusch waar wezen? Laten we aannemen, dat men het al thans goed bedoelt. Dat er echter diep in den mensch nog heel andere in stincten leven, bewijst ons een Duitsche knutselaar die, in Duitschlands zwar- sten tijd, na 1919, al begonnen is met eigenhandig een leger van 60.000 loo- de® soldaatjes te maken, dat nu onlangs gereed kwam. Hij heeft daarvoor 4000 kg lood gebruikt. Deze 60.000 man zijn, zoo vertelt het berichtje, gedeeltelijk opgesteld in een imitatie garnizoensstad, waar zij in de uniformen van 380 regimenten uit het voor-oorlogsche Duitschland een para de houden. O.a. zijn er Pruisische gar- soldaten, Uhlanen en Doodskophuza- zen. Verder heeft hij een slagveld in oorlogstijd met tanks, vliegtuigen, loop graven en prikkeldraad-versperringen nagemaakt. Zelfs de generale staf is aanwezig en de ex-keizer, de ex-kroon prins en veldmaarschalk von Hinden burg zijn in miniatuur duidelijk herken baar. Ten einde de droeve illusie vol ledig te maken is ook een oorlogskerk hof aanwezig. Een simpel vermaak van een mono maan? Goed noem het zoo, maar be sef uit welke bron de lust tot zulk knut selwerk ontspringt. En wil daarbij dan beseffen: dat het Duitsche volk in meerderheid momen teel weer militair getraind wordt als voor 1914; dat Frankrijk op dit oogenblik mate rieel vermoedelijk het meest militaris tische land ter wereld is; dat Engeland hevig aan z'n vloot gaat bouwen; dat Amerika z'n vloot gaat uitbreiden; het departement voor de begrooting heeft zoo juist weer uitbreiding van het marinepersoneel met 2800 man en van het corps marine-soldaten met 1000 man goedgekeurd. (De Amerikaansche marine wordt daardoor gebracht op een effectief, of ficieren niet meegerekend, van 82,500 matrozen en 16.000 marine-soldaten). En realiseer u tenslotte dan nog, dat het meest heroïsche land dezer aarde, Japan, een campagne voert, om zelfs de burgerbevolking voor de daadwerkelijke luchtvaart af te richten, teneinde de geregelde vliegers, die in geval van oorlog zoo zegt men in de eerste botsingen gedood of buiten gevecht zul len worden gesteld, te kunnen aanvullen uit een corps geoefende burger-piloten. dan wankelt het geloof in die goede ge zindheid toch wel weer wat! Als het niet gansch ineenstort. Merkwaardig is nog, ten aanzien van dit laatste punt, dat de Japansche pers beweert, dat Japan hopeloos ten ach ter is wat zijn legerluchtvioot betreft: het zou „slechts" 1400 leger-vliegtuigen bezitten, tegenover Amerika 2800, Rus land 2500 en Engeland 1800. In werkelijkheid bezit Japan echter volgens een statistiek in „Die Luft- wacht" van October jj. geen 1400. maar 2 0 0 0 militaire vliegtuigen. Ame rika heeft er echter leve de oprecht heid! óók meer: 3200; Frankrijk 4 5 0 0, Engeland 2400 en Rusland 2700. België heeft 192 actieve en 400 met inbegrip van de reserve; Nederland 170 actief en 250 legervliegtuigen met de reserve mee, volgens deze statistiek. Hoe dit alles ook zij: het lijkt toch heel veel op voor 1914; ook toen waren de staatslieden van goeden wille; ook toen huldigde men in de practijk het si vis pacem para beilumen toen brak de gruwelijke wereldoorlog los omdat de staatslieden op 't kritieke moment de latente krachten niet meer meester kon den. Gaat het thans wéér dien kant op? Of zou Sir John Simon het bij 't rech te einde hebben? VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Jaarvergadering te Groningen, De Vrijzinnig Democratische Bond I vergaderde Zaterdag en Zondag te Groningen. In zijn openingswoord heeft de voorzitter mr. W. H. M. Werken de beide ministers Marchant en Oud dank gebracht voor het vele voor de partij verricht. 's Middags werd een program van, actie t.a.v. het Middenstandsvraagstuk aangenomen, na uitvoerige discussie, en overname van een enkel amendement. De voorzitter der V.D. Kamerfractie mr. J o e k e s heeft Zaterdagavond voor een vergadering, die door ongeveer 1000 1 personen bezocht was, gesproken over de Vrijz. democratische houding tegen-, over het fascisme. Hij behandelde daar-^ bij de aantrekkelijkheid van den corpo-; ratieven staat als leuze. Wat daaronder, te verstaan? En kan o.a. onder worden verstaan 1 een erkenning en regeling van de be- j drijfscorporaties, die echter als in Italië volkomen ondergeschikt zijn aan het! staatsgezag. Hij is dan meer schijn dan wezen. En ook het betrekken van de organi-j saties van het bedrijfsleven in de voor-j bereiding en toepassing, zoo mogelijk ook in de verdere uitwerking van rege lingen op die bedrijven betrekking heb bende. In dat geval zijn wij in Nederland in die richting sinds jaren werkzaam, getuige de instelling van den Hoogen Raad van Arbeid, de vaststelling van; de bedrijfsraden-wet en de wijze, waar-| op verschillende crisis-lregelingen wor den voorbereid en uitgevoerd. Bij gebreke van nadere aanduiding hetgeen de Nat, Soc. Beweging zien als inhoud denkt van den kleurigen bol, die door hen corporatieve staat wordt ge noemd, dringt zich de vergelijking op DE WIJZIGING VAN HET REGLEMENT VAN ORDE. Het voorstel tot wijziging van het Re glement van Orde der Tweede Kamer is, behalve door den heer Aalberse, mede onderteekend door de heeren Bie- rema (lib.), de Geer (c.h,), Joekes (v.d.) en Schouten (a.r.) wenschte eendracht voor de redding van het parlementaire stelsel te bereiken. De minister zette uiteen, dat door buiten het kabinet te blijven, men minder vrij zou zijn dan door gebondenheid in het kabinet. Zeker, een vrijzinnig-democratisch ka binet werd het niet, maar vrijzinnig? democratische invloed zou er wel zijn, en die is er, al ondergaat men, bij eiken nieuwen onaangenamen maatregel, den lust om zich te verbeelden, dat wij dien, in vrijheid levende zouden hebben kun nen tegengaan. AI deze overwegingen hebben geleid tot het aanvaarden van de beide gebo den portefeuilles. Wat er tot dusver gebeurd is, gaat geheel in de voorstelling, die wij ons bij de constitutie van het kabinet hebben gemaakt en die wij naar beste weten aan den Partijraad hebben voorgehou den. Tot degenen, die oppositie voeren te gen deelneming aan de regeering zeide mr. Marchant; Samenwerking moet er zijn. De partij heeft niet uitsluitend eischen te stellen aan ons, maar wij hebben, omgekeerd, onze eischen te stellen aan de partij. Die eischen zijn niet: blinde volgzaamheid; die eischen zijn integendeel: klaar in zicht, zelfbeheersching, vaste samenhang, discipline; moed tegenover onze bestrij ders, zekerheid van gang, afwezigheid van weifeling, vertrouwen, want zóó al leen kunnen wij langs den af grond onzen weg vervolgen. De drie sprekers werden zoowel bij den aanvang als bij het slot hunner re devoeringen daverend toegejuicht. Zondag hield de heer F .E. H. E b e 1 s een inleiding over de positie van den Nederlandschen Landbouw. Hij kwam tot de volgende conclusies: dat met de overheidsbemoeiing in het algemeen genomen, is bereikt, dat een Redevoeringen ministers Oud j ineenstorting van het landbouwbedrijf, welke zonder den regeeringssteun onaf wendbaar zou zijn geweest, is voorko- van dezen bol met een in zon glanzende j zeepbel, aldus mr. Joekes. en Marchant. door 51. „Majoor. majoor Amiti de Medina. „Majoor., majoor Amati de Medina., koopman in zijn stoel, waarvan hij hal verwege was opgestaan, en werpt den vrachtbrief voor hem. „Wat is dat, v/at moet dat?" stottert Bodé Volcker. „Het is een vrachtbrief van de firma Jacobszoon en Olins, voor kapitein An drea Blanco., je kent hem toch wel, kapitein Andrea.. Andrea Blanco?" met een gebaar van verstandhouding, „de kapitein van de „Esperanza". „Een vrachtbrief voor een ballastla- ding roept Volcker, wiens koopmans geest zich daartegen verzet, „wat is dat voor een dronken waanzin? Daarin is toch niets te verdienen!" „Neen, die vrachtbrief is niet voor bal last, maar een middel om twaalf kisten met goed, welke in den afgeloopen nacht in uw magazijn zijn geborgen, veilig te stellen. Dat was zoo tegen twaalf uur. Goed begrepen, snap je het Volcker? En nadat hij dit een paar maal herhaald heeft met het getal en gebaar van een dronken man, begrijpt Bodé Volcker met ontzetting, waar het om gaat en roept dan met vertoornde stem: „Uw beschuldigt me van smokkelen, maa. daar staat enkel boete op! „Jawel, boete,. boete met je hoofd!" „Smokkelen van kant., daar zou de doodstraf op staan? U is dronken, heer" te bakken en te braden (Ingez. Med.) herneemt de koopman, al zijn moed bij- eengarend. „Nu smokkelen van haakbussen, ge pakt in kant, in oorlogstijd. daar hoort ook de pijnbank bij!" „De hemel sta mij bij!" roept Volc ker", haakbussen! Dan hebben ze me misschien misleid! Dat heeft die gemee- ne Olins gedaan. haakbussen!" En Guy komt tot de overtuiging, dat Volcker geen patriot, maar eenvoudig 'n smokkelaar is. „Dat komt op hetzelfde neer, en dat kost jeje hoofd", stamelde Guy al hik kend. Dan vervolgt hij met een dron- kemansblik: „Maar ik mag het toch niet toelaten, dat mijn toekomstige geldschie ter, de man die me aan genoeg geld zal helpen om mijn leven lang te kunnen spelen, te vroeg afscheid neemt van de ze wereld. Snap je het Volcker?" „Hoeveel geld vraag ge? Ik ben maar een arm mensch!" „Je zult gauw nog veel armer zijn! Snap je het Volcker?" En gierigheid en vrees komen bij den koopman in botsing. „Hoeveel geld heeft u noodig?" vraagt de man half smeekend. „Een heeleboel, maar daar spreken we later over", antwoordt Guy al hik kend, „teeken eerst maar dien vracht brief. Het schip moet eerst weg, dan zul len we onder een paar fijne flesschen met elkaar daar eens over praten, en trek ik een reuze wissel op je". ,,U zult me toch niet verradenu weet toch wel zeker dat het haakbussen zijn?" Haal de douanen er maar bij en laat ze de kisten open maken", roept Guv. De meeste belangstelling hadden na tuurlijk de redevoeringen van de minis ters Oud en Marchant. Minister Oud behandelde den finan- cieelen toestand, blij wees op het groote tekort der begrooting 1934, met de daar door noodzakelijke belasting-verzwaring en noodzakelijkheid belangrijk terug te gaan met de uitgaven. Onze crisisuitgaven zijn gewone uit- gaven geworden. Dit tfeldt voor het rijk zoowel als voor de gemeenten. Een te genstelling tusschen beide mag niet be staan. Beide behartigen zij het algemeen belang. Taakverdeeiing tusschen Rijk en gemeenten is slechts een vraag van billijkheid en doelmatigheid. De minister verklaarde zich nadruk kelijk vóór de handhaving van den gouden standaard. Tenslotte behandelde mr. Oud de plaats van den V. D. Bond in het poli tieke leven. Het landbelang vordert thans samen werking met volkomen behoud van eigen beginselen, waarbij de zaken, die ons verdeeld houden, zooveel mogelijk blij ven rusten en alle kracht geconcentreerd wordt op datgene, dat ons vereenigt n.l. het hoofd te bieden aan de econo mische en financieele moeilijkheden van dezen tijd, Nederland te bewaren voor geestelijke en zedelijke verwilde ring, den democratischen regeerings- vorm te handhaven, aldus de minister. De V.D. ministers voelen zich gedra gen door het vertrouwen der partij, die hun dit zal blijven schenken. Ook minister Marchant vestigde er de aandacht op, dat medewerking der partij noodzakelijk was, om de ge- Maar de gedachten daaraan vervult Volcker met ontzetting en hij teekent met bevende hand het stuk, waarbij aan het schip „Esperanza" order wordt ge geven om onmiddellijk Antwerpen te verlaten met bestemming naar Amster dam en andere havens ten einde kust handel te drijven. „Als je je ieven lief hebt, Volcker, mijn beste bankier Volcker, laat dan dadelijk alles aan boord brengen", fluistert Guy, terwijl hij het stuk in de zak steekt, „en laat me een flesch wijn brengen.' „Ja, ik zal er onmiddellijk werk van maken", stamelt de koopman. Maar tegelijk dat hij opstaat om zulks te doen, hooren zij geratel van wielen, zweepgeklap en paardengetrappel, ter wijl een postsjees, blijkbaar met den grootsten spoed het binnenhof oprijdt Een oogenblik later is het den En- gelschman geheel door het hoofd gegaan, dat hij voor dronkenman speelt. Want 'n bevelende maar zoetklinkende stem die zijn hart sneller doet slaan dan de vrees voor ontdekking, zelfs dan de vrees voor den dood, roept daar buiten de deur: „Zeg aan uw höer, dat Hermoine de Alva hier is!" „Goede hemel! Alva's dochter!" pre velt de koopman. „Zij mag u niet zien. Ga ddor de achterdeur weg!' Maar Guy denkt nu niet eer aan heen gaan. „Zoo, zoo, vriendelijke Volcker! Da mes", zegt Guy al hikkende, er naar trachtend zijn rol te blijven voortspelen, ,,als er dames zijn ga ik niet weg". „Gauw!" fluistert de oude heer, „u moet hier blijven totdat deze zaak in men. Dat dit resultaat is bereikt met een betrekkelijk geringen druk (plm. 3 pCt. stijging van de kosten van het levens onderhoud) op de bevolking. Dat het door de regeering te dezen gevolgde beleid in algemeenen zin doel treffend is gebleken, maar dat het op sommige cnderdeelen, met name wat de veehouderij en den tuinbouw betreft, wijziging en aanvulling behoeft. Dat bij de te treffen maatregelen, in 't bijzonder wat de export en wat de be- drijfsordening van productie en afzet betreft, tevens aandacht moet worden geschonken aan de beteekenis, welke deze maatregelen ook voor de toekomst van onzen landbouw kunnen hebben. Dat er bij de bepaling van den omvang van den steun naar moet worden ge streefd, dat de steun dienstbaar kan worden gemaakt aan de opheffing der werkloosheid onder de landarbeiders en aan hei» voorkomen van een te laag loon peil in den landbouw. 'POkOfl oplósb.ue voor Kamerplanten verkrijgbaar in flessi. hen van 4!) ct f t 75 en f 3.bij de bloem- en zaad- winkels, met gratig aanwijzing der vfiTzoTjT'/niïr van vfct j-ch'i'ende n'cinten. lH.PSenclieri.RjiconföIrr.Hadrclen (Ingez. Med.) orde is en ik zal u zoo dadelijk de noo- dige papieren geven voor de goederen", en haastig duwt hij Chester in een wacht kamertje naast zijn kantoor, al brom mend: „Zoo'n dronken gek.... in han den van een ellendigen speler en door draaier. Mijn God! wat zal er met mij, armen Volcker gebeuren!" Maar intusschen wacht Guy de dingen met bonzend hart af. Het vertrek, waar in Volcker hem heeft gebracht, heeft 'n deurtje met latwerk, waardoor al wat op het kantoor van den koopman ge zegd wordt gemakkelijk kan worden verstaan. Blijkbaar is het voor dat doel gemaakt en gebruikt. Maar amper is Guy binnen, of hij springt verbaasd op. Want hij hoort, hoe de liefelijke stem, waarnaar hij niet moede is te luisteren, deze wonderlijke woorden zeggen: „Senor Bodé Volcker, ik ben met de grootste haast per post mees hierheen gekomen om u te zeggen: stuur uw dochter uit Antwerpen weg, als u haar lief heeft, en doe dat onmid dellijk, Iaat geen oogenblik verloren gaan." HOOFDSTUK XIII. Lieve hemel wat een aanbeveling! „Dat is een wonderlijke opdracht, don na de Alva", antwoordt de oude man met een diepe buigng. „Waarom acht u het noodig, dat mijn dochter Antwerpen verlaat?" „Omdat op 't oogenblik een spoedor- der onderweg is uit Brussel om uw doch ter aan te houden en op te sluiten in 't Het Japansche tooneelspel is heel anders dan bl| ons: de stukken zijn vaak heel oud, zoodat iedereen ze kent, ze duren dikwijls ontzettend lang. Maar het publiek leeft volop mee! In hat nieuwe album „Japan" van de firma Dobbelmaa Nijmegen staan heel veel interessante dingen over het Japansche tooneel. De moeite waard er kennis van te nemen Koop het boek voor F1.- en spaar de plaatjes die U bij de zeep krijgt. Bij Lentebloemen, Coco-roso, Lygia, Perla, Karnemelkzeep, enz. U is natuurlijk vast ge bruiker, want U weet: D^Q B ErLM^N (Ingez. Med.) DE HUWENDE ONDERWIJZERES. De Ned. Ver. yq.or Vrouwenbeiangen en Gelijk Staatsburgerschap zond een adres aan den Raad in verband met het voorstel-Den Hoftaftder, om de onder wijzeres die voor haar 45ste jaar huwt, te ontslaan. Adressante meent, dat dit in het na deel van het gezin is, dat soms hoofd zakelijk van de inkomsten van de vrouw leeft en dat het voorstel geen werkver ruiming geeft, doch uitbreiding van werkloosheid door ontslag aan dienst boden, kinderjuffrouwen enz. DE BRANDWEER OEFENT. Huize „De Griffioen." ditmaal het object, „Brand in de keuken van huize „De Griffioen" was Zaterdag de onderstel ling om uit te rijden voor de brandweer bij haar maandelijksche oefening. De magirusspuit reed spoedig naai den Singel en werd op het water in de vest aangesloten. Verondersteld werd een uitbreiding van den brand door wegspringende vonken, waardoor de be kende koepel en het complex nieuwe woningen in het Park waren aangetast. Daarom kwamen ook de burgerij-spuit, Spinhuis." „Het Spinhuis! Lieve hemel! Een paar dagen arrest zou haar misschien geem kwaad doen", zei de oude man gestreng. „Ze is in de iaatste dagen koppig en on gehoorzaam geweest. Heeft zij zich schul dig gemaakt aan een of andere overtre ding van een gemeenteverordening? Mis schien heeft ze langer sleep gedragen dan aan poortersdochters is toegestaan. Ja donna de Alva, we zenden werkelijk soms onze koppige dochters en zelfs wel onze geliefde vrouwen naar de heilzame eenzaamheid van het Antwerpsche Spin huis." „Niet naar het deel van het Spinhuis dat ik bedoel." „Groote hemel, u bedoelt toch niet het deel voor de verlaten vrouwen, de deer nen der stad?" stamelt Volcker. „Jawel!" „Genadige Hemel! Met de ontzetten de geeseling bij het binnen komen én bij het heengaan, welke ze die arme we zens toedienen?" „Zeker!" „Mijn Mina!" kermt de oude man. „Mijn Mina!" en vol wanhoop wringt hij de handen. „Maar wat heeft ze mis dreven? Welke misdaad heeft zij be gaan? Waarom moet zij misharfleld en gevangen gezet worden". „Zij is de aanstaande echtgenoote van Antonius Oliver, den verrader". „Ohver, de ondersecretaris van uw vader?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5