GOESCHE COUGANT» ARTISTIEK WERK Fotokaarten vanaf 12.- per 6 stuks. CAmstel-Hotel BINNENLAND. ZEELAND. WEER EH WIND. NUMMER 280. TWEE BLADEN. MAANDAG 27 NOVEMBER 1933. EERSTE BLAD. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN, Ons werk en onze prijzen passen zich steeds aan bij de wisselende tijdsomstandigheden I UHttVOERD IH IWMT. SEPIA MtMttllGf KUt jjlLlltK EN NATUURLIJKE KLEUREN. ZIET ONZE ETALAGE. WIM HELDER MIDDELBURG CAmsterdam Het Hotel bij uitnemendheid voor een rustig winterverblijf tegen exceptioneel verlaagd tarief 17óe JAARGANG. MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. P- W. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvsr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postreken ing nó. 43255 Kantooi-te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereen»ging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent HET CONGRES VAN DEN VRIJZINNIG DEMOCKATISCHEN BOND. Beleid der ministers goedgekeurd In de Zondag te Groningen ge houden algemeene vergadering van den V.-D. Bond is uitvoerig gedebatteerd over het beleid der Kamerfracties en dat van de V.-D. ministers. Na een rede van den heer Ketelaar werd met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen: „De algemeene vergadering van den V,-D. Bond spreekt als haar meening uit, dat de toestand van 's lands finan ciën tot bezuiniging zoowel op open baar als bijzonder onderwijs moet lei den en spreekt haar vertrouwen uit in het beleid van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen". Alle andere moties ten aanzien van het beleid van minister Marchant ver vielen hiermede. Tot leden leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen: In de vacature van den heer mr. W. H. Werker (niet herkiesbaar) prof. mr. R. Kranenburg te Leiden. In de vacature, ontstaan door het be danken van mr. P. Oud: mr. L. G. van Dam te Haarlem. In de vacature van den heer S. J. v. d. Bergh (niet herkiesbaar): A. Eke- ring te Den Haag. Tot lid van het hoofdbestuur in de vacature van den heer D. Kooiman werd gekozen: A. Sietsma te Alkmaar. In de vacature ontstaan door het pe riodiek aftreden van mevr. E. van Emb- den-De Ridder: mej. Ada Goudsmit te Amsterdam. Een voorstel-Baarn inzake cumulatie van inkomsten en pensioenen werd op advies van het hoofdbestuur eenigszins gewijzigd aangenomen. POSTVERVOER OP NACHTTREINEN. Nog dieper ingrijpende bezui nigingsplannen bij de posterijen? Naar de „Nieuwe Koerier" verneemt heeft de directie der Nederlandsche Pos terijen een ingrijpende reorganisatie van het postvervoer in voorbereiding. Het moet in de bedoeling liggen, al 't postvervoer te concentreeren op de nachttreinen. Voorts zou de directie ernstig over wegen voor het vervoer van poststukken per^ trein, alleen gebruik te maken van de hoofdlijnen. Bestelauto's zouden van af de hoofdlijn de afgelegen plaatsen kunnen bedienen. Zijn wij goed ingelicht, aldus het blad, dan zal deze aangelegenheid binnen kort in de Iweede Kamer besproken worden bij de behandeling van de Post- begrooting. Men zou geneigd zijn te zeggen: doek het heele stelletje maar op. Als we uit Middelburg iets te vertellen hebben aan iemand in Delfzijl, dan kunnen we onzen brief best meegeven aan een goede ken nis, die volgende week toch in die kon- trijen wezen moet! HET CONFLICT IN HET CITAA-BEDRIJF. Zondag is een scherp conflict gerezen bij het citax-bedrijf te Amsterdam. Ver reweg het grootste gedeelte der chauf feurs heeft onmiddellijk hun ontslag aan gevraagd bij de directie. Te 8 uur Zondagavond had de direc tie reeds aan 40 chauffeurs de waar borgsom terug gegeven. Zij heeft voorts den chauffeursbonden om bemiddeling verzocht, en is reeds bezig andere chauf feurs in dienst te nemen. Het bedrijf ligt voor een gedeelte stil en wordt slechts met een gering aantal wagens onder houden. UITWATERING EN SCHEEPVAART IN W. NOORD-BRABANT. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Westelijk Brabant heeft be sloten om aan het adviesbureau voor civiel ingenieurswerken te Den Haag de opdracht te verstrekken tot het maken van een plan in groote lijnen voor de uitwatering en scheepvaart in Westelijk Noord-Brabant, DE NOOD IN HET SIGARENWINKELIERSBEDRIJF. De Nederlandsche Bond van sigaren- winkeliersvereeniginp heeft er in een adres aan de Tweede Kamer op gewe zen, dat de toestand in het sigarenwin- keliersbedrijf reeds lang van dien aard is, dat men gerust van een noodtoestand kan spreken. De eenige oorzaak hiervan is het banderollesysteem. Met de daar mee gepaard gaande prijsknoeierij. Adressanten verzoeken in de binnen kort te behandelen tabakswet een be paling op te nemen, dat verkoop bene den banderolleprijs zou worden verbo den, waardooy eveneens het cadeaustel sel verboden wordt. DE WERELD OP ZIJN KOP. Het was Zondagavond in den Schouw burg niet overvol, toen op initiatief van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling „De Jonge spelers" ook hier een opvoering gaven van „De Wereld op zijn kop", waarvan de inhoud Zaterdag onder deze rubriek is vermeld, na de opvoering te Goes. Tengevolge van het aan den speler Arie Das te Goes overkomen ongeluk, was er een wijziging gebracht in de be zetting der rollen, doch op de vlotte vertolking had dit geen invloed. De vele aardige momenten wekten de lachlust der aanwezigen op en een wel verdiend lang aangehouden applaus na ieder bedrijf, was mede een bewijs, dat stuk en vertolking zeer voldeden. EEN BAZAAR. Op verzoek herinneren wij hier nog met een enkel woord aan de Zaterdag per advertentie aangekondigde opening van den bazaar ten behoeve van de aan schaffing van een vaandel voor het Christelijk Muziekkorps „Oefening na den arbeid" op hedenavond. De bazaar is ingericht in de Bogardzaal. Zaterdag meldden wij, dat deze week des avonds en 's nachts de apotheek van den heer van Pienbroek geopend is, dit moest echter zijn, die van mevrouw Van de Garde in de Korte Noordstraat. Bond van Harmonie- en Fanfare- Vereemgingen. Zaterdag vergaderde de „Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland" in hotel „Centraal" onder lei ding van den voorzitter C. Flipse. Te- genwoordig waren de afgevaardigden van 32 vereenigingen, benevens het vol tallig bestuur. In zijn openingswoord wenscht de v o o r z. „Oefening na den Arbeid' te Middelburg en „Scheldegalm te Hans- weert geluk met hun schitterende prestaties in den afgeloopen zomer „Oefening na den Arbeid" wist zich op het provinciaal tournooi van Christe lijke Muziekvereenigingen (landdag N. C.R.V.) in Apeldoorn no, 3 te plaatsen, „Scheldegalm" behaalde op 't concours te Roosendaal een eersten en een eer sten eereprijs. Eveneens bracht hij hulde aan de heer en J. J. Laroes en W. Ver- nooye, leden van „Excelsior" te Mid delburg voor hun schitterende presta ties op het solistenconcours te Bergen op Zoom, De penningmeester F. H. Mannhardt bracht verslag uit over de financiën, a. Solistenconcours: Ontvangen 202 en uitgaven 459, b. Rekening der ver- eeniging: Ontvangsten 815 en uitga ven 655, Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat het ledental is toegeno men. In den loop van het jaar zijn toe getreden „Con Amore" te Hoedekens- kerke, „Advendo" te Wolphaartsdijk en „Wilhelmina" te te Colijnsplaat. Uitge treden: „Vlissingsche Postfanfare" te Vlissingen. De bond telt thans 34 vereenigingen met ongeveer 960 leden. De aftredende bestuursleden de hee- ren F. Laroes te Vlissingen en F, N. Grims te Koudekerke werden als zooda nig herkozen. Besloten werd op den Tweeden Pink sterdag 1934 een concours te houden te Kruiningen. Aldus kan dan tevens het 70-jarig bestaan van de vereeniging „E, M.M." aldaar gevierd worden. In het komende winterseizoen zal te Goes een solistenconcours worden ge houden. Eenige artikelen van het huishoude lijk reglement worden gewijzigd, a Op de algemeene vergadering hebben voor taan alleen afgevaardigden stemrecht; b. Aan de bestaande afdeelingen van 'n concours wordt een afdeeling „Su- Men zegt dat de fortuin blind is. Voorzeker is het regel dat zij haar gunsteling met blindheid slaat. perieur" toegevoegd.; c. Als concours- prijzen worden alleen medailles uitge reikt en niet meer lauwerkransen of takken. De heer H. C. Baarens van Kruinin gen huldigde den penningmeester, dat hij een dezer dagen den dag herdacht, waarop hij in het muzikale leven in Zeeland intrad. De vergadering onder streepte deze woorden met warm ap plaus. De voor z. deelde daarna nog mede, dat het bestuur in zijn 's morgens gehouden vergadering den heer Mann hardt reeds had gehuldigd. DE TOONDAGEN. Een rustige Zaterdag, De Zaterdag van deze toondagen, die anders nog al eens wat vertier placht te brengen, is ditmaal zeer rustig ver- loopen. Pas Iaat in den middag kwam er eenig leven in de vermakelijkheden op de Markt en reeds vóór tien uur heersch- te ook hier weer de gewone rust. In de dansgelegenheden was het even een stiller dan men het dezen Zaterdag gewoon is. Intusschen was op verschil lende plaatsen wel voor vermaak en af wisseling gezorgd. Zoot rad in de „Prins van Oranje" 't bekende ,,Kaspolavos-orkest", met ca baretier Bartous en de komiek Wood ward, op. Een trio, dat wel voor de goede stem ming weet te zorgen! In „Schuttershof" werd een aardig variété-programma afgewerkt, waarin de Lilliputters „hoofdfiguren" waren. Er waren een paar aardige clowntjes, een vuurvreter, een goochelaar en acrobaat en 'n goede xylophoonspeler. Men amu seerde zich er wel. Ook in de danszaal was voor een extra-nummer gezorgd daar trad de Old Fellow Band op. Dat de muzikale illustratie niets te wenschen overliet behoeft eigenlijk geen betoog. Zco had men allerwege wel gezorgd de Toondaghouders te kunnen onthalen, en voor alle neringdoenden is het zeker te hopen dat de dag van morgen, de groote" dag, zich door een druk be zoek kenmerken zal! B. en W. stellen den Raad voor het verzoek tot vermindering van de perso- neele belasting voor café's en dergelijke af te wijzen. RAAD VAN VROUWENPOLDER. Opheffing o.I. school Gapinge. Aansluiting waterleiding VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag vergaderde de raad voltallig, onder voorzitterschap van burgemeester Lou- werse. De V o o r z. deelde mede, dat de Kroon in hoogste instantie het beroep van den Raad tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring was onthouden aan het besluit tot opheffing der o.I. school te Gapinge, gegrond heeft verklaard en heeft beslist dat bedoelde school met ingang van 1 December 1933 zal worden opgeheven. Deze mededee- ling gaf de heer K e s t e 1 o o aanleiding er op te wijzen, dat, niettegenstaande de voorstanders van het behoud van genoemde school en door Ged. Staten en door den Raad van State in het gelijk zijn gesteld, de minister, naar aanleiding van op diens verzoek nader door B. en W. verstrekte gegevens, termen aanwe zig achtte om de Kroon alsnog voor te stellen tot opheffing van de school te besluiten. Het wil spr. voorkomen dat de door B. en W. aan den minister ver strekte gegevens inzake het schoolbe zoek in de jaren 1933 tot en met 1938 niet juist zijn weergegeven; hij zou als nog gaarne, ten einde zoo noodig en mo gelijk nog nadere stappen te dezer zake te doen in de gelegenheid worden ge steld, de door B. en W. verstrekte cij fers met dé in zijn bezit zijnde cijfers te vergelijken. De V o o r z. zeide den heer Kesteloo toe inzage der door B. en W. gevoerde correspondentie, waarmee de heer Kes teloo verklaarde genoegen te nemen. Z.h.st. werd besloten het adres van 't N.V.V. en de S.D.A.P. inzake bestrijding van de werkloosheid voor kennisgeving aan te nemen. Na bespreking werd m.a.st. besloten, na het hooren der betrokken organisa- (Ingez. Med.) ties, over te gaan tot aanvulling van het ambtenarenreglement der gemeente. Naar aanleiding van de adressen van P, Melse e.a. en W. van Hekken, inzake een wijziging in de voor den Langeweg te Vrouwenpolder vastgestelde rooilijn deelde de V o o r z. mede dat intusschen de heer Van Hekken zijn verzoek in trekt en dat uit de ter zake ingewonnen adviezen van den inspecteur van de Volkshuisvesting en van de Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Com missie blijkt, dat wijziging van de vast gestelde rooilijn geenszins aanbeveling verdient. B. en W. stelien dus den Raad voor afwijzend op het verzoek van P, Melse e.a. te beschikken, waartoe werd besloten. Besloten werd nog niet aan te sluiten bij het Centraal Archief en inlichtingsbu- reau inzake Maatschappelijk Hulpbe toon. In verband met de opheffing van de o.I. school te Gapinge met ingang van 1 Dec. a.s., werd eervol ontslag ver leend met ingang van dien datum aan den heer L. den Ouden, als hoofd en aan mej. J. A. Oldeman als onderwijzeres in de nuttige handwerken die* school. Den heer L. den Ouden wordt toegestaan voorloopig nog over de woning B no. 10 te Gapinge te blijven beschikken tegen een eventuetelen huurprijs van 200 per jaar. Besloten werd tot opheffing van de daarvoor in aanmerking komende voet paden en gedeelten van voetpaden en door toepassing van de wegenwet te besluiten deze voetpaden aan het open baar verkeer te onttrekken. Aan A. Langebeeke e.a. werd vergun ning verleend tot het verleggen van een gedeelte van het z.g. Polderschevoetpad. Besloten werd zich met de circulaire van Ged. Staten, inzake toepassing van een korting van 12Fa pCt. (thans 8% pCt.) op de jaarwedden van Burgemees ter, Wethouders, Secretaris en Ontvan ger, te vereenigen. B. en W. tevens op dracht geven de korting bij doorvoering toe te passen op alle ambtenaren. Het adres van den Chr. Besturenbond te Serooskerke (W.) inzake het ver strekken van kolentoeslag aan werkloo- zen, werd o.a. op grond dat in bedoeld adres onjuistheden voorkomen, voor kennisgeving aangenomen. M.a.st. werd besloten aan J. Bakker overeenkomstig diens verzoek met in gang van 1 Januari 1934 eervol ontslag te verleenen als wegwerker te Gapinge, terwijl na breedvoerige bespreking werd besloten het loon van den nieuw aan te stellen wegwerker vast te stellen op 2 per dag en een uurloon van 0,25. B. en W. hebben de woning afd. Ga pinge B no. 53 te rekenen van 1 Dec, a.s. verhuurd aan den heer P. Dekker: Na breedvoerige bespreking en be strijding van den kant van den heer Dingemanse werd met 6 tegen 1 stem besloten tot goedkeuring van de wijze van handeien door den burgemeester in het geval-Kod.de. Daarna werden breedvoerige bespre kingen gevoerd omtrent het aansluiten van Vrouwenpolder aan het Waterlei dingnet van Middelburg, waarbij de V o o r z. wees op het feit, dat de de putatie van voorstanders van aanslui ting er met klem hebben op aangedron gen, dat de aansluiting tot stand komt, daar die van groot belang is voor het vreemdelingenbezoek aan Vrouwenpol der. De heer Dingemanse zeide dat 't hem, zonder een goed overzicht in deze aangelegenheid, onmogelijk was zijn stem te bepalen. Nadat nog de heer Arendse er op had gewezen dat aansluiting het behoud van een zekere welvaart voor de inwo- neits van Vrouwenpolder beteekende en hij zich sterk voorstander van aanslui ting op welke wijze dan ook verklaarde en de heer W. Maas nog had medege deeld, dat hij in elk opzicht tegen ver- Middelburg 27-XI-'33, Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 6.3 °C (44 °F); laagste temperatuur 1.6 °C (35 °F), Heden 9 h: 2.7 °C; 12 h: 3.5 °C. Zaterdag/Zondag geen, Zon dag/Maandag 0,1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 761 mm; laag ste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.6 mm te Sarna; laagste 746.8 mm te Jan May en. Verwachting tot morgenavond Matige, tijdelijk wellicht toenemende O, tot Z.O. wind, meest betrokken, wel licht eenige regen of natte sneeuw, wei nig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 42; onder 15 h 52. Licht op: 16 h 22. Maan op: 13 h 35; onder: 2 h 34. V.M. 2 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later fS springtij.) November. Hoogwater. Laagwater. Ma. 27 9.52 22.35 3.48 16.28 Di. 28 10.49 23.21 4.51 17.25 Wo. 29 11.34 5.39 18.08 Boog- en Laagwater te Wemeldïnge. November. Hoogwater. Ma. Di. Wo. 27 28 29 11.25 0.04 12.26 0.57 13.17 Laagwatei. 4.55 17.22 5.59 18.21 6.47 19.06 (Ingez. Med.) plichting te dezer zake was en bleef, werd met 6 tegen 1 stem besloten B. en W. opdracht te geven de mogelijk heid van aansluiting en de manier waar op nader onder het oog te zien en in een volgende raadsvergadering met afgeron de voorstellen te komen.. Vervolgens werd de bestrijding der werkloosheid nogmaals in den breede besproken. B. en W. werden gemachtigd deze aangelegenheid naar bevind van zaken te regelen. De heer Kesteloo gaf in overwe ging na te gaan welke gezinnen volgens heAnzicht van B. en W. voor kolentoe slag in aanmerking komen. Met a.g.st, werd besloten B. en W. te machtigen lot aankoop van een partij fijne en grove grind. Bij de rondvraag heeft de hr Keste loo er met klem op aangedrongen ten spoedigste een bestemming te geven aan de door opheffing der beide scholen leeg gekomen gebouwen. Spr. had eigenlijk voorstellen verwacht. Hij verzocht B. en W. zoo mogelijk verbetering te doen aan brengen in de bestrating van de kom te Gapinge. De hr Arendse vroeg toezicht op het onderhoud van verschillende voet paden in de gemeente. De hr Dingemanse wees op den slechten toestand van het voetpad bij de hofstede van den heer Gideonse. De V o o r z. zeide toe, met het naar voren gebrachte rekening te zullen hou den.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1