,KIN< 5; DE DOCHTER VAN ALVA. KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933. No. 278. Archibald clavering gunter. MIDDELBURG. VUSSINGEN. PEPERMUNT £UID-BEVELAMD. PBEF RW [de is- lol- lct. id- len N 2n. bd- tte fng jse, lel- ré- ret P- hd; en, 1st, ts- iffl. id- ïst, is st- >Al rs. es. 0. door 49.) Mij gaat ijlings naar boven en bij on derzoek van de duiventil ziet hij dat alle zes duiven op het hok zitten, maar dat geen er van een briefje heeft. Hij gaat weer naar beneden en verdiept zich in de reden daarvan, waarbij hij tot de slotsom komt, dat door een of ander toeval de dieren uit hun mand moeten ontsnapt zijn en naar hun huis zijn teruggevlogen. Guy keert aan boord terug en met behulp van Corker en enkele leden der bemanning brengt hij onder de persoonlijke leiding van Jan Olins de twaalf kisten met goed waarvoor geen belasting is betaald, on gestoord naar een groot pakhuis, dat wat dichter bij de voornaamste kade der stad is gelegen. Daar worden zij al evenmin gestoord, maar als zij het pakhuis verlaten, kijkt Chester even op en ziet bij het licht van de lantaarn, welke Olins djaagt, den naam Nikolaas nodé Volcker in groote letters prijken boven den ingang, en merkt tevens niet zonder verwondering op, dat de zoon van Volcker, de grinnikende Ja kob, die de goederen in ontvangst heeft genomen, met Jan Olins het een en an der afspreekt, ..Aha", denkt de Engelschman, ,,als ik Verandering in de publieke smaak in Am®rika. Jazz en speakaesy vervangen door Weener Wals en Beierscbe Büertuin. De stijgende invloed van Mae West. Geen „hard gekookte" vrouwen meer. Dezer dagen schreven wij een en an- ster over de plannen, die men Roosevelt toedichtte in verband met monetaire j voornemens. Laat ons thans uit de regi- enen der hoogere politiek afdalen naar j den beganen grond: er zijn lieden, die rmeenen dat de Vereenigde Staten van Amerika op den korten duur de voort zetting der beschaving en cultuur van het oude, moede, afgeleefde en huns in- ziens stervende Europa zal overnemen, en dan kan het geen kwaad, eens te weten, hoe het er in dat land der cul- tureele toekomst of toekomstige cul tuur „op z'n daagsch" uitziet. Het Amerikaansche weekblad de ..Literary Digest" heeft zijn abonné s en lezers uitgenoodigd hun oordeel te willen insturen over de radio-program- nsa's en het komt daarbij tot een be- vinding, die dezer dagen op allerlei ge bied meer tot uiting komt. Het blijkt, dan, dat het groote publiek meer en meer tegenzin krijgt in Jazz en zooge naamde humor, zich gaat verzetten te gen de reclamepraatjes, waarvan het Amerikaansche radio-wezen nu een maal afhangt, maar den voorkeur geeft aan degelijker kost, welluidende muziek en in het algemeen programma's, waar van men iets opsteekt. Iemand uit Californië schrijft een toe stel van 495 dollar te hebben en van pian te zijn het in te ruilen voor een gramophoon omdat hij de radio zelden aanzet en dan gauw weer met een ge voel van walging afsluit. De verandering van smaak is een verbetering. Daar is b.v. de hysterisch- kioppende Jazz; niemand minder dan de in Amerika fameuze componist George Gershwin heeft de vorige week open lijk bekend het in een andere richting te moeten gaan zoeken en de vloeien de melodie boven het gescandeerde ryihme te gaan stellen. Er zijn deskun digen, die beweren, een nauwe samen hang tusschen dit muzikale evene ment en de terugkomst van bier en de nadering van wijn en fijne likeuren te zien. Jazz was een product van de cocktail in de speakeasy, de clandes tiene drinkgelegenheid, waar men door een onaanzienlijk deurtje in een zooge naamd leeg huis of pakhuis moest bin nenkomen na een wachtwoord gezegd te hebben of zich anders gelegitimeerd te hebben en dan in een soort nacht club van meestal fabelachtige luxe kwam. Natuurlijk waren er ook dui zenden, die er precies als onze polder- joogenskroegjes uitzag en een dito pu bliek trokken, maar in New York waren er „speaks die meer op een Byzan- tijnsch of Parijsch sprookje geleken en waar de minste „drink" een dollar kostte. Daar werd niets anders dan cocktails en whiskey, dus „sterke drank geschonken met het doel zoo gauw mogelijk de hoogte te krijgen en in dat kader paste de Black Bottom. Hard drinken en de verstolenheid ach ter gedempte muren tegen de politie zijn lijnrecht in strijd met een Beiersche biertuin, waar de Weener wals hoog tij viert. Eigenlijk is het een wonder, dat Jazz ooit in Europa heeft kunnen aarden en dat Léhar het heeft moeten afleggen tegen ,,Yes, we have no bana nas. Een excuus is misschien de na- oorlogsche productiviteit in Amerika en de dito steriliteit in Europa, maar alleen het dolle jongere geslacht heeft er voor gevoeld, uitsluitend en alleen ómdat het uil Amerika kwam. Nu is al die geheimzinnigheid aan het verdwij nen, den 5den of 6den December kun nen we met redelijkheid verwachten, dat Amerika weer openlijk en met een vroo- lijk hart doen zal, wat het sinds '21 in het geniep en als samenzweerders ge daan heeft: op een beschaafde manier genieten van betgeen Europeanen als een alledaagsche zaak beschouwen 't drinken van een glas bier of champagne En daarmee komt zeker een verminde ring van perversiteit aan de oppervlak te. Is de nieuwe damesmode, die de sil houet van 1910 terugroept en de echte vrouwelijkheid van het begin dezer eeuw een aanleiding of een gevolg van deze verandering? In Amerika beweert men, dat het een gevolg is van den te rugkeer tot normaliteit, en dat een ac trice, Mae West, er veel loe heeft bij gedragen. Mae West, wier film „She has done him wrong" binnenkort in ons land onder de een of andere sch'-ore betiteling te wachten is, behoort tot 't soort vrouwen, dat pertinent gewei gerd heeft met jongenshoofden en dito figuren rond te loopen en die in den ergsten tijd van La Gar<;onne met stuk ken op Broadway voor den dag kwam, waarin het zandlooper-figuur en de goe de oude tijd van bier en roomsoezen verheerlijkt werd. In de Amerikaansche filmwereld heeft ook een verandering plaats gevonden. De monstrueuse producten, waarin de speakeasy en de onderwereld de eeltige „flapper" of bakvisch, de geld rond strooiende „big business man" verheer lijkt werden, zijn definitief voorbij, De comedies en drama's met geheimzinnige moorden en blasé-brutale levensbe schouwingen, die met alle fijnere gevoe lens spotten, zijn niet meer in de mode. Broadway is op het oogenblik dol op „Champagne Sec", dat bij nadere be schouwing niets anders blijkt te zijn dan Johann Straus' „Die Fledermaus". De nieuwste film van Maurice Chevalier blijkt „Die Lustige Witwe" te zijn en „Trink, Brüderlein, trink" klinkt hoe langer hoe meer uil de radio. Ende kranten staan vol van cor- setten-advertenties! In de afgeloopen jaren had Amerika eenigfe teekenende uitdrukkingen als „tough", taai en ,,hard boiled", hard ge kookt aangenomen voor de jeugd en de uitgaande weteld. Die bewoordingen golden voor alles wat lijnrecht in strijd was met hetgeen aan het begin dezer eeuw identiek was met goede manie ren, ridderlijkheid, vrouwelijkheid, be schaafdheid. De na-oorlogsche psychose wierp dit alles over boord en lachte om huiselijke gezelligheid, hoffelijkheid, res pect voor ouderen, moraliteit en een massa andere dingen meer. De reactie op al die dolzinnigheid moest komen; de massa raakte al die opgeschroefdheid meer dan beu. Het vrouwelijke deel had den beker tot den bodem geledigd en vond dat 't een ko lossale tegenvaller was. Wat Hitler in Duitschland per oekase voorschreef door de vrouwen naar den huiselijken haard terug te drijven, kwam in Amerika op liberale wijze en spontaan tot stand: de hard gekookte tijd hoort voorloopig tol het verleden. Maar de „flapper" anno 1933 is toch geen wankelend, afhankelijk vrouws persoon! Zij rijdt 70 km per uur„ han teert de lippenstift en stapt er alleen op uit als haar mannelijke collega. En noodwendig moet de maatschappij zich aanpassen aan dit mengsel van 1900 en 1933, vandaar dat we een gloednieuwen tijd tegemoet gaan met de deugden van beide perioden en maar heel weinig fouten van deze twee. Zou de periode van dolzinnigheid de finitief achter den rug zijn in Amerika? Maar.... als men daar nu de half- sleetsche cultuur van 't vooroorlogsche Europa overneemt, wat blijft er dan cursussen, welke in Januari a.s. aanvan- van den vooruitgang die we uit Amerika gen, nog enkele deelnemers kunnen wor- moesten verwachten, over? Alleen z'n den ingeschreven, mits aangifte daarvoor techniek? Och, dat kunnen we zelf óók ten spoedigste plaats heeft, nog wel zoo'n beetje! SLECHl HOORENDEN. eens de hulp van Volcker noodig mocht hebben, kan ik hem thans daartoe dwin gen, ofschoon ik niet zou weten, hoe hij mij op het oogenblik van dienst zou kun nen zijn." Zij keeren daarom omzichtig naar de „Esperanza" terug zonder eenigen last te ondervinden en zelfs onbemerkt, hoe wel de patrouillebooten onophoudelijk langs de aan de kade gemeerde schepen varen. Ook Olins gaat met hen mede en blijft aan boord, daar hij niet vóór het aanbreken van den dag weer in stad kan komen. Hij vertrekt, terwijl Guy nog in zijn kooi ligt, hoewel deze toch niet rustig meer slaapt door het rumoer dat de bemanning maakt bij het schuren en schrobben van het dek. Vijf minuten later is Chester uit zijn bed om te ontdekken, dat hij iemands hulp in Antwerpen noodig heeft, en wel dadelijk en onvermijdelijk, om zijn leven te redden. „Daar is een jongen aan boord geko men, die zegt dat hij een brief voor u persoonlijk bij zich heeft", fluistert de bootsman hem in het oor. „Daarom was ik zoo vrij u wakker te maken. Hij zegt, dat er haast bij is." „Hm, wal voor een jongen is het?" „Een Franschmannetje." „Achilles!" En Chester is nu klaar wakker, springt zijn kooi uit en gelast: „Laat hem dadelijk hier komen!" Het is inderdaad Achilles met een briefje van Oliver. „Is u kapitein Andrea Blanco?" vraagt HET KIND AT BIJNA NIET EN HOESTTE MAAR DOOR. „Ons kind kreeg hevige aanvallen van slijmhoest. Het kind werd hoe langer hoe zwakker, at bijna niets en hoestte maar door. Het had het zoo benauwd, dat wij vaak dachten dat hij in 'n hoest bui zou blijven. Geen enkel geneesmid del hielp hem, totdat wij op bet geluk kige idee kwamen eens Abdijsiroop te probeeren. Na één flesch kwam er veel slijm los hetgeen groote verlichting gaf en na 3 flesschen Abdijsiroop was onze lieve kleine weer gezond". Zoo schreef ons mevr. F. v. L., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Als Uw lieve kleine kinkhoest heeft, kunt Ge met Abdijsiroop de angstaan jagende benauwdheden verminderen, de slijmoplossing vermeerderen en de adem haling vergemakkelijken. Daarmede be strijdt Ge en voorkomt Ge het hijgen en het afmattende hoesten zult ge zien verminderen en ophouden. Dank zij haar bijzondere samenstelling uit krui den-extracten heeft Akker's Abdijsiroop een buitengewoon geneeskrachtige wer king bij aandoeningen der ademhalings organen, zooals Hoest, Bronchitis, Asth ma, Slijm- en Kinkhoest. Thans per flesch 1, 1.50 en 2.75. Abdijsiroop- Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis 35 cent en 60 cent per doos. (Ingez. Med.j DE WEG MIDDELBURG— WESTKAPELLE. Donderdag 30 November zal de weg Middelburg Westkapelle in tegenwoor digheid van Ged. Staten, de gemeente besturen en Verdere genoodigden door den Commissaris der Koningin te 2 uur officieel worden geopend. Met autobussen worden in de Abdij genoemde autoriteiten en genoodigden afgehaald en naar den Koudekerkschen weg gereden, die daar door een lint is afgesloten. De opening, het doorknippen van het lint, zal door den Commissaris met een toespraak worden verricht; na de ope ning wordt tot aan de verbinding met den ouden weg gewandeld, waarna we derom in de autobussen werd plaats ge nomen en een rit naar Westkapelle en terug gemaakt. Bakkers-vakonderwijs. De eindles der cursussen voor Bak- kersvakonderwijs en de uitreiking der diploma's had plaats te Middelburg op 22, en te Goes op 23 November. Het diploma ontvingen: te Middelburg de heeren J. van der Ameele, Jacs. Suur- mond en P. J. Arendse te O. en W. Sou burg, J. M. Buijze, L. J. Bodbijl en W. Graafhuis te Middelburg; L. van Keulen te Koudekerke, A. D. Krijger te Vlissin- gen; Jaks. Sinke te Veere; Cors. Franc- ke te Oostkapelle en P. C. Dronkers te Serooskerke. Te Goes de heeren: A. Geleedts, P. Murre, Johs. Potter en A. Vleugel te Goes; C. A. Goetheer te Wolfaartsdijk; Mars. de Jonge te Ellewoutsdijk; P. C. Kole te ïerseke; J. Mange te Schore; J. A. Priemus le Kortgene; J. C. Priester te Kamperland; W. Schrier te Coiijnsplaat; P. Smallegange te Biezelinge en P. Ste- ketee te Nieuwdorp. Het bestuur deelde mede, dat voor de In de gisterenavond gehouden bijeen komst van de Vereeniging tot beharti ging van de belangen van slechlhooren- den, deelde de presidente, mevrouw TrollHoek, mede dat het plan bestaat in den loop van Maart een bazaar te houden tot stijving van de kas der ver eeniging en dat het bestuur hoopt in de Decemberbijeenkomst een strijkje te kun nen engageeren en in Januari een spreekbeurt over het Verkeer te doen houden. De vergadering besloot naar de alge- meene vergadering te Amsterdam op 9 December als afgevaardigde te zenden mevrouw Troll, plaatsvervanger de heer W. F. van der Hofstede. Speciaal zal men dan steunen 't be stuursvoorstel om de afgevaardigden van ver afgelegen afdeelingen niet meer dan 4 reisgeld te laten betalen en het ove rige uit de algemeene kas bij te passen. De vergadering was voorafgegaan door een lipleeswedstrijd en na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Ned. Chr. Vrouwenbond. Men schrijft ons: Woensdag j.I. sprak voor de afd. Middelburg van den. Ned. C'hr. Vrouwen Bond, in de Bogardzaal ds. Bikker, zendeling onder de Toradja's op Midden-Celebes over zijn leven en wer ken, daar. De eerste der door den spr. vertoon de photo's geven een beeld van het land, waar Zendeling Bikker werkt eenige Kawi's, enkele sawah-complexen, een rottanbrng en een houten brug. Na de photo's van 'het land zagen we eenige afbeeldingen van het Volk: o.a. opnamen van de weefindustrie. Na deze serie werden enkele plaatjes van scholen vertoond, daarna van eenige onderwijzers en dan afbeeldingen van Evangelisatie-bijeenkomsten en ge meenten. Deze worden gevolgd door photo's van d«en bouw eener nieuwe kerk, zoo: de vrouwen van Tawalian planken dragende; eenige interieurskie- "ken en len slotte de kerkeraad van Ta walian. De laatste photo's betroffen weer het persoonlijk leven van den zendeling en lieten ons de pastorie zien, en zijn ge zin met de inlandsche pleegkinderen. De indruk, dien wij van al het geziene mee naar huis konden nemen, was, dat er onder leiding van den zendeling veel en gezegend werk onder de Toradja's wordt verricht. Zendeling Bikker was venjjezeld van een Toradja-onderwijzer, „een Goeroe" genaamd, die de vergadering in het ma- leisch toesprak. Ds. Bikker vertaalde deze toespraak, en vertelde hoe de Toradja-spreker in zijn taal had getuigd van de blijdschap van zijn volk onderdanen te zijn van Koningin Wilhelmina en van hun nog grootere blijdschap onderdanen te zijn van Koning-Jezus. 't Was een goede avond, waarvoor de Presidente den spreker hartelijk dank Voor de eigenlijke lezing, zongen alle aanwezigen, bij het projecteeren van het portret van Koningin Wilhelmina, het Wilhelmus. Van hun standplaats Roosendaal zijn verplaatst naar V 1 i s s i n g e n de adjunct-kommies bij de invoerrechten en accijnzen de heer De Leeuw en de w (Ingez. Med.) de knaap. „Ja." „Dan moet u dit dadelijk lezen", zegt de jongen, hem een brief overreikend, die blijkbaar in groote overhaasting is geschreven. Er staat geen adres op, maar het is Olivers hand en de inhoud luide als volgt: „Vlucht! Vlucht onmiddellijk, in Gods naam, je leven is er mee gemoeid en als het je mogelijk is, red ook den jongen, J die je den brief gebracht heeft. Hij is in mijn dienst geweest en ze zullen hem op de pijnbank leggen om hem beken tenissen te ontlokken. De hand, die me bedreigde, heeft me bijna vast. Ik heb slechts den tijd om je te zeggen „God zegene je." Vaarwel." „Hoe ben je er toe gekomen om mij dien brief te brengen?" vraagt Guy, ter wijl zijn lippen trillen en zijn gelaat ver bleekt. „Hij zei me ,,Wie. hij?" „Monsieur Oliver. Hij zei me een duif te gaan halen", vervolgde de jongen", «n ik ging naar de mand en daar hij er zooveel haast achter zette, heb ik het deksel bij vergissing open laten staan en zij vlogen allemaal weg .Ik ben hem dat gaan vertellen." „En wat deed tij toen?" „Ik geloof, dat hij plotseling onwel werd. Hij riep: „Mon Dieu! Wat heb je gedaan." Toen zei hij tot mij: „Jij hebt de duiven weg laten vliegen, nu moet je zelf den brief gaan brengen. Miseri- cordeü Mijn arme vriend!" loen gaf hij me geld om een paard te koopen en be val me zoo gauw mogelijk te rijden en gisteravond zoo vroeg te komen, dat ik door de stad zou kunnen rijden vóór de poorten werden gesloten en dit aan ka pitein Andrea Blanco op het schip „Es peranza" te geven. En daarna moest ik doen, wat de kapitein mij opdroeg." „Maar waarom was je dan gisteravond niet hier?" vroeg Guy mismoedig. „De eigenaar van het paard heeft ine bedrogen: het dier was kreupel en ik bereikte de Keizerspoort juist toen die gesloten werd. Daarom moest ik den heelen nacht in huis blijven, maar ik heb nu mijn brief zoo vroeg mogelijk ge bracht, zoodra de poorten open waren. Maar u is niet kapitein Andrea Blanco, u is kapitein Guido Amati liet Achilles er op volgen, die met nieuwsgierige oogen Guy had aangestaard sinds hij de kajuit betreden had „Beide." „Dat is grappig." „Maak je er maar niet druk over, of dat grappig is of niet", zei Chester op bevelenden toon, die den knaap ver baasd deed staan. „Ga zitten!" „Ik zou (iever naar huis toe willen om te ontbijten", morde Achilles. „Je blijft hier en ontbijt met mij en je doet wat ik je zeg. Dat heeft je meester ook gezegd." Gehoorzamend aan het bevel, vooral omdat een zeer smakelijk ontbijt wordt klerk bij de invoerrechten en accijnze* de heer Klein. RAAD VAN 'S-HEER ARENDSKERKE. Nieuw uitbreidingsplan. Be grooting 1934 goedgekeurd. s-HEER ARENDSKERKE. De Raad dezer gemeente kwam Woensdagmorgen in openbare vergadering bijeen. Voorz. burgemeester Eienbaas. De heer Van Gorsel is afwezig. Ingekomen is o.a. een adres van be woners van de Zandweg, om uitbreiding van de straatverlichting.. B. en W. stel len voor, gezien de financiën daar niet aan te voldoen. Als men daar aan vol doet zijn er op nog meer plaatsen lan taarns noodig. De hr. v. d. Dries vestigt er de aan dacht op, dat de verlichting te Lewedorp door verplaatsing van een lantaarn ver beterd kan worden. De Voorz. zegt toe, dat B. en W. een onderzoek in zullen stellen. Het verzoek van de bewoners van den Zandweg wordt z.h.st. aangenomen. De aftredende leden van de Commis- siën tot wering van Schoolverzuim wor den herkozen, met uitzondering van den hr. Van Wessem, die gezegd heeft, niet voor herbenoeming in aanmerking 'te willen komen. In deze vacature wordt de hr. M. Vo gelaar gekozen. In de commissie te Nieuwdorp komt als nieuw lid de hr Chr. Melse. De Voorz, brengt den hr. Van Wes sem hulde voor hetgeen hij zoo lange ja ren als secretaris voor deze commissie gedaan heeft. Wethouder N ij s s e merkt op, dat de kerkelijke fracties tot overeenstem ming gekomen zijn, betreffende de be noeming van een lid voor het Burgerl. Armbestuur. Als -stemmen uitgebracht worden op de tweede aanbevolene den heer F. de Jonge, is dit niet om persoon lijke redenen, doch omdat deze Chr. Historisch is en er in het B. A. nog geen Chr. Hist, zitting hebben. De hr F. de Jonge wordt hierna met 8 st. gekozen met 2 op den hr F. Dek ker Pzn. In 't Groot Armbestuur van 's-Heer Hendrikskinderen wordt de hr. P. de Putter herkozen. Tot lid van de commissie van plaat selijk toezicht op het lager onderwijs wordt de hr. D. W. Lindenbergh her- gaderingen van aandeelhouders der N. kozen. Tot gemachtigde naar de ver- V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" worden benoemd de heeren Eienbaas, burgemeester en D. W. Lindenbergh, Opnieuw wordt vastgesteld de pen sioen grondslag van den hr L. van Ves- sem. U i4 breidi ngsplan. De Voorz. zegt dat B. en W. den bouw aan den overkant van den dijk willen vaststellen, in verband met aan vragen die voor bouwen aldaar binnen komen. B. en W. vragen daarvoor een blanco crediet. De hr Lindenbergh zou eerst een bouwplan voor de omgeving Achterweg willen vaststellen daar hier grond dadelijk beschikbaar is. Aan de andere zijde moet eerst grond onteigend worden, De voorz. wijst er op, dat men in den regel niet onder den dijk wil bou- klaar gezet, gaat Achilles zitten eten, hoewel Guy hem geen gezelschap houdt, omdat hij in gepeins verzonken is over wat hem te doen staat. Misqhien kan hij door de vlucht zichzelf redden, maar hij wil zijn mannen niet alleen laten met 't gevaar, dat ze in de pan gehakt worden of ter dood gebracht. Zijn gevoel als krijgsman verzet zich er tegen, dat hij hen in de steek zou laten, die bij deze gevaarlijke onderneming met hem hun leven op het spel hebben gezet. En dan. mag hij ook niet den knaap vergeten, die, zonder het zelf te weten, zijn leven waagt om hem te redden. Slechts één ding kan hen allen redden en dat is als er een middel kan gevonden worden om hen allen op de „Esperanza" de volle zee in te brengen. De kans daarop, wel ke nog den vorigen nacht bestond, is teloor gegaan door de kreupelheid van het paard van Achilles. Maar hij ver moedt, dat toch nog in de eerste uren geen verdenking op hem zal vallen. Brussel ligt op dertig mijlen afstands van Antwerpen en zelfs al kwamen hier berichten uit Brussel in, dan kost het toch nog eenige uren voor de Spaan- sche spionnen er achter zijn gekomen, dat Andreas Blanco tweemaal met den verrader Oliver het middagmaal heeft gebruikt en eenmaal met hem in den Toren der Engelen heeft ontbeten. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5