Rust, kalmte en zelfbeheersching 1N3EZQNDEN STUKKEN. M?Ql rpiJÜ BURGERLIJKE STAND. AFLOOP VERKOOPW8ER. m LETTERKUNDIGE KRONIEK. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. van het fësultaat van het proces, dat Ned. Fófd 128-1351/». tegen deze onderneming aanhangig'is ge- Philips 231%-2332281/ï. maakt en waarbij(öakcming van dé gdüd-'Üön. retrolèum 174!% clausu ewordt geëiseht. Ned. Scheepv. Unie 4035%-36% De vraag is opgeworpen, of, wanneer Handelsv. Amsterdam 154'^141. de rechter op juridische gronden dezen A'dam Rubber 939090%. eisch mocht verwerpen, de Ned.-Indische regeering, zich op de desbetreffende uit- 1 1 «m—m spraak beroepend, geen wijziging zou kunnen brengen in de tot dusverre ge volgde methode van uitbetaling der ver vallende bedragen op basis van het gouduitvoerpunt op Amerika. Het lijkt ons intusschen moeilijk aan te nemen, dat van de zijde der regeering getornd zal worden aan de billijke regeling, wel ke zij zelf getroffen heeft om de houders der Indische dollarobligatiën niet de dupe te doen worden van in Amerika gepleegde onrechtmatigheden op het ge bied der goudclausule. 1 Het is natuurlijk te hopen, dat ook de BiffVÊI Koninklijke zich aan haar moreele ver- llEfUÏf TfellKEW. plichtingen, voortspruitend uit de goud clausule der dollarobligatiën, niet op den een of ander jirridisch-formeelen grond zal kunnen onttrekken, maar dat zij door een uitspraak van den rechter zal worden gedwongen, rente en aflossing in goudwaarde te betalen. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten. (Ingez. Med.] De rechtbank te Leeuwarden ver oordeelde T. B., 36 j., stationhouder der P. T. T. te Drachster Compagnie tot 6 maanden gevangenisstraf wegens valsch- heid in geschriften. De eisch luidde 3 maanden gevange nisstraf. In aandeelen Koninklijke is in de afge- t loopen week weinig omgegaan, en ook de koersfluctuaties bleven binnen zeer be perkte grenzen. De mededeeling, dat ook ditmaal nriet het, tot voor enkele jaren - gebruikelijke interim-dividend zal wor den uitgekeerd, heeft geen invloed op den koers uitgeoefend. Niemand had on der de tegenwoordige omstandigheden, nu de positie van de petroleumindustrie nog zoo onzeker is, op de betaling van een interim-dividend gerekend. i Wat de overige afdeelingen betreft, kon- j den aandeelen Philips' aanvankelijk nog iets in koers verbeteren, mede op geruch- 1 ten omtrent 'n binnenkort te verwachten introductie op de Parijsche beurs. De kooplust bleek intusschen niet groot ge noeg te zijn, om de behaalde koerswinst te behouden, ondanks de publicatie van de uitvoereïjfers van radio-artikelen en gloeilampen in October, die opnieuw een belangrijke stijging te zien gaven. Aan radio-artikelen werd voor een waarde van 4.69 miliioen geëxporteerd, tegen 3.33 miliioen in de maand September, toen de export ook reeds een, onder de tegenwoordige omstandigheden bevredi genden omvang had bereikt. Ook de uitvoer van gloeilampen is toegenomen en wel van 698.000 in September tot 714.000 in de afgeloopen maand. Nu is de toeneming van den uitvoer in het laatste gedeelte van het jaar wel een seizoenverschijnsel, dat ook in de voor afgaande jaren viel waar te nemen, maar in elk geVal is het verheugend, dat deze seizoen-invloed zich ook ditmaal en zelfs in nog sterkere mate dan in de laatste jaren heeft doen gevoelen, Aandeelen Unilever hébben nog slechts tijdelijk geprofiteerd van de, vasteren vorm aannemende geruchten betreffende een introductie op de Parijsche beurs, waar na opheffing der beperkende bepa lingen voor een aantal buitenlandsche fondsen toelating tot de officieele no teering is verzocht. Suikeraandeelen waren zeer stil en brokkelden meerendeels in koers af. Ook voor rubberaandeelen bestond zoo goed als geen belangstelling. Een scherp licht op de situatie in de Indische rubbercul tuur werpt wel de mededeeling, dat per ultimo September j.l. 302 ondernemin gen m Ned.-Indië den tap geheel hadden stopgezet en 129 ondernemingen gedeel telijk. Tabaksaandeelen waren eveneens ongeanimeerd en ook hier stelden de koersen zich per saldo nog iets lager. I. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort 1 Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Ned. 1933-4 100%—100—100%. Youngleening 5 47%50. Kon. Petrol, 4 62%56%. Koloniale Bank 3833. Ned. Indische Handelsb. 4740. Menno ter Braak. Dr. Dumay verliestv. Nijgh en Ditmar, Rotterdam 1933. H. Marsman, De dood van An- gèïe Degroux, Querido's Uïtg, M%, Amsterdam 1933. Ier Braak kenden wij hoofdzakelijk als een vlijmscherp essayist en criticus, dien men „cerebraal" noemde. Dit is voor veie zeer gevoelige menschen haast een scheldwoord, het is vaak een woord van afweer, van beschutting voor donzig-wJarme gevoelentjes, maar het cerebrale is feitelijk niet meer dan een, zij het ook hachelijk, genre, waarin goed en slecht, machtig en machteloos mogelijk is. Er is in elk geval over te praten en het laat zich ook verdedigen. Edgar Poe zou zijn „Raven", waarin hij niets dan een tot ontzetting geworden smart om de dood van een geliefde, tot beeld en klank maakt en hoe machtig. „cerebraal" in elkaar heb ben gezet en als wij het gedicht met de gedachte aan die slechts anecdotische bijzonderheid doorlezen, boet het niets van zijn groote schoonheid in. Erger wordt het echter wanneer het cerebrale dient om een eigen onmacht te objectiveeren en dit is het gevaar lijke element van Ter Braak's geest. Dit WELDADIGHEIDS-ZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN. Het Comité te Middelburg voor den verkoop der Weldadigheidspostzegels en kaarten, ten bate van het hulpbehoe vende kind, verzoekt ons ter algemeene kennis te brengen, dat dit jaar wederom van 10 December tot en met 10 Januari a.s. wederom deze zegels verkrijgbaar gesteld zullen worden in het postkan toor, bij de comité-leden en bij den Ar menraad, Bogardstraat, D 43. De zegels worden uitgegeven in 4 soorten met een frankeerwaarde van resp. 1%, 5, 6 en 12% ct., terwijl de ver koopprijs gesteld is op 3, 8, 10 en 16 ct. Zij dragen alle eenzelfde voorstelling, die uitdrukking geeft aan het doel der uitgifte, nl. een kind met een lichtende ster. Zij zijn ontworpen door mr. J. Sjol- lema te Amsterdam. De geldigheidsduur is onbeperkt; zij zijn mede geldig in het nationaal ver keer. Tevens worden uitgegeven twee nieu we series prentbriefkaarten, de eene houdende 6 reproducties naar schilde rijen van Rembrandt en de andere geti teld: „de vreugde van de jeugd", voor stellende verschillende kinderspelen in de onderscheiden tijden des jaars, met de bij iedere maand behoorende teekens van den dierenriem. Zij zijn ontworpen door mej. D. Duyvis te Amsterdam. De prijs van elke serie van 6 kaarten Be draagt f 0.35. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij de comité-leden, bij den Armenraad en in het tentje, dat door de welwillende me dewerking van den heer Directeur we derom in de hal van het postkantoor kan worden geplaatst. Door het vertrek van den heer P. Dumon Tak en het overlijden van me vrouw Dumon TakVan Trigt werden de opengevallen plaatsen in het Comi té ingenomen door den heer en me vrouw FernhoutDu Marchie van Voorthuysen, die welwillend deze func tie hebben aanvaard. Mevrouw Fernhout verklaarde zich tevens bereid op zich te nemen de ver-" zorging van het tentje, in de verwach ting dat vele dames bereid zouden zijn zich met den verkoop der zegels en kaarten in het tentje op de bepaalde da gen en uren te belasten, inzonderheid was te constateeren in „Démasqué der Schoonheid", dat in laatste instantie misschien wel een knappe objectiveering van eigen kunstenaarsonmacht was, dit deed de roman „Hampton Court" mis lukken en dit zou thans, naar sommi- ger meening, eveneens ontbreken in „Dr. Dumay verliest"; Ter Braak's „geest" zou geen deel hebben gehad aan dit boek en zoo zou dit een roman zijn geworden éls iedere andere, een gewone, knappe roman, maar beneden zijn niveau. Hoe vernuftig dit bezwaar ook ge lijkt, het is te verwerpen als te simplis tisch en te cerebraal, omdat het de menschelijke psyche verdeelt in gemak- kelijk-scheidbare functies, die zeker niet te scheiden zijn. En met dit schema verwerpen wij ook dit boek, omdat de houding die hieruit naar voren komt, hoogst onsympathiek is. Het speelt in de sfeer van Ter Braak's eigen leven: die van de leeraren-wereld, en die van de tegenstelling tusschen in- tellectueele zelfbepaling en zelfverlies. Zoodra dit probleem wordt gesteld, mo gen wij zeggen dat de oplossing in laat ste instantie wordt bepaald door de geesteshouding en dan is voor de uit dit boek sprekende geen ander woord te vinden dan: m i s s e 1 ij k dit woord moge mij vergeven worden na vele blad zijden ergernis! Voortdurend voelen wij dat mensche- degeoem, die in vorige'jaren hiertoe hun sympath.eke en belangelooze medewer king verleenden. Het Comité doet een, ernstig en drin gend beroep op het publiek om deze actie, ten bate van het hulpbehoevende kind, naar vermogen te steunen. Wél roepen iü dezen tijd velerlei nooden om leniging maar voorzeker mogen onze hulpbehoevende kinderen niet worden vergeten, te minder nu schier ieder door het koopen van enkele postzegels en briefkaarten daadwerkelijk steun kan bieden. Dé ervaring in vorige jaren opgedaan bewijst welke groote bedragen aan de verschillende instellingen, die de belan gen der kinderen behartigen, door den verkoop, ten goede konden komen. De velé kleine winsten maakten inderdaad een heel groote winst. Al deze instellingen zien thans harë inkomsten verminderd, zoowel door ver laging der regeeringssubsidies als door inkrimping van het aantal contribu- eerende leden en donateurs. Deze in stellingen te helpen om hün schöone werk te kunnen voortzetten zij een ieder een voorrecht. Het Comité te Middelburg: De Heer en Mevrouw Fernhout Du Marchie v»" VLorthüVsen. Mr. A. J, van dér Weel. Mevrouw WeijlSnuijf. Mej. A. W. Ermerins. G. M. Mes. - Mej. Mr. E. de Visser. C. C. Mantz. Ds. L. B. Tjebbes, secretaris, Middelburg, 17 November 1933. L nïinent brengt reeds Dc eerste uanweuding -tn Sioan' verlichting. Tmyrijven otmoodig wachten onnoodig! Hetls hieraan te wijten dat milüoencn menschen Sloan's altijd onder hun Dereik houden, gereed om rheumatische pijnen te doen ophouden. Schaf U nog heden een flacon aan. V^CDruik Sloan s voor RHeumatiek, f .entlejiclit, Ischias, Fijn in den Rug, Verstuikingen, Kneuzingen en alle Spieren en Zenuw-pijnen. 7- (Ingez. Med.l POSTE RESTANTE BELASTEN? M. de R., In Uw blad van gisterenavond ias ik hetgeen dat de hr Joh. de Heer schreef in „het Zoeklicht", nl., dat de poste restante ook eventueel kon worden be zwaard door een extra porto, aangezien deze het meest door „zwervers" werd gebezigd. Waarschijnlijk heeft deze heer uit het oog verloren dat de meeste schippers, willen ze eens iets van hun familie we ten, ook hun brieven enz. moeten ont vangen door bestemming „Poste Res tante" of deze nu alle als zwerver moe ten worden betiteld is mij niet duidelijk, daar genoemde heer toch ook wel weet wat deze menschen moeten ontbeeren en op welke lasten en maatregelen deze toch ook al zitten. Misschien kunt U door Uw blad dit wel eens aan het Zoeklicht q.q. den hr De Heer in kennis brengen. U beleefd dankend teeken ik met. Hoogachting, W. Vermeulen, Jr. Middelburg. Van 1517 Nov. Bevallen: M, de Ko ning- geb. Verbert, z.; L. E. Blommaeri, geb. Blommaert, z.; M. D. W. Steijn geb. Schotel, z. Goes, Bevallen: P. M. Gelok, geb. C. van Son. Overleden: A. C, Schuurbiers, 67 jr„ echtgenoote van G. van der Reit. Ondertrouwd: J. Kruysse, 40 jr., jm., te Krabbendijke en P. K, de Jonge, 31 jr, jd. Vlissingen Van 916 Nov. Ondertrouwd: M. de Bruijne, 26 j. en D. C. Sinke, 24 j. H. P. J. Busé, 39 j. en F. G. A. Carton, 33 j. A. W. Bakker, 30 j. en A. Hint zen, 27 j. D. Ratelband, 28 j. en J. de Ruijsscher, 27 j. C. Fritz, 24 j. en H. Girtler, 23 j. F. P. G. Bollen, 27 j. en E. van der Rhijt, 23 j. Getrouwd: J. A. Spaeter, 24 j. en E, H. Lange, 18 j. N. P. Kruit, 26 j. en M. Alewijnse, 23 j. C. Heijkoop, 26 j. en E. Polderman, 27 j. E. Wallert, 23 j. lijk te kort van een steriele, hoogmoedige geest, dat aan het intieme van dit boek haast iets gênants geeft: alsof je iets bij woont, waar je niets mee te maken hebt. Een schrijver heeft het volste recht in zijn eigen milieu en sfeer te blijven. Goethe schreef zijn Werther na een per soonlijke liefdes-,,débacle" en toen de menschen er allerlei figuren en hem zelf in herkenden, was hij hoogst verwonderd let wel: verwonderd! Hij had er zoo geheel zijn Weltschmerz in overwonnen en zoo volkomen het leven teruggevon den, door zijn hoofdpersoon dit te doen verlaten, dat hij de werkelijkheid, zelfs zoo deze gedeeltelijk als ^model" had gediend, daarmee achter zich had doen verwazigen en een nieuwe werkelijkheid vóór zich had geschapen. En wat den hoogmoed van Ter Braak, of van dr. Dumay, betreft, men kan nu eenmaal een prachtig boek schrijven over den hoogmoed, maar dan objectief, zooals bijvoorbeeld Stendhal dit deed. Dr. Dumay tracht zich weg te schen ken aan een eenvoudig meisje en deinst hiervoor tenslotte terug. Natuurlijk. Dan ziet hij bij vrienden iets meer van den tragischen achtergrond van vele liefdes verhoudingen en hij denkt daarna mil der aan de vrouw, die hij verstiet. Hij krijgt bericht van haar moeder en holt naar haar toe, verdeemoedigd. Maar dan doorziet hij al spoedig het spel, dat zij met hem speelt en hij werpt haar op en J. Bijlebijl, 21 j. J. J. Heijdens, 24 j. en J. Roelse, 21 j. Bevallen: C. J. de Waard, geb. Goes, d. E. C. H. Appel, geb. Reinders, z. J. H. van Beers, geb. Meulmeester, d, P. A. M. Geleijn, geb. Scheepers, z, A. Klopmeijer, geb. Verheul, z. Overleden: A. Louwerse, 57 j., man van M. Lievense. M. L. van der Oever, 19 j., ong. M. G. de Loenen, 73 j., vrouw van C. A. J. A. Sutherland. C. E. Sommeling, 58 j., vrouw van W. C. Vierhout. J. Bertijn, 57 j., ong. S. Danens, 87 j., wed. van H. van dér Poel. Souburg. 814 November. Ondertrouwd: J. M. Oranje, 22 j. en •L. M. Warner, 23 j.; L. Post, 24 j. en M. C. A. Faasse, 21 j. Getrouwd: S. Adriaanse, 25 j. en A. C. de Kam, 23 j. Bevallen: A. Floresse, geb. Van de Kreeke, d.; J. van Zalen, geb. Holkers, z.; B. Rogge geb. Weicker d. Overleden: W. Goedhart, 33 j. man van J. Bassie; L. Floresse, 1 d. Kloetinge. Van 512 Nov. Overleden: A. Brik, 65 j., geh, met A. de Kok. Oostburg. Van 1—15 November. Bevallen: 13 Nov. J. de Kramer, geb. Van Hoorn, d.; 13. H. M. Wage, geb. Kolijn, d. Overleden: 2. M. E. Geernaert, 2 d. Getrouwd: 2. J. C. Rieteco, jm, 23 j., met C. M. Matthijs, jd. 18 j.; 9. M. RLe- mens, jm. 25 j. met T. 't Gilde, jd. 24 j. Vrijdag heeft notaris E. C. van Dis sel in het café Verdonk te 's-Gravenpol- der publiek verkocht: 1. Een Huis, schuur en erf onder 's- Gravenpolder, groot 2 a 75 ca, be woond geweest door M. de Koster Mzn. Het perceel werd toegewezen aan den heer D. Pols qq te Ierseke voor 1530. 2. Een Huis, schuur en erf aldaar, aan de Dorpsstraat grqot 3 a 92 ca, bewoond geweest door A. v. d. Perel. Kooper L. Schouten qq te 's-Gravenpolder voor 1670. De Districts-Arbeidsbeurs voor de gemeenten tusschen Ooster- en Wester Schelde zendt ons de volgende aanvra gen Binnenland: DEN HAAG: chemische strijkster, da delijk, 20 per week of meer naar be kwaamheid, voor vast. DEN BOSCH: karkassenmaker, moet tevens kunnen puntlasschen met elec- trische puntlaschmachine voor draad- karkassen, dadelijk, 25 tot 30 per week naar bekwaamheid, TILBURG: bekw. autogeenlasscher, nieuw van zich af, vol walging. Natuur lijk is dat denkbaar, maar toch is deze scène slechts pijnlijk en dégoutant, wat men van de meest onbeheerschte erup ties van bijv. een hysterische vrouw als Nastasje Filippowna in „de Idioot" (die nog veel erger" zijn) nooit zal zeggen. Karin is ten slotte een niet bar intelli gente, maar middelmatig-goede vrouw en het verwrongene van deze scène ont staat, doordat de deemoed slechts een aanloop was tot een nog grootere en nog sterielere hoogmoed. En zoo sluiten wij dit boek dan eigenlijk met een onbe hagelijk gevoel, waar doorheen de her innering speelt aan momenten van gea museerd en geboeid zijn (b.v. de geesti ge beschrijving van Dumay's ergernis over het feit, dat Karin zijn Livius om gekeerd in de boekenkast zet, een er gernis, die hij al zoenend zelfs niet kan overwinnen) Maar ten slotte: het is zeker de taak van de critiek om op deze geesteshouding, die tegenwoordig al te zeer litterair wordt gesanctioneerd, te wijzen en de eenige weg om hiertoe te geraken, lijkt mij: een grootere distan tie ten opzichte van dezen tijd in te ne men. Ook Marsman teekent een hoogmoe dige, maar hoe anders! Zijn hoofdpersoon krijgt relief en den noodzakelijken af stand, door het invoeren van een derde figuur, een geheimzinnige, mismaakte tevens electrisch lasscher, dadelijk 58 :ent per uur, voor vast, reiskosten wor den bij oproeping vergoed. BREDA: vertegenwoordiger voor den verkoop van pudding, moet met het ar tikel bekend zijn, voor West-Brabant en Zeeland, dadelijk op provisie-bas s. BREDA: bekw, meubel-politoerder, indiensttreding en loon nader overeen te komen, of stukloon, voor vast. ROO SEND AALbekw. of halfwas houtbeeldhouwer, loon nader overeen te komen met proefwerken. ROOSENDAAL: bekw. of halfwas houtdraa er, loon nader overeen te ko men, moet proefwerken, dadelijk. TILBURG: tandwielfraiser, speciaal met dit vak bekend, dadelijk, 4055 cent per uur naar bekwaamheid, voor vast, reiskosten wordt bij oproep ng ver goed. TILBURG: voor textielfabriek, ar beidskracht voer de afd. spinnerij, ver- eischt wordt: le. volled ge kennis van assortimenten; 2e. volledige kennis van self actor en; 3e. volledige materialen- kennis voor samenstelling der spinpar- tijen; 4e. kennis van spinnerij-admini stratie, voor wat betreft productie en het verzamelen van statistische gege vens. De persoon moet in alle stadia der spinnerij practisch hebben gewerkt en een vakschool met goed gevolg heb ben doorloopen, moet beschikken over ervaring van meerdere jaren, leeftijd pl.m. 40 jaar, loon 35 tot 40 per week. Vakafdeeling landbouw VOOR WALCHEREN: 3 landbouwers knechten, intern, loon n.o.t.k. Aanbiedingen uitsluitend aan de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg. APOTHEKEN. Zondag en de nachten dér volgende week is te Middelburg geopend de apotheek van mevr. C. H. Dekker- Koers, fa. wed. A. A. Nonhebei en Zo nen. Lange Delft, Nov. 20 Middelburg, Boomen, Terpstra. 2122 M'burg, Inboedel, Notarishuis. 21 Goes, Huis en Erf, Verbist. 21 Goes, Huizen, v. Dissel. 22 Goes, Inspan, Jonkers. 23 Middelburg, Heerenhuis, Loeff. 25 Serooskerke, Huis en erf, Terpstra. 27 Oostburg, Hofstede, Verbist. 28 Middelburg, Buitenplaats, Struve. Dec. 1 Heinkenszand, Huis, Verbist. 2 Kamperland, Land, v. Dissel. 4 Oostburg, Hofstede, Verbist. 15 Middelburg, Inboedel, Notarishuis zonderling, die in zijn afzondering slechts met de herinnering aan een groote lief de leeft en uit het inzicht, dat deze hem thans nog geeft, het vermogen put om over een ander te richten. De gesprek ken tuschen dezen Rutgers en De Blé- court hooren tot het boeiendste van de zen roman en zij bepalen de sfeer, die er een is van koele objectiviteit een merkwaardigheid voor iemand, die be gonnen is met een zoo hevige, vaak willekeurige subjectiviteit als de essayist en dichter Marsman. In die gesprekken trachten zij de diep ste problemen der liefde te peilen; de beide figuren toetsen zich aan elkander en de schrijver doet zelf geen keuze, wat zeker van beheersching en rijpheid ge tuigt en in het kader van dezen roman ook geheel zuiver is. Zoo, als het boek daar voor ons ligt, is er vrij weinig op aan te merken: het is af, verantwoord en psychologisch goed (bijv. de angst van De Ëlécourt en An- gèle voor eikaars onmacht); de omge ving is, waar dat noodig was, prachtig gesuggereerd (bijv. de sfeer van de Pa rijsche Jardin du Luxembourg), maar de herinnering aan dit boek blijft in ons als die aan een wandeling door een broze, maar toch zeer heldere, kalmeerende, maar toch zeer koele middagscherner: wij kunnen thuis keeren met iets ondefi- nieer-weemoedigs en stil naar iets an ders verlangen. H. J. Smeding,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7