UNDERWIJS. j» RECHTZAKEN. fiENENUS NIEUWS. LAATSTE BERIOiTEI, BSOSOQPEN. BEURSTHERMONETER vaa Zaterdag. SPORT. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Middeiburg, BELGIE. Goes. SPANJE. TURKIJE. VEREENIGDE STATEN. AMSTERDAM, 18 November. Zeeuws. Hyp, B-5 99% fiei ceit.it gtuu is ut vorige notee- is üe vorige «ng, daarop volgt de officieeie notee- ung yan hedeo Ned. 2e 1. 32 1000-5 1Q1%—101%. Ned, 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 *00% 100%. Certificaten-3 84%85, O. Ind 22 1000-6 87%—88%. O. Indië 32 1000-5 90—88%. O. Indië 26 1000-4% 81%—81%. Denemarken Oblig. 1926-5 82%82%. Duitschl. 100-7 55%—55. Duitschl. 30 1000-5Vs 50%—50%. Zwitserl. obl'g. '24-5 100100%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 1011/* Amsterdam 1933-5 100 's-Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-41/» 92—91%. Utrecht, prov. 1929-4% 104% Berlijn 1925-6% 19Vr—19%. -100 Zeeuws. Hyp. B-4% 9999 A Amsterd. Bank Bank 105%106H C Rott. Bankver. 74 A Twentsche Bank 80 A Pref. Gruyter Zn. A. 121 A Prei. Jurgens A 84%84% A Ned. Gist- en Spiritusf. 354353% A De Schelde N.B. 30% A. Ver. Papf. v. Gelder 60%61% C Am. Car Foundry 14%—14% C Am. Smelt Ref. 2928% C Farbenind I.G. 7373 C North Am. Cy. 9%9% C U. States St. C. 26%26% A Born. Sum. H.M. 107%107 A Linde Teves en Stokv. 5655 A Ned. Wol Mij. 91%91% A Singkep Tin M. 80—81. A J. C. Japan Ln. 23%22%. A Rotterd. Lloyd 3938%. A S. M. Nederland 41%41%. A Amst. Thee C.M. 45% mede op verzoek van de Vereeniging van handelaren in granen, zaden en peulvruchten in Zeeland, bij het Land- bouw-Comité verzocht en bij de Regee ring om aan te dr ngen verhooging van de invoerrechten op erwten in Fran-: krijk te voorkomen, zoo noodig door het nemen van represaille-maatregelen. De aanstelling van 'r. J. Versteeg, assistent-Secretaris der Z.L.M. als tijde lijk leeraar aan de Rijkslandbouwwinter- school te Goes werd goedgekeurd. Geslaagd voor derden stuurman de heer L. J. van Burken, leerling vein de „de Ruijterschool" te Vlissingen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school Wilhelminastraat te Krabbend ij ke mej J. H. Lobbezoo te Bergen op Zoom. A Houth, Alberts 30%—31. C Baltimore en Ohio 13%13%. A Southern RIw. 14%13%. C Union Pac. Rr. 66%67. C Int. Nickel Cy. 15% A Koloniale Bnk. 3435%. A N.I. Hbk. 1000 40%41. C Ned. b. M. 1000 42—42. A Alg. Kunstz. U. 26%—26%-27%. A v. terl'e's Pal. 15—14%. C Calvé-Delft 52%—52%. C, Suiker Mpij. 20%20. A Ned. Ford A.M. 140%—142%-43%. A Philips Gem. B. afg. 230%—232%-30. C Unilever 8686-%. C Anaconda Cop. 9%9% -9%. C Bethlehem St. 19%19%-%. C Kennec Copper 13%—13%-%. C Un. States Leather 6%6. A A.N.I.E.M.—N B. 196—198. A Kon. Petr. Mpij. 173%—174%-75. C Contin. Oil Cy. 10%—11-%. C Shell Union O.C. 5%—5%. C Tide Water Ass. Oil. 6%—6%-6%. Mishandeling van een ambtenaar. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een werkman wegens poging tot zware mishandeling tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Verd. had in het Bureau voor Maatschappe'.ijken Steun 'n ambtenaar met een ijzeren staaf gesla gen en bloedend verwond. De rechtbank had den man wegens poging tot doodslag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De procureur-gene raal had bevestiging gerequireerd. 20.000 boete. De Dordtsche rechtbank deed Vrijdag uitspraak in de zaak van een 42-jarigen caféhouder aldaar, die dertig vaten in houdende 5714 1. buitenlandsch gedistil leerd aethyl alcohol van 96 pCt. had doen vervoeren zonder vervoerbiljet en dien voorraad in zijn pakhuis voorhanden had terwijl hij wist dat er geen accijns voor betaald was. De ontdoken rechten bedroegen 24,000. De eisch tegen verdachte, die beweerd had niet beter te weten, of er zat ben zine in de vaten, was tweemaal zes we ken gevangenisstraf en verbeurdverkla ring der inbeslaggenomen vaten. Het vonnis luidde 20.000 boete subs. 1 maand gevangenisstraf, en drie weken gevangenisstraf. Een schadepost. De burgerlijke kamer der rechtbank te Maastricht heeft den Raad van Ar beid veroordeeld tot terugbetaling van 'n bedrag van 22.000 met rente a 4 pet. jaars, vanaf 1 September 1927, zijnde onverschuldigd betaalde premies inge volge de ongevallenwet. ch'niiiii ii nr "ir ~^b^~^~'mfrWl^ï^m-K^"^f^7r^T^fm'r~rs^Tp™^r DAME HOUDT HOLLENDE PAAR- DEN TEGEN. Dinsdagavond heeft op een donkeren landweg onder de ge meente Aalsmeer een aanrijding plaats gehad tusschen een met twee paarden bespannen wagen en twee wielrijders. De wielrijders bekwamen beiden een hersenschudding, terwijl van een het linkerbeen gebroken was. De paarden waren door den schok van den wagen losgeraakt en op hol geslagen. De dieren werden tot staan gebracht door het dapper optreden van een wiel- rijdster, mevr. De R., die daar juist pas seerde en met haar rijwiel dwars over den weg voor de paarden ging staan. Verder onheil werd daardoor voorko men. WAARSCHUWING. De Commis saris van politie te Utrecht brengt ter kennis van hen, die in onderhande ling zijn geweest met J. Holm (zich noe mende Hans Holm), directeur van de N.V, Hollandsche Maatschappij voor Indu strie, Handel en Verzekering, Justus van Effenstraat No. 48 te Utrecht, omtrent credielen en dergelijke voorschotten, dat in de bestaande omstandigheden geen redelijk vooruitzicht aanwezig is op gun stige afdoening hunner vragen. Inlichtingen kunnen worden bekomen aan het commsisariaat in de 2e Afdee- ling, Tolsteegbrug, Utrecht. ONTGROENINGSGRAP EN DE GE VOLGEN. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen de twee studenten te Utrecht, die in den ontgroeningstijd het slachtoffer zijn geworden van de ontgroenings-,,grappen" van hun mede studenten, uit het ziekenhuis ontslagen, waar zij gedurende weken verpleegd zijn. De toestand van beiden is naar om standigheden tamelijk goed. MARKEN SMOKKELAARS. Com miezen van het grensstat on Kalden- kirchen bij V e n 1 o hebben Vrijdagoch tend bij het visiteeren van den D-trein KeulenVliss ngen een 72-jarige dame uit Dusseldorp gearresteerd, die 600 mark onder haar kleeren had verborgen. Korten tijd daarna arresteerden de beambten op hetzelfde station een koop man uit N/iirnberg, die een bedrag van 28.000 mark in zijn schoenen had ver stopt. Beide smokkelaars waren voor nemens dit geld naar Nederland over te brengen. Het geld is in beslag genomen. De smokkelaars zijn in arrest gesteld. OPENING VAN DE WAALBRUG TE ZALTBOMMEL. Minister Kalff verbreekt de laatste afsluiting. In tegenwoordigheid van de Commis sarissen der Kon ngin in Gelderland en Noordbrabant, de heeren mr. S. baron van Heemstra en mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, en tal van andere hooge autoriteiten heeft vanmorgen om streeks half elf de minister van Water staat, ir. J. A. Kalff, de nieuwe brug over de Waal bij Zaltbommel officieel geopend. De burgemeester van Waardenburg, J. H. B. baron van Nagel, heeft eerst het woord gevoerd en minister Kalff toen verzocht, de officieeie opening te ver richten. MiOtf-iiGWMjrwjSRMüia nw1 M* Notaris-dijkgraaf H. C. de Jongh te Ammerzoden, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Tiel, heeft hierna 'n gedenkteeken in den persoon van den minister en namens de Kamers van Koophandel van Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Tilburg en Tiel aan het Rijk aangeboden. Het bevindt zich nabij het zuidelijk brugeinde en het is door ir. A. J. vein der Steur ontworpen: een monumentale bank met zuil en bloembak, opgetrok ken van tegelmateriaal, product van de Betuwe. De zuil draagt naast het jaarcijfer 1933 het opschrift, dat de beteekenis van deze brug op de beste wijze karak teriseert: „Noord en Zuid verbonden". Nadat de minister het gedenkteeken had aanvaard, vertrok het gezelschap naar hét Stadhuis te Zaltbommel, waar een ontvangst plaats vond door het ge meentebestuur. De burgemeester, de heer N. F. Cambier van Nooten, sprak hier. Een door de Kamers van Koophandel van Tiel, Utrecht, 's Hertogenbosch, Til burg en Eindhoven aan een 80-tal ge- noodigden aangeboden noenmaal, waar bij als tafelpresident optrad de heer H. C. de Jongh, voorzitter der K. v. K. te Tiel, besloot de reeks van plechtighe den van dezen dag. De brug. De nieuwe hoogst belangrijke oever verbinding is een prachtig stuk N e- derlandsch ingenieurswerk, dat thans, na een bouwtijd van drie jaar, zijn bestemming is gegeven. De brug is met zijn schitterende toe gangswegen, tezamen meer dan 4 kilo meter lang en zij geeft resp. aanslu'ting op den Rijksstraatweg 's BoschZalt bommel en den Rijksstraatweg in de richting Utrecht. Zij bestaat uit twee verschillende onderdeelen; deze worden gevormd door de overbrugging over het zomerbed van de Waal en d e over de U'terwaarden aan de Noordzijde van de rivier. In de eerste bevinden zich drie open:ngen, elk ongeveer 120 meter wijd; in de laatste acht openingen, met elk een wijdte van ongeveer 55 meter. De overbrugging van het zomerbed is één enkele doorgaande vakwerkbrug met een lengte van 380 meter. Zij is de grootste vakwerkl'gger op vier pijlers, die ons land kent. De overbrugg'ng van de uiterwaarden wordt gevormd door vier vakwerkbruggen, die elk 120 meter lang zijn en elk op dr e pijlers rusten. De geheele lengte van de brug is bijna een k lometer. Het geheele werk brug en toe gangswegen is practisch tegelijk ge reed gekomen; in dit verband past ze ker, zonder anderen te kort te doen, een woord van groote hulde aan het adres van ir, W. J. H. Harmsen, hoofd- ingen:eur van den Rijkswaterstaat en directeur van het Bruggenbureau, dat den bouw van de brug ontwierp. ELECTRO. Seizoen in Caïro, (-T) Renate Müller en Willy Fritsch. Zij: Stefanie van Weidling-Weidling. Hij: Tobby Blackwell. Zij: verarmde graven- dochter. Hij: Amerikaansche bazarkroon- prins. Zij, met Papa. Hij, met Mama. Gevieren in een dier Shepherd-super-hy- per-ultra-luxe-Pallace hotels om en bij Cairo's pyramiden en sphynxen. Seizoen oord voor monde, demi-monde en snob- bism. Daar onder de klassieke zon-en- maan kiemt en groeit het plan van twee blonde, filmjonge menschen. Werkelijk een origineel plan. Kiemt en groeit ook een plan van twee grijzende film-niet-meer-jonge menschen. Een wat minder origineel plan. Plannen, niet uiteenloopend in woestijn-verkeer; stooLend, botsend, el kaar vindend ten slotte. Aan het slot n.l. van veel humor, van veel spel-van-luch- tigen humor vooral. Aan 't slot van zon nedagen en sterre nachten in deze Nijl- landen der oudste beschaving. Met veel Bodou'nen-folklore er door héén. Een film van den glimlach, dien we hier veel en in velerlei schakeeringen telkens v/eer zien. De glimlach van Renate en Willy, boeiend en aantrekkelijk. Een film van schlagende Heymann-melodiën, een regie van Reinhold Schünzel, die zich thuis voelt in diergelijke entourages. Gustav Waldau is een pracht, niet te gechargeerde graaf van Weidling-Weid ling. Leopoldine Konstantin zeer goed als oude coquette. Het filmjournaal geeft geslaagde op namen van Prinses Juliana als bruids meisje bij een huwelijk in de Haagsche Society. Voorts een interview met den Duit- schen rijksminister Göbbels, „De vrede moet behouden blijven", zegt Z.Ex, o.a. We zeggen 't allen na. De Ufa vertoont beziens- en bekends- waardigheden van oud en modern China. A HolL Amer. Lijn I—i A K.N. Stoomb. Mij. 6%6% A Ned. Scheepv. U. 37 37 A H.V. Amsterdam 146%146 Ji -44% A Java Cult. Mij. 69%—69% A N.L Suiker U. 5857 A Deli Batavia 92%—93-95 C Deli Mij. 1000 92-91-90% A Senembah 113%112%-13 C Chicago Milw. 2% A Amst. Rubb. C. 91%90%-91% A Deli-Bat. Rubb. 36%—37 A Hcssa Rubber 2727% A Serbadjadi S.R. 25%26% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 17 Nov. 18 Nov. Londen 8.00 8 00 Berlijn 59.15 59.18 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.56 34.56% Zwitserland 48.06 48.04% Kopenhagen 35.85 35.85 New-York 1.50% 1,51% UoOever - Rubber Schepen - Mijnen Philipe Industrie - JLuumU, Aku Markt Tabak - Young Suiker Amerika Wettig gedeponeerd.) Nationale veldloopen te Hulst. Te Hulst wilde men meer bekendheid aan de athletiek geven door het organi- seeren van een veldloop op 18 Febr. De Zeeuwsche Athletiek Bond en de Kon. Nederl. Athletiek Unie betoonden hun instemming hiermee. Van de K.N.A.U. heeft de inmiddels gevormde Commissie toestemming ge kregen de veldloopen Nationaal te ma ken, zoodat alle Nederlandsche Athle- tiek-cracks aan deze loopen mogen deelnemen. Van de K.N.A.U. is tevens toestemming verkregen tot het toevoe gen van een z.g. D-klasse, welke is open gesteld voor niet-athleten. Inschrijvingen voor de klassen A, B, C en D (de D-klasse uitsluitend voor niet K.N.A.U.-leden, alle niet-athleten dus) kunnen geschieden aan het secretariaat Gentsche straat 77, Hulst. CITY. Meisjes, die spoorloos verdwij nen. Central Airport. Het bekende thema, waaruit al zoo veel films tot stand kwamen: de trage die van het gezag ontvluchte of werk- looze meisjes, dolend en dwalend langs de straten, zoekend arbeid, hopend en verlangend naar een goed tehuis. 't Zijn willige slachtoffers, deze onge- lukkigen, voor de quasi-medelijdende helpers en werkgevers, wier wreede en immoreele bedoelingen maar al te spoe dig blijken. Deze tendenz-film toont weer den strijd tegen deze barbaren, de l sten en sluwe middelen waarmede zij hun ach tervolgers om den tuin trachten te lei den, teneinde hun menschelijke proori veil g te transporteeren. Knap, sober spel van de politie-in- spectrice Jessie en de angst'g tegen de overmacht worstelende Lotte. De ver schillende personen zijn goed getypeerd. De film, met in de hoofdrollen Ursula Grabley, Hertha von Walther, Harry Hardt en Harry Frank, weet te boeien. De tweede film munt uit door haar uitstekende fotografie van de door het luchtruim snellende, machines, stuntend, dwarrelend, vliegend op den rug en dergelijke acrobatiek. Jim en Neil, twee stoere kerels, broe ders, piloten vol moed en durf, vertoo- nen menig staaltje van vliegkunst, bijge- rstaan door de koene parachutiste Jill (Sally Eilers). J'm (Richard Barthelmess) is de held van het trio lucht-acrobaten. In ver schillende typen machines, achter den ronkenden motor, in den schroefwind, snellen zij eveneens vermiste of veron- gelukte kameraden te hulp. Het binnen- l loodsen door den mist met behulp van autolampen en claxons van den redder en de geredden is een ingenieus j (filmisch) idee. j Als gezegd: uitstekende fotografie en prachtige scenes op het vliegveld, een lust voor de oogen. DE REDE VAN PONCELET. De rede, door den Kamerpresident Poncelet bij de opening van het zittings- LANDBOUW. Eén uur met jou. Als gewoonlijk heeft ook deze film met Maurice Chevalier een komischen ondergrond. Het begint al met de order van een comm:ssaris van politie aan zijn agenten, om de parken van minnende paartjes te zuiveren. Ook Maurice en Jeanette (Macdonald) behooren tot die paartjes, maar ze zetten dan hun vrijerij voort in de slaapkamer van Jeanette, Nog even komt Maurice dan voor den dag, om het publiek er op te wijzen „dat het daar niets van behoeft te denken", want Jeanette en hij zijn reeds drie jaar wettig getrouwd! Toch komt er een don kere wolk aan den huwelijkshemel van dit nog steeds minnekoozende echtpaar Want een vriend;n van Jeanette heeft een groot zwak voor Maurice, en ander zijds is de echtgenoot van deze' vrien din onder den invloed van Jeanette's bekoorlijkheden geraakt. M'aurice moet niets van Lizi zoo heet Jeanette's vriendin, hebben, maar als hij voor een diner, waarbij hij naast Lizi moet zitten, de kaartjes verwisselt, zoodat hij een andere tafeldame zal krijgen, dan vermoedt Jeanette, dat haar echtgenoot op deze dame verliefd is. En de ver smade Lizi blaast natuurlijk gaarne haar argwaan aan. Het gevolg is een serie dwaze gevallen, maar tenslotte komen Maurice en Jeanette toch weer in el kaars armen. Een eigenaardigheid is dat Maurice Chevalier tusschen de verschillende scènes zich telkens, in poezie of proza tot het publiek wendt, hetzij met een verklaring of een excuus „dat het mis gaat, maar hij er toch niets aan doen kan." We behoeven eigenlijk niet op te merken, dat het spel van Maurice Che valier, zijn muziek en voordracht, weer „af" zijn. En Jeanette Mac-Ponald is een waardg partner. Een zeer aantrek kelijke film! jaar 19331934 uitgesproken, blijkt, wat de daarin door hem bestreden cumula tie van parlementaire en gemeentelijke mandaten betreft, in politieke kringen heel wat slof te hebben opgejaagd. Uit een summiere optelling, in de Kamer ge daan, is gebleken, dat 125 van de 187 Camerledcn tevens deel uitmaken van een gemeenteraad of lid zijn van een. college van B. en W. Het aantal in de iamer zetelende burgemeesters bedraagt niet minder dan 45; dat der wethou ders 24! - Vrijdag is een bomaanslag ge pleegd op de electriciteitscentrale der stad. Twee transformatoren werden vol komen verwoest; terwijl ook verder groote schade werd aangericht. Van de daders geen spoor. OVERSTROOMING. 12 dooden. 1090 schapen verdronken. Uit Skoetari wordt gemeld, dat ten gevolge van den hevigen regenval bet riviertje de Kir zoodanig gezwollen dat sommige laag gelegen plaatsen in enkele minuten door het water werden overstroomd. De bewoners, die uit de ramen spron gen trachtten zich zwemmend te redden, Twaalf personen, w. o. drie kinderen wier wieg met het water afdreef, ver dronken. Voorts kwamen 1000 schapen, 60 varkens en 30 runderen in het water om. Tengevolge van den bliksem brand de een sigarettenfabriek af. Indien de regenval aanhoudt, dreigt geheel Skoe tari overstroomd te worden. Reeds thans wordt de materieele schade 'geschat op 50 millioen dinar (1,8 millioen gulden). ERKENNING VAN DE SOVJET-UNIE, Schuldenregeling. Uit- voermogelijkhedeu. Litwinoff's reis naar Washington heeft dan toch het bedoelde succes gehad, dat de Ver. Staten toestemmen in een her vatting van normale betrekkingen met de Sovjet Unie. Dat wil dus zeggen, dat over en weer gezanten zullen worden uitgewisseld. Roosevelt heeft met Litwinof brieven gewisseld over vraagstukken als de pro paganda, de religieuze vrijheid en de wettelijke bescherming van de weder- zijdsche onderdanen tegen beschuldigin gen van oeconomische spionnage. Doch 't voornaamste is wel de ge dachten wisseling over de methoden van de schuldenregeling. Een spoedige en bevredigende mag worden verwacht. Litwinof blijft daartoe nog verschei dene dagen in Washington. In regeeringskringen te Washington verwacht men dat de erkenning der Sowjet Unie door de Ver. Staten groote uitvoermogelijkheden voor den Ameri- kaanschen handel zal openen, dat in het komende jaar voor 350 millioen dollar aan goederen naar Sowjet Rusland zal kunnen worden uitgevoerd, waardoor duizenden Amerikanen werkgelegen heid zullen vinden. Een deel van dezen uitvoer zou gefinancieerd worden door exportcredieten, die de regeering ter beschikking van Sowjet Rusland stelt. Men verwacht dat voornamelijk machi nes en landbouwproducten in Rusland gevraagd zullen worden. „DE GROOTE ZWEED". De bladen melden uit New Yorik het overlijden van Alfred Andersom die deel van het New-Yorksche politiecorps heeft uitgemaakt. Anderson, die in dit corps als „de groote Zweed' bekend stond, onder scheidde zich door zijn buitengewonen moed en kracht. Hij was de grootste man van het corps, daarbij zeer kalm en gemoedelijk, waardoor hij in het corps zeer gezien was. Toen Theodor Roosevelt nog chef der politie te New York was, verraste An derson eens drie misdadigers, die bezig waren in te breken in een huis, dat aan een neef van Roosevelt toebehoorde. Na een kort doch hevig gevecht op een donkere trap slaagde Anderson er in de misdadigers te overweldigen, die

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2