GOESCHE COURANT^ PERZISCHE TAPIJTEN STATER-GENERAAL WEER ER BMIEKLAJID. ZEELAND. mmm indien u onze buitengewone TENTOONSTELLING in hotel „de korenbeurs te goes," tel. 28 wij zijn genoodzaakt onze keurcollec- tie door omstandigheden 40% beneden den normalen prijs te verkoopen, NUMMER 270. TWEE BLADEN. WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. De minister van Binnenlandsche Za ken, onder wien de P. T. T. begrooting ressorteert, en daarbij dus ook het r a- di owe zen, zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer o.a. nog het volgende; MIDDELBURG. GOES. H. M. D. T. 22 NOV. A.S. WOENSDAG, DONDERDAG en VRIJDAG, 15-16 en 17 NOV. a.s. van des morgens 10 tot des namiddags 8 uur. DE BEKENDE FIRMA GEBRS. EVRENIAN Leidschestraat 6 - Amsterdam - Telefoon 35078 AL ONZE TAPIJTEN WORDEN OP ZEGEL GEGARANDEERD VOOR ECHT EN HANDGEKNOOPT MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 13 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberick*-n en dankbetuigingen I regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën'ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau aezer cou rant" 10 ct. e. itra Bewjjsnommer# 5 eca.fi. TWEEDE KAMER. Algemeene beschouwingen begrooting 1934. Replieken. Na de redevoeringen van de mi nisters Colijn en Oud bij de algemeene beschouwingen over de geheele rijksbe- grooting, kwamen dus automatisch de replieken aan de beurt Vee', nieuws brachten die uitteraard niet. De heer A a 1 b e r s e (r.-k.) bleef fascistische spoken zien, de re geering hoede zich voor optimisme. Waarom kan de Nat, Soc. bond niet op de zwarte lijst De heer Kersten (s„-g.) vindt, dat het levenspeil moet worden verlaagd. Het afmaken van drachtig vee acht hij in strijd met Gods wet. De heer Al bar da (s.-d.) ziet in de ze regeering een reactionaire geest, en eischt van haar jegens de sociaal demo craten den moed der onpartijdigheid. Vandaar, dat hij sprak van het prote- geeren der nat. socialistische bewegin gen. De heer Westerman (nat, herstel) kwam natuurlijk tegen de bewering op, dat er in het Vaderland een Nat, Soci alistische strooming zou zijn, die ge weld zou wenschen te gebruiken. De heer Bierema flib.) wil voor al les verlaging van productiekosten. De heer J o e k e s (v.-d.) wil maatregelen voor gevallen dat de hypotheekrente op een bedrijf te zwaar drukt. De heer Vervoorn (pl.b.) is nog al tijd overtuigd, dat de regeering te kort is geschoten jegens de bevolking ten plattelande. En tenslotte sprak gister ook de heer Sneevliet (rev. soc.) een waarschuwend woord tegen het fas cisme. Defensie, 's Avonds defensie. Alzoo leger- en marinewenschen. Hiervoor is ook het wachten op het rap- port-Idenburg. De heer v. d. B i 11 (r.-k.) wil meer al gemeene ontwikkeling in de opleiding der zeeofficieren, en verbeterde huis vesting der mariniers. De heer Duymaer v .Twist (a.-r.) vond dat er op defensie schitterend be zuinigd is. Men bezuinigen echter niet te veel, er dient zoodanig materieel en materiaal-reserve te blijven, voldoende voor de handhaving onzer neutraliteit. Zie België, dat voor de Schelde een bui tengewoon militair crediet uittrok. Hij vraagt miliciens, die uit dienst komen, zoo noodig bij de werkverschaffing te plaatsen, en beval de oud-gepension- neerde in 's ministers aandacht aan. De heer K. ter Laan (s.-d.) noemt minister Deckers „onzen vijand", en kwam heftig tegen 's ministers houding t. a. v. de sociaal-democratie op. Nooit heeft een onzer een soldaat aange spoord om in te gaan tegen de krijgs tucht, noch vanwege s.d.a.p., noch van wege N.V.V., noch in het openbaar, noch in het verborgene. Onbetrouwbaar is geen enkele soc.-dem. ambtenaar van defensie geweest. Menschen, op wie nooit wat aan te merken is geweest, werden door de nieuwe maatregelen ge troffen, aldus de heer Ter Laan, wel zéér positief f Evenmin was ooit bij knoeierijen in het leger een „rooie" be trokken. Hij noemde de vrijwillige land storm een machtsinstituut ter bescher ming der bourgeoisie. En bezuinigen De begrooting 1934 is nog hooger dan die voor 1933, Behalve dit, bleef de heer Ter Laan bij het oude standpunt tegen verster king van het vechtleger. heer Tilanus (c.-h.) vroeg een flinke razzia in den militairen papier winkel. Er kan nog veel bureaucratische rompslomp uit. Ook hij blijft t betreuren, dat zooveel dienstplichtigen na hun diensttijd werk loos worden. DE RADIO. Regeeringsstandpunf. Nieuwe maatregelen. De minister meent dat het gemis aan samenwerking tusschen de omroepver- eenigingen het treffen van menigen goe den maatregel tegenhoudt. De minister is van meening, dat de omroeporganisa ties de radiovraagstukken te veel zien als een vereenigingsbelang en niet als een belang van het geheele volk; voorts dat de beteekenis van den radio-omroep zoo groot is geworden, dat de regeering zich niet kan onttrekken aan het geven van leiding. Wat de Zendtijdregeling betreft, binnenkort hoopt de minister zijn standpunt te bepalen. In ieder geval moeten de wettelijke bepalingen zeer streng worden toege past. De regeering mag niet dulden, dat van den zendtijd misbruik wordt ge maakt om revolutie te prediken, anders denkenden in hun heiligste gevoelens te beleedigen, het gezag belachelijk te ma ken en vriendschappelijke betrekkingen met andere landen in gevaar te brengen. Eindelijk! Scherpere eischen. De contróie op de uitzendingen moet er allereerst toe leiden om de uitzending van tegen-nationale voortdurend her haalde uitingen als de „Internationale", te verbieden. In deze richting zijn en worden reeds de noodige maatregelen getroffen. Voorts zal enkelen omroepvereenigin- gen aan het verstand gebracht moeten worden, dat zij zich binnen de perken van de wettelijk gestelde regelen hebben te houden op straffe van anders eerst voor een bepaalden termijn en bij herhaling voor goed te worden uitge sloten. HET AUTOMATISEERINGSPLAN VAN DE TELEFOON. Voltooiing eind 1946. Blijkens de Memorie v. Antwoord der P.TT begrooting zal het automatisee- ringsplan voor de Nederlandsche tele foon vermoedelijk eind 1946 kunnen zijn voltooid. De in elk jaar benoodigde uit gaven worden voor het 14-jarig tijdvak 19331946 op gemiddeld 9.000.000 geraamd. De totale uitgaven zullen dus rond 130.000.000 bedragen. MEVR. BRONSVELD—VITRINGA. f In het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht, waar zij geruimen tijd ver pleegd werd, is Maandag in den ouder dom van 62 jaar overleden zuster Dom na,' Joanna, Benedictines van het Pri oraat Maria Mediatrix te Hekelgem bij Aalst (België) het vroegere lid der Tweede Kamer mevrouw Bronsveld- Vitringa. De overledene is op lateren leeftijd tot den r.k. godsdienst overgegaan. Sinds de invoering van de evenredige vertegenwoordiging was mevr. Brons- veld-Vitringa lid van den gemeenteraad van Hoorn. Bij de verkiezingen van 5 Juli 1922 werd zij gekozen tot lid der Tweede Kamer. Zij was de eerste katholieke vrouw die haar intrede deed in dezen tak der volksvertegenwoordiging. Bij de volgende periodieke verkiezingen in '25 stelde zij zich niet meer beschikbaar. Zij voelde zich geroepen tot den kloosterlijken staat en trad in de orde der Benedictinessen. DE 1 MEI-DAG. Geen officieele feestdag. De Kroon heeft het Raadsbesluit der gemeente Zaandam verworpen om den 1 Mei tot officieele feestdag te ver klaren. In de overweging wordt o.a. ge zegd dat de 1 Mei-dag in het algemeen als feestdag wordt aangemerkt door bevolkingsgroepen, wier staatkundig streven, het zij is gericht tegen het be staande wettig gezag, het zij niet on der alle omstandigheden waarborgen biedt van steun aan dat gezag. Mitsdien doet een gemeentebestuur, aan den 1 Mei-dag het karakter van of- ficieelen feestdag gevende, aan het wettig gezag afbreuk en handelt zoo'n college in strijd met het algemeen be lang. De nieuw benoemde Nederlandsche gezant te Brussel, jhr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer heeft gistermorgen zijn geloofsbrieven aan koning Albert overhandigd. De plechtigheid geschiedde met het voor geschreven ceremonieel. De Koning on derhield zich geruimen tijd op bijzonder vriendelijke wijze met den gezant. De gezant heeft later"'Tien krans ge legd op het graf van den onbekenden soldaat. Aarzelen is niet zelden erger dan dwalen. De lijst der Maandag uitgesproken Ldlïissementen bevat ook den naam van den heer Roestam Effendi, het commu nistische Kamerlid, dat te Amsterdam woont. Ir. J. W. Albarda heeft aan den lei der van den Algemeenen Nederland- schen Fascistenbond, den heer J. A. Baars, op diens uitnoodiging tot een te Amsterdam te houden openbaar debat geantwoord: niet bereid te zijn hierop in te gaan en dat nog te minder, omdat hij geen lust heeft, dienst te doen in den onderlingen concurrentiestrijd tusschen verschillende fascistische organisaties. ïn de gistermiddag gehouden ver gadering van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambte naarszaken, zijn de salariskortingsvoor- stellen van B, en W. van Amster dam met algemeene stemmen ver worpen. Te Amsterdam zijn thans meer dan 30.000 vreemdelingen geves tigd, waarvan ruim 19.000 Duitschers, te weten 14.000 vrouwen, meest dienstbo den, en-5350 mannen, meest met hun ge zinnen. Te A'm ersfoort is opgericht de Nederlandsche bond van vogellief hebbers, die ten doel heeft de handha ving van het recht tot het houden van vogels in doelmatige ruimten en langs wettelijken weg te geraken tot een ge zonde Vogelbescherming. Bij Kon. besluit is aan mr. W. C. Wendelaar, op zijn verzoek, met ingang van 15 Januari 1934, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Alkmaar. De R.K. en Neutrale Arbeidersor ganisaties hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar, prof, mr. Aalberse, in zake de staking bij de „Sphinx" te Maastricht aanvaard. Dit voorstel luidt o.a. dat de nieuwe verder gaande loonsverlaging van 1 tot 15 pCt, die 1 November ingegaan was, wordt inge trokken. Onder leiding van den rijksbemidde laar worden verdere besprekingen ge voerd over het afsluiten van een collec tief contract en alle stakers worden weer in dienst genomen. HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Standpunt voorzitter K. v. K. voor Amsterdam. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam is gevraagd of het de aandacht van den voorzitter had gehad, dat in de Tweede Kamer tegen verbreeding van het kanaal door Zuid- Beveland, vele leden bezwaren hebben geuit, in dien zin, dat zij het oogenblik van indiening slecht gekozen achten, nu volgens niet tegengesproken dagbladbe- richten de Centrale Rijnvaartcommissie pogingen aanwendt om groote bevoegd heden te verkrijgen op de Rijnmonden beneden Gorinchem en Krimpen, en bo vendien op de tusschenwateren tus schen Rijn en Schelde De voorzitter, de heer G. H. Crone, antwoordde, dat hij niet zonder be vreemding van een en ander had kennis genomen. Immers het is, aldus spr., van alge meene bekendheid, hoe zeer, als met andere scheepvaartwegen het 'geval is, het kanaal door Zuid-Beveland niet meer voldoet aan redelijke eischen van het tegenwoor dige scheepvaartverkeer en dat verbetering noodig is. Wanneer on ze Regeering thans voorbereidingen treft om deze, op Nederlansch grondge bied gelegen, verbinding te verbeteren, geeft zij naar zijn meening slechts gevolg aan redelijke aanspraken, uit de ont wikkeling der scheepvaart voortge vloeid ten aanzien van de capaciteit van het kanaal. Juist tegenover eventueele onredelijke eischen op het gebied van de verbinding tusschen Schelde en Rijn zal naar oordeel van den voorzitter, de Nederlandsche Regeering met des te meer kracht en recht stelling kunnen ne men, naar gelang zij meer blijk heeft ge geven zich van haar verantwoordelijk heid ten aanzien van het in bruikbaren staat houden van bestaande vaarwegen ten volle bewust te zijn. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Op 31 Oct. 1.1. De directeur der Districts-Arbeids- beurs te Middelburg zendt ons het volgende overzicht der werkloosheid in zijn district op 31 October j.l.: Middelburg 890; Vlissingen 1219; Aagtekerke 2; Arnemuiden 101; Baarland 5; Biggekerke 8; Borssele T; Colijnsplaat 11; Domburg 50; Driewegen Eilewoutsdijk 4; Goes 186; 's-Gra- venpolder 15; Grijpskerke 3; 's Heer Abtskerke 2; 's Heer Arendskerke 10; 's Heerenhoek 19; Heinke.nszand 25; Hoedekenskerke 12; Ierseke 68; Kapel- Ie 26; Kloetinge 4; Kortgene 4; Koude- kerke 81; Krabbendijke 4; Kruiningen 26; Nieuwland 1; Oostkapelle 7; Oude- lande 18; Ovezande 3; Ritthem 16; Scho- re 7; Serooskerke 10; St. Laurens 5; Souburg 272; Veere 7; Vrouwepolder 8; Waarde 7; Wemeldinge 9; Westkapelle 210; Wissekerke 66; Wolphaartsdijk 6; Zoutelande 6. In totaal stonden,op 31 October bij de Arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven 3440 personen. In verband met het voor bebouwing gereed komen van het Park „de Griffi oen" stellen B. en W. den Raad voor t uitbreidingsplan der gemeente in ver band daarmede te wijzigen en verkoops- voorwaarden en bebouwingsvoorschriften vast te stellen. Zes perceelen zullen voor den bouw van villa's met een oppervlak te van minstens 80 m2 voor het begane grondplan en de overige 16 perceelen voor minddenstandswoningbouw met minstens 55 m2 bestemd zijn. „GRAND THEATRE." Verbouw van 't „Slot Ostende." Reeds eer melden wij, dat de heer C. J. van Liere, eigenaar is geworden van Cinema „Slot Ostende", en dat deze cinema gerestaureerd en weer in be drijf zal worden gesteld. Met die restau ratie is men gisteren begonnen, en, naar wat wij vernamen, zullen de resultaten aan Goes een gebouw geven, dat niet ten onrechte „Grand Theatre" zal ge noemd worden. Zoo heeft de heer Van Liere zich door een der deskundigen laten voorlichten, over het vraagstuk, hoe de beste geluids weergave te krijgen? Hirtoe zal nu o.a. in de cabine een Philipsgelijkrichter wor den aangebracht, waardoor ale storende bijgeluiden uiteengeschakeld zullen zijn. Van nog meer gewicht was echter de acoustiek en om hierin het beste te ver krijgen, was een veel omvattender werk noodig. Alle wanden zullen n.l. eerst be kleed worden met molton, en daarover heen komt weer een donker-roode stof- bekleeding. Verdeeling in vakken en de coratie, ook van het front om het witte doek, zullen voor een smaakvol uiterlijk zorgen. Wat dit betreft zal ook de be schildering van het groote witte plafond den aanblik zeer verhoogen. Nu blijft nog de groote diepte onder In „DE MOTOR" schetst de auteur den 'strijd van een zakenman, die door de schuld van anderen alles heeft ver loren, doch die zich, niettegenstaande tegenkanting en teleurstelling, met sta len wilskracht weer tot een hooge positie weet op te werken. Dit boeiend tooneelspel wordt 22 November a.s, opgevoerd door het Middelburgsch Di lettanten Tooneel in den Schouwburg te Middelburg. Voor bijzonderheden om trent aanvang, plaatsbespreking enz., zie men de advertentie in dit blad van Maandag 20 November a.s. (Ingez. Med.) Middelburg, 15-XI-'33. Dinsdag: hoog ste lucht temperatuur 7.8 °C (46 °F); laagste 5 °C (41 °F). Heden 9 h: 5.8 °C; 12 h: 7.6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 757 mm; laag ste 750 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.5 mm te Haparanda; laagste 737.1 mm te Blacksod. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende Z.O. tot N.O. wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 7 h 22; onder 16 h 07. Licht op: 16 h 37. Maan op: 4 h 27; onder: 14 h 32. N.M. 17 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 mia. later tS springtij.) Wo. Do. Vr. 15 16 17 November. Hoogwater. 11.23 23.47 12.01 0.22 12.38 Laagwater. 5.23 17.59 6.07 18.37 6.44 19.14 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. November. Hoogwater. Laagwater. Wo. 15 0.52 13.09 6.30 18.56 Do. 16 1.34 13.52 7.16 19.34 Vr. 17 2.17 14.36 7-.50 20.08 het balcon, die ook het geluid niet ten goede kwam. In deze is een even een voudige als practische oplossing gevon den. Deze diepte wordt tot ongeveer de helft teruggebracht. De ruimte aan de zaalzijde wordt verhoogd en in loges verdeeld en het overblijvende deel, me tende plm. 3 X H nf zal tot foyer wor den omgebouwd. Dit wat de voornaamste wijzigingen betreft, waaruit wel reeds blijkt, dat Goes met het „Grand Theatre" een bios coop zal krijgen, die op één lijn te stel len is met de beste uit de groote steden. We maken van dit alles met te meer genoegen melding in een tijd als deze, nu zoovelen angstig zijn om iets te on dernemen dat vrij veel kapitaal eischt, terwijl juist deze angst, deze „dumping" van den ondernemingsgeest, één der VAN nog niet heeft bezocht, loont het wer kelijk de moeite dit alsnog te doen. (Ingez, Med.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1