ZEELAND, mm MIDDELBURG, GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Liebig Vfeeschextract, het klassie ke onovertreffelijke middel ter be reiding van sausen en soepen, ter versterking van zwakke gerech ten. Het geeft aan alle spijzen kracht zonder hun natuursmaak te veranderen. In potten vanaf 45 cents. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. p mssmb I 2 I Jm toeristenpubliek aan de Riviera hoopt te bereiken. Sedert eenigen tijd bereist een verte genwoordiger van de A.N.V.V. België voor het doen vertoonen van de film van Nederland in verschillende biosco pen. Daarna volgen tournée's in Frank rijk, Spanje, Potugal, Italië en Zwitser land. DE OPHEFFING VAN RECHTBANKEN EN KANTON GERECHTEN. Memorie van Antwoord Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord op het V.V. der Eerste Kamer nopens de wetsontwerpen betreffende recht banken en kantongerechten, ontleenen wij: Door de opheffing van 39 kantonge rechten wordt een redelijke rechtelijke indeeling verkregen. Bovendien zullen hierdoor vooral minder griffiers noodig zijn. Dit laatste is een voordeel, waarop te dezer plaatse nog eens de aandacht wordt gevestigd. Het griffierschap bij een klein kantongerecht kan kwalijk worden beschouwd als de beste voor bereiding tot het kantonrechtersambt. Uiteraard zullen bij het bestaan van minder kantongerechten de afstanden voor verschillende gemeenten iets groo- ter worden. Dat zij te groot zouden worden kan de minister niet toegeven. Zou een kantongerecht te zwaar belast worden om door één rechter te wor den waargenomen, dan is er gelegen heid tot benoeming van een tweeden kantonrechter. Als regel zal echter de uitbreiding van het ressort van het ge recht te dezen slechts in geringe mate tot een overbelasting bijdragen. Benoe ming van een tweeden rechter zou dan ook zonder die uitbreiding vroeg of laat toch noodig zijn geworden. Over het betrekkelijke der te ver krijgen besparing kunnen de meenin gen uiteenloopen. De minister acht het jaarlijks te besparen bedrag niet te ver smaden. Elk bedrag, dat de staat uit wint, komt ten goede aan de gemeen schap. Zonder met wachtgelden rekening te houden zal opheffing van 2 rechtban ken en 39 kantongerechten, indien drie ambtenaren van het openbaar ministe rie bij de kantongerechten worden uit gespaard en ook het huis van bewaring te Winschoten kan vervallen, opleve ren 337.352. Op wachtgelden is voor 1934 te rekenen op 117.255. Voor '34 zou derhalve een reëele bezuiniging overblijven van 220.097. KON. NED. BOND V. ONDER OFFICIEREN. Een 40-jarig jubileum. De afdeeling Middelburg van den Ko ninklijken Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficieren organiseerde Za terdagavond een feestavond ter gele genheid van haar 40-jarig bestaan in de bovenzaal van de sociëteit ,,De Verge noeging", die geheel met leden en be langstellenden was gevuld. De voorzitter, de heer J. G. Vis, was wel aanwezig, doch door het pas her steld zijn van een ziekte, niet in staat de bijeenkomst te leiden. De vice-voor- zitter, de heer M. J. T o u b u r g, ver zocht den eere-voorzitter, den heer jhr. P. J. Boogaert den feestavond te openen. Deze heette bijzonder welkom hoofd officieren en officieren, die door hun aan wezigheid blijken gaven van medeleven, evenals de leden van de zusterafdeeling Vlissingen, de leden van de onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang". Spreker wensche den voorzitter, den heer Vis, spoedig geheel herstel toe, uitte zijn bes te wenschen voor den verderen bloei en groei der afdeeling en deelde verder me de, dat vverschillende schriftelijke en te legrafische gelukwenschen waren inge komen, o.a. van het pas vertrokken lid, den heer J. Hoekstra. Op verzoek van spr. zongen allen staanden het Bondslied. Hierna heeft de voorzitter der feest commissie, de heer M. J. M a a s s e n, een feestrede uitgesproken. Spr. wees er o.a. op dat de Bond 3000 leden en 27 afdeelingen telt, dat beschermheer is Prins Hendrik en eere-voorzitter Graaf Schimmelpenninck, luitenant-ge neraal buiten dienst. Spr. zeide de aanwezigheid van den algemeenen voorzitter, den heer Breu- ker, zeer op prijs te stellen. Vervol gens zette hij uiteen, dat het doel van den Bond is het bevorderen van het stoffelijk belang en het bevorderen der weerbaarheid. Het steunfonds zorgt ook voor de weduwen en weezen, en twee leden helpen dit versterken door verkoop van postzegels, theelood, Verkade's plaatjes enz. Het voornaamste is wel het bezit van het Rust- en Vacantieoord in de omgeving van Soestdijk. De afdeeling is 40 jaar geleden opge richt met 15 leden en zij telt thans 19 leden, 6 adspirantleden, 23 donateurs en 6 begunstigers. Onder de leden zijn er twee van 81 en 1 van 89 jaar. Sedert Mei 1932 bestaat ook een damesafdee- ling. Spr. wekte allen óp de afdeeling te blijven steunen en haar groot te doen blijven. Hierop zétte de padvitidersband het Wilhelmus in, dat door allen staande is medegezongen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer B r e u k e r wenschte de kleine, maar krachtige afdeeling geluk met haar jubileum en schetste hoe Middel burg steeds voor gaat in liefde voor Vorstin en Vaderland, kameraadschap, steun aan hen, die het behoeven. Er ont breekt haar nog een beschermheer en de ervaring elders leert, dat het goed is daarvoor een hoofdofficier van het motorkorps te vragen. Spr. eindigde met dank aan de hoofdoffic:eren en officie ren voor hun belangstelling. De presidente van de damesafdeeling, mevrouw Toubur g-M i n k, bood met woorden van hartelijke gelukwenschen als blijvend aandenken een buks aan, bestemd voor oefening op de maande- lijksche bijeenkomsten. De reserve luitenant-kolonel H. Bierman hield op humoristische wijze een toespraak, waarin hij zijn groote waardeering schetste voor het korps onderofficieren gedurende zijn nu juist 40-jarigen loopbaan als officier. Het zijn de dragers van het gezag, de opvoeders van de manscrappen, de steun voor de officieren. De voorzitter van de afdeeling Vlis singen, de heer M. Mol en de presi dente van de damesafdeeling aldaar bo den met woorden van gelukwensch fraaie bloemstukken aan, evenals de heer M. P. B ij I voorzitter van de af deeling van „Ons Belang", die het prees, dat men met het uniform niet tevens de kameraadschap aan de kapstok hing. De laatste spreker was majoor G. B e r g h u ij s, garnizoenscommandant, die zich gaarne aansloot bij de woorden van waardearing voor het onderoffi cierenkorps, geuit door den heer Bier man. Spr. wenschte de afdeeling geluk met haar jubileum en hoopte dat de Bond tot in lengte van jaren moge blij ven bestaan als een bewijs, dat er nog oud-onderofficieren zijn, dus ook een leger en vloot. De heer T o u b u r g dankte allen voor de woorden en geschenken, waar mede het officieele 'gedeelte van den avond beëindigd werd. De padvinders zetten toen hun aar dige kampliedjes weer in, de humorist Lorier, gaf enkele nummers ten beste en na de pauze, konden de aanwezigen, dank zij de groote medewerking van den heer Bierman, genieten van den uitste kend geslaagden film van de huldiging van de Koningin in September te Am sterdam. Tijdens den feestavond, dien de heer Maassen met woorden van dank heeft gesloten, zijn een aantal fraaie hand werken, vervaardigd door de leden der damesafdeeling, ten gelde gemaakt, ten bate van de fondsen van den Bond. TENTOONSTELLING VAN TEEKENINGEN. De verleden week in het Schoolmu seum gehouden tentoonstelling van tee- keningen van leerlingen van de inrich tingen van onderwijs in alle deelen van Zeeland, heeft zich in een stijgende be langstelling mogen verheugen. Zaterdag was het aantal bezoekers ongeveer 150 en in totaal zijn een kleine 1000 betalen de bezoekers de controle gepasseerd. Onder hen bevond zich o.a. de Commis saris der Koningin, beschermheer van de vereeniging het Schoolmuseum, die zijn groote waardeering voor het bijeen gebrachte zoowel mondeling als schrif telijk heeft betuigd. De Commissie voor de tentoonstelling en het bestuur kunnen met groote vol-' doening op hun arbeid ten deze terug zien. HET SCHUTTERSHOF VERKOCHT/ Naar wij vernemen heeft de Confrérie van Sint Sebastiaan, die reeds voor en kele maanden het kunstmuseum aan de Vereeniging van dien naam verkocht, thans ook de overige gebouwen en den tuin van het Schuttershof verkocht aan een inwoner van Goes en een van Me- demblik. De Confrérie, die nu geen bezittingen, behalve haar artributen meer heeft, zal als traditie toch blijven voortbestaan, en haar geregelde samenkomsten blijven houden. VOOR DE WERKLOOZEN. De commissie voor vakopleiding, ont wikkeling en ontspanning van werkloo- zen deelt ons mede( dat Woensdagavond een ontspanningsavond plaats heeft in>de bovenzaal van de sociëteit „de Verge noeging", waarbij medewerking verlee- nen de mandolinevereeniging Apollo" en „The Funny Band." Het ontspanningslokaal in het voorma lige militair hospitaal zal Donderdag a.s.; gesloten zijn. HET VERKEER. Verleden week hebben B. en W. het verbod afgekondigd om de Korte- en Lange Delft te berijden in de richting van de Markt op Zaterdag tusschen 4 en 10 uur. Ofschoon de desbetreffende borden nog niet zijn aangebracht, heeft de politie opk j.l. Zaterdag zooveel mo gelijk het rijden in die richting voorko men en het bleek toen reeds welk een goede maatregel dit is. „HET GROENE KRUIS". Vrijdagavond vergaderde in de Prins van Oranje de vereeniging „Het Groene Kruis". Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging 534 leden telt, dat de ver- plegingsartikelen in goéden staat ver- keeren eri daarnaar gewoonlijk een goe de vraag is. Aanvulling van den voor raad artikelen had plaats. Evenals vorige jaren werd ook dit jaar een zwak kind voor rekening der vereeniging gedurende 5 weken ver pleegd in de vacantiekolónie te Heel- sum, waarvoor betaald werd 50. Ook werden verschillende giften aan vereeni gen etc. gegeven. De rekening sloot met een batig slot van 260 bij een ont vangst van ruim 1000. Dr. Snoek, die periodiek als bestuurs lid aftrad, werd herkozen. Nog werd be sloten deel te nemen in de garantie, die aan den heer Krijger werd gegeven voor het in werking houden van een ziekenauto, waarvoor verschillende Groene Kruisvereenigingen een bijdra ge geven, waarvoor dan de leden van die afdeelingen hun zieken vervoerd krijgen voor de helft van den prijs, die anderen hebben te betalen. De jaarreke ning werd goedgekeurd. Na afloop van deze zakelijke vergade ring werd in de achterzaal een film ver toond van de Z.-Holl. Provinciale Ver eeniging. Deze film gaf in 6 afdeelingen veel leerrijks te zien, o.a. werd vertoond de primitieve wijze van ziekenbehande- ling, die dikwijls onoordeelkundig is, waardoor meer pijn wordt geleden dan noodig zou geweest zijn, waartegenover op het doek werd gebracht de meer mo derne behandeling van breuken en kwetsuren, waaraan de Gr. Kruis-ver- eenigingen zooveel hebben medegewerkt. Vooral was in dit opzicht belangrijk werk gedaan in Zuid-Holland. Ook in Limburg en meer andere provinciën van ons land waarbij de naam van wijlen Ds. Fleischer, Doopsgezind predikant, als de stichter der Groene Kruis-ver- eeniging mag worden genoemd. Ten slotte kregen wij op het doek te zien de vroegere manier van bakeren, waarbij de z.g. tuut onmisbaar scheen, terwijl de baby's waren ingepakt of ze naar de Noordpool moesten reizen. Hiertegenover werd ook vertoond de Groene Kruiszuster, die onder deskun dige leiding onderwezen was in Kraam- vrouwenverpleging en Kinderverzor ging. Na afloop nam de voorzitter het woord en dankte hen, die gekomen wa ren, voor de opkomst. Spr. maakte te vens hier gebruik van om in 't kort de ruim 30-jarige geschiedenis dezer ver eeniging te releveeren. De vereeniging is opgericht 15 Mei 1902, met aan het hoofd den heer v. d. Bilt La Motthe, die als voorzitter gekozen werd, met de dokters Goeman, Coenen en Lasonder en Jhr. Lewe van Neijestein als secre taris-penningmeester, die deze functie al die jaren onafgebroken met groote ambitie en accuratesse heeft vervuld, terwijl de 4 andere heeren successieve lijk door den dood zijn ontvallen. Het tegenwoordige bestuur bestaat nu uit de heeren L. Duvekot Cz„ voorzitter, Dr. H. Snoek, die de functie van magazijn meester waarneemt om verplegingsarti- kelen uit te geven, Dr. Looijen, de heer S. A. Leopold en Jhr. Lewe van Nije- stein, secretaris-penningmeester, Crisiscomité. DOMBURG. In de alhier gehouden vergadering van het crisiscomité heeft de v o o r z. de heer L. J. van Voort- huysen gewezen op de noodzakelijkheid het werk voort te zetten. Een oproep om steun voor de crisisslachtoffers zal worden gedaan; het batig slot van ruim 400 gulden wat over is van den in Mei j.l. gehouden bazar zal worden be stemd voor de werklooze jeugd. Een cursus in houtbewerking en in de Duit- sche taal zal worden gegeven resp. met 12 en 13 deelnemers. Breedvoerig werd het geven van een vergoeding aan de cursisten besproken. Algemeen was men van meening, dat geen zakgeld moet worden gegeven, maar wel een kleine belooning aan de deelnemers van den cursus in houtbe werking in ruil, voor de door hen ver vaardigde voorwerpen, en dit be schouwd moet worden als loon. De secretaris de heer W.' Brand nam als zoodanig ontslag, wegens te drukke werkzaamheden, wel blijft hij het werk voor de werklooze jeugd aan zich hou den. De heer M. Reijnhoudt Jr. werd in zijn plaats benoemd tot secretaris. Besloten werd, dat, evenals in het vorige seizoen, weer zes maanden lang maandelijksche bijdragen zullen ge vraagd worden voor de kas van het cri siscomité. Jubileumsuitvoeringen. IERSEKE. Woensdag- en Donder dagavond vierde de zangvereeniging Excelsior alhier haar veertig jarig jubi leum met het geven van een uitvoering in de concertzaal Nolet. Deze avonden slaagden beiden schitterend. Een rijk programma, ook van het kinderkoor der vereeniging werd goed uitgevoerd. Toespraken hielden de voorzitter de (Ingez. Med heer M. J. Steketee en de voorzitter van den Zeeuwschen' Zangersbond de heer Flipse van Wissenkerke. De heer A. de Dreu, oud-directeur en oprichter der vereeniging werd gehuldigd met een toespraak en applaus. De huidige direc teur de heer Tamminga en mej. Bouts pianiste ontvingen bloemen. Burgemees ter Gunning feliciteerde ook de vereeni ging. Jonge dames hielden een collecte voor 't crisiscomité, die een flink be drag opbracht. Vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen o.a. uit Goes woonden de uitvoering bij. Begrafenis C. v, d. Sükke. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag j.l. werd alhier onder zeer groote belang stelling zoowel van buiten als binnen de gemeente ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. van der Slikke in leven Hd en bestuurslid van onderscheidene vereenigingen en Coöperaties. ietN minder dan 10 kran sen en bloemstukken dekten de baar. Aan 't graf werden door de voorzitters der vereenigingen, waarin de heer Van der Slikke 'n functie heeft bekleed, woor den ter zijner nagedachtenis gesproken. De schoonzoon dr. F. van de Voorde dankte diep bewogen allen die belang stelling hadden betoond bij de ziekte, het overlijden en de begrafenis van zijn schoonvader. Ds. van Dijk heeft een slotwoord gesproken. COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond werd een vergadering gehouden van het har moniegezelschap „Wilhelmina' alhier. De vice-voorzitter, de heer J. de Looff wijdt bij de opening eenige woorden aan de nagedachtenis van den heer v. d. Berge den overleden voorzitter. De vereeniging bestaat uit 22 leden, 4 adspirantleden, 1 leerling en 46 dona teurs. De rekening van den penning meester geeft als ontvangsten 494 en als uitgaven 459. De aftredende bestuursleden, de hee ren P. C. de Lange en J. M. Snoep wor den als zoodanig herkozen. Met bijna al- gemeene stemmen wordt directeur J. C. Maas gekozen tot voorzitter. Met algemeene stemmen wordt op voorstel van het bestuur besloten weer i oe te treden als lid van den „Bond van Harmonie en Fanfaregezelschappen in Zeeland." Wegens den slechten tijd wordt beslo ten het entreegeld voor nieuwe leden te verlagen van 2.50 op 1.50. Omtrent de viering van het 35-jarig bestaan van „Wilhelmina", door het hou den van een festival zal het bestuur met de werkende leden nader beslissen. Drukte op de haven van Geersdijk. GEERSDIJK. Op de kleine haven van Geersdijk is het tegenwoordig een druk te van belang. Duizenden kilo's suiker bieten worden daar per dag aangevoerd die allen op hooge hoopen en op een lange rij op het havenplein en aan het talud van den zeedijk geworpen wor den. Van al de Noord-Bevelandsche ha vens liggen nergens zoo veel suikerbie ten als op den Geersdijkschen haven. Men schat het aantal kg op 3 millioen. Elf tot twaalf menschen vinden hier vast werk. Straatverlichting. BRESKENS. Verschillende inwoners dezer gemeente hebben verzoekschrif ten aan den raad ingezonden tot het plaatsen van lichtpunten. Afgezien van andere overwegingen, dient eerst een regeling met de P.Z.E.M. getroffen te worden, zoodat B. en W. de raad voorstellen deze verzoeken voor kennisgeving aan te nemen. ONTVANGEN BOEKEN. „De zin van onze nationale herstel beweging". Een keerpunt in de Neder- landsche politiek, door prof. mr. J. A. Eigeman. Verschenen bij Nijgh Van Ditmar N.V. te Rotterdam. „Dieren A. B. C." Met talrijke foto illustraties door Piet Marée en met versjes van D. A. CramerSchaap. Verschenen bij de N.V. H. P. Leopold's Uitgevers Mij. te Den Haag. Van dezelfde Uitgevers Mij. ont vingen wij: „Op vleugels boven eigen land uit boek bevat een honderdtal fraaie foto s, die getuigen dat het vliegtuig onver moede en dikwijls verborgen schoonhe den openbaart. Een prachtige reeks luchtfoto's van Nederland, afgewisseld door grondfoto's zijn in Hit boek te bewonderen. Alle luchtfoto's zijn geno men door den Fototechnischen Dienst der K. L. M. te Rotterdam. Een inleiden de tekst door F. I. R. van der Eeckhout en een beschouwing over het fotogra feeren uit de lucht door J. M. Corsten zijn toegevoegd. VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Haven van Vlissingen. Burg. en Weth. wijzen er op, dat door het plotseling overlijden van den heer ir. M. C. Braat, directeur der Vlismar, eene vacature is ontstaan voor commis saris wegens de gemeente voor de in oprichting zijnde N.V. Haven van Vlis singen en stellen voor als zoodanig te benoemen den heer ir. H. C. Wesseling, directeur der Kon. Maatschappij „de Schelde", aandeelhoudster der N.V, Ha ven van Vlissingen. De Waterleiding. Nu de gemeente sedert Juli 1932 met de exploitatie van het waterleidingbe drijf is belast, achten Burg. en Weth. den tijd gekomen een instructie voor den directeur van het bedrijf vast te stellen en hebben zij een ontwerp ge maakt, waarin geen zaken zijn opgeno men, welke uit haren aard daarin thuis behooren, doch die hetzij in de bedrijfs- verordening, hetzij in het ambtenaren reglement eene plaats hebben gevonden. Zij stellen voor de instructie vast te stellen volgens dit ontwerp. Verordening voor onbezoldigde veldwachters. Ofschoon Burg. en Weth. de noodza kelijkheid er van niet inzien, stellen zij voor overeenkomstig den wensch van den minister van Binnenlandsche zaken, eene verordening voor de onbezoldigde gemeenteveldwachters vast te stellen en deelen zij mede, dat buiten de politie ambtenaren aan den concierge van het museum, aan den ambulant ambtenaar voor de inning van gelden voor het inne men van openbare gemeentegrond en aan den tijdelijk aangestelden persoon voor het houden van toezicht op het nieuwe plantsoen eene commissie is ver leend van onbezoldigd gemeenteveld wachter. Kasgeldleenmg. Evenals verleden jaar stellen Burg. en Weth. voor in 1934 tot een maximum van 250.000 aan kasgeld op te nemen. Weliswaar heeft de gemeente in den loop van 1933 nog geen tijdelijke kas- geldleening behoeiven te sluiten, doch binnenkort zal hiertoe wel moeten wor den overgegaan, daar tegen het eind van het jaar belangrijke betalingen zul len moeten plaats hebben. Een badinrichting. De Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" heeft het plan opgevat een bad inrichting met 14 douche- en 4 kuipba den op te richten, waarvan de kosten met inbegrip van den grondaankoop op 11.500 worden geraamd, waarvan zij 2500 uit eigen middelen welke bui ten de kas der woningexploitatie staan kan dekken, zoodat zij een geldleening groot 9000 zou moeten sluiten. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's-Grvenhage is bereid dit bedrag als hypothecaire leening te ver schaffen tegen 4K pCt. rente en jaar- lijksche aflossing van 3 pCt. van het kapitaal. Ook niet leden zullen baden kunnen nemen. De jaarlijksche uitgaven worden geraamd op 2753.75, en de opbrengst der baden jaarlijks op onge veer 2756. Daarbij is gerekend op 240 douche- en 46 kuipbaden per week tegen resp. 15 en 37 J4 per stuk, wat 53 per week of 2756 per jaar beloopt. De vereeniging merkt hierbij op, dat de zeer vele adhaesiebetuigingen, welke haar de dezer zake van alle zijden ge worden, haar nu reeds de vaste over tuiging geven, dat het geraamde aantal baden ruimschoots overtroffen zal wor den, waardoor de exploitatie derhalve verzekerd zou zijn. Zij stelt er voorts prijs op er op te wijzen, dat zij, speci aal met het oog op de ongunstige tijds omstandigheden, deze aangelegenheid van alle kanten grondig heeft bekeken, waarbij zij tot de overtuiging is geko men, dat een behoorlijk geoutilleerd badhuis voor deze gemeente een van de werkelijk noodige inrichtingen genoemd mag worden en naar haar meening vol doende levensvatbaarheid zal hebben. Voor den bouw heeft de vereeniging het oog laten vallen op een stukje grond aan het verlengde van de Bone- dijkstraat, achter haar bestaand woning complex. B. en W. meenen ook, dat eene badinrichting inderdaad in een dringende behoefte zal voorzien en stel len voor te voldoen aan de voorwaarde, gesteld door de N.V. Bank voor Neder landsche gemeenten, dat de gemeente zich garant stelt voor de leening. O n d

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6