Persil Wasch- Demonslraties Persil KRONIEK van den DAG. DE DOCHTER VAN ALVA, "POKOtl iM.PBenJien.R>ltonfdtr.Naar<l©n Persil Wasch-Demonstraties TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 13 NOVEMBER 1933. No. 268. Vijftien jaren na ll-XI. HET BINNENLANDSCH BELEID. Samenvoeging van gemeenten. Gezagshandhaving. Handhaving van het gezag, waarbij uiteraard optreden tegen terrorisme bij werkstakingen een belangrijk punt is is naar 's ministers oordeel een eerste eisch. De regeering zal niet nalaten, de plaatselijke overheden hiervan, zoo noo dig, nog meer te doordringen. Dat de re geering tusschen rechts en links bij het reageeren op extremistische uitingen geen onderscheid maakt, is eisch van recht en staatsbeleid. Rijkspostspaarbank. Voor verhooging van de rentevergoe ding bij de Rijkspostspaarbank acht de minister geen termen aanwezig. EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Adres aan den minister. Alle Huisvrouwen van Middelburg en Omgeving worden beleefd uit- genoodigd de bij te wonen, welke op Dinsdag 14 en Woensdag 15 November a.s. zul len worden gehouden van des mor gens 10 uur tot des avonds 9 uur in de zaal „Mercurius Koepoort straat te Middelburg. Om U te overtuigen van de ver rassende resultaten van het Zelfwerkende Waschmiddel verzoeken wij U beleefd vuil goed, hetzij wit goed, katoen, zijde, kunst zijde, gekleurde en witte wollen stoffen, japonnen, blouses enz. ook wollen dekens mede te brengen, welke goederen door ons gratis onder toezicht der belangstellenden zullen worden gewasschen, gestre ken, enz. Vrije toegang Personen beneden 16 jaar hebben geen toegang VREEMDELINGENVERKEER. m De elfde November. Het is niet noodig, een jaartal bij dezen datum te geven althans niet voor den volwassene, die de laatste decennia bewust doorleefd ijbccft. Wij weten dat op den elfden dag van de elfde maand van het jaar 1918 het eindsignaal werd geblazen in den gruwe- lijksten menschenkrijg dezer eeuw: dat de wereldoorlog als slachting met de wapenen toen ten einde was. Wij zien nog voor onze oogen dien aigerangeerden spoorwegwagen in het bosch van Compiègne, waarin de wapen stilstandsvoorwaarden onderteekend werden en wi) herinneren ons óók, dat eigenlijk gezegd op den 11 en Novem ber van 1918 de ellende pas goed be gonnen is. Misschien mogen we er niet te hard over oordeelen. We moeten zéker in aanmerking nemen, dat ook de opstel lers van den vrede van Versailles eigen lijk gezegd maar doodgewone menschen waren, die toch óók geleden hadden on der de dikwerf ondragelijke spanningen van een vierjarigen oorlog op tallooze fronten, zooals die er nog nooit eerder geweest was! Maar dat neemt niet weg, dat de el lende in 1918 pas begonnen is. m En nu t Is 15 jaren later. Het vredesverdrag van Versailles, een document van ge- concretiseerden overwinningsroes, door tot bezinning gekomen staatslieden nim mer van z'n troon gehaald, bestaat nog Forméél tenminste. Maar in wezen? De waarde van een verdrag ligt immers meer, misschien wel het meest zlfs, in de gezindheid der verdragsluitende partijen, dan in de ge schreven artikelen en bepalingen? Welnu dan: de geest van het verdrag van Versailles is dood. En wat daarvoor in de plaats is gekomen, en uit zijnen verderfelijken aard moest komen, is een oplaaiïng van nationale geestdrift en nationaal verzet in het toen geknech te en getrapte Duitsche volk, zooals wij ons die helaas van voor 1914 maar al te goed herinneren. Jammer, heel jammer. maar wiens schuld? Na den oorlog waren de elementen voor een gezond internationalisme en een gezonde democratie in Duitschland zeker aanwezig, en het zijn niet alleen innerlijke eigenschappen van het Duit sche volk geweest, maar óók en nog veel en veel meer uiterlijke vernederin gen, onmenschelijke hardheden van Frankrijk en Amerika, en voortzetting van de vermorzelingspolitiek uit den oorlog geweest, die de schaal in Duitschland naar den anderen kant heb ben doen overslaan. Die om met Mowrer te spreken den „genialen spplleman" Hitier aan het roer brach ten. Deze heeft zijn laatste coup de théatre weer gespeeld en weer gewonnen: Duitschland uit den Volkenbond getre den en de goedkeuring van dit fameuze besluit bekrachtigd door een referendum van het Duitsche volk. Volgens de, nu wij dit schrijven, nog slechts voorloopig bekende resultaten, heeft meer dan 95 pCt. der ruim 45.000.000 kiesgerechtigden deze daad en daarmede de heele politiek der Duit sche regeering, goedgekeurd. 43.440.000 stemden Ja en slechts 2.100.000 Neen.. En de ongeveer 660 zetels van de door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 39). 'De hemel sta ons bij", zucht de ad miraal. ,,Wij hebben zelfs geen kruit om te vechten!" Waarop het tweetal een d;epe buiging maakt en met de wan hoop in het hart over de wreede hou ding van de koningin van Engeland heengaan. Zij doet nog een schrede als of zij hen tegen wilde houden en roept dan met gesmoorde stem: ,,de hemel vergeve het mij! Ik zal een onmensche lijke vrouw genoemd worden. Ik droom bepaald vannacht van die arme honge rende Geuzen. Maar zij zullen niet zon der kruit en lood uitvaren!" Zich tot Chester wendend, vraagt zij: „Is uw schip uitgevaren?" „Nog niet, uwe Majesteit". „Goed, dan vaart ge thans ook uit. Hier heeft u de noodige orders om de hand te leggen op alle kruit, lood, am munitie en wapens, die ge bergen kunt. Laat dat alles in uw schip en verlaat vannacht de haven van Sandwich er mede. Zeil de Geuzen onder Dover te gemoet. Wapen ze, verschaf ze ammu nitie help ze aan alles wat ze noodig hebben om te vechten". „Maan, uwe Majesteit", antwoordt Guy, die er nu zeker van is te krijgen, wat hij noodig heeft, „ik heb geen geld om mijn bemanning te betalen". ..Hier is een order op mijn schatkist Rijksdag zullen allemaal door N.S.D.A.P. ers bezet worden, naar 't zich laat aan zien. Een klein kunstje trouwens: het stembiljet bevatte geen andere partijen! Bij de vorige verkiezing voor den Rijksdag 5 Maart j.l. bedroeg het aantal stemgerechtigde 'kiezers 44.685j.764, 39,655,029 opgekomen; nationaal socia listen 17,277,180 stemmen en 288 man daten in den nieuwen Rijksdag. De verdeeling der 648 zetels in dezen Rijksdag was als volgt: 288 Nationaal-socialisten; 120 Sociaal democraten; 83 Communisten; 73 Cen trum; 53 Strijdfront zwart-wit-rood; 2 Beiersche volkspartij; 4 Chr. sociale volksdienst; 5 Duitsche staatspartij en 2 Duitsche boerenpartij. Wegens de gelijkschakeling werden de mandaten der communisten ongeldig ver klaard, terwijl op grond van de veror dening van 7 Juli hetzelfde geschiedde met de mandaten der sociaal-democra ten en van de Duitsche staatspartij. Sindsdien zijn alle partijen ontbonden; eenige hunner Rijksdag-leden zijn als hospitanten in de nationaal-socialisti- sche fractie opgenomen, met het gevolg dat thans de N.S.D.A.P. alleen de can- didaten, waaronder vertegenwoordigers van de oude partijen, heeft vastgesteld. Wij ontleenen aan de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Ka mer over de begrooting van Binnenland- sche Zaken het volgende: Het vraagstuk van den z o m e r t ij d heeft de belangstelling van den minister en hij sluit zijn oogen niet voor de be zwaren, aan de huidige regeling verbon den. De aandacht van den minister blijft op behoorlijke toepassing van de Zon dagswet gevestigd. De Minister geeft in overweging de uitwerking van de thans geldende wet telijke voorschriften betref fende openbare dansgelegen heden voorshands af te wachten. Het ligt in het voornemen van den Minister de in het V. V. gemaakte op merkingen ernstig te overwegen en van het resultaat te doen blijken ter gelegen heid van de voorziening die de Kies wet toch op enkele details behoeft. Een wettelijke regeling van de maat regelen tot bescherming der bevolking tegen aanvallen uit de lucht is in voorbereiding in een inter-departe- mentale commissie. Naar verwacht wordt, zal deze binnen korten tijd het resultaat van haar arbeid kunnen aan bieden. Van een stelselmatige herziening on zer gemeentelijke indeeling verwacht de Minister geen heil. De wenschelijkheid van wijziging der gemeentegrenzen hangt te zeer af van varieerende factoren, dat daarop een systeem kan worden ge bouwd. De Minister is van oordeel, dat de factor bezuiniging, hoewel een uiterst de oplosbare K ïiïfüST ÜES voor Kamerplanten w_ s- ver rrygbaar in flesschen van'40 et o en f 3. by (]e bloem- en zaad- winkels, met gratis aanwijzing der It I Va" VerEchi,let,deklanten (Ingez. Med.) van twintigduizend kronen". Elizabeth zet zich om den order te schrijven, maar bedenkt zich dan plot seling: „Maar uw equipage is niet ster ker dan honderdvijfentwintig man. Vijf tien duizend kronen zullen dan wel ge noeg zijn om uw knorrende honden tot zwijgen te brengen", en zij teekent een bevelschrift voor dat bedrag, dat zij echter haast, onmiddelijk weer ver scheurt, zeggend: „Ik zou wel denken, dat tienduizend toch ook genoeg zal zijn". „Neen, uwe Majesteit, dat is niet ge noeg; het zal voor u een koopje zijn voor vijftienduizend kronen, want daarmede stuurt u een bende moordenaars op Al- va af, die, al zullen zij uwe onmensche- lijkheid vervloeken, veel beter zullen vechten dan uwe welbewapende krij gers, want zij zullen vechten noch voor hun vaderland, noch voor hun gods dienst, maar voor iets dat boven dat alles voor den mensch uitgaat; voor hun leven! En bovendien doen zij het voor niets voor u!" „Bij Joost, dat is een welsprekend heer, Burleigh", zegt de koningin lachend, „een echte volhouder. Daar groeit nog eens een onder-secretaris van staat uit, nietwaar, lord Burleigh?" „Misschien wel, uwe Majesteit, u heeft er wel gehad met minder hersens". ,,En minder welbespraaktheid", laat Elizabeth er op volgen, die het nog niet kan verkroppen, dat zij vijftienduizend kronen armer is geworden. „Hij heeft me mijn geld afgepraat, heeft misbrui!* gemaakt van mijn zwakheid, lord Bur leigh. Neem hem mede, vóór ik den belangrijke, niet in die mate overwegend mag zijn, dat op dien grond alleen com- j binatie van gemeenten zou moeten wor- j den doorgezet. Overigens koestere men van bezuiniging door combinatie van kleine gemeenten in het algemeen niet al te hooge verwachtingen. Het samen brengen van verschillende kleine ge meenten onder één burgemeester, zoo als in de praktijk reeds op ruimen schaal geschiedt, heeft de aandacht van den mi nister. Terzake van de klacht over partijdig heid bij voordrachten tot burgemees tersbenoeming en verklaart de Minister dat voor alles gaat de geschikt heid voor het ambt. Voorstellen in de richting van een verbod van bioscopen zijn van dezen minister niet te verwachten. Aangenomen moet worden, dat als basis van regeling de centrale keuring, die ook reclame biljetten omvat, volloen- de is. De rente van 2.64 is zeker niet te laag. Voor dergelijke gelden vergoeden de depositiebanken thans slechts een on beduidende rente (K of 34 pCt.) Een verhooging van de rente van 2.64 tot 3 pCt. kan ook bezwaarlijk het aangewe zen middel worden genoemd om het voortbestaan van onsolide financieele instellingen tegen te gaan. Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft den minister van Economische Za ken een nota doen toekomen, waarin 'n overzicht wordt gegeven van de bij het Verbond ingekomen klachten over de werking van de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart. Hieruit blijkt, dat deze wet in de practijk tot tal van ernstige bezwaren aanleiding geeft, die als volgt worden geresumeerd: dat inderdaad in een groot aantal ge vallen een onevenredige vrachtopdrij ving valt te constateeren. In sommige gevallen bedraagt de vrachtverhooging 100 pCt. en meer, ondanks het feit, dat b.v. in Rotterdam de bevrachtingscom missie blijkens een bericht in de dag bladen op 27 September j.l. meende de redelijkheid te betrachten door de prijzen 25 pCt. hooger op te zetten dan <zij waren op 1 September, dat de bevrachtingscommissies in ver schillende gevallen, in tegenstelling tot de verwachting, niet voldoende tegen deze vrachtopdrijving waken. dat het aan handel en nijverheid een onzeker gevoel geeft, dat uit de samen stelling van de bevrachtingscommissies blijkt, dat daarin meermalen personen ziting hebben, die belang hebben bij hooge vrachten; dat de positie van ondernemingen, die, zooals in Zeeuwse h- Vlaand e- r a n aan de grens zijn gelegen, wordt bon op de schatkist weer terugneem. Maar ga achter die twee arme Water geuzen aan en vraag ze aan den mid- dagsdisch. Bewijs hun dat gij tenminste nog een hart hebt als uw koningin er geen heeft". Het tweetal verlaat dan de koningin. Guy doet het zelfs met haastige schre den, daar hij niet vrij is van de vrees, dat hare Majesteit het bevelschrift tot betaling alsnog zal terugnemen. Burleigh vergezelt hem naar het de partement van financien, blijkbaar zelf niet gerust over de zaak. Maar nadat het geld is uitbetaald, zegt hij tot Guy: „Hare Majesteit heeft u opgedragen te zorgen, dat deze Gzuzen rijkelijk van kruit, lood en ammunitie voorzien wor- den. Kan uw schip zoo'n groote lading hengen?" „Voor een volledige expeditie? Neen!" „Nu dan", vervolgt Burleigh, „hier heeft u een order van mij, Sir Guy Ches ter. Neem vier schepen mede, laad ze met kruit, wapens en ammunitie, waar voor ik u de noodige bevelschriften voor het arsenaal te Sandwich zal ter hand stellen of voor welk ander arsenaal ge wenscht. Wij laten die mannen niet uit varen voor een enkel gevecht, maar voor een oorlog, lang en ernstig tegen Al va; want het gaat er nu om wie het zal winnen, hij of de hongerende Water geuzen. Hier 'heeft u ook nog een order die u machtigt om, als u niet voldoende scheepsruimte tot uwe beschikking krijgt, de schepen te nemen, welke ge noodig meent te hebben. Maar natuur lijk blijft dit alles tusschen ons. Enge (Ingez. Med.) verzwaard, omdat haar coricurrenlen aan de overzijde van de grens een vrije vrachtenmarkt hebben; dat de voorkeur voor verlading in buitenlandsche havens en in het bijzon der naar Antwerpen toeneemt; dat men overlading b.v. in Amster dam en Rotterdam van over zee aange voerde goederen wil trachten te ont gaan door schepen te benutten van klei nere tonnage, die dichter bij de be stemmingsplaats kunnen komen; dat gecombineerde verlading van kleine partijen uitermate bezwaarlijk wordt, zoodat aan auto- of spoorver voer de voorkeur wordt gegeven; dat, ofschoon erkend wordt, dat de indeeling in rayons en districten een behoorlijke wetsuitvoering bevordert, in sommige gevallen en wel speciaal in Groningen die indeeling minder gun stige gevolgen heeft, waardoor veel tijd verloren gaat met het vinden van een geschikten schipper, die elders gemak kelijk is te krijgen; dat door het ontbreken van retour vrachten de binnenvaart onnoodig duur wordt; dat bij aanbestedingen en inschrijvin- vingen niet gerekend kan worden op handhaving van de vrachtprijzen en dus het risico wordt vergroot; dat in verschillende gevallen een te land leeft in Vrede met Spanje. En ver der wensch ik u een goede reis". Guy volgt nu met alle snelheid de hem gegeven opdracht uit, verkrijgt de beschikking over vier groote kara- veelen, die in de haven van Sandwich liggen en laadt ze tot het dolboord met alle wapens en ammunitie waarop hij dé hand kan leggen, genoeg voor eenige zeeslagen en belegeringen, en daarmede vaart hij den volgenden morgen door het Kanaal en blijft laveeren tusschen de Engelsche en Fransche kusten. De Geuzen kunnen, na uit Dover zee geko zen te hebben, hem aldus niet misloo- pen, en binnen korten tijd is hij dan ook door hen aangehouden en schijnbaar buit gemaakt. „Koningin Elizabeth weigerde u le- vensm'ddelen te verschaffen, maar hier hebt ge voldoende ammunitie en wa pens óm ze op Alva te veroveren", zegt Chester lachend als Treslongs schip ,.Het Meisje van Dover" langs zij komt. En dit zeer ju'st inziende, plunderen de Geuzen de vier karaveelen totaal ledig, zoodat ze „Het Meisje van Dover am per genoeg laten om zich te verdedigen, wat voor Guy aanleiding is om zoo gauw mogelijk naar Dover terug te keeren ten einde zijn ammunitievoorraad aan te vullen. Toen dit alles aan konin gin Elizabeth ter oore kwam, riep zij zeer verstoord tot haren raadsman, lord Burleigh: „Bij Joost, kerel, ge hebt mijn rijk geruineerd. Ge hebt mijn arsenaal te Sandwich van zooveel ammun'tie be roofd, dat ons geheele rijk er mede ver dedigd had kunnen worden. Ge zijt een strenge interpretatie wordt gevolgd voor het begrip „vaste relaties", die van de evenredige vrachtverdeeling worden vrijgesteld; dat de wet ertoe heeft geleid, dat in verschillende gevallen door de schippers een zoodanige zelfstandige houding wordt aangenomen, dat de belangen van het vervoer hierdoor worden geschaad. Adressanten vertrouwen, dat de mi nister wel de noodige maatregelen zal willen nemen, om de oorzaken der klachten weg te nemen. De Alg. Nederl. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer schrijft ons, dat in overleg met haar vertegenwoordigers in Engeland op groote schaal propagan da gemaakt zal worden voor schoolrei zen naar Nederland, in verband met het succes daarmede in het afgeloopen sei zoen bereikt. Voorts zal zij in samen werking met de Tsjechische Luchtvaart- Mij. door middel van een nieuwe bro chure en door uitgave van een Holland nummer in de Tsjechische taal aan de steeds groeiende belangstelling voor ons land in Tsjecho-Slowakije tegemoet ko men, terwijl met in de wintermaanden door filmvertooningen en lezingen ,met medewerking van den Nederlandschen consul te Nice, den heer De Kuyper, het laaghartige verrader! „Met uw verlof, mijn vorstin", kwam Burleigh hier tegen op, „ge hadt gezegd, dat we de Geuzen afdoende van wapens en ammunitie moesten voorzien. Ik heb niets anders gedaan. Hoe .jneer kruit en lood ik hun verschafte, des te onaange namer voor uw vriend Alva", „Nu goed", antwoordt hare Majesteit, „ik zal het u vergeven, als ge ten min ste gezorgd hebt voor een goed en over vloedig maal voor die arme uitgehon gerde officieren der Geuzen Bloys van Treslong en Lumey". „Ook op dat punt zijn de bevelen van uwe Majesteit stipt opgevolgd", ant woordt Burleigh. „Er is hun geen enkele lekkernij, die het seizoen kon verschaffen, onthouden en de fijnste merken wijn zijn hun voor gezet. Ik zie ze nog schransen. Ik ge loof niet, dat ik ooit zoo heb zien smullen als door dat tweetal. Uwe Ma jesteit zal zelf kunnen nagaan, hoe zij zich hebben tegoed gedaan, als zij de rekening die reeds bij den schatmees ter is ontvangen, inziet", „De rekening bij mijn schatmeester!" roept Elizabeth uit. „Welk een laag hartige roover ben je! Burleigh, je be steelt me, je besteelt je koningin, jij gemeene verrader! En intussóhen blij ven mijn nieuwe kleeren onbetaald! Pas maar op voor je magere hoofd, als de Geuzen niet de overwinning op Alva behalen!" En met die woorden ijlt de koningm de zaal uit, boos en ontstemd. (Wordt vervolgd. 1

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5